REGIO Dorpen willen verklaring tot samenwerking anman houdt de leiding bij waterschap jordplein: één toegangsweg en meer parkeerplekken «keuringen Potgieterlaan cheidscadeau lisscholen R5 Hulde voor heldhaftige scholier Nieuwe kans voor een afgeslankte Uljee Group :graaf De Oude Rijnstromen rekent op meer eensgezindheid Zes toestellen in skatepark Rijpwetering 'Skeliersvereniging Raak in Roelofarendsveen nog niet tevreden ANNO 1977 iswoude-rijndijk - De pO- ïeeft de afgelopen twee da- n de Potgieterlaan in Ha- roude-Rijndijk veertien be ngen uitgedeeld aan twagenchauffeurs. Ruim ig wagens werden ge lgen te keren en een ande- ite te nemen. De Potgie- [i is verboden voor vracht- is, maar veel chauffeurs liken de weg door een wijk als sluiproute. Vol- juurtbewoner Van der is het zware verkeer af- nen door de controles, vas alleen een beetje lullig ideren die op de stoep n vanwege de auto's ook aarschuwing kregen." De »les eindigden gistermid- [et werk aan de Rijndijk n gisteren ook eindigen, door het slechte weer is rtraagd. Rijkswaterstaat ir de bouwvak klaar zijn. 'oude - Alle leerlingen iep acht van basisscholen jbswoude krijgen een af- sgeschenk van de ge- te. Dinsdag nemen de gen van Esselyckerwoude ubrugge, Kinderarcke in terwoude en De Schakel muiden het geschenk na- dle leerlingen in ont- Wethouder Verhagen :ht ze om 10 uur in de tal van het gemeentehuis saterwoude. Het cadeau boekje over de geschie- iran de gemeente Ja mde, geschreven door :e Roos, met medewer- n oud-wethouder Haas- donderdag 4 JULI 2002 alkemade/jacobswoude - De ge meentebesturen van Alkemade en Jacobswoude willen een in tentieverklaring tekenen waarin ze hun samenwerking bezegelen. Voordat de gemeenten een 'ver dergaand onderzoek' naar sa menwerking instellen en de ver klaring tekenen, polsen zij de po litieke partijen. Alkemade en Ja cobswoude sluiten niet uit dat zij op langere termijn fuseren. Beide gemeentebesturen ver moeden dat de politieke draag kracht voor intensievere samen werking bestaat. Volgens loco burgemeester Vink van Ja cobswoude wil zijn gemeente raad het liefst zelfstandig blij ven, maar als fusie onvermijde lijk is heeft Alkemade de voor keur. Daarom vindt Vink, die burgemeester Van Beek ver vangt tijdens diens vakantie, het handig om alvast nauwer samen te werken. Bij een aantal partij en in Alkemade, evenals bij bur gemeester Meerburg, heerst de zelfde gedachte. Mooi Alkema de, de partij met een meerder heid in Alkemade, gaat nog ver der. „Zij doen niet moeilijk over fusie", aldus Meerburg. Mooi Alkemade ziet de eigen gemeen te als een vereniging van dor pen, en ziet er geen probleem in die vereniging uit te breiden met soortgelijke dorpen. Als de intentieverklaring uitein delijk wordt getekend, wil Vink dat officieel melden in het Rijn- streekberaad, het samenwer kingsverband van Alphen aan den Rijn, Rijnwoude, Ter Aar, Nieuwkoop, Liemeer en Ja cobswoude. „De intentieverkla ring mag een niet te vrijblijvend karakter hebben, dus dat moe ten we duidelijk maken." Volgens Vink kan het betekenen dat Jacobswoude in nieuwe vor men van samenwerking geen aansluiting meer zoekt bij de Rijnstreek, maar bij Alkemade. Jacobswoude doet nu onder an dere mee in de sociale dienst van de Rijnstreek, maar hield zich als enige van het Rijn- streekberaad afzijdig bij de on langs afgesproken samenwer king van financiële afdelingen. Alkemade en Jacobswoude de len samen een medewerker die onder meer let op verbruik van materiaal in het gemeentehuis. Binnenkort willen zij samen een raadsgriffier aanstellen. hazerswoude-rijnduk - Een jaar na de redding van een dorpsgenoot staat scholier Marco Joon uit Hazerswoude-Rijndijk te boek als jonge held. Hij sprong vorig jaar de invalide Hazerswoudenaar Wensveen na, toen die met zijn rolstoel te water raakte. Gisteren kreeg hij daarvoor een getuigschrift en een cadeau van 250 euro namens het Carnegie Heldenfonds. Waarnemend burgemeester Jan Westra van Rijnwoude (rechts) reikte de oorkonde uit in het gemeentehuis in Hazerswoude- Rijndijk. Tot verrassing van de dertienjarige redder zat de zaal vol met klasgenoten van het Groene Hart Lyceum. Net als het slachtoffer van destijds, eerden zij de jonge redder. Marco Joon wist het hoofd van de bij de Mozartlaan in het water gevallen man boven water te houden, zodat twee omstanders de tijd hadden om de rolstoel uit het water te trekken. Alle betrokkenen kwamen met de schrik vrij. Foto: Taco van der Eb alphen aan den run - Om het failliete bedrijf Uljee Group bv in Alphen aan den Rijn een nieuwe kans te geven, heeft het moederbedrijf Sparks Europe nogmaals een financiële injectie toegediend. Dankzij dat extra geld zijn 21 van de 42 werkne mers voorlopig nog van hun baan verzekerd. Want dat Uljee in een afgeslankte vorm verder moet, is volgens de Leidse cura,- tor Langelaar duidelijk. „Het was het enige bedrijf dat nog iets wilde doen. Er moeten trouwens nog een aantal zaken geregeld worden. Dat heeft mét omzetbelasting te maken. Lukt dat niet dan is het bedrijf alsnog ondersteboven. Het geld korpt trouwens niet van Sparks, maar van derden. Dat maakt het extra moeilijk. Maar we kunnen in elk' geval sinds 1 juli van een 'door^ start' spreken." Volgens Langelaar gaat Uljee, gespecialiseerd in het ontwer pen van stands voor internatio nale beurzen, zonder de terug getreden directeur Mulder nog' een moeilijke periode tegemoet. „Als de fiscus in deze afgeslank te vorm niet meegaat - en dan gaat het om die te betalen om zetbelasting - dan is het defini tief afgelopen. Die uitspraak laat nog enige weken op zich wach ten, maar ik ben optimistisch." 1 Brouwer de Koning 5RP - Dijkgraaf Johannes 1 blijft leiding geven aan rdeelde waterschap De Rijnstromen. In een in- >t belegde persconferen- het waterschapshuis in lorp zei hij gisteren dat na het aftreden van de in het dagelijks bestuur ntjes ziet. Panman rekent dat hij vanaf vanavond ïn loyaal, nieuw college emraden het waterschap lorbereiden op de fusie rie andere partners in stemming over modemi- plannen tijdens de alge- lestuursvergadering dins- ir hem verkeerd was uit- had de dijkgraaf de eer chzelf gehouden. Maar ïn krappe meerderheid denkt Panman verder te 1. Hij vermoed dat de ver- vergadering zo democra- elk elkaar zit, 'dat alle straks dezelfde kant op- Jre,,Er zullen vanavond nog ernnoties zijn, die ik alle geef. Maar ik verwacht tan: defi ind als geen rancune. Ik reken op een nieuw dagelijks bestuur dat eensgezind te werk gaat." In de oude samenstelling, zo geeft Panman toe, deed het be stuur dat niet. Toen de stem men staakten over de toekomst van het waterschap, gaf de stem van dijkgraaf de doorslag. „Maar ik wil niet elk besluit met 4 voor en 3 tegen nemen", zegt Pan man. Hij acht het mogelijk om het aantal dagelijks-bestuursle- den na een reglementswijziging te veranderen, waardoor zijn stem in twijfelgevallen niet meer doorslaggevend hoeft te zijn. Om vanavond goed beslagen ten ijs te komen, overlegt Pan man eerst met provinciebe stuurder Leen van der Sar. De gedeputeerde uit Leimuiden heeft de waterschappen in zijn portefeuille en kent als streekge noot 'De Oude Rijnstromen' op zijn duimpje. Van der Sar weet ook dat secretaris-directeur Dick de Blaeij, die al tientallen jaren de spin in het web van het wa terschap is, een deel van zijn be voegdheden kwijtraakt. De 61- jarige De Blaeij wil nog niet zeg gen of hij zijn nieuwe functie Dijkgraaf Johannes Panman Publiciteitsfoto aanvaardt. Panman: „De verlei ding is groot om te zeggen dat het om een geschil tussen Pan man en De Blaeij gaat. Toch be strijd ik dat. Persoonlijk zijn wij 'on speaking terms', maar zake lijk verschillen wij van mening. Wel merk ik dat bestuursleden die lang meelopen moeite heb ben met de aanstelling van een interim-manager, die een deel van de taken van de secretaris- directeur overneemt. En inder daad is De Blaeij, met al zijn verdiensten voor het water schap, een dominante factor." Panman zit er niet mee dat ook zijn eigen baan verandert Hij moet de portefeuille personeel en organisatie afstaan aan de tij delijke manager. .Achteraf zeg ik dat wij anderhalf jaar geleden al hulp van buitenaf hadden moeten inhuren. Maar de tijd was er niet rijp voor. Daarom vind ik het zo belangrijk dat er nu een meerderheid voor de plannen bestaat. Dat ik mijn brood verdien als dijkgraaf staat hierbuiten. Mijn geloofwaardig heid vind ik belangrijker dan mijn salaris." Volgens Panman hoeven de in gezetenen van De Oude Rijn stromen weinig te merken van de bestuursperikelen. „Dat is het lot van het waterschap: om dat er zo weinig misgaat, zijn wij nauwelijks bekend. Als elke week de dijken zouden doorbre ken, zou dat wel anders zijn. Nu gaat het hooguit om een finan ciële vergoeding voor afgetreden heemraden die niet meer terug keren. Maar verkijk je niet op hun verdiensten. Zij staan mis schien maar voor één dag per week op de payroll." De dijkgraaf kan zich voorstellen dat de vrijwillig opgestapte be stuursleden weggestemde heemraden W. de Jong, Groen en Langeveld zich opnieuw ver kiesbaar stellen. Zij kunnen zich net als Panman vinden in de aangenomen reorganisatie plannen. De andere heemraden Vink, Verweij en A de Jong, vol gens de dijkgraaf vertegenwoor digers van de oude garde, gaven hun zetel pas op toen de ver enigde vergadering hun dat ver zocht. Panman sluit uit dat dat trio terugkeert, „want dan ver andert er niets." Oud-heemraad Vink op zijn beurt snapt niet dat de dijkgraaf als enige dagelijkse bestuurder aanblijft. „Het vertrouwen is op gezegd in het hele college, dus ook in de dijkgraaf. Dan moet ook hij zijn conclusies trekken", zegt Vink strijdlustig. De agrariër weet nog niet of hij aanblijft als lid van de verenigde vergade ring, waarin hij zitting heeft na mens de categorie onbebouwd, die voornamelijk uit boeren be staat. „Ik ga vanavond eerst eens kijken hoe de categorie er over denkt", aldus Vink. rijpwetering - Skaters in Rijp wetering kunnen deze zomer beschikken over maar liefst zes skatetoestellen. Burgemeester en wethouders van Alkemade besloten geld beschikbaar te stellen voor een jump ramp, een fun box, een kwart ramp, twee boardslides en een nolly/whee- ly-platform. Het skatepark wordt in de week van 26 augus tus aangelegd. De toestellen worden geplaatst op het parkeerterrein van sport park het Hertogspark. Het skate park kost de gemeente Alkema de ruim 20.000 euro, iets meer dan de prijs van het skatepark in Roelofarendsveen. Voordat de toestellen worden neergezet, wordt het parkeerter rein totaal vernieuwd. De oude tennisbanen worden bij het ter rein getrokken en het parkeer terrein krijgt een nieuwe laag as falt met duidelijke belijning. Ook sluit de gemeente de inrit bij basisschool De Kinderbrug af voor auto's. Die moeten daarna de inrit bij snackbar De Halte gebruiken. De opknapbeurt voor het par keerterrein kost ruim 400.000 euro. Alkemade vindt het niet nodig tegemoet te komen aan de wen sen van het personeel van de basisschool. Zij zijn bang dat er een hangplek ontstaat bij hèf skatepark, dat vlak naast dè school komt De angst is mëf name ontstaan omdat er overJ dekte fietsenstallingen naast key- men. Volgens een medewerkèr van de gemeente is die ang^t niet terecht. De skaters zijn dolenthousiast over de komst van de toestellen en hebben gezegd dat ze het er graag schoon houden. Tijderls de gesprekken met ambtenaren van de gemeente waren ët steeds zo n vijftien skaters aars wezig. Zij leverden in totaal 58 handtekeningen in van skate- liefhebbers uit Rijpwetering en omgeving. elk idee van der Poel Tii ill alRENDsvEEN - Huizen aan gedgeweg in Roelofarends- venieven niet te wijken voor /an «uwe toegangsweg naar gedientrum het Noordplein, ns diitbreiding van het win- Maum houdt het Noord- taaén toegangsweg die uit- :n gp het Noordeinde. Wel mei er een rondweg met or pingsverkeer langs het en Hein en meer parkeer- 1 dan voorzien. Winke- ïoecniging Raak vindt dat n kioeg. len.eente Alkemade presen- lan gisteravond aan omwo- en r, middenstanders en po- iegt tweede versie van het 1 nielan Noordplein, dat het voengebied van Roelof- stagen moet uitbreiden en ntetitstraling moet geven. V6 de kritiek uit een eer- el openkomst verwerkt. Het krijgog niet definitief, dfeeuwste variant is er min- Hetk voor uitbreiding van e on De uitbreiding is terug- sprt van 1300 naar 1150 ectle meter, waarvan super- ïdah waarschijnlijk het e twi gedeelte in beslag eein de lente van 2003 ver- ndechter de Edah 82 koop je dan. Voor sociale woning edei geen plek, omdat Al- :rkteer geen geld bij doet. n." e eerste inspraakavond tweaart heeft de gemeente moftal parkeerplaatsen op kwjrdplein nog eens uitge- wordr komen nu vier par- ttsen per honderd vier- leter uitbreiding. Dit is er dan de norm van 2,85 'ïerste plan. Reden hier- ®pe enorme parkeerpro- C1« Avaar het Noordplein al opening mee kampt. Winkelcentrum Noordplein in Roelofarendsveen krijgt na de uitbreiding meer parkeerplekken. Foto: Hielco Kuipers Het totaal aantal parkeerplaat sen komt straks op 211 Toch is dit volgens winkeliers vereniging Raak lang niet vol doende. Groenteboer Lex van der Meer vindt dat de plannen uitsluitend zijn gericht op winst bejag. „Met de 82 woningen achter het Noordplein houdt de gemeente veel rekening met wo ningbouw en de winkeliers ko men er weer bekaaid af." Vol gens de winkeliersvereniging zorgen de nieuwe woningen voor extra parkeerdruk. Tevens is Raak ontevreden over het nalaten van verhuizing van de 'Wijsman-winkels', verderop aan het Noordeinde bij benzine pomp Wijsman, naai het Noordeinde. Wethouder Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) was daar duidelijk over: „Het betreft hier privé-eigendom en daar kan de gemeente niet aanko men. Er bestaat wel een moge lijkheid om deze winkels in de toekomst alsnog rond het Noordplein te scharen, maar op korte termijn zit dat er niet in." Toch had Raak naar eigen zeg gen een beter idee over de in richting van het winkelcentrum. Aan het einde van de inspraak- en informatieavond overhandig de de winkeliersvereniging een alternatief plan aan de gemeen te. Daarin wordt ook het aange zicht van het winkelcentrum vriendelijker geschetst, want de afschuwelijke vormgeving van het Noordplein krijgt, volgens de middenstanders, veel kritiek van het winkelend publiek. Eén van de aanwezigen merkte op: „Mensen moeten willen winke len op het Noordplein in plaats van boodschappen doen. uit de Leidsch Dagblad ï- IM'HIIlVliX ANNO 1902 Vrijdag 4 Juli KATWIJK - Men zal alras bij deze tentoonstelling der Nederlandsche Visscherij opmerken, dat het vis- scherij-bedrijf ook met zijn tijd heeft mede te gaan; was bijvoorbeeld een haringnet destijds een ruw ge breid geheel, de binnen- en buitenlandsche fabri kanten, op dit gebied vertegenwoordigd, zullen doen zien, dat ook die tak van industrie zich zeer heeft ontwikkeld. Was men destijds, minder goed uitge rust, verplicht in naburige streken te visschen, thans begeven zich practisch wel uitgeruste schepen, en kele reeds met stoomvermogen, tot in de buurten van Noordelijk Schotland, Aberdeen en IJsland. De Nederlandsche Visscherij staat wellicht aan het begin van een beduidenden tak van bestaan, die zich hoe langer hoe meer ontwikkelt, en nu Vlaardin-tc gen, Maassluis, IJmuiden, Scheveningen zich hoe langer hoe meer ontwikkelen kunnen, zal ook Kat wijk van lieverlede een plaats in de zon verlangen, wanneer de productie spoediger, goedkooper en vei-'-i liger zal kunnen worden aan- en afgevoerd. WARMOND- De zaterdag middag van de Kaagweek werd geheel gevuld met een Zes kamp. Bij een Zeskamp hoort natuurlijk ook een rode draad. 'Basketbalstelt- lopen' zoals de ingewikkelde naam van dit onderdeel luid de, hield in dat de ploegen op drie meter hoge stelten een par cours moesten afleggen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 4 juli KATWIJK - Bij de VW in Katwijk staan ingrijpende zaken te gebeuren. Op de eerste plaats is het Verifi catiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten bezig met het schrijven van een rapport over zijn bevindingen tijdens een kosten- en baten analyse tevens globaal efficiëntie-onderzoek, dat het 't afgelopen jaar bij de WV heeft verricht. Dat rapport gaat de grondslag vormen voor de subsi diëring van de VW vanaf 1978. Ten tweede is het VW-bestuur bezig met het opstellen van een be leidsnota, die vanaf het komend najaar de leidraad moet zijn voor een discussie over het totale toeristi sche en recreatieve beleid in Katwijk. Aan dat over leg zullen WV, de gemeente, het bedrijfsleven en betrokken verenigingen meedoen. Een laatste facet dat wellicht nogal wat wijzigingen binnen de VW-Katwijk teweeg zal brengen is de pensionering volgend jaar van directeur Chr. Ver- plancke. LEIDEN - De monumentale gevel van het voormali ge restaurant "In den Vergulden Turk' in de Bree- straatzal in de oorspronkelijk staat jgruggebracht worden door V en D. Dit betekent (flpde erker weer plaats zal moeten maken voor eenTBntal ramen, zo als de gevel er vanaf de bouw in de achttiende eeuw heeft uitgezien. Het grootwinkelbedrijf bekijkt mo menteel samen met de Rijksgebouwendienst en de Leidse architect Kirch hoe de restauratie aangepakt moet worden. Eerste taak voor de restaurateurs is nu uit te vissen hoe de gevel er vroeger bijstond en van welk materi aal gebruik is gemaakt. Het streven is zoveel moge lijk weer de oorspronkelijke materialen toe te passen en de gevel ook weer de oorspronkelijke kleur te ge ven. De driehoekige opbouw (timpaan of fronton ge heten) is voorlopig opgelapt om te voorkomen dat er ineens stukken afvallen. Het ligt in de bedoeling het weelderige beeldbouwwerk tot en met de nodige ver-1 guldsels te herstellen met de in de loop ter tijd ver dwenen versieringen. Zo zullen ook weer de vazen aan weerszijden geplaatst worden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar 1 bij 18 in zwart wit) over te maken op giro nummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiute b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datun h - Leidsch Dagblad. Koosevdtstraat 82 te Leiden. ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan dc balie van het U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15