Overal drommen toeristen samen Harry Mens wil best minister worden Gevoelige Plaat ievegge gebruikt tpperspray VAN ROY EN VISSERS C.S. Europese wegen overvol met vakantieverkeer; in Nederland minder druk dan verwacht Vishandelaren boos om haringtest 1399 Van Lent bouwt grootste schip ooit Vaticaan duikt door beurscrisis in rode cijfers HOOFDPIJN /MIGRAINE Binnenoordoofheid kan tot het verleden behoren Therapie LUMC spectaculair succes Leidsch Dagblad NR. 42968 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 ALGEMEEN Shanghai dreigt Hong Kong voorbij te streven 'Mogelijk al jaren geknoei met hormonen' 'Seniele' Pinochet verlaat stilletjes toneel Weer een Kopp commandant van basis Valkenburg Pechtold maakt reclame voor Rijn Gouwe Lijn Carlo Boszhard als foute pooier in musical Nederlanders steeds actiever tijdens vakantie Jean de Boisson Moraal is iets wat bij een heleboel mensen bi] hun ellebogen ophoudt ngelo - Pepperspray is hèt uwe wapen van de politie, ar ook anderen benutten de indende vloeistof. Twee ver- opsters betrapten een vrouw toen ze een winkel in Hen- o verliet, met twee niet afge- ende broeken. Het alarm ig af. De vrouw vluchtte, ach- volgd door de verkoopsters, konden haar aanhouden, 'ar de vrouw spoot pepper- ay naar de verkoopsters, sondanks konden zij de ver- chte overbrengen naar de ikel, waar zij is overgedragen n de politie. De verkoopsters intikten de oogdouches van politie en deden aangifte. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 6 JULI 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VJel. (071) 5122362y> haarlem - De kinderen in juich stemming, vader en moeder bij voorbaat al vermoeid en geïrri teerd over het pakken, en dan wacht nog de file. Het is het ver trouwde patroon van de zomer vakantie. Op de weg, op de lucht haven, overal drommen de toe risten samen in hun tocht naar de zon, weg van het slechte weer. Bij dit seizoen horen ook de waarschuwingen voor overvolle regio - De haringtest van het Al gemeen Dagblad heeft grote be roering gewekt onder vishande laren en hun organisaties. Het Productschap Vis vindt de op stelling van het dagblad 'ten dentieus'. Het AD brengt de sec tor volgens het bureau onnodig schade toe. Vandaag meldt de krant, dat van 74 beoordeelde handelaren er slechts 18 een voldoende scoorden. Een vishandelaar uit Duiven deed een mislukte poging via de rechter af te dwingen dat hij niet in de uitslag werd opgenomen. Hij vond de werkwijze van het AD niet volgens de regels. Het Productschap Vis is het met die visie eens. Het RIVO (Nederlands Instituut voor Visserijonderzoek), dat de haringtest begeleidt, heeft te kennen gegeven zich sterk te be raden over toekomstige mede werking aan de AD-haringtest. Volgens het Productschap Vis heeft ook het Verbond van de Nederlandse Vïsdetailhandel, de haringgroothandelsvereniging, het Centraal Bureau voor de Le vensmiddelenhandel en het Ne derlands Vïsbureau problemen met de werkwijze van het AD. „We hebben zelfs een journalist uitgenodigd om uit te leggen hoe het allemaal werkt in de ha- ringhandel. Maar we hebben nu het idee dat dit tegen ons wordt gebruikt", aldus een woordvoer der van het Productschap Vis. Dat de test voor de sector desa streus zou uitvallen, bleek uit de vele signalen die het schap van de visspecialisten ontving. Vrij wel alle reacties wijzen op de subjectieve beoordeling van de haring. „De een vindt een zach te haring lekker, de ander niet, maar dat wil nog niet zeggen dat mijn haring slecht is", is een veelgehoorde reactie van de handelaren. Via www.haringtest.nl kan ie dereen aangeven waar hij de ha ring heeft gekocht en wat het rapportcijfer is. Op die manier wordt het eerste consumenten onderzoek gehouden naar de voorkeur van de Nederlandse haringliefhebber. (advertentie) Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! BAALBERGEN wegen. Het zijn de plekken die hun naamsbekendheid ontle nen aan Wereldomroep en ANWB-melding; in Frankrijk, nog steeds favoriet vakantie land, wordt het vandaag druk op de snelweg Parijs-Lyon-Mar- seille. Op de Nederlandse wegen kwam het vakantieverkeer giste ren vroeg op gang. Rond twee uur 's middags stonden er vijf tien files met een totale lengte van meer dan 40 kilometer, al dus de ANWB. Extreme drukte - die wel was verwacht - bleef echter in de loop van de middag en avond achterwege, „omdat de mensen blijkbaar toch ge spreid op vakantie gaan", aldus de zegsman bij de ANWB. In België is de zomervakantie vorig weekeinde al begonnen, maar ook de komende dagen gaan nog veel mensen op pad. En die moeten allemaal over de zelfde routenamelijk langs Antwerpen en Brussel. Ook op veel Duitse snelwegen stonden gisteren al lange files. Eigenlijk is het in heel Zuid-Düitsland, rich ting Oostenrijk en Zwitserland, druk, en vanuit het Ruhrgebied naar Denemarken en Berlijn. Gedwongen rustpauzes zijn on vermijdelijk bij de grensover gangen naar Polen, Tsjechië en Oostenrijk. Daar staat het ver keer waarschijnlijk gewoon stil. Ook in het westen en zuiden van Oostenrijk begint dit week einde de zomervakantie. Op alle wegen in Tirol wordt het zeer druk. Zaterdagochtend zal het al vroeg druk zijn op de AIO Salz burg-Villach en de Al 3 Inns- bruck-Italië. De filekans is vooral op de AIO voor de Tauemtunnel groot, omdat hier zeer waarschijnlijk het verkeer in delen door de tunnel wordt gelaten. Gek ge noeg wordt die maatregel geno men om de doorstroming te be vorderen. Aangezien ook de Zwitsers op vakantie gaan en de Tsjechen en Slowaken een lang weekeinde hebben, worden er ook files voorspeld bij Zürich en Bem en tussen Lausanne en Geneve, net als voor de Sint Gotthardtunnel en de San Bemardinotunnel. kaag - Royal Van Lent Shipyard staat de ko mende twee jaar voor een gigantische klus. Gisteravond is er bij de werf op Kaageiland een jacht aangekomen dat Van Lent moet af bouwen. Het gaat hier om 'verreweg het grootste jacht' dat Van Lent ooit bouwde, al dus directielid Dirk Schonenberg. Het schip, dat pas bij de doop in het voorjaar van 2004 een naam krijgt, is 86 meter lang en 11.60 meter breed. Het motorvermogen met 42.000 pk is eveneens ongekend voor de scheepswerf die toch veel gewend is. Op de foto is te zien dat het schip door de smalle Woudwetering in Woubrugge vaart. „De ruimte die we overhadden aan beide zij den was soms maar veertig centimeter", ver telt Schonenberg. Het directielid voer mee op het jacht dat gisterochtend om vijf uur uit Al- blasserdam voer. Daar zijn de afgelopen week het voor- en het achterschip aan elkaar vast gemaakt. De twee delen zijn gemaakt door de cascobouwers van Van Lent in Mook en in Hardinxveld-Giessendam. Over de kosten en de toekomstige eigenaar ('een anonieme za kenman') doet de directeur geen uitspraken. Foto: Hielco Kuipers vaticaanstad/afp-rtr-dpa - De slechte gang van zaken op de in ternationale beurzen heeft ook in de balans van het Vaticaan dieprode sporen nagelaten. De Heilige Stoel sloot het jaar 2001 voor het eerst sinds acht jaar met een tekort af. Het gaat om een bedrag van 3,47 miljoen eu ro. Dat maakte kardinaal Sergio Se- bastiani, verantwoordelijk voor de financiën van het Vaticaan, gisteren bekend. Volgens hem is het tekort vooral veroorzaakt door een scherpe inkomstenda ling uit effecten en schommelin gen in de wisselkoers. „Zoals u weet was het jaar 2001 voor de wereldeconomie zeer moeilijk", zei Sebastiani. De totale uitgaven van het Vati caan bedroegen afgelopen boekjaar 200,371 miljoen euro, terwijl de inkomsten uitkwamen op 196,897 miljoen euro. De meeste inkomsten van het Vaticaan zijn afkomstig uit be leggingen, rente uit onroerend goed en financiële bijdragen van bisdommen, religieuze ordes, stichtingen en organisaties in de hele wereld. Het Vaticaan zei dat het nog riiet duidelijk is of de inkomsten dit jaar zullen afnemen als gevolg van de seksschandalen in de RK-Kerk in vooral de Verenigde Staten, maar ook elders in de wereld. „Ik heb geen gegevens over de toekomst", zei Sebastia ni. De betrokken bisdommen moeten miljoenen uittrekken voor de verdediging van pries ters die zijn beschuldigd van seksueel misbruik en voor de betaling van schadevergoedin gen aan slachtoffers daarvan. EIGEN STIJL IN WONEN lisse - Minder eentonige nieuw bouwwijken, meer bedrijventer reinen, geen tot enorme agglo meraties uitdijende dorpen en geen nieuwe meubelboulevards. Dat kan het nieuwe beleid op het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu zijn als de Lissese make laar Harry Mens daar de scepter zwaait. Mens heeft officieel ken baar gemaakt bereid te zijn mi nister te worden. Harry Mens wil zich, na het af treden van de bestuursleden Dost en Langendam, weer inzet ten voor de LPF. Na de dood van Pim Fortuyn riep hij de Ne derlanders nog op om vooral niet meer op de LPF te stem men. „Er zaten toen figuren in de partij die mij niet aanston den. Die hebben nu het veld ge ruimd. Maar ik sta nog steeds achter de ideeën en standpun ten van Fortuyn, zoals vernieu wing en kleinschaligheid. Daar om laat ik nu weten best een ministerspost te willen hebben. Vroeger ging je wachten tot je werd gebeld. Nu maakt iedereen zelf kenbaar beschikbaar te zijn. Om te voorkomen dat achteraf wordt gezegd dat ze niet wisten dat ik beschikbaar was, zeg ik het nu alvast." Mens denkt met het regeerak koord wel uit de voeten te kun nen. „Het is natuurlijk een com promis. Uiteindelijk heeft het CDA de verkiezingen' gewonnen. Maar het zal veel van de minis ters afhangen wat er uiteindelijk van de ideeën van Pim terecht komt." Hij denkt zelf het beste uit de verf te komen als hij mi nister van VROM wordt. „Je moet mij niet op cultuur zetten. Maar ruimtelijke ordening boeit mij enorm. Daar weet ik ook heel veel van." Als minister wil hij een einde maken aan het steeds verder aan elkaar groeien van dorpen. De woningbouw in zogeheten Vinex-wijken moet minder een tonig worden. Tegelijkertijd moeten meer huizen in de prijs klasse van 200.000 euro worden gebouwd. „De invloed van de projectontwikkelaars moet klei ner worden", aldus Mens. Hij zegt ook meer ruimte voor be drijven te willen. Tegelijkertijd is hij tegen de komst van steeds meer detailhandel buiten de stads- en dorpscentra. „Die meubelboulevards zorgen voor verpaupering van de binnen stad. Kijk maar naar Den Haag, daar gebeurt dat al." Mens, die nog geen jaar geleden zei dat hij niet meer de politiek (advertentie) Leiden - Komt u met uw huisarts of fysio niet verder, bel dan nu voor een gratis verslag met echt opzienbarende resultaten van patiënten uit Leiden, Katwijk, Duin- en Bollenstreek of Haarlem, IJmuiden en Heemstede. Geen pijnstillers, moeizame oefeningen of operaties, maar de juiste behandelingen gegeven door echte rugspecialisten, erkend door het ziekenfonds en particuliere verzekeringsmaat schappijen. Aarzel niet, bel nu telefoonnummer 071-5761150 voor de regio Leiden en 023-5288375 voor de regio Haarlem en wij zullen deze uiterst belangrijke informatie direct aan u verzenden. in wilde, schat zijn kans om mi nister te worden op 30 procent. „Als het doorgaat, staat mijn le ven op zijn kop. Maar daartoe ben ik bereid. Ik wil alleen niet meer in een gemeenteraad of in de Tweede Kamer. Als ik geen minister word, is er ook niks aan de hand. Dan gaat het leven ge woon door." Herben geeft Mens weinig kans Harry Mens zal zeer waar schijnlijk geen ministers post gaan bekleden voor de LPF. Dat liet fractieleider Herben gisteren doorsche meren na zijn gesprek met formateur Balkenende (CDA). CDA en WD hebben bij de onderhandelingen over een nieuw kabinet bedongen dat de LPF al haar kandi daat-ministers eerst ter goedkeuring aan hen voor legt. Beide partijen maken zich zorgen over de kwali teit van de LPF-kandidaten. Het ultieme vakantiegevoel. Dat hoopt toch iedereen in de zomer te vinden. Voor de één is dat het eenzame uitzicht vanaf de Mount Everest De ander zoekt het snor kelend in de Middellandse Zee of vliegerend op Ameland. Maar zonnebloemen helpen groeien in de achtertuin geeft misschien net zoveel vrijheid, ontspanning en plezier. Bijzondere zomermomenten? Fantastische vakantieherinnerin gen? Bizarre ervaringen? Ligt de allermooiste vakantiefoto in een la te verstoffen of hangt die uitver groot boven het bed? De redactie van het Leidsch Dagblad nodigt lezers uit een foto in te sturen. Sa men met het verhaal dat achter het kiekje schuilt Beschrijf in het kort waarom juist dit gevoelige plaatje het ultieme vakantiegevoel oproept De beste inzendingen worden gebruikt voor de vakantie pagina Oivrzomeren, die van 22 juli tot en met 24 augustus in de krant verschijnt Stuur de foto, met naam, adres en telefoonnum mer. naar. Leidsch Dagblad, re dactie Overzomeren, postbus 54, 2300 AB Leiden of geef de kopij af bij de receptie van het kantoor aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden. De tien patiënten die zo'n nieu we prothese kregen, waren tus sen de 14 en 62 jaar oud. Zij wa ren doof geworden na een ziek te, zoals meningitis of de Ziekte van Ménière. In enkele gevallen ging het om een erfelijke doof heid, die na de jeugd optrad. Al len waren zeer slechthorend of nagenoeg doof. De duur van de doofheid deed niet ter zake. Zelfs bij een patiënt die al vijfen dertig jaar doof was, keerde het gehoor terug. Na de operatie verbeterde het gehoor spectaculair, tot 84 pro cent van het 'normale' gehoor. Het succes bleek vooral uit het feit dat de patiënten goed 'fone men' konden herkennen. Bij de ze woordjes van één lettergreep kan de betekenis niet uit andere lettergrepen worden afgeleid. Het ziet er naar uit dat de pati ënten door gehoorstraining nog betere resultaten kunnen boe ken. LUMC-woordvoerder D. Ketting zegt dat deze doorbraak een einde kan maken aan doofheid die veroorzaakt is door een de fect aan het binnenoor. Het ap paraat biedt geen oplossing voor een aandoening van het mid denoor (waar de 'hamer' en het 'aambeeld' liggen). door Wilfred Simons leiden - Tien dove patiënten kunnen weer horen dankzij een nieuw gehoorapparaat en een nieuwe therapie, waaraan de af deling KNO van het LUMC twaalf jaar heeft gewerkt. De pa tiënten bij wie het binnenoor niet meer werkte, kregen een 'cochleair implantaat'. Het on derzoeksresultaat werd deze week gepubliceerd in het gezag hebbende Amerikaanse tijd schrift Ear and Hearing. De Leidse KNO-arts J. Frijns noemt de combinatie van operatie, prothese en therapie een spec taculair succes. De kern van het cochleaire im plantaat is een elektrode met zestien vezels die in het slakken huis wordt geschoven en die van daaruit direct de gehoorze nuw prikkelt. Een microfoon die op de schedel wordt geplaatst vangt geluiden op, een 'spraak- processor' zet ze om in impuls- jes. Die gaan via een onder de huid geplaatste ontvanger direct naar de oorzenuw. Elk van de zestien vezels brengt een be paalde frequentie over. Het LUMC heeft de prothese niet zelf ontworpen, maar doet al leen de operatie en de therapie daarna. (advertenties) Doe mee aan het spel van uw krant rond de Tour de France. U kunt alleen vandaag nog inschrijven. Meer informatie elders in deze krant. Wat ons betreft kan de Zomer niet meer stuk Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. DMDV Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 C kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening; 0 v.m controle nabezorgrg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B>j automatische betting is mjn bank-yonurmer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1