GELOOF SAMENLEVING 7 'Ik ben toch niet gek dat ik dit geloof Prima strandsfeer in een winkelstaat De pappa van ons allen r Pelgrims uit Lisse bezoeken bedevaartsoord in Brielle -Éi Humanisten tegen dogmatisch geloq DUIN-EN BOLLENSTREEK I 'Dinsdagavond 1' wint beachvolleybal Arts vrijuit bij medisch tuchtcollege Voorhout skate tegen zinloos gewe Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 maandag 8 JULI 2002 door Ilse Keuenhof lisse/brielle - Negen uur 's och tends. Tweeënveertig oudere be devaartgangers worden de bus in geholpen, nog snel wordt een rol stoel en een stel krukken opge borgen. Vol verwachting kloppen de harten voor een dag van aan bidding, gezelligheid en devotie. Een Lissese bedevaart naar de Martelaren van Gorcum in Brielle. Terwijl de bus de snelweg op draait, begint pastoor van Leeu wen van de Agathakerk de bede vaartstour gepast met een 'ge bedje om de reis te zegenen'. Na het Amen vertelt hij het verhaal van de martelaren van Gorcum. „Op school leerde ik het verhaal van de Geuzen, onze nationale helden. Nooit had ik van de martelaren gehoord." Op het zogenaamde Martelveld in Brielle werden in 1572 negen tien katholieke geestelijken op gehangen door de watergeuzen. De geuzen hadden bij de ver overing van Gorcum alle religi euzen in de stad gevangen ge nomen. Die werden door verne dering en foltering gedwongen het 'nieuwe geloof aan te ne men. Ze bleven de katholieke kerk echter trouw. Nadat de reli gieuzen in een schuit naar Briel le waren vervoerd, moesten zij deze trouw op 9 juli met de dood bekopen; ze werden opge hangen. „Sjonge, jonge wat een ellende", mompelt een van de reizigers verbijsterd. „Op bede vaart leer je relativeren. Je doet zoveel energie op." De eerste regendruppels slaan tegen de ramen waardoor Pauli ne Broekhof uit Lisse naar het voorbijglijdende natte land schap ldjkt. „Ik mis de rust in de gewone jachtige wereld." We rij den Brielle binnen. Tijd om nog even snel een tientje te bidden. „Wees gegroet Maria, vol van genade", dreunt de bus de pas toor na. Het is een rare gewaar wording; een hypermoderne bus vol prevelende mensen die een eeuwenoude plaats binnen rijden. De deuren gaan open en het schelle luiden van de klok van de bedevaartskerk dringt bin nen. Tourbussen rijden af en aan. Aksnel is elk plekje bezet. Teleurgesteld druipt een non af - de misboekjes zijn op. In vol ornaat betreden de bis schoppen in al hun pracht en praal het podium. Nadat bis schop Ad van Luyn van Rotter dam de eucharistieviering heeft geopend met de mededeling dat het dinsdag 430 jaar geleden is dat de martelaren stierven, dreunt de overvolle kerk het neerslachtige gebed van verge ving op. „Ik belijd voor de Al machtige God dat ik gezondigd heb in woord en gedachte, in doen en laten, door mijn schuld door mijn schuld, door mijn grote schuld." Bedwelmende wierookwolken omringen de kerkgangers op de eerste rijen. „Broeders en zus ters, de martelaren waren men sen als u en ik", begint hulpbis schop De Kok zijn preek. „His torisch gezien waren het pech vogels. Ze waren in 1572 op de verkeerde tijd op de verkeerde plaats. Maar tegelijkertijd wordt duidelijk wat echte moed wer kelijk betekent. Echte moed is niet spectaculair. Echte moed is je niet uit het veld laten slaan als het tegen zit." Hoewel De Kok een sprankelen de preek houdt, doen bisschop Van Luyn en kardinaal Simonis niet veel moeite om het imago van de katholieke kerk als inge dut instituut van zich af te schudden. De één kijkt verveeld voor zich uit en de ander lijkt in gedommeld. Maar een non op de voorste banken is duidelijk De Nederland se bisschoppen met het 'woord van God', vooraf gaand aan de eucharistie. Foto: ANP/Ro bin Utrecht geroerd door de woorden van de kardinaal. In haar ooghoek blinkt een voorzichtige traan. Buiten strijkt Pauline Broekhof neer op de galerij die de Martel gang achter de kerk omringt. Op het grasveld staat op de plek van ophanging een koepelvormig monument met altaar. „Met de crisis thuis, ik zit midden in een scheiding, is een bedevaart heel geschikt om een beetje rust te vinden. Dat vind je niet meer in een kerkdienst van een uurtje. Hier word je je heel bewust dat er meer is tussen hemel en aar de dan geregel en overleven.'' Voor busgenoot Joke van Noort is het de eerste keer. Ze wilde wel eens de sfeer van een bede vaart proeven, want 'je bent ka tholiek en daar hoor een bede vaart bij'. Haar buurman Piet van Reisen steimt op zijn wan delstok. Hij is vooral gegaan uit devotie voor de martelaren. „Zoveel Nederlandse heiligen hebben we niet, dus degenen die we hebben moeten we toch in ere houden." Zielenherder van Leeuwen deelt net een boterhammetje met een parochielid. Bedevaarten is voor hem niets nieuws. Elk jaar be zoekt hij Lourdes. „Ik vind het prachtig. Je gaat eens op bezoek bij de heiligen, kunt heel dicht bij ze zijn. Als je de massa ka tholieken hier ziet heb je toch zoiets van: ik ben toch niet gek dat ik dit geloof." Binnen in de kerk verdringen de gelovigen zich voor de tafels met bedevaart-souvenirtjes. Rozen kransen, Mariaprentjes, ansicht kaarten en noveenkaarsen lig gen, voorzien van prijskaartjes, zij aan zij. In de rij voor de damestoiletten brengen vrouwelijke pelgrims snel het permanentje in model. Uit de open deur van één van de toiletten klinkt nog een opsom ming van alle bezochte bede vaartplaatsen. Buiten zit kerststallenbouwer van de Agathakerk Bart van Ger- ven. Lachend geeft hij toe dat hij in eerste instantie niet enthousi ast was over de bedevaart. „Ik moest mee van mijn vrouw want zij is koster van de Agatha. Ach, zij gaat ook mee met mijn zeemanskoor, maar dat doet ze ook niet uit overtuiging. Ik vind grote groepen wel mooi, dus dat treft. De devotie en de saamho righeid zijn prachtig. Ik had meer nonnen verwacht, maar er zijn een heel zooitje in burger, je pikt ze er zo uit." Het leven van een pelgrim gaat niet over rozen. Een kwartiertje krijgen ze om op adem te ko men. Het strakke programma dicteert dan een afsluitende ge bedsdienst. En weer wordt er veel gezongen. Lofzangen, psal men, danklieden; het gaat er al lemaal in als zoete koek. In een kanon van de gouwe ouwe 'Knielt christenschaar, voor 't zoenaltaar. Ziet Jezus zoet ons hoogsten goed' trekt de optocht voor de laatste keer naar het Martelveld voor de pelgrimsze gen. Dan is het voorbij. De bus staat ldaar voor de terugweg naar de moderne wereld. iai ra hi preek recensie Ilse Keuenhof pastoor Jeroen Hans Smith, Sint Petrusparochie in Leiden, zondag 9.30 u E r ui F Grote rode en witte gladiolen sieren de zijpila ren. De brede, moderne kerk van de Sint Petrus parochie die voor de helft gevuld is met een enigszins vergrijsd publiek is genoemd naar Sint Petrus, patroon van Leiden. De nalatenschap van de patroon is nog steeds te zien aan de Leid- se sleutels, symbool van Petrus in zijn rol van eerste paus. Het lijkt wel of de winnaar van de John Cleese look-alike wedstrijd ach ter het altaar staat. Uit pastoor Smiths' mond komen echter geen grap pen. „'Ik prijs u Vader, Heer van hemel en aar de'. In de oren van de mensen toen moet dit ge bed van Jezus heel merk waardig geklonken heb ben. Had Jezus gebeden 'ik prijs u Heer van hemel en aarde', dan was het de bekende en vertrouwde taal van die tijd. Maar Je zus voegde daar een woordje bij, Vader'. Het was niet het respectvolle woord dat wij ook gebrui ken, hij is mijn vader. Nee hij gebruikte het woordje van vertrouwen." De blikkerige stem van de zielenherder die door de luidsprekers schalt, toont veel gelijkenis met die van het natuurkundig genie Stephen Hawking. Hoe wel de monotone toon van de preek de kerkganger niet bepaald op beurt, schuilt in Simths monoloog toch ook een humoristisch snufje Cleese. „Jezus gebruikte het woordje van vertrouwen, mijn pappa, mijn aller dierbaarste vadertje." De geestelijke zegt het met zoveel liefde en vertedering dat de tranen je in de ogen zouden kunnen springen. Bijna zie hem als klein jongetje wegkruipen in de grote sterke PREEKTIJGERS armen van zijn 'vadertje' die alles goed maakt" „Jezus is het sprekende beeld van God de Vadg Niet Boeddha die vierhonderd jaar voor Jez leefde. Niet Mohammed, zeshonderd jaar|sT Christus. Niet de eendagsvliegen uit onze ppoi tiek, sport en mediawereld. Nee het is Jézus. Efg, maar één die mag zeggen 'Komt allen tot mij'ige dat is Jézusss, de zoon van God!" Of De mensheid is hard toe aan die uitnodigijdi meent Smith. Het ifg' hem op dat mensen sop bij de meest vreemdefui guren hulp zoeken. "|di dens een uitje naar Lp den bezocht hij het Sip lock Holmes museum, rs verbazing valt van zijn m zicht te lezen als hij teijdf denkt aan alle brieven pn mensen schreven aan grote privé-detecti „Mensen schrijven 'ik L. mijn huisdier kwijt, u hem wel opsporen'. Da™ nog onschuldig, maar P ging verder. 'Er is iei vermoord in onze bi de politie kon de d; niet vinden. Komt u tfei alstublieft naar ons ljte want u zult hem zqec vinden'. Zouden <p mensen echt niet wefo dat Sherlock Holmes fch verzonnen personage, d Misschien niet", peinsp pastoor. „Waarom lar e we al deze mensen br even rusten en gaan we naar Hem toe die wejtii lijk kan zeggen 'Kom toch allen tot mij'? Hij |m ons de rust en vrede geven die we zo nodig bd ben. Die vader in de hemel is niet een hooghjoi ge God ver weg, nee, hij is de Abba, de Vader, Pappa van ons allen. En wij, wij mogen eenv, dig kinderen zijn en ingaan op die uitnodig van Jézus, 'Kom allen tot mij'." li"1 noordwijkerhout/anp - Het moderne humanisme is niet- dogmatisch en legt zijn aanhan gers geen geloof op. Het is een antwoord op het wijdverbreide verlangen naar een alternatief voor dogmatische godsdienst. Dat staat in de zaterdag aange nomen slotverklaring van het vijftiende humanistisch wereld congres, dat in Noordwijkerhout werd gehouden. Het document wijst erop dat de grote wereld godsdiensten beweren dat ze gebaseerd zijn op openbaringen die voor altijd gelden. Veel reli gies proberen hun wereldvisie aan de hele mensheid op te leg gen. Humanisten moeten daar niets van hebben. Ze geloven dat de oplossingen voor pi?n men in de wereld eerder lpg in het denken en handeleer de mens, aldus de Amsteva Verklaring 2002. Dat is eeiel] deme versie van het docp. dat de internationale humafn sche organisatie IHEU rc jaar geleden bij haar oprifjn in Amsterdam opstelde. II C f° ei I door Margrit Tibboel voorhout - Misschien is het al te simpel geredeneerd. Maar dat je voor een partijtje beachvolley bal het best op een strand te recht kunt ligt voor de hand, zou je denken. Dat het ook an ders kan, werd gisteren in Voor hout bewezen. Met een beetje goede wil, een heleboel fantasie en karrenvrachten zand kom je zelfs in een oerdegelijke Hol landse winkelstraat, ingeklemd tussen de buurtsuper, de kapper en de snackbar, een heel eind in het scheppen van een prima, strandsfeertje. Om een uur is het zo ver. De 203 deelnemers aan het 'Beachvol leybal Toernooi 2002' staan startklaar en blootsvoets in het zand. Het publiek uit Voorhout en uit de verre omtrek dromt verwachtingsvol samen om de rood en wit plastic uitgezette speelvelden. En dan wordt het startsein gegeven. In een tijds bestek van vijf uur treden de 28 teams minimaal vier keer in het strijdperk Dat is geen kleinig heid. Halverwege de Herenstraat bi vakkeert Jeroen Schulte van de Stichting Promotie Herenstraat (SPH) in het zenuwcentrum, een grote open truck Van daar uit coördineert hij de sportivitei- ten. Vanaf zijn hoge positie neerkijkend op de drukte stelt hij vast „We wilden een beetje reuring in de tent, hier in Voor hout En dat lukt aardig, zo te zien." Zelfs het weer speelt de organi satie in de kaart volgens Schulte, die de grijs bewolkte lucht nauwgezet afspeurt naar on rechtmatigheden. „Zolang het droog blijft, mogen we niet kla gen. Als het strandweer is ben je slechter af. Dan kun je het wel vergeten dat je zoveel mensen op de been krijgt. Dit is zonder meer perfect." Dan komt de 23-jarige Sassen- heimer Martin van der Vlugt, die met een aantal collega-vakken vullers van een Voorhouts win kelbedrijf aan het toernooi deel neemt, de score doorgeven. Te gelijkertijd passeert de Bono Beach Band de truck en trekt al le registers open. Communicatie is verder uitgesloten, maar even later worden de pogingen her vat. „Gewonnen", laat de volleybal ler druk gebarend weten en hij keert Schulte demonstratief de rug toe. De naam van het deel nemende team: 'Meedoen zon der fratsen' wordt breeduit op zijn T-shirt leesbaar. Schulte steekt instemmend een duim omhoog en noteert de uitslag. Veel tijd voor verder commen taar is er niet. Door de luidspre kers klinkt het geluid dat er aan de kop van de Herenstraat een demonstratiewedstrijd wordt gehouden. Ron Zwerver, Peter Blangé en Martin Teffer van het gouden team van Atlanta '96 gaan hun krachten meten met drie scheidsrechters van de Sas- senheimse volleybalclub VCS. Van der Vlugt wil, voordat hij met zijn kameraden de verrich tingen van de ex-internationals gaat volgen, op de valreep nog wel even een compliment aan het adres van de organiserende SPH kwijt. „Onwijs gaaf, dat ze het voor elkaar krijgen zo'n hele straat voor het verkeer af te slui ten. Een balletje beuken in de Herenstraat, wie had gedacht dat zoiets zou kunnen? Het is te gek." Tegen zessen wordt het winnen de team bekendgemaakt. De Edah wisseltrofee gaat dit jaar naar het team Dinsdagavond 1. tv Onopgemerkt hartinfarct blijft zonder gevolgen voor Lissese door Roelf Reinders den haag/lisse - Een hartinfarct is door een huisarts niet altijd vast te stellen. Met deze consta tering heeft het regionaal me disch tuchtcollege in Den Haag een klacht over het handelen van een huisarts in Lisse afge wezen. Een patiënt uit Lisser- broek had een hartinfarct dat de dokter niet had opgemerkt. De man had op een avond in ja nuari 2000 de huisarts gebeld, omdat hij hevige pijn op z'n borst had. De pijn straalde uit naar z'n armen, hij begon te kwijlen en het schuim stond op z'n mond. Voordat de waarne mend arts uit Lisse bij de man aanbelde, was het ruim een half uur later. Ook dat verweet de patiënt de huisarts, die al eens door het tuchtcollege is berispt. Het duurde volgens hem veel te lang voordat de dokter er was. De huisarts was wel onmiddel lijk vertrokken, maar had even moeten zoeken naar het goede adres omdat de huisnummering van het appartementencomplex waar de Lisserbroeker woont, onduidelijk is. De arts onderzocht de patiënt uitgebreid. Hij dacht niet dat er iets met het hart was. Daarom gebruikte hij niet het ECG-appa raat, dat hij bij zich had. Met een ECG-apparaat kunnen hart- filmpjes worden gemaakt, waar mee een geoefend oog een hart infarct kan vaststellen. De huis arts gaf de man uiteindelijk een zetpil tegen de pijn. Op de zitting vertelde de huis arts dat hij een 'pluis gevoel' had wat een hartinfarct betreft. Toen de dokter weg was, is de patiënt door z'n echtgenote naar het ziekenhuis gebracht omdat de situatie onhoudbaar bleef. De man werd onmiddel lijk op de hartbewaking gelegd, omdat hij een zeer ernstig hart infarct bleek te hebben. De patiënt sleepte de Iisser arts voor het tuchtcollege om<r vindt dat de dokter onmidj een ECG-onderzoek hadL ten verrichten, of hem wel naar het ziekenhuisai een hartonderzoek had ru sturen. Het tuchtcollegei artsen en juristen, vin<' niet. „Een hartinfarct is| een huisarts niet altijd stellen", stelt het college, patiënt was een aantal sy men dat op een hart wees, maar ook een aant een infarct onwaarscl maakte. „Zo had klager of geen pijn gehad, transpi hij niet, was hij niet mi had hij niet gebraakt en pijn niet midden op de maar meer aan de buiten aldus het medisch tuchtcc Verder valt de arts niet te ten dat hij het adres van d ent niet onmiddellijk ko den. Ruim een half uur telefoontje aankomen, is tabel, vindt het tuchtcollej In het centrum van Voorhout werd zaterdag beachvolleybal gespeeld. Foto: Dick Hogewoning voorhout - De wijk Oosthout in Voorhout wordt op zondag 14 juli omgetoverd in een skatebaan van vier kilometer. Voor het verkeer levert dat vanaf 11.00 uur hinder op. Tijdens de skatetoch- ten wordt de helft van de weg afgesloten voor alle verkeer met hekken en linten, die een uur voor aanvang worden aangebracht en binnen een uur na afloop worden verwijderd. Het bestemmings verkeer kan via de andere weghelft in één richting de wijken bereiken of verlaten. Start en finish lig gen aan de Zuidelijke Randweg. Het parcours is de Oosthoutlaan, Zuidelijke Randweg, Schouten laan en weer Oosthoutlaan. De tocht, de eerste in Voorhout, is een initiatief van de Rotary Club Voorhout en wordt georgani seerd door Pascal en Etienne Vergeer. De broers, in de regio bekende wielrenners en schaatsers, doen dat namens de Stichting Sport Promotie Duin- en Bollenstreek. De skatetocht heeft het motto 'Tegen zinloos geweld' gekregen. Etienne Vergeer: „Dat is eigenlijk naar aanleiding van de moord op Pim Fortuyn. We vonden het een goed idee om dat doel aan de skatetocht te verbii De tochten vallen onder de zogenaamde cal vrije skatetoertochten. Om 11.45 is de start prestatietocht voor kinderen tot 16 jaar. Om uur worden de deelnemers aan de halve en marathon weggeschoten. Iedereen kan een afstand naar keuze rijden eigen tempo. Verder worden er activiteiten kinderen georganiseerd. Er is er een terras ii richt en de hele dag wordt voor muziek gez( Deelnemers worden door de organisatie dri verzocht minimaal een valhelm, knie- en pc schermers te dragen. De bekende marathonschaatser Erik Hulzel is de hele dag aanwezig om een aantal skate te verzorgen. Hij skate ook mee tegen zinlof weid. Wie dat ook wil, kan voor voorinschri tot 9 juli, terecht bij: Skatetocht tegen zinlof weid, postbus 170, 2170 AD Sassenheim. In ven op de dag zelf is mogelijk op het terrein Gemeentewerken aan de Nijverheidsweg in hout.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8