KUNST CULTUUR Padvindersbluesy barbershop en een Leidse Hogepriester van het sensuele slaapkamergeg Slotconcert korenontmoeting vol speelplezier Topregisseur uit de jaren zestig >k. Ill Duo Vuursteen wint songfestival Gratis dag Fries Museum succesvol Lid van The Cult naar The Doors 'Geheim Gouda' is uit de kosten Men in Black li overtreft deel I Portret Rembrandt onder de hamer Straatmuzikanten strijden in Leidse binnenstad om Gouden Pet IN MEMORIAM «O I maandag 8 JULI 2002, Apeldoorn - Het nationaal songfestival voor verstandelijk gehandicapten in Apeldoorn is afgelopen weekeinde gewon nen door het duo Vuursteen, bestaande uit Perry Buijel en Marco Teske uit Made-Drim- melen. Met het zelfgeschreven, gevoelige nummer 'Afscheid' wisten zij beslag te leggen op de eerste plaats. Dat betekent dat zij Nederland op 9 oktober mo gen vertegenwoordigen op de Europese versie van het festival. Foto: ANP/Eric Brinkhorst Leeuwarden - Door de gratis woensdagopenstelling van het Fries Museum in Leeuwarden is het bezoekersaantal het eerste halfjaar op woensdagen meer dan verdubbeld. Het initiatief heeft geleid tot een toename van het totale aantal bezoekers met veertig procent. Het experi ment met de gratis woensdag geldt in eerste instantie voor een jaar. Het museum heeft een sponsor gevonden die de gratis openstelling financiert. los angeles - De nog levende leden van de rockband The Doors hebben zanger Ian Ast- bury van The Cult aangetrok ken voor een reünieconcert op 6 september in Los Angeles. Het zal voor de derde keer zijn dat de Doors-leden Ray Manza- rek, John Demsmore en Robby Krieger weer samen spelen sinds de band in 1973 formeel stopte. Dat was twee jaar na de dood van zanger Jim Morrison. gouda - Dertigduizend mensen hebben de expositie 'Het Ge heim van Gouda' bezocht. De tentoonstelling van de vierhon derd jaar oude werktekeningen van de Goudse Glazen is daar mee volgens museum Het Ca- tharina Gasthuis een groot suc ces geworden. De Goudse Gla zen zijn de eeuwenoude ge brandschilderde ramen van de St. Janskerk. Het grootste en duurste tentoonstellingsproject dat Gouda ooit heeft gekend, had naast het toegezegde spon sorgeld 25.000 bezoekers nodig om uit de kosten te komen. new york - De komische scien- cefiction-film 'Men in Black II' is haar voorganger in de eerste dagen na de première ver voor bijgestreefd. Het vervolg op 'Men in Black' uit 1997 bracht in het Onafhankelijkheidsweek- einde volgens de voorlopige cij fers 91,8 miljoen euro op. Dat is ruim zes miljoen euro meer dan het eerste deel in dezelfde periode en een nieuw record. 'Men in Black n' gaat op 1 au gustus in Nederland in premiè- londen - Het Londense veilinghuis Sotheby's brengt woensdag een meesterwerk van Rembrandt van Rijn onder de hamer. Het is een portret van een jonge vrouw, dat de in Leiden geboren schilder in 1633 maakte. Sotheby's denkt dat het doek tussen de 15 en 25 miljoen euro kan opbrengen. Het zou dan tot de topstukken uit de afgelopen 25 jaar be horen. Het kunstwerk wisselde 48 jaar geleden voor het laatst van eigenaar en is nu voor het eerst weer in de openbaarheid te zien. Het verkeert volgens een woordvoerder van Sotheby's in 'buitengewoon goede staat'. Rembrandt schilderde het portret in een tijd dat Amsterdamse kooplieden aandacht voor hem begonnen te krijgen. Foto: EPA/Nicolas Asfouri muziek recensie Peter Bruyn Concert: Isaac Hayes. Gehoord: 7/7, Paradiso, Amsterdam. Het simpele feit dat Isaac Hayes zondagavond voor het eerst sinds de jaren tachtig weer eens een concert in ons land gaf, was eigenlijk belangrijker dan hoe en wat hij precies zong en speelde. Ook het publiek in het uitver kochte Paradiso leek er zo over te denken. Als de soulman die in de jaren zestig reeds het biljart bal-kapsel introduceerde zijn klassieke 'Theme from Shaft' maar speelde, leek iedereen te denken. En hij speelde het. In 1995, toen Hayes wat inter views ga bij het verschijnen van zijn laatste en alweer vergeten album 'Branded', zei hij tegen iedereen die het maar horen wilde dat hij de volgende keer met een groot orkest zou ko men. Het draaide weer eens uit op een batterij synthesizers die blikkerige strijkers- en blazers klanken produceerden. Maar ach, een realistisch denkend mens had niet anders verwacht. Toch waren het natuurlijk de or kestrale arrangementen, gecom bineerd met een funky gitaarge luid, die de muziek van Hayes in de vroege jaren zeventig uniek maakten. Hij was de Black Mo ses die de soulmuziek transfor meerde van compacte drie-mi- nutenliedjes tot suite-achtige stukken van een kwartier; vol spanningsopbouw, waarbij hij met zijn diepe zangstem de commerciële weg plaveide voor iemand als Barry White. Met de doorbraak van de disco en later de hiphop en house was het Hayes-tijdperk voorbij - al ble ven zijn platen gewilde bronnen voor 'sampelaars'. Bij vlagen weet de inmiddels 59- jarige Hayes in Paradiso zijn klassieke 'Hot Buttered Soul'- sfeer nog op te roepen. Min stens zo vaak verliest zijn tien koppige band - inclusief tame lijk vals zingend koortje - zich echter in vrijblijvende jams en minutenlange richtingloze spierballensolo's. Maar tijdens het aloude "Walk on By" heeft Hayes de oude vibe toch weer helemaal te pakken. En ook Tke's Plea' en de Sting- cover 'Fragile' - van het 'Bran ded-album - krijgen een perfec te, ruim een kwartier durende ie pi Hayes-behandeling. be dertig jaar oude traneihet de ballad 'I stand !um wordt voorafgegaan 14 vele minuten lange p| het behagen van waarin Isaac schittert voriete rol van hogepi het sensuele slaapkam Dat blijven de kurkei twee uur durende drijft. Met als finale het filmthema, dat de voor het gemaakt lang heeft overleeffi c Goed, dat die kara tan dwarsfluit ook weer ijje. 5 thesizer komt dat ka iaii helemaal niet. Maar het enige stuk van de feilloos strak door d$en ingestudeerd. Hayes tuurlijk drommels zijn publiek voor kom enl Leii He Jt,c laii ien du Op 72-jarige leeftijd is in Los Angeles de Amerikaanse filmre gisseur John Frankenheimer overleden. Hij zal worden her innerd als een man die tussen 1960 en 1970 een handvol fa meus geworden bioscoopfilms heeft gemaakt en vervolgens dertig jaar bleef uitdrijven op zijn routine. In de Amerikaanse tv-industrie was zijn prestige groter. Met vooral sociale dra maseries en single plays wist hij in een halve eeuw tijd twaalf Emmy Awards te vergaren. Politieke thrillers vormden een specialiteit van deze cineast die in 1961 zo ongeveer de uitvin der van het genre was met 'The Manchurian Candidate', waarin Frank Sinatra de hoofdrol speelde van een Koreaveteraan die gehersenspoeld terugkeert uit krijgsgevangenschap en een aanslag beraamt op een Ameri kaanse politicus. Frankenhei mer werd bij uitstek een man van het betere actiegenre en was zeer bedreven in het ensce neren van auto-achtervolgin gen, tot nog grotere techneuten hem op dit gebied in de scha duw stelden. Als in New York geboren zoon van een katholieke Ierse moe der en een Duits-Joodse hande laar in effecten, ontdekte John Frankenheimer zijn affiniteit met drama pas toen hij eigen- Tijk-al-had gekozen voor eerrte- gercarrière. Op de militaire aca demie ging hij zich bezighou den met toneel. Eenmaal in dienst bij de luchtmacht kreeg hij gedaan dat hij werd overge plaatst naar een nieuwe opge richte eenheid die zich bezig hield met het maken van pro paganda- en instructiefilms. Na het uitdienen van zijn con tract vond hij een betrekking bij het tv-station CBS en kreeg de kans zich te bekwamen in speelfilms. In de jaren vijftig re gisseerde hij een slordige 125 televisieproducties. Over de enige bioscoopfilm die hij in die tijd wist te maken, 'The Young Stranger', was hij zelf dusdanig ontevreden dat het tot 1961 duurde voor hij met 'The Young Savages' nog eens een gooi deed naar het brede doek. Meteen het jaar daarna beleef de Frankenheimer al het hoog tepunt van zijn carrière, toen hij niet alleen twee Oscarnomi naties haalde voor 'The Manch urian Candidate' maar ook nog vier voor de film die hem de meeste faam heeft bezorgd: 'The Birdman of Alcatraz'. Hier in speelde Burt Lancaster de rol van een tweevoudige moorde naar die zich in de gevangenis de zorg aantrekt voor een spreeuw met een gebroken vleugeltje en zich ontwikkelt tot expert in de ornithologie. De uitstekende/werkrelatie tus sen de regisseur en ster-acteur John Frankenheimer 1930 - 2002 Lancaster leidde in 1964 tot hernieuwde samenwerking voor de films 'Seven Days In May' (weer een politieke thril ler) en de oorlogsfilm 'The Train'. Twee jaar later vervaar digde Frankenheimer 'Grand Prbc' (met James Gamer, Yves Montand en Toshiro Mifune), een film die nog altijd wordt beschouwd als de beste film die ooit over het Formule-1-racen is gemaakt. Nadien is de reputatie van deze cineast enigszins vers e een drankprobleem z Beri oorzaak zijn geweest, k g van een gladde confei die geen sensatie mei ura oorzaken. Toen hij in vraagd werd 'The Fre e Vl nection 2' te regissere vervolg op de door W Friedldn vervaardigde 1 die Gene Hackman toenc gemaakt - resulteerde 201 een tweederangs prof waarin alleen de acht gen interessant wari latere films is in 1977 'Black Sunday' nog h| waard. Die ging overl terroristen die probe reclameballon te lati storten op een volge) on. Op basis van zijn vr< putatie is het voor Jol kenheimer nog lang 1 geweest voor zijn fiLn J teurs te strikken, zoal Marlon Brando in eel make van 'The Island ffl Moreau'. Maar zelfs t vier jaar geleden Rob ro in een hoofdrol ha o heim agent in 'Ronin gedraaid in Frankrijk, resultaat niet anders k'; delmatig en ongeins) f noemen. Alleen de ai volgingen zagen er n< v perfect uit. Pieter van Lierop De winnaars van het Gouden Pet Festival 2002: Ferm, een gezelschap dat close harmony zingt. Foto's: Dick Hogewoning door Herman Joustra leiden - Je kunt het best een flinke tip pel maken om het Gouden Pet Festival in je op te nemen. Want op liefst twin tig plekken in de binnenstad staan de deelnemers aan het straatmuzikanten concours te musiceren. En om het half uur maken ze plaats voor een ander. Zo krijg je een gevarieerd aanbod, als je loopt met je oren. Daar, op het Stadhuisplein, staat Tino van Leeuwen. Hij doet qua uiterlijk onmiddellijk aan de jaren zeventig denken: lang sluik haar, knalrode broek, blauw overhemd. Ook de mu ziek: gitaar niet helemaal zuiver ge stemd, beetje lijzige zang. Oeioei, wat een leed stort hij over zijn toehoorders uit. 'It's not so easy to find a job, ifs not so easy to stay alive'. Oftewel: mijnheer klaagt zijn nood. Omdat het niet mak kelijk is een baantje te vinden en in le ven te blijven. Op de hoek van de Beschuitsteeg en de Nieuwe Rijn gaat het er heel wat vrolijker aan toe. Daar staat het Oost- Europakoor Mila te zingen. In kleder dracht. Roemeens, Russisch, Bul gaars? Is niet duidelijk. En het land van herkomst van het lied dat ze zin gen is ook niet goed thuis te brengen. Maar het lied klinkt wel helder. Negen vrouwenstemmen zweven over de straat. Om even later flink te swingen. Met veel dynamiek, dan weer hard, dan weer zacht. Hup, naar de Botermarkt. Op het hoekje met het Gangetje zitten twee zingende meisjes in het wit. Het zijn Diane en Elsmarijn. Ze zingen door pilonnen om beter hoorbaar te zijn. Die truc werkt. 'Life is pretty, life is pu re'. Het leven is mooi, het leven is puur. Tweestemmige zang, een beetje Twarres-achtig. Met van die kamp vuurstemmetjes. Aan de overkant, op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hartesteeg, staat een duo zich het vuur uit de sloffen te spelen. Het zijn Bram en Nina. Die namen zijn niet op de deelnemerslijst te vinden, maar dat mag de pret niet drukken. Volksdeun tjes spelen ze. Hartstochtelijk, maar meestal droevig klinkend. Kortom, de minder vrolijke kanten van het leven. Op de hoek van de Beschuitsteeg en de Nieuwe Rijn staan de heren van Demeter klaar. „Succes", zegt een koorlid van het Oost-Europakoor. Nou, dat zal wel lukken, want al tij dens de opwarmminuutjes blijkt dat het gezelschap heel wat in zijn mars heeft. De twee saxofonisten en de trompettist laten een paar vloeiende toonladders horen. Dan zet de contra bassist in. Zoem-zoem. Knippende vingers. Jazz! Zo te horen een bewer- muziek recensie Lidy van der Spek Slotconcert: Internationale Korenontmoeting Leiderdorp door alle deelnemende koren, koordirectie Peter Siereveld en Jos Schohaus, m.m.v. Lisette Emmink, sopraan, Jules Schaap, tenor, Frans Huyts, bariton, het Leiderdorps Kamerorkest en het Rijnlands Amateur Muziekensemble Ramuze o.l.v. Stephan Pas. Gehoord: 6/7, Hooglandse kerk, Leiden. Bij het plechtig binnendragen van de vlaggen weerklinkt tot zes keer toe een orkestraal volkslied van Canada, Denemar ken, Hongarije, Polen, Slowakije en tot slot het Wilhelmus, uit volle borst meegezongen door ruim duizend man. Net als bij de Olympische Spelen; het doet je wat. Op de voorste rij zit een belangstellende burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp. In het voorwoord van het pro gramma 'Slotconcert Internatio nale Korenontmoeting Leider dorp' schrijft de burgemeester onder meer: „Onze regeringslei- ring hevig toe als alle koren meedoen in de 'Messe Solennel- le' van Charles Gounod. En dat is lang niet makkelijk. Want Gounod is in deze mis allesbe halve spannend, spectaculair of inspirerend. De muziek is vrij drakerig en soms op het lijzige af. Van de solisten maken vooral Frans Huyts en Lisette Emmink indruk, meer door hun kwaliteit en inzet dan door spanning of schoonheid. De tenor Jules Schaap valt uit de toon door zijn blikkerige scherpe timbre. Het orkest speelt adequaat en sfeervol, megakoor 'society of friends' onder leiding van Jos Schohaus zingt overtuigend op een enkele passage na. Zoals vlak voor het Amen in het Cre do, waar iedere stem maar eventjes geheel op z'n eigen houtje wat broddelt. Deze mis heeft zoals gezegd weinig schok kends te vertellen, is overwe gend theatraal. Niettemin ma ken koor, solisten en orkest van deze avond een onvergetelijke happening, boordevol intense betrokkertheië-tiïTpuur zing- en speelplezier. ders praten over de toekomst van Europa. Door deze koren ontmoeting laten wij zien dat er al veel in de praktijk gebeurt." En wel in de meest positieve zin. Want zó samen zingen, high lights uit musicals, gezegend door een (weliswaar zoetge vooisde) plechtige mis, brengt saam horigheid. Schiller zei het al: böse Menschen haben keine Lieder. Het grote orkest - bestaande uit de amateurgezel schappen Leider dorps Kameror kest en Ramuze, beide onder lei ding van Stephan Pas - levert een belangrijke bijdra ge aan dit slotfeest in de Hoog landse Kerk. Pas voegt aan de reeks volksliederen nog eens een overdonderend Fins 'volks- lied' toe, het welbekende 'Fin- landia' van Jean Sibelius. De Pancras schudt bij tijd en wijle op zijn grondvesten. Het mid dendeel verrast door zijn maag delijke schoonheid, met name in de blazerssectie. Zo'n groot symfonieorkest doet het geweldig als begeleiding van de musicaltop pers. Sfeervol klokgelui, zange rige violen, don kerbruine con trabassen in 'What a beautiful morning' (Oklahoma), kruidige samba ballen, lekker klopwerk in 'To night' (Westside Story) en voluit er tegenaan in 'Climb every Mountain' uit de Sound of Music. Een zee van stra lend enthousiaste Nederlandse koorzang, meegesleept door een alert spelend orkest, inclusief "pittig-piano- en orgelspel maakt het concert voor de pauze tot een waar festijn. Na de pauze slaat de verbroede- Bertje Doperwtje maakt er weer een lollige boel van. Het levert de winnaar van twee jaar geleden de tweedP king van 'If I had a hammer' van Trini Lopez. Voor de Hooglandse Kerk, in de Nieuwstraat, staan acht zingende da mes met een zwarte cape. La tuna fe- menina. Een tamboerijn, twee man dolines en vijf gitaren. Ze zingen een Spaans lied. Iets met manana, de dag van morgen. En ze zingen 'ayayayayay'. Een smartelijke uitroep, maar ze lachen er wel bij. Voor De Uyi van Hoogland in de Nieuwstraat staat een haag van men sen. Te kijken en te luisteren naar Bertje Doperwtje, de winnaar van twee jaar geleden. Bertje, groen hoed je op, maakt er een lollige boel van. Hij zegt dat de mensen in de Middel eeuwen niet zo oud werden, gemid deld maar een jaar of 45. Waarom? Omdat ze geen kroketten aten. Dat doen de mensen nu wel en kijk maar eens hoe oud ze worden. Van die logi ca. En gezongen logica als: 'Ik ben een klein kaboutertje en ik woon in een tuin, als het regent word ik nat en als de zon schijnt word ik bruin'. Op de hoek van de Breestraat en het Gangetje staat een trio: Franky H@. Twee meisjes en een jongen. Weer van die Twarres-achtige muziek. Meerstemmige padvindersblues. 'Na- nananana'. Maar wel zuiver, dat moet gezegd. Bij het Van der Werfpark, op het hoekje met de Garenmarkt staat BHQ. Een zogenoemd barbershop- kwartet. Meerstemmige zang, a capel- la, zonder begeleiding dus. Vooraf maakt de leider al zijn excuses. Ver derop, vanaf het terrein waar bet culi nair festival plaatsvindt, schettert har de bigbandmuziek. „Het is zo heel las tig om de juiste toonsoort te houden, als daar mensen staan te tetteren." Maar kop op mensen, we blijven het leven van de zonnige kant zien. 'And I think to myself, what a wonderful world'. En ze bezingen die mooie we reld nog eens spatzuiver ook get Nog even naar de Brei hoogte van de Pieterskerk» Daar staat het Trio Gestriktl sterk, dus maar even omge het Trio Gestrikt Plus. Leii kanten. „We houden van veel rrr erin. We hebben Lei» Daar klinkt het ook: 'Uit zuid, wat ken me dat nou igf lang ik de rrr maar hoor uitT zend kelen. Uit oost uit wesft - me echt niet boeien. Dat kootteer nare, mag van mij nog grott Voorwaar, de deelnemers Gouden Pet festival schil» zondagmiddag een rijk g» muzikaal landschap. Uitei de finale op het Stadhuis^ het publiek de winnaar kif een stembriefje in te le\ wordt Ferm, een gezelschaj harmony zingt, vóór Bertje enBlz.15.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6