BINNENLAND LPF wil uitstel aantreden ministers LTO: Miljoenenclaim tegen 'boefjes' Diamantrover Dennis P.: Ik leefde als een god in Frankrijk igoeroe aan nping ontruimd ir scheepsbrand 7 treinstellen in then in brand itkoker valt ivembad (ganger op weg gedood "{gevonden in ^Amstelveen "longs Herben 4t op vakantie otschalige litcardfraude CDA pleit voor afschaffen staatssecretarissen van Landbouw en V&W COMMENTAAR Ministers Amsterdam stijgt naar top-10 duurste steden Europese Unie Vliegshow Gilze-Rijen trekt nog één keer groot publiek 'Zeehondenpopulatie is sterk' Deventer op Stelten IUW rijdt ie - Een 67-jarige vrouw isteravond een kangoe- igereden tussen Heerde :em (Gelderland). Het onverwachts de weg ie kangoeroe is spoor- iet dier is waarschijnlijk id het bosgebied ingelo- politie is op zoek naar •naar van het dier. Er zijn lere mensen in de bosrij- Igeving die kangoeroes jn- irichem - Op het binnen- ichip Lynn op de Merwe- ;Woudrichem heeft giste- and gewoed. Het schip •laden met 1980 ton gas- idat de brandweer eerst lat zich aan boord van j^in gas bevond, werd be- de circa vijfhonderd gas- m een nabijgelegen cam- fe evacuëren. Volgens Waterstaat is de Merwede je brand niet vervuild. en - Op het rangeerter- Zutphen zijn gisteren ^instellen uitgebrand, ind raakte daarbij ge- De brand brak rond half niddags uit. De politie van uit dat de treinstel- brand zijn gestoken, ij een gunstige windrich- aaide de rook niet rich- it station. Over de schade niets bekend. er - In sport- en recrea- trum De Scheg in Deven- isterochtend een ventila- van het plafond ge let ongeval gebeurde in dstrijdbad. Niemand gewond. Direct nadat de van ruim vijf meter lang sneden was gekomen op ant van het bassin, werd dstrijdbad ontruimd. Op (ment waren daar onge- iftig mensen aan het tien. De oorzaak van het k ligt in een aantal afge- Lbouten. Onderzoek Ötwijzen waardoor die verzwakt. r - Een 15-jarige jongen eldoom is gisterochtend A6 bij Lemmer veronge- let slachtoffer liep om- i half vijf 's ochtends op Jweg. Een naderend bus- tuurd door een 45-jarige -er van De Meem kon de I niet meer ontwijken. Ie klap werd het slachtof- tele meters verder de Btrook opgeslingerd. Hij ed op weg naar het zie- .is. Volgens de politie was tJhn de betrokkenen be- ^Lveen - De politie heeft °tn een dode vrouw in het "njssepark in Amstelveen %offen. De vrouw, een in(ge Amsterdamse, is ver- ijk door een misdrijf om in gekomen. De vrouw •.aterdagochtend haar om boodschappen te •en en was niet meer gekomen. De politie kon nog niet zeggen hoe jaam van de vrouw werd 'Mroffen en hoe het slacht- het leven is gebracht. - Tweede-Kamerlid LPF De Jong wil tijdelijk ^(voorzitter Herben ver- *sn, als ze daarvoor wordt (gd. Herben is volgens aan rouwverwerking ^time-out, zei De Jong ag in een interview in landelsblad. De Jong Öp nummer vier van de |m Fortuyn en werd na de op Fortuyn door ver- hde mensen naar voren l»ven als zijn opvolger. v/iRicht - De politie van /jhcht heeft drie mensen ahouden op verdenking o^ude met meer dan zestig wicn creditcards. Het gaat e/-b 24-jarige man, een 30- w#rouw uit Maastricht en n Harige Belg. De drie zou- T^ditcardmaatschappijen zip9.000 euro hebben op- 'ni De vrouw en de Belg yltrkzaam in een tanksta- bé Maastricht. Ze werden /fderdaad betrapt toen ze net een gestolen credit- tobeerden te betalen. De ?nfheeft de creditcards sa- Qet papieren, twee auto's I dure televisie in beslag Hen. maandag 8 JULI 2002 den haag/gpd - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) heeft proble men met de beschikbaarheid van geschikte kandidaten voor ministersposten. Mat Herben zal vandaag formateur Balkenende erop wijzen dat in het bedrijfsleven opzegter mijnen van drie tot zes maanden gebruikelijk zijn, waar door de installatie van het nieuwe kabinet mogelijk ver traagd wordt. „CDA en WD kunnen kandidaten uit de politiek en de Kamer halen. Die mensen zijn vrijwel meteen beschik baar. Wij hebben dat reservoir niet", zegt LPF-woord- voerster Scheffers. Volgens Scheffers recruteert de partij met name in het bedrijfsleven, waar topmanagers zich niet direct kunnen vrijmaken. Herben wil om die reden liefst snel duidelijkheid welke departementen aan zijn partij worden toegewezen. Volgens formateur Balkenende is het probleem minder groot dan het lijkt. Het CDA wijst er op dat Herben al geruime tijd kan weten dat zijn partij ministerskandida ten moet leveren voor Economische Zaken, Volksge zondheid, Integratie/Immigratie en 'iets in het buiten- landblok'. Als puntje bij paaltje komt zullen concemmanagers zich niet aan wettelijke opzegtermijnen houden, veronder stelt de formateur. Eigen bedrijfsvoerders kunnen ook na de beëdiging nog tijd nemen voor het onderbrengen van hun zakelijke belangen in een stichting. Intussen maakt het CDA zich sterk voor minder staats secretarissen in het nieuwe kabinet dan de veertien die het kabinet Paars-2 telt Op de ministeries van land bouw en verkeer en waterstaat zouden de staatssecreta rissen kunnen verdwijnen, meent de partij. Op het mi nisterie van VROM zou dan een secretaris voor duur zaamheid zich ook bezig kunnen houden met milieuon- derwerpen op de departementen landbouw en V&W. Tot nu toe was het altijd de minister van VROM die mi lieu en ruimtelijke ordening als aandachtsgebieden had, de staatssecretaris had volkshuisvesting in zijn pakket. Bij Verkeer en Waterstaat had de staatssecretaris de tele- comsector mede als werkterrein. Dit onderdeel verhuist naar het departement economische zaken. Het CDA vraagt zich verder af of de ministeries van on derwijs, cultuur en wetenschappen (OCW) en sociale zaken elk wel twee staatssecretarissen moeten houden. De staatssecretaris van emancipatiezaken die Sociale Zaken nu kent, wordt vrijwel zeker omgedoopt tot staatssecretaris familiezaken. De LPF heeft intern nog niet gesproken over een ver mindering van het aantal staatssecretarissen maar staat er niet afwijzend tegenover. De WD vraagt zich af of het CDA het plan wel goed doordacht heeft amstelveen/anp - Amsterdam staat op de negende plaats van de ranglijst van duurste steden binnen de Europese Unie (EU). De stad steeg ten opzichte van vorig jaar twee plaatsen. Dat blijkt uit een studie van onder zoeksbureau Mercer naar de kosten van levensonderhoud in 144 steden over de hele wereld. Voor het onderzoek werden de relatieve kosten van meer dan tweehonderd aspecten geme ten, zoals onderdak, voedsel, kleding, huishoudelijke artike len, vervoer en amusement. Op vallend is dat uit eten gaan in Amsterdam relatief goedkoop is. Zo is een diner in Parijs gemid deld 10 procent duurder dan in Amsterdam. Binnen de EU is Londen veruit de kostbaarste stad. Met name onderdak en vervoerskosten lig gen in de Engelse stad buitenge woon hoog. Ook de hogere ac cijns op alcohol en tabak maakt het leven daar duur. In de mondiale top-10 steeg Londen dit jaar van de twaalfde naar de tiende plek. Wereldwijd is Hongkong dit jaar naar voren gekomen als duurste stad. Mos kou komt op de tweede plaats, gevolgd door de meest kostbare stad van vorig jaar Tokyo. Het leven in het Zuid-Afrikaanse Jo hannesburg is het goedkoopst. Het formeren van een kabinet is altijd mensenwerk. Hoe mooi een regeerakkoord er ook uitziet, de kwaliteit van een kabinet staat of valt met de keuze van de ministers. Met de samenstelling van de ministersploeg krijgt een kabinet pas daadwerkelijk profiel. Want uiteindelijk kan een burger zich alleen identificeren met de 'mannetjes' en 'vrouwhes' die het kabinetsbeleid vorm moeten geven. Formateur Balkenende staat vanaf vandaag voor de moeilij ke taak een ministersploeg samen te stellen die niet alleen voldoende 'smoel' heeft, maar die ook over de nodige cohe sie beschikt. Een ploeg van louter 'zware' bestuurders is niet direct de grootste garantie voor succes. Zo'n type kabinet kan het snel moeilijk krijgen door de onderlinge rivaliteit. Eerder zal een ploeg succesvol zijn wanneer de formateur er in slaagt een team samen te stellen waarin niet alleen de ver houdingen tussen de partijen kloppen, maar waarin ook de chemie tussen de ministers een goede is. De lopende kabinetsformatie zal nog de nodige verrassingen tellen. In de kring van de LPF circuleren namen van kandi daten die enerzijds gelden als publieke helden - zoals onder nemer Joep van den Nieuwenhuyzen - maar die tegelijk de nodige zakelijke belangen met zich meedragen. Het is vraag in hoeverre dergelijke kandidaten in staat zijn hun zakelijke ballast van zich af te schudden De recente kwestie rond de missionair minister Jorritsma - die werd achtervolgd door berichten over een vermeende belangenverstrengeling bij transacties van het bouwbedrijf van haar familie - tonen aan hoe gevoelig het ministersambt is. Neem ook Ruud Lubbers die als jong minister van economische zaken in opspraak kwam omdat de belegging van familiekapitaal niet afdoende was geregeld. Nederland krijgt straks een nieuw kabinet, misschien wel één met 'de frisheid van limoenen'. Maar te hopen valt dat de nieuwe zakelijkheid die het regeringsprogramma uit straalt ook van toepassing is op de ministerskandidaten. leeuwarden/gpd - Het zeehon- denvirus phocine distemper kan in het Nederlandse deel van de Waddenzee de komende tijd duizenden zeehonden het leven kosten. Wanneer de ziekte is uit gewoed, blijft echter een veel groter aantal dieren over dan na de epidemie in 1988. Slechts ze venhonderd gewone zeehonden overleefden toen de ziekte. Peter Reinders van onderzoeks instituut Alterra schat dat het Nederlandse Wad op dit mo ment 5500 tot 6000 gewone zee honden telt. Daarnaast zijn er nog eens 700 grijze zeehonden, die veel minder gevoelig zijn voor het virus. „Stel dat weer de helft van de zeehonden aan het virus sterft, dan nog blijft een sterke popula tie over", denkt Reinders. „Ik verwacht echter dat de ziekte nu minder hard toeslaat Een deel van de zeehonden en hun jon gen heeft nog antistoffen van de vorige uitbraak." Waarschijnlijk is de ziekte over drie maanden op zijn top. Daarna neemt het aantal slachtoffers langzaam af. gilze en ruen/anp - De open da gen van de luchtmacht in Gilze en Rijen hebben vrijdag en za terdag 230.000 bezoekers ge trokken, aldus de organisatie. Het was de laatste keer dat de luchtmacht zijn vliegtuigen aan het publiek liet zien in Gilze en Rijen. De landingsbanen van de basis worden in de toekomst niet meer onderhouden omdat er alleen nog Apache-helikop ters gestationeerd zijn. De open dagen veroorzaakten grote drukte op de wegen in Midden-Brabant. Op vrijdag stond er, mede door het vakan tieverkeer richting het zuiden, vrijwel permanent een file op de A58 en op de toegangswegen naar de basis. Vrijdag bezochten volgens de luchtmacht 80.000 mensen de basis. Zaterdag was het nog veel drukker. Op zater dagmiddag adviseerde de politie bezoekers die in de file stonden om rechtsomkeert te maken omdat de wachttijd opliep tot meer dan een uur. Bezoekers van de vliegshow konden onder ander demon straties zien van de Britse Red Arrows, de Jordaanse Royal Jor danian Falcons en de Zwitserse Patrouille de Suisse. Een Bl- bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht maakte za terdag ook een aantal rondjes boven het vliegveld. De Neder landse luchtmacht deed voor het eerst een show met de op Gilze gestationeerde Apaches. Gilze is de thuisbasis van deze gevechtshelikopters. deventer - 'Les Giraffes' van het Franse gezelschap Compagnie Off trekt veel bekijks in Deventer. Het festival Deventer op Stelten werd dit weekeinde voor de zesde keer gehouden en trok ongeveer 90.000 bezoekers. Dat waren er 15.000 meer dan vorig jaar. Het publiek kon circa 75 gratis voorstel lingen bijwonen van theatergroepen uit alle delen van de wereld. Alle groepen verzorgden een onder deel waarbij de artiesten op stelten lopen. Foto: GP- D/Tom van Dijke den haag-brussel/gpd - De vak groep varkenshouderij van de landelijke Land- en Tuinbouw organisatie (LTO) bereidt een miljoenenclaim voor tegen de veroorzakers van vervuiling van varkensvoer met het hormoon MPA Vooral getroffen varkens fokkers zitten met financiële schade. Het bedrijf Welfaarts in Boxtel beraamt de schade aan fokzeugen - waarvan de voort plantingsorganen zijn aange tast - op 450.000 euro. Chris van Gisbergen van LTO- Nederland noemt het vermen gen van varkensvoer met hor monen 'misdadig". Hij hoopt dat de 'boefjes, die willens en wetens dit spul erbij gemengd hebben' snel gepakt worden. Af gelopen week werd al een ver dachte gearresteerd. Van Gisbergen: „Waarschijnlijk wilden ze op een makkelijke manier van een restproduct van de farmaceutische industrie af komen. Maar onze sector is er door getroffen. Niet alleen fi nancieel, maar ook sociaal. Ik heb al veel telefoontjes gehad van mensen die zich schamen. Eerst de varkenspest en nu dit. De veerkracht houdt op." De concurrentie in de sector is groot. Dat is mogelijk ook de re den dat de twee in opspraak ge raakte Nederlandse veevoerbe- drijven een gok hebben geno men door producten af te ne men van een bedrijf - Bioland in België - zonder vergunningen. Van Gisbergen: „Dat is de groot ste stommiteit die je kan be gaan, het getuigt van grote slor digheid." Het Productschap Diervoeder heeft de kwaliteitscertificaten van de twee betrokken veevoer- bedrijven tijdelijk opgeschort. Omdat het certificatensysteem op vrijwilligheid berust, zouden Zeeland Voeders uit Veghel en Porker Foods uit Middelhamis wel gewoon kunnen doorwer ken, zolang er geen strafbare fei ten zijn vastgesteld. LTO wil de ze bedrijven links laten liggen. „Als iedereen het gediscipli neerd doet, kunnen we deze boefjes isoleren." De LTO heeft er bij het Product schap Vee, Vlees en Eieren op aangedrongen haast te maken met de 'zelfcontrole' en een ver zwaring van de integrale keten- beheersing. De uitbreiding houdt in dat op elk bedrijf syste matisch monsters worden geno men van zowel Mees als voer. Intussen breidt het hormoon - schandaal zich als een olievlek uit. Na Nederland, België en Duitsland, is er nu ook een Ierse uitloper, Bioland verwerkte sui kers die afkomstig waren van een Iers farmaceutisch bedrijf. Grote vraag blijft intussen of Bioland ook gevaarlijk afval heeft geleverd voor menselijke consumptie. Het bedrijf zou in het verleden ook glucosesiroop hebben geproduceerd voor en kele frisdrankproducenten. door Kees van Oosten zwolle - „Of ik nog een keer zo'n stunt zal uithalen?" Dennis P., de 26-jarige Zwolse diamantrover, is er niet helemaal gerust op, al is de kans op herhaling uiterst klein. „Ik hoop het niet. Maar he lemaal uitsluiten kan ik het niet. Het ging zó gemakkelijk en de verleiding is zó groot..." Groot spraak? Het heeft er alle schijn van. Want achter de facade van een slimme ritselaar, die het liefst als een playboy door het le ven zou willen gaan, gaat een onzekere knaap schuil. P. wandelde vorig jaar augustus doodgemoedereerd met een magnetrondoos vol diamanten, sieraden en edelstenen ter waarde van miljoenen euro's weg bij zijn werkgever Gassan Diamonds in Amsterdam. Enke le weken na de roof gaf hij zich vrijwillig aan en vertelde hij waar de buit te vinden was. Hij werd tot tweeënhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Voor de media is hij een gewilli ge prooi. De Telegraaf-joumalis- ten Gijsbert Termaat en Tjerk de Vries hebben zijn avonturen op getekend onder de titel 'Aan de haal, het verhaal van Dennis P., Nederlands grootste diamantro ver'. Uitgever Bzztöh uit Den Haag verzorgt een heuse pers dag in restaurant Van der Valk in Zwolle met de held - Dennis is inmiddels gepromoveerd van een ordinaire boef tot een geraf fineerde oplichter met een hart van goud - als stralend middel punt. Een vrouw ontmoeten die met hem verder wil gaan, dat is z'n grote ideaal. „Huisje-boompje beestje. Dat klinkt niet erg avon tuurlijk, maar diep van binnen verlang ik wel naar zo'n burger- mansbestaan. Natuurlijk heb ik met volle teugen genoten van het wilde leven. Vrouwen, drank, luxe, witte stranden, lek ker eten - het kon niet op -; er leek geen einde aan te komen. En laten we eerlijk zijn: zo'n le ven is interessanter dan een saai vrijgezellenbestaan. Maar ik wil het liefst trouwen en een gezin stichten." Dennis P. heeft een weekeindje vrij en mag in die periode gaan en staan waar hij wil. Na een verblijf in een Amsterdamse ge vangenis, zit hij sinds april in Groot Bankenbosch in Veenhui- zen. Het bevalt hem daar best, zo laat hij quasi onverschillig weten. Hij werkt als hovenier in het dorp. „Lekker buiten, een beetje schoffelen, een hegje knippen, alles op het gemakje - en dat is het dan." In de over vloedige vrije tijd kan hij doen en laten wat hij wil. Alleen het eten kan beter, maar als voor malig kok krijgt hij alle gelegen heid om zelf een voedzame maaltijd te bereiden. „Het is net een hotel, je kunt alleen niet uit slapen. Om zeven uur 's mor- Dennis P., die vorig jaar de grootste diamantroof uit de Nederlandse geschiedenis pleegde. Foto: GPD- /Tom van Dijke gens moet je je melden. Dat is het enige nadeel." Het moet gezegd worden: Den nis P. ontpopt zich als een na tuurtalent. Steeds opnieuw draait hij tijdens de persdag in keurige volzinnen dezelfde grammofoonplaat af, met als kem dat we met een eigentijdse Pietje Bell te maken hebben. Wie echter wat dieper graaft, oqtmoet een onzekere jonge man, die van kindsaf gebukt gaat onder z'n overgewicht. Bil- lie Turf in plaats van Pietje Bell. Leert voor elektricien, maar komt terecht in de horeca. Net als zijn inmiddels overleden va der werkt hij als kok. Dennis pakt alles aan en maakt in het seizoen lange dagen. Het avon tuur trekt, vooral omdat het in de liefde niet wil vlotten. Hij is kok op cruiseschepen, in Zwit serland, Luxemburg, op een booreiland in de Noordzee en maakt een half jaar eten klaar voor Amerikaanse soldaten in Bosnië, als het conflict z'n hoogtepunt bereikt. In 1999 hoopt hij binnen te lo pen met een eigen zaakje in dia manten in de Zwolse binnen stad. In plaats van snel rijk, wordt hij snel arm. Hij gaat fail liet en bfijft zitten met een schuld van twee ton. Z'n leven lijkt in te storten: geen vriendin, geen geld, geen werk. December 2000 wordt een keerpunt. Hij ondergaat een maagverkleining en gaat van 165 kilo naar 110 ki lo. Dikkertje Dap is niet meer en z'n zelfvertrouwen neemt na venant toe. De adrenaline gaat nog harder stromen als hij en kele maanden later tot zijn grote verrassing wordt aangenomen bij Gassan Diamonds, één van de grootste diamantbedrijven van Nederland. Hij komt in de sorteerkamer terecht, waar da gelijks voor vele miljoenen over tafel gaat. Al snel maakt hij zich bijna onmisbaar en beschikt hij over alle codes om de schatka mers te openen. Een lopende encyclopedie. De verleiding wordt vlug te groot. Eerst drukt hij één steen achterover en wanneer blijkt dat hij de diamanten gemakkelijk kan afeetten, volgen er tientallen meer. Dat levert hem tiendui zenden euro's op. „Geld is fijn, daar kun je allerlei leuke dingen mee doen", blikt hij terug. Voor al de dames van plezier profite ren van al dat zwarte geld. San dra, Sylvia en Tiffany - allemaal namen uit het verwencircuit - worden overstelpt met duizend jes, nieuwe kleren, sieraden, du re parfums en etentjes. Hij wordt verliefd op Tiffany en wil met haar een nieuw leven be ginnen in Mexico. Voor haar wil hij een superklapper maken om in een keer financieel onafhan kelijk. te zijn. De 'kraak' lukt, de liefde wordt weer niet beant woord en twee weken later geeft hij zich vrijwillig aan. Het groot ste deel van de buit is inmiddels terecht. Nu, bijna een jaar later, komt het woord spijt niet over z'n lip pen. „Ik heb enkele maanden als een god in Frankrijk geleefd: dat nemen ze me niet meer af." Geld mag volgens een spreek woord niet gelukkig maken, Dennis denkt daar toch anders over. „Je kunt met geld alles ko pen - zelfs seks, liefde en gene genheid. Zonder geld kun je niks. Zo zit de wereld nu een maal in elkaar^* Hij heeft z'n verwachtingspa troon iets naar beneden bijge steld. In de komende maanden wil hij nog vijftien kilo kwijtra ken. Bij zijn vrijlating, mei vol gend jaar, staat hij er dan pront op. „Vijfennegentig kilo bij een lengte van 1,88 meter, dat is mooi." Vervolgens gaat hij hard op zoek naar een baan en een vrouw, in willekeurige volgorde. Helaas zit in een terugkeer in de diamanthandel er niet meer in. „Maar ik ben een hele goeie voor een baas. Ik ga er helemaal voor. Overwerk? Geen pro bleem. En voor een griepje blijf ik niet thuis, ik ben er altijd", zo prijst hij zichzelf aan. De vrouw van zijn dromen krijgt een toegewijde echtgenoot. „Wat is er mooier dan weder zijdse liefde. Trouwen, samen kinderen krijgen - ja, dat zou ik graag willen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3