Wilskrachtige rebel imponeert in finale Verhoudingen in het internationale volleybal zijn zoek Tour is nog niet in Frankrijk en Dekker moet al vrezen mstrong van start t hongerig gevoel SI ne zege r Willem I [terug r Haarlem Nederland door dubbele winst op Cuba koploper in poule World League SPORT maandag 8 JULI 2002 ierena Williams it haar zus nus af door Mare Molenaars londen - De wijze waarop Uey- ton Hewitt het toernooi van Wimbledon op zijn naam schreef, was beslist indrukwekkend. Maar toch, de 21-jarige Australiër is dan wel een groot winnaar, het maakt hem nog niet een groot kampioen. Daarvoor is de rebelse Hewitt een nog te ruwe diamant. i - Willem II heeft zater- nd in de Intertotocom- imet 1-0 gewonnen van serse St. Gallen. Tom Smaakte in de 15de mi- por eigen publiek het oelpunt. Willem II speelt rld weekeinde de return. 5 Intertoto kunnen uitein- Irie clubs deelname aan A Cup afdwingen. De li Willem n was het eer- i cesje voor de nieuwe j MarkWotte. i - De Holland Basket- c keert terug naar de plaats waar het bi groot geworden is. De Holland staat dan weer t H van Haarlem. De jnaar Rotterdam, inge- oor expansiedrift, heeft bracht wat de beleids- s ervan verwachtten. Na r zonder Basketball 1er van 26 tot en met 30 r2002 een toernooi in nemer Sportcentre in l Er zullen zes ploegen De enorme wilskracht en de on gekende drang tot perfectie heb ben Lleyton Hewitt in recordtijd naar de koppositie op de we reldranglijst gebracht. Maar zijn emotionele uitbarstingen en ook zijn gedrag buiten de baan heb ben zijn populariteit geen goed gedaan. Hewitt, die gistermiddag op een volgepakt centre court korte metten maakte met de Argen tijnse debutant David Nalbandi- an (6-1 6-3 6-2), is milder ge worden, dat wel. Maar nog altijd ontbeert hij het charisma van grote voorgangers als Sampras, Agassi en Ivanisevic. Hewitt als voorbeeld voor de jeugd, in zijn thuisland moeten ze er (nog) niet aan denken. El ders waarschijnlijk ook niet, maar er is hoop. Hewitt speelt nog altijd met zijn hart. Hij rent, hij schreeuwt, plukt aan de sna ren van zijn racket, smijt met energie, balt zijn vuist na elk ge wonnen punt en slaat zichzelf opzichtig op de borst. Dat kan geen kwaad, integendeel. Waar Hewitt speelt, daar gebeurt ten minste wat. Zijn gedrag op de baan is het probleem ook niet. Niet meer althans. Dat hij racistische op merkingen maakte naar de don kere speler James Blake zal hem altijd blijven achtervolgen. Zijn aanvaringen met de Spaanse held Alex Corretja al net zo. Maar het zijn geen incidenten van recente datum, ze dateren uit een vroeger tennisleven. He witt is de vilde haren (ook let terlijk) een beetje kwijt Het ge volg is wel dat de Australiër zich zoveel mogelijk afsluit van de buitenwacht om problemen te vermijden. Met de pers in zijn eigen land praat hij niet meer, sinds er een negatief commentaar in een van de kranten verscheen. Maar ook buiten de eigen landsgrenzen stelt hij zich niet op als een am bassadeur voor de sport. Hewitt vindt de kritiek maar flauwekul. „Ik doe best interviews, maar niet allemaal. Mijn werk ligt op de baan. Alles erom heen leidt alleen maar af." Op Wimbledon werd Hewitt, als eerste geplaatst en favoriet voor de titel, gevraagd voor vier inter views op televisie. In zijn con tract staat dat hij er in principe maar twee hoeft te doen. Twee keer vier minuten, meer niet Een voorstel om vier keer twee minuten naar de studio te ko men, wees hij af. Hewitt isoleert zich. Hij koopt geen snelle au to's of dure huizen, hij wil slechts rust in de tent. Ook gis termiddag, na zijn eerste Wim- bledontitel, de eerste voor Au stralië sinds Pat Cash in 1987, liet hij niet het achterste van de tong zien. Op de wedstrijdbaan was daar ook al geen aanleiding toe. De finale tegen Nalbandian was niet meer dan een slap aftreksel van de historische ontmoeting van vorig jaar tussen Goran Iva nisevic en Hewitts landgenoot Patrick Rafter. De zouteloze eindstrijd van gisteren, de eerste op Wimbledon tussen twee ba- seliners sinds het tijdperk Borg, kon geen moment boeien. Voor de enige opschudding zorgde een naaktloper die na de eerste regenpauze voor volle tribunes zijn dansje opvoerde. Waar Richard Krajicek in 1996 zijn nervositeit verloor toen plots een vrijwel naakte serveer ster het gras oprende, daar wist Nalbandian (die zich zaterdag in een beslissende set ontdeed van de Belg Malisse) niet te profite ren van de onverwachte onder breking. De 20-jarige Argentijn voelde zich geen moment thuis op het centre court en was op aüe fronten de mindere. Jam mer, want het is misschien leuk voor geschiedschrijvers dat ie mand in zijn eerste grastoernooi meteen de finale van Wimble don haalt, het toernooi had toch echt een beter einde verdiend. Nalbandian, die zich voorbe reidde op een cricketveld in Buenos Aires, zal er niet te lang om malen. Hij had zijn moeder beloofd dat hij vorige week thuis zou zijn, het werd een week la ter. Maar wel met een zilveren schaal en 450.000 euro's in zijn Lleyton Hewitt reageert uitgelaten op zijn eerste Wimbledon-zege. Foto: Ian Hodgson/Reuters st richting de wereldtitel Nalbandian kan Hewitt geen partij bieden rmstrong oogt vlak voor aanvang van de eerste etappe ont- 11. Foto: Eric Gaillard/Reuters Pertijs f U«c - Hij weet wat hij dus is Lance Armstrong 4i n die weinig aan het toe- 5 laat. „Mijn missie is de 3 innen in Parijs. Niet van- herinnerde de Ameri- lereen aan zijn strategie, lij zaterdag in Luxemburg rel opzichten verraderlij- oogvan de 89ste Tour de gewonnen, eerste gele trui van deze om de schouders moest •ng ook zichzelf herinne- het feit dat het winnen proloog niet was voor- Jfs niet was gewenst) in jgvuldig opgezette scena- j moeten leiden tot de i eindzege. Hij had onbe- ts in zich boven gehaald, jeen enkele manier is te of plannen: motivatie. B dat je denkt dat je de voor de start gewonnen je geweldig voor gaas", e Amerikaan. mburg kwam hij er ach- iet winnen van de Tour nog altijd geen fluitje cent is. Juist omdat hij - de perfecte voorberei de laatste weken alleen oorde en las dat hij niet iezen. „Dat maakt me Hoe hoger ze je op een zetten, hoe kwetsbaar st. Ik realiseer me dat ik tijde respect moet hou- )r alle factoren die een d beïnvloeden. Voor de renners, voor het weer, gevaren van materiaal- i valpartijen die overal oer liggen. Ik blijf daarom Dgerig." 'g knorde zijn maag plots Het was een samenloop ui omstandigheden. Zijn Jtstin, zijn zoontje Luke, ty-tweeling Grace Elisa- Rose en zijn schoonouders waren tijdens de warming-up in zijn onmiddellij ke nabijheid. IVat hem dat deed?', vroeg iemand. Arm strong dacht na en zei: „Mijn fa milie is het belangrijkste in mijn leven. Ik wil winnen voor hen." Kleine Luke vraagt het 'Daddy' zelfs keer op keer. „Nu ze er hier bij zijn: is dat misschien wel de reden dat ik zo gemotiveerd was." Maar er was meer. De Arm strong die zich had voorgeno men op het verraderlijke par koers geen risico's te nemen, keek in de teambus naar de tele visie en zag Botero vlammen. „Ik dacht 'oh my God'. Die kan ik vandaag niet aan. Ik mag me zelf niet over de kop rijden. Een maal onderweg zag ik dat de zon scheen, dat de weg droog was en plotseling kreeg ik een geweldig gevoel over me. Ik wil de die Botero pakken. Op tv had ik al gezien dat het vooral aan kwam op het laatste gedeelte van de rit. Zo heb ik mijn race ook ingedeeld." Hij reed in het blauwe pak van zijn team US Postal Service. Niet in het geel van de titelverdedi ger. Ook weer zo iets. „Het geel moet je eerst verdienen voor je het om mag." De rekenmeester in hem stak daarna weer snel de kop op. „Ik denk niet dat het verstandig is mijn ploeg nu te laten werken om het geel vast te houden. La ten we het maar wat conserva tiever aanpakken en anderen een tijdje die trui gunnen." Gis teren werd hij op zijn wenken bediend. Al was het niet Jala- bert, maar de verrassende Ber- togliati die de leiding overnam. Armstrong: „Ik begrijp wel dat mensen bang zijn voor een saaie ronde wanneer ik al in de pro loog het geel pak. Maar geloof me: dit wordt een opwindende Tour. Eerlijk waar." door Vincent Ronnes Rotterdam - Kanttekeningen zijn er te over. Maar na twee weekeinden World League liggen de feiten er wel. Cuba is geen schim meer van wat deze prachti ge volleybalgrootmacht ooit is geweest, Rusland verliest thuis zomaar van Duitsland en het Nederlands volleybal team staat na twee keer 3-1 tegen Cuba bovenaan in de poule. Hoog op de tribunes keken de Neder landse sterren van weleer toe. Soms meewarig, kritisch, af en toe schimp scheutend, maar bovenal vol herinne ringen aan prachtige tijden. Op initia tief van Peter Blangé en Joop Alberda was er zaterdagmiddag een reünie waarvoor de 27 oud-internationals wa ren uitgenodigd die een of meerdere keren aan de laatste vier Olympische Spelen hebben deelgenomen. Zij waren daar om elkaar weer te zien, sommigen zijn vrienden voor het leven gebleven, anderen waren dat nooit en zullen dat nooit worden. „Leuke dag", juichte menigeen. Om er vervolgens aan toe te voegen: „Maar dat was niet vanwege het volleybal". Het gespartel daar beneden op de vloer van Ahoy" kon hen niet boeien. „Winnen van het achtste van Cuba, proficiat". Emotioneel zijn velen nog verbonden met het nationale volleybal. Dat ze niet altijd een hoge pet op hebben van het huidige team (en niet te vergeten dat van de voorbije jaren) is begrijpelijk. Immers, veel van hen kwamen uit het niets en vochten zich een weg naar de allerhoogste sportieve toppen. Natuur lijk gingen hun gedachten zaterdag te rug naar die keren dat Ahoy" bomvol zat (nu twee keer ruim 3.000 mensen) en bijvoorbeeld naar die World League finale in 1996 toen van Italië werd ge wonnen. Maar de gewoonste zaak van de wereld was dat winnen ook toen zeker niet, wat betreft de Worid League bleef het zelfs maar bij die ene keer. Herinnerin gen willen in de loop der jaren wel eens mooier worden dan de werkelijkheid ooit was. Als de voormalige internatio nals zaterdagmiddag hadden afgespro ken het alleen maar te hebben over el lende, mislukkingen en ruzies, dan hadden ze even goed tot diep in de nacht kunnen blijven doorpraten. Nederland behoort niet meer tot de ab solute wereldtop zoals in het begin van de jaren negentig. Maar er is wel meer veranderd. In deze World League-poule zou Rusland makkelijk eerste worden. Het was slechts de vraag of Cuba zoda nig door het gemis van de politieke vluchtelingen verzwakt zou zijn dat Ne derland ervan zou kunnen winnen, dus tweede in de poule zou worden en daarmee een van de acht finalisten. Cuba bleek dit weekeinde in Rotterdam nauwelijks aan sprong- en slagkracht verloren te hebben, maar des te meer aan ervaring. De setjes die ze toch nog pakten waren cadeautjes van de Neder landers. Minstens zo opzienbarend was de uitslag in Rusland. Duitsland verloor vrijdag zeer krap, maar won zaterdag de tweede wedstrijd. Aanvoerder Rein- der Nummerdor. „Duitsland is echt een goede ploeg aan het worden." Zowaar is Nederland plots poule-aan voerder. Het halen van de finaleweek in Brazilië in augustus blijft een doel. Veel internationale ervaring opdoen, blijft het motto van Bert Goedkoop. Tegelij kertijd zit hij ook dit jaar weer met spe lers die er echt even tussen uit moeten voor aanvang van de seizoenapotheo se, in dit geval het WK in september in Argentinië. In overleg met betrokkenen zelf zullen er enkelen voor de vermoei ende uitwedstrijden tegen Rusland en Cuba vrijaf mogen nemen. Dat het dan gaat om de al zeer lang meedraaiende volleyballers Schuil en Görtzen is niet zo logisch, aldus Goed koop. „Ook bij een jonge speler als Ni co Freriks zie je dat het een keer te veel kan worden. Ook die jonge jongens kunnen wel eens aan rust toe zijn." Bert Goedkoop gaf toe dat het een lasti ge keuze zal worden, zeker als tegen de laatste uitwedstrijden blijkt dat deelna me aan de finale van de World League nog op het spel staat door Edward Swier Luxemburg - De patiënt Erik Dekker zelf is, met kwetsuren aan zijn reeds geplaagde heup en elleboog én vooral pijn in het hart, te ontgoocheld om de pers te woord te staan. Dat doet dok ter Geert Leinders dus voor hem in de lobby van het sjieke Shera- ton-hotel. Een valpartij in de zondagse rit door Luxemburg zette gisteren Dekkers voortgang in de maar net gestarte Tour op het spel. „Erik had al niet veel speelruim te meer over ten opzichte van de rest van het peloton. Ik denk dat het maandag een heel zware dag voor hem gaat worden. Een renner die conditioneel nog niet top is, kan niet zoveel hebben. Medisch gezien kan hij en mag hij van mij starten, maar ik denk dat het er niet goed uitziet. Erik heeft veel pijn, en niet alleen vanwege de kwetsuur. De ont goocheling is groot." Erbij zijn en overleven. Dat was, voor de start van de Tour de France, voor Erik Dekker het doel. Óp 23 maart brak hij in Milaan-San Remo zijn heup op vier plekken. Het revalidatiepro- ces was lang en moeizaam. Maar Dekker moest en zou naar de Tour gaan. Niet alleen omdat hij dat zelf wilde. Maar omdat de ploeg zat te springen om de terugkeer van de Drent. Winnen zou hij niet kunnen, voorspelde Dekker zelf. Maar de Rabo-troef dacht al aan het naseizoen, waarin hij - alsof er niets ge beurd was - voor prolongatie van de wereldbeker wilde gaan. En nu is het vervolg van zijn Ronde onzeker. Frankrijk is nog niet eens bereikt Je maakt wat mee als Dekker er heeft weinig zin, al zullen er ge zien de pijn waarschijnlijk wel een paar scheurtjes in het bot zitten. Eigenlijk was het een valpartij van nite. Na 52 kilometer koers was, in aanloop naar de eerste bergsprint, onrust ontstaan in de grote groep. Het peloton schoof ineen, wielen raakten el kaar. Zo'n vijftien renners gin gen tegen het asfalt De meesten konden zonder kleerscheuren door. Christophe Moreau niet. Met drie minuten en twintig se conden tijdverlies, én nog eens twee pijnlijke valpartijen later op de middag, is zijn kans op een hoge eindklassering naar de haaien. Het kon in het Rabo-kamp nie mand deren. Daar was het, weer eens, Dekker-time. De belang stelling voor het debuut van Ad- dy Engels en Karslen Kroon was voorbij. De tevredenheid over het presteren van Levi Leiphei- mer en Michael Boogerd werd volledig overschaduwd. Geen van de coureurs kon nog vrolijk kijken na de aanblik van Dek kers gekwetste, door de Tour- dokter vol pijnstillers gestopte, lichaam. Op het netvlies van al len bleef slechts één beeld staan. Dat van Dekkers, in slow motion uitgevoerde, helletocht naar de ploegleiderswagen, de treurig stemmende wijze waar op hij zijn been in de auto tilde en de bezorgde blik op zijn ge laat. Ploegleider Adri van Hou- welingen probeerde er daar de moed in te houden. „In Milaan- San Remo bleef hij achter op straat. Kon hij niet verder. Nu stapte hij weer op. Dat kan je, in die zin, hoopgevend noemen. Destijds was er helemaal geen hoop meer." bij is. Grote hoogtes en de diepe dalen. Het ene jaar is het hosan na in de Tour, dan weer doffe ellende. In 1998 viel Dekker, in Ierland, in de eerste rit een gat in zijn knie. Pats, over. Naar huis. Na de hematocriet-affaire op het WK van Verona in 1999, volgde begin 2000 een elleboog- breuk. Dat jaar vermoordde Dekker zichzelf bijna aan het begin van de Ronde. Na een vlucht met Jacky Durand werd hij ingelopen en moest hij het peloton laten gaan. Het gevolg: een paar heel zware dagen. En later die succesvolle ronde: drie ritzeges. In 2001 kon Dekker dat vanzelf sprekend nooit evenaren. Maar één dagzege stemde hem al bo venmatig tevreden, net als het vervolg van het seizoen met winst in het WB-klassement. In 2002 leek het aanvankelijk ook niet op te kunnen. Dekker won de Tirreno-Adriatico en verover de, cynisch genoeg, in het week einde van Milaan-San Remo de eerste plaats op de wereldrang lijst Tot het moment dat hij zijn heup brak. ,Jk heb nooit eerste op de lijst gestaan, ik heb alleen Erik Dekker schreeuwt het uit van de pijn als de tourarts zijn wonden verzorgt. Foto: ANP maar eerste gelegen", grapte hij nadien. Gisteravond viel er niks te la chen. Onderzoek door dokter Geert Leinders in het hotel wees uit dat er geen breuken waren. Het rapport: de linkerelleboog, pols en heup zijn geraakt. Op de heup zit een vrij serieuze bloed uitstorting. Meest zorgwekkend is de elleboog. Een foto maken

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13