LEIDEN REGIO Winkels verhuizen naar de Dorpsstraat Rijnlands Lyceum is wachten op gemeente Oegstgeest beu O Weest redt vakantieweek COKL gaat concurrentieslag in heel de Randstad aan Buurtkinderen zetten Zonnevylle onder druk je! oorzaak irijding ieruit scooter [{htersbazesra ,'„jven vastzitten R3 'We hebben zeven jaar ellende achter de rug' ,n jlpaal voor iipiiig Duinrell Zoeterwoude handhaaft plannen dorpskern Speelplaats in Leiderdorpse wijk komt eindelijk van de grond inken man p«t paaltje SNEAK PREVIEW OPRUIMING hoten - Een laag over- ide vogel heeft gisteroch- een ongeluk veroorzaakt voorschoten. Een 60-jarige lobiliste uit Den Haag op de Veurseweg plotse- |remmen, toen de vogel rhaar auto opdook. De 33- L »e bestuurder van de bestel- die achter haar reed rea- le te laat, waardoor hij op :o voor hem klapte. st4ENAAR - Een zeventienjarig r sje uit Voorschoten en haar j I oude Wassenaarse vrien- ^afiebben gistermiddag op de ^jkenweg in Wassenaar een 0 Je val gemaakt. Ze reden sa- jj-jjJop een scooter toen ze op y-ltonde onderuit gingen. De H^erd waarschijnlijk veroor- ltejt door nat wegdek. Beide lt jljes zijn met onbekend let- laar het ziekenhuis ge- ilalr - De Waimondse or.pns die gisternacht zijn ge citeerd in park Groot Lee- ^roor openlijke geweldple- auptten nog steeds vast. Vol- |^jde politie gaat het om H broers van 16 en 19 jaar. ^Tiokpartij begon met een ledenwisseling van een van *Hoers met een bekende, Hie hij al langer ruzie heeft. lyerd een een vechtpartij pij ook anderen betrokken e^jen. De politie is bezig met Pnoren van getuigen. donderdag 4 JULI 2002 door Nancy Ubert oegstgeest - Het Rijnlands Lyceum Oegstgeest is het wachten beu. De nieuwbouw van de scholengemeenschap had er al moeten staan, maar er is zelfs nog geen ontwerp goedge keurd. „En daar zijn wij niet verantwoordelijk voor", zegt bestuurslid J. Hengeveld. Hengeveld, lid van het curatorium van het Rijnlands (de beroepsinstantie binnen de school), verliet gisteravond aangeslagen de raadszaal. In de vergadering van de commissie ruimte en groen beweerden de wethouders Meester en De Ruijter dat het Rijnlands de af gelopen jaren niet altijd even consistent is ge weest en dat het nieuwbouwproject daarom zoveel vertraging oploopt. Hengeveld bestreed dat met vuur. „Zeven jaar ellende hebben we achter de rug", mopperde hij. „We zijn afhan kelijk van de gemeente en dan krijgen wij de zwarte Piet toegeschoven. Architect Postel heeft al drie ontwerpen gemaakt. Niet omdat wij zijn plan telkens niks vinden, maar omdat we ons moeten schikken. We moeten inspelen op de plannen van de gemeente." De nieuwbouw van het Rijnlands is een van de puzzelstukjes in het plan Apollolaan. Een groot deel moet op de schop. De gemeente wil een nieuwe sporthal bouwen, want het oude binnensportcomplex dat grenst aan het Rijn lands voldoet niet meer. Tegelijkertijd wil Par tycentrum La France uitbreiden en verzor gingshuis Rustenborch aanleunwoningen bouwen. De oude Mariaschool, die nu dienst doet als noodonderkomen voor het Rijnlands, gaat tegen de vlakte. Het lyceum kan pas een definitief nieuwbouw- plan indienen op het moment dat duidelijk is waar de nieuwe sporthal komt te staan. „Is dat aan de Apollolaan, dan kunnen we van het ou de complex lesruimten maken. Maar als de nieuwe sporthal ver van onze school komt te staan, moeten we de oude hal blijven gebrui ken. We kunnen niet zonder gymzaal. En het is een krankzinnige idee dat 1400 leerlingen door Oegstgeest moeten crossen voor een gymnastiekles", aldus Hengeveld. De verzekering dat de gemeente een nieuwe sporthal gaat bouwen, heeft het Rijnlands nog steeds niet gekregen. Burgemeester en wet houders willen eerst een onderzoek laten doen naar de stedenbouwkundige en verkeersas- pecten in het gebied. Ook is nog onduidelijk hoe de gemeente de financiering voor de sporthal moet rond krijgen. djtNAAR - Attractiepark 8 %ell boekt vandaag de 10 d Wenste overnachting op de onjing. Het pretpark opende Is- Imping in 1962, maar al 1959 konden bezoekers bijzondere evenemen- 111 'p het park overnachten. et i miljoenste overnachting t- lop naam van de Duitse 'n je Althaus, die vandaag oefieque krijgt overhandigd. ,re(milie mag de komende naiar jaarlijks gratis een 3nt op de camping van Duin- °Pjmperen. Kinderen van de Oltmansdreef hebben weer hoop. Foto: Henk Bouwman ole koiDORP - De 55-jarige be- der van een bestelwagen is aeemiddag aangehouden na- )k Ij op de Droststraat een /anpaaltje had geramd. De tretódorper zei dat hij ge tal leken was van een dier dat ag nat overstak. Een blaastest i dtit dat hij te veel had ge er. len. Het alcoholpromillage r v» adem was drie keer zo we pis toegestaan. Hij moest ve jbewijs inleveren en kreeg antjverbod. allj ilic door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse burgemeester Zonnevylle is gis termiddag flink onder druk ge zet door een groepje kinderen uit de wijk Binnenhof. Of hij hun speelplaatsje, ingeklemd tussen de Oltmansdreef, Groti- uslaan en Coomhertdreef, zo snel mogelijk een facelift wil ge ven, vroegen ze hem met klem. Om hun verzoek kracht bij te zetten drukten ze de burge meester ook nog eens vijftig handtekeningen onder de neus. „Want al sinds 1992 krijgen we allerlei brieven dat het pleintje vernieuwd wordt, maar elke keer komt er weer iets tussen", zei Friso de Boer (12). Het speelplaatsje maakt volgens de buurtkinderen al lang een verwaarloosde indruk. „Er staat een soort speelhuisje op en een klimrek. Dat is eigenlijk alles. Er is ook nog een wip, maar die is laatst gesloopt Toen we dat za gen vonden we dat het hoog tijd werd om bij de burgemeester aan te kloppen." De kinderen hebben lang ge noeg gewacht, vinden zij. „In 1992 heeft de gemeente al be loofd dat onze speeltuin opge knapt zou worden, maar toen was er ineens geen geld meer. Toen werd de opknapbeurt uit gesteld tot 1994. Maar de speel toestellen die wij zouden krijgen werden op het allerlaatste mo ment op een andere plek gezet, waar ze harder nodig waren. In 1998 was er weer uitstel naar 2002, en nu wordt er al weer ge sproken over 2006." Voor de kinderen duurt dat te lang. Ze weten namelijk precies wat ze willen. „Een basket, een voetbaldoeltje en een nieuwe wip voor de kleintjes." Vooral dat voetbaldoeltje is belangrijk, legt Max Vreeken (14) uit. „Nu schoppen we de bal nog tegen een schuurtje aan, maar aan de andere kant van die schuur heb ben ze een hond en dat is min der. Dat beest heeft ons al meer dan twintig ballen gekost." Burgemeester Zonnevylle bleek uiteindelijk niet tegen de druk van de kinderen bestand. In plaats van 2006 wordt het speel- terreintje vermoedelijk al in 2003 opgeknapt. „Maar wan neer precies, dat moeten we nog even uitzoeken", zei hij. Het as falt wordt verwijderd en in plaats daarvan komen er hout snippers. Welke speeltoestellen er precies komen wordt in over leg met de buurt beslist. De kinderen zijn tevreden. .Al leen is het nu nog belangrijker dat het voetbaldoeltje er komt", zegt Max. „Want die basket die kunnen we waarschijnlijk al op onze buik schrijven. Basketbal len op houtsnippers, dat gaat namelijk een beetje moeilijk." door Pieter van Langevelde zoeterwoude - De winkels in de Kerklaan in Zoeterwoude-Dorp moeten verhuizen naar de Dorps straat, zodat aan de Kerklaan ap partementen kunnen worden ge bouwd. Het winkelbestand wordt dan geconcentreerd aan de Dorpsstraat. Met de verplaatsing van de Ciooo naar de hoek van de Dorpsstraat en de Veldzicht straat hopen burgemeester en wethouders dat voor elkaar te krijgen. Afgelopen weken lagen de plan nen voor de dorpskern ter inza ge in het gemeentehuis en kon den mensen erop reageren. Be langrijkste onderdeel van de plannen is de verhuizing van de C1000. Op de nieuwe locatie kan de supermarkt bijna twee keer zo groot worden. De nieu we, grotere supermarkt moet het voor inwoners van Zoeter woude-Dorp weer aantrekkelijk maken om hun boodschappen in de eigen woonplaats te doen. Andere winkeliers in de Dorps straat kunnen daarvan profite ren. Rond de nieuwe Cl000 komen minimaal veertig parkeerplaat sen en erboven appartementen. Ook aan de rand van het Loet- heveld, langs de Dr. Kortmann- straat, komen appartementen. Doorgaand verkeer door het dorp kan straks niet langer ge bruik maken van de Dorps straat, die autoluw wordt, maar wordt geleid over de Dr. Bouw dijkstraat, die dus tweerichting- verkeer krijgt. Inwoners van Zoeterwoude hebben massaal gereageerd op de plannen van het college. De gemeente ontving 37 reacties, van meer dan honderd mensen. Geen van de reacties was voor B en W aanleiding om de plannen te wijzigen. „Maar we hebben alle reacties wel heel zorgvuldig gewogen", verzekert wethouder M. Ates (ruimtelijke ordening). Zij heeft zich zelfs afgevraagd of de uitbreiding van de super markt wel echt noodzakelijk is. „Ik ben tot de conclusie geko men dat het algemeen belang erbij is gebaat. Doen we niets, dan zijn er over vijf of tien jaar weinig winkels meer over. Ver schillende winkeliers dreigen uit Zoeterwoude weg te gaan als ze niet kunnen uitbreiden." Met het afwijzen van alle geop perde bezwaren veegt Ates ook het idee van Winkeliersvereni ging Zoeterwoude (WIZO) van tafel om een winkelcentrum te bouwen op het Loetheveld. De CDA-wethouder is ervan overtuigd dat de plannen voor het dorpscentrum goed zullen uitpakken. Om de winkeliers maximaal van de komst van een grotere supermarkt te laten pro fiteren, moeten alle winkels vol gens haar in de directe omge ving van de nieuwe C1000 ko men. ,Als je met je boodschap pen uit de C1000 komt, moet je naar de andere winkels worden toegetrokken. Het is daarom es sentieel dat alle winkels uit de Kerklaan verdwijnen en zich concentreren in de Dorpsstraat Alleen de snackbar zou kunnen achterblijven in de Kerklaan. In die straat kunnen dan dienstver lenende bedrijven met daarbó ven appartementen komen." Volgens Ates staan de winkeliers uit de Kerklaan positief tegen over dit idee. Uit veel inspraakreacties naar aanleiding van de plannen voor de dorpskern blijkt, dat mensen bang zijn dat de nieuwe Cl000 een lelijk, log gebouw wordt. Ates benadrukt dat die zorg niet terecht is. „De supermarkt hoeft geen blokkendoos te worden- We kunnen kijken of er aan de voorkant een lunchroom of iets dergelijks kan komen, zodat het gebouw iets vriendelijker oogt. Verder willen we kijken of we in de Dorpsstraat weer bomen kunnen planten om zo het ka rakteristieke dorpsgezicht terug te krijgen. Dat compenseert dan gelijk een beetje het verlies van groen aan de Dr. Kortmann- straat." Vanavond spreekt de uitgebrei de raadscommissie over de cen trumplannen. (advertentie) KRAS VOOR EXTRA KORTING! Kras nu voor éxtra korting bovenop de opruimingsprijs! Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 (afslag 6) tussen Rotterdam en Amsterdam. Bel voor meer info: 071 - 541 65 85. I GRATIS PARKEREN MEUBELPLEIN LEIDERDORP EEN EERSTE BLIK OP 1 VERNIEUWDE MEUBELPLEIN! op ieest - Oegstgeest heeft op eep een evenementenbu- rar gevonden dat de traditio- 1 ^rakantiespelweek gaat or- n[ren: Jeugd Events uit n bijchting Evenementen stop- :ornet de vakantiespelweek, t zij niet alleen de kinder- neweek voor haar reke- wil nemen, maar ook lireel kinderwerk wil op- Zolang de stichting geen kan doen met de ge- staan al haar activitei- Oegstgeest op een laag ij Jeugd Events hoeven niet bang te zijn dat zij zich in de laatste week van de zomerva kantie vervelen. Van maandag 26 augustus tot en met vrijdag 30 augustus staan onder meer een Disneydag en een film op het programma. Het feest wordt afgesloten met een show voor ouders en verzorgers van de deelnemertjes. Inschrijven voor de vakantie week kan tot en met 19 juli op werkdagen en op de dinsdag- en woensdagavond van 19.00 tot 20.30 uur in het Multifunctio neel Centrum aan het Boer- haaveplein. Een e-mail sturen naar naar kindervakantie- week@oegstgeest.nl kan ook. (advertentie) v 'ï'tv .m - !-,-t --pol Vvin Ionisch P.ujWad oini de Teut de Fiance v.w www ie .Kchd.uïblad nlAourdekiüw Ot k 1 cv k' ,r»t r.iterdag 6 juli door Wlm Koevoet leiden - Kindercentrum Het Tel- raam, dat de Centrale Organisa tie Kinderopvang Leiden (COKL) gisteren opende bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg, is lang niet zo op merkelijk als misschien wel lijkt Directeur L. Schuerman van de COKL ziet er een stap in op de weg, waarvan voor hem 'vol strekt duidelijk' is dat die moet worden gegaan. De COKL loopt met haar Voor- burgse avontuur vooruit op de nieuwe wet basisvoorziening kinderopvang, die in 2004 van kracht wordt. Volgens Schuer man staat daarbij voorop 'dat de ouder klant wordt'. „Hij krijgt als het ware, net als in de zorg, een rugzakje met geld mee dat hij naar eigen goeddunken kan besteden." Voorheen waren organisaties als de COKL gesubsidieerde mono polisten, die maar in een ge meente actief waren. Veel te kie zen was er voor ouders niet, want er was geen concurrentie. De positie van de COKL, opge richt in 1990, was evenmin wei nig benijdenswaardig want ze kreeg de schuld van alles wat er mis ging in de kinderopvang. „In de ogen van het publiek zijn we nog steeds een puur maat schappelijke non-profitorgani- satie die verantwoordelijk is voor de kinderopvang in heel Leiden." Dat is echter een achterhaald imago. Meer en meer doet ook in de kinderopvang 'een soort marktwerking' opgeld. Ouders zijn niet langer afhankelijk van één aanbieder. Zo'n twee jaar geleden begon in Leiden de op mars van wat kleinere, particu liere kindercentra. Inmiddels zijn er daarvan veertien in de stad gevestigd. Schuerman ziet daar gezonde concurrentie in en hoopt dat het resultaat 'een gro ter aanbod voor de ouders' is. Voor de COKL betekenen deze veranderingen dat ze zelf 'niet per se binnen Leiden hoeft te groeien'. De directeur sluit niet uit dat zijn organisatie in Leiden zelfs inkrimpt. „Om te kunnen blijven groeien moeten we bui ten de stad zijn." Leiden blijft wel 'de thuisbasis' van de COKL. Het hoofdkantoor blijft dan ook aan het Schutters veld gevestigd. En de gemeente Leiden blijft bij de organisatie algemeen toegankelijke plaatsen afnemen. „De gemeente blijft spreken van 'subsidies', maar ik vind met alle veranderingen 'in kopen' een beter woord. Als een ambtenaar een brood gaat ko pen, subsidieert hij de bakker toch ook niet?" Schuerman verwacht dat de COKL dit jaar nóg een aantal slagen buiten de Leidse ge meentegrenzen zal slaan. Hij re kent nu de Randstad tot zijn werkgebied. „De COKL is een middelgrote organisatie. We be horen tot de twintig grootste van Nederland. Nee, ik ben er niet op uit de grootste te wor den. We zoeken het meer in kwaliteit." Bij de COKL, die zo'n duizend kindplaatsen groot is, werken zo'n 500 mensen. De instelling telt 31 peuterspeelzalen en der tig centra voor kinderopvang en buitenschoolse opvang. Het Voorburgse Telraam, dat de on derste verdieping van het CBS in beslag neemt en tachtig kind plaatsen telt, is niet eens het grootste. Dat blijft De Compag non in de Merenwijk. Door de vele veranderingen klopt ook de naam van de in stelling feitelijk niet meer. Er is al een nieuwe bedacht, maar Schuerman geeft die nog niet Directeur L Schuerman van de COKL Foto: Henk Bouwman prijs. Het Benelux Merkenbu reau moet zich er nog over bui gen. De tijd dat de COKL-telefo- nisten aan de andere kant van de lijn de bellers hoorden vra gen of ze met 'de kokkel' of 'de sokkel' spraken, is binnenkort in elk geval voorgoed voorbij. Door de marktwerking zal kin deropvang steeds meer een commerciële aangelegenheid worden. Rendement is ook bij de COKL, die blijkens het jaar verslag in 2000 'een zeer slecht financieel resultaat' boekte, geen wezensvreemd begrip meer. „Kindercentra kun je honderd procent commercieel draaien", zegt Schuerman. Hij heeft daarvan met eigen ogen een aantal schrikbarende voor beelden gezien in de grote ste den. „Schimmels op de muren. Grote aantallen kinderen in een kippenhok. Ongediplomeerde leidsters. Zulke exploitanten wil len gewoon met zo veel mogelijk kinderen zo veel mogelijk geld verdienen." Die toer gaat de COKL in geen geval op. Zo blijft de instelling volop meedraaien met 'het loka le sociale beleid' waarbij al in peuterspeelzalen achterstanden van allochtone kinderen worden weggewerkt. Dat levert de COKL weliswaar geen klinkende euro's op, maar wel kan de instelling met die kennis haar voordeel doen in 'normale' kindercentra. „We worden dus geen commer ciële instelling. De COKL blijft haar maatschappelijke verant woordelijkheid nemen, maar we moeten wel concurreren en een zeker rendement halen. In 2000 stond de COKL nog op omvallen maar in 2001, het jaar van de waarheid, is de meer bedrijfs matige aanpak hand in hand ge gaan met het financiële herstel." Om de positie van de COKL ver der te verstevigen, zou de COKL wel eens kunnen gaan fuseren. Schuerman houdt die mogelijk heid nadrukkelijk open. Wel sluit hij uit dat de COKL door een grotere instelling wordt overgenomen. „In deze contrei en bestaan geen grote organisa ties die ons kunnen opslokken. De kans dat wij onze stempel drukken op de fusiepartner is groter." Schuerman schreef de COKL in september 2001 in bij een aan bestedingsprocedure van het CBS. „Tot onze grote verbazing en dito blijdschap kwamen we op basis van onze kwaliteiten bij de laatste twee terecht en niet veel later werd de COKL uitver koren." Schuerman is erg blij met Het Telraam, dat hij een prestigieus project noemt „Het CBS staat voor iets, het is een heel mooie partner voor ons, net als het LUMC. Grote bedrijven en orga nisaties willen kinderopvang voor hun personeel zo goed mogelijk zelf regelen." De COKL is met het ROC Leidei) ook actief op het gebied van op leidingen. Zo kan de COKL, zo als Schuerman het uitdrukt, 'de laatste inzichten op de leerlin gen overbrengen in deze mees- ter-gezelachtige constructie. „De COKL is binnen de kinder opvang de eerjlfc organisatie van het land met zo'n onder wijspoot." Volgens de directeur doet de COKL dit ook uit 'maatschappe lijke verantwoordelijkheid'. „Personeel in de kinderopvang is schaars, ook al hebben wij er nog niet zo veel last van. We lei den niet alleen voor ons zelf op. Afgestudeerden mogen ook in Den Haag gaan werken." Schuerman noemt Het Telraam en de eigen opleidingen 'parels aan onze kroon'. De directeur is opgelucht dat de financiële peri kelen achter de rug zijn. „De COKL is een sterke organisatie waar Leiden trots op mag zijn. De kwaliteit van de kinderop vang in Leiden is verdomd goed. Andere grote steden kunnen daar een puntje aan zuigen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13