BINNENLAND Crisis in LPF bezworen na vertrek Dost FLORIADE FIT In de geest van Pim is niet alles te lijmen Grotere kans van slagen met nieuwe rijopleiding 'Nieuwe huizen te duur' Flnrïarie rraad van Anne ink onder loep goslaaf achter er liquidaties' ntrole Duitsland grijs kenteken Itoord over capping A2 len van leven Imiste kinderen ier zet streep er IRT-affaire igskoeriers ir huis sturen' mer verdeeld abortusboot Dode zeehond onderzocht COMMENTAAR Apartheid Steun voor Herben en fractie Kamer wil onderzoek naar islam Laroes algemeen hoofdredacteur NOS Journaal ZATERDAG 6 JULI Gezondheid, onthaasten, je fit voelen en relaxen! hoogtepunten: jT\ Toch hoogbouw rond Schiphol Iïrdam - Het Nederlands tuut voor Oorlogsdocu- tatie (NIOD) gaat opnieuw iizoek doen naar het ver van de familie Frank. Dat het NIOD vanochtend be- Igemaakt. Het gezin Frank [iet anderen in het Amster- Achterhuis, toen het ge- ip door de Duitsers werd en afgevoerd. De con- van het NIOD tot nog toe it er geen verrader kon aangewezen. Twee boeken werpen echter :uw licht op de zaak. dam - Een in Bulgarije iouden 39-jarige Joego- at mogelijk achter nog islagen in Amsterdam op de topcriminelen ler en Sam Klepper, ir hij deze week is aan- len. Het openbaar mi- gaat dit onderzoeken, was een prominent lid ie als uiterst gewelddadige (elavische maffia in West- pa. Volgens geruchten is 'datiegolf van de afgelo- aren een gevolg van een i tussen Joegoslavische en klandse criminelen. KEN - De ANWB maant mobilisten met een grijs iken en een caravan tot 1 tnber niet in het weekein- K>r Duitsland te rijden. Dat in juli en augustus voor >oden. Het verbod be- jaren, maar de Duitse controleert volgens de dit jaar intensief. De overheid wil dat het vakantieverkeer op de jen zo weinig mogelijk lerd wordt door beroeps- Vanaf 1 september iet verbod iedere zondag. ag - De overkapping van g A2 bij de nieuw- wijk Leidsche Rijn in |ht gaat er definitief ko- vlinister Netelenbos (ver- u waterstaat), staatssecre- temkes (VROM) en burge- jer Brouwer van Utrecht [den gisteren een overeen- ]t. Met het project is 515 ei euro gemoeid. Door Jjspringen van VROM is de Jting alsnog rond geko- T)e A2 wordt verbreed, :pt en overkapt om ge nder te voorkomen. veld - De twee kinderen meveld (9 en 10 jaar) die zaterdag worden vermist, j hun Turkse vader. Zij en in goede gezondheid. I de kring rondom de Ne- idse moeder is er dinsdag oisch contact geweest met deren. Het Bameveldse rcheteam zoekt nog naar blijfplaats van de vader. - De Tweede Kamer iteren een streep gezet de IRT-affaire. Er komt iuw onderzoek naar be- dat criminelen in de legentig met hulp van en politiemensen ze- .000 kilo cocaïne het land binnengesmokkeld. De begon in 1993 toen om- opsporingsmethoden IRT duidelijk werden, meent dat de onder- immissie te snel haar ;ie heeft getrokken. CDA, D66 zijn het met hem er nu een punt achter [aire moet worden gezet. donderdag 4 juli 2002 Ml ver ld A 'siei ijk cht i ug - Rechters mogen maandag smokkelaars )egd naar huis sturen als dat er een accuut cellen- i. Dat heeft minister als van justitie gisteren e Tweede Kamer geschre- oorheen kon alleen het /(baar ministerie de voorlo- itenis opheffen. De ^egel geldt alleen voor ver- m met een vaste verblijf- in Nederland, die minder "Inderhalve kilo drugs heb- ïsmokkeld. Ze krijgen een arding mee en moeten 'e laspoort afgeven. cht dun :ijn cieli iegtikm isch n ^"Uag - De Tweede Kamer ieeld het oordeel van de 'tam ter Borst (volksgezond- de abortusboot van 'el fhting Women on Waves jdbehandelingen te laten SGP, CDA, LPF en Chris- foe vinden dat zij dat als sionair minister niet had doen en dienden giste- i motie in. Mat Herben, met op de achtergrond vele veiligheidsmensen, beantwoordt vragen van leden van de Lijst Pim Fortuyn. Foto: GPD/Phil Nijhuis door Ap van den Berg en Erwin Tuil Rotterdam - De woorden 'verzoening' en 'eenheid' zijn nog niet door LPF-fractie- voorzitter Mat Herben uitgesproken, of in het publiek begint het gedonder weer. On dernemer Ruud Both werpt zichzelf op als de woordvoerder van de leden en noemt de vergadering in de Rotterdamse Doelen een 'circus dat 80.000 gulden heeft gekost'. „En de kas is leeg!", voegt hij er veelbetekenend aan toe. Both is direct na afloop van de vergadering boos over de zijns inziens 'ondemocrati sche' gang van zaken. „Eerst kwam het zoet, daarna twee druppels zuur en vervolgens werd de microfoon dichtgedraaid." Hij dreigt een nieuwe ledenvergadering te orga niseren. „Bijvoorbeeld op het Malieveld in Den Haag, dat kost niks." De eenheid is flinterdun en het vertrouwen dat de leden in de Tweede-Kamerfractie hebben is slechts gedeeltelijk hersteld. Her ben doet dat vooral door te blijven verwij zen naar Fortuyn. Pim als held, ziener en verlosser. Herben groeit tijdens de vergadering. Een presentatie van het regeerakkoord doet wonderen. De fractievoorzitter heeft de aan bevelingen en commentaren van Fortuyn naast het akkoord gezet om vooral te laten zien in welke mate hij het Pims gedachte goed heeft veilig gesteld. Op de vragen van de leden geeft hij vlot ant woord. De moord op Fortuyn houdt de mensen meer bezig dan het feit dat er ach ter de bestuurstafel op het podium geen hond zit. Sterker: er is zelfs geen voorzitter. Als Herben wordt gevraagd naar de be stuurscrisis zijn de woorden van lof voor de opgestapte bestuursleden Langendam en Dost niet van de lucht. Even daarna echter houdt hij de verenigde vergadering voor dat hun gedrag van de af gelopen week 'een dolkstoot in de rug van de fractie was'. Maar zand erover. Naar Lan gendam en Dost wordt een bos bloemen met een bedankbriefje gestuurd. De leden nemen Herben in genade aan als de opvolger van Fortuyn. Onder het motto 'Hier sta ik, ik kan niet anders' zegt hij over zijn nieuwe rol: „Dit is niet wat ik gewild heb. Pim had hier moeten staan. Ik doe dit uit plichtsbesef." In twee uur tijd heeft hij de ergste kou uit de lucht gehaald. De media krijgen er een paar keer van langs, hij wil een onderzoek naar een mogelijk complot achter de moord op Fortuyn en zegt daarvoor de steun te heb ben van coalitiegenoten CDA en WD. Her ben oogst de zoveelste staande ovatie. In de wandelgang van de Doelen ettert bij Kamerlid Eberhard de ruzie die hij net heeft gehad met Both nog even door. „Die maakt alleen maar amok om via het oude bestuur een baantje te krijgen." Maar voorlopig lijkt de rust weergekeerd. Een andere congresganger zegt: „Als Pim van boven op ons neerldjkt, zal hij denken 'het is goed zo'." En niemand wil dat van daag weerspreken. LPF verliest fors in NIPO-enquête De LPF heeft in de eerste peiling na de verkiezingen van 15 mei fors moeten in leveren. Uit een onderzoek van het NIPO blijkt dat de partij bij verkiezingen nu zou terugvallen van 26 naar 18 zetels in de Tweede Ka mer. CDA, WD en PvdA spinnen garen bij het verlies van de LPF. Zij krijgen er in de peiling elk twee zetels bij. De Leidse politicoloog An- deweg wijt het verlies van de LPF voor een groot deel aan de bestuurscrisis. Ook zijn mensen teleurgesteld over het optreden van de partij in de formatie. Die hadden meer vemieuwends verwacht, stelt hij. Rotterdam - Op de Erasmus Universiteit in Rotterdam is gisteren sectie verricht op een dode zeehond die onlangs werd aangetroffen bij Ameland. Het dier wordt onderzocht op de aanwezigheid van het zeehon denvirus 'phocine distemper* dat in Scandinavië al vele slachtoffers heeft geëist. Gisteren werd bekend dat op de stranden van Terschelling opnieuw drie besmette zeehonden zijn aangespoeld. Foto: ANP/Robert Vos ruswuk/anp - Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn: geen ze nuwen, faalangst of nagelbijten meer bij het opgaan voor het rij bewijs. Een intensievere oplei ding, die in vier stappen ver loopt, moet rijschoolleerlingen zo goed voorbereiden dat ze in een keer slagen. Volgens directeur Vaessen van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) kan met de Rijopleiding In Stappen (RIS) het landelijk slagingspercentage stijgen van 44 procent naar 70 procent. Bij de presentatie van het jaarverslag gisteren, maakte de CBR-directeur bekend dat de RIS medio 2003 landelijk wordt ingevoerd. In Gelderland bleek een proef in 1999 en 2000 met deze cursus erg succesvol. Van de 150 deel nemers slaagde 82 procent. Be langrijkste aspect van de rijles- nieuwe-stijl is dat een leerling niet meer alles in een keer hoeft te doen. „Het is niet meer een kwestie van achter het stuur gaan zitten en dan maar rijden", aldus Vaessen. De cursus be staat uit vier delen, die de toe komstige automobilist niet al leen goed leren sturen en scha kelen, maar ook anticiperen en risico's herkennen. De leerlingen krijgen ook huis werk mee. Zo kan een opdracht bijvoorbeeld bestaan uit het uit stippelen van een route met be hulp van een wegenkaart. De student moet die route dan rij den zonder hulp van de instruc teur. Voordat echter de leerlingen aan de slag kunnen, moeten eerst de instructeurs worden opgeleid. Vaessen verwacht dat dat in de eerste helft van 2003 gebeurt. Of alle ongeveer 6.500 instructeurs opgeleid willen worden, is on duidelijk. „Ik merk wel dat de meeste rijschoolhouders zeer enthousiast zijn." Veel mensen denken dat Nederlandse gevangenissen een soort hotels zijn waar misdadigers in de watten worden ge legd. Opstand in de gevangenis was tot voor kort iets dat al leen voorkwam in arme landen of duistere dictaturen. Toch is deze week voor de tweede keer in vier maanden een op stand uitgebroken in een Nederlands detentiecentrum. Minister Korthals heeft begin dit jaar onder grote politieke druk een noodwet gelanceerd die regelt dat wie met cocaïne op Schiphol landt, wordt opgesloten in een speciaal deten tiecentrum. De rechten van gedetineerden in Nederland worden voor deze groep terzijde geschoven, met een beroep op ruimte- en personeelsgebrek. De koeriers krijgen geen ei gen cel, geen kans op afleiding door sport of werk, geen hulp. De bedoeling was dat de drugssmokkel zou afnemen door alle koeriers op te sluiten. Dat is vooralsnog niet het geval, bleek gisteren in de Tweede Kamer. Wel zorgt het beleid voor steeds meer chaos in de detentiecentra en bij de recht bank. Zo kon het gebeuren dat minderjarigen samen met volwassenen werden opgesloten, wat volstrekt in strijd is met de wet. Nederland heeft niet voor niets een strafstelsel opgebouwd waarin zorgvuldig met gevangenen - helemaal als zij min derjarig zijn - wordt omgegaan. Niet alleen kan zo veel narig heid in de toekomst worden voorkomen, het heeft ook een humanitaire grondslag. Dat principe wordt verkwanseld als het om koeriers gaat De smokkel van cocaïne via Schiphol (overigens slechts een fractie van de totale drugsimport) rechtvaardigt dat niet De noodwet geldt vooralsnog slechts voor een jaar, maar het ministerie mikt op verlenging. De bedoeling is dat koeriers hun hele straf - en die kan jaren duren - in een detentiecen- trum uitzitten. Daarmee wordt definitief een soort apart heidssysteem in het strafrecht ingevoerd. Parlementariërs moeten zich twee keer bedenken voordat ze daarmee in stemmen. En rechters moeten alert reageren als ze op mis standen stuiten. rotterdam/anp-gpd - De be stuurscrisis bij de LPF is bezwo ren. De partij sloot gisteren tij dens een ledenbijeenkomst in Rotterdam de rijen nadat eerder op de dag bestuurslid van het eerste uur Dost met onmiddellij ke ingang zijn functie neerlegde. Partijleider Herben vroeg de le den vertrouwen uit te spreken in zijn aanpak en het nieuwe inte rim-bestuur en kreeg dat mas saal, getuige het ovationele ap plaus. „Het is een prachtige dag. We kunnen nu vol aan de slag. Dat geeft een geweldige kick", aldus Herben. De instemming van de aanwezi gen is een flinke steun in de rug voor Herben en zijn Kamerfrac tie, die de laatste tijd veel kritiek kregen van partijleden. Uitzondering vormde vice-frac- tievoorzitter Hoogendijk. Hij werd getrakteerd op luid gejoel en woorden als 'onruststoker', vanwege zijn harde opstelling in het bestuursconflict. Hij rea geerde laconiek. „Ik ben blijk baar de kwaaie pier", zei hij. De achterban schaarde zich achter het voorstel om onderne mer Maas en jurist Van Leeu wen een nieuw interim-bestuur te laten vormen. Van leeuwen was lid van het ou de interim-bestuur dat door Dost en zijn dinsdag al opge stapte 'maatje' Langendam de wacht was aangezegd. Van Leeuwen benadrukte dat het 'rollebollen over straat' afgelo pen moet zijn. „We willen 'een heid, eenheid, eenheid', zoals Pim altijd opschreef aan het be gin van vergaderingen", aldus Van Leeuwen. Het nieuwe interim-bestuur, waar waarschijnlijk ook de om streden voorzitter van het oude interim-bestuur Sleeswijk Visser in komt, zal binnen een halfjaar de partijorganisatie op poten zetten en de financiële proble men oplossen. Ook zal het een algemene ledenvergadering uit schrijven, die een geheel nieuw bestuur kiest De uitspraak van Herben dat niet de Tweede-Kamerfractie, maar de leden bepalen wie in dat bestuur zitting nemen, werd met luid applaus begroet den haag/anp - Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer wil een breed onderzoek naar de islam in Nederland. Dit naar aanleiding van de uitlatin gen van extremistische imams een aantal weken geleden in het televisieprogramma Nova. De Kamer wil meer te weten te ko men over de diverse meningen binnen de islamitische gemeen schap. Ook moet meer bekend worden over de aanhang die de verschillende stromingen heb ben. hilversum/anp - Hans Laroes (47) is benoemd tot algemeen hoofdredacteur van het NOS Journaal. De Leiderdorper volgt Nico Haasbroek op die op 22 mei aftrad wegens een verschil van mening over de manier van leidinggeven. Laroes was al ope rationeel hoofdredacteur. Laroes kwam in 1988 bij de NOS als verslaggever/presentator van de Haagse redactie van het Jour naal. In 1991 raakte hij gewond toen een verwarde Hagenaar hem op het Binnenhof neerstak. In 1992 verhuisde Laroes naar de redac tie in Hilversum waar hij chef werd. Bij het Journaal werken onge veer tweehonderd mensen. (advertentie) door Jacob van der Meulen haarlem - De gemiddelde nieuwbouwwoning op een Vi- nex-locatie is volgens de Vereni ging Eigen Huis minstens 15 procent te duur. Volgens de be langenorganisatie van huiseige naren is dit mede te wijten aan gemeenten, die de maximale opbrengst voor de grond nastre ven. Ook projectontwikkelaars drijven de huizenprijzen op Vi- nex-locaties op, meent de be langenvereniging voor huiseige naren. Volgens Eigen Huis wordt een kwart van de kosten van een nieuw huis bepaald door de grondprijs. De vaststelling daar van is een mistig proces. Ge meenten zouden burgers meer inzicht moeten verschaffen in de manier waarop de grondprijs tot stand komt, stelt Eigen Huis. De vereniging bekritiseert de houding van gemeenten die zich opstellen als projectontwik kelaar om de maximale op brengst uit de grond te halen. „Dat is een kwalijke zaak. Uit eindelijk betaalt de koper het gelag", aldus woordvoerder Maas. Door een irreëel bedrag te vragen voor de grond, komen de nieuwe woningen buiten bereik te liggen van de laagste inko mensgroepen en zelfs van de middeninkomens. Eigen Huis dringt aan op meer concurrentie in de bouwwereld, waarbij aannemers moeten con curreren op kwaliteit en prijs. In de praktijk is er volgens de orga nisatie te vaak sprake van een deal tussen de gemeente en een projectontwikkelaar zonder dat er derden aan te pas komen. - Volleybal demonstratie met Ron Zwerver, Peter Blangé en Martin Teffer - Lezing van Ard Schenk - Tai Chi - Vliegerdemonstratie *2002r feel the art of nature Kijk voor het complete programma op www.floriade.com CDA, WD, LPF, D66, Groen links en SP vroegen om het on derzoek. Volgens Groenlinks- woordvoerder Azough zal uit het onderzoek blijken dat het is lamitisch fundamentalisme in Nederland vrijwel geen aanhang heeft. „Maar we weten dan ten minste waar we het over heb ben." Minister Van Boxtel (integratie beleid) ziet niets in de studie. Volgens hem is het een veel te breed onderwerp om succesvol te kunnen onderzoeken. door Richard Mooyman den haag - Hoogbouwprojecten in Haarlemmermeer, Haarlem en Amsterdam krijgen mogelijk toch groen licht ondanks de bouwbeperkingen rond Schip hol. Minister Netelenbos (ver keer) zegde gisteren de Tweede Kamer toe dat ontheffing kan worden verleend mits de veilig heid niet in het geding komt. In het nieuwe luchthaveninde lingsbesluit wordt hoogbouw in de wijde omtrek van Schiphol sterk aan banden gelegd. De be perkingen gelden niet alleen di rect onder de vliegroutes, maar ook in omliggende gebieden omdat hoge gebouwen de lan- dingsapparatuur van Schiphol door reflecties mogelijk storen. WD, PvdA, CDA en D66 dron gen aan op een soepeler beleid voor gebieden die niet pal onder de vliegroutes liggen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3