Koningshuys krijgt oude glorie terug O Lissese projectontwikkelaar Bas Romeyn wil Kerstmis 2003 in Sassenheim wonen ZATERDAG 6 JULI 2002 ER BIJ glorie van het Oude Koningshuys in Sassenheim. Van links naar rechts: de hoofdingang, een blik vanuit het Koningshuys op de katholieke Pancratiuskerk in Sassenheim, een muurschildering uit de tijd van het partycentrum, kolossale binten op de zolder, beeld in de verwaarloosde tuin van het dichtgetimmerde pand en de gang bij de trap. Foto's: Hielco Kuipers Het Oude Koningshuys aan de Sassenheimse Wilhelminastraat is nog minder dan vergane glorie. Het frisse groen in de verder verwilderde tuin maskeert het nog enigszins, maar hoe dichter je het huis nadert, hoe beter het verval zichtbaar wordt. Volgende week geeft de Sassenheimse gemeenteraad het groene licht voor de plannen van projectontwikkelaar Bas Romeyn om het pand in oude luister te herstellen. Over anderhalf jaar moet het pand er weer als nieuw bij staan. „Het zou fantastisch zijn als we hier volgend jaar Kerstmis zitten", zegt Romeyn. door Sjaak Smakman p alle verdiepingen kraken de houten vloeren. Her en der liggen hopen puin, vooral van onbruikbaar gemaakt sanitair. Water en elektra zijn afgesloten, een voorzorg tegen krakers. Een kauw fladdert verschrikt op in de zijvleugel bij het onverwachte bezoek, op zoek naar een uitgang die hij niet kan vinden. Bas Romeyn zet er gens een raampje open om het beestje na het vertrek van de bezoekers een uitweg te bieden. Ruim twee jaar geleden kocht Romeyn het pand waar van de geschiedenis teruggaat tot naar schatting het ein de van de vijftiende eeuw. De keldergewelven van Sas- sigt - zoals het toen heette - dateren uit die tijd. Prins Maurits huisvestte er een van zijn onechte dochters na dat haar man, de naar Nederland gevluchte Portugese koning Emmanuel, haar de rug toe keerde. In 1688 erfde stadhouder Willem III Sassigt en gebruikte het als jachtslot. Toen Willem het uiteindelijk tot koning van Engeland schopte, waren latere bewoners daar zo trots op dat ze Sassigt omdoopten tot het Koningshuys. Vooral na de Tweede Wereldoorlog kalfde de glorie van het pand af. Van de twintig hectare grond waar het pand oorspronkelijk op stond, werd deel na deel verkocht om de geldzorgen de baas te blijven. Op de hoek Wïlhelmi- nalaan-Hoofdstraat, waar het toegangshek tot het Ko- ninghuys stond, verrees het nieuwe Sassenheimse ge meentehuis. Anno 2002 staat het Koningshuys nog op ongeveer een hectare. Het laatste gebruik van het pand was als partycentrum. Het is nog te zien aan de kitscherige muurschilderingen, de nodige tussenmuurtjes en een aan twee punaises op gehangen stoffen wijnblad. Romeyn wil terug naar de oude grandeur. „Het is heel bijzonder, zo'n oud monu ment. Ik vind het geweldig om het zo op te knappen dat het er voor de komende generaties weer staat." Hij wil er samen met zijn vrouw en schoonzus, die de bestaande zijvleugel krijgt, gaan wonen en werken. Voor dat werk wordt aan de kant van de Prins Hendriklaan een vleugel aangebouwd. Het huidige kantoor aan de Lissese Heereweg blijft gewoon bestaan. Het kantoor aan huis betekent vooral dat Romeyn minder in Lisse te vinden zal zijn. „In mijn vak ben je niet zo aan een plaats gebonden." Al is hij nu 58 jaar, aan pensioen denkt hij niet. „Zolang als ik kan, wil ik doorwerken. Dit vak is elke dag spanning en sensatie. Ik ben geen man om dagen op de golfbaan te gaan staan." Romeyn is geen moment bang dat hij straks zal 'verzui pen' in het pand. .Absoluut niet. Het is goed te bewo nen. We hebben zelfs alle kamers al in ons hoofd inge richt." Bovendien: ook in Lisse woont hij al bijna een kwart eeuw meer dan riant aan de Don Boscostraat. En het Oude Koningshuys is kleiner dan het lijkt. Het huis meet ongeveer zestien bij veertien meter en heeft met een inhoud van 3.000 kubieke meter 'slechts' de omvang van zeven doorsnee eengezinswoningen. Logeerkamers op de zolder, keuken en een eetzaal in het souterrain, een riante woonkamer plus een bibliotheek voor zijn collectie van 10.000 boeken op de begane grond, en een grote slaapkamer, twee kleedkamers en een badkamer op de eerste verdieping: daar zit het Oude Koningshuys straks mee vol en daarmee is de woning, zoals Romeyn het uitdrukt, 'handzaam' gemaakt. „Maar", voegt hij daaraan toe, „het is natuurlijk niet hokkerig. Alle ruim ten zijn royaal." Ook de tuin wordt grondig aangepakt. Boomchirurg Coppijn heeft van alle bomen een diagnose gesteld. Ruim dertig bomen, vooral zaailingen, moeten het veld ruimen. Maar de grote, eeuwenoude kastanjes en beu ken blijven staan. En verder worden de vijver en fontein voor het huis in ere hersteld. Eén blik is genoeg om te zien dat de restauratie een klein fortuin gaat kosten. Maar bedragen wil Romeyn niet noemen. „Heel veel", is alles wat hij daarover kwijt wil. De keldergewelven onder Sassigt, zoals het Koningshuys in de vijftiende eeuw heette.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41