KUNST CULTUUR Bowie trekpleister 'Beach Rock' K™nToSrendi Broods schilderijen eindelijk in 'echt' museum Iemke van Dijk tekent voor bijzondere ervaring Indiase Brit Akram Khan opent twaalfde editie Julidans Latin-band Los Mocosos: springen, swingen en dansen Bird Award voor Vloeimans Fondsen kunsten gaan samen Hellinga leest voor in Noordwijk Staalkaart van spraakmakende, onconventionele dansvoorstellingen f Oostende wil meer Nederlanders 'Zomer in de Waag': werk van acht Leidse kunstenaars Archieffoto den haag - De Nederlandse trómpettist Eric Vloeimans en de Oostenrijkse musicus/com ponist Joe Zawinul krijgen een Bird Award, de onderscheiding van het North Sea Jazz Festival. Vloeimans krijgt de Bird Award bedoeld voor een artiest die een bredere waardering verdient. Volgens de jury is de trompet tist 'uitgegroeid tot een artiest van wereldformaat'. Zawinul krijgt de onderscheiding voor zijn gehele oeuvre. Hij is de schepper van klassieke num mers als 'Mercy, mercy, mercy' en 'Country Preacher'. Met Wqyne Shorter en Miroslav Vi- tops richtte hij in de jaren ze ventig de formatie Weather Re port op. De Bird Awards zijn vernoemd naar de legendari sche Amerikaanse saxofonist Charlie 'Bird' Parker. den haag - De fondsen voor amateurkunst en (professione le! podiumkunsten zijn officieel gefuseerd. De nieuwe organisa tie heet Fonds voor de Ama teurkunst en Podiumkunsten en werkt met een subsidiebud get van 14 miljoen euro per jaar. De fondsen hadden in hun beleidsplan voor 2001-2004 al latèn weten dat ze wilden sa mengaan om zo efficiënter te kunnen werken. Staatssecreta ris Van der Ploeg (Cultuur) heeft daar nu officieel toestem ming voor gegeven. noordwijk - Schrijver Gerben Hellinga leest zaterdag 13 juli op de boekenmarkt in Noord- wijk voor uit zijn kinderboeken. Hij werkt aan een serie van twaalf historische jeugdromans. Hellinga leest vanaf 11.00 uur voor in een tent op het Vuurto renplein. Tussen 10.00 en 18.00 uur wordt daar een grote boe kenmarkt gehouden. amsterdam/gpd - Het jaarlijkse internationale dansfestival Juli- dans brengt de komende weken weer een staalkaart van spraak makende, onconventionele en verrassende dansvoorstelling naar de Stadsschouwburg en andere theaters rond het Leidse- plein in Amsterdam. De twaalf de editie biedt, van dinsdag 9 tot en met zaterdag 20 juli, (wereld) premières, een internationaal hiphop-festijn, workshops en een dansfilmprogramma. De Brits-Indiase choreograaf Akram Khan valt de eer te beurt het jaarlijkse Julidans te openen. Sinds Khan twee jaar geleden zijn eerste zelfstandige choreo grafie maakte, is zijn carrière in een stroomversnelling geraakt. Sindsdien bestaat zijn leven uit het volgen van razend drukke toumeeschema's. Tussendoor regent het prijzen en enthousi aste recensies. Khan is dan ook uniek in wat hij doet. Vanuit een achtergrond in klas sieke Indiase dans injecteert hij de hedendaagse dans met Ka- thak-dans. De voorstelling 'Kaash' is hiervan een duidelijk voorbeeld. In strakke, geometri sche patronen snijden de dan sers lijnen door de ruimte, ter wijl hun lichamen scherpe, ge accentueerde bewegingen ma ken, nadrukkelijk als uitroepte kens. Direct geïmporteerd uit de Kathak-dans nemen de handen, vaak tot kommetjes gevormd, een opvallende plaats in, even als vlugge ritmes, aangevuurd door de stem en duizelingwek kende draaien met breed uitge strekte armen en platte voeten, als soefi-dansers. Khan kreeg een opleiding in de 500 jaar oude Noord-Indiase dansvorm Kathak, maar later studeerde hij ook moderne dans. Al snel bleek het voor hem onmogelijk een strikte scheiding tussen moderne dans en Kathak te handhaven. Hij ging op zoek naar een eigen taal, die hij om schrijft als 'helderheid in de chaos brengen', waarbij het ma thematische van de Kathak- dans het uitgangspunt vormt. Toch werkt Khan niet met Ka thak-dansers. Kathak is volgens Khan zo'n rigide techniek, dat het voor dansers die daarin ge traind zijn onmogelijk is hun techniek los te laten. Hoewel de Kathak-dans het fun dament is van de stukken van Khan, is het absoluut geen fi lore wat hij presenteert. Op vrije manier gaat Khan tijd ruimte te lijf, waardoor het een eigentijdse dynamiek kri De kracht van het werk Khan schuilt in de wrijving t sen het moderne en het tradi nele. 'Kaash' door de Akram KI Company is te zien op dins 9 juli en woensdag 10 juli ii Stadsschouwburg van Ams dam aan het Leidseplein. V meer informatie: dans@stadsschouwburgam- |T sterdam.nl veel meer kwaliteit in dan ik had gedacht", blikte Donia terug. „Het zal me wel niet in dank worden afgenomen, maar ik wil Brood op de kaart van de beel dende kunst zetten. Hij verdient dat, hij maakte razendsnel ge weldig emotioneel werk met een intrigerend kleurbeeld. Ik ben hem een interessante schilder gaan vinden." Cobra Museum-directeur Ru- vert Ophorst toonde zich trots dat zijn museum deze tentoon stelling wél heeft aangedurfd: „Enkele andere musea durfden dat niet. Maar ik moest ook bij Brood kunnen vasthouden aan mijn heilige drie-eenheid van serieus onderzoek, een publica tie en een expositie. Dat bleek het geval, het was me een eer en genoegen deze tentoonstelling te maken." Voor de samenstelling van de expositie is een selectie gemaakt uit de collecties van jarenlange Brood-verzamelaars als Van Dijk, kunsthandelaar Aad Leem ans en de particuliere verzame laar Anne Breemer. 'Herman Brood, schilder' en de Brood-foto's van Anton Cor- bijn zijn tot en met 15 septem ber te zien in het Cobra Muse um in Amstelveen (Sandberg- plein 1), di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur. door Rick Treffers oostende - Het popfestivalsei zoen is in voile gang. Ook in Bel gië. Afgelopen weekeinde ston den grote namen als The Red Hot Chili Peppers, Faithless en Erykah Badu op het aloude popfestival Rock Werchter. Komend weekend is het Seat Beach Rock Festival op de renbaan aan het strand bij Oostende aan de beurt. Het festival dat per dag 55.000 bezoekers kan bergen viert al weer haar zeventiende afleve ring, maar is onder Nederlan ders nauwelijks bekend. Met David Bowie, No Doubt, Garba ge, Prodigy, Primal Scream, Ja- miroquai, Paul Weller en Muse als grote publiekstrekkers gaat het ambitieuze, tweedaagse strandfestijn meer dan ooit de strijd aan met grote broer Rock Werchter. Arno Mangelschots (festivalpro grammeur verbonden aan pro motor Jazztronaut) ontkent die directe concurrentiestrijd niet. „Jeugdigen gaan nu eenmaal collectief naar Werchter, onge acht wat er speelt Wij zijn dit ef fect nu aan het opbouwen. Er zit de laatste vijf jaar gelukkig meer lijn in de programmering. In 1992 hadden wij Joe Cocker en Ringo Starr nog. Daar trek je geen jongeren mee." Het festival zetelde voorheen op het strand van Zeebrugge, op een later tijdstip in het jaar. Om dat er daar 's zomers imposante zandsculpturen worden ge bouwd werd het festival door de gemeente vriendelijk gesom meerd op te krassen. Tijdens de twee dagen valt vooral de krach tige combinatie tussen pop en verfrissende dance op. Naast het hoofdpodium zijn er twee over dekte podia waar vooruitstre vende dj's en dance-acts te ho ren zijn (o.a. David Morales, DJ Krush, Cassius, Felix Da House- cat en The Herbaliser). „De combinatie tussen rock, groovy live-groepen en een danstent met dj's is vorig jaar zeker bevallen. Er waren bij voorbeeld ook van die hardcore dance-mensen die overdag al stonden te dansen in de ver duisterde tent", aldus Mangel schots. Dat Nederlanders nog niet met bosjes naar het festival komen, baart Mangelschots nog de meeste zorgen. „De traditie wil nu eenmaal dat de Nederlander Werchter kent. Toch denk ik dat er dit jaar meer Nederlanders dan ooit van plan zijn te komen, want in Nederland is men toch meer gericht op funky muziek dan in België. Wat techno, r&b en hiphop betreft kom je bij ons aardig aan je trekken." De grootste trekker echter is na tuurlijk David Bowie, die tijdens zijn ultra-korte Europese tour nee Nederland helaas links laat liggen. Mangelschots is uiter aard apetrots op deze boeking. „Wij wisten tijdig dat Bowie met een nieuwe cd zou komen. Wij hebben toen meteen contact opgenomen met zijn agent. Die agent was al eens op ons festival geweest en was zeer positief over de 'strand-ervaring*. Wij hebben in het verleden The Sex Pistols en The Simple Minds via hem geboekt Toch komt er ook wat geluk bij kijken, hoor. De datum kwam Bowie waarschijn lijk precies goed uit" De 'thin white duke' sluit het festival af op zondag 7 juli. Hij is kennelijk niet van plan een ge makzuchtig showtje af te draai en, want met zijn op papier op windende begeleidingsgroep heeft hij al 46 nummers voor deze tour opnieuw ingestu deerd. Dat daaronder oude klas siekers als 'Fashion', 'Ashes to Ashes' en 'Ziggy Stardust' zitten zal veel fans goed doen. muziek recensie Herman Joustra Concert: Los Mocosos. Gezien: 3/6, Q- bus. Los Mocosos is nog geen grote naam in Nederland of de rest van Europa. Met de nadruk op nog. Want de latin-band uit San Francisco heeft alles om groot te worden: handenvol hits in spe en een opzwepende podi umact. Dat toonde de zeven koppige formatie gisteravond in het goed gevulde Q-bus ondub belzinnig aan. Het publiek keek het aanvanke lijk op z'n oer-Hollands aan. Lichtjes meewiegend, hier en daar een voetje dat zachtjes meetapte. Maar verder niet. Dat duurde een minuutje of tien. Vijftien, misschien. Totdat de opvallende frontman Manny Martinez, zanger en percussio nist, zei: „Zo, nu weten jullie hoe wij er uit zien en hoe wij klinken. Nu is het tijd om te dansen." En toen was er geen houden meer aan, en verander de de zaal in een kolkende, springende, swingende en dan sende massa. Los Mocosos speelt lekker dansbare muziek, zonder te vervallen in de bekende patro nen. De groepsleden zijn stuk voor stuk fantastische muzikan ten die in de loop der jaren hun sporen verdiend hebben in on der meer de begeleidingsband van Prince, in Santana en To wer of Power. Dat is goed te ho ren. In hun muziek klinken ver schillende stijlen door. Van au thentieke latin en soul tot hip hop, rock en funk. Negen van de tien keer eigen, swingende, nummers. Met als grootste knaller een spetterend eerbe toon aan orkestleider en waar schijnlijk beste latin-percussio- nist ooit, Tito Puente. Maar vooral met de combinatie van salsa en ska speelt Los Mo cosos de zaal compleet plat. Grijnzend van oor tot oor. En dat was opvallend, want vooraf zal het humeur van de heren niet al te best zijn geweest. Voor hun vorige optreden in Duits land waren ze niet uitbetaald. En om onduidelijke redenen was een ander concert daar ook nog eens afgelast. Dat zijn zo van die dingen die een band zonder grote naam gebeuren. Maar als het meezit kan dat niet lang meer duren. Voor wie het concert gisteren hebben ge mist: dit najaar komt Los Mo cosos opnieuw naar Q-bus. David Bowie, vorige week tijdens een concert in de Londense Royal Albert Hall. Foto: AP muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Internationale Korenontmoeting Leiderdorp met Kamerkoor Akkoord o.l.v. Paulien Roos, Mannenkoor Copernicus (Torun, Polen) o.l.v. Renata Szerafin- Wojtowicz en Dameskoor Con Amore (Pijnacker) o.l.v. Peter Siereveld. Gehoord: 3/7, Meerburgkerk, Zoeterwoude. Aan de 4e Internationale Ko renontmoeting Leiderdorp zit ten twee verschillende kanten. Laat ik beginnen met de meest positieve. Wat is het toch altijd leuk om zoveel enthousiaste mensen te ontmoeten die graag zingen en daar dan ook helemaal voor gaan. Vijf koren uit Slowakije, Polen, Denemarken en Ca nada presenteren zich op verschillen de plaatsen rond en in Leiden op woens dag, vrijdag en za terdag. Allicht ge beurt dit in nauw samenspel met en kele regionale koren. Zo was er gisteren een ontmoe tingsconcert in de Meerburg- kerk in Zoeterwoude tussen twee Zuid-Hollandse koren en het (mannen)koor Copernicus uit Torun. Alle koren kregen ongeveer een half uur om hun kunsten te vertonen. Kamer koor Akkoord o.l.v. Paulien Roos scoorde met verschillende nummers. Ondanks het povere aantal mannen werd er vrij evenwichtig en veel homogener gezongen dan enkele jaren ge leden. Het fugatische 'Psallite Deo nostro' van Bach werd met elke stem die het thema inzette fraaier en overtuigender. In het lichte genre maakte 'Een karre tje op de zandweg' de blitz. Er werd fris en voortvarend gezon gen in een verrassende toonzet ting. Ook "The long day closes' had met z'n zwoele close-har- IK0REN ONTMOETING tl mony akkoorden echt wal, vertellen. Dameskoor Con Amore Pijnacker onder leiding van ter Siereveld was vooral gr en enthousiast. Een enkele smijter deed het goed, zoals ouwe taaie 'Oklahoma' stralende 'circles in the sfj Van Antonin Dvorék werd Apfel' lekker sappig gezonj u Maar een liedje als 'On own' uit Les Misérables werkelijk niets met een m 31 calsong te maken. Letterlijk en figuurlijk st centraal het mannenkoor pemicus van Renata Szen een ras-engel mag je wel ^ici gen. Prachtig, bevlogen en i >v 'to the point' dirigeer I ze haar mannenb jli ders. De meeslepe id composities, die h ik derd sferen opriep 1 ontvouwden zich afj kleurrijke landscl jp pen. Het contrast ei sen de korte helle stir cato zinnen boven di lange innemende ba ge nen, even doortrok nji met wat stamelende iej; den (in het Pater Noster its Janczak) overtuigde meteen, >nj De krachtige positieve uitserl ling van de 'Serafin', haar al ;ee directie maakte van het 'Cij. te Domino een gevleu wonder. Indrukwekkend wa »i felle beheersing van de div stemmen waarvan één p [H eindigt in een fluistei zingzeggen. De 'Marsz PolofER een lange zeer wisselende ïer aan Polen begint in een limd cadans, vriendelijk, maar Fe z'n talrijke contrastrijke ch ina's word je heen en weer ei slingerd tussen ernst en liird waaruit tenslotte 'trots' he hoog schiet. ord Over de tweede kant van zaak kan ik kort zijn. Het rfty verschil in kwaliteit en e muzikaliteit was welhaast ru nant groot. Regio Leiden véél meer te bieden! ioEt lats amstelveen/gpd - Een tentoon stelling in een écht museum: volgens zijn manager Koos van Dijk zou wijlen popmuzikant, dichter, schrijver, kunstenaar en junk Herman Brood (1946-2001) dat als de kroon op zijn werk hebben beschouwd. „Ik ben heel blij dat Brood nu is ontdekt door het 'officiële kunstcircuit'. Dank, ook namens Hérman. Maar ik voel me tege lijk heel verdrietig dat hij dit niet meer kan meemaken", vertelde Van Dijk gisteren in het Cobra Museum in Amstelveen. In combinatie met zestig foto's die Anton Corbijn van Brood maak te sinds hun ontmoeting in 1974, toont het Cobra Museum tot en met 15 september 45 van zijn schilderijen, tekeningen en een aantal 'bewerkte' bierviltjes. Vanaf 1985, het jaar dat hij be gon te schilderen, tot kort voor zijn zelfmoord door een sprong van het dak van het Hilton Hotel op 11 juli vorig jaar, heeft Brood naar schatting 5000 schilderijen gemaakt. Met uitzondering van een museale tentoonstelling in zijn geboorteplaats Zwolle, werd zijn oeuvre door toonaangeven- dè musea, curatoren en critici tijdens zijn leven stelselmatig genegeerd. In een reactie kort na zijn dood verklaarde Stedelijk Museum directeur Rudi Fuchs waarom Het levend kunstwerk Fabiola bekijkt de kunst van Herman Brood in het Cobra Museum. Foto: ANP/Marco Okhuizen dat waar het hem betreft het ge val was: „Broods werk hoort eerder thuis in de rockcultuur. Hij maakte manische figuratie die alleen in relatie met hemzelf stond en geen werk dat reflec teerde op het heden en verleden in de kunst" De tentoonstelling 'Herman Brood, de schilder' kwam tot stand in samenwerking met kunstcriticus/tentoonstellings maker Jan Donia, die ook de be geleidende publicatie schreef. „Toen ik daarvoor werd bena derd, heb ik in eerste instantie geweigerd. Da's mijn pakkie-an niet, dacht ik, omdat ik de me ning van het gevestigde circuit deelde dat Broods werk niet de moeite waard was. Toen ik een aantal keren alleen was met zijn werk in zijn atelier, raakte ik toch sterk geïntrigeerd. Er zat beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Zomer in de Waag', werk van Iemke van Dijk, Mariëlle den Engelsman, Mary Geradts, Koen Hauser, Louki Hoos, Rob Steenhorst, Eva de Visser en Guido Winkler. Prijzen: 200 t/m 4000 euro. Te zien: t/m 21/7, wo-zo 12-17 uur, De Waag, Aalmarkt 21, Leiden. pic inv itei Wie een indruk wil krijgen van de kunstuitleen collectie van het Centrum Beeldende Kunst (CBK), moet beslist een kijkje nemen in De Waag. Daar exposeren acht Leidse kunstenaars, van wie het CBK wer ken in bezit heeft, hun recente werk. Het eerste wat opvalt is hoe goed De Waag zich voor dit soort exposi ties leent. Er is zoveel ruimte dat de kunste naars elkaar absoluut niet in de weg zitten. Iedereen heeft een ei gen hoekje gekregen, waardoor het is alsof er acht solo-exposities zijn. Of het nu gaat om de sierlijke zinken tuin- vazen van Mary Ge radts, de ruimtelijke objecten van Mariëlle den Engelsman of de foto's van Koen Hau ser, alles komt hier bui tengewoon goed tot zijn recht. En er is voldoende va riatie. Wie van abstract geometrische kunst houdt, kan terecht bij de schilderijen van Guido Winkler. Hoewel Ochtend II', een olieverf diens vormexperimen- bliciteitsfoto ten met kubussen en rechthoeken eigenlijk al door zoveel andere kunstenaars zijn uitge voerd, dat het meer oefeningen zijn dan echte zelfstandige kunstwerken. Ook de vrouwen ltci tretten die Rob Steenhorst met de inktjetpr paa maakte zijn weinig verrassend. pi Rood is de overheersende tint in de realisti a^( schilderijen van Eva de Visser. Toch zijn voorstellingen ondanks die warme kleur ojstrij lend koel en afstandelijk. Nuchter registreer Visser letterlijk wat ze ziet. Of het nu gaat om blote voet, de buik van een zwangere vrouw i da benen van een meisje dat in nachtjapon de afdaalt: alles is haarscherp weergegeven. Evf BH bij de Hollandse meesters van de zeventii eeuw is dat kennelijk De Vissers belangri doel in de kunst. e De doeken van Louki Hoos zijn daarentegi haar jen stuk minder duid In tegenstelling to;an. Visser laat zij landscha) veel meer leiden haar gevoel dan s'1S wat er in werkelijk ®V( te zien is. Daar is SS® op tegen. De schouwer krijgt oj manier immers ruimte om de vooftlfl ling met zijn fani zelf in te vullen. I DIJ helaas maakt Hoe landschappen son abstract dat ze mo j 1 zijn te doorgronde Dat geldt absoluul 1 voor de kunst van "®ntl ke van Dijk. Van a tentoongestelde heeft dat van haa-, miskenbaar de mi kwaliteit. Beschf oezi in een hoekje ha vor' haar tekeningen van Eva de Visser. Pu- rijstpapier: drie 3 rechthoekige vt elk onderverdeeli ,e zestien vakken, i van geen enkele recht is. Dat is alle 'emef eigenlijk is het met geen pen te beschrijven. 0V| allemaal kijken naar deze bijzondere visuel varing. Van mij mag De Waag er vol mee hai Jj m orde

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16