BUITENLAND Ophef over veiligheid na incident YAHAHA HAHAHA psteker u intratuin 'Seniele' Pinochet verlaat stilletjes politiek toneel Vier aanslagen eisen 36 levens in Algerije Kolonel wil toch niet worden verbannen door Arafat Bizarre strijd in proces Milosevic over foto's zeinemer eist t rijting lening kraïne ontkent tetaanval t talig SS'er mldig bevonden uf latisch kabinet 29 Je apen in restaurant Anti-terreurmaatregelen in VS opnieuw onder de loep na schietpartij op vliegveld Madagaskar heeft eindelijk één president Protest in Pamplona Hof: Zuid-Afrika moet aidsremmer toch distribueren Ouders begraven verkeerde baby te moskee is: brenica open 'Mijn vader wil pijnlijk hoofdstuk in Chileense geschiedenis afsluiten' m ycART - Een gewapende iheeft gisteren in een bank it Duitse Stuttgart vier uur 'de filiaalhouder in gijzeling luden. De politie maakte tavond zonder bloedver- in een einde aan de gijze- 9 foe dader gaf zich over. Hij geëist dat zijn lening van fo euro werd kwijtgeschol- De politie stond telefo- i in contact met de gijzel- 1 alem - Oekraïne heeft gis- ontkend dat het een raket afgevuurd op een passa- diegtuig van de Israëlische tvaartmaatschappij El-Al. trijdkrachten hebben de af peil dagen geen raketbe- itingen uitgevoerd, zei een idvoerder van het ministe- up defensie. De piloot van u*«»stel meldde gisternacht een raket vlakbij zijn toe- j exploderen. Dat ge le op weg van Tel Aviv Vloskou en ten zuiden van j pfekraïense stad Dnjeprope- ^Jc. Het vliegtuig landde la- ^■ilig op de luchthaven van Jissische hoofdstad. iurc - De voormalige nazi- er Friedrich Engel is giste- i Rhferoordeeld tot zeven jaar aar jaf voor zijn aandeel in de ld op 59 Italianen tijdens veede Wereldoorlog. Een Leite rechtbank achtte de orpjd van 'de beul van Genua' Een. De nu 93-jarige Engel iende straf wegens zijn leef- S^rmoedelijk niet uit te zit- ingel zou in mei 1944 op- |t hebben gegeven voor de ie van de Italiaanse ge ien, uit wraak voor een op een bioscoop vol soldaten.Tijdens zijn hield de oud-nazi vol alleen ooggetuige was zaterdag 6 JULI 2002 latisch edf af vK 5 2P - De Kroatische premier Racan heeft gisteren het jg van zijn centrumlinkse lEFfet aangeboden. In een te- Btoespraak deelde hij mee ril l(j opstapt wegens een al |den durend conflict bin- 5, pje vijfpartijencoalitie over tvormingen in het land. l wil nu een nieuwe rege- iarbrmen en doorgaan met 'Hervormingen tot de verkie- 66, in 2004. De regering van l was aan de macht sinds I - In de vrieskist van een rant in Vitry-sur-Seine, ijs, hebben inspecteurs ilksgezondheid drie dode fan een bedreigde soort iden. Dat heeft de Franse gisteren gemeld. De in curs bezochten het on geopende Afrikaanse eet- gettaar aanleiding van klach- rer stankoverlast. De ma- van het restaurant heb- prklaard de apen te heb ben bezorgen voor hun consumptie en niet om te DE tan aan Wanten. los angeles/washington/anp-afp-dpa - Het ogenschijnlijk 'geïsoleerde' schietinci dent op de internationale luchthaven van Los Angeles donderdag, heeft in de VS de discussie hernieuwd over veiligheidsmaat regelen tegen nieuwe terreurdaden. De autoriteiten vragen zich af hoe uitge rekend tijdens de extra beveiligde natio nale Onafhankelijkheidsdag, en ook nog eens uitgerekend op een luchthaven, een man met liefst twee vuurwapens, een mes en extra patronen zijn slag kon slaan bij nota bene de balie van de Israëlische maatschappij El-Al. In The Los Angeles Times van gisteren zegt burgemeester James Hahn van de Amerikaanse metropool dat het veilig heidsbeleid na 11 september vooral bleef gericht op controles van personen die een vliegtuig binnengaan. Het controle ren van de toegang tot de luchthaven of van mensen bij een balie is er momen teel niet bij. De eerste burger van de mil joenenstad kondigde aan het veiligheids beleid nu nader onder de loep te zullen nemen. The Washington Post stelde vast dat de autoriteiten al langer bezorgd zijn over een mogelijke terreurdaad op de lucht haven van LA In december 1999 werd een man aangehouden aan de Canadese grens met materiaal voor een bom bij zich. Hij bekende later een aanslag te hebben willen plegen op de luchthaven. En vorige week bleek nog uit een proef van de Amerikaanse federale autoriteiten dat de wapencontroles op de luchthaven van LA ver onder de maat zijn, zelfs een van de slechtste van alle Amerikaanse luchthavens. De precieze achtergrond van de schiet partij was overigens ook gisteravond nog onduidelijk. Zeker is dat een man van Egyptische afkomst voor de balie van El- Al begon te schieten. Er vielen door het incident twee doden en drie gewonden. Een van de doden was de schutter, die door een beveiligingsbeambte werd uit geschakeld. De schutter had volgens de FBI niet het Amerikaanse staatsburgerschap. Hij had wel een werkvergunning. De man, sinds 1992 in de VS, had twee rijbewijzen on der de namen Hesham Mohamed Ha- dayet en Hesham Mohamed Ali. Volgens de persoonsgegevens was hij afgelopen donderdag jarig. Hij werd 41. Agenten die bij de woning van de man zijn geweest, vonden een notitie met de woorden „Lees de Koran" op de deur, aldus de LA Times. Volgens ooggetuigen was het een blanke man, gladgeschoren met een paarden staart en zonder bagage. Hij stond eerst rustig in de rij (met ongeveer tachtig an deren), opende daarna het vuur en stak omstanders ook met een mes. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Met de vlucht giste ren van Didier Ratsiraka, één van de twee presidenten waar mee Madagaskar het afgelopen half jaar heeft geleefd, lijkt een einde gekomen aan de machts strijd op het voor de zuidoost kust van Afrika gelegen eiland. Een zetje van de internationale gemeenschap - en niet van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid - lijkt geholpen te heb ben. Ratsiraka verliet samen met zijn familie per vliegtuig Tamatave, de oostelijke havenstad waar hij zijn 'parallel-regering' had ge- installeerd. Later op de dag ver trokken ook ministers en ande re vertrouwelingen van de man die Madagaskar bijna onafge broken vanaf 1975 heeft gere geerd. Bestemming was waar schijnlijk de Seychellen. Madagaskar raakte eind vorig jaar in een crisis toen presi dentsverkiezingen geen duide lijke winnaar hadden opgele verd, maar de uitdager van Ratsiraka, Mare Ravalomanana, zichzelf tot president uitriep. Ravalomanana vormde een re gering in hoofdstad Antanana rivo, die hij al als burgemeester onder zijn hoede had. Weg blokkades georganiseerd door Ratsiraka zorgden voor ernstige tekorten aan voedsel, brandstof en medicijnen in die stad. De laatste weken sloeg de ba lans door in het voordeel van Ravalomana, die gisteren niet ver was van inname van de provincie Tamatave, de laatste waar Ratsiraka de baas was. Met zijn vertrek zijn de proble men nog niet voorbij. Ratsiraka verruilde onder druk van IMF en Wereldbank het socialisme voor de vrije markt economie. Maar zoals in veel Afrikaanse landen is er teleurstelling over de langzame verheffing van het inderdaad nog steeds straatar me Madagaskar. Mare Ravalomanana, een rijke, selfmade zakenman met popu listische trekken, mag nu als nog laten zien wat hij kan. pamplona - Zo'n twintig mensen demonstreerden gisteren in Pamplona op bijzondere wijze tegen de traditionele stierenrennen in deze Spaanse stad. De betogers legden het parcours door de straten van Pamplona naakt af. Vanaf komende zondag zijn de stieren weer aan de beurt. De demonstranten uit Duitsland, Oostenrijk, Portugal, de Verenigde Sta ten en Canada vinden de race een regelrechte mar telgang voor de dieren, die na afloop van de straat race worden gedood.De betogers droegen leuzen mee als „Laat de stieren in vrede sterven". Overi gens lopen tijdens de jaarlijkse race in Pamplona ook de deelnemende mensen de nodige risico's. Elk jaar vallen er gewonden. Sinds 1924 zijn er bij de stierenrennen dertien mensen om het leven geko men. Foto: Reuters/Pablo Sanchez johannesburg/ap - Het COnStitU- tionele hof van Zuid-Afrika heeft de regering gisteren opgedragen te beginnen met de landelijke distributie van een aidsremmend middel aan zwangere vrouwen. Het hof oordeelde dat de rege ring een wet overtreedt die het recht op gezondheidszorg waar borgt door te weigeren om de huidige, kleinschalige distributie van het middel nevirapine uit te breiden. Momenteel wordt nevi rapine -dat de kans op HIV-over- dracht van moeder op kind hal veert- op achttien plaatsen in het land voorgeschreven aan seropo sitieve zwangere vrouwen. Het ministerie van volksgezondheid beweert dat de gebrekkige infra structuur in het land een groot schaligere distributie bemoeilijkt. Een op de negen Zuid-Afrikanen is besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, en de regering wordt veel bekritiseerd om haar weinig daadkrachtige optreden. De uitspraak is een overwinning voor het verbond van kinderart sen en aids-activisten dat de rechtszaak had aangespannen. londen/anp - Een Brits echtpaar blijkt door een fout van de uit vaartondernemer de baby van iemand anders te hebben be graven. Het lichaam van hun ei gen kind lag nog in het zieken huis, zo meldt de BBC. De uit vaartondernemer had daar het verkeerde kind opgehaald. Pas na de begrafenis kwam de fout aan het licht. De ouders van het begraven kind gaven te kennen dat ze het lichaam van hun baby ondanks de fout wilden laten rusten. Dat betekent dat zijzelf geen begrafenisplechtigheid zul len organiseren, terwijl de ande re familie twee keer moet aan treden. De begrafenisonderne mer zegt dat door een fout van twee van zijn medewerkers de verkeerde baby in het zieken huis is opgehaald. De twee me dewerkers zijn geschorst. Het bedrijf heeft zijn verontschuldi gingen aangeboden. elt r* n éi !Nica - In Srebrenica is i Defn voor het eerst sinds de Te\ moord op duizenden ordins in de Bosnische bur- lijk r'°8- een moskee her- 1. De Bosnische Serviërs 3 Kin tijdens de oorlog 95) alle islamitische ge- uizen in en rond Srebre- OO ernield. De herbouw van te Moskee is gefinancierd ir. 2 flaleisië. Ongeveer hon- iLTh noslims wijdden het ge in met het middaggebed. I994*vische politie en NAVO- Rijnfen waren aanwezig. 3b.' door onze correspondent Ad Bioemendaal tel aviv - De benoeming van de Pales tijnse kolonel Jibril Rajoub tot gouver neur van Jenin gaat niet door. Rajoub is donderdag door Jasser Arafat ontslagen als hoofd van de Palestijnse Preventieve Veiligheidsdienst op de Westelijke Jor- daanoever en kreeg in ruil een gouver neurschap aangeboden. Aanvankelijk leek hij er wel oren naar te hebben, maar gistermiddag heeft hij de Palestijnse pre sident laten weten dat hij voor de eer be dankt. Hij wil ook geen andere over heidsfunctie. „De gouverneur van Jenin moet een ster ke en invloedrijke man zijn en daarom ben ik niet voor die baan geschikt", ver klaarde Rajoub. Het bijtende sarcasme van de man die bekend staat als 'de ster ke arm van de Westoever' was gericht aan Arafat, die hem in feite wilde verban nen en aan Zuheir Manasreh, zijn opvol ger als hoofd van de veiligheidsdienst. Manasreh, die vorige maand aftrad als gouverneur van Jenin, wordt beschouwd als een lakei van Arafat. Of alles nu in kannen en kruiken is moet worden afgewacht. Rajoub heeft zich niet openlijk verzet tegen zijn ontslag, maar vierhonderd van zijn ondergeschikten bij de veiligheidsdienst hebben gisteren la ten weten dat ze hem trouw zullen blij ven en geen orders zullen aannemen van Manasreh. Het was gisteravond nog niet duidelijk of die verklaring niet meer is dan een aanhankelijkheidsgebaar of het begin betekent van insubordinatie. Gis teravond zouden vertegenwoordigers van de groep ontevreden veiligheidsoffi cieren een gesprek hebben met Arafat. De functiewisselingen in de Palestijnse gebieden zijn onderdeel van een tien we ken durend programma van bestuurs- hervormingen. Israël en het westen, met name de Verenigde Staten, hebben daar om gevraagd en ook onder de Palestijnen bestaat veel animo het door menigeen als corrupt en incompetent ervaren lei derschap te herzien. Maar de veranderin gen die tot nu zijn doorgevoerd, voorna melijk in de veiligheidsdiensten, zijn niet vergaand. De indruk bestaat dat de met zijn rug tegen de muur gezette Arafat be zig is zijn mogelijke rivalen - dat wil zeg gen de mensen met een machtsbasis in de bevolking - te vervangen door verte genwoordigers van de 'Tunis-groep', Pa lestijnen uit de diaspora die hun functies alleen te danken hebben aan de leider. Op die manier zou hij een vaste groep getrouwen om zich heen willen verzame len. algiers/ap-rtr - Vier aanslagen op verschillende plaatsen in Al gerije hebben gisteren aan min stens 36 mensen het leven ge kost. De aanslagen werden ge pleegd op de dag dat Algerije zijn veertigjarig bestaan als on afhankelijke natie vierde. Door een bloedige bomaanslag op een markt in de stad Larba, 20 kilometer ten oosten van de hoofdstad Algiers, kwamen ten minste 35 mensen om het leven en raakten er 80 gewond. Vol gens het staatspersbureau APS ontplofte de bom om 9.15 uur 's morgens, een tijdstip waarop de markt drukbezocht wordt. De aanslag is de bloedigste die het land de afgelopen twee jaar heeft gekend. Bij een bomexplosie in het oos ten van Algerije werd één per soon gedood en viel één gewon de. De zelfgemaakte bom explo deerde tijdens een ceremonie ter ere van veteranen van de on afhankelijkheidsoorlog. Het slachtoffer was een beveiligings medewerker. Een derde ontploffing deed zich voor op een strand aan de Mid dellandse Zeekust, op 35 kilo meter ten westen van de hoofd stad. Een vijfjarig jongetje liep daarbij verwondingen op, zo meldden ooggetuigen. In Tigzirt, 75 kilometer ten oos ten van Algiers, raakten vier mi litairen gewond toen hun truck over een bom reed. Voor de aanslagen heeft nie mand zich verantwoordelijk ver klaard, maar de regering gaat er van dat islamitische rebellen er achter zitten. Deze rebellen be gonnen in 1992 een bloedige strijd tegen de regering. In dat jaar verklaarden de autoriteiten de verkiezingen ongeldig toen het ernaar uitzag dat radicale is lamieten gingen winnen. Sins- dien zijn er meer dan 100.000 doden gevallen. door Simone van Driel den haag - Bloed of geen bloed? Dat was gisteren de hamvraag in een bizarre discussie over twee foto's in het proces tegen Slobo dan Milosevic voor het Joegosla- vië-tribunaal. Terwijl die foto's voor de aanklagers bewijs vor men voor de moord op burgers in het dorpje Racak in Kosovo, zijn ze voor Milosevic het bewijs dat de misdaad in scène is gezet. De foto's tonen het lichaam van een en dezelfde dode, oudere man, die met 44 andere inwo ners van Racak door Servische politietroepen zou zijn gedood op 15 januari 1999. Maar waar op de ene foto naast het li chaam een bloedplas is te zien, ontbreekt die op de tweede. De op de foto aanwezige 'kece', de traditionele Albanese hoofddek sel, is verplaatst. Milosevic' conclusie: tussen het maken van die twee opnames is bij het lichaam bloed gegoten. En de verantwoordelijken zijn 'dezelfden die dit hele bloedbad in scène hebben gezet.' Tussen het maken van beide fo to's zat een of twee minuten tijd, verklaarde echter gisteren de fotograaf, de Britse politiede- tective Ian Hendrie. Tussen de twee opnames maakte hij bo vendien een foto van de zijach terkant van het hoofd van de man. Kleding en nek zijn bedekt met bloed, zo is op die foto te zien. Volgens Hendrie was de aarde onder de man bedekt met bloed. Dat de twee foto's niet identiek zijn, komt volgens hem omdat hij het lichaam heeft omge draaid. Ook heeft hij het slacht offer de tweede keer uit een an dere hoek gefotografeerd. Volgens Milosevic was 'Racak' een complot dat tot doel had de NAVO een excuus te geven om Joegoslavië te bombarderen. De slachtoffers zouden allen strij ders van het Kosovo Bevrij dingsleger (UCK) zijn geweest, die verkleed waren ais burgers. Geen vervolging voor genocide op Kroaten De aanklagers van het Joego- slavië-Tribunaal in de Milo- sevic-zaakzien af van pogin gen om te bewijzen dat er ge nocide (volkenmoord) is ge pleegd op Bosnische Kroa ten, zoals in de aanklacht wordt vermeld. De aankla gers zullen zich concentreren op de genocide op de Bosni sche moslims. Dit blijkt uit de voetnoten in de aanklacht Ook bij de bewijsvoering over genocide op de Bosnische moslims zal die niet voor alle plaatsen worden aangetoond die in de tenlastelegging wor den genoemd. De aanklagers zullen zich concentreren op Srebrenica en zes andere plaatsen waar de genocide 'het extreemst' is geweest Dit gebeurt volgens het docu ment om tijd te besparen. Milosevic wordt wel vervolgd voor het - juridisch gezien - minder zwaarwegende feit van het plegen van misdaden tegen de mensheid jegens de Bosnische Kroaten. (advertentie) Computervirussen? Abonnees van Planet Internet lachen er om. Tenminste, als ze gebruik maken van de E-mailVirusScanner. Die con troleert e-mail op virussen vóórdat ze uw computer bereiken. Bekende virussen - zoals Yaha - maar ook de nieuwe varianten waar nu hard aan wordt gesleuteld. Wilt u ook lachen? Activeer voor 1,95 per maand de E-mailVirusScanner van Planet Internet. Bent u nog geen abonnee? Meldt u nu aan op www.planet.nl. dan kunt u voortaan ook veilig e-mailen. There's more to explore (advertentie) HET GROENE WARENHUIS 5% korting op al onze kamerplanten ï't niet mee. De vuurpotten blijken niet 100% veilig. En 't weer is ik al pet! Daarom uw geld terug als u uw vuurpot terugbrengt bij Iratuin (wel de kassabon meenemen!). En bovendien 25% korting f al onze kamerplanten. Korting geldig t/m zaterdag 13 juli 2002. 1 uw Intratuin-vestiging in de buurt. Bel voor de dichtstbijzijnde (tratuin-vestiging: 0900 - 7707700 0,10 p/m). door onze correspondent Frans Undenkamp sao paulo - Augusto Pinochet - de Chi leense ex-dictator, die duizenden anders denkenden 'uit vaderlandsliefde' voor goed de mond snoerde met zijn bloedige coup in 1973 - heeft de landspolitiek zon der enig commentaar via de achterdeur verlaten. De hoogbejaarde generaal liet donderdag een brief voorlezen door de Chileense kardinaal Francisco Errazuriz, waarin hij meedeelde afstand te doen van zijn senaatszetel-voor-het-leven. Die politieke vluchthaven had Pinochet J&fiLiaauidualLuaaöaBk gen geschreven grondwet van 1980. Met de daaruit voortvloeiende parle mentaire onschendbaarheid dacht hij rechters en mensenrechtenorganisaties altijd een stapje voor te blijven, moch ten deze een juridische achtervolging willen inzetten na de overhandiging van het presidentschap aan zijn demo cratisch gekozen opvolger in 1990. „Met het opgeven van zijn senaatszetel wil mijn vader een pijnlijk hoofdstuk in de Chileense geschiedenis afsluiten", verklaarde zijn zoon Marco Antonio eergisteren. De stap om zijn senaatszetel aan de wilgen te hangen volgt drie dagen op het besluit van de Chileense Hoge Raad een strafproces over de verantwoorde lijkheid voor de moord op 75 opposan- tar. »on t-arHmp Hofinitiof to c ren wegens dementie. Pinochet zou door zijn ziekte geen zorg meer kunnen dragen voor zijn verdediging. Dit oor deel betekent evenwel niet dat Pino chet seniel is. Officieel heet het dat hij 'bij vlagen aan vergeetachtigheid lijdt door vernauwing van de hersenbloed- vaten', maar iedereen weet dat de slu we vos van weleer nog bijzonder goed van geest is. Velen zien de uitleg van opperrechters daarom als een medi sche en juridische kwinkslag om de stokoude dictator gerechtelijk met rust te laten. Het lijkt een Salomonsoordeel, want dezelfde Hoge Raad baarde in 2000 op zien door het opheffen van Pinochets parlementaire onschendbaarheid goed te keuren. Daarmee kwam een einde pon 97 jpqr cfrqffnlr<PchpiH pn cfrqfirq ken konden na zijn terugkeer uit Lon den in maart 1999 worden voortgezet. Het oud-staatshoofd zag zich geplaatst tegenover een stortvloed aan proces sen, nadat Scotland Yard hem herfst 1998 op verzoek van een Spaanse rech ter in Londen onderhuisarrest plaatste wegens moord op Spaanse staatsbur gers in Chili gedurende zijn schrikbe wind. Met de dementie-verklaring door Hoge Raad maandag kwam tegelijkertijd een discussie op gang over zijn come back als senator. De regering van de socialis tische president Ricardo Lagos stelde terecht dat een dement iemand onmo gelijk nog zijn taken als volksvertegen woordiger kan oppakken. De enorme bijval die dit maatschappelijk uitlokte _hppft Pinnrhpt in Hp Hfiopn prnn tnt in. zicht gebracht het veld te moeten rui men. Hij deed dit na conclaaf met zijn advocaten. Met zijn beslissing komt een einde aan een cruciale etappe in lange overgang naar een volwaardige democratie. Opvallend is dat de Chi leense strijdkrachten geen enkel woord hebben vuilgemaakt aan het vertrek van hun ijzeren generaal. Dat van Pino chets invloed daarbinnen nog weinig over is, kwam al duidelijk naar voren verleden jaar toen het leger zich mede schuldig verklaarde aan het veroor zaakte leed gedurende de dictatuur. President Lagos zei te hopen dat de stap van Pinochet bijdraagt aan meer rust in Chili. „Vandaag sluiten we een lang hoofdstuk af', reageerde het staatshoofd. Dat omvat bijna 29 jaar en

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5