LEIDEN REGIO Merenwijkers tegen bouw aan Zijldijk Stedenbouwkundige opzet Poelgeest is fantastisch' Falen is een tragedie, zonder diploma naar China kan niet' 'Van dit hart mag wel geschaafd worden' enbus ijdt vaker R3 Nieuwkoop wil neer rijksgeld oor GGD Eerste lichting studenten behaalt Master's Degree aan Leidse universiteit Weipoortse kaasboerderij maakt Groene-Hartkaas ieuwe projectleider denkt niet in verleden tijd 'Dit is Limburg in Leiderdorp' Vallen de mussen van het dak? zaterdag 6 JULI 2002 rschoten - Stichting Oude- bus Voorschoten vervoerde 2001 bijna 20.000 ouderen. 1996 tot en met 2000 waren it er niet meer dan 18.000 per De Stichting verklaart de ijging door de toename van thuiszorg en steeds meer ou- ;ren die zelfstandig blijven men. Daarom moet steeds aker de reservebus worden in- ézet en nemen de kosten toe. 30 je Stichting wil dit in de toe- pmst opvangen door de abon- 3O^eprijzen te verhogen en de erde reservebus te laten spon- iren. „We zijn op zoek naar pi geldschieter", zegt pen- Ingmeester Van Venetiën. Het Hntal vrijwillige chauffeurs g'Jngvan37 naar 41. „Ook dat koojoeten er meer worden nu de lis vaker rijdt", aldus de op- iep in het jaarverslag, cha l_Ag i Meerlingen maken F ieeld Pauwvijver Lessenaar - Leerlingen van ba- pschool Den Deijl in Wasse- kkaaar overhandigen maandag Krln beeldje aan burgemeester »n den Muijsenberg. In het tder van een project over indeelden in Wassenaar maakten z- "1 basisschoolleerlingen het jeld 'De Baadster', dat in de juwvijver staat, na. Het pro- tt is onderdeel van het pro- amma Kunstzinnige Vor- jing, dat door de gemeente, de nv tiovinciale instelling Kunstge- ftuw en de Wassenaarse basis holen wordt georganiseerd, oei van het programma is dat jee leerling twee keer per jaar aanraking komt met een mstvorm. De overhandiging 19 pi het beeldje vindt om 14.00 ïr plaats in Raadhuis De luw. Ge IDEI ,uhds vge door Wijnand Noot leiden- Tien Oost-Aziatische studenten ont vingen deze week hun 'Master's degree' voor de opleiding Engelse en Amerikaanse litera tuur van de Universiteit Leiden. Het is de eer ste lichting buitenlandse studenten die vol gens deze nieuwe opzet afstudeerde. De diplo ma-uitreiking had dan ook plaats in de Se naatskamer van het Academiegebouw aan het Leidse Rapenburg. De universiteit voert komend studiejaar de nieuwe bachelor/master-structuur in. De pas afgestudeerden zijn een voorhoede, ook wat betreft hun prestaties. „Daar kan menig regulier student nog een puntje aan zuigen", verzuchtte professor Wes terweel, die enkele van de gaststudenten bege leidde. In tien maanden rondden zij een oplei ding van een jaar af, in twee gevallen cum lau- de. Sommigen maakten, wegens vertraging in al lerlei procedures, het begin van de opleiding niet mee: zij begonnen met een inhaalslag. „Pas twee maanden geleden hoorde ik van de problemen die velen van hen ondervonden bij het krijgen van een verblijfsvergunning en het zoeken naar huisvesting", verklaart P. Lie- bregts, docent Engelstalige letterkunde. „Maar ze lachen alujd beleefd en klagen niet. Als ze een hele dag kwijt zijn aan het regelen van papieren, dan doen ze hun huiswerk ge woon 's nachts. Als je zegt 'Lees voor morgen de Bijbel', dan doen ze het." Chinese kandidaten moeten door twee selec tieprocedures heen: één in het land van her komst en één in het land van bestemming. Het is dan ook niet toevallig dat hier de meest ge talenteerde en gemotiveerde studenten te rechtkomen. „Falen is een tragedie", licht Nanda de Bruin, PR-medewerl ter, toe. ,.v?.ak heeft de familie thuis er jarenlang voor ge spaard. Instanties die kandidaten uitzenden, verwachten er ook iets voor terug. Zonder pa piertje terugkomen kan niet." De meesten doen daarom niets anders dan studeren. Re den waarom Westerweel hen in zijn toespraak aanspoort om nu, na het behalen van het di ploma, een tijdje te genieten en iets van Euro pa te zien. Eén van hen heeft de daad bij het woord gevoegd, al is het niet om vakantie te houden. Zij is vandaag afwezig omdat ze in Spanje alweer een volgende cursus volgt. De rest geniet met mate en drinkt niet. Bij de fees telijke borrel is al snel geen van de kandidaten meer te bekennen. De onderwerpen waarop zij afsmdeerden lo pen uiteen van de feministische literaire kri tiek in de achttiende eeuw tot de ontwikkeling van 'de Amerikaanse droom'. Jane Austen is een veelgekozen auteur, naast diverse Chinee- samerikaanse schrijvers. Eén koos T.S. Eli. een ander Lewis Carroll. Een kandidaat maak te een studie van Lady MacBeth, Elektra en Medea. „Chinese studenten blijven als een groepje bij elkaar", vertelt De Bruin. „Aan het Nederland se eten kunnen ze niet wennen. Een kamer al leen is al even problematisch: thuis zijn ze soms gewend om met z'n achten samen te hokken. In hun eentje worden ze eenzaam. Het komt daarom wel voor dat ze samen een kamer huren. Dat is meteen een ^emedie te gen het woningtekort." Westerweel voegt toe: „Een Engelse literatuurstudie is voor iemand uit China anders dan voor een westerling. Die andere achtergrond kan verrassende invals hoeken opleveren. Ze vonden het bijvoorbeeld raar dat al onze Nobelprijswinnaars dood zijn. Het blijft een cultuurschok." ien - De gemeenten in de idse regio moeten meer geld 3 mpn het Rijk krijgen om de GGD 3 betalen. De gezondheids- :nst van de gemeenten kost :eds meer geld. it wil burgemeester Van Veld en van Nieuwkoop. Hij gaat 'er in Den Haag om meer ld vragen dan op de gezond- idsdienst bezuinigen. Het irri- ;rt hem dat de kosten van de Zuid-Holland Noord de uit rijzen. Veel gemeenten meebetalen aan de GGD id-Holland Noord maken jh zorgen over de kostenstij- jigen van de gezondheids- uin&nst. Moet elke gemeente dit ir nog rond de 11 euro per in- or Qïner voor het werk van de jD betalen, volgend jaar moet it al 12,31 euro worden. Dat is n stijging van meer dan tien cent. Veel gemeenten had- aangekondigd tegen de be lting te stemmen. GGD houdt zich bezig met iventieve gezondheidszorg, it betekent onder meer con- le met jeugdartsen van de ge- idheid van scholieren en het voeren van inentingscampag- s. Volgens L. van Dijk van de ID is de dure begroting nodig, t extra geld is onder meer om gere salarissen te betalen, om I jh aan de richtlijnen van het te houden en om de brood- dige automatisering door te eren. „We doen echt geen ra- dingen", benadrukt hij. door Pieter van Langevelde zoeterwoude - Kazen zijn groot, plat en rond. Zo is dat nu een maal. Kazen zijn altijd rond ge weest en zullen altijd rond blij ven. Mooi niet dus. Sjaak en Karin van Veen van kaasboerderij 'Al tijd Zorg' uit de Weipoort hebben bedacht dat het maar eens an ders moet. Sinds kort maken zij kaas in de vorm van een hart. „Boeren zijn allemaal aan het nadenken wat ze naast hun agrarische activiteiten kunnen doen", zegt Sjaak van Veen, wiens familie al sinds 1913 in 'Altijd Zorg' woont. „Zo zijn wij bijvoorbeeld bezig geweest met het maken van ijs en hebben we overwogen een schuur om te bouwen tot appartement, om tijdens het zomerseizoen te ver huren. In je bedrijf heb je altijd een uitdaging nodig. Zo ont stond bij mij het idee om naast de ronde kazen ook kaas in de vorm van een hart te maken." „Het is eigenlijk een hart uit het Groene Hart", vult Karin van Veen haar man aan. „Maar van dit hart mag wel geschaafd wor den", zegt ze, verwijzend naar de oprukkende bebouwing die het Groene Hart bedreigt. „Ik ben gaan zagen en timme ren om een mal te maken", ver telt Sjaak. „Met die eerste mal heb ik in februari en maart veer tien kaasjes gemaakt, één per dag. De reacties waren positief. Onze vaste klanten zagen ze lig gen en zeiden dat ze ze leuk vonden om als presentje te ge ven. Daarom hebben we een leuke verpakking gemaakt: een mandje met een boerenzak- doek, hooi en wat productinfor matie." Karin: „Ik heb ook wel wat met cadeaus. Mijn broer is namelijk de eigenaar van Kado- shop Berg in het dorp." Al snel bleek dat er zoveel vraag naar de kaas was, dat de pro ductie verhoogd moest worden. Sjaak van Veen: „Op een gege ven moment hadden we een klein voorraadje opgebouwd, toen er een bus met Ierse toeris ten langskwam. Die gingen met dertig kaasjes weg. Dat was een bevestiging dat we iets goeds in handen hadden. Ik heb er mal len bijgemaakt en inmiddels maken we zeventien kaasjes per dag. En straks kunnen we er zelfs 25 per dag maken. De ge meente heeft een heel aantal van de kaasjes afgenomen om te gebruiken als relatiegeschenk. Bovendien liggen de hartvormi ge kazen inmiddels in een toe ristenwinkel in het hartje van Amsterdam." De Van Veenen hadden nog flink wat moeite om toestem ming te krijgen voor het afwij ken van de normale, ronde kaasvorm. „Om kaas te maken heb je toestemming nodig van het Centraal Orgaan Kwaliteit Zuivel (COKZ)", legt Sjaak uit. „De controleur van het COKZ zei, dat hij dacht dat het maken van kaas in een afwijkende vorm niet mocht. Toen heb ik hem er op gewezen dat van boeren wordt verlangd dat zij innovatief zijn. Vlak daarna kwam hij terug met formulieren, die hij heeft helpen invullen. Binnen een maand kregen we toestemming. Verder zijn we ook bezig met een octrooiaanvraag. Maar dat is duur en de procedure duurt lang." De productie van de 'hartkaas- jes', die bijna een kilo per stuk wegen, komt bovenop de nor male dagproductie van tien gro te kazen van zestien en twintig kilo. De Van Veenen maken de hartkazen in verschillende soor ten: naast gewone boerenkaas ook brandnetel-, mosterd- en komijnekaas en kaas met knof look, ui en paprika. „Maar met die kruiden gaat wel de specifie ke boerenkaassmaak verloren", aldus Karin, die iedere dag met haar schoonvader de kazen maakt, terwijl haar man de rest van de boerderij runt. „Boerenkaas verschilt van fa- briekskaas, doordat in de fabriek alle melk wordt gemengd en ze een heleboel room eruit halen. In onze boerenkaas kun je zelfs proeven wat voor voer de koeien krijgen. Stel dat we ze spruitjes zouden geven, dan zou je dat aan de kaas kunnen proeven. Die unieke smaak mist fabrieks- kaas." De hartvormige kaas van Van Veen is behalve op de eigen boerderij in de Weipoort ver krijgbaar bij verschillende win kels in Zoeterwoude-Dorp, de Spar in Leiderdorp en boerderij 't Geertje aan de Geerweg in Zoeterwoude. Sjaak en Karin van Veen: „Het is eigenlijk een hart uit het Groene Hart." Foto: Hielco Kuipers or Nancy Ubert >uw gstgeest - Poelgeest, dat het pronk- jik van Oegstgeest moet worden, lijkt deen broddellap. Volgens oppositiepar- iyVD zijn de fouten, vele bewoners laar, ichten en financiële tekorten het be- ,an js dat de kleine gemeente niet in staat en bm de nieuwbouwwijk tot bloei te jj. Pngen. Onlangs is een nieuwe project jaar, per aangesteld. Nico Dost is de man lke- f het paradepaardje zijn glans moet q' ruggeven. Een aantal bewoners van de ijk is gevraagd wat zij van de nieuwe prman willen weten. Dost komt met ïlie I antwoorden, erg ut heeft u zoal in huis? s- k ben jaren ambtenaar geweest en :rnst fo voor grote en kleine gemeenten ge- ïrkt. Alle taken die je kimt bedenken nder jb ft vervuld. Tot en met secretaris en An- lofd beleidszaken. Sinds vijf jaar heb een eigen bedrijf. Adprima. Dat staat or ADvies, PRoject- en Interim-MA- gement. We hebben al een aantal lke projecten op onze naam staan. Dmenteel werken we in Amsterdam dorp aan stedelijke vernieuwing. wordt een grote middelbare looi gesloopt en opnieuw gebouwd, er moet een sporthal komen plus mderden woningen. Ook de brand- 'erkazeme krijgt een nieuw onderko- ïn." En u denkt Poelgeest er even naast te doen? „Ik ben aangesteld voor een kleine drie dagen per week. Daar heb ik genoeg aan. Overigens ben ik wel zeven dagen per week bereikbaar. Ik stuur aan en coördineer. Ik voer niet uit. Toen ik aan Poelgeest begon, heb ik de organisatie structuur een facelift gegeven. Mede werkers hebben meer verantwoorde lijkheid gekregen. Als iemand ergens de verantwoordelijkheid voor draagt, wordt zijn of haar motivatie groter. Mijn hoofdopdracht is een project te realiseren dat kwaliteit heeft, financieel acceptabel is en voor eind 2005 afge rond is." U heeft tijd in te halen. Diverse deelpro jecten hebben vertraging opgelopen. Bent u bereid kwaliteit in te leveren om de boel op tijd te kunnen afbouwen? „Wat een oneerlijke vraag. Ik ben niet van plan onderscheid te maken tussen kwaliteit of voortgang. Beide zijn even belangrijk. Toekomstige bewoners wil len op tijd hun nieuwe woning betrek ken. Maar wat heb je er aan als je een woonwijk oplevert die niet aan de voor gespiegelde criteria voldoet?" De bewoners van het eerste uur zijn af geknapt. zeggen ze, omdat er al die tijd te weinig naar hen is geluisterd. Hoe denkt u dat gapende communicatiegat te dichten? „Ik weiger om over het verleden te pra ten. Als er om bewoners tegemoet te komen nieuwe besluiten moeten val Nico Dost moet zorgen dat Poelgeest voor eind 2005 is afgebouwd. Foto: Dick Hogewoning len, wijs ik graag naar de plek waar dat hoort te gebeuren: in de raadszaal. Ik beloof dat ik naar de bewoners luister. Maar dat betekent niet dat we ook voor de volle honderd procent gaan doen wat zij willen. In het verleden werd de communicatie weggevaagd door het stuwmeer van ander werk dat nog ge daan moest worden. Doordat ik de or ganisatie opnieuw heb ingericht, moet dat anders zijn. Of ik van plan ben veel geheim te houden? Waarom zou ik. Ik door Eric Went leiderdorp - Een groep bewoners uit de Leidse Merenwijk eist bij de Amsterdamse rechtbank dat de firma Perkhuis aan de Leider- dorpse Zijldijk alle bouwactivitei ten onmiddellijk staakt. De Me renwijkers geloven er 'geen snars' van dat de firmanten Hui- ser en Van der Perk in de Boter- huispolder een boomkwekerij gaan beginnen. „Dat is alleen maar een dekmantel om een prachtige woning te bouwen op grond die aan de overkant van De Zijl het tienvoudige kost." Perkhuis heeft begin dit jaar bij de gemeente Leiderdorp een vergunning aangevraagd voor de bouw van een woonhuis met bedrijfsruimte en een opslag loods aan de Zijldijk 38. De ven nootschap onder firma wil daar een boomkwekerij beginnen. Een jaar eerder had Perkhuis vergelijkbare bouwplannen in gediend, toen nog om op het zelfde stuk grond een agrarisch loonbedrijf te beginnen. „Maar daar zien we nu vanaf. Buurtbe woners deden daar op voor hand al zo moeilijk over. Ik heb geen zin om eerst zeven jaar te moeten procederen voordat ik die grond eindelijk eens een keer te gelde kan maken", aldus H. van der Perk. Zijn alternatieve plan is om de grond te benutten voor de kweek van snijheesters. „Die ac tiviteit past binnen het bestem mingsplan, dus daar kunnen we zo mee beginnen zonder dat we allerlei ingewikkelde en tijdro vende procedures moeten door lopen. Bovendien waren we toch al van plan om dat er als hobby bij te doen. Het enige verschil is dat het nu onze enige activiteit wordt. Ik geef het toe, het is min of meer noodge dwongen, maar inmiddels zijn we er heel erg enthousiast over geworden. Want het levert nog geld op ook." De overburen van het bedrijf, uit de Leidse Merenwijk, gelo ven niets van de plannen van Perkhuis. „Dit is zo langzamer hand een complete soap aan het worden", stelt O. Gennissen uit de Stokroos cynisch vast. „Ik ben zelf ondernemer en ik heb het businessplan van die kweke rij gelezen. Elke fatsoenlijke on derbouwing in dat plan ont breekt Die mensen hadden daar zelfs een championkweke- rij begonnen als dat nodig was geweest om die bouwvergun ning los te krijgen." Volgens de bewoners van de Stokroos probeert de firma 'een mooie woning te bouwen op goedkope bouwgrond'. „Met de1 volle medewerking van de ge meente", meent Gennissen. 1 „Die twee partijen hebben ge-I woon een deal gesloten. Het is I hier net Limburg in Leiderdorp. De gemeente weet dat daar nog1 een stukje vervuilde grond ligt. Als jullie dat saneren doen wij niet moeilijk, is vermoedelijk de afspraak. En die boomkwekerij gaat natuurlijk hooguit na twee jaar ten onder. Sorry, we heb ben het geprobeerd, maar het is niet gelukt, zeggen ze dan. Die woning en die loods krijgen we dan nooit meer weg." Alleen door de bouw vroegtijdig stil te leggen, kunnen de Merenwijkers hun uitzicht over de polder mis schien behouden, denkt hij. Daarop hebben ze bij de Am sterdamse rechtbank een voor lopige voorziening aangevraagd. De zitting is op 24 juli. Veel kans maken de omwonen den niet. „Een boomkwekerij past in het bestemmingsplan, en als de firma Perkhuis beweert dat ze daar zo'n kwekerij gaan beginnen, kunnen wij dat niet tegenhouden", zegt wethouder Molkenboer (PvdA). Wel belooft j hij erop toe te zien dat de on derneming geen andere activi teiten op het terrein gaat ont plooien. Als dat het geval is, treden wij onmiddellijk op." Woontorens weet dat ik met argusogen wordt ge volgd en ben van plan een open en eer lijk spel te spelen. Alleen als de onder handelingspositie van de gemeente in gevaar komt, blijft informatie binnens kamers. Logisch, lijkt me." Hoe gaat u om met de toezeggingen die de bewoners in het verleden zijn ge daan? „Daar ben ik voorzichtig mee. Hoe hard zijn die beloftes? Wie hebben ze gedaan? Ik heb geen bestuurlijke ver antwoordelijkheid. Ik moet alleen zor gen dat de zaken goed lopen. Dat zeg ik niet om me te verschuilen, het is de realiteit. Uiteraard respecteer ik de vastgelegde afspraken. Maar je kunt van mij niet verwachten dat ik buiten mijn boekje ga. Mijn taken zijn be grensd." Bewoners hebben u een paar keer horen roepen, dat u Poelgeest zo'n prachtig project vindt. Wat vindt u nu mooi aan die rechte lijn flats door de wijk. Doet die het plan geen geweld aan? „De stedenbouwkundige opzet is fan tastisch. Geloof me: het was niet een voudig om rekening te houden met een bestaande treinbaan en de hoogspan ningsmasten. Ik pretendeer niet een vakoordeel te kunnen geven, ik vind het simpelweg mooi. Met die flats is voor een duidelijke hoofdlijn gekozen, straks, als de wijk is afgebouwd, zie je die terug. Maar ik geef toe, hoe je een wijk beleeft blijft subjectief." Tijdens het interview weigerde de nieuwe projectleider van Poelgeest in te gaan op vragen die volgens hem niets te ma ken hebben met zijn uitvoe rende taak. Ook liet hij zich geen oordeel ontlokken over de affaire 'woontorens'. Daar om werd de vraag die met dit bouwprobleem heeft te maken aan wethouder Meester van ruimtelijke ordening voorge- Omwonenden willen dat bouwbedrijf Jos Jansen nog een laag afhaalt van de icoon torens die nu in aanbouw zijn. Niet zes maar vijf verdiepingen. Jos Jansen zegt dat het technisch mogelijk is en dat hij daartoe ook bereid is, als de gemeente Oegstgeest hem maar wil com penseren. Bijvoorbeeld door hem in Rijnfront een project te gunnen. Waarom kiest u daar niet voor? Meester: „Net zo min als dat we de OZB willen ver hogen en andere burgers willen laten bloeden voor de financiële tegenvallers in Poelgeest, zien we het ook niet zitten om andere pro jecten te belasten met een erfenis uit het verleden. Waarom zou Rijnfront met een negatief saldo moeten aanvangt? Bij Poelgeest is dat jarengeleden wel inge calculeerd. En wat komt er na deze zes woontorens? Er worden er nog een paar ge bouwd, en er komen nog andere deelprojecten in Poelgeest aan. Daarom blij ven we bij ons standpunt." (advertentie) het weer in uw straat www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15