REGIO Campagne Pechtold voor Rijn Gouwe Lijn Het is niet net... 2K)OVe Kappen laatste zes bomen Orangerieterrein blijft omstreden De Stemming Bont en blauw urgerzaken inger open pen dag roenesteeg Goed eten in kleine porties luttenbouwen in ^adsdeel West Eurodusnie gastheer van internationale conferentie Jde stelling!, Pharming mag octrooi niet verkopen 5Haal regionale taken weg bij Leidse burgemeester helpt je op internet LEIDEN leiden - Een taaie kern van bewoners van de Leidse Aloëlaan blijft onvermoeibaar alert op de gebeurtenissen op het laatste stuk open grond in het hart van hun wijk, het Orangerie terrein. Bij de commissie beroep en bezwaar in het stadhuis van Leiden stonden gisteren de bezwaarschriften van D. Polman ter discussie tegen de kap van de overgebleven zes bomen op het perceel Aloëlaan 41. Het oudste huis van de wijk is daar inmiddels verdwenen. Wat overblijft is een omgewoelde bodem. De grond, die vervuild bleek te zijn, is verwijderd. Op de plek komen ecowoningen. Voor het bouwplan heeft het grootste deel van de bomen al moeten wijken. Woningbouwver eniging Ons Doel stemde er echter vorig jaar mei mee in, dat de zes bijzondere bomen, waaronder een ceder, een pinus en een berk, zouden blijven staan. De toen verleende kap- vergunning ontzag de bewuste bomen. Nu de bodem tot een halve meter vervuild blijkt, dreigen zij alsnog te moeten verdwijnen. Pol man wijst er in een bezwaarschrift op dat de grond weliswaar vervuild is, maar niet dusda nig dat sanering noodzakelijk is. Alleen voor een kinderspeelplaats zou de grond gesaneerd moeten worden. De appartementen die op het terrein worden gebouwd zijn echter niet be stemd voor gezinnen met kinderen. Zelfs als saneren nodig is, kunnen de bomen blijven staan, betoogt de bezwaarmaker. De grond eromheen kan worden weggegraven en de wortels schoongespoeld. Volgens M. van der Ven, de ambtenaar voor wijkbeheer die met haar collega W. Griffioen van bouwen en wonen de gemeente vertegenwoordigt, klopt dit niet. „Als je de grond afgraaft, beschadig je de haarwortels", stelt zij. Ze verwijst naar erva ringen in Rotterdam met het schoonspoelen van de wortels van een kastanje, die korte tijd later stierf. Polman is niet overtuigd. „Eén mis lukte poging in Rotterdam betekent nog niet dat het onmogelijk is." In juridisch opzicht bestaat er geen noodzaak tot kappen, concludeert voorzitter J. Edinga van de commissie. „Het was wel het uitgangs punt van de onderhandelingen met Ons Doel", reageert Griffioen. Van derVen zegt dat er na de sanering nieuwe bomen geplant kun nen worden, maar dat wekt bij de bezwaarma ker weinig vertrouwen. De bomen staan im mers op plaatsen waar tuintjes komen. „En als gemeente ga je geen particuliere tuinen inrich ten", bevestigt ook Van der Ven. De commis sie doet binnen zes weken uitspraak. den - De begraafplaats Groe- 1 steeg Leiden houdt morgen n open dag. Dan is niet alleen begraafplaats, maar ook de la voor publiek toegankelijk, leningstijden van de aula: .00 tot 16.00 uur. den - De openingstijden van rgerzaken op het Leidse idhuis worden aangepast, rgemeester en wethouders bben daarover een voorstel de maak. Reden is het groei- _j d aantal klachten over chttijden en onbereikbaar- id. Onduidelijk is of het aan- »en van de openingstijden toe zal leiden dat de Leidse rgers in de toekomst ook op a erdagen in het stadhuis te- :ht kunnen voor bijvoorbeeld aanvraag van reisdocumen- li. Zaterdagopenstelling is een öte wens van D. Sloos van lefbaar Leiden. Hij vindt dat Irgerzaken open moet zijn als Leidenaars vrij zijn. Hoewel de weergoden gister avond beduidend minder goed geluimd waren dan tijdens de Peurbakkentocht van donderdag avond was het Culinair Festival op de Garenmarkt toch weer een succes. Door de grauwe lucht en de constante dreiging van een buitje was het aantal mensen dat zich waagde aan culinaire liflafjes niet zo talrijk. Maar bij elke tent waren de tafeltjes toch perma nent bezet. Eten van bijzonder goede kwaliteit, maar in porties die dikwijls wat teleurstellend waren. Het mocht de pret niet drukken. „Als deze mosselen op zijn, gaan we eens kijken wat de buurman op de kaart heeft staan," liet een jong stel zich met volle mond ontvallen. En gelijk hadden ze. Het Culinair Festival is een waardige opvolger van Lei den Culinair. Foto: Mark Lamers 5 Henk Zonderop: de koning van het sprietlopen 7 Glasquotum kwekers krijgt a st| ruilwaarde iden - Kinderen kunnen weer itten bouwen in de eerste van de schoolvakantie, in Stevenshof en de Mors. De >idse Welzijnsorganisatie stelt ideren van zes tot twaalf jaar 23, 24 en 25 juli in staat hun I nnen op dit vlak te beproe- 4 n. Er worden nog vrijwilligers Bi zocht om de kinderen bij het uwen te begeleiden. Het aan- kinderen dat mee kan doen ngt af van het aantal vrijwilli- rs dat wil helpen. Voor stu nten in mbo en hbo zijn armee studiepunten te halen, langstellenden wordt ver- cht contact op te nemen met ssa den Hulk van buurthuis arschwijk (tel. 5765656) of et Simone Heerikhuizen van lurthuis Stevenshof (tel. 12651). door Wim Koevoet leiden - De nieuwe wethouder verkeer en vervoer, D66'er A. Pechtold, geeft zichzelf tot het einde van dit jaar om de publieke opinie over de fel omstreden Rijn Gouwe Lijn om te buigen. „De Rijn Gouwe Lijn heeft een valse start gemaakt. Ik ga dat rechtzet ten", zegt hij vastbesloten. Pechtold ziet mogelijkheden om een draagvlak te creëren voor deze 'hoogwaardige comforta bele en schone vorm van ver voer die de reiziger van deur tot deur brengt'. „De vraag is niet of die Rijn Gouwe Lijn er moet ko men, maar hoe", zegt hij in zijn wethouderskamer, met 'het be langrijkste en leukste dossier' dat hij heeft voor zich. In de rest van Leiden is nog maar weinig enthousiasme te bespeuren en voeren de tegen standers van de tramverbinding tussen Gouda en de kust het hoogste woord. Bewoners van de Lammenschansweg en win keliers van de Breestraat zijn ge kant tegen het voorkeurstracé van het college: dwars door de binnenstad. Zij willen de tram op bestaand spoor laten rijden om de binnenstad heen. Een standpunt dat door steeds meer provinciebestuurders wordt ge deeld. En het LUMC, waar Pechtold graag een halte voor deur heeft, ziet het ding liever achterlangs rijden, door de Leeuwenhoek. Ook groeien de twijfels bij rijk en provincie over de financiële haalbaarheid van de Rijn Gouwe Lijn. Toch zegt Pechtold dat het beeld dat de Rijn Gouwe Lijn is ontspoord, nog voordat de rails is aangelegd, niet juist is. „Maar dat beeld bestaat wel, ja." Dat het tij zo ongunstig lijkt voor de de tram is volgens de wethou der, die 'dit dossier' heeft over genomen van zijn PvdA-collega R. Hillebrand, een gevolg van 'de povere communicatie'. Pechtold denkt dat als hij de wijken rondom de Lammen schansweg in trekt waar het wemelt van de tegenstanders, en als hij de Rijn Gouwe Lijn kan 'visualiseren' met gebruik making van nieuwe media, de stemming wel eens zou kunnen veranderen. „Niet iedereen zal ineens vóór zijn maar de discus sie kan dan eindelijk eens met argumenten worden gevoerd en niet op grond van gevoelens en verkeerde beelden." Pechtold benadrukt dat de Rijn Gouwe Lijn geen sneltram is die 'door de Breestraat roetsjt'. „De fietsers zullen daar harder rijden dan de tram." Zij die pleiten voor bestaand spoor, krijgen van Pechtold te horen 'dat je wel gek moet zijn om je erbij neer te leggen dat je als enige grote stad op de route tussen Katwijk en Alphen aan den Rijn niets aan die tram hebt'. „Ik zou er bezwaar tegen maken als alle andere gemeen ten de lusten hebben en wij al leen de lasten." leiden - Het wereldwijde netwerk People's Global Action (PGA) houdt van 31 augustus tot en met 4 september zijn tweede Europe se conferentie in Leiden. Het Leidse collectief Eurodusnie treedt op als gastheer. PGA is een club die zich verzet tegen 'het mondiale ka pitalisme'. De conferentie wordt gehouden in de gebouwen van Eurodusnie aan de Koppenhinksteeg en de Boerhaavelaan. Het LVC en het Volkshuis doen ook mee. Er zijn workshops, lezingen over thema's als democratie en migratie en een cultureel programma met con certen, poëzie en documentaires. De meeste deelnemers zijn nog niet onderdak. De organisatie zoekt een locatie voor een camping. Iedereen die op de LPF stemde hoort nu spijt te hebben Geef uw mening j www.Ieidschdagblad.nl >rp e politie moet de straat te- ■\f\jQ\y rugveroveren, riep Daan Dos van Leefbaar Leiden deze Jek in de raadscommissie be- 3ur en veiligheid. Hier werd f' y gewelddadige politieoptre- In besproken bij de omstreden truiming van De Burcht op 2 ii. Daar vierden die avond stuk of veertig Eurodusniërs i actiefeest tegen de zogehe- verwijderingsbevelen, dat zo vreedzaam als illegaal s, zo staat nu wel vast. Desal- ittemin is op de Eurodusniërs op één van hen in het bijzon- op een manier ingehakt, die een stel onschuldige folkloris- che stadsanarcho's zeker niet wenst. politie moet weer de baas rden op straat, raaskalde los erachteraan. Sloos weet :er dat dat is wat 'de mensen' len. Die willen immers meer luw op straat. politie heeft een baas boven h, te weten de burgemeester, lus Filip van As van de Chris- ïUnie, die gelukkig goed bij les was. En die burgemeester oet, even simpel gesteld, doen it de raadsleden zeggen. Want raadsleden zijn, zeker in het :uwe duale bestel, de bazen n de stad. Zij zijn verantwoor- lijk voor de wijze waarop de blieke ruimte wordt terugver- erd. Sloos is zelf raadslid, ilukkig zijn er nog meer raads- len, want als het aan Sloos d gelegen was heel de kwestie !t in de raadzaal aan de orde >teld. Hij zei zich eraan te sto- i dat 'elke fractie elke politie- ik op de agenda kan zetten'. >of er dagelijks politiemensen linie en met de wapenstok in aanslag door de stad trekken i orde op zaken stellen en als- Sloos telkens wordt lastigge- -ugnu Hen met klachten van mis eer ht ndelde stadsgenoten. brie et één kritisch woord wenste t kopstuk van Leefbaar Leiden vuil te maken aan het politieop treden, dat op zijn zachtst ge zegd dubieus mag worden ge noemd. Alle macht aan de poli tie, ze slaan er maar op los, Sloos geeft zijn zegen. Bij voorbaat. En achteraf. Onge zien. Ook WD'er Rob de Rooij vindt al die trammelant over Eurodus nie en de bont en blauw gesla gen Marco van Duin maar on zin. Hadden ze maar niet moe ten demonstreren. Ze hadden hem gewoon een petitie met be zwaren tegen verwijderingsbe velen moeten overhandigen, zei het liberale snotjoch in de raadscommissie. Alsof Eurodus nie De Rooij's mening over deze bevoegdheid van de politie daarmee wél had kunnen veran deren. Dominee Het schijnt dat er van die hele politieke vernieuwing in Neder land, landelijk althans, niks te rechtkomt. Kiezers wenden zich, zo melden de kranten, massaal af van de LPF, die niet veel meer dan een euroduppie per liter in de aanbieding heeft. Maar in Leiden komt het wél goed. Want de Leidse gemeen teraad heeft Jaap Brüsewitz. Dat is een doopsgezinde dominee die zich, na een kortstondige flirt met het Leefbaar Leiden van Daan Sloos (als we Daan Sloos mogen geloven tenminste) heeft bekeerd tot het gedachtegoed van D66 (als er zoiets als een ge dachtegoed van D66 bestaat tenminste). Brüsewitz is nog fris. Een beetje zoals D66 (toen nog D'66) dat 36 jaar geleden was. En de eerste keer dat de dominee in zijn functie van duo-raadslid de ko lommen van de krant haalde, was dat ook meteen met een oorspronkelijke gedachte. Schrap het geld voor de steden banden van Leiden met Oxford, Torun, Buffalo City en Juigalpa maar van de begroting, zei de D66'er. Burgemeester en wethouders werken aan een nota over die gezellige uitwisselingen, die soms een verkapte vorm van ontwikkelingshulp zijn. Maar die nota is nog lang niet af. We hebben dus geen duidelijke plannen voor die stedenbanden, redeneerde Brüsewitz. En als je geen plannen hebt, hoefje ook geen geld op de begroting te zetten. Verfrissend. Vérstrekkend ook. Een heel nieuwe kijk op begro ten. Als je plannen niet af zijn hoef je er ook geen geld voor opzij te zetten. Zolang de plan nen voor - om maar eens iets te noemen - de herinrichting van de Aalmarkt niet klaar zijn, hoef je daar in de begroting ook geen rekening mee te houden, dat is een beetje de gedachtegang van Brüsewitz. Pas die gedachtegang toe op alle plannen van de gemeente Lei den, en je komt tot iets wat je misschien dynamisch begroten zou kunnen noemen. Dat gaat als volgt: je gooit alle inkomsten van de gemeente in één grote pot, en mocht er onverhoopt eens een plannetje in het stadi um van uitvoering geraken, dan kijk je of er in die pot nog geld zit. Zo ligt niets meer vast Misschien wordt het een jan boel, maar de gedachte is in elk geval het predikaat 'bestuurlijke vernieuwing' meer dan waard. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink den haag/leiden - Pharming Group uit Leiden mag een octrooi voor een medicijn voor de dode lijke spierziekte van Pompe niet overdragen aan het Amerkaanse bedrijf Gemzyne. De Haagse kort gedingrechter mr. J. du Pon heeft de overdracht gisteren op straffe van een dwangsom van tien miljoen euro verboden. Het Academische Ziekenhuis Rotterdam stapte naar de rechter, omdat het in surseance van beta ling verkerende Pharming Group het octrooi wilde verkopen aan Gemzyne. De overdracht maakt deel uit van een plan van de curator om de finan ciële problemen van Pharming op te lossen. De rechter gaat er van uit dat het octrooi tiental len tot honderden miljoenen guldens waard is. De rechter vindt het geen oplossing dat het AZR na de overdracht van het octrooi in de VS met Gem zyne een regeling moet treffen. Daarom moet eerst in een arbitragezaak worden vastgesteld hoe de rechten en plichten in de overeenkomst tussen het AZR en Pharming Group precies zijn vastge legd. (advertenties) leiden - Waarnemend burge meester Lemstra komt, mede op aandringen van CDA'er J. de Haan, met een notitie over het beslag dat regionale zaken op de agenda van Leidens eerste bur ger leggen. Lemstra schat dat hij de helft van zijn tijd bezig is met de regio. De Haan wil dat Lemstra met zijn notitie 'voorwerk' verricht voor zijn opvolger. Lemstra s voorganger, J. Postma, vertrok omdat hij volgens de fractie voorzitters niet goed functio neerde. Eén van de voornaam ste klachten was dat Postma's regionale taken zijn werk in Lei den overschaduwden. Lemstra vraagt zich intussen hardop af of al die regionale ta ken wel door de burgemeester moeten worden verricht. „Een centrumstad als Leiden levert veel voorzitters, maar dat hoeft niet per se de burgemeester te zijn. Dat kan ook een 'loco' of een raadslid zijn." BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 om plotseling abonnementskosten te rekenen als je eerst gratis was. 12move doet het anders. 12move is gratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam 12move zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap daarom over op 12move. Registreren is héél makkelijk en je interneltikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naar www.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13