BINNENLAND 'Al jaren geknoei met hormonen' Snelle parachute breekt speciaal geprijsd bij van Tii records maar ook benen Fouten bij onthulling slavernijmonument Zwarte cd op komst ree doden bij =sgeval Limburg derlander met in Spaanse cel fee doden schietpartij eien gedood botsing trein nsschooi crimineert ehondenziekte Nederlandse eigenaar Bioland aangehouden Groeihormoon MPA alleen gevaarlijk bij hoge doses Zeeleven in het zand U een epidemie harderwijk - De Lagune, een uniek leefgebied voor dolfijnen, zeeleeuwen en andere zeedieren in Dolfinarium Harderwijk bestaat vijfjaar. Deze maand wordt dit feit gevierd met een aantal feestelijke activiteiten. Op het strand zijn onder andere deze zandsculpturen te zien. Foto: GPD/Anouk Hebing 'Springer heeft te weinig tijd om fout te herstellen' COMMENTAAR Appeltje Preek Tilburgse imam vertaald CPB: Einde aan 31.000 Melkertbanen Minderjarige drugskoerier vrij ik IWeuren' van tiMÏÏBïGIfi - ,oem - Bij een verkeerson- gistermiddag in het Lim- se Heibloem zijn twee sen omgekomen. Een der akte zwaargewond. Vol de politie is de auto waar- slachtoffers zaten tegen >rug gebotst en over de kop igen. zaterdag 6 juli 2002 rid - De Spaanse politie wegens xtc-smokkel in rid twee mensen aange- len, onder wie een Nedfr- er. De tweede arrestant uit Duitsland. Bij de aan- ling nam de politie 54.000 tien in beslag. Het tweetal de aandacht toen ze vol de politie ietwat nerveus n taxi stapten. De Spaanse ie vermoedt dat de twee inwerkten met een derde bon, die voortvluchtig is. er - De politie Haaglanden gistermiddag twee dood- hoten mannen gevonden fc Lier. De politie tast in het (er over de identiteit van de in en de toedracht van de itpartij. De politie vond de >n na een telefonische mei wan passanten over een Itpartij tussen de kassen in Ier. (ingen - Een trein van jdNed heeft gistermiddag |n Sauwerd en Winsum toeien doodgereden. De jraakte licht beschadigd. Er ;en geen passagiers ge- jl. Het is nog onbekend hoe eren op het spoor zijn be- Treinen op deze route zijn een eerdere botsing met (n enkele jaren geleden £ien van zogeheten baan- ers, een soort koeienbum- iDie duwen de dieren bij jventuele botsing van de |p - Dansschool Paradise fet Noord-Hollandse De e volgens de commissie [e behandeling schuldig [iscriminatie. De dans- pl adverteert in verschil- I kranten met avonden plleengaanden en schrijft (lij dat iedereen die de (1 wil bezoeken goed Ne- hds moet spreken. De nissie vindt dat de dans- pl op deze wijze indirect tscheid maakt op grond ks en nationaliteit. De ei- ar van Paradise noemt dat onzin' en is niet van plan ast in de advertentie te wij- den haag/gpd-anp - Het geknoei met hormonen in de varkenshou derij is mogelijk al jaren aan de gang. Het ministerie van land bouw vermoedt dat boeren niet alleen het tot dusver aangetrof fen MPA hebben gebruikt. Het onderzoek van de Algemene In spectiedienst (AID) richt zich mo menteel op cocktails van verschil lende hormonen die elkaar ver sterken of eikaars aanwezigheid maskeren. Een van de redenen voor het vermoeden is dat MPA op zich zelf de groei van vleesvarkens niet stimuleert. „Ze worden er alleen maar vetter van", zegt on derzoeker Stephany van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). „Maar in combinatie met andere hormo nen zou MPA als groeimiddel kunnen werken." Het spoor van het onderzoel leidde donderdag naar het Bel gische bedrijf Bioland in Aren- donk. Daar zijn gisteren spore" van MPA aangetroffen. Een van de Nederlandse eigenaren is aangehouden. Bioland heeft het hormonenvoer aan twee Neder landse bedrijven geleverd, maar zegt onschuldig te zijn. Volgens procureur Jansens uit Turnhout, die het Vlaamse onderzoek leidt, wijst de eigenaar van Bioland naar het Nederlandse bedrijf Profarm uit Veghel. Dat zou gro te hoeveelheden suikerwater hebben geleverd, waaruit de glucosestroop zou zijn vervaar digd. Profarm, een dochteron derneming van veevoergigant Cehave/Landbouwbelang, ont kent elke betrokkenheid bij het hormoonschandaal. Gisteren waren volgens een woordvoerster van het ministe rie van landbouw nog 42 bedrij ven geblokkeerd. Hoeveel var kens op de onder toezicht ge stelde bedrijven staan, kon het ministerie niet zeggen. Maar het gaat vrijwel zeker om tiendui zenden dieren, omdat er enkele grote varkensbedrijven bijzitten. De varkens mogen pas worden geslacht als ze officieel zijn vrij gegeven. Daarvoor moeten ze eerst op hormonen worden on derzocht. Dit is zo duur, dat het dier de boer niets meer oplevert. In België, in de provincie West- Vlaanderen, is een zesde var kensbedrijf geblokkeerd ofwel onder toezicht gesteld nadat werd ontdekt dat de dieren vee voeder kregen dat mogelijk is besmet met het verboden groei hormoon MPA. Er zijn mogelijk besmette biggen afkomstig van een Nederlandse bedrijf aange troffen. Wat is MPA? MPA staat voor medroxy-proge- steron-acetaat. Het is een kunst matig vruchtbaarheidshor moon. In Nederland zit het middel in de prikpil voor vrou wen. Ook de dierenarts gebruikt het hormoon: namelijk als 'mor ning after pil' bij katten en hon den. In de veeteelt is het middel al ruim twintig jaar verboden. Wat is het effect van MPA op varkens? Er is weinig onderzoek gedaan naar het effect van MPA op var kens. Voor zover bekend heeft het alleen maar nadelige uitwer kingen. Het vermindert de vruchtbaarheid van zeugen en stimuleert de vetgroei bij vlees varkens. Is het gevaarlijk voor de volks gezondheid? In principe is MPA een gevaarlij ke stof voor mensen in de groei, vooral peuters. Maar geldt al leen bij hoge doses. Op basis van de bevindingen tot nu toe is berekend dat er nauwelijks aag - Er zijn inmiddels 1 dode zeehonden op de rlandse stranden aange- d, dat het ministerie van ouw spreekt van een epi- De afgelopen drie we- ijn er vijftig dode dieren iden, tegen vijftien in juni vorig jaar. Bij vier van de inden is vastgesteld dat ze rus phocine distemper de leden hadden, een fan de vijftig dieren moet rorden onderzocht. Het vi- 'roorzaakt de gevreesde iwe indenziekte, die ook in Jn t marken en Zweden al erden beesten het leven gekost. amsterdam/anp - De organisatie van de feestelijkheden rond de onthulling van het slavernijmonument maandag in Amster dam, deugde niet. Het was niet helder wie van degenen die de bijeenkomst organiseer den waarvoor verantwoordelijk was. Afspra ken werden niet nagekomen en niemand besefte tijdig dat er spanning bestond tus sen de noodzakelijke veiligheidsmaatregelen en de emoties van de nazaten van slaven. Dat schrijft burgemeester Cohen in een brief aan minister Van Boxtel (minderhe denbeleid). De feestelijke onthulling van het monument in het Oosterpark draaide voor veel Surinamers, Antillianen en Afrikanen uit op een desillusie, omdat ze er niet bij mochten zijn. Van tevoren was op geen en kele manier duidelijk gemaakt dat er geen ruimte was voor veel publiek bij de onthul ling. Op het VIP-terrein, waar koningin Beatrix en premier Kok aanwezig waren, was slechts plaats voor ongeveer vierhonderd genodigden. De rest van het publiek werd op grote afstand gehouden door hoge hek ken. Zwart zeil onttrok de plechtigheid ook nog eens geheel aan het zicht. De verantwoordelijkheid voor de organisatie van de onthulling berustte bij het ministerie van binnenlandse zaken, dat voor de prakti sche uitvoering het Amsterdamse bureau IBSS Consultancy inhuurde. IBSS onder hield de contacten met het Landelijk Plat form Slavernijverleden en de organisatoren van de feestelijke optocht Bigi Spikri, die aan de onthulling vooraf ging. (advertentie) meetbare hoeveelheden in het vlees zullen zitten. Om die re den acht de overheid het risico voor de gezondheid minimaal. Daarom is ook nog niet besloten het vlees uit de schappen te ha len. Wie produceert dit hormoon? Het patent op MPA berust bij geneesmiddelenfabrikant Phar macia. Het is het enige bedrijf ter wereld dat de stof mag pro duceren. De controle op de le gale productie van hormonen is streng. Alle afvalproducten waar mogelijk kunstmatig hormoon in voorkomt worden direct ver brand. Waar komt het dan vandaan? Het is vrijwel zeker dat de MPA uit een illegaal circuit komt. MPA is een moeilijke stof om te maketi. Het is bekend dat er in het voormalig Oostblok en in Azië fabrieken zijn die illegaal MPA produceren en verkopen. Uit deze fabrieken komt bijvoor beeld ook de doping voor de sportwereld. Toen de Britse regering enkele jaren geleden een nieuwe topman benoemde bij de BBC, leidde dat in de Engelse kranten tot verhitte debatten over de vraag of er al dan niet een aanslag gepleegd werd op de onafhankelijkheid van de staatsomroep. In Nederland heeft de overheid gelukkig een minder grote greep op de NOS, maar helemaal los van Den Haag staat Hilversum niet De recente aanval vanuit de LPF op programma's als het Journaal en Den Haag Vandaag ge tuigt daarvan. De debutant in de regering vindt dat er kri tisch gekeken moet worden naar dc manier waarop de pu blieke omroep zijn taak uitvoert. Met zo'n onderzoek is niets mis, met de redenen die de LPF daarvoor aanvoert des te meer. De nazaten van Pim Fortuyn hebben namelijk - in eigen woorden - nog 'een appeltje te schillen' met de NOS. Partijleider Mat Herben vindt dat de publieke omroep zijn partij tijdens de verkiezingscampagne vooringenomen en negatief heeft benaderd en heeft tegen gewerkt 'Ongeschonden komen ze er niet van af, weet Her ben de uitkomsten van het onderzoek nu al. Dat is gewoon rancuneus. De verkiezingscampagnes dit voorjaar waren keihard. Er is veel op de man gespeeld, maar vooral is er veel maatschap pelijke onvrede naar boven gekomen. Ook voor menig jour nalist was de zegetocht van Pim Fortuyn en de ergernis van veel burgers over acht jaar Paars een verrassing. Dat heeft in de wereld van de media al tot kritisch zelfonderzoek geleid, want journalisten horen niet tegen de macht aan te schur ken. Dat de nieuwe regeringscoalitie de financiën van de pu blieke omroep kritisch wil bekijken, is prima. Of er op de NOS ook echt vijf procent kan worden bezuinigd, is de vraag. Maar de NOS nu, zoals de LPF doet, in zijn onafhankelijk heid bedreigen omdat de partij zich tekort gedaan voelt, is ronduit verkeerd. Dan wordt de omroep niet van het pu bliek, maar van de politici. arnhem/gpd - Muzikanten en producers kunnen vanaf nu handig inspelen op de nostalgi sche hang naar het elpee-tijd perk. Twintig jaar nadat de aller eerste cd op de markt kwam, is er een kleurstof ontwikkeld die de muziekdrager net zo zwart maakt als zijn voorgangers. Vijftigers en zestigers zweren vaak bij hoog en bij laag dat evergreens van The Beatles, El- vis Presley of Fats Domino pas op z'n best klinken, als ze draai en vanaf een zwarte schijf. Toch is het volgens het chemie concern Bayer, dat de kleurstof samenstelde, niet meer dan 'een leuke bijkomstigheid' dat elke cd weer de uitstraling kan krij'- gen van het vinyl uit vroeger da gen. Bayer heeft de kleurstof om een heel andere reden ontwikkeld. Al twintig jaar zit de industrie met een technisch probleem dat vooral knelt bij herschrijfbare cd's (cd-r's). De informatiedra- gende laag van zo'n schijfje be staat uit een zilverkleurige stof. Elke keer dat de gebruiker de flinterdunne laag herschrijft, wordt een deel van die kleurstof vernietigd door een laserstraal. Zo ontstaat een digitaal patroon van enen en nullen, maar onder invloed van zonlicht valt de kleurstof ook al uiteen en daar door is de houdbaarheid van cd-r's beperkt. Voor de meeste gebruikers is dat onaanvaardbaar. Op een cd-r sla je nu juist alle gegevens op die je langer wil bewaren, los van de harde schijf op de com puter. Bayer denkt het houdbaarheids probleem te hebben opgelost door zwarte kleurstof toe te voe gen aan het polycarbonaat. Daardoor weerkaatst het zon licht. „Zelfs het kleinste vuiltjes in de kleurstof veroorzaakt al optische onvolkomen. De laserstraal buigt dan af, waardoor de cd- speler het schijfje niet goed meer kan 'lezen. Dat is de reden waarom het twintig jaar moest duren voordat technici dit pro bleem onder controle wisten te krijgen", aldus een woordvoer der van Bayer in Hannover. den haag/gpd - De plannen van het nieuwe kabinet van CDA, LPF en WD betekenen waar schijnlijk het einde van 31.000 Melkertbanen. Dit blijkt uit de doorberekeningen die het Cen traal Planbureau (CPB) van het regeerakkoord heeft gemaakt. In het akkoord worden vacatures in de zogenoemde in- en door stroombanen niet vervuld. Alles bij elkaar bespaart het nieuwe kabinet zo 1,2 miljard euro. Bal kenende (CDA), Herben (LPF) en Zalm (WD) vinden dat ge meenten die dit werk belangrijk vinden de banen zelf moeten subsidiëren. Tilburg/ANP - De gemeente Til burg heeft gistermiddag voor het eerst de preek van de Til burgse imam Ahmad Sal am op genomen. De preken worden hierna vertaald en vervolgens verspreid in de buurt. Door de preek op te nemen hoopt de gemeente dat er meer begrip ontstaat tussen moskee- gangers en buurt. Omstreden uitspraken van de imam zorg den drie weken geleden voor veel onrust in de buurt. In een brief aan burgemeester Steke lenburg eisten de bewoners slui ting van de moskee. Omroep Brabant liet de preek gistermiddag direct vertalen. Volgens de vertaler die de regio nale omroep inschakelde, zei de imam in zijn preek niets schok kends. De preek ging over leven volgens de islam. De imam sprak onder andere over mis bruik van alcohol en het plegen van overspel. haarlem/gpd - Een van de twee minderjarige jongens die opge sloten zit in het detentiecen trum voor drugskoeriers in Am sterdam (DCA) wordt vrijgela ten. Dat heeft de rechtbank in Haarlem gisteren besloten. Ad vocaat Gaasbeek sloeg alarm omdat twee jongens van 16 en 17 jaar een cel met een volwas sen drugskoerier moeten delen. Dat mag niet. Jonge gevangenen worden vastgehouden in aparte jeugdinrichtingen, onder meer om hen te beschermen tegen de invloed en overmacht van vol wassen misdadigers. De nood wet voor drugssmokkelaars be paalt dat jongeren alleen in noodgevallen in een detentie centrum mogen worden ge plaatst. Maar nooit met een vol wassene op een cel. De Nederlandse stoffeerderij Van Maanen produceert nog meubelen op ambachtelijke wijze. Daarbij werkt men samen met bekende, eigentijdse ontwerpers. Resultaat is een hoogwaardige collectie met een verrassend tijdloze uitstraling. York Sfeervol en tijdloos ontwerp van Axel Vil Entfioven Aanbieding: in stof Slanway '71SÉ (diverse kleuren) enk ■ki bezfK b Prijzen inclusief sierkussens! (advertentie) Ik 'rte sba 2-zits (168 cm) van 1820.- nu 1445.- 2.5-zits (200 cm) van 2110.- nu 1695- 3-zits (232 cm) van 2365.- nu 1896.- uitvoering hoog öf laag) ogende klassieker, pen door Axel Enlhoven. Kling: eder Sherman 'aai 545 imi - nat oor 'boe J^'038 Openingstijden: Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 Do-Vr: 9.30-21.00 uur Za: 9,30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM den haag/gpd - InStTUCteUTS moeten meer aandacht beste den aan de risico's van het para chutespringen. Volgens de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart (KNVvL) eist de sport steeds meer slacht offers. Dat komt doordat de springers, sinds de introductie van nieuwe valschermen, hun snelheid soms verkeerd inschat ten. „Een fout wordt dan sneller afgestraft", aldus Ad Jongenelen van de Eerste Nederlandse Pa- rachtisten Club (ENPC). „Bij de conventionele valscher men had de springer na het ont vouwen van de parachute nog ongeveer vijf minuten om even tuele fouten tijdens de sprong te herstellen", aldus een woord voerder van de KNVvL. „Door de kleinere valschermen is die tijd teruggebracht tot twee mi nuten. Omdat niet iedereen even snel reageert, moeten de instructeurs de springers bewust maken van de risico's." De nieuwe parachutes kwamen halverwege de jaren negentig op de markt. „Sindsdien is er, inter nationaal gezien, sprake van een toename van het aantal zware ongevallen", aldus de KNVvL. „Het totale aantal blessures dat mensen oplopen, is vrijwel gelijk gebleven. Maar de verwondin gen zijn wel ernstiger geworden omdat de parachutisten met meer vaart op de grond terecht komen." In de eerste zes maan den van dit jaar vielen er in Ne derland drie doden en 25 ge wonden bij het springen. Ook de parachutistenclub ENPC merkt dat de ongelukken die ge beuren vaker ernstig letsel ople veren. „De ontwikkeling van nieuwere, snellere materialen gaat steeds verder. Maar behalve meer records worden er ook meer benen gebroken", aldus Jongenelen. Toch zijn parachutisten zich wel degelijk bewust van het hogere risico die de nieuwe uitrusting met zich meebrengt. „Je mag er bij ons pas mee springen als de instructeurs denken dat je het veilig kunt, bij misbruik volgen maatregelen. Maar dan nog wil iemand weieens zijn grenzen verleggen. Dat is ook inherent aan sport: bij tennis wordt er steeds harder geslagen, bij wiel rennen steeds harder gefietst." De twee parachutisten die afge lopen week verongelukten op Texel, waren zeer ervaren sprin gers die trainden voor het Ne derlands kampioenschap. „Ze zullen fouten hebben gemaakt, maar die hadden ze vijftien jaar geleden ook kunnen maken. Al leen is er door het huidige, snel le materiaal nu minder tijd om zo'n fout te herstellen." De afdeling parachutisten van de KNVvL bespreekt volgende week welke maatregelen er ge nomen kunnen worden om de beoefenaars van de sport beter voor te lichten. Terugroepactie alle metalen, 'gesloten' vuurpotten/ gelbranders/ vuurschalen Leveranciers, importeurs en fabrikanten van 'vuurpotten' (ook wel genoemd 'gel branders' of'vuurschalen') hebben in samenspraak met de Keuringsdienst van Waren besloten consumenten op te roepen deze producten op veiligheid te laten controleren bij de winkel van aankoop. In de afgelopen maanden zijn namelijk enkele meldingen ontvangen over de mogelijke onveiligheid van deze producten. Alle meldingen hadden betrekking op de 'gesloten' varianten waarbij de vuurpot van metaal is waarin een (al dan niet vastgelast) reservoir is geplaatst waarin brandgel kan worden gegoten of een blikje brandgel kan worden geplaatst. Zie afbeelding A. Uit de meldingen blijkt dat bij deze vuurpotten de gel (met of zonder blikje) brandend uit de vuurpot kan worden gelanceerd In de winkel wordt u verteld of uw product veilig is. Als het product niet veilig is, dan wordt de vuurpot ter plekke aangepast zodat deze voldoet aan de veiligheidseisen. Als dat niet mogelijk is, wordt de vuurpot ingenomen en uw volledige aankoopbedrag vergoed. Neemt u daarom uw aankoopbewijs mee naar de winkel De metalen 'open' vuurpotten waarin geen reservoir hangt, maar zich een kruis- constructie bevindt of beugeltjes aanwezig ziin waarin u uitsluitend blikjes brandgel kunt plaatsen, zijn veilig. Zie afbeelding B Ook veilig zijn de vuurpotten van ander materiaal zoals beton en keramiek. Voor veilig gebruik van vuurpotten kunt u in de winkel gratis een uitvoerige gebruiks aanwijzing krijgen. Deze kunt u ook nalezen op de Internetsite www.vuurpotten.nl. Leveranciers, importeurs en fabrikanten van vuurpotten bieden u hun welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3