DUIN BOLLENSTREEK Glasquotum Jongensdroom Erik Kopp wordt werkelijkheid kwekers krijgt ruilwaarde 1 springtij Noordwijkers willen geen graffitimuur naast de deur Sportschool Olympia naar Klei-Oost Neem een proefabonnement RFI n7i-v?Rmn WEKEN VOOR 22,00 —po euro voor keyers raak in rdwijk sr R7 Nieuwe commandant marinevliegkamp Valkenburg in het voetspoor van zijn vader Noordwijkerhout: glas voor glas 1 geëist voor rzamelen derporno Iü! rtraging bouw multifunctioneel centrum Wantveld jout - Mixed Hockeyclub iout krijgt vijfduizend eu- een borstelmachine van meente Voorhout. De yclub is in financiële pro- en geraakt door zeer hoge jerekeningen en een repa- ian de lichtinstallatie, moest de club investe- m een legionellabesmet- e voorkomen. dwijk - Mobiele telefoons, cd's en een handtas zijn nacht gestolen uit een ian de Javaweg in Noord se inbrekers kwamen bin- oor een schuifdeur open ppken. De bewoners waren MZe ontdekten de inbraak rgens. studs zaterdag 6 JULI 2002 door Rob Onderwater iag/katwijk - Tegen een |niige verzamelaar van kin- 2 mo uit Katwijk is gisteren Haagse rechtbank een cel- 24 maanden waarvan voorwaardelijk geëist. De moet ook nog een thera- ,0411 iche behandeling onder- terd; ^31 0p de kamer van de ■jpivond de politie op de har- ■^richijf van zijn computer afbeeldingen en 1.350 es. Zelf bekende de man ar aan zijn verzameling te in gewerkt, maar hij ont- pedofiele belangstelling Lben De Katwijker kwam sprekken met de reclasse- aar voren als een gebrek- ontwikkelde man zonder so- DER contacten. Zijn tijd brengt ofdzakelijk door achter de lie en de computer. De die op zijn 36ste nog n ZOibij zijn ouders woont, Uin geen werk. Relaties met 500,- 'en heeft hij nooit gehad. 632. n die achtergrond pleitte it L. de Milliano voor een ieutische behandeling. aak over twee weken. 6738 door Gerard Baas noordwijkerhout - Noordwij- kerhoutse bollenkwekers die hun kassen willen uitbreiden moeten ergens anders kassen afbreken. 'Glas voor glas, meter voor me ter*. Zo staat het in het kort in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied waar het college van Noordwijkerhout het over eens geworden is. Met dit kersverse voorstel kan Noordwijkerhout niet alleen de bollenkwekers die behoefte heb ben aan uitbreiding van hun kassen tevreden stellen, het bol- lendorp blijft ook binnen de voorwaarden van het Pact van Teylingen, de reeks afspraken over de verdeling van de ruimte in de Bollenstreek. „Veel bedrij ven hikken aan tegen het feit dat ze aan de maximale 3000 vier kante meter glas zitten. Het voorgestelde nieuwe bestem mingsplan geeft die onderne mers de mogelijkheid om uit te breiden tot het dubbele. Daar voor moeten ze dan op een an dere locatie 3000 vierkante me ter glas afbreken. Een sanerings regeling dus." Bedrijven die ook daar niet ge noeg aan hebben, Helsloot schat dat aantal op minder dan een handvol, zouden in principe terecht kunnen op een plek die niet storend is voor het open landschap. „Daarvoor scheppen we ruimte aan de Schippers- vaartweg, maar we verwachten dat daar in de komende jaren geen gebruik van gemaakt wordt." Het voordeel van dit bestem mingsplan, dat pas na de zomer door commissie en gemeente raad behandeld wordt, is dat de glasbouw op één locatie terecht komt en minder versnipperd wordt in het open gebied. „Daarbij is het voor onderne mers gewoon goed om te weten waar ze aan toe zijn. Ze wachten al jaren op het nieuwe bestem mingsplan. Verder is het een stap vooruit voor bollenkwekers die tegen hun pensioen aanzit ten. Hun bedrijf, hun oudedags voorziening, wordt beter ver handelbaar, omdat ze hun glas quotum ter sanering kunnen overdragen. Dat kan in het hui dige bestemmingsplan niet, daarin geldt per bedrijf een maximum van 3000 vierkante meter." Helsloot denkt enige tegenstand te krijgen van de provincie. „Die zullen twijfelen aan de contro leerbaarheid. Wordt er inder daad gesaneerd, breekt de on dernemer inderdaad af wat hij ergens anders opbouwt? Wij denken juist dat het voor ons beter controleerbaar zal zijn. Ambtenaren hoeven maar even op de fiets te stappen om te zien wat er in het echt gebeurt. Dat kunnen wij beter en efficiënter doen dan de provincie. Boven dien hebben wij hier in het ge meentehuis alle aanvragen voor bouwvergunningen liggen. De provincie zal ons moeten ver trouwen." aarleJiDWUK - De start van de bouw van het nieu- 0231 multifunctionele centrum, waaronder een terzaal, en appartementen op het Wantveld 3n9 s Dordwijk heeft vertraging opgelopen, justu ms de bedoeling dat de eerste palen vóór aarlf ouwvakvakantie de grond in zouden gaan. 149. In werkelijkheid gebeurt dat pas in augustus of september. Wel wordt op korte termijn een damwand geslagen om het risico van instorting na het afgraven van de grond zoveel mogelijk te beperken. Het complex moet in 2004 klaar zijn. valkenburg - Als adelborst ver gaapte Erik Kopp zich 26 jaar geleden bij de installatie van zijn vader als commandant van Ma rine Vliegkamp Valkenburg. Dat vond de jonge marinier een in drukwekkende gebeurtenis. Wat zou het mooi zijn als er ooit weer een Kopp commandant in Valkenburg werd, droomde de huidige inwoner van Leiderdorp bij die gebeurtenis in 1976. De droom van de ambitieuze jongeman van destijds 18 jaar is waarheid geworden. Gisteren werd kapitein-ter-zee (aan spreektitel overste) Erik Kopp officieel gepresenteerd als op volger van commandant Leen- ders, die is overgeplaatst naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. En zijn vader, inmiddels 74, was erbij. Beroepskeuze was in huize Kopp geen kwestie van mes op de keel: Erik mocht de toekomst zelf bepalen. Maar hij wilde zelf van meet af aan bij de marine. Natuurlijk lag het werk van va der ten grondslag aan de keuze. „Dat je bij de marine kunt varen én vliegen sprak me juist zo aan", verklaart de nieuwe com mandant zijn keuze. „Twintig jaar hetzelfde doen, trekt me niet zo. Dan krijg je het gevaar van navelstaren." Maar voordat hij mocht vliegen, moest er eerst worden gevaren. Dat is nog altijd de kerntaak van de marine. Kopp kwam daarna na een succesvolle test bij de Marine Luchtvaart Dienst (MLD). Begin jaren tachtig werd hij op Valkenburg geplaatst. „Dat is een groot voordeel, want ik weet wat er allemaal speelt op het vliegkamp." Zijn laatste functie was als beleidsmaker op de centrale organisatie van het ministerie van defensie. De eni ge met wie hij in zijn werkkamer te maken had, was een compu ter. Vanaf gisteren draagt Erik Kopp de verantwoording over een kleine achthonderd perso neelsleden. Dat is een hele omschakeling. Hij moet nu een pasklaar ant woord hebben op alle proble men, die hij op zijn bordje krijgt gelegd. Vooropgesteld: met de politiek bemoeit hij zich als commandant niet. Den Haag beslist over de toekomst van het Kapitein-ter-zee Erik Kopp is sinds gisteren commandant van marinevliegkamp Valkenburg. Foto: Dick Hogewoning Marinevliegkamp. In zijn vorige functie als beleidsmaker zat Kopp dicht bij het vuur. Hij volgde het spel dat rond de ge wraakte Vijfde Nota van minis ter Pronk werd gespeeld. Het doorschuiven van de beslissing over openhouden of sluiten naar de nieuwe regering. Als het nieuwe kabinet is geïnstalleerd, gaat de dans rond de felbegeer de grond weer beginnen. Hij weet hoe het personeel er over denkt: zolang er nog niets is be slist, laat iedereen het nieuws maar op zich afkomen. Natuurlijk vindt hij het verve lend als het Marinevliegkamp Valkenburg dicht moet. Maar te gelijkertijd meent hij dat dat voor een marinier niet mag uit maken. Erik Kopp is op de plek waar de marine hem wil heb ben. „Ik heb destijds gekozen voor dit bedrijf. Ik heb niet ge kozen voor een plaats." Een ding weet hij zeker: Erik Kopp is zeker niet de laatste comman dant van vliegkamp Valkenburg. Als de overheid besluit om het vliegveld te sluiten, dan zal dat niet eerder dan 2010 zijn. „En dan ben ik allang weg." Wel voelt Kopp zich geroepen om 'zijn' vliegkamp te verdedi gen. „Als mensen daarom vra gen, dan zal ik ze vertellen dat we als marine nuttig werk ver richten." De Orions zijn actief op vier plekken in de wereld (IJsland, Italië, de Antillen en de Verenigde Arabische Emiraten) om daar ondersteuning te ge ven. In militair opzicht, maar ook als speurder naar drugs transporten in het Caraïbisch gebied. Het feit dat drie van de dertien vliegtuigen worden afge stoten, deert Kopp niet. „Ik zie het anders. De marine heeft ge kozen voor kwaliteit in plaats van kwantiteit." De tien Orions die overblijven, krijgen een grootscheepse, 330 miljoen euro kostende opknap beurt. Het eerste vliegtuig ver trekt nog deze maand naar Amerika. In 2004 moet de hele operatie zijn afgerond, dan kun nen de Orions er weer vijftien jaar tegenaan. Als de Orions op geknapt en wel zijn terugge keerd, heeft Erik Kopp, vader van drie zoons, er de langste tijd als commandant alweer opzit ten. Hij hoopt dat hij tot die tijd veel kan betekenen voor Valkenburg. „Ik besef dat er een heleboel op mij afkomt. Maar ik beschouw het als een uitdaging om de pro blemen aan te pakken, al heb ik niet voor alles een oplossing. Maar ik ben hier nu twee weken en begin het elke dag leuker te vinden." oordwijkse CDA-raadslid Thea Mornout en jemeester Hans van der hebben meer met elkaar n een dan ze waarschijnlijk hten. Ze kunnen blijven raten over het slecht merende urinoir op De ent (zo bleek afgelopen sdag), ze hebben allebei esties voor verbeteringen voelen er niets voor om lar naar de wc te gaan. out niet, omdat ze vrouw le plasgoot alleen is be- Ovoor mannen. Van der rolstond in een commis- ïadering met de opmer- E maak geen gebruik van oorziening. Waar hij dan ibruik van maakt, liet hij midden. In eerste instan- p vooral Mornout 1l_9 Sm iet onderwerp. Ze pleitte H e 9 het achterwege laten van dakje boven het nieuwe ir. Het regenwater spoelt ne dan automatisch weg. iblijft er altijd een onwel- de geur achterMaar daar- ad Van der Sluijs een lat middel.„Uit mijn tijd herinner ik me een 512 nmaakster die een heel at middel had tegen wild- en. Ze gooide chloor in het k. Dat hielp prima." lij maakte hij echter één out. Als de geuren in het suwde urinoir worden be- in met grote hoeveelhe- ïloor komt daar niemand en wordt het wildplassen gestimuleerd. En dat wil out nou juist niet. Inte- iel. Zij is vóór frequenter lik van het buitentoilet BTW mannen, 'zodat vrouwen in de kroegen kunnen waardoor hen een ontsteking bespaard blijft', belang dus. Waarbij ze op op toeneemt dat de plas- I jjkl :^eren straks zeiknat wor- iur FOR' liel: j s eemeeuw scheert over de 12904 ling. Twee vliegers fladde- leen strakblauwe lucht, 'het duin, op enige af- Ivan de kleurige strand- fcar een groep Duitse toe- met dranken, spijzen en ffi muziek de sfeer erin h tortelt een jong ouder- Waar een kleine gemeente groot in kan zijn. In Valkenburg ging de prik tegen de meningokokken niet ongemerkt voorbij. Wethouder Nelly Smits kwam persoonlijk de kinderen, die in de Katwijkse sporthal Cleijn Duin een prik kregen, troosten. En zelfs burgemeester Joop van der Reijden liet zich even zien. En daar bleef het niet bij. Nelly had een verrassing voor een flink aantal kinderen bij zich: een echte han- saplastpleister versierd met het logo van Valkenburg. Het was een beetje knutselen om al die zelfge maakte stickertjes op die pleisters te krijgen. Maar dat hebben ze er in Valkenburg wel voor over. En juist die gemeente willen ze nou opheffen??? Terugdraaien die beslissing. In Valkenburg weten ze wat de bur gers willen. Foto: Frans Roomer paar in de zon. De kleine maakt met schep en emmer een heu veltje rondom een vlaggenmast, waarin de vlag ontbreekt. In één woord: Katwijk. Hou dit beeld even vast, als u zich pijnigt met de volgende raadsels. Het is blauw en hangt niet in Katwijk. Antwoord: een fier wapperende Blauwe Vlag op het Noordwijk- se strand. Daar kun je volgens de Europese meetmeesters wél in schoon zeewater zwemmen. Raadsel 2: Het is bruin en drijft voor de Katwijkse kust. Antwoord: een drol uit Den Haag. Die schijters lozen hun riool op zee, in plaats van ge woon toe te geven dat ze jaloers zijn op het mooie Katwijkse strand. Nog een: Het was wit en is nu blond en staat te stampvoeten bij de vlaggenmast op het strand in Katwijk. Antwoord: Wethouder Jo(ke) Slings (voorheen Jo van Pari don): „Ik wil óók een Blauwe Vlag!" Vooruit, de laatste: Het heeft last van een ernstige vorm van aanstellerij, een kin derlijke behoefte aan bevesti ging dat er niks mis is met het strand en het niet aflatende ver mogen om zichzelf voor paal te zetten. Het begint met de K, maar dat had u al geraden. Ondergronds Lang voor het magische fusie jaar van 2006, blijkt dat in Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg al een gezamenlijke onder grondse beweging aan de gang is. En dat terwijl de inwoners nog nooit ja of nee hebben mo gen zeggen tegen een fusie met de twee buurgemeenten (be halve dan natuurlijk dat ze in Rijnsburg massaal hebben ge stemd op Gemeentebelangen, de partij die bovenaan het ver kiezingsprogramma de zelf standigheid had staan, maar nu als coalitiepartij gewoon mee fuseert, maar dat terzijde). Dus wat de burger ervan vindt weten we nog niet eens, offici eel is er ook nog niks zeker, maar toch blijkt de fusie allang aan de gang te zijn. Onder gronds, nog wel. Ze schaffen samen textielcon- tainers aan. Uitspraak van de week Jazekerrrrrrr, beste mensen, ook deze week weerrrr een uit- sprrrrraak van de week! Ditmaal komt hij uit Lisse. Daar is al een hele tijd een discussie aan de gang over de centrum- VISIE. Politici, en vooral plaat selijke politici, houden nu een maal van het woord VISIE. Als ze het niet hebben over een re gionale functie of het faciliteren van ontwikkelingen in die rich ting, dan hebben ze het wel over een VISIE. Altijd lastig om te maken na tuurlijk, want niemand kan in de toekomst kijken. Dus wat zei nu Bas Brekelmans, plaatselijk politicus voor Nieuw Lisse, tij dens de discussie over de cen- trumVISIE? De uitspraak van de week: „We kunnen wel een centrum visie hebben, maar het blijft al lemaal een gok." Applaus. Saskia Buitelaar, Anton Diedrich, Jan Preenen en Roza van der Veer noordwuk - Dat het speelveld aan de Voorstraat en het West einde in Noordwijk binnenkort wordt opgeknapt is prima, vol gens de buurt. Dat er een graf fitimuur komt en de plaatsing van verschillende skatebanen op het programma staat, valt niet in goede aarde. Daar zit een groot gedeelte van de bewoners van de Voorstraat, het Westeinde, de Herenweg en de Hyacintstraat allerminst op te wachten. Westeindebewoner G. Kuypers liet dat gisteravond tijdens een commissievergade ring weten. De Noordwijkse politiek dacht daar echter anders over. Met uitzondering van de Christen- Unie ging ze akkoord met de collegeplannen om de skaters en graffitispuiters ruim baan te geven op het speelterrein. Kuypers sprak gisteravond na mens een grote groep veront ruste buurtbewoners. „De komst van de skatebaan en de graffitimuur werkt als een mag neet op hangjongeren en leidt tot overlast en verloedering in de wijk", voorspelde hij somber. Hij had bovendien geen goed woord voor de houding van het gemeentebestuur dat er vanuit gaat dat er met de nieuwe voor ziening een einde zal komen aan illegaal spuiten. „Het is te naïef voor woorden, als u aan neemt dat de jeugd die met een spuitbus onderweg gaat naar de Voorstraat onderweg niet alvast hier en daar aan de slag gaat. Wat verboden is, heeft meer aantrekkingskracht dan iets wat gewoon mag." De bewoners van het gebied rond het speelveld dat er al ge ruime tijd verwaarloosd uitziet, zijn ook niet te spreken over de werkwijze van de gemeente. De Noordwijkers vinden dat ze op het verkeerde been zijn gezet door de gemeente. Die zou bij besprekingen een half jaar gele den de indruk hebben gewekt dat het uitsluitend ging om het plaatsen van nieuwe speeltoe stellen, een beschoeiing voor de Woensdagse Wetering, de be planting en verplaatsing van de bestaande parkeerplaatsen. „Hadden de mensen destijds geweten dat dit ze te wachten stond dan waren er van de 150 aangeschreven Noordwijkers veel meer aanwezig geweest dan de 30 destijds." Omdat de buurt zich bekocht voelde, werd in april een brief op poten naar het gemeentebe stuur gestuurd waar nadrukke lijk werd verzocht de plannen te herzien. Tevergeefs, werd gisteravond duidelijk. De Noordwijkse poli tiek heeft hele andere opvattin gen over de problemen die de buurt verwacht. Er moeten dui delijke afspraken gemaakt wor den. En pas als de jeugd er een potje van maakt, wordt het tijd om in te grijpen, was de heer sende mening. door Saskia Buitelaar katwijk/noordwijk - De Kat- wijkse sportschool Olympia mag verhuizen naar het bedrijventer rein Klei-Oost. Over de exacte plek moeten de gemeente Noordwijk en Olympia nog pra ten, maar de aanvraag voor een plaats is toegewezen. Het probleem voor de sport school, die weg moet van de Katwijkse Prins Hendrikkade voor huizenbouw, is daarmee pas voor "de helft opgelost, zegt eigenaar C. Houwaart. Veel hangt af van het geldbedrag dat hij ontvangt om het huidige pand te verlaten. Maar het is nog niet bekend welke project ontwikkelaar aan de slag gaat met Princehaven 2. „En dat ter wijl we al negen jaar geleden wisten dat we hieruit moeten vertrekken. Dit duurt wel heel erg lang. Volgens planning wil de ge meente de sportschool eind 2004 weg hebben, om het ge bied tussen Olympia en de brandweerkazerne aan te pak ken. De tijd gaat dringen voor Houwaart. „Die periode hebben we wel zo'n beetje nodig om plannen te maken en te realise ren." Vervelendst vindt hij dat Olym pia langzamerhand middenin een bouwput komt te staan. „Binnenkort worden de panden aan de overkant van de straat gesloopt, het wordt hier een zandbak. Bovendien gaat het ten koste van parkeergelegen heid." Om de druk bij de gemeente op te voeren heef^Houwaart on langs bezwaar gemaakt tegen het eennalaatste onderdeel van Princehaven 1. De Aannemers Combinatie Kat wijk (ACK), die ook de huidige Princehaven heeft ontwikkeld, heeft belangstelling laat direc teur J. van Duijn weten. Volgens hem is het 'zeer wel mogelijk' dat de ACK het megaproject op pakt, tenzij de gemeente ervoor kiest om het gebied zelf te her- inrichten. De aannemerscombinatie heeft al gesprekken gevoerd met sportschoolhouder Houwaart, voor het geval zij het pand wil kopen. Van Duijn verwacht dat als het zover komt, de ACK en Olympia er snel uit zijn. „We hebben, denk ik. een marktcon forme bieding gedaan." tie!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19