ECONOMIE Akkoord over stoppen chloortrein Hong Kong kan niet kiezen voor China Avantes brengt naakte feiten aan het licht elgië: Inkomens an top openbaar CT-gebruik ^blijft toenemen 4 Weer grote fusie de advocatuur tantal banen n VS gegroeid Groter belang DHL jbij Deutsche Post nternet via ireedband wint terrein Akzo Nobel verplaatst productie van Hengelo naar Delfzijl Spectrometer heeft oneindig aantal toepassingen Verzekeraars strenger met vergoeden gestolen laptop ECONOMIE WIJZER De prijs van hebzucht Fire-Up Vuurpot voor brandgelei FIREIUP Herhaling voorschrift voor veilig gebruik: ille i llk' orr hussel - Bestuurders en com- isarissen van beursgenoteer- |e bedrijven in België moeten de toekomst al hun inkom- iten, bijverdiensten en neven- ,anen publiceren. De Belgische maat bereidt wetgeving hier- ggjóver voor. Na de zomer zou het tot een stemming moeten ko- De regeling zou ook gei len voor bezit van opties en jetalingen in natura. De Frans- :alige liberalen hebben na de recente beursschandalen hun terzet tegen een regeling opge- «even. Daardoor zijn alle partij - van de paars-groene coalitie lU voor het idee. fOORBURG - Het gebruik van in- irmatie- en communicatie- echnologie blijft toenemen. M )ie groei staat haaks op het feit lat mensen minder in de bui- lel tasten voor ICT en de ICT- ledrijven kampen met dalende idelenkoersen. Dit maakte .(iiet Centraal Bureau voor de ïtatistiek gisteren bekend. rTEROAM - AKD Prinsen Van JWjmen en Wouters Advocaten OgCi Notarissen worden samenge- nl roegd. Door de fusie ontstaat :t op twee na grootste advoca- n- en notarissenkantoor in Jederland. Wouters Advocaten Notarissen was tot voor kort inderdeel van Andersen Ne- lerland. Dit accountantsbu- eau werd overgenomen door iranchegenoot Deloitte Tou- he, waarmee AKD Prinsen Van ■Vijmen een strategische allian ce heeft. De samenvoeging van e advocatenkantoren vloeit 2"' lieruit voort. De combinatie lka elt in totaal 316 advocaten en lotarissen. II zaterdag 6 JULI 2002 =21 Jvashington - In de VS zijn er tie afgelopen maand 36.000 ba- len bijgekomen. Het aantal is i len stuJk kleiner dan de 84.000 lie waren verwacht, maar de roei is wel de sterkste sinds fe- iruari vorig haar. Het Ameri- aanse ministerie van Arbeid et gisteren ook weten dat de H aename van het aantal ar- leidsplaatsen in mei is herzien an 41.000 tot 24.000. Al met al Aam de werkloosheid iets toe, 5,8 tot 5,9 procent van de 775 leroepsbevolking. De sterkste 10 lanengroei deed zich voor in - n| Ie dienstensector. tNKFURT - Het Duitse post- incern Deutsche Post heeft no{] ijn belang in de pakjesvervoer- ?r DHL International vergroot ..„t meer dan 75 procent. Deut- J1 che Post bereikte overeen- temming met luchtvaartmaat- (chappij Lufthansa over de 'I 9 ankoop van 25 procent van de 7+$)HL-aandelen. Daarmee is 610 uiljoen euro gemoeid. Deut- a Irèche Post wil uiteindelijk volle eigenaar worden van DHL. den haag/anp - Akzo Nobel heeft met mi lieuminister Pronk een akkoord gesloten over verplaatsing van de chloorproductie van Hengelo naar Delfzijl. Dat hebben Ak zo Nobel en het ministerie van VROM gis teren bekendgemaakt. Door de overeen komst komt er in 2006 een einde aan de veel bekritiseerde chloortransporten per trein. Door het staken van de productie in Hengelo vervallen daar 270 arbeidsplaat sen. In Delfzijl ontstaat werkgelegenheid voor 150 mensen. Akzo Nobel bouwt voor 130 miljoen euro een nieuwe fabriek in Delfzijl. De overheid betaalt daar voor 57 miljoen euro aan mee. Derden nemen deel voor 30 miljoen euro. Komt dat laat ste bedrag er niet, dan ontstaat een nieu we situatie. Akzo heeft op dit punt een voorbehoud gemaakt. Daarnaast moet ook de bijdrage van de overheid nog goedkeuring Hijgen van de Europese Commissie. De onderhandelingen over verplaatsing van de productie begonnen in het najaar van 2000 en sleepten zich sindsdien voort. Kort voor het einde van zijn ambtstermijn heeft Pronk dit resultaat bereikt. Akzo gaat verder de chloorfabriek in de Rotterdamse Boüek uitbreiden naar een capaciteit van 500.000 ton per jaar. De fa briek in Hengelo produceerde 70.000 ton per jaar. Circa 20.000 ton daarvan ging elk jaar per trein 's nachts naar Rotter dam en passeerde drukbevolkte gebie den. Incidenteel transport blijft mogelijk om bijvoorbeeld tijdens onderhoud van een installatie verplichtingen te kunnen nakomen. Maar per jaar is dat niet meer dan 10.000 ton, zo meldt de overeen komst. Om de datum van 1 januari 2006 te halen moeten de milieuvergunningen voor de locaties in Delfzijl en Rotterdam uiterlijk op 1 juli 2004 rond zijn. Bij sluiting van Hengelo komt een hoeveelheid kwik van 140 ton vrij. Akzo en de overheid buigen zich samen over een oplossing van dit probleem. Mocht Akzo zijn chlooractivi- teiten aan een ander bedrijf verkopen, dan blijven de nu gemaakte afspraken gelden. De provincie Overijssel is opgetogen over de verhuizing. Gedeputeerde Jansen be treurt het verlies van werkgelegenheid maar is tevreden over het verdwijnen van de chloortransporten, omdat ze grote ri sico's met zich meebrengen. De vakbonden zetten zich schrap tegen gedwongen ontslagen en gaan voor een goed sociaal plan. FNV Bondgenoten heeft begrip voor de bedoeling om te stoppen met de transporten. Maar de bond zegt samen met de OR een alterna tief te hebben ontwikkeld dat ook uitging van stoppen van de transporten en pro ductie voor eigen gebruik in Hengelo. „Dat plan heeft Akzo genegeerd." CNV Chemie verlangt dat Akzo vervangende werkgelegenheid zoekt en eist een stevig sociaal plan. door onze correspondent Gert-Jan Broere hong kong - Hong Kongs meest gehoorde angst is dat het een ge wone Chinese stad wordt. De meest geuite wens van Shanghai is uit te stijgen boven China's grauwe massa. Beide steden ko men steeds dichter bij hun res pectievelijke vrees en verlangen. Maar Shanghai is nog ver weg van het moment dat het Hong Kong zal aflossen als Azië's finan ciële centrum, als dat moment er al ooit komt. Hong Kong is op dit moment vruchtbare grond voor visio nairs met een zwartgallige kijk op de toekomst van deze voor malige Britse kroonkolonie. Een terugkomend thema is daarbij de hypothese dat Hong Kong door 'booming' Shanghai voor bij zal worden gestoken. De me ningen hierover verschillen al leen over het wannéér: de echte zwartkijkers noemen een decen nium, de optimisten houden het op een halve eeuw. Inderdaad valt er de laatste tijd weinig te lachen in Hong Kong. Nadat de stad vijfjaar geleden 'terugkeerde' naar China groei de de economie nauwelijks nog, de werkeloosheid steeg naar re cordhoogte (7,4 procent) en de onroerend goedmarkt klapte in elkaar. Regeringsleider Tung Chee-hwa kreeg daarvoor de re kening gepresenteerd in de vorm van een populariteitscijfer, dat schommelt in de buurt van het vriespunt. Zelfs China's pre sident Jiang Zemin wordt hoger gewaardeerd in Hong Kong. Vergelijk dit vervolgens met het belangrijkste rapportcijfer van Shanghai. Het afgelopen decen nium groeide de economie ge middeld met tien procent. On geacht de betrouwbaarheid van dat getal is de zichtbare trans formatie die de stad aan de Sinds Hong Kong vijfjaar geleden 'terugkeerde' naar China is de economie drastisch omgeslagen. Er is nauwelijks nog groei en de werkeloos heid steeg naar recordhoogte. Foto: Reuters/Bobby Yip Yangtse-delta heeft ondergaan indrukwekkend. Aan de overzij de van de Bund, Shanghai's ko loniale hart aan de rivier de Hu- angpu, waar tien jaar geleden enkel nog moerasland was, pronken nu China's hoogste ge bouwen. In iets meer dan een decennium is in Pudong 's lands modernste zakencentrum uit de grond gestampt. In Hong Kong zijn er bovendien ontwikkelingen waarover de re gering zich ernstig zorgen maakt. Bijvoorbeeld dat de Tai- wanezen, op dit moment goed voor 60 miljard dollar aan inves teringen op het vasteland, steeds vaker voor Shanghai en het immense achterland kiezen. Mocht de Taiwanese regering een directe verbinding met het vasteland toestaan, kan deze tendens zelfs worden versterkt en dan is Hong Kong als transit - punt niet meer nodig. Dat zou een harde klap zijn voor Hong Kongs containerhaven, nu nog de grootste in de wereld. Toch is Taiwan niet het grootste probleem voor Hong Kong. Dat is Hong Kong waarschijnlijk zelf. „Wij denken nog steeds heel sterk dat wij het fort moeten be waken tegen de Chinezen", ver telde Shiu Sin-por, directeur van een denktank, in The Economist. De consequentie van die menta liteit is dat Hong Kong weigert te kiezen voor verregaande inte gratie met het achterland, dat vooral bestaat uit China's rijkste provincie Guangdong en deze integratie is waarschijnlijk Hong Kongs enige redding. Integratie zal bereikt moeten worden met behoud van de bij zondere eigenschappen, zoals een gereguleerd handelsstruc tuur, een onafhankelijk rechts systeem, vrije media, een vrije informatiestroom en misschien wel het belangrijkste, een vrij converteerbare munt. Dat zijn allemaal zaken waarop Shang hai nu niet kan bogen en in de nabije toekomst ook niet over zal beschikken. „Hong Kong heeft eigenschap pen waarmee Shanghai niet kan concurreren", zei oud-burge meester van Shanghai Xu Kuangdi daarover: Hong Kong is het financiële centrum van Azië, China's toegang tot de interna tionale financiële markten. Pe king heeft die bron de komende jaren hard nodig om de econo mie op gang te houden. En dat is een rol die Shanghai niet kan vervullen. door Chris van Alem eerbeek - Je kunt ermee vaststel len of er tumoren groeien in luchtwegen of op de slokdarm, of diamanten echt zijn of de bana nen rijp zijn of hoe de staat van het wegdek is. De toepassingen van spectrometrie zijn eindeloos, meent de producent Avantes uit het Gelderse Eerbeek. Is die prachtig fonkelende dia mant die je in Antwerpen wordt aangeboden echt? Ja, zegt de handelaar en hij schakelt z'n ge- zichtsplooien op de stand 'be trouwbaar'. „Een synthetische diamant ziet er net zo mooi uit. Soms nog mooier omdat er geen insluitingen in zitten. Maar in echte diamanten zitten drie stik stofatomen die je in syntheti sche niet kunt terugvinden. En met het blote oog kun je dat niet waarnemen. Dat kan alleen met een spectrometer," zegt Benno Oderkerk. Hij is technisch directeur en een van de drie eigenaren van Avan tes (27 werknemers, omzet 3,5 miljoen) in Eerbeek. Weggesto ken in weelderig groen, half ver stopt achter een woonhuis wor den hier spectrometers gemaakt die over de hele wereld worden verkocht. Een spectrometer meet het spectrum (bestaande uit allerhande kleuren) van het licht. Het licht weerkaatst op het ob ject dat wordt onderzocht en daaruit komt, soms letterlijk, kostbare informatie. „Met onze spectrometers kun je ook vast stellen of een bruine diamant, die vanwege z'n kleur minder goed verkoopbaar is, door mid del van radiografische bestraling De spectrometer kan onder andere worden gebruikt om tumoren op te sporen. Foto: GPD/Avantes is verkleurd. Een Antwerpse dia manthandelaar belde daags na de aanschaf van de spectrome ter met Avantes om te zeggen dat hij de kosten er al uit had. Spectrometrie is op zich niets nieuws. Oderkerk: „In het verle den waren het grote instrumen ten waar je je onderzoeksmate riaal naar toe moest brengen. Dankzij de glasvezeltechnologie kunnen wij meetkoppen maken in spectrometers waarmee je overal ter plekke onderzoek kunt doen." Zo kan de rijpheid van bananen en de zoetheid van tomaten er mee worden gemeten, maar ook kan de tandarts die een kroon moet aanbrengen bij een pati ent de precieze kleur van de kunsttand vaststellen. Het grootste terrein ligt braak in de medische sector. „Dat is on ze grootste doelmarkt", zegt Oderkerk. „Door het inbrengen van een meetkop kun je bijvoor beeld vaststellen of er gezwellen in luchtwegen of slokdarm zit ten. Je meet de kleur van het weefsel en uit het spectrum dat wordt weerkaatst, kun je allerlei gegevens halen die je met het blote oog niet kan zien. Het gro te voordeel is dat je bij de pati ent geen weefsel meer hoeft weg te halen voor onderzoek. De spectrometer is ingebouwd in de endoscoop die bij de patient naar binnen gaat." De universti- teiten van Rotterdam, Londen en Boedapest experimenteren al met deze techniek. Speciaal gebouwde spectrome ters kunnen voorkomen dat chi rurgen patiënten moeten open snijden om een beeld van de si tuatie te kunnen krijgen. „Met Akzo Nobel sluit Duitse zoutfabriek Akzo Nobel heeft gisteren ook bekendgemaakt de zoutfabriek in het Duitse Stade te sluiten. De productie wordt overgebracht naar het Deense Mariager en naar Hengelo. De fabriek in Hen gelo wordt gereorganiseerd. In Stade verdwijnen 175 banen en in Hengelo veertig tot vijftig. Het chemieconcern neemt de maatregelen om betere resultaten in de moeilijke zoutmarkt te bereiken. Eerder was Akzo nog van plan de productie in Hengelo juist naar Duitsland over te bren gen. De kostenbesparing die het concern zo wilde bereiken bleek na onderzoek op aandringen van de vakbonden en de on dernemingsraad ook op een andere manier te realiseren. Daar door zag Akzo van zijn plannen af. De fabriek in het ten Noorden van Hamburg gelegen Stade werd uiteindelijk de dupe omdat de plaatselijke warmtekrachtcentra le. die voor de stoomvoorziening zorgt, dichtgaat De plaatselijke pekelmijn blijft voorlopig nog wel open. Akzo overweegt nog wat het daarmee gaat doen. den haag/anp - De verzekeraars overwegen strengere eisen te stellen voor het vergoeden van laptops. Vorig jaar keerden de verzekeraars zo'n vier miljoen euro meer aan schade uit, aldus een woordvoerder gisteren. Overwogen wordt te eisen dat de computers in de auto in een kluisje moeten worden opge borgen. Volgens gegevens van autoruitenreparateur Car glass werd bij tien procent van de au to-inbraken een laptop gestolen. Verzekeraars zagen de schade last van alle elektronica oplopen van 11 miljoen euro in 2000 tot 15 miljoen euro vorig jaar. Het ging daarbij grotendeels om schootcomputers. een spectrometer kun je de zuurstofopname van de hartspier vaststellen en zodoen de bepalen of een operatie ef fectief is. Daarmee voorkom je dat je eerst de borstkas moet openzagen. Maar ik moet er wel bij zeggen dat het in de medi sche wereld wel vijf jaar tot tien jaar kan duren voordat zulke ap paraten voor gebruik worden goedgekeurd." Het terrein waarbij spectrome trie kan worden ingezet lijkt on begrensd. Spectrometrie wordt gebruikt om het paargedrag van vogels te onderzoeken: ook de verf- en textielindustrie kan er precies kleuren mee meten. Oderkerlc„De deur en de hand greep van de auto hebben de zelfde kleur, maar ze komen wel van verschillende leveranciers." Mercedes wilde bij Avantes een miljoen spectrometers kopen, waarmee automobilisten pre cies de conditie van het wegdek (nat, ijzig) kunnen vaststellen, maar Oderkerk en zijn collega's vonden de prijs te laag. De me ters zijn nog prijzig, omdat de aantallen die worden gemaakt nog klein zijn. „Het is een kip-ei verhaal." Oderkerk is ervan overtuigd dat spectrometrie aan begin van een grote opmars staat. Op de lange termijn, ook al duurt dat misschien nog vijftien jaar, ziet hij spectrometers ook als consu mentenproduct „Ingebouwd in je horloge. Zodat je vrouw kan meten of de kleur lipstick pre cies bij haar kleren past, of dat je de juiste verf koopt bij de gordij nen die je thuis hebt hangen. En dat je een piepje krijgt van je horloge omdat je lang genoeg in de zon hebt gezeten." Genoeg geld maakt gelukkig. Veel geld maakt hebberig. Te veel geld maakt corrupt De af gelopen twintig jaar werd deze wijsheid gemakshalve gene geerd. Meer was beter, vooral als het meer geld was. „Heb zucht is goed", klonk het al in de jaren tachtig op Wall Street. De grootverdieners waren de nieuwe helden. „The sky is the limit", riepen ook Nederlandse top ondernemers. Inmiddels weten we beter. Hebzucht en corruptie slaan uiteindelijk meedo genloos toe, met al lerlei nare gevolgen van dien. In het Nederlandse be drijfsleven zijn de schandalen voor alsnog bescheiden. Zo mochten we de ontluistering van Cor Boonstra bele ven; de voormalige topman van Philips wordt verdacht van aandelenhandel met voorken nis. We hebben de vermeende bouwfraude en de verdachte te loorgang van KPNQwest. In de VS pakken de schandalen stevi ger uit. Maar daar zijn de pro porties altijd wat groter dan hier. Neem de saga van Dennis Koz- lowski, de 'alleskunner' die van Tyco een gigantische industriële onderneming maakte. Hij maakte Tyco groot door andere bedrijven op te slokken, voor een totaalbedrag van 60 miljard dollar. Zelf hield hij aan die deals 300 miljoen dollar over. Je zou zeggen dat de goede man daar genoeg aan heeft. Maar wat doet hij? Hij wordt hebberig en wil nog meer. Hij koopt unieke, peperdure schilderijen en om de Amerikaanse fiscus te omzei len, laat hij deze van de ene naar de andere staat transporteren. Besparing: één miljoen dollar. Dat is dus gewoon belastingont duiking en daar Kozlowski uit eindelijk op gepakt. Nu dreigt gevangenisstraf. Corruptie steekt de kop op bij het echt grote geld. Eerst was er het faillissement van Enron, een ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit Texaanse energiereus die ver liesgevende operaties uit de boeken had gehouden. Daar mee had Enron zijn aandeel houders bedrogen en dat is een hoofdzonde. Enron sleepte de tot dan toe befaamde accoun tantsfirma Arthur Andersen mee in zijn val. Andersen is ook be trokken bij het drama rond tele- comgigant WorldCom die in de voorbije drie jaar ten onrechte voor bijna 4 miljard euro aan reguliere uitga ven in de boeken liet opnemen als in vesteringen, waar door een verlies werd omgetoverd in een papieren winst. De negatieve effec ten van deze en an dere schandalen in de VS zijn enorm. Reputaties zijn en worden vernietigd, gigantische bedrij ven staan op het punt te verdwijnen, tienduizenden mensen dreigen hun baan te verliezen, aandeelhouders - on der wie wellicht ook uw eigen pensioenfonds - zien enorme kapitalen in rook op gaan, het vertrouwen van beleggers in de accountantsverklaring en in de sussende woorden van be stuursvoorzitters is zoek. Intussen mogen wij ons hier in Nederland met recht afvragen wat de honger naar steeds meer geld in dit land zoal teweeg heeft gebracht. Hoeveel van de in de Verenigde Staten gecon stateerde hebberigheid en de corruptie zal hier nog boven wa ter komen? Ik vrees dat de Ne derlandse autoriteiten te lief zijn, met als gevolg dat er te veel verborgen blijft. De aanpak in de VS is wat dat aangaat in ieder geval genadeloos: in de VS was Boonstra waarschijnlijk aange houden tijdens zijn afscheids feestje. Wil je het grote spel volhouden, dan moet je misstappen ook wel meedogenloos aanpakken. Maar misschien is het nog beter het spel om het geld bescheiden te houden. (advertentie) Verkocht bij o.a. Konmar, Boerenbond, Weikoop, Sligro, Fixet, Aldi, Nijhof en diverse tuincentra. ftrfinnJf— Alle Fire-Up vuurpotten zijn uniek en herkenbaar aan de rubberen plug aan de onderzijde. Vul de pot via de plug-opening aan de onderzijde volledig met zand! Gezien de hoge kwaliteit en afwerking is deze gevulde pot stabiel en veilig voor gebruik. art.nr 5312 vierkant 28 x 28 cm art.nr 5313 rond 0 30 cm art.nr 5326 vierkant 22 x 22 cm art.nr 5327 rond 0 24 cm art.nr 5335 vierkant 28 x 28 cm art.nr 5337 rond 0 30 cm art.nr 5338 vierkant 22 x 22 cm art.nr 5339 rond 0 24 cm Lood 8711412004969 en 23086821 Lood 8711412004976 en 23086821 Lood 8711412005157 Lood 8711412005171 Wengé 8711412005836 Wengé 8711412005850 Wengé 8711412005874 Wengé 8711412005898 Voor meer informatie bel de Fire-Up hulplijn (013) 523 27 37 (zat. 9.00 -16.00 uur en ma. t/m vrij. 9.00 -17.00 uur), of kijk op www.fire-up.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9