Ophef over kipfilets uit Nederland Leidsch Dagblad Wethouder Melanie Schultz in race voor ministerspost £tos 'Wel interesse in verkiezingen, niet in burgemeestersprofiel' Nieuwe medicijnen tegen aids op komst Leidse vishandel legt loden pijp klaar voor controleurs haringtest StEGIO nk tekent jaarPSV jeiding -wijk Ie handel in kaix ontdekt Voordelig poetsen! Leidsch Dagblad Burgerzaal van stadhuis blijft zaterdagmiddag angstaanjagend leeg Israël geeft Arafat nog een half jaar Britten vrezen BSE-risico Op het ritme van de draak 'Ander onderwijs nodig voor kind met achterstand' NR. 42969 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 8 JULI 2002 rlanders en thuis r koffie «volle art van i Culinair baandraverij nd in trek klustigen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN «.achtlge s,itt imponeert fimbledon jistra pakt Tin nieuwe tijd ileu ws reist snel; wordt J In hoofd en Onweer lacfD z lif 2/3 I - Guus Hiddink :htend in Eindhoven ig contract getekend ■ntivan PSV. De 55-jarige isfeker is de opvolger rets. De laatste an- was Hiddink :h van Zuid-Korea. al eerder bij PSV. rerd hij drie keer ipioen, won hij drie ptionale beker en in luropese beker voor ipioenen. ale vondst van een ^■•akketje bij het bedrijf ledrijventerrein Pla in Rijswijk heeft tot opstoppingen A4. Het Explosie- gscommando dat het pakketje, dat ^uur werd aangetrof- Jxplosieven bevatte. I gilde politie de wegen assl moment van de n I nog geen personeel ra,lj)uw aanwezig. ^Tsjechische politie ste|lo semtex in beslag jteq Twee mannen en werden opgepakt ti april poogden de "*.of met ontstekers Publikatie werd Jmom het onderzoek "^aar te brengen. De id is voldoende om (wvaii lötot 15 ver te verwoesten. (advertenties) Broun Orol-B batterij tandenborstel D4010 incl. batterij en GRATIS reisetui! van 1 5.99 naar Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamOMDVA ttfr Straat Plaats (lvm contrcte nabezorging) Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEE Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bf automated» batting Is 11*1 door Wim Koevoet leiden - De verdwaalde echtparen uit Duitsland en Capelle aan den IJssel niet meegerekend, is slechts een handjevol burgers gëinteresseerd in wat er zoal in de profielschets van de nieuwe burge meester van Leiden moet komen te staan. De burgerzaal op het stadhuis en de stembus waar de schriftelijke bijdra gen moeten worden gedeponeerd, blij ven op deze zaterdagmiddag angstaanja gend leeg. Toch leggen de voorstanders van het burgemeestersreferendum de bedroe- r t vend slechte opkomst in hun voordeel uit: „De mensen willen niet meepraten over het profiel van de burgemeester, ze willen op hem kunnen stemmen", zei P. Day van de SP. Het zou de meest gehoor de verklaring van de middag blijven. Opvallend is dat de tegenstanders van burgemeestersverkiezingen - te vinden in het kamp van CDA, WD en Christen- Unie - de desinteresse van het Leidse pu bliek niet eens uitspelen. Zij gaan ervan uit dat nu de PvdA, na een peiling onder haar leden, voorstander is geworden, een raadsmeerderheid de Leidse kiezers een gang naar de stembus zal laten maken. Met een telefoontje met de beoogde mi nister van binnenlandse zaken, Jozias van Aartsen, maakt de Leidse WD-frac- tievoorzitter Leendert de Lange méér kans om een Leids burgemeestersrefe rendum tegen te houden dan in het ko mende debat in de gemeenteraad. De Lange was dit in de lege burgerzaal aan het bekokstoven met CDA-gemeente- raadslid Jan Jaap de Haan. De twee wij zen erop dat de regeringscoalitie van CDA, WD en LPF nieuwe referendum- wetgeving in de maak hebben die de be staande regels ongedaan maken. De Lan ge is, zegt hij zelf, in staat om Van X Aartsen 'live' te bellen tijdens het debat in de Leidse gemeenteraad. PvdA-fractievoorzitter C. Broeijer haalt haar schouders op over dit 'dreigement'. De advertentie, waarin naar alle waar schijnlijkheid komt te staan dat de laatste twee overgebleven kandidaten op cam pagne moeten voor een referendum, gaat de deur uit nog voordat Van Aartsen en de rest van de ministersploeg met konin gin Beatrix op het bordes staan. Pagina Ri 'Een burgemeester moetje niet kiezen' door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische legerlei ding meent dat het gezag van de Palestijnse president Yasser Ara fat zó snel wordt uitgehold dat hij binnen een half jaar van het toneel zal zijn verdwenen. Het proces zou nu een eigen dyna miek hebben gekregen, zodat pressie door Israël en de Ver enigde Staten niet langer nood zakelijk is. „Er is een goede kans dat het aanzien van Arafat binnen zes maanden zo is geslonken dat hij het aantreden van een nieuw, pragmatisch leiderschap dat een compromis met Israël kan slui ten niet langer kan voorkomen", vertelde een hoge militaire bron het Israëlische dagblad Ha'aretz. De Israëlische verwachting lijkt ingegeven door de chaos in het Palestijnse bestuursapparaat. Pagina Buitenland: Ontslagen vallen slecht in Palestijnse gebieden londen/den haag/gpd - In uit Nederland geïmporteerde diep vrieskip heeft de Ierse keurings dienst van waren runder- en var kenseiwit aangetroffen. Dagelijks worden grote hoeveelheden uit Nederland geïmporteerde diep vrieskip in het Verenigd Konink rijk en Ierland verhandeld. De Britse krant The Guardian meldt vandaag dat de angst bestaat dat het rundereiwit de gekkekoeien- ziekte BSE bevat, die bij mensen tot Creutzfeldt-Jakobziekte kan leiden. Volgens de keuringsdienst in Nederland is nog lang niet dui delijk of er überhaupt een BSE- risico is. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren zegt dat de eiwitten zijn toegestaan, en dat het probleem zit in de etikette ring. Het gaat om kip uit Brazilië en Thailand. In Nederland worden daar andere eiwitten aan toege voegd. Het vlees houdt dan be ter water vast, zodat het zwaar der wordt en duurder verkocht kan worden. Toevoeging van vochtvasthou- ders is op zich niet verboden. In veel gevallen echter staan ze niet of foutief vermeld op het label, is de herkomst onduidelijk en/of is niet bekend wat er pre cies is toegevoegd. Dan kan er sprake zijn van fraude. De Nederlandse bedrijven die in dit verband worden genoemd zijn Lelie, Vriesekoop en de Kip- penhof en eiwitleverancier Vaessen en Schoemaker. Eind vorig jaar schreef een ander Brits ochtendblad ook al over de door Nederlandse exportbedrij ven toegevoegde eiwitten. Toen bleef de opschudding beperkt omdat alleen varkenseiwitten in de kip waren aangetroffen, en die kunnen geen BSE en CJD overbrengen. Ronald Buis van Lelie ontkent in The Guardian gebruik te maken van rundereiwitten. De Ierse en Britse voedselautoriteiten weten al jaren van de toevoegingen, maar kunnen pas sinds kort met behulp van dna-onderzoek vast stellen waaruit die toevoegingen bestaan. Na een tip van de Brit se voedselautoriteiten die zich zorgen maakte over een partij kip uit Nederland, nam de Ierse keuringsdienst van waren vorige maand een aantal monsters. In meer dan de helft van de geval len bleek de kip dna-materiaal te bevatten dat niet vermeld stond op het label. Zeven mon sters bleken runder-dna te be vatten, zeven varkens-dna en drie beide. barcelona/rtr-ap - Op de aids- conferentie van de VN in Barce lona is vandaag een nieuw type medicijn tegen aids gepresen teerd. T20 luidt de naam van een eiwit dat voorkomt dat HIV cellen binnendringt. Dat is een groot verschil met de nu gang bare aidsremmers, die het virus pas aanvallen als het al in de cel is. De Zwitserse farmaceut Roche en het Amerikaanse biotechbe- drijf Trimeris willen het nieuwe medicijn in 2003 op de markt brengen. Overigens moet het middel nog worden goedge keurd. HIV heeft zich in de loop der jaren gemuteerd en is daar door soms resistent geworden voor de nu gebruikte medicij nen. T20 zou wel helpen bij mensen die een resistente HIV- variant hebben. Het Amerikaanse bedrijf VaxGen maakte eveneens vandaag be kend dat het verwacht binnen nu en vijf jaar een werkzaam vaccin tegen aids op de markt te brengen. Eerder gingen onder zoekers er nog van uit dat een vaccin nog zeker tien jaar op zich zou laten wachten. Volgens de BBC is het middel van VaxGen een van de acht mogelijke vaccins die al in rui me mate op mensen zijn uitge probeerd en het enige dat het eindstadium van onderzoek in middels heeft bereikt. De proe ven met het middel worden waarschijnlijk begin volgend jaar afgerond. De aidsconferentie begon zeer rumoerig. De Spaanse minister van volksgezondheid Villalobos kon zich niet verstaanbaar ma ken doordat een grote groep ac tivisten oorverdovend flooten joelde. Voor de openingscere monie was er een protestmars gehouden. De actievoerders rie pen op tot het beschikbaar stel len van goedkope medicijnen voor besmette mensen in arme landen. door Rob Onderwater leiden/voorschoten - De ideale haring is voor de één mals en groen. Voor de ander hard en zout. De liefhebbers hebben hun eigen voorkeuren. Dat geldt zeker ook voor de deskundigen van het RI- VO, die zich in opdracht van het Algemeen Dag blad de afgelopen weken bogen over de kwaliteit en de smaak van de haring. Van de 74 gecontro leerde zaken, scoorden er slechts 14 een voldoen de. Terwijl de haring dit jaar alom wordt gepre zen. Schmidt Zeevis uit Rotterdam (met een vestiging bij de Sligro in Leiden) won de test glansrijk met een 10. Van de regionale visdetaillisten scoorde De Zeearend uit Voorschoten met een derde plek het hoogst. Voor de rest was het kommer en kwel. Dat is niet alleen de schuld van de vishandelaren, meent het Productschap Vis, dat de test als ten dentieus kwalificeert. Het Zeepaardje in winkelcentrum Stevenshof no teerde een twee. De conclusie in het rapport loog er niet om: 'Tip voor de haringliefhebber: sport schoenen aan en sprintje trekken'. De vis was vol gens de keurmeesters net zo onsmakelijk als de winkel er uit zag. Eigenaar Louis Polane legt vol gend jaar, als de heren controleurs zijn zaak aan doen, een 'loden pijp' klaar. Hij heeft de krant per brief laten weten dat je als vishandelaar vogelvrij bent, 'terwijl moordenaars, pedofielen en misda- gers niet bij naam worden genoemd'. Polane heeft geen goed woord over voor de wijze waarop er is gecontroleerd. „Ze kwamen binnen en ik wist gelijk dat het de mannen van de krant waren. Ik ben ze achterna gegaan. Ik ben zelf keurmeester geweest en ik kan je vertellen dat die controle niet zuiver was. Er werd daar wat gerom meld met een flesje. Dat gebeurde in een auto die al een tijdje in de hete zon had gestaan. Hoe kun je dan de juiste temperatuur bepalen?" Polane heeft op zaterdagmiddag nog niemand gehoord, die de haring niet om te eten vindt. „En daar gaat het mij om. De klanten bepalen of een haring lek ker is, niet de heren van het AD." De Zeearend kwam er met een 7,5 heel wat beter vanaf. Eigenaar Arend de Jong is een geboren Kat- wijker, maar inmiddels uitgeweken naar Capelle. Saillant detail: hij heeft gewerkt bij de prijswin naar uit Rotterdam. De Jong heeft de loop weer in de viswinkel gekregen door vooral goede haring te verkopen. Zijn geheim: een goede leverancier (Katwijker Arie Hoek), de haring niet te lang in de emmer laten zitten (anders wordt-ie te zout) en zoveel mogelijk vers van het mes serveren, hoewel dat niet altijd kan, geeft hij toe. Hij heeft medelij den met collega's die een genadeloze beoordeling hebben gekregen. Dat van die sportschoenen en een sprintje trekken bij het Zeepaardje in Leiden, kan eigenlijk niet „Schrijf dan dat de haring niet lekker is." Handtekening: leiden - Ritme, kracht en samenwerking, daar draait het om bij Leidse Drakenbootraces. Za terdag waren van die kwaliteiten mooie voor beelden te zien op het stukje Rijn tussen de Prinsessekade en de Vrouwensteeg. Duizen den toeschouwers volgden vanaf de kant de verrichtingen van de deelnemende ploegen. Zij zagen drijfnatte deelnemers langskomen met afgetrainde lichamen en ingespannen gezichten. Dextrodrankjes, bronwater en Red Buil bleken de favoriete vloeistoffen van de sporters. En de ploegen die de wedstrijden iets minder serieus namen, dronken gewoon een biertje. Pagina Ri: Ondanks kapseizen winst voor DIOK-dames Foto: Henk Bouwman oen haag/anp - Ongeveer 30 tot 40 procent van de Nederlandse basisscholen zou op een meer gestructureerde manier moeten lesgeven. Op die manier kunnen kinderen met laag opgeleide ou ders betere resultaten boeken. Dat zegt onderwijskundige P. Tesser van het Sociaal Cultureel Planbureau. Nu wordt op onge veer driekwart van de in totaal 7000 basisscholen leerlingge- richt onderwijs gegeven. Daarbij krijgen kinderen veel vrijheid, moeten ze zelf kennis vergaren en fungeert de docent meer als procesbegeleider of consultant. Volgens Tesser slaat die metho de niet aan bij de ongeveer 450.000 leerlingen met een ach terstand. Het gaat daarbij naar schatting om 240.000 autochto ne kinderen met ouders met een heel lage opleiding en 200.000 kinderen met ouders uit het buitenland. Die kinderen zijn volgens Tesser meer gebaat met meer gestructureerd onderwijs waarbij de docent uitlegt en de kinderen oefenen. De Leidse wethouder Melanie Schultz. Archieffoto Loek Zuyderduin door Ruud Sep leiden - Ze wordt ge noemd. Melanie Schultz van Haegen-Maas Gees- teranus is door WD-leider Gerrit Zalm gepolst voor een ministerspost. RTL Nieuws bracht het bericht dit weekeinde naar buiten. De betrokkene zelf beves tigt noch ontkent dat ze in de race is. Een betere be vestiging dat we hier te ma ken hebben met een seri euze kandidaat is nauwe lijks denkbaar. De 32-jarige Leidse wet houder van economische zaken geldt als één van de jonge talenten van de libe ralen. In de reportage die Zembla dit voorjaar uit zond over de bestuurlijke chaos in Leiden, liet minis ter Annemarie Jorritsma zich al ontvallen dat Schultz op termijn door haar partij naar Den Haag zou worden gehaald. Schultz werd in januari 1999 fractieleider van de WD en slaagde erin om haar partij nog datzelfde jaar tussentijds het college in te loodsen. De Leidse WD-fractielei- der Leendert de Lange be vestigt dat er in het kader van de formatie gesproken wordt met 'jong bestuurlijk talent'. Maar over de vraag of ook de Leidse wethou der daarbij betrokken is, houdt hij wijselijk zijn mond. Zelfs op een onschuldige vraag of hij de jonge Schultz geschikt acht voor een ministerspost, weigert hij te antwoorden. „Als ik daarop in ga, verstoQrt dat het rustige zoekproces naar geschikte bewindsperso nen. Ook Schultz zwijgt in alle talen. Is zij gevraagd? „Ik ga daar niks over zeggen." Hoe gaat het werven van ministers nou in zijn werk? „Ik weet niet hoe dat werkt"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1