J REGIO Toch zorgboerderij in Koudekerk Iedere Ripper weet Henk Zonderop te vinden Alphen heeft beste collegeprogramma latste Laura-etappe vervroegd vanwege regen i5 dphen zoekt nieuwe ruimte voor asielzoekers K Sprietlopen tegen de verveling egale schuurtjes ij volkstuinen Werk voor circa tien verstandelijk gehandicapten Lage opkomst voor prikken in Rijnwoude Z6 Winnaar Rabobank Vrijwilligers Award organiseert voor de 30e keer NK Sprietlopen Leidsch Dagblad^ HC HIliY E3\T ANNO 1902 ANNO 1977 Jphen voert limaatbeleid il euwe wetering - De illegale puurtjes op het volkstuin- jnplex bij de rioolzuivering in f euwe Wetering moeten van gemeente Alkemade zo snel Dgelijk worden afgebroken. Mhouder Uit den Boogaard ■•eft de eigenaren van de vier ^buurtjes daarvoor nog enkele janden de tijd. Op het volks- (ncomplex zijn het afgelopen jr vier gebouwtjes van zo'n eeënhalve meter hoog gezet, ndat de tuinen in het buiten- pied liggen mag er niets wor- gebouwd. Alleen kasjes met maximale hoogte van drie ster zijn toegestaan. Volgens vethouder heeft het bestuur Volkstuinvereniging Al- lade begrip voor het harde idpunt. door René van Zoen koudekerk aan den rijn - Kou dekerk aan den Rijn krijgt een 'zorgboerderij'. Dagelijks gaan circa tien verstandelijk gehandi capten daar onder begeleiding aan het werk om de zaak draai ende te houden. Initiatiefneem ster Annelies de Regt (28) uit Koudekerk hoopt in de loop van volgend jaar de deuren van de boerderij aan de Lagewaard te openen. Het gemeentebestuur van Rijnwoude is bereid mee te werken. De Regt, die zelf bij de instelling voor verstandelijke gehandicap ten De Bruggen werkt, wil op de boerderij dagactiviteiten aanbie den. Ze heeft het plan opgepakt, nadat de Stichting Dignitate Ho- minis bijna twee jaar geleden eenzelfde initiatief afblies. De mensen krijgen intensieve begeleiding tijdens het werk dat bestaat uit dierenverzorging, onderhoud van het erf en de tuin en het schoonhouden van sloten. „Ik wil mensen een nor maal leefritme geven. Ze krijgen straks verantwoordelijkheden. Daardoor groeit het besef van de wereld om hen heen en hun invloed daarop." Mensen die zo zwaar gehandicapt zijn dat ze niet kunnen werken, zijn wel kom om de sfeer te proeven. Voor de zorgboerderij van start gaat, moet de oude boerderij van de ouders van De Regt grondig worden verbouwd. In een oude stal komt een kantine met sanitaire voorzieningen. Ook komt daar een zogenaamde 'snoezelruimte', die bedoeld is om 'zintuiglijke waarnemingen' te doen. De bezoekers kunnen daar bijvoorbeeld ruiken en voelen aan hooi of een konijn oppakken om te aaien. Voor de omgang met grotere dieren wordt een andere stal ingericht. „Als je met dieren werkt, kun je zijn zoals je bent. Doe je dat niet, dan willen ze juist niets met je te maken hebben. Het idee voor de boerderij ont stond niet toevallig. In haar werk merkt De Regt dat het on mogelijk is met speciale behoef ten van mensen bezig te zijn. Met de zorgboerderij, waar zij met haar man en twee kinderen woont, hoopt ze door kleinscha ligheid en intensieve begelei ding die aandacht wel te kun nen geven. •hen aan den rijn - Ondanks i regen kijkt de Laura-organi- ie terug op een geslaagde rij- [lvierdaagse. Gisteren haal- ji ruim duizend deelnemers i de 55ste Alphense fietsvier- igse de eindstreep in het vo- park Avifauna. Sommige tlnemers arriveerden zo goed droog, omdat de organisatie j met het oog op de ongun stige weersvoorspellingen al om half negen in plaats van negen uur liet vertrekken. Door het wisselvallige weer kwamen volgens Laura-voor- lichter Wim van der Helm min der vaste klanten op de vier daagse af. „Maar donderdag, toen het beter weer was, hadden we 200 daginschrijvingen boven op de 900 vaste deelnemers", zegt Van der Helm. Wel hadden de mobiele fietsenmakers van de organisatie het drukker dan anders. „Door het slechte weer hadden de fietsen het zwaar te verduren. Ook moesten we woensdag vanwege de nattig heid banden plakken voor erva ren deelnemers aan de 100 kilo meter. Doorgaans beperken wij die service tot de deelnemers aan de kortste afstand, de 60 ki lometer." Als prettige bijkomstigheid van het niet al te zomerse weer noemt Van der Helm het kleine aantal medische problemen. „De EHBO hoefde maar één keer in actie te komen. Vorig jaar was medische verzorging vaker nodig, omdat veel mensen last hadden van de hitte." hazerswoude-rijndijk - Sommige kinderen schrikken van clown José en laten hun moeders de ballon ophalen. Maar heel veel kinderen in het gemeentehuis van Rijnwoude lachen door hun tranen heen nadat ze van de prik hebben gekregen. José Jacobs van de toneelvereniging Ontwikkeling en Vreugd uit Hazerswoude-Dorp heeft er zichtbaar ple zier in. „Zelfs als je maar een kind ermee helpt, is het niet voor niets." De GGD had 2324 Rijnwoudse kinderen en jongeren opgeroepen om een vaccinatie tegen meningokokken C te halen. Maar meer dan in andere gemeenten hield de gezondheidsdienst er rekening mee, dat lang niet iedereen zou komen opdagen. Na het overlijden van een 17- jarige jongen uit Hazerswoude-Dorp begin maart, hebben de dorpelin gen zich al massaal laten inenten. „Van de apotheek hoorden we hoe veel vaccinaties er al zijn uitgedeeld", zegt Els van der Wallen van de GGD. „Met een veiligheidsmarge van tien procent, rekenen we daar om nu op 1588 kinderen. Maar als ik het beeld tot nu toe bekijk, ko men er minder." Toch heeft de grote Connexxion-bus die pendelde tussen Hazerswou de-Dorp, Benthuizen en het gemeentehuis niet voor niets gereden. „Elke keer had ik wel wat mensen", zegt de buschauffeur als hij een moeder met twee kinderen laat uitstappen. „Maar het was niet zo druk dat we een tweede bus hoefden in te zetten." Foto: Hielco Kuipers »r Wim van Wanrooy 'hen aan den rijn - Er moet >8 l nieuwe permanente opvang )r minimaal 250 asielzoekers )8> en. Het college van Alphen l den Rijn is het daar na >6 pelf' discussie unaniem over is geworden. De huidige tij- zo Ijke opvang Getaneh Tesse- Centrum aan de Eikenlaan gaat eind volgend jaar volgens afspraak dicht. Op die plek moet een jeugdgevangenis komen, hoewel daar nu nog geen duide lijkheid over bestaat. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers vraagt de gemeente alvast om een nieuwe locatie. Burgemeester Schoof en wet houder Wienbelt gaan op zoek. Een aantal plekken is inmiddels de revue gepasseerd. Zo zijn be oogde locaties als het waterwin gebied, Van Oordt, Stadshart en kleinere projecten langs de Rijn om diverse redenen afgevallen. Daar kan voor asielzoekers geen nieuwbouw komen. Voor bestaande bouw is het oor te luisteren gelegd bij woning bouwvereniging WonenCen- traal. Maar van leegstand is vol gens het college geen sprake meer. Op een leegstaande flat woning komen tegenwoordig al gemiddeld dertig reacties bin nen. In Alphen en omgeving staan elfduizend huishoudens ingeschreven als woningzoeken de. Het gemeentebestuur gaat na de zomer afspraken maken met WonenCentraal over de huisvesting van asielzoekers. alphen aan den rijn - Het Al- phense collegeprogramma 'Op weg naar een complete stad' is het best leesbare en best contro leerbare collegeprogramma van Nederland. Dat stelt de stichting Rekenschap na vergelijking van de programma's van de vijftig grootste gemeenten. Rond de laatste gemeenteraads verkiezingen stuurde de stich ting aan gemeenteraden een pleidooi om ervoor te zorgen dat ze het nieuwe college kun nen afrekenen op prestaties. Daarom is de stichting voor stander van het opnemen van concrete doelen in het college programma en van de vergelij king van prestaties van verschil lende gemeenten. Over de mate waarin gemeenten hun doelstellingen concreet en daarmee controleerbaar maken, is de stichting nog teleurgesteld. De doelen zijn over het alge meen vaag en moeilijk te meten. En als er al iets te meten valt, dan gaat het meestal om de ma te waarin een gemeente zich in spant om iets te bereiken, en slechts zelden om de vraag in hoeverre het doel ook wordt be reikt. De gemeente die er nog het best van af komt, is Alphen aan den Rijn. De doelen die het Alphen se college zich stelt zijn welis waar algemeen, maar wel her kenbaar. En het college geeft meteen in het collegeprogram ma aan hoe het al dan niet be reiken van de doelen kan wor den vastgesteld. Overigens constateert de stich ting Rekenschap dat gemeente besturen zichzelf vaak bewust wat vage doelen stellen omdat ze op die manier in kunnen spe len op veranderingen zonder dat ze op hun schreden terug hoeven te komen. Dat die over-1 weging terecht is, toonde Am sterdam onlangs nog aan. Hetj stadsbestuur moest een paar maanden na de vaststelling van het collegeprogramma al mel den dat de zeer concrete wo- ningbouwdoelstelling bij nader inzien onhaalbaar was. 30 2,5 ♦7,r René van Zoen etering - „Als de pastoor is, moet ik de mis doen." Een rende uitspraak voor Henk lerop, want als ergens hulp ig is, weet men hem te vin- Voor al zijn werk als vrijwilli- kreeg de 57-jarige inwoner Rijpwetering onlangs een on- icheiding. Komende zondag iniseert hij voor de 30ste keer Nederlands Kampioenschap etlopen. uit de Maandag 7 Juli LEIDEN - Ter uitvoering van het gemeenteraadsbe sluit van den 30sten Jan. leggen B. en Ws. nu de plannen over voor den bouw eener 6de openb. lagere school 3de klasse in de leeskamer ter inzage. Voor den bouw dezer school is die aan den Maresingel, welke over het geheel zeer goed voldoet, tot voor beeld genomen. Toch zullen de bouwkosten dezer school belangrijk hooger zijn. In de eerste plaats maakt de gesteldheid van het terrein thans heifun- deermg noodzakelijk; de kosten alleen daarvan wor den begroot op ƒ10,000. Dan zal ook de afschei ding van het terrein, welke aan de zijde van de Ples- manslaan over een lengte van 42 meter door een muur zal moeten geschieden, belangrijk hoogere uit gaven vorderen. Waar gebleken is, dat de ruimte van het gymnastieklokaal van de school aan den Mare singel te wenschen overlaat, is thans een grooter gymnastieklokaal ontworpen; hetzelfde is het geval met de brandstoffenbergplaats. Voorts is het aantal privaatuitbouwen met privaten en urinoirs grooter, zoodat zooveel mogelijk ieder schoollokaal zijn eigen privaten zal hebben. phen aan den rijn - Alphen git als eerste gemeente in Ne- jrland een eigen klimaatbe- op. Het bedrijf Novem Hit van tijd tot tijd met een ^Kiaatscan, op basis waarvan ^{gemeente inspeelt op de ensen op het gebied van Mftijon-, werk-, en leefklimaat, pk wordt het gemeentelijk ap- iraat doorgelicht. iillnlr zaterdag 6 JULI 2002 nbledon op televisie in huize [derop. Op tafel ligt een plak je vol krantenknipsels over aar sprietlopen en de tennis- cessen van zijn dochters bike en Bionda. „De eerste r hebben we het sprietlopen rganiseerd om geld in te za- (en voor een tegelpad rond voetbalveld. Het ligt er nog ids", vertelt Zonderop. De ste jaren kwam de opbrengst de feestelijkheden ten goede voetbalvereniging Rijpwete- l Zonderop heeft zich veel espannen voor de club. Zo jft hij ooit de oude kantine loopt en een nieuwe in de ats gebouwd. Ripper blijkt een bijzondere ld te hebben met de vereni- *g. „Ik kwam 35 jaar geleden Stompwijk om hier te voet- jen. Ik had namelijk verke- Ka| met Corrie", wijst Zonder- ge s(naar zijn vrouw die op de j |k zit. Zij benadrukt dat Henk 'niet allemaal alleen doet: „Er I altijd veel mensen die mee- j a pen met de organisatie. {de voetbalvereniging zette Iderop zich in voor de ten- im. £lub, de ijsclub, de vogel- Cht en het dorpshuis in Rijp- jering. Voor de pastoor knap- lij klusjes op en op 5 decem- speelde hij zelf een geestelij- Tegenwoordig houdt hij zich ig met de stichting Geef Ge- [Xiafldicapten een Kans. Daar lm ook de motivatie vandaan jarenlang het sprietlopen te overkniseren. „Geld wil ik heb- ïumaf- Mijn zoon woont in Swet- iim_|ge in Zoeterwoude, een o voor mensen met een ver- 300 ndelijke handicap. Daardoor nds.if1 ik dat er nooit ergens geld |r is." In plaats van de voet- Henk Zonderop op de plek waar zondag het 30ste Nederlands kampioenschap sprietlopen wordt gehouden. Foto: Henk Bouwman balclub kwam het geld, gemid deld enkele duizenden euro's, na enkele jaren ten goede aan gehandicapten. „Als ik niets or ganiseer, krijgen zij nooit eens een extraatje", vertelt hij strijd lustig. De hoogte van de opbrengst is sterk afhankelijk van het weer tijdens het festijn. „Het beste jaar was vier jaar geleden. Toen was het prachtig mooi weer en hebben we veel geld opge haald." Het geld komt binnen door inschrijvingen voor het sprietlopen en de verkoop van eten en drinken. Volgens Zon derop valt het niet mee iets te verdienen. „Je moet echt met iets bijzonders komen, voor er mensen op afkomen." Naast het sprietlopen treden daarom ver schillende bandjes op. Voor zijn jarenlange belangelozè inzet voor de mensen in zijn omgeving is Zonderop onder scheiden met de Rabobank Vrij willigers Award. Hij is voorlopig niet van plan te stoppen. „Het is veel werk, maar verschrikkelijk leuk om te doen." Hij heeft daarom ook veel zin in het NK sprietlopen komende zondag. „Ze hitsen elkaar lekker op in het dorp wie de nieuwe Neder lands Kampioen wordt. Ik heb voor dit jaar ook een nieuw snufje bedacht, maar dat hou ik nog even geheim." Over de oorsprong van het sprietlopen gaan de wildste verhalen. Zo zouden zeerovers de bemanning van gekaapte schepen dwingen op volle zee de boegspriet op te lopen. De onfortuinlijke zeelieden vielen natuurlijk in het water en ver dronken. Dit beeld is echter vooral een bedenksel van film makers in Hollywood. In het boek Volksvermaken' uit 1871 schrijft auteur J. ter Gouw over het spel. Volgens Ter Gouw is het behendigheidsspel afkomstig uit Hollandse haven steden. In de loop van de 19de eeuw, maar waarschijnlijk eer der ontstond het spel. Een ho rizontaal gelegen scheepsmast werd met zeep ingesmeerd. De sprietloper moest zo snel mo gelijk een prijs, die aan het ein de van de mast hing, terug brengen naar het beginpunt. Degene die uitgleed, viel in een met roet en meel gevuld zeil dat onder de balk hing. Zij wer den 'moriaantjes' genoemd. Halbo Bosker van de stichting Traditionele Sporten Spelen kan het verhaal van Ter Gouw bevestigen. Meer van dergelijke spelen zijn afkomstig uit ha vensteden, zoals touwtrekken en klootschieten. Volgens Bos ker dienden de spelen om ver veling onder de scheepsbe manning te voorkomen. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n-v. Dagblad uitgeverij bamiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Koosevcltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN - Greet en Plet Vos in hun zaak aan de Hogewoerd. Foto: Archief Leidsch Dag blad Woensdag 6 juli LEIDEN - Ze mag zich de eerste vrouwelijk 'gezel in het schoenherstellersbedrijf' van Nederland noe men: Greet Vos uit Leiden, die haar echtgenoot Piet tegenwoordig assisteert in hun schoenmakerij 'Cow boy' aan de Hogewoerd. Als eerste Nederlandse vrouw heeft ze met succes een opleiding gevolgd bij de Stichting Vakopleiding en Vakexamen voor de Schoenmakerij. "Ik kon alleen maar aardappelen schillen en wilde ook wel eens wat anders", zegt ze. Greet en Piet Vos zijn onlangs allebei tegelijk ge slaagd voor hun diploma, dat voor Piet een noodzaak was geworden. Weliswaar beheerst hij het schoen makersvak al zo'n tien jaar, maar de economische controledienst dwong hem alsnog het verplichte pa piertje te halen. En na twee keer een bekeuring te hebben betaald koos Piet eieren voor zijn geld en ging een opleiding volgen: één dag in de week in Rotterdam. Zijn echtgenote ging hem later op die wekelijkse tocht vergezellen en zo haalden ze het begeerde diploma. Van de 41 kandidaten behaalde Piet met zijn jarenlange ervaring de beste cijfers. Het schoenmakersbedrijf Cowboy is al veertig jaar in Leiden gevestigd. De vader van Piet Vos is er in 1937 aan de Nieuwe Rijn mee begonnen. De naam Cowboy is overgenomen van een schoenmakerszaak in Amsterdam, die door een oom van Vos sr. was op gezet en inmiddels al zestig jaar bestaat. Na de pe riode aan de Nieuwe Rijn verhuisde het bedrijf 26 jaar geleden naar de Hogewoerd, nummer 50. Later werd 'Cowboy' naar de overkant van de Hogewoerd, nummer 67, verplaatst en ging moeder Vos er een koffiebar 'bijdoen'. Later heeft ze die weer verkocht. Toen Vos sr. overleed, zette Piet het schoenmakers bedrijf samen met zijn moeder voort, als vijftienjari ge jongen leerde hij zichzelf het vak. In tien, vijftien jaar tijds liep het aantal schoenmakers in Nederland terug van dertigduizend naar drieduizend. 'Cowboy', waar vroeger twintig man aan personeel rondliep, werd een éénmansbedrijf. Een ambachtelijk beroep leek voorbestemd om te verdwijnen. Leek, want een paar jaar geleden bloeide het vak weer wat op.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17