Rust, ruimte en natuur in Gelderland GESPREK VAN DE DAG Het benenwerk, de spenen, de uier en de bovenbouw lil Nederlanders gaan steeds vaker op vakantie in eigen land fee sc eu bc nsi cri Een mislukt avondje zaterdag 6 JULI 2002 I et ee MENSELIJK De Royal Albert Hall in de Britse hoofdstad Londen is donderdag avond ontruimd nadat er brand was uitgebroken. Dat gebeurde tij dens een uitver kocht optreden van de Amerikaan se crooner TONY BENNETT. Inde zaal ontstond om streeks 20.30 uur rookontwikkeling, doordat in de geluids- en belichtingsruimte een motor in brand was gevlogen. Een half uur later was de brand ge blust. Toen de zaal werd ontruimd grapte de 75-jarige Bennett: J knew I was hot, but not that hot." Foto: AP Een bericht dat TONY BLAIR privé-leraren heeft ingehuurd om zijn zoons bijles te geven roept bij veel Britten vragen op over het vertrouwen van hun premier in het openbare- schoolsysteem.Na vijf jaar van beloftes dat elke school een goede school zal worden moet zelfs mijn heer Blair, wiens zoons op een van de beste openbare scholen van het land zit ten, betalen voor privé- les", zei Margaret Morris- sey van de vereniging van ouders en leerkrachten. „Wat betekent dat voor de rest van ons? Wij kunnen ons alleen maarzorgen ma ken." Blair liet namens zijn woordvoerder weten dat de familie niet zou in gaan op het bericht. „Wat we ook zeggen of doen, mensen zullen blijven pro beren dit op te blazen en wij zijn niet van plan dat te doen", aldus de woord voerder. De actie 'Geef WIM KOK een zoen' heeft al vier honderd euro opgele verd. Dat betekent dat Ria Pool uit Delft die in juni de actie begon, in het najaar de oud-pre mier zeker vierhonderd rozen gaat aanbieden. Ze hoopt uiteindelijk op een 'ruikertje' van 1001 rozen uitte komen. „Uit het hele land komen eu ro's en e-mails binnen", stelt Ria vast. „Helaas ook wel eens minder plezierig boodschappen, maar dat hoort er kennelijk bij." Rond de verkiezingen vatte de Delftse het plan op een gebaar voor Kok te arrangeren. „Die incidenten, snel achtereen, de moord op Fortuyn en de Srebrenica-kwestie, zo'n slot heeft Wim Kok, die heel veel voor ons land heeft bete kend, niet verdiend." Ria Pool-wil het boeket op voorhand limiteren. „Een paar duizend wordt te dol. Duizend is te afgerond en zo ben ik op 1001 gekomen." Foto: ANP Een KANGOEROE heeft deze week in Den Haag voor de no dige opschudding ge zorgd. Bewoners van de Nunspeetlaan za gen hoe een man het dier in een sporttas stopte en deze achter in zijn auto legde. Toen politieagenten even later bij het woonadres van de ei genaar van de auto aanbelden, vertelde de man dat hij de kangoeroe in een schuurtje achter zijn huis hield. Aanvan kelijk wilde de politie het dier in beslag ne men. Uit navraag bij de Algemene Inspectie Dienst (AID) bleek echter dat het is toegestaan een kangoeroe als huisdier te houden. Zelfs het consumeren van het dier is niet verboden. De politie vertrok daarop, de kangoeroe en diens baasje achterla tend. Foto: Reuters De Britse onafhankelijke Commissie voor Gelijke Rechten wil een school in Groot-Brittannië aanklagen die het meisjes verplicht om in een ROK de lessen bij te wonen. Als de Commissie de zaak wint, zal dat gevolgen hebben voor alle scholen die nog steeds moeite hebben met het idee dat hun vrouwelijke leerlingen in broek naar school komen. Op veel Britse scholen is het dragen van een broek in plaats van een rok wel al toegestaan. Volgens de voorzitster van de Commissie, Julie Mellor, lijkt het erop dat veel leerlingen en ouders voorstander zijn geworden van een moderner beleid ten opzichte van de schooluni formen. „Vrouwen op de arbeidsmarkt dragen broeken. Het is eigenlijk onlogisch dat de broek geen deel uit maakt van het schooluniform van meisjes", aldus Mellor. Toerisme Recreatie Neder land (TRN) duikt in het gat dat voetbaltrainer GUUS HIDDINK straks in Zuid- Korea achterlaat. De afge lopen tijd hebben volgens TRN circa 30.000 Korea- nen Nederland bezocht dankzij de successen van Hiddink en zijn team op het WK-voetbal. De over koepelende organisatie voor toerisme in en naar ons land wil door een pro motieoffensief zorgen dat Zuid-Koreanen naar Ne derland blijven komen. „Hiddink heeft ons land op de kaart gezet bij de Zuid-Koreanen. Dat moeten we warm houden. We willen voorkomen dat wanneer Hiddink weer in ons land terug is Nederland in de vergetelheid raakt", aldus een TRN- zegsman. Gezamenlijk met de Nederlandse ambassade in Seoul en bedrijven als KLM heeft TRN al in diverse grote Koreaanse kranten oranje-gekleurde advertenties ge plaatst. Foto: AP De bewoonster van een ap partement op de tiende verdieping van een flatge bouw in Singapore trof in haar wc een twee meter lange PYTHON aan. Don derdag visten drie agenten de slang uit de toiletpot en brachten hem naar de die rentuin. Volgens een woordvoerster van de die rentuin worden er vaak slangen aangetroffen in het riool, waar zij zich voeden met ratten en muizen. Ze komen via het buizenstel sel regelmatig in huizen te recht, zei zij, 'maar dat ze naar tien hoog weten te ko men is een uitzondering'. Achter de flat wordt ge bouwd en het is mogelijk dat de python daarom naar een veiliger plekje is gaan uitkijken. Mooie benen, volle borsten, een rechte rug en uitstraling. Dat is watje -ook als koe- nodig hebt om een miss-verkie- zing te winnen. Vandaag laten de grootste schoonheden zich van him beste kant zien op de tweejaarlijkse Na tionale Rundvee Manifestatie (NRM) in de Veemarkt in Utrecht, de belangrijk ste rundveekeuring van het land. De veehouderij is opgetogen over deze NRM: het is de eerste grote keuring sinds vorig voorjaar de mond- en klauwzeer uitbrak. De eer van hun fokwerk, het naar bui ten treden met het eigen fokproduct, daar gaat het de meeste veehouders om als ze een of meer van hun dieren inschrijven voor de missverkiezing. En het is een beetje reclame voor him be drijf, wat weer positief kan uitpakken bij het verkopen van nageslacht van de deelneemsters. Toegelaten worden is een hele prestatie want lang niet alle aangemelde dieren komen door de selectie. Juryleden zijn de afgelopen maanden langs geweest bij alle inschrijvers. 295 dieren zijn ge selecteerd: 212 zwartbonten en 83 roodbonten. Vandaag worden vijf kam pioenes gekozen, morgen komen daar twee landskampioenen uit, zeg maar de miss zwartbont en miss roodbont Nederland 2002. Het gaat om het 'exterieur', de buiten kant. De vorm en de kwaliteit van de uier, hangen de spenen er recht onder, steken ze niet uit naar links of rechts, zijn ze niet te lang, te kort of te breed geplaatst. Hoe is het benenwerk: loopt het dier goed, hoe zet het z'n klauwen neer. De bovenbouw, de rug, die zo recht mogelijk zijn, zonder kuileij hobbels, niet oplopend op aflopeni En last but not least, het moet 'eeni te melkkoe' zijn, een dier waaraan j( gewoon kunt zien waartoe het op is: om melk te geven. Florien van Rees Jloea Sgis [set sen iakt( de sla irug igen Ic ir (rid t flen, er. I kuit Ping Gelderland trekt veel mensen vanwege de mooie natuur. Foto: GPD/Harmen de Jong Steeds meer Nederlanders gaan op va kantie in eigen land. Gelderland is verre weg de populairste bestemming, vooral bij tweeverdieners met hun kroost. Ze willen rust, ruimte en natuur, maar wei nig avontuur. Liever een georganiseerde fietstocht dan ronddolen in het bos. Ver dwalen is zonde van de zo spaarzame vrije tijd. Dwars door het Gelderse landschap worden oer-Hollandse taferelen zicht baar: vaders en moeders, verpakt in laarzen en regenpakken, sjouwen met zwembanden over de blubberige cam ping. Kinderen rennen joelend voor hen uit, op yveg naar het overdekte zwembad. „Toen we de tent moesten opzetten, was het droog. Dat is al heel wat", ver telt meneer Vriend uit Nieuwe Niedorp (N-H). Zijn vrouw zit met de baby op schoot in de tent. „Na drie dagen regen wordt alles wel klam, maar verder is het hier fantastisch." Ze wijst naar haar twee zoontjes van vijf en zes jaar oud. „Weer of geen weer, het maakt de kin deren niets uit." Voor het vierde ach tereenvolgende jaar staat de familie op camping De Hertshoorn in Garderen, hartje Veluwe. Ooit deden ze Limburg en Drenthe aan, maar Gelderland is veruit favoriet. Niet te ver van huis, en toch lekker weg, Top-i2 van Nederlandse vakantiebestemmingen 1. Gelderland (3.040.000) 2. Noord-Brabant (2.240.000) 3. Limburg (1.960.000) 4. Zeeland (1.880.000) 5. Overijssel (1.770.000) 6. Drenthe (1,630.000) 7. Friesland (1.510.000) 8. Noord-Holland (1.480.000) 9. Zuid-Holland (1.300.000) 10. Utrecht (570.000) 11. Groningen (180.000) 12. Flevoland (180.000) (Deze gegevens zijn afkomstig van Toerisme Recreatie Neder land. De cijfers geven het aantal geboekte vakanties in 2001 per provincie weer. In totaal werden er 17.720.000 miljoen binnen landse vakanties geboekt) dat is voor bijna alle gezinnen door slaggevend bij de keuze van de vakan tiebestemming. Weinig uitstapjes ma ken en veel op de camping blijven, ten minste, wat vader Vriend betreft. Luis teren naar de merels en lijsters, genie ten van de eekhoorns in het bos. Ondanks de regen vermaken de kinderen zich best. Foto: GPD/Harmen de Jong „Ik kom al dertig jaar op de Veluwe", vertelt M. Kool uit Dordrecht die in een flat woont. „Ik kom voor het grof wild, de reeën, herten en zwijnen. En de mst natuurlijk. Het leven is hier veel ge moedelijker dan in de Randstad. Men sen in de winkels hebben tijd voor een praatje, ze zijn niet zo gestresst." Uit onderzoek van Toerisme Recreatie Nederland (TRN) in Leidschendam blijkt dat steeds meer Nederlanders in eigen land op vakantie gaan. Vorig jaar werden ruim zeventien miljoen vakan ties geboekt, dat is zes procent meer dan in 2000. De stijging wordt vooral veroorzaakt door het toenemend aantal mensen dat een 'tweede huisje' heeft. Dat varieert van een eenvoudige sta-ca ravan op de camping tot een complete bungalow in een luxe vakantiepark. In totaal brengt de helft van alle Neder landers een korte of lange vakantie in eigen land door. Met ruim drie miljoen geboekte vakan ties in 2001 staat Gelderland aan top. Ook in voorgaande jaren scoorde deze provincie het hoogst bij de binnen landse toerist. Naar schatting komt de helft van alle bezoekers uit de Rand stad, twintig procent uit Friesland, Gro ningen en Drenthe, de rest uit de overi ge delen van het land. Limburgers en Brabanders zijn het minst gesteld op de Veluwe, voor hen zijn de Ardennen in België en Luxemburg aantrekkelijker. Of de bezoeker nu uit Amsterdam, Leeuwarden, Utrecht of Breda komt, na ruim een uur rijden is de vakantiebe stemming in zicht. Al langs de snelweg wordt zichtbaar dat Gelderland veel te bieden heeft: van het Dolfinarium naar Apenheul, maar ook het populaire avonturenpark Six Flags, paleis Het Loo en het open lucht museum Kröüer Müller liggen binnen handbereik. Voor cultuur komt de gemiddelde be zoeker overigens niet, vertelt Margriet Slager, directeur van camping- en bun galowpark 'De Leemkule' in Hattem. Het oude Hanzestadje met sfeervolle historische panden ligt aan de rand van Gelderland, voor de bezoekers uit het noorden is dit de poort naar de Veluwe. „Gasten komen bij ons voor hun rust en deluxe en zijn nauwelijks geïnteres seerd in de geschiedenis van dit gebied. Als het regent, gaan ze niet naar een museum, maar vragen ze waar een meubelboulevard is en of Zwolle ook een V&D heeft", vertelt Slager. „Mensen kunnen zich steeds minder Een regenachtige dag op camping De Hertshoorn bij Garderen. Foto: GPD/Harmen de Jong goed vermaken. Winkelen is de belang rijkste recreatieve beleving", consta teert Slager die met veel goed opgeleide tweeverdieners en hun kroost toch een zeer politiek correct publiek heeft. „Heel lang hebben we geen kabel ge had. We zijn overstag gegaan, zonder RTL4, SBS 6 en Yorin hebben wij toch een probleem." Directeur Janneke Selderijk van cam ping 'De Hertshoorn' in Garderen beaamt dit.Als onze gasten bij de re ceptie aankomen, is de eerste vraag of wij een recreatieteam voor de kinderen Carine Neefjes de inta Se v< pnw pon, iote Lie er o n ei tpaj nn; van tpaj ing dN( nSi ;oeii IraaJ Pf a. H erei |Tre eer nei ien ;rs, Die ven p- !t N 5 VO eb( isci >1 at kre allei lijd i wi nds niss 'oi rsch as e: irvt hi u aa< ldc rlan d, d ou\ e.D ijn idei ivo mdi rus de an 'ore ;roo hebben. Mensen trekken er nauwehndt zelf meer op uit. Het komt zelden v mai dat gasten zo maar de fiets pakken e een eind wegrijden. Echt niet! Ze n g ken veel liever een georganiseerd fi tochtje." Volgens Selderijk, die ook tweeverdieners met kinderen tot h< gasten rekent, hebben mensen het te druk „Vrije tijd is kostbaar gewo den. Met een boswandeling onder geleiding kan er niets mis gaan. Vei Jj dwalen kost alleen maar tijd." erd< Ik wilde helemaal niet naar de opera Carmen, En zeker niet op vrijdag 28 juni. Dit zijn de feiten: met mijn vrouw bracht ik twee weken door in het Italiaanse stadje Salsomaggiore. De Europese bridgekampioen- schappen werden daar gespeeld. Ons plan was om be zoekjes aan het toernooi af te wisselen met uitstapjes naar mooie Italiaanse steden. Boven aan de verlang lijst stond een bezoek aan het openluchttheater in Ve rona. De eerste vakantieweek was het zo heet dat iedere beweging er één te veel was. Volgens de plaatselijke krant beleefden we de warmste junimaand sinds 1878. De deelnemers aan het bridgetoernooi kregen op een vrije middag een uitstapje aangeboden naar Busseto, het dorp waar Verdi zijn jonge jaren doorbracht. Ter plaatse aangekomen weigerden de spelers uit te stappen. Omdat de bus airconditioning had en de straten van Busseto niet. De pikorde tijdens het toernooi werd niet gevormd door de stand op de ranglijst maar door het antwoord op de vraag: heeft je hotelkamer aircoHet is merkwaardig de wereld te zien veranderen in ruimtes met en ruimtes zonder frisse lucht. Die eerste week dan informeerde ik bij de plaatselijke VW naar mogelijkheden om de opera in Verona te bezoeken. Die waren er: twee weken lang werd op vrijdagavond Car men vertoond en op zaterdagavond Aida. Toegangsprijzen van 21 tot 150(!) euro per stuk. Aida was die eerste week uitverkocht, voor Carmen waren er nog kaarten. Mijn vrouw wilde van geen Carmen weten: Een opera voor lichtgewichten'. Wij besloten ons bezoek aan Verona een week uit te stellen. Ook het bestellen van plaatsen voor Ai da stelden we uit tot het moment dat de temperatuur zou dalen. De tweede week bracht eindelijk regen. Op maandagavond barstte het on weer los. De dag daarna meldde ik me on middellijk bij de VW. Zelfde verhaal: Aida was weer uit verkocht, voor Carmen waren èr nog plaatsen. Uiteindelijk stemde mijn vrouw in met de goedkoopste kaartjes voor Carmen: "Want je denkt toch niet dat ik meer dan 100 euro ga betalen voor een operette'. Die week kreeg ik nogal eens te horen dat ik 'waarachtig toch wel eerder naar de VW had kunnen gaan' en 'vorige week beter meteen voor Aida had kunnen bestellen in plaats van koeler weer af te wach ten'. Vrijdag 28 juni reden we naar Verona. De datum kwam ongelukkig uit want juist op die dag speelden onze bridge- vrouwen een beslissende wedstrijd om het kampioenschap tegen de Duitsers. Hadden we nou de dag erna maar-n Aida kunnen gaan, enfin laat ik er over ophouden. Va de bovenste rij zagen we op het toneel een hoop mense kostuum. Ze leken nauwelijks groter dan een speldenk Als er iemand zong, weken de anderen uiteen en keker lemaal naar de zanger. Op die manier wisten wïf, bezfc-— kers van het schellinkje, wie eraan het woord was. Ik gon juist aan deze stijl van spelen te wennen toeiï er tt het einde van het eerste bedrijf een hevig onweer losba De voorstelling werd tot nader order afgelast. Wij besla naar Salsomaggiore terug te gaan. Dooriveekt, het kan oensfeest gemist (onze vrouwen bleken gewonnen te ht ben), geen Aida gezien en zelfs geen hele Carmen. Wat treurnis. Het commentaar van mijn vrouw tijdens de rugreis bespaar ik u. Vrienden, ik wil me niet op de borst kloppen maar ik I me in mijn beroep toch een zekere bekendheid verwon Hoe lang die bekendheid zal duren, weet ik niet. Maar weet ik: als mijn bescheiden faam als acteur ofcolumi dood en begraven zal zijn, zal ik in beperkte kring nog steeds bekend staan als 'de man die geen kaartjes voor kon kopen'. Een omschrijving die nog lang het symbol zijn vooreen hopeloze nietsnut. ■b.Pr °ge ipen c sding: kleu D65.-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2