BUITENLAND Besluit VN-missie Bosnië uitgesteld Alleen weerman slaat alarm op Independence Day -F _el lichamen van tip geborgen iker voor kust losgetrokken ne<al IRA plant |;ordaanslagen' igtuigongeval "att Britten leven —Rode Leger veroordeeld rme boete ^kische partij »o Kilometer sr Duits asfalt' Minsk marcheert Stiefzoon van Saddam Hussein opgepakt in VS Annan: VS brengen systeem van vredeshandhaving in gevaar VS: Taliban hielden zich schuil in getroffen dorp Europarlement: Strenge regels voor genvoedsel Berlusconi moet schade aan kabinet repareren Standbeeld IJzeren Dame kopje kleiner Hoge Palestijnen negeren hun ontslag door Arafat lingen - De politie heeft U toe 67 van de 71 stoffelij- yerschotten van de vlieg- ïgej in het zuiden van Duits- u gevonden. De politie s|t vandaag de laatste licha- I te vinden. Vandaag wor- pok de nabestaanden van vipchtoffers in Friedrichsha- len stad in de buurt van de (plek, verwacht. Zij zullen Itoriteiten helpen de licha- jte identificeren. Maandag- R^i vlogen een Russisch pas- rsvliegtuig en het vracht- luig op circa 12 kilometer te tegen elkaar boven het ie Bodenmeer. Luchtver- ïeiders in Zwitserland en een cruciaal automa- alarmsysteem uitgescha- foor onderhoud. - Een olietanker met een ;oppige Nederlandse be ding die gisteren tijdens jachtig weer aan de grond joor de toeristische eilan- an de republiek Fiji in de rtc<Oceaan, is vanochtend tr^rokken. Volgens de mari- 2idP de tanker Great Theresa 1 opn op een rif toen de au- tische piloot crashte. Het bekend of het schip een ^Jan de lading is verloren. kï - De Noord-Ierse politie heeft vooraanstaande r vritse politici als premier I Trimble en dominee Ian ^Jy gewaarschuwd voor de dreiging' van een aanslag in leven. Die zou worden ereid door de Real IRA, idicale splinter die zich af- ide van de pro-Ierse IRA, jt die aan het vredesproces leelnemen. Ook een ;aculaire bomaanslag' zou mende dagen tot de mo- behoren, aldus de Real IRA zou zo de Jrillen opvoeren in de aan- laar de omstreden jaar- |H)ranjemarsen. donderdag 4 JULI 2002 j3* gON - Een Brits vliegtuigje eren even buiten de Por- hoofdstad Lissabon estort. Het toestel crashte a de start uit het kust- veje Cascais. Alle vier Britse ron!nden kwamen om het le- aeldden lokale media. Het lig was onderweg naar De piloot meldde twintig en na de start terug te ke- far Cascais vanwege het e weer. Even later ver- het toestel van het ra- lerm. Reddingswerkers in het wrak van het vlieg- iter op een bergweg, even lorden van Lissabon. i - Een rechtbank in Tokyo sen vrouwelijk lid van het se Rode Leger veroor- tot twintig jaar cel we- joging tot moord en een W lomaanslagen op gebou- an grote bedrijven in 1974 f5. De aanklagers hadden jlang geëist. De 51-jarige 'werd al in 1975 aange- jn, maar kwam twee jaar ip vrije voeten. Dit was sultaat van onderhande- i tussen de regering in To- j het Japanse Rode Leger een Japans vliegtuig was pt. Ze werd in 1995 in enië opgepakt. Bij de lenreeks in Tokyo waarbij uw betrokken was, raak- stijds twintig mensen ge- - Een Spaanse rechter gisteren de Baskische se ptische pariij Batasuna Ideeld tot het betalen van ioen euro schadevergoe- Je uitspraak betekent _Jjk het einde van de par- |regering in Madrid pro- I Batasuna te verbieden is vermeende banden met Cheidingsbeweging ETA. =2hter oordeelde dat Batas- irantwoordelijk is voor de e die werd aangericht tij- [ewelddadige straatpro- van de jeugdbeweging f partij. «en - De Duitse automo- ticlub ADAC wil dat er tot leker 2.400 kilometer isfalt bijkomt in de irepubliek. De aanleg van fe snelwegen is volgens de (ANWB nodig wegens de Jroei van het vrachtver- fot 2015 zou dat met liefst (cent toenemen. Het per- Vervoer dikt volgens de met een vijfde aan. De regering zou pér jaar2,5 d euro voor de extra we- joeten reserveren. Minsk - Hoewel er in Witrusland tot het uiteenvallen van de Sovjet unie helemaal geen sprake was van zelfstandigheid, en het land ook nu nog zeer nauw met de grote buur Rusland is verbonden, viert het elk jaar op 3 juli onafhankelijkheidsdag. Op die datum in 1944 werden de Duitsers in Witrusland verslagen. Deze militairen paradeerden gis teren door de hoofdstad Minsk om dat te vieren. Witrusland wordt geleid door de autoritair opererende president Loekasjenko en krijgt internationaal veel kritiek vanwege de mensenrechtensituatie en de gebrekkig werkende democratie. Foto: EPA/Victor Dratsjev miami/ap - Een stiefzoon van de Iraakse leider Saddam Hussein, Mohammed Nour Al-Din Saffi, is gisteren gearresteerd in Mia mi in de Amerikaanse staat Flo rida, waar hij zich had inge schreven bij een vliegschool. Hij wordt ervan beschuldigd de im- migratieregels te hebben over treden. De 36-jarige Saffi, die de Nieuw- Zeelandse nationaliteit heeft en als piloot voor een Nieuw-Zee- landse luchtvaartmaatschappij werkt, was op een toeristenvi sum naar de Verenigde Staten gereisd. Om een cursus te kun nen volgen bij een vliegschool had hij echter in het bezit moe ten zijn geweest van een speci aal visum, aldus de immigratie dienst. Ook vertelde hij na dinsdag te zijn aangekomen niet aan de douane dat hij van plan was les sen te volgen bij de vliegschooL Volgens een woordvoerder van de immigratiedienst zal Saffi het land worden uitgezet. Saffi's moeder is een voormalige stewardess. Zij zou eind jaren tachtig een relatie hebben gehad met de Iraakse president. Later zouden zij zijn getrouwd, maar dit is nooit officieel bevestigd. Saffi had zich ingeschreven bij het Aeroservice Aviation Center, waar ook een van de kapers van 11 september vlieglessen volgde. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De VN-Veiligheidsraad in New York heeft afgelopen nacht besloten de beslissing over het mandaat van de VN- missie in Bosnië twaalf dagen uit te stel len. De Verenigde Staten spraken afgelo pen zondag hun veto uit over de verlen ging, omdat niet werd tegemoet gekomen aan de eis Amerikaanse vredessoldaten en burgers te vrijwaren van vervolging door het Internationale Strafhof (ICC). Een uitstel van 72 uur om tot een com promis te komen met de andere leden van de VN-Veiligheidsraad bracht van nacht geen doorbraak. Nadat afwijzend werd gereageerd op Amerikaanse com promisvoorstellen, stemde de Ameri kaanse VN-ambassadeur Negroponte in met uitstel tot 15 juli. De weerstand tegen de opstelling van de VS is groot, maar volgens Negroponte 'heeft niemand de deur volledig dichtgegooid'. De secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, waarschuwde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell gisteren dat Amerika het hele sys teem van vredeshandhaving in gevaar brengt met zijn blokkerende opstelling, terwijl het hoogst onwaarschijnlijk is dat ooit een aanklacht tegen een vredessol- daat wordt ingediend. Amerika is pertinent tegen het Interna tionale Straffiof in Den Haag, dat afgelo pen maandag officieel van start is ge gaan. De VS willen koste wat kost voor komen dat hun soldaten en burgers voor dat hof gesleept kunnen worden. Voor standers van het ICC stellen dat er geen gevaar is voor de aanklachten die de VS vrezen. De Amerikaanse compromis voorstellen kwamen er op neer dat de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad - waaronder Amerika - een veto zouden kunnen uitspreken over individuele on derzoeken of aanklachten van het straf hof en zo immuniteit zouden kunnen verlenen. Volgens een meerderheid van de Veiligheidsraad zou dat het gezag van het Strafhof ondermijnen. Ook Kofi An nan bekritiseerde het idee, evenals orga nisaties als Amnesty International en de Coalitie voor het ICC. Het uitstel geeft de Verenigde Naties en de Europese Unie meer tijd om een or delijke overdracht van de VN-politiemis- sie (Unmibh) te organiseren, mocht de impasse ook op 15 juli nog niet doorbro ken zijn. Als het veto van Amerika blijft staan, moet de 1.800 man tellende poli tiemacht van de VN (die onder anderen 46 Amerikanen en 55 Nederlanders telt) ophouden met het trainen van de Bosni sche politie. De EU is bereid om het poli tiewerk van de VN een half jaar eerder dan gedacht over te nemen. EU-politici hebben gisteren beloofd het benodigde geld te vinden. Volgens de NAVO komt het werk van de vredesmacht SFOR niet in gevaar door de ruzie in de Veiligheidsraad. Amerika heeft aangegeven zijn SFOR-soldaten niet te willen terugtrekken uit Bosnië, ook al is het ICC afgelopen maandag offi cieel van start gegaan. „We zullen Bosnië niet in de steek laten", zei Witte Huis- woordvoerder Ari Fleischer. Volgens defensieminister Rumsfeld zul len de VS hun vredesverplichtingen van geval tot geval bekijken en nakomen, ook al lopen vredessoldaten dan het gevaar op vervolging door het ICC. straatsburg/anp - Het Europe- se Parlement heeft gisteren ge stemd vóór strenge regels voor genvoedsel. Genetisch behan delde voedingsmiddelen moe ten een etiket krijgen waarop dat duidelijk staat. Dat geldt niet voor afgeleide producten zoals eieren, melk en vlees van dieren die genetisch bewerkt veevoer hebben gekregen. Om het door tal van voedselschandalen ge deukte vertrouwen van de con sument te herwinnen wil het parlement levensmiddelen en veevoer met genetisch gemodifi ceerde organismen (ggo) of in grediënten alleen vrijstellen van etikettering zolang het om min der gaat dan 0,5 procent. Voe dingsmiddelengiganten zoals Unilever en Nestlé hebben moeite met de plannen. Een Magnum-ijsje (van Unilever) bevat gemanipuleerde soja en daar moet dus straks een etiket op, als het aan het parlement ligt. De lidstaten zijn nu aan zet, en daarna weer het europarle ment, voordat de wetgeving in de loop van 2003 van kracht kan worden. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Met de snelle benoeming van een nieuwe minister van binnenlandse zaken probeerde de Italiaanse premier Silvio Ber lusconi gisteren zware schade aan zijn kabinet te repareren. Hij benoemde zijn partijgenoot en minister voor het regerings beleid Giuseppe Pisanu tot op volger van de eerder op de dag afgetreden Claudio Scajola. Scajola ging afgelopen zondag over de schreef door de vier maanden geleden vermoorde regeringsadviseur Marco Biagi af te schilderen als 'man zonder ballen' en hem een zeikerd te noemen. De minister van bin nenlandse zaken verontschul digde zich daarvoor maandag reeds bij de familie van Biagi. In zijn ontslagbrief gisteren deed hij dat opnieuw. Scajola's erger nis was gewekt door het publi ceren van brieven en e-mails van Biagi, waarin de econoom klaagt over slechte persoonlijke beveiliging. De gematigd linkse Biagi had dreigbrieven en tele foontjes ontvangen, terwijl het ministerie van binnenlandse za ken eerder de permanente be waking van hem en een aantal andere regeringsadviseurs had ingetrokken. Berlusconi legde gisteren de verantwoordelijk heid voor dat besluit bij de vori ge centrum-linkse regering. Minister Scajola had zondag al willen aftreden, maar Berlusconi was het daar niet mee eens. Sca jola is een vertrouweling van hem, een van de drijvende krachten van diens partij Forza Italia en medeverantwoordelijk voor de met overweldigend suc ces bekroonde verkiezingscam pagne van Berlusconi. Maar de premier moest bakzeil halen, vooral door het verzet van vice-premier Gianfranco Fi- ni, leider van de ex-fascistische regeringspartij Alleanza Nazio- nale. Fini roemde gisteren de 'moed' en het 'verantwoorde lijkheidsgevoel' van Scajola om - met enige vertraging - af te tre den. De oppositie kritiseert de rege ring omdat het onderzoek naar de daders - de moord op Biagi is opgeëist door de Rode Briga des - nog niets heeft opgeleverd. Bovendien hebben Berlusconi en andere ministers een recht streeks verband gelegd tussen de moord en de kritiek van links op de economische hervor mingsplannen van de regering. De beschuldigende vinger ging vooral naar de linkse vakbond CGIL, die zich uitermate kritisch had uitgelaten over Biagi en an dere progressieve adviseurs van de regering-Berlusconi. Het debat gisteravond was dan ook zeer emotioneel. Berlusconi werd al tijdens zijn inleidende toespraak herhaaldelijk onder broken met kreten als 'schande'. Kamervoorzitter Casini onder brak de zitting daarom een paar keer. Thatcher bij het beeld toen het nog niet onthoofd was. Foto: AP londen/ap - Een wit marmeren standbeeld van de Britse ex-pre- mier Margaret Thatcher is giste ren in een galerie in Londen door een vandaal onthoofd. De man is gearresteerd en moet vandaag voor de rechter ver schijnen. De 37-jarige Paul Kelleher greep een van de metalen paaltjes waaraan touwen hingen om het publiek op afstand van het beeld te houden en sloeg daar mee het hoofd van het beeld. De burgemeester van Londen noemde de onthoofding een daad van moedwillig vandalis me. Rond het beeld van Thatcher was eerder opschudding ont staan omdat het niet in het La gerhuis geplaatst mocht wor den. In het parlement staan is voorbehouden aan beelden van voormalige leiders van het land die al zijn overleden. Die wet is inmiddels gewijzigd. Het door een anonieme gever betaalde beeld wordt na de vol gende verkiezingen in 2006 in het Lagerhuis geplaatst, maar tot het zover is staat het in de Guildhall Art Gallery in de City of Londen. De IJzeren Dame is uitgebeeld in een lange rok met een getail leerd jasje en met haar beroem de handtasje. kabul/afp-rtr - In het Afghaan se dorp waar in de nacht van za terdag op zondag tientallen bruiloftsgasten om het leven zouden zijn gekomen door een Amerikaanse luchtaanval, hiel den leiders van de Taliban zich schuil. Dit zei vanochtend een van de leden van het Ameri kaanse team dat onderzoekt wat er in de bewuste nacht is ge beurd. Volgens hem hebben Ameri kaanse grondtroepen de infor matie over de Taliban uit ver schillende bronnen gekregen. Amerikaanse toestellen hadden het gebied de afgelopen twee weken zeker viermaal 'bekeken' en iedere keer werden zij be stookt met luchtafweergeschut. Toen grondtroepen van de VS zich zondag in de omgeving van het dorp voorbereidden om het dorp te doorzoeken, zagen zij opnieuw luchtafweergeschut, aldus majoor Gary TaJiman. De militairen op de grond hebben daarop gevechtsvliegtuigen met laserapparatuur naar de plaats van het luchtafweergeschut ge leid. Volgens de commandant van deze operatie zetten de Tali- banstrijders dergelijk geschut vaak dicht bij woningen neer. De Afghaanse autoriteiten en omwonenden hebben steeds verklaard dat de Amerikaanse luchtaanval begon nadat bezoe kers van de bruiloft in de lucht hadden geschoten om uiting te geven aan hun vreugde. Amerikaanse militaire functio narissen stelden daartegenover dat het niet erg waarschijnlijk is dat de bemanning van het Ame rikaanse vliegtuig de tijdens het feest afgevuurde schoten heeft gezien als 'vijandelijk vuur'. „Dat soort schoten is niet op een bepaald doel gericht. De be manningsleden van het vliegtuig meldden dat het vuur speciaal op hen gericht was", aldus een woordvoerder. Een woordvoerder van het Pen tagon maakte gisteravond laat bekend dat de Amerikaanse on derzoekers, die samenwerken met Afghaanse collega's, lijken noch graven hebben aangetrof fen in het dorp. Het Amerikaan se team, dat samenwerkt met Afghaanse deskundigen, is vol gens de woordvoerster van het Pentagon een aantal uren op de plaats geweest waar de meeste slachtoffers zouden zijn geval len. „Ze hebben wel bewijs ge zien dat er schade is aangericht, maar hebben niet kunnen vast stellen waardoor, en ze hebben wat bloed gezien. Zij hebben geen enkel lijk en geen enkel graf gezien", aldus de woord voerster. ramallah-gaza/afp-dpa - Twee van de invloedrijkste Palestijnse veiligheidsfunctionarissen heb ben hun ontslag door president Arafat naast zich neergelegd. De veiligheidschef op de Westelijke Jordaanoever, Jibril Rajoub, zei gisteren tegen de BBC niet op te stappen. „Ik treedt niet af. Dat is mijn boodschap aan Arafat" De politiechef in Gaza, Ghazi Ja- bali, heeft zijn ontslag afgedaan als 'gerucht' en blijft op zijn post. Het hoofd van de civiele verdediging, Mahmoud Abu Marzouk, heeft nog niets van zich laten horen over zijn door Arafats medewerkers bekendge maakte ontslag. Rajoub is binnen de partij Fatah één van Arafats machtigste riva len. Hij is politiek gematigd en heeft al vele malen hoog opgelo pen ruzies met Arafat gehad. Jabali is een in de Gazastrook bijzonder impopulaire politie- commandant. Arafat wil in het kader van zijn hervormingen over een half jaar verkiezingen houden. Onder druk van Israël en de Verenigde Staten is hij begonnen met de hervorming van zijn door Israë lische aanvallen en corruptie ondermijnde bestuur. De Israë lische premier Sharon poogt het bestuur uit te schakelen. De Amerikaanse president Bush heeft 24 juni de Palestijnen op geroepen nieuwe leiders te kie zen, die niets met de terreur van doen hebben. De druk van Palestijnse kant op Arafat wordt ook groot. De el lende onder de voor een groot deel in hun woningen opgeslo ten, straatarme Palestijnen heeft tot verschillende demonstraties geleid. Gisteren gingen aanhan gers van de Islamitische verzets beweging Harnas de straat op. Zij raakten slaags met de Pales tijnse politie. Zeker 21 mensen raakten gewond. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het kan geen enkele Amerikaan zijn ont gaan: dit wordt het lange weekend van de mannen in zwarte pakken, de heftig gepromote film 'Men in Black II' wel te verstaan. Ondanks de voortdurende dreiging van terreurgevaar en de toenemende 'ruis' over een tweede aanval van al-Oaeda op de VS deze zomer of herfst, viert Amerika vandaag zijn onafhankelijkheidsfeest. Het alarmsysteem van de Verenigde Staten staat nog steeds op 'geel', de middelste van de vijf kleuren die aangeven hoe groot het risico op een terreuraanval is. Het enige 'rode' sein in Amerika slaat op het weer: het is ongenadig heet in grote delen van het land. Wie thuis geen airconditioning heeft, krijgt het advies de koelte van een bioscoop op te zoeken. Vorige week werden alle Amerikaanse politiediensten door de FBI gewaarschuwd: de grote mensenmassa's die traditioneel op de 4 juli-parades en het vuurwerk af komen, zouden een doelwit kunnen zijn voor terroris ten. En zoals dat hoort zijn overal in het land voorzorgs maatregelen genomen. Volgens de autoriteiten is er geen betrouwbare, specifie ke informatie over een aanvalsdreiging, en er is geen publiek alarm geslagen. Uit voorzorg vliegen wel weer permanent straaljagers boven New York, Washington en andere steden, net als het eerste half jaar na 11 september. Boven het Vrij heidsbeeld in New York en enkele andere markante Amerikaanse symbolen is het luchtruim gesloten. Een coördinatiecentrum in het Witte Huis heeft contact met de bijna 2100 festiviteiten in het land. En in hoofd stad Washington zullen bezoekers - niet voor het eerst - hun tassen moeten laten doorzoeken voor ze hun de kentje kunnen uitslaan op het gras van de Mali, het lan ge smalle veld voor Capitol Hill. President George Bush heeft zijn landgenoten opgeroe pen om net als hijzelf de deur uit te gaan en te vieren 'dat we ons gelukldg mogen prijzen Amerikanen te zijn'. De president bezoekt een parade in Ripley in de staat West-Virginia en bekijkt het traditionele vuurwerk in Washington vanaf het balkon van het Witte Huis. Een op de drie Amerikanen meent dat een terreuraanval waarschijnlijk is in de komende maanden, maar bijna negen op de tien verwachten dat er vandaag niets zal gebeuren. Zij worden bijgevallen door terreur expert Paul Bremer, die gisteren op CNN zei dat terroristen toeslaan als ze er klaar voor zijn, en zich niet laten lei den door voor Amerika speciale data. Ook tijdens de Super Bowl, de Olympische Spelen en op feestdagen sinds 11 september werd Amerika opgeroe pen alert te zijn, maar wel 'door te gaan' met het nor male leven. Veel Amerikanen gebruiken het lange weekeinde om er op uit te trekken, of houden een barbecue. Alhoewel dat niet meer overal mag, vanwege de extreme droogte.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5