Sneller herstel met 'tovertape' E B Gaten in de pinpas Nieuwe methode doet hardnekkige klachten verdwijnen Verbluft Hoogleraar wil kwaliteitskeur voor software y h 2002 Japanners zweren erbij, in Amerika vindt hij gretig aftrek en in Nederland groeit zijn populariteit in sneltreinvaart. De Kinesio-tape is niet meer te stuiten. En niet ten onrechte, vinden de fysiotherapeutes Wilma Waters en Truus Sijmonsma. De hechtstrip biedt namelijk verlichting bij spier- en gewrichtsklachten, lymfe-oedeem en instabiliteitsproblemen. „Soms sta je echt versteld." door Kitty van Gerven Een rolletje elastisch band dat amper van een doorsnee hechtpleister valt te onder scheiden. Meer lijkt de Kinesio-tape niet om het lijf te hebben. Dat zo iets simpels kan helpen bij doorgaans hardnekkige problemen als nek- en schouderklachten, lage rugpijn, zere knieën, tennisellebogen of RSI-pro- blemen valt moeilijk te geloven. Wil ma Waters en Truus Sijmonsma, de twee fysiotherapeutes die sinds me dio april in Enschede Curefit, het eerste Kinesio Taping Centre van ons land runnen, weten wel beter. In de jaren dat zij nu met de Kinesio- tapingmethode werken, hebben ze zulke opmerkelijke resultaten be reikt, dat ze geen moment meer twij felen aan de effectiviteit van dit ogenschijnlijk zo simpele materiaal. „Ik geef toe dat ik bij de eerste ken nismaking ook sceptisch was", zegt Sijmonsma, „maar na tweeënhalf jaar word ik nog met de dag enthou siaster." „Je staat soms versteld", vult Waters aan. „Dan heeft het zo'n effect, datje er gewoon kippenvel van krijgt." De Kinesio-tape is niet wat het op het eerste gezicht lijkt; het is geen royaal uitgevallen pleister die je wil lekeurig op je lichaam plakt om de pijn te verzachten. Net zo min als de behandeling ermee een fluitje van een cent is. Want het tapen op zich mag volgens de beide therapeutes dan niet zo moeilijk zijn, het vereist wel de nodige medische kennis. „Je moet precies weten hoe en waar je een aandoening moet behandelen." Ze geven daarmee aan dat de me thode niet de zoveelste variant is op de beroemde Haarlemmerolie, maar een serieuze aanvulling op het be handelingenpakket binnen de medi sche en paramedisché zorg. Onvrede De Kinesio-tape is nooit bedoeld ge weest als een wondermiddel. Toen de Japanse chiropractor en kinesio- loog (bewegingsdeskundige) dr. Kenzo Kase eind jaren zeventig de tape ontwikkelde, deed hij dat uit onvrede met de op dat moment be staande behandelingen. Wilma Wa ters: „Om blessures en aandoenin gen te verhelpen werd en wordt nog altijd veel gebruik gemaakt van sporttape. Dat is een weinig elas tisch tape, waarmee een beschadigd lichaamsdeel wordt geïmmobili seerd, zodat dit steun krijgt en rust om te kunnen genezen. Denk maar aan het inzwachtelen van een ver stuikte enkel. Probleem is echter dat het gewricht hierdoor verstijft, waar door iemand, als de kwaal al is gene zen, ook nog eens moet genezen van de behandeling. Hij moet bijvoor beeld opnieuw leren lopen." Vanuit de principes van de kinesio- logie (bewegingsleer) kwam Kenzo Kase op het idee om een materiaal te ontwikkelen dat de meest ideale voorwaarden schept voor het li chaam om zichzelf te genezen. Het resultaat was een tape, die qua elas ticiteit, dikte en gewicht overeen komt met de menselijke huid. Waters: „Je krijgt dus als het ware een tweede huid om je heen, die steun biedt, maar de bewegingen niet belemmert. De gewrichten en spieren blijven mobiel, terwijl de tape ondertussen ook nog eens een soort samenwerking aangaat met de eigen huid. De tape zorgt er namelijk voor dat de opperhuid wordt opge tild, waardoor het volume van de tweede huidlaag, met daarin de haarvaatjes, groter wordt. Hierdoor ontstaat een betere doorbloeding, waardoor afvalstoffen sneller wor den afgevoerd en voedingsstoffen sneller worden aangevoerd. De ge nezing wordt hierdoor bevorderd." „Bovendien", vult Sijmonsma aan, „wordt door de liftende werking de druk op de zenuwuiteinden gerin ger, waardoor de pijn vermindert." Dankbaar Beide tapingtherapeutes ervaren dit laatste effect nog altijd als het meest opzienbarende en ook het meest dankbare. Sijmonsma: „We krijgen hier menSen die soms al jaren met pijnklachten lopen en die na het ta pen ineens van hun pijn zijn verlost. Het gebeurde in de periode dat profvoetballer Alfred Nijhuis nog in Japan speelde bij de Urawa Red Diamonds. Hij liep daar een boven beenblessure op en liet die behandelen met de in Japan zo populaire Kinesio-tape. Nijhuis was zo verbluft over de snelle genezing, dat hij de tape enkele jaren geleden mee terugnam naar huis en sedertdien voor de verkoop en distributie ervan in Nederland zorgt. Sinds me dio april is zijn kantoor in Enschede uitgebreid met het eerste Kine sio Taping Centre van ons land. Sommigen kunnen hun geluk echt niet op. En ja, dat zijn van die mo menten waarop je ineens weer weet waarom je dit vak jaren geleden hebt gekozen." Genezen is echter meer dan het wegnemen van pijn alleen. Daarom is de wijze van tapen heel belangrijk. „De ene blessure vraagt namelijk om een spierversterkende behandeling en de andere om een spierontspan nende, de derde weer om verminde ring van zwelling en de vierde alleen maar om ondersteuning van de ban den en gewrichten. Door de tapes op verschillende manier aan te brengen kun je diverse effecten bereiken. Je kunt zelfs met het plakken van stro ken op bepaalde reflexpunten op de rug de werking van sommige orga nen beïnvloeden. Zo kun je er men struatiepijn mee tegengaan, maar ook bijvoorbeeld incontinentiepro blemen", legt Wilma uit. Hoewel er vaste principes gelden voor het tapen, kan de wijze waarop het gebeurt van patiënt tot patiënt verschillen. „Een aandoening is na melijk vaak opgebouwd uit meerde re klachten", legt Sijmondsma uit. „Een pijnlijke elleboog kan bijvoor beeld veroorzaakt worden door een te hoge spierspanning in schouders en nek. Die laatste pijn wordt niet gevoeld omdat de zere elleboog overheerst. Heb je de elleboog ech ter zodanig getapet dat de pijn daar is verdwenen, dan laat de schouder zich voelen. Dus wordt die vervol gens ook getapet. En zo gaan we ver der." Sommige patiënten verlaten de praktijk dan ook bijna als mummies. Gelukldg is het verwijderen van de 'tweede huid' na vijf tot tien dagen niet zo pijnlijk als het lostrekken van pleisters. De anti-allergische kleef stof laat zich namelijk vrij gemakke lijk verwijderen. Legio mogelijkheden De behandelmogelijkheden met Ki nesio-tape zijn legio, zo hebben de fysiotherapeutes inmiddels wel ge leerd. De methode is niet alleen een remedie tegen overbelaste spieren en gewrichten. „Je kunt er bijvoor beeld ook prima bloeduitstortingen mee verhelpen", meent Waters. „Of littekenweefsel mee losmaken. Maar het kan ook ondersteunend werken bij instabiliteitsproblemen die het gevolg zijn van een handicap of een verlamming na een hersenbloe ding." In haar fysiotherapiepraktijk in Baarlo heeft zij de laatste jaren bovendien goede resultaten geboekt bij de behandeling van lymfe-oe deem, een probleem waarmee veel vrouwen na een borstamputatie te kampen hebben. Hoewel de Kinesio-tapingmethode is Nederland nog niet zo'n vlucht heeft genomen als in Japan en Ame rika, verwachten de therapeutes dat de animo zeker zal groeien. Nadeel is dat de behandeling nog niet door de zorgverzekeraars wordt vergoed. En zo'n behandeling kost toch al gauw 45 euro. „Maar", voegt Waters eraan toe, „in veel gevallen is één behandeling voldoende om de pijn voorgoed te laten verdwijnen." Voor meer informatie: Curefit, Buurser- straat 214 in Enschede, tel: 053- 478.47.10. Geopend op maandag, woensdag en vrijdag. Pinpas, parkeerkaart, tankpasje. De stapel waardekaarten in onze portemonnee groeit. En daarmee de kans op vergissingen, fouten en opzettelijk misbruik. Prof. dr. Bart Jacobs legt het onzichtbare 'risicoprofiel' bloot dat verborgen ligt in de software van elk pasje. door John van Oppen De toenemende fraude met pinpasjes en andere chipcards vraagt om nog hogere eisen op het gebied van veiligheid. Foto: GPD/Brand Overeem „Ga naar de eerste de beste witgoed handel, koop een strijkijzer en je krijgt een garantiecertificaat. Als het ding binnen het eerste jaar na aan koop kuren vertoont, krijg je een an der exemplaar. Vergelijk dat eens met de gang van zaken in de soft- ware-branche. Je koopt een pro gramma, zoals een tekstverwerker of een spelletje, en je moet maar hopen dat alles draait zoals beloofd." Bart Jacobs (Nuenen, 1963) is on langs benoemd tot hoogleraar aan de Faculteit der Natuurwetenschap pen, Wiskunde en Informatica van de Nijmeegse universiteit. Zijn spe cialisatie is beveiliging van compu terprogramma's. Hij verbaast zich al jaren over het gebrek aan veiligheid, bedrijfszekerheid en correctheid daarvan. En over het ontbreken van enige vorm van garantie. In zijn nieuwe functie krijgt Jacobs de kans én de middelen om daar iets aan te doen, zeker als het gaat om het zoeken naar een 'kwaliteitskeur' voor software die zit ingebakken in de chipkaarten die we bij ons dra gen: pinpas, telefoonkaart, chipknip, SIM-card in het mobieltje, parkeer kaart, airmilespasje, tankpasje, klan tenpas van de supermarkt, bonus kaart, zorgkaart van het ziekenfonds, toegangspasje tot het werk. Bedrijven en instellingen die hun systeem van werken volledig geba seerd hebben op deze informatica- technieken, durven zelden openlijk toe te geven dat er risico's aan kle ven, zelfs niet als ze opeens gecon fronteerd worden met ingebakken problemen. En hoe langer het dan nog duurt voordat een ontdekt hiaat wordt gedicht, hoe groter het risico dat slimmeriken in de tussentijd misbruik maken van die situatie. Kwaadwillende hackers weten maar al te goed dat de weg terug voor veel bedrijven niet gemakkelijk is, als de chipkaartjes eenmaal in omloop zijn. Jacobs: „Al die bedrijven hebben hun programma ooit uitvoerig ge test. Destijds was de foutenkans, of het risico van misbruik, wiskundig geredeneerd zó minimaal dat men die wel voor lief durfde nemen. Maar nu de hele wereld gebruik maakt van deze pasjes, groeit de kans dat er vroeg of laat iets verkeerd gaat - op zettelijk of onopzettelijk. Dat pro bleem is alleen te ondervangen met een stelselmatige certificering van software. Daarom proberen we tech nieken te ontwikkelen waarmee voor gevoelige toepassingen - zoals op chipkaarten - de veiligheid, be trouwbaarheid en correctheid van werken stelselmatig geverifieerd kan worden." Jacobs noemt als voorbeeld tele foonkaarten, bedoeld om er in een cel mee te bellen. Die zijn gebaseerd op softwareprogramma's die uitgaan van de hoeveelheid tikken. Het aan tal tikken dat iemand nog tegoed heeft, moet alleen maar kunnen da len naarmate er vaker gebeld wordt met dezelfde kaart. Jacobs: „Dat is een simpel en logisch principe, uit te drukken in een wiskundige formule voor de veelgebruikte programmeer taal Java. Maar als dat vanzelfspre kende principe niet met wiskundige zekerheid vastgesteld kan worden, zou een hacker dat kunnen ontdek ken en uitbuiten, en daardoor eeu wig en wereldwijd kunnen bellen met zo'n kaart." Soortgelijke programmeerfouten kunnen opduiken in elke chipkaart, weet Jacobs. „Ik beschouw het als mijn opdracht om een systeem van wiskundige formules te ontwikkelen met bijbehorende speciale 'logische calculators' voor verificatie, waar mee straks programma's kunnen worden gecontroleerd op zowel de aanwezigheid van programmeerfou ten, als op de adequaatheid en vei ligheid in alle mogelijke scenario's van gebruik." Vorige maand ontstond landelijk deining vanwege de toenemende fraude met pinpasjes. Kwaadwillen de slimmeriken weten de magneet strip met een speciaal apparaat te kopiëren. Daarnaast kijken ze de pincode af, bijvoorbeeld met een piepkleine videocamera. Het is een vorm van criminaliteit die alleen werkt voor magneetkaarten. Jacobs: „We moeten voorkomen dat crimi nelen met verstand van informatica straks ook chipcards op grote schaal misbruiken." Jacobs, wetenschapper in hart en nieren, acht het zijn taak om soft- ware-ontwikkelaars te helpen in hun streven naar een perfect program ma. Om hem zoveel mogelijk van dienst te zijn in die missie, heeft de Nijmeegse universiteit hem be noemd tot hoogleraar, met als op dracht de beveiliging van computer programmatuur. Ook de Nederland se Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) erkent de bij zondere waarde van zijn zogeheten Pionier-project. De NWO heeft het inmiddels uitgekozen tot onderzoek van nationaal belang. Samen met de Nijmeegse universiteit^westeert NWO de komende vijf jaar nu bijna 1,8 miljoen euro in het project. Instituties als de Nederlandse Ver eniging van Banken, maar ook grote telecommunicatieconcems zoals KPN, zijn belanghebbenden. Het probleem blijft echter bestaan, dat alle chipcardverstrekkers moeite blijven houden met het openlijk be spreken van de kwetsbare kanten in hun systeem. Jacobs: „Er heerst een cultuur van geheimzinnigheid, waarbij niemand te veel aan iemand wil vertellen, in de hoop dat het gro te geheim bewaard blijft." De noodzaak voor nieuwe openheid dringt zich echter op. Zeker nu gren zen vervagen en instellingen steeds vaker gegevens willen combineren op één chipkaart. Jacobs: „Dat vraagt om een nieuwe ontwikkelstra- tegie, om het zo openlijk mogelijk bespreken van de gebruikte stan daards, zodat iedereen ze kan imple menteren en uittesten. Zwakke on derdelen komen dan aan het licht. Daar kan dan met man en macht aan gewerkt worden. Die wijze van werken leidt tot vooruitgang; stelsel matig zwijgen betekent stilstand." Er komt een vliegtuig over. Jacobs wijst ernaar. „In de wereld van de luchtvaart gelden al jarenlang uiter mate strenge veiligheidseisen voor softwareprogramma's. In de wereld van de chipcards, waar de program ma's klein en overzichtelijk zijn, gaat het erom nóg hogere eisen waar te maken. Dat is mogelijk, met behulp van de nieuwe wiskundige verifica tietechnieken en hulpmiddelen waar we hier in Nijmegen hard aan wer ken. Succes in deze sector zou zich dan kunnen verspreiden." Fysiotherapeuten Wjlma Waters en Truus Sijmonsma bezig met aanbrengen van de 'tweede huid', voorgoed te laten verdwijnen." Foto: GPD/Charel van Tendeloo „In veel gevallen is één behandeling voldoende om de pijn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 44