BINNEN- BUITENLAND n r 'Begrafenis van Pim zal groots zijn Jorritsma wil weer reclame maken voor politiek Kanselierskandidaat bouwt Dream Team Spanje zit omhoog met 'Drie van Betlehem' Stoiber zoekt het bij de jeugd F zaterdag 6 JULI 2002 387 let, huu ;ar* 14t ing I 203 geii r onze correspondent Wierd Duk •rlijn - Ze is jong, knap, intelligent, vrouw en ze komt uit de lormalige DDR. Katharine Reiche (28), kortom, is de droom iedere campagnemanager. Helemaal als je te veel grijze laren en teveel grijze pakken uit het katholieke zuiden in je iaduwkabinet hebt, zoals dit bij de christen-democratische •U/CSU in Duitsland het geval is. islierskandidaat Edmund Stoiber, zelf zo'n strak in het pak jehesen oude politicus uit Beieren, begreep de aantrekkings- racht die Reiche op de jonge kiezers kan hebben. Hij vroeg de inge vrouw uit Brandenburg toe te treden tot zijn 'Kompeten team' als expert voor vrouwen-, jeugd- en gezinszaken, opdat Duitse bevolking voorafgaand aan de Bondsdagverkiezin- n van 22 september kennis kan maken met het 'open en mo- ime gezinsbeeld' van de christen-democraten. [et Reiche aan zijn zijde, zo denkt Stoiber, pareert hij glansrijk gebruikelijke kritiek van de SPD en de Groenen dat zijn we- ildbeeld hopeloos ouderwets en patriarchisch zou zijn. Maar i at ging zomaar niet. 'Frau Reiche', die in 1995 als 20-jarige in e Bondsdag werd gekozen, mag dan bijzonder kundig zijn - is gediplomeerd chemicus, studeerde in de VS en Finland, verkt mee in de onderneming van haar ouders en is ffactie- rgtyoordvoerder voor ingewikkelde zaken als gentechnologie - laftaar ze is ook een ongetrouwde moeder. En hoogzwanger ho ge endien van een tweede, zonder dat er een bruiloft op de {Algenda staat. ia De conservatief-klerikale vleugel in de CDU/CSU kwam tegen us' oveel vrijdenkerij in opstand. Katharina Reiche moest een bo- )Cf irbrielje halen, of Stoiber moest een andere gegadigde voor |rk ezinspolitiek naar voren schuiven. Maar de kanselierskandi- aat liet zich niet van de wijs brengen. Stoiber bekende het in- Bme brandje met 'enig gegniffel' te hebben gevolgd en pre- ;nteerde gisteren gewoon Katharina Reiche als lid van zijn P -Ichaduwkabinet en daarmee als potentieel minister. Aan de lin evoegdheden van de jonge kandidate die er zelf geen dogma ar sche maar wel conservatieve denkbeelden op nahoudt, wordt jiet getornd. i.pDe media kijken met enig leedwezen naar de totstandkoming 1(jdan Stoibers beoogde 'Dream Team'. Tedere nieuwe kandidaat jfg ikt weer een nieuwe discussie uit', schreef Der Tagesspiegel. 2g»at klopt. Zo raakte de 64-jarige Lothar Spath in het nauw toen ij de voorstellen loofde van een regeringscommissie om de ïassale werkloosheid terug te dringen. Spath is niet de eerste e beste: onder kanselier Stoiber moet hij leiding geven aan :n nieuw 'superministerie' van economische zaken, werkge- ;enheid en de wederopbouw van het oostelijke deel van het d. a geloofsbrieven zijn indrukwekkend. Zo slaagde Spath erin DDR-dinosaurus Carl Zeiss in Jena om te vormen tot het in- irnationaal succesvolle hightech-bedrijf Jenoptik. Bovendien «ft hij zijn sporen verdiend als minister-president van de ïlvarende deelstaat Baden-Württemberg. Dat uitgerekend lath de plannen prijst die door de zittende regering-Schröder zoveel voldoening werden gepresenteerd, is politiek niet handig. tici verwijten Stoiber dat hij zelf geen duidelijke keuzes iakt waardoor de leden van zijn 'competentieteam' niet we- welke standpunten verdedigbaar zijn. Zo zegt hij zowel ir een traditionele als voor een moderne opvatting van het :in te zijn. Dat Stoiber zijn zin heeft doorgezet en Reiche - Ongetrouwde' zoals een krant haar doopte - blijft steunen, ischouwen sommige commentatoren als een signaal dat de risten-democraten duidelijker kiezen voor het midden, idere zwaargewichten in het team van Stoiber zijn de voor- 'ige partijleider Wolfgang Schauble (buitenlandse zaken en igheid), de huidige minister van binnenlandse zaken van lieren Beckstein en Friedrich Merz, de CDU-ffactievoorzitter. Imund Stoiber kijkt trots naar Katherina Reiche bij de presen- SJktie van zijn 'Kompetenzteam', woensdag in Berlijn. Qp ito: DPA/Stephanie Pilick ertj 65 Steenhouwer Bruno Ambrosio naast de witmarmeren tombe die hij maakte voor zijn vermoorde vriend Pim Fortuyn. Foto: ANSA/Massimiliano Missinato De begraafplaats in het Noord-Italiaanse Provesano, waar Pim Fortuyn op 20 juli aanstaande begraven zal worden. Foto: GPD/Harmen de Jong door Mare Brink den haag - De voorbereidingen voor de herbegrafenis van Pim Fortuyn in Italië zijn vrijwel vol tooid. Bruno Ambrosio, een goe de vriend van de doodgeschoten LPF-leider, is er nauw bij betrok ken. De grote spierwitte tombe met familiewapen is zo goed als klaar. In Provesano zijn de voor bereidingen voor de herbegrafe nis van Pim Fortuyn vrijwel vol tooid. Niet ver bij zijn tweede huis vandaan, op anderhalf uur rijden van Venetië, heeft For tuyn afgelopen winter de plaats gekozen waar hij begraven zou willen worden. Zijn vriend Bru no Ambrosio was daar bij. Deze Italiaanse steenhouwer, die jarenlang in Nederland heeft gewoond, is al wekenlang bezig om de begrafenis voor te berei den. „We hebben geen idee op hoeveel mensen we moeten re kenen. Of het er nu vijftig of vijf duizend zijn, we weten het niet. Maar we kunnen het aan. Als kleine jongen heb ik meege maakt dat de Giro d'Italia hier voorbij kwam. Dat was hartstik ke druk. Misschien komen er weer zo veel mensen. Het zal groots zijn", zegt Ambrosio tele fonisch vanuit het huis waar Pim Fortuyn vaak kwam. Hij heeft net een telefoontje ge kregen van Simon Fortuyn, een broer van Pim. Met hem heeft hij de laatste bijzonderheden besproken voor de begrafenis- mis, die plaatsvindt in het kerkje naast het huis dat sinds enkele jaren de vakantiewoning was van de doodgeschoten LPF-lei der. „In het kerkje kunnen ruim honderd mensen. Dat is niet veel. Daarom komt er een ca mera in de kerk zodat de men sen op het dorpsplein kunnen kijken naar een groot video scherm", zegt Ambrosio. De Gregoriaanse uitvaartmis wordt opgeluisterd door het koor Stelutis Alpinis. „Dat is een militair bergkoor waarvan Pim een paar optredens heeft bijge woond. Hij genoot daar enorm van." De mis begint pas 's mid dags om half zes. Maar er is ook een ochtendprogramma. Om half elf begint in de nabij gele gen stad Pordenone een sympo sium over de sociale en culture le achtergronden van Nederland en Italië. „We willen dat mensen meer te weten komen over de landen die voor Pim belangrijk waren", aldus Ambrosio. Tot de sprekers behoort Jan 't Hooft met wie Pim Fortuyn ja renlang bevriend was. Verder zijn er lezingen van Aart Heering (Italië-correspondent van Alge meen Dagblad) en Michael Owen (journalist van The Times Bruno Ambrosio zal tijdens het symposium persoonlijke herin neringen aan Pim Fortuyn op halen. Hij heeft ook zorg gedragen voor een blijvende herinnering aan Pim Fortuyn. In samenwerking met de Italiaanse kunstenaar Nane Zavagno is de tombe ge maakt waarin het stoffelijk over schot wordt begraven. „Van Za vagno is werk te zien in het Mondriaanhuis in Amersfoort. Hij heeft zijn atelier in Provesa no. Pim is daar een keer geweest en was erg onder de indmk van zijn werk. Hij was nog van plan om iets van Zavagno te kopen. Dat is dus niet meer gelukt. Volgens Ambrosio zijn er inwo ners van Provesano die de For- tuyn-tombe overdreven groot vinden. „Dat zijn jaloerse men sen. Ze hebben hem niet eens gekend. Anders zouden ze dat echt niet zeggen." Kunstmatige regenboog als eerbetoon aan Pim Fortuyn Het stoffelijk overschot van Pim Fortuyn krijgt op 20 juli bij vertrek uit Rotterdam een bijzonder eerbetoon. Twee brandweerauto's verspreiden bij het voorbij taxi- en van het vliegtuig een nevel, waardoor in het zon licht een regenboog ontstaat Het toestel, een ATR 42, vertrekt om elf uur van Rotterdam Airport. Na vertrek maakt het vliegtuig met ruimte voor tweeënveertig passagiers een 'ereronde' boven de stad. Dat gebeurt op een hoogte van vierhonderd meter. Op de Rotter damse luchthaven worden maatregelen getroffen, zo dat daar zoveel mogelijk belangstellenden terecht kunnen. De politie rekent op zo'n rijf- tot tienduizend extra bezoekers. Het vliegtuig van Trans Travel Airlines vliegt vanuit Rotterdam naar de Italiaanse luchthaven Ronchi, zo'n vijftig kilometer verwijderd van het plaatsje Provesano. Daar vindt 's middags de herbe grafenis plaats. Het stoffelijk overschot van Fortuyn ligt nu begraven op de begraafplaats Westerveld in Driehuis. Op 19 juli wordt het tijdelijke graf in besloten kring geopend. door Marcel de Jong den haag - Het is een turbulente tijd voor vice-premier Annemarie Jorritsma, zegt de 52-jarige WD- 'er zelf. Maar de stofwolken zul len vanzelf neerdalen, weet ze. Deze week zuiverde de Algemene Rekenkamer haar blazoen. In sep tember gaat ze in de Tweede Ka mer duidelijk maken dat ze nog niet weg wil. Alle drukte en commotie van de afgelopen maanden hebben voor Jorritsma in ieder geval één positieve kant. Ze weet nu zeker dat ze van het roken af is. Er kwam genoeg stress voorbij om het oppakken van haar oude verslaving te rechtvaardigen. „Ik moest er echt vanaf. Twee pak jes per dag is echt belachelijk." Vorige week buitelden Jan en al leman over haar heen omdat ze zou hebben gezegd dat ze alleen in de Tweede Kamer blijft zitten in afwachting van een leuke baan. Het ligt genuanceerder, meent Jorritsma. Ze gaat als Ka merlid aan het werk, maar er kan een moment komen dat ze er genoeg van heeft en voor een ander bestaan kiest. „Het enige wat ik heb gezegd, is dat ik het op het ogenblik niet erg leuk vind in de politiek. Dat kan weer veranderen. Maar ik gebruik de Tweede Kamer niet als wachtkamer. Zo zit ik ook niet in elkaar. Geloof me, ik ga hard aan het werk en voor de rest zien we het wel." Als de voorzitter van de WD WÉL- Mt- Annemarie Jorritsma liet het zich goed smaken tijdens de traditionele barbecue ter afsluiting van het parlementaire jaar. Na een turbulente tijd kan de demissionaire vice-premier eindelijk ontspannen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters heeft gezegd dat ik voor Prins jesdag duidelijkheid over mijn toekomst moet geven, dan zeg ik: Die heeft 'ie. Ik heb geen plannen. Ik verwacht ook niet dat bedrijven zomaar op mij zit ten te wachten. Nee, dat heb ik nooit gedacht. Zo werkt het ook niet. Als ik iets wil, ga ik zelf wel solliciteren." „Soms is eerlijkheid lastig. Wat me wel een beetje bezighoudt, is de vraag waarom ze maar een klein stukje oppikken van wat je hebt gezegd? Want eerlijkheid is meer dan een quote. Waar ik voor pas, is voortdurend politiek correcte uitspraken doen om te voorkomen dat zoiets ontstaat. Ik weet dat ik daar risico's mee loop. Er wordt op het ogenblik even kritisch geschreven. Dat is dan maar zo." „Ek denk altijd maar dat het een beetje turbulent is op dit mo ment. De stofwolken dalen op enig moment wel weer neer. Zo meteen is er een nieuwe rege ring, daarna gaat iedereen op vakantie en na de vakantie is er een nieuwe situatie. De enige manier om er werkelijk iets aan te doen, is in de Kamer te laten zien dat je je werk goed doet. Toch?" „Er zijn collega's die het op het ogenblik ook niet zo leuk meer vinden. Ik geloof dat dat mag na alles wat er is gebeurd. Ik hoop dat het gauw weer prettig en plezierig wordt in de politiek. Dat de debatten weer over de inhoud gaan, dat we oplossin gen met elkaar vinden." „Niet meer alleen maar praten over poppetjes. Je leest af en toe iets over het regeerakkoord en verder gaat het over Jantjes, Pie tjes en Marietjes. Daar moeten we snel vanaf. Er wordt ook nog eens heel slordig over mensen geschreven." Vier jaar geleden heette Jorrits ma op koers te liggen om het tot eerste vrouwelijke premier van Nederland te schoppen. Daar voor tipt inmiddels niemand haar meer. Ze kan er niet om treuren. „Ik had die ambitie nooit en vond het altijd gezeur. Eindelijk geloven ze me ook." Ze was wel de eerste vrouwelijke vi ce-premier. „Dat houdt qua werk niet zoveel in. Je ontleent er status aan, maar dat is vooral in het buitenland. Ach, het is al tijd leuk om straks nog tegen mijn kleinkinderen te kunnen zeggen. Zo van: Oma was." Van een hernieuwd minister schap heeft de Bolswardse al enkele weken geleden afscheid genomen. „Misschien waren ze helemaal niet van plan om mij te vragen. Zo ver zijn we niet ge komen. Ik heb gewoon gezegd: je hoeft het niet te doen. Ik heb acht jaar in een kabinet gezeten. Er komt nu een kabinet van een geheel andere samenstelling. Ik ben van mening dat er ook an dere mensen in moeten. Zo'n kabinet moet ook de kans krij gen om zijn eigen imago op te bouwen." Dat was de hoofdreden. Maar er speelden andere zaken mee. Het Algemeen Dagblad suggereerde belangenverstrengeling bij de verstrekking van subsidies en trok haar integriteit in twijfel. Het is rechtgezet. Maar haar naam was te grabbel gegooid. „Dat heeft me behoorlijk dwars gezeten." Dan waren er nog de moord op Pim Fortuyn en de bedreigingen die daar op volgden. Jorritsma kreeg er ook haar portie van, maar zat vooral in over de hoofdpersonen. „Het kan niet zo zijn dat mensen als Ad Mel- kert en Paul Rosenmöller zo zwaar bedreigd worden, zo zwaar onder beveiliging staan, dat ze nauwelijks meer kunnen bewegen. Dan heb ik het niet al leen over hen maar ook over hun familie. Dat vind ik dus heel erg." „Ik heb daar absoluut van wak ker gelegen. Het is gevaarlijk in een democratie. Het moet niet zo zijn dat mensen niet meer hun nek durven uit te steken met politieke uitspraken omdat ze bang zijn voor fysieke bedrei gingen." „Ik ben door dat alles iets relati- verender over de politiek gewor den. Dat is jammer en ik hoop dat het gauw overgaat. Ik wil ge woon weer reclame maken voor de politiek. De goede sfeer moet terug. Je moet politiek ruzie kunnen maken, maar daarna gewoon een kop koffie kunnen drinken." onze correspondent van den Boom Spanje weet zich ied raad met de drie Pa len uit Betlehem die sinds mei onder zware bewaking 1 opgesloten in een land- in Soria. De guardia civil, iei it met de bewaking, mop- over de onduidelijke op- ht die ze hebben gekregen, •au nkse oppositie heeft vorige veivragen gesteld in het it nse parlement, de Cortes, 59 ingedrongen op terugkeer /78 de drie naar Palestina. 7- 'alestijnen behoren tot een :>al p van dertien die in de ge- 3kaftekerk van Betlehem door sraëlische leger werd bele- Om een einde aan de im- vidfe te maken bood de EU be- ei aan om de belegerde ,nstijnen naar Europa te laten en. Geen van de Europese -un en stond echter te trappe- Tm de dertien op te nemen. De Spaanse regering kon er, als halfjaarlijks voorzitter van de EU, niet onder uit om er zelf drie voor haar rekening te ne men. De anderen werden on dergebracht op adressen in Ita lië, Ierland, Portugal, Grieken land en België. De vraag is nu wat er met de 'Drie van Betlehem' moet ge beuren. Volgens Israël zijn het gevaarlijke terroristen. De Pales- tijnen zelf hebben via het Rode Kruis laten weten dat ze zo snel mogelijk terug willen naar hun land om 'de strijd tegen de on derdrukkers voort te zetten'. De status van de drie Palestijnen is allerminst duidelijk. Het zijn geen gevangenen, ze worden nergens van beschuldigd, maar ze hebben ook niet de status van vluchteling. Dat maakt het voor de guardia civil extra moeilijk. ,Als de he ren willen wandelen, kunnen wij ze niet tegenhouden. Dan zit er niets anders op dan dat we meegaan. Als ze zouden willen, kunnen ze gemakkelijk ontsnap pen", zegt een van de politie mensen. In totaal zijn 120 agen ten belast met de bewaking. De drie logeren op een landhuis met veertig hectare grond, dicht bij het plaatsje Lubia in de noor delijke provincie Soria. Ze wor den verzorgd door het echtpaar dat het huis beheert en het Rode Kruis. Het landgoed is van de Spaanse staat. In 1983 heeft toenmalig premier Felipe Gon zalez er zijn vakantie doorge bracht. De politie heeft geklaagd over de onmogelijkheid van haar op dracht. Door de bosrijke omge ving en het ontbreken van een omheining is het ondoenlijk om de Palestijnen af te schermen van de buitenwereld. De guadia civil in de provincie bestaat uit ruim vijfhonderd mensen. Daar van moet nu meer dan een vijf de worden ingezet. Ook een he likopter moet stand by blijven om in noodgevallen te kunnen worden ingezet. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft voor de hele opera tie een bedrag van zes miljoen euro uitgetrokken. In die begro ting wordt ervan uitgegaan dat de 'drie van Betlehem' nog het hele jaar in Spanje zullen blij ven. Dat is overeengekomen tussen de EU en de Israëlische regering. Intussen maken de gevangenen, steeds onder strenge bewaking, uitstapjes naar de hoofdstad So ria. Ze zijn een paar keer naar de moskee geweest en hebben in een restaurant gegeten met een familielid uit Madrid. Verder brengen ze de tijd door met sporten. De guardia civil zou er inmiddels op hebben aange drongen om de Palestijnen over te brengen naar een apparte ment of een hotel, zodat er niet zo'n grote politiemacht hoeft te worden ingezet voor de bewa king. De 'Drie van Betlehem' zitten met medewerkers van het Rode Kruis aan tafel in de tuin van hun tijdelijke verblijf in Lubia. Foto: Reuters/Felix Ausin Ordonez

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7