KUNST CULTUUR Vakantiebaantje voor Carlo Boszhard Geen spektakel, maar wel gezellig niertje in een wijde rok van zwart landbouwplastic pubuek faust °p spoon-aiis -r Tv-presentator als foute pooier in musical Saturday Night Fever Grenzen vallen weg bij ontmoeting van koren Beeldend theater op het Noordwijkse strand Overzichtsexpositie Paul Huf malig concert a Roach De Amerikaanse nu- Jgroep Papa Roach komt [een eenmalig conceit naar •rland. De band scoort mo- :eel een hit met 'She loves ot', afkomstig van het der- bum 'Lovehatetragedy". inkpop 2001 was Papa Ro- en van de hoogtepunten, oncert wordt zaterdag 12 >er gegeven in de Tilburgse aal 013. 's gekozen or Dane Parade Erdam - Uit ruim vijftig in- jvingen heeft de Zuid-Hol- e Popunie vijf DJ's gese- üd die mogen draaien op ;st Beatz X-posure truck e Popunie. Deze truck nee tijdens de FFWD Hei- Dance Parade op 10 au- s in Rotterdam. De keuze allen op DJ Taras, DJ Re- )J Cryptor, Th'Acquisition Moshe en DJ Dunca. este cultuur <tr Limburgers rmeer - Limburgse scho- tech ma^en het meest gebruik e cultuurvouchers waar- otheide overheid leerlingen in stelt theaters, musea en n open te bezoeken. Tachtig nt van de Limburgse leer- ,pea gebruikt ze. Aan de j wh vse schoolkinderen zijn nnen het minst besteed, ïeer dan 60 procent van dingen gaat ermee op Afgelopen seizoen kregen eren voor de tweede keer op de bon'. Over het ge naakte 73 procent er dit iljaar gebruik van en dat D procent meer dan het seizoen. Werden de bon- et eerste jaar nog vooral e lm besteed, nu verloor het doek deze vooral aan het ZATERDAG 6 JULI 2002 tage rthe nthe knapt Gogh Huis op - De provincie Drenthe >ijna 66.000 euro uit voor nt jiintal bouwkundige aan- ïgen van het Van Gogh tandin Nieuw-Amsterdam. In pd heeft Vincent van in 1883 enkele maanden ierd. Door de verbouwing et huis opgenomen wor- het programma van het ogh-jaar in 2003. De pro- Drenthe wil hiermee in- ionaal naam maken. De chting is dat het Van Huis begin oktober open- oor publiek. RY INIsn solist bij Ie Britannia' in - De Amerikaanse diri- Leonard Slatkin breekt dit jtet een traditie op de Last of the Proms, de traditio- jfsluiting van de Henry |-promenadeconcerten in tn. Er is geen solist om pritannia' te zingen. Het zal het lied, waarin Brittannië wordt opge- over de wereldzeeën te i, slechts spelen. Slatkin dat de woorden van het it uit 1740 stamt en het and van koning George II n: jrookt 'een beetje ouder ijn. „Wij hebben brieven n waarin ons werd ge- om ons van 'Rule Bri- i' te ontdoen. En ik moet ;n dat ik me niet op mijn voel bij de gedachte het he\fen" door Herman Joustra leiden - Da's even schrikken. Op het podium achter Vroom Dreesmann moet het zoge noemde avondspektakel plaatsvinden. Vanaf half negen. Onderdeel van de Leidse Laken- feesten. Maar helaas, er is weinig spektakel te beleven. Op de Hoogstraat staan precies 23 man te kijken en te luisteren. Naar de KPN Big Band die op een podium onder een lui felle aarzelend wat nootjes laat horen. Erger nog: het swingt totaal niet. Halverwege een latijnsgetint nummer legt de dirigent de boel zelfs stil. Alle microfoons staan al open. Duidelijk hoorbaar voor het publiek maant hij de ritmesectie tot meer precisie, meer swing. Verwarring alom. Pas als hij zelf naar een mi crofoon loopt, wordt alles duidelijk. „Ja, u zult wel denken: wat een kort optreden. Maar dit was gewoon de soundcheck. We houden nu effe pauze, maar over een kwartiertje be ginnen we echt." Had-ie best eerder mogen zeggen. Maar goed, na de korte onderbreking speelt de band ineens heel wat soepeler. Een Braziliaans nummertje. En daar komt Glenn Miller voorbij. Met het overbekende 'In the mood'. Hé, en daar is het deuntje van het oude Brandpunt Het is een feest van her kenning. Op de Hoogstraat en een niveautje lager, op het terras van Annies Verjaardag, is het in middels wat drukker geworden. Niet heel erg druk, maar de 23 man van eerst hebben zich inmiddels verzeven- of verachtvoudigd. „Het gaat niet om de kwantiteit, het gaat om de kwaliteit", zegt organisator Aad van der Luit. Krek. En onder een parasol met een drankje voor de neus is het zo erg niet dat het af en toe regent. Als de muziek van de KPN Big Band dan ook nog eens hier een daar een zonnestraaltje tevoorschijn tovert Zie je lou ter en alleen glimmende gezichten. Een echt spektakel is het niet, maar het is wel gezellig. door Jeroen de Valk Amsterdam - Carlo Boszhard heeft een opmerkelijk vakantie baantje gevonden. Gedurende de maanden juli en augustus speelt hij avond aan avond de rol van DJ Monty in de musical 'Saturday Night Fever'. Hij neemt deze taak over van Michael Diederich, die vanaf de première in juni vorig jaar deze rol voor zijn rekening nam. Terwijl zijn omroepcollega's naar het Spaanse strand of hun huisje in Zuid-Frankrijk trekken, gaat Boszhard keihard aan het werk. Niet mis voor iemand die drie wekelijkse tv-shows presen teert en ook nog allerhande free- lanceklussen verricht. „In de vakantie moet je doen wat je leuk vindt", zegt hij in het monumentale Van den Ende kantoor aan het Amsterdamse Museumplein. „Ik heb voor mij zelf een geweldige vakantiebe stemming gevonden: een rol in een musical. Dit is wat ik wil. Ik speel een personage dat heel dicht bij mij ligt: een hele foute pooier. DJ Monty is de eigenaar van de discotheek waar de hoofdpersonen gaan dansen. Hij geeft ook dansles. Van al zijn vrouwelijke cursisten heeft hij er al 65 procent 'gehad' en hij streeft ernaar daar 75 procent van te maken. Of nog lieven honderd procent. Als hij wat danspasjes voordoet, wordt-ie al snel handtastelijk, op een hele nadrukkelijke manier. Het is een karikatuur, met een enorme Afro-pruik en bakkebaarden. Ik moet straks een hele tijd bij de kap- en schminkafdeling zitten voor ik de bühne op kan." Het spelen van 'slechteriken' schenkt Boszhard - bekend van onder meer McCarlo, Life Co oking en Telekids - veel genoe gen. „Het is leuker om een dui vel dan een engel te spelen. Zo'n DJ Monty, die kun je ook nog wat tragiek meegeven; mis schien is-ie wel door een slechte jeugd zo geworden als-ie is, en misschien heeft-ie wel allemaal complexen. In de Batmanfilms is Batman ook maar een saaie man. Veel interessanter vind ik de Joker of de Riddler; die wor den met satanisch genoegen ge speeld door Jack Nicholson en Jim Carrey." Het geregelde musicalwerk con trasteert met zijn grillige bestaan als televisiepresentator. „Ik weet nu in de zomermaanden 's och tends precies wat ik 's avonds ga doen. In mijn tv-shows is dat nooit het geval; die zijn altijd anders. In McCarlo bijvoor beeld, speel ik steeds andere personages. Mijn rol in 'Satur day Night Fever' kan ik perfec tioneren. Ik kan er steeds weer iets aan toevoegen en verfijnen. In het theater hoop ik rust en stabiliteit te vinden, en krijg ik de kans iets zo goed mogelijk te doen. Er zijn bovendien twee hele goede hoofdrolspelers, Joost de Jong en Chantal Janzen, werkelijk gigantische talenten, en die kunnen als bliksemaflei der fungeren terwijl ik mijn plaats probeer te vinden. Uitein delijk sta ik er niet om in m'n eentje de aandacht te trekken. Ik kom voor die rol, om zo goed mogelijk DJ Monty te zijn. Daar wil ik het respect van de ploeg mee winnen." Boszhard (33) belandde na een screentest als negentienjarige op de buis. Bekendheid kreeg hij vooral als copresentator - in duo met Irene Moors - van Telekids. „Ik speelde daarin het ondeu gende jongetje, dat ligt mij." Maar daarnaast acteerde hij in Pittige Tijden, schreef de griezel film 'Het monster van Toth', presenteerde de omstreden se rie Ja, ik wil een miljonair en de GTST-quiz, sprak stemmen in voor tekenfilms en nam massa's bekende Nederlanders in de maling met Sterrengeheimen en Monte Carlo. „Provoceren, daar houd ik van. Televisie moet iets losmaken bij de mensen. Ze moeten er iets van vinden. Ik keek gisteren naar een wetenschapsprogram ma met Wim T. Schippers. Het was eigenlijk geen goede afleve ring, maar ik bleef toch kijken. Het dééd me iets. De serie Ja, ik wil een miljonair hebben we op touw gezet om in de hoogtijda gen van Big Brother toch nog de aandacht te trekken. Nou - dat is gelukt. De Volkskrant en Nova spraken er schande van. We gin gen met al die dames naar Frankrijk, ze hadden die man nog nooit gezien, daarna trok ken we weer naar Nederland en moest die miljonair gaan kiezen. Heel spannend, zo'n serie, en héérlijk om te doen." „Wat je wilt doen, moet je nu doen", zegt hij ter verklaring van zijn hyperactiviteit. „Want het kan zo afgelopen zijn. Ik kan mijn stem kwijt raken of een been breken. Ik had vorige maand een keelontsteking, en ik kamp met zwakke enkels. Niet zo lang geleden liep ik een breuk op in het linkerhielbot, toen ik met sportlieden aan de gang was in McCarlo. Dat wordt nog wat, als ik met hoge hakken in de discotheek sta in 'Saturday Night Fever'. Op een bepaald moment moet ik zelfs een sprong maken van vierenhalve meter van de discobar naar de dansvloer. Er zullen momenten zijn waarop ik werkelijk mijn doodsangsten probeer weg te spelen." Het is geen podiumverslaving, ijdelheid wat hem drijft - eerder de 'lol'. „Maar natuurlijk willen we allemaal erkenning." De waardering van het publiek re sulteert in de riante hoeveelheid aanbiedingen waar hij een keu ze uit kan maken. „Het zijn er nog steeds meer dan ik aankan. Ik heb onlangs nee gezegd tegen drie rollen in Nederlandse speelfilms, waaronder Pipo de Clown. Ik vond mezelf niet de geschikte figuur om Pipo te spe len." Saturday Night Fever, Beatrix Theater, Utrecht. Meer infor matie: www.musicals.nl. Reser veringen: 0900 300 5000. Carlo Boszhard: „Het is leuker om een duivel te spelen dan een engel." Foto: GPD/Annette Vlug muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Internationale Korenontmoeting Leiderdorp met Meisjeskoor Dziewczecy o.l.v. Miroslava Barczewska (Brodnica, Polen), Gemengd koor Hid o.l.v. Anna Hecht en Arpéd Édes (Samorin, Slowakije) en Singing Devotion o.l.v Peter Siereveld (Alphen aan den Rijn) Gehoord: 5/7, Scheppingskerk, Leiderdorp. Een boordevolle Schep pingskerk (Leiderdorp) luis terde naar het tweede con cert in het kader van de In ternationale Korenontmoe ting. Drie koren treden op, uit Polen, Slowakije en uit ons eigen Alphen aan de Rijn. Het meisjeskoor uit Brodnica (Polen) is véél meer dan een warming-upje. De samenklank van deze groep pubers is van een ver fijnde kwaliteit. Lichtvoetig dansend passeren vrolijke Poolse liedjes de revue; stro fisch en/of met sierlijke 'walala'-refreintjes. In 'Ge groet Maria sterre der zee' komen de hoogste tonen wel een beetje geknepen, maar Maria zal er zeker blij mee zijn. Dynamische verschillen worden steeds delicaat gedo seerd. 'Trouble' is ver te zoe ken in het tere transparante 'Nobody knows'; te vinden zijn troost en hoop. 'Matul- eczku droga' klinkt als een barcarolle, een bootje wie gend over 't water, en in het struweel ontelbare tjilpende vogeltjes. Het is maar een 'vertaling', want met dat Pools weet je het maar nooit (bij navraag blijkt het over een 'lief Moedertje' te gaan). Ook Slovaakse gemengde koren lijden aan mannente- kort. Maar die acht die er staan bij 'Hid' uit Samorin hebben hoog en laag stem men als klokken. In 'Hjarü na Maru' komen de sopra nen glashelder naar voren terwijl de rest van het koor donzig meedeint. Prachtig is de langzaam opbloeiende en vervagende dynamiek in 'Pataki diakdalok' van Fe- renc Farkas. Dana-dana is een grappig spelletje van el kaar steeds de bal toegooien, steeds vlugger en vlugger. 'Hid' is dol op zulk soort liedjes. 'Singing Devotion' uit Al phen aan den Rijn is de hek kensluiter met swingende Engelse songs. Ze beginnen met 'This world' (arrange ment Tom Parker), dat nog een beetje plechtig klinkt. Maar met een mooie homo gene samenklank is de toon gezet. Via een zonnig 'Cali fornia' en een avontuurlijke zeiltocht over zee sluiten de gezamenlijke koren af met de spetterende meezinger Thank you for the music'. Grenzen vallen weg; alle Menschen werden Brüder. Dus met z'n allen op naar de slotmanifestatie, vanavond in de Hooglandse! «I lirnrkan \/^nnf imrrii/lKnm Lint nrninnt In nrntnr a de With 'ijk - Voor de argeloze ciee wandelaar moet het op ijhoi tanisch ritueel hebben ge- Een horde in het zwart e mensen holt heen en over het regenachtige van Noordwijk. Zo nu en leffen ze hun hoofd op le hemel. Twee mannen ïlkaar met stokken. En on- ;n stoten draagbare ra- iterieuze klanken uit. le luisteraar thuis moet surrealistische ervaring 'eest. Het vertrouwde :-plaatje van het lokale ra- ion heeft plaats gemaakt ikreten en ondefinieer- tuziek, die meer dan een ether vullen. Van regis tert van der Velden uit rdorp is het een gouden geweest. Hij heeft een ran de circa honderd be- van zijn strandvoorstel- ^Back Box One' gisteravond »st met potable geluids- |s. Ze ontvangen allemaal ifde station op 105.3 FM en ien op die manier de thea- Muctie van muziek. JBox One', het eerste deel ïrwefcen theaterdrieluik in de B regio, had de opmaat het Noordwijkse straatthe- fjtival moeten zijn. Door fi- ple problemen vindt dat f geen doorgang. Geert van der Velden liet zich niet uit het veld slaan en zette door. Hij wacht zijn publiek op bij snack bar Coco Snacks aan het Vuur- torenplein. Terwijl een ver dwaalde toerist een kalfskroket bestelt, zet de strandsafari zich in beweging. Paraplu's, regen jacks en laarzen lopen noord waarts. Na een kwartiertje komt een groep mensen ons tegemoet ge rend. Ze zijn gehuld in zwart plastic en houden ook een grote lap plastic omhoog. Er zitten ga ten in. Daardoor steken handen die ons wenken. We volgen de groep die een stuk verderop te gen de duinrand het plastic neerlegt als publieke tribune. Het decor op het strand is een meer dan manshoge box van blank hout met daarin een zwarte doos. De zee is echter bovenal het decor. Voor onze ogen ontrolt zich de voorstelling. De acteurs negeren de regen en lopen, rennen, dan sen, springen en rollen door het zand. Soms loopt er een vrouw met een emmer naar de zee. Als ze met een wijde rok van land- bouwfolie naar de zee staat te staren, is de associatie met Kniertje snel gemaakt. Maar waarom duiken dan voortdu rend die gesluierde vrouwen op? Zijn dat moslimvrouwen? Gaat de voorstelling over botsing van culturen? Allochtonen versus autochtonen? Of juist over inte „Ik snap er niets van", fluistert een bezoekster tegen haar buur vrouw. Die is echter vooral bezig een droog achterwerk te houden op het plastic, waarop de plas sen water langzaam veranderen in riviertjes. Een verhaal is er ook niet. Het gaat regisseur Geert van der Vel den om de beelden. Hij heeft de 'black box', de zwarte doos die voor veel theatermakers als de ideale speelruimte geldt, uit het theater gehaald en op het strand geplaatst. In september wil hij de zwarte doos naar de Meelfabriek aan de Zijlsingel in Leiden verplaatsen. Voor het slotdeel van zijn drie luik wil hij volgend jaar terugke ren naar het theater, naar het klassieke lijsttoneel van de schouwburg aan de Oude Vest in Leiden. Directeur Bart van Mossel van 'Black Box One', het eerste deel van een theater drieluik in de Leidse regio had gisteravond het Noordwijkse strand als decor. Foto: Mark Lamers de Leidse Schouwburg was gis teravond een van de toeschou wers. „Twee weken geleden was er een locatievoorstelling bij Kasteel Oud-Poelgeest in Oegst- geest en nu weer op het strand van Noordwijk", zegt hij. „Zo hebben we hier ons eigen Oer- oL" almere/anp - Vanaf verrijdbare tribunes op spoorrails zullen naar verwachting duizenden be zoekers deze zomer het theater spektakel 'Faust' van Goethe kunnen aanschouwen. Het to neelstuk is vanaf 10 augustus te zien op een vuilnisbelt bij land goed De Kemphaan in Almere. Regisseur en multimediakunste naar Bert Barten maakte vorig jaar al naam met de succesvolle uitvoering in de Almeerse bui tenlucht van Dantes 'La Divina Commedia' waar 25.000 men sen op af kwamen. Nu is het de cor verplaatst naar een vuilnis belt. „De restanten van de samenle ving", aldus Barten. Begin au gustus zullen drie decors verrij zen. Het publiek, per voorstel ling maximaal 1200 personen, wordt tijdens het toneelstuk met tribune en al over een spoorrail verplaatst van decor naar decor. Het project is groter geworden dan verwacht, erkent ook Bar ten. Hij lichtte eerder deze week zijn theaterplannen op locatie toe. Het nieuwe project kost een slordige anderhalf miljoen euro. Aan het theaterspektakel 'Faust', over de oude geleerde man die zijn ziel aan de duivel verkoopt, werken zo'n tweehonderd per sonen mee. Bij elkaar zullen tus sen 10 augustus en 14 septem ber 25 voorstellingen van ander half uur worden gegeven en worden 30.000 belangstellenden verwacht. Het publiek zit op zes enorme verrijdbare tribunes van twaalf bij twaalf meter. Tussen de ber gen vuilnis ligt een spoor van driehonderd meter in een U- vorm. Diverse bouwbedrijven in Nederland hebben meegewerkt aan deze unieke constructie, waar normaliter hijskranen overheen rijden. Amsterdam - Fotografiemuse- um Foam in Amsterdam wijdt tot en met 12 september een overzichtsexpositie aan het werk van Paul Huf. De fotograaf over leed eerder dit jaar. De tentoon stelling met de titel 'Regie Paul Huf is de eerste in Foam na de drie maanden durende verbou wing van het museum aan de Keizersgracht. Huf stond met collega Eva Besnyö aan de wieg van het museum. De overzichts expositie van een van Neder lands bekendste fotografen is samengesteld door Paul An- driessen. Hij laat zien dat Paul Huf (1924-2002) bovenal een glamourfotograaf was. Hij legde niet het leven van alledag vast, maar deed dat op een verleide lijke, elegante en sophisticated manier. Zo maakte hij ook zijn portretten. Onder een parasol met een drankje en muziek van de KPN Big Band is de regen zo erg niet. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29