Vakantie voor veel mensen bijna levensbehoefte Waarom willen we weg? ZATERDAG 6 JULI 2002 Vier op de vijf Nederlanders gaan minstens een keer per jaar op vakantie. Waarom eigenlijk? Om tot rust te komen? Of om het Louvre te zien? Dat kun je net zo goed thuis doen. Om over al het leed dat de reiziger soms ten deelt valt nog maar te zwijgen. En toch gaan we elk jaar weer op reis, met drommen tegelijk. Want: „Elk mens heeft het zo nu en dan nodig om aan de dagelijkse routine te ontsnappen." door Corine van Zuthem Zo'n elf miljoen Nederlanders zijn klaar voor de jaarlijkse zomerse volksverhuizing. Met drommen tegelijk trekken we er deze zomer weer op uit, op zoek naar zon, zee en zaligheden. Het aantal vliegvakanties naar bestem mingen buiten Europa is in de afge lopen tien jaar meer dan verdub beld. Dat geldt ook voor het bedrag dat we met z'n allen jaarlijks aan de vakantie uitgeven: vorig jaar bedroeg dat zo'n elf miljard euro. Waarom gaan we eigenlijk op vakan tie? Om uit te rusten? Dan kun je net zo goed thuisblijven. Alleen al de voor bereidingen op die paar weken in den vreemde kunnen een mens vol ledig uitputten. Berucht is de vakan tiestress voorafgaand aan het ver trek. Gauw nog even een wasje draaien, reisverzekering afsluiten, muggenolie kopen en sleutel bij de buren brengen. Ben je eenmaal op weg, dan begint de ellende pas goed. Eindeloze files op de autowegen, jengelende kinderen op de achter bank en het zoveelste rondje op de Periferie van Parijs omdat je de ver keerde afslag hebt genomen. Kies je voor vervoer met het vlieg tuig, dan loop je kans urenlang op het vliegveld te moeten rondhangen, omdat het toestel vertraagd dan wel overboekt is. Tegen de tijd dat je op je vakantieadres een beetje van de reis bent bijgekomen, moet je bijna alweer naar huis. Nog afgezien van al die reizigers die oververmoeid huiswaarts keren omdat ze in hun 'doe-vakantie' van kerk naar muse um naar uitzichtpunt hollen of zo nodig moeten raften, hiken en absei- len. Want hoewel het woord vakantie oorspronkelijk van het Latijnse va cuus komt, wat 'leeg' betekent, is het tegenwoordig juist de trend om een vakantie steeds voller te proppen met activiteiten. Lagen we in de ja ren tachtig nog massaal bruin te bakken aan de Spaanse Costa's, te genwoordig willen we actief zijn tij dens de vakantie, alsof we het hele jaar door al niet druk, druk, druk ge noeg zijn. Uit een beetje luieren voor de tent met een boekje in de zon ha len we kennelijk geen voldoening meer. Uitgerust? Driekwart van de mensen zegt dat ze na een vakantie weer uitgerust aan het werk gaan. Maar voor hoelang? En hoe vergaat het die andere 25 procent? De Volkskrant maakte vorig jaar melding van een studie onder Duitse leraren van wie de helft thuisbleef met vakantie en de andere helft op reis ging. Het onderzoek toonde aan dat de stressvermindering voor de thuisblijvers langzamer op gang kwam, maar ook langer standhield dan voor de mensen die op reis gin gen. Die waren weliswaar hun werk druk meteen kwijt, maar functio neerden binnen drie weken na thuiskomst weer als tevoren. Er zijn ook mensen die op vakantie gaan omdat ze iets van de wereld willen zien. De serene glimlach van de Mona Lisa bijvoorbeeld. Of de pracht en praal van de Sixtijnse ka pel. Maar die kun je net zo goed - en misschien nog wel beter - thuis be zichtigen. Dankzij internet kun je vanachter je computer een virtuele rondleiding krijgen door bijvoor beeld Het Louvre in Parijs, zonder daarvoor urenlang in de rij te hoe ven wachten in de brandende zon of stromende regen. Bovendien: wat is er de meerwaarde van om de David van Michelangelo in het echt te zien, terwijl je je moet verdringen tussen hevig zwetende en veel te luidruchtige toeristen? Je kunt in plaats daarvan ook in je ei gen achtertuin in alle rust een goed boek lezen over de kunstschatten van Florence of de indrukwekkende documentaire over de Masai in Ke nia bekijken die je al maanden gele den op video hebt opgenomen. In de vakantie kom je er eindelijk aan toe. Thuis kun je bovendien geen last krijgen van een cultuurshock. Of van het Stendhal-syndroom, een aan doening waarbij mensen zo onder de indruk raken van al het moois dat ze zien, dat ze er psychotisch van worden. Het syndroom is genoemd naar de Franse schrijver Stendhal (1783 - 1842), die in Florence een acute psychose kreeg door de over weldigende schoonheid van de stad. Andere culturen Sommige mensen reizen om andere culturen te leren kennen. Maar dat kan ook thuis op de bank met een boek van Cees Nooteboom of tijdens een bezoekje aan je Turkse buur man. Loop je ook niet zo gauw de kans om ten prooi te vallen aan al die inheemse kost waarvan je of juist heel erg vaak of juist helemaal niet naar de wc moet. Bijna de helft van de toeristen naar exotische bestemmingen loopt bo vendien een tropische ziekte op, om over al het andere ongemak dat een verblijf in den vreemde met zich mee kan brengen nog maar te zwij gen. Slapeloze nachten op een slecht hotelbed, hurktoiletten op de cam ping, kakkerlakken in het apparte ment. Waarom doen we het onszelf aan? Het is hoe dan ook wonderlijk dat mensen vrijwillig drie weken lang in een veel te kleine tent of caravan op eikaars lip gaan zitten, terwijl ze thuis alles hebben wat hun hartje begeert. Het hele jaar door is ze geen bezoek aan tuincentrum en meubel boulevard te veel om van huis en hof een waar lustoord te maken; hebben ze eindelijk de tijd om volop van al dat moois te genieten, gaan ze weg! Er zijn ook mensen die op reis gaan omdat ze denken dat in de vakantie al hun persoonlijke problemen als sneeuw voor de zon zullen verdwij nen. Als ze terugkomen zullen ze een ander mens zijn! Onzin, beweer de de Romeinse wijsgeer Seneca al: 'Je moet van mentaliteit veranderen, niet van klimaat. Al steek je de ein deloze zee over, al wijken landen en steden achter je, je problemen zul len met je meegaan, waar je ook heengaat.' (Bron: Psychologie Maga zine). Voor veel mensen brengt het reizen bovendien spanningen met zich mee. Ze zijn hun dagelijkse struc tuur kwijt, hebben moeite met accli matiseren en krijgen ontwennings verschijnselen of heimwee. Elk jaar komen bij de alarmcentrales hon derden meldingen binnen van toe risten die in het buitenland te ma ken krijgen met aanzienlijke psychi sche problemen. Want je kunt je het hele jaar door wel verheugen op een strakblauwe lucht boven een hagel wit strand, maar als je drie weken lang in de regen zit, komt het wel op je incasseringsvermogen aan. Echte lijke ruzies liggen op de loer, al was het maar om wie het beste kan kaartlezen. Geliefden die willen gaan samenwonen krijgen niet voor niets het advies om eerst maar 'ns een weekje met elkaar op vakantie te gaan. Zon Een goede reden om op vakantie te gaan is natuurlijk het verlangen naar de zon, die in Nederland weliswaar ook geregeld schijnt, alleen weet je nooit precies wanneer. Maar voor elk ander argument om in de zomer maanden tijdelijk huis en haard te verlaten, is wel een tegenargument te verzinnen om thuis te blijven. Eén op de acht Nederlanders zegt dan ook niet van vakantie te hou den. Het aantal mensen dat thuis blijft is zelfs groeiende. De voordelen zijn ook groot. De tuin is bijvoor beeld op z'n mooist in de vakantie periode en de buurt is lekker rustig. Er zijn ook steeds meer mensen die bij voorkeur gewoon doorwerken in De overweldigende schoonheid van Florence bezorgde Stendhal een acute psy chose. Foto: AP de vakantieperiode. De druk is dan een beetje van de ketel en geen col lega die je van je werk houdt. Maar hoe groot de voordelen ook mogen zijn; toch gaan we elk jaar weer met miljoenen tegelijk op pad. „Dus dan zullen de voordelen wel opwegen tegen de nadelen", zegt Frank Go, bijzonder hoogleraar toe risme-management aan de Eras- mus-universiteit in Rotterdam. „Niet voor niets wordt er al sinds het ontstaan van de mensheid gereisd. Ieder mens heeft het zo nu en dan nodig om aan de dagelijkse routine te ontsnappen, en dat kan het beste in een andere omgeving. Want een nieuwe omgeving - bij voorkeur in het buitenland - werkt ontspannend, stimulerend en prikkelend. Het brengt je op nieuwe ideeën. Je hebt die andere omgeving nodig om te begrijpen wie je bent en wat je nodig hebt. Bovendien vinden we dat we het, na een jaar van hard werken in een jachtige economie, ook wel ver diend hebben. We hebben zo'n breekpunt nódig, anders gaat het ten koste van onze gezondheid." Status Daarbij komt, vervolgt Go, de na druk steeds meer te liggen op het 'belevingsrendement'. „Ons huidige leven is dikwijls al zo voorspelbaar en gestroomlijnd, dat mensen in hun vakantie op zoek gaan naar spannende uitdagingen en risicovol le avonturen. In spelonken slapen, van bruggen afspringen aan een touw of met een kogelvrije jeep door een no go-area in Rio de Janeiro rij den; als je er maar een kick van krijgt. Zo'n vakantie werkt boven dien statusverhogend. Want je komt tenminste met verhalen thuis die het goed doen op een verjaardag. Het is fantastisch als je kunt vertellen dat je in Memphis op het landgoed Grace- land echt het bed van Elvis hebt ge zien of zelfs hebt aangeraakt. Die 'fy sieke wekelijkheid' heeft wel degelijk een meerwaarde." „En geef toe", gaat hij verder, „het is toch ontstellend saai om thuis te blijven? Het leven draait immers om het vinden van een balans tussen het opzoeken van risico's en het mij den van risico'^Dat is de spice of life En daar komt Dij dat het heerlijk is om na drie weken primitief kampe ren in de rimboe weer in je eigen huis te komen en je erover te ver wonderen dat het licht vanzelf aan gaat als je op een knopje drukt en dat je weer een badkamer helemaal voor jezelf alleen hebt." Zou dat de voornaamste reden zijn waarom we er massaal op uit trek ken? Om erachter te komen dat het 'Oost West Thuis Best' is? Of om juist door de letterlijke en figuurlijke afstand die het reizen biedt ons da gelijks bestaan te kunnen relative ren? Misschien is datgene wat een vakan tie oplevert wel helemaal niet onder woorden te brengen. Want wat blijft je bij aan herinneringen? Een in het geheugen gegrift uitzicht over de Grand Canyon? Of een betoverende zonsondergang die je voor even los maakte van de aardbodem? Of was het toch de zoen van die Griekse god, met wie je danste door de nacht? Vakantie is urenlang bij het Louvre in de rij staan in de brandende zon of stromende regen. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37