LEIDE 'Een burgemeester moet je niet kiezen' 'Dan gaan we nu over naar de Miss Wet T-shirt wedstrijd' Culinair Festival is een groot succes REGIO Wagenaar boos op bank na diefstal Rijn Gouwe Lijn op bestaand spoor betekent einde Transvaal pmfietser sktbeen uw met geslagen eenkomst Den Helder en dames DIOK roeien naar overwinningen in Dragonboatrace Referendum aanbevolen én ontraden Kharmann Ghia's op de Breestraat rima andsfeer in I Winkelstraat Een 13-jarige jongen liden heeft gisteravond :n gebroken bij een on- op de Willem de Zwijger- Hij reed op een bromfiets ter hoogte van de Juli- ide vanuit de bosjes plot- de straat over. Een auto- |üist (32) uit Leiden kon niet meer ontwijken. Het «stoffer is nog te jong om *irommer te besturen, geen helm en bovendien ie bromfiets niet verze- - Een 32-jarige vrouw uit in is gisterochtend rond door een onbekende (met een fles geslagen. De •omfietste haar op de Mors- eesUorbij en sloeg het slacht- kcb zonder enige reden. De ikt fcv liep een hoofdwond op ^geioest naar het LUMC. Van -eiider ontbreekt elk spoor, mf it r ft werkstress litl veSft - Het vrouwengezond- oo/>centnim Hara van de jtei\en de afdeling arbeids- ers Verlening Mentact van de ild^eest Groep houden dins- gevond 9 juli een voorlich- teirpijeenkomst over werk- rispt bij vrouwen. Volgens Ha- kia Mentact lopen vrouwen levlerhoogd risico op stress- tiaplten. Een vrouw met erva- Cje ijnet werkstress en een des- lige op het gebied van ar- ;erelateerde hulp van de :st Groep besteden on- leer aandacht aan de oor- fl, signalen en gevolgen y^jerkstress en het verband n stress en de maatschap- te positie van vrouwen. De ti begint om 20.00 uur en mepet vrouwengezondheids- indum Hara aan de Bonaire- in |4 in Leiden. maandag 8 JULI 2002 door Floor Ligtvoet leiden - Een dragonboatrace winnen is moeilijker dan het lijkt. Het is een hele kunst om in de wankele bootjes snelheid te maken en je tegenstander af te troeven. De meeste teams zijn zaterdag wat onwennig begon nen aan de race op de Rijn tus sen de Prinsessekade en de Vrouwensteeg. Aad van der Luit geeft wedstrijdcommentaar: „Jongens, wat kijken jullie ang stig. Er kan toch niets gebeuren. Het is hier maar anderhalve me ter diep. Val je d'r uit dan kan je gewoon naar de overkant lopen. Eh... ja, er zwemmen wel rat ten". En: „Zou je je hand nu wel in het water steken, schat? Straks geeft 'ie nog licht." Honderden kijken vanaf de kant toe naar het drakenbootspekta- kel. Met een van huis meegeno men klapstoeltje genieten vele Leidenaars vanaf een mooi plek je op de kade. En wat zien zij voorbijkomen? Afgetrainde li chamen en ingespannen gezich ten van drijfnatte deelnemers. Boten waarvan de peddels ge lijktijdig het water raken. De eu forie bij winst en de teleurstel ling bij verlies. „Moet je kijken wat een gespier de torso die man heeft", merkt een toeschouwer op. Barbara Hoek komt bijna ieder jaar naar de race kijken: „Ik vind het ge weldig. Zelf ben ik helemaal weg van roeien. Als je met z'n allen die boot boven het water tilt, geeft dat zo'n kick. Mijn nichtje doet dit jaar aan de dragonboat race mee. Kijk daar gaat ze." Hoek wijst naar het team van door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Leidse burgemeesters verkiezingen? Niet aan beginnen, adviseert CDA'er R. Buddenberg. De kandidaten kunnen geen campagne voeren op basis van een programma want de wet houders hebben immers al een collegeprogramma gemaakt. Ver der is de pers partijdig en als je niet dezelfde politieke kleur hebt als de meerderheid van de stad, kun je het wel schudden. „Op de ze manier zijn zulke verkiezingen vlees noch vis", volgens Budden berg. De oud-burgemeester van Sas- senheim kwam zaterdagmiddag over zijn ervaringen vertellen in de burgerzaal van het Leidse stadhuis. Buddenberg was de verliezer van het Vlaardingse re ferendum. De CDA'er, die het moest opnemen tegen een PvdA'er in het rode bolwerk dat Vlaardingen sinds mensenheu genis is, heeft zich tijdens zijn campagne van zes weken kans loos en machteloos gevoeld. Inhoudelijke uitspraken moest hij voor zich houden. Die ene keer dat hij zich toch een kriti sche opmerking veroorloofde - over de zorgwekkende financië le positie van Vlaardingen - kreeg hij het direct aan de stok met de wethouder die verant woordelijk is voor de gemeente kas. Als de inhoud er niet toe mag doen, blijft alleen 'de uitstraling^ over. Buddenberg gaf volmon dig toe dat dat niet zijn sterkste punt is. „Ik heb mijn represen tatieve taken in Sassenheim al tijd met plezier vervuld maar als het ambt van burgemeester al leen maar daaruit zou bestaan, was ik nooit burgemeester ge worden." Volgens D66'er L. Demmers, winnaar van de burgemeesters verkiezingen in het Brabantse Best, dwingen de beperkingen van de kandidaten hem of haar 'om goed om te gaan met lastige vragen'. Haar opvattingen over het burgemeestersreferendum staan haaks op die van Budden berg. Op de vraag of zij met haar charmes het gevoel heeft de winnaar van 'een beauty con test' te zijn, antwoordde ze dat ze zo'n competitie nooit zou hebben gewonnen. Waarop luid hoongelach klonk van het over wegend mannelijke publiek, dat onder de indruk was van haar verschijning. KLM Blue Dragons. „We trainen iedere week", vertelt KLM-cap- tain Monique Sievers tussen de wedstrijden door. „Om te win nen is de start van groot belang. Je moet zorgen dat je als eerste wegkomt en niet in de golven van de tegenstander vaart. Als dat gebeurt, haal je de schade nooit meer in. Ritme, kracht, en samenwerken, daar draait het om bij dragonboatracing." Maar lang niet ieder team neemt de dragonboatrace seri eus. Zo heeft een van de twee La Bota-teams duidelijk het motto 'als je maar peddelt, dan kom je wel vooruit'. Tijdens hun eerste rit spetteren ze al peddelend vooral elkaar nat. „Jullie lijken wel een duizendpoot," roept Van der Luit uit. Het team be haalt tijdens de eerste ronde de een na laatste plaats. Terwijl de meeste deelnemers zich met dextrodrankjes, bronwater en red buil op de volgende wed strijd voorbereiden, begint La Bota aan het eerste rondje bier. „Nu gaan we de wedstrijd win nen", klinkt het optimistisch in de groep. „We functioneren nu eenmaal honderd keer beter met wat alcohol op", legt ser veerster Judith Verweij uit. „Het gaat ons puur om de gezellig heid." La Bota haalt de finale niet. Geen enkel teamgenoot is daar treurig om: „Het is eigenlijk wel goed zo. Ons eetcafé gaat om vijf uur weer open. De wedstrijd gaat verder. Dat wat ieder team vreest, overkomt de dames van DIOK. Hun dra- kenboot slaat halverwege de rit om.„De DIOK-dames moeten zo nodig laten zien dat ze naast rugbyen en roeien ook nog kun nen zwemmen", gilt Van der Luit door zijn microfoon. Hij lost het probleem creatief op: „Dan gaan we nu over naar de Miss Wet T-shirt wedstrijd." „Ik ben niet voor een gat te vangen, hoor", verzekert hij. Ook de ploeg van DIOK laat zich door het kapseizen niet uit het veld slaan. In de finale winnen ze alsnog. En in de open klasse verslaat het team van Den Hel der de mannen van Concrete Ballast Ned am. „Je moet de moed hebben om je te presenteren, dat hoort bij de functie van burgemeester", zei Demmers. Zij sprak ook tegen dat de dominante politieke kl,eur van de gemeente allesbepalend is. In de gemeenteraad van Best is D66 namelijk een eenmans post. Demmers gaf toe dat er een groot verschil is tussen het 'verkopen van een programma en 'jezelf verkopen'. „Ik was dat laatste ook niet gewend. Het lukt alleen maar als je je kwets baar durft op te stellen." Dat doe je direct al, bleek uit Buddenbergs woorden, zodra je solliciteert naar de functie van burgemeester van een gemeente die een referendum houdt. „Ie dereen weet dan dat je hebt ge solliciteerd, ook de collega's van de gemeente waar je al werk zaam bent." Het Vlaardingse referendum was voor hem geen obstakel. „Ik wilde graag de eerst gekozen burgemeester van Nederland worden." Maar als Nootdorp, waar Bud denberg nu eerste burger is, ook verkiezingen had uitgeschreven, had hij niet gesolliciteerd. „Ik wil niet bekend worden als de man die het twee keer net niet heeft gehaald." leiden - Veertig Kharmann Ghia's stonden gisteren opgesteld naast de curiosamarkt op de Breestraat in Leiden. De tweezitter is de voorloper van de Porsche uit de jaren '30. Een Leids lid van de Kharmann Ghia- dub had voor de gelegenheid zijn vrienden uitgenodigd, wetende dat een Karman Gia-bezitter elke gelegenheid aangrijpt om zijn trotse be zit te tonen. Belangstellenden waren er genoeg. Naast de oude auto's waren er nieuwe zware motoren van Motorclub Randstad uit Leiden. „Voor het contrast", zegt organisator Aad van der Luit Hoeveel doet zo'n Karmann Ghia op dit moment? „Wel dertig- a veertigduizend eu ro." Foto: Dick Hogewoning door Wilfred Simons leiden - De Leidse hoogleraar psychologie W. Wagenaar en zijn vrouw zijn enkele weken ge leden het slachtoffer geworden van een pinpastruc op station Leiden Centraal. Een onbeken de man leidde zijn vrouw af ter wijl ze geld pinde van haar ABN AMRO-pas. Een handlanger ver wisselde toen de pas voor een sterk gelijkende. Het bleek dat de dieven een zeer lucratieve pas hadden gestolen, namelijk één die toegang geeft tot een re kening met een kredietlimiet van 42.000 euro. Na de diefstal verdween het kre diet in ongeveer twee weken. El ke nacht om 1 uur pinde de dief eerst een treinkaartje op het NS- station in Rotterdam ter waarde van vijf euro, om te zien of de pas het nog deed. Vervolgens gaf hij of zij dagelijks de dagli miet van 2500 euro uit aan sportschoenen, telefoons en kle ding in Rotterdam en Den Haag. Wagenaar en zijn vrouw kwa men daar pas na twee weken achter, toen er een dik pak af schrijvingen van ABN AMRO op de mat plofte. Wagenaar heeft nu een schuld van 42.000 euro bij de bank. Tot zijn schrik leefde de bank niet erg mee toen hij de diefstal meldde. Hij kreeg het verwijt dat hij onzorgvuldig was geweest, dat zijn vrouw iemand de pin code had laten afkijken. Pas na herhaald aandringen kreeg hij een afspraak met de directeur van het filiaal Zeist, waar Wage naar woont. Daar bleek dat ABN AMRO hem een 'financiële tege moetkoming' wil aanbieden. Daar is Wagenaar niet tevreden mee. „Ik wil gewoon alles te rug." Inmiddels heeft hij een advocaat in de arm genomen. Wagenaar verwijt de bank dat zij hem nooit heeft meegedeeld dat de kredietregeling aan een pin pas was gekoppeld. „Als je weet dat er 2500 euro mee kan wor den opgenomen, stop je zo'n pas niet in je portefeuille", zegt Wagenaar. Ook stoort het Wage naar dat de bank het betalings verloop niet heeft opgemerkt. „Die bank weet dat ik in Zeist woon. Dan gaat er bij zo'n ac count manager toch een lichtje op als ze ziet dat er elke nacht, om 1 uur 's nachts, een trein kaartje in Rotterdam wordt ge kocht?" De bank zegt dat zij viereneenhalf miljoen rekenin gen heeft en niet elke rekening in de gaten kan houden. Wage naar, die nationale bekendheid heeft verworven met zijn geheu- genonderzoek, zegt de publici teit te zoeken om mensen te waarschuwen voor trucs met pinpassen en voor bankregelin- gen die het mensen te makkelijk maken om veel geld op te ne men. mi et van 2500 euro uit aan hem nooit heeft meegedeeld dat men. door Wim Koevoet Maar Transvaal is niet eens het belangrijkste argu door Wim Koevoet leiden - Grote delen van de Leidse wijk Transvaal moeten worden opgeofferd als de Rijn Gouwe Lijn op bestaand spoor is aangewezen. Dat zegt D66'er A. Pechtold, de nieuwe wethouder verkeer en ver voer. „De tram zal toch ergens van het spoor af moeten om de rit richting Plesmanlaan en het transferium te kunnen vervolgen. Ergens bij het belastingkantoor. Daar moeten dan grote infra structurele ingrepen worden gepleegd. En dat kan alleen maar door grote delen van Transvaal te slo pen." Pechtold zelf is voorstander van een traject dat vanaf station Lammenschans door de binnenstad voert De tegenstanders van dit traject, onder wie de bewoners van de Lammenschansweg en de omliggende wijken, willen de Rijn Gouwe Lijn, waarin'ze volgens Pechtold ten onrechte een snel tram zien, op de rails van de trein richting Alphen aan den Rijn houden. Met Pechtolds uitlatingen over het 'offer Trans vaal' dat moet worden gebracht, is voor het eerst gewezen op dit nadeel van een Rijn Gouwe Lijn die tussen Gouda en Leiden op bestaand spoor blijft rijden. Volgens Pechtold hebben de tegen standers van een traject door de Leidse binnen stad, nooit stilgestaan bij het offer dat voor hun alternatief moet worden gebracht. Maar Transvaal is niet eens het belangrijkste argu ment van Pechtold vóór zijn voorkeurstraject. Lei den, zo is zijn vaste overtuiging, mag de kansen die de tram biedt op het gebied van openbaar ver voer, toerisme, milieu, econdÉlie én verkeersvei ligheid eenvoudigweg niet laten lopen. Juist aan het laatste aspect wordt hevig getwijfeld. Pechtold echten „De Breestraat wordt er met de tram juist veiliger op voor de fietsers. Die worden nu ge mangeld door bussen waarvan je niet zeker weet hoe ze zullen rijden. En trams, weet je, die rijden over die twee geultjes." Aan vergelijkingen met de sneltram in Utrecht, die inderdaad al mensenlevens heeft gekost, heeft de wethouder geen enkele boodschap. „De Rijn Gou we Lijn is geen sneltram. Alleen op de stukken Lammenschansweg waar de tram zich niet met ander verkeer mengt, kan hij snelheden van vijftig kilometer per uur bereiken. In de Breestraat zal hij langzamer rijden dan de fietsers. En ik kan de Breestraat verlossen van die 60 rotbussen per uur." „De tram moet passen in Leiden. Het wordt geen roetsjding dat door de stad sjeest. Ik heb het over een hoogwaardig, schoon, veilig en zeer betrouw baar vervoermiddel waar geen dienstregeling voor nodig is want als je er één mist, krijg je de kans niet om je daar boos over te maken want kijk, daar komt er alweer één." Anton Verschelling, Wilfred Tegelaar, Thijs Hemmes en medebestuurslid Michel Mink brengen een toost uit op het succes van het Culinair Festival. „Volgend jaar wordt het Culinair Festival nog groot ser." Foto: Dick Hogewoning Culinair geen toekomst meer had. .Althans niet in die vorm", verbetert Hemmes. „Van der Luit vroeg mij toen of ik wilde proberen om het evenement een doorstart te geven. Dat wil de ik graag, maar al gauw bleek dat dat alleen niet lukt. Dus ben ik naar Wilfred Tegelaar ge stapt. Hij was en is de drijvende kracht achter de Stichting Ho reca Promotie Leiden. Die stichting stond vorig jaar met negen toprestaurants in één tent tijdens Leiden Culinair. Met hem erbij, zou ik in elk ge val een basis hebben." En na Tegelaar werdén nog vier per sonen bij het evenement ge vraagd. „Uiteindelijk zijn we op de Ga- renmarkt uitgekomen. Een fan tastisch plein, maar weinig uit straling", vindt Tegelaar. Hem mes: „Het plein voor de Pieters kerk heeft van zichzelf veel meer. Oude, hoge gebouwen, sfeer. Om dat hier te creëren hebben we voor hoge tenten en een omheining gekozen. Daar door werden de kosten wel weer redelijk hoog. We hebben daarom een groot deel van het sponsorgeld dat we binnen haalden direct gebruikt om de kosten voor alle deelnemende restaurants te drukken." Het bestuur van het Culinair Festival wilde vanuit het idee van Leiden Culinair een com pleet nieuw evenement opzet ten. „We hebben echt ons best moeten doen sponsors te vin den, om te lobbyen, om restau rants bereid te vinden om hier een tent te huren. Maar na twee dagen festival had ik al vier nieuwe aanvragen van restau rants liggen. Een aantal hore caondernemers die dit jaar niet meedeed, heb ik vier dagen op het plein gezien. Ze vonden het stuk voor stuk geweldig en wil len er volgend jaar wel bij zijn. Andere restaurants hebben voor volgend jaar al om extra ruimte gevraagd", aldus Tege laar. „En.er hebben zich ook al een aantal nieuwe sponsors ge meld", weet Hemmes. „De basis van het evenement is een culinair hoogstaand gebeu ren dat voor iedereen toeganke lijk is. In die opzet zijn we ge slaagd. Volgend jaar wordt het Culinair festival nog grootser", zegt Tegelaar stellig. Stiekem droomt hij al van een uitbrei ding Meer tenten op het plein, ooit misschien zelfs uitbreiding naar andere delen van de Ga- renmarkt. Hemmes: „Drie ok tober is natuurlijk een ongeëve naard evenement. Maar het lijkt ons geweldig om van het Culi nair Festival een soort tweede drie oktober te maken. Niet een stad-omvattend feest, maar wel een evenement waar de inwo ners van Leiden al weken van te voren naar uitkijken." Timoteus Waa reen burg est, infet igd] t v weer heeft niet echt meege- eef< t. Geen stralende dagen, de cara tante dreiging van een er 1 e. Maar desondanks is het ka ïair Festival op de Garen- J, de opvolger van Leiden nair, een groot succes ge len. Waar het evenement lerdag nog wat concurren- gduchten had van de Peur- om entocht, stond gisteren Leiden op het plein. Hemmes is inmiddels moe van vier dagen Culi- Festival, maar blijft grijn- ds hem gevraagd wordt het evenement Hij is de lingmeester van het be- dat met het Culinair Fes- het voormalige Leiden Cu- een doorstart heeft willen n. .Aanvankelijk kneep ik rs el een beetje. We hebben m i eerdere opzichten een flin- >k genomen. En datzelfde natuurlijk vooral voor alle entrants die een pagodetent len gehuurd. Niemand kon pre e voren met zekerheid zeg- sen >f een culinair evenement ir vv iden nog bestaansrecht of deze vier dagen kosten- to end zouden wórden. Maar f zórgen zijn wat dat punt filn betreft voorbij. De reacties zijn geweldig. Het Culinair festival was voor ons een pilot. En die is succesvol gebleken. Volgend jaar is er dus zeker weer een Culinair Festival." Zijn medebestuurders Wilfred Tegelaar en Anton Verschelling, in het dagelijks leven de eige naars van respectievelijk restau rant De Gouvernante aan het Kort Rapenburg en restaurant In den Doofpot aan de Turf markt, zijn eveneens dik tevre den over het verloop van de laatste vier dagen. „Het is zon de om een mooie traditie als een culinair evenement in Lei den als een nachtkaars uit te la ten gaan. En dat risico dreigde vorig jaar", zegt Verschelling. Tegelaar: „Onze insteek was het behouden van een leuk evene ment voor de stad. Het heeft wat moeite gekost. Maar dat is naar ons idee gelukt." Vele jaren vormde Leiden Culi nair een vast onderdeel van de Leidse Lakenfeesten. Maar het ging de laatste jaren bergaf waarts met dit evenement En vorig jaar besloot het toenmali ge bestuur, onder leiding van Aad van der Luit, dat Leiden 1 eei land jlfs t Rob »1 ha De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Bcrendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 A3 A

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7