DUIN BOLLENSTREEK Brandstichters steken vooral elkaar aan Zorg en Zekerheid: Voorlopig geen patiënten meer naar buitenland l«« Weinig mogelijkheden om branden te voorkomen GESLAAGD Katwijk doGrs allerlaatste^ gooi naar Blauwe Vlakt 'P np Northgo College ROC Vlaaien voor geslaagden Teylingen College ER IS ALTIJD WEL IETS TE VIER Hl ITI-VLaVaVI donderdag 4 JULI 2002 nri door Saskia Buitelaar katwijk - Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid wil niet meer dat patiënten uit deze regio in een ziekenhuis buiten Nederland worden ge plaatst. Zolang er geen goede afspraken zijn over waar de patiënt bij terugkeer térecht kan, wil Z&Z niet meewerken aan de constructie. Die hebben de Leidse ziekenhuizen onlangs bedacht als antwoord op het beddentekort. Spoedpatiënten voor wie in Leiden of wijde omgeving geen plek is, kunnen uitwijken naar het Antwerpse Stuivenberg ziekenhuis. Vorige maand is deze noodmaatregel voor het eerst getroffen voor een hoogbejaarde Katwijker. Hij kon na zijn operatie echter niet terug naar Ne derland, omdat er geen verpleeghuisbed vrij was. Ook het LUMC, dat de man had doorge stuurd, kon hem niet terugnemen. Daarbij kwam dat de communicatie tussen de verschillende zorgorganisaties in beide landen niet vlot verliep. Directeur J. Everdepoel van het Stuivenberg ziekenhuis legt uit dat de ad ministratieve afwikkeling van niet-Belgische patiënten enige tijd kost. Een speciale organi satie moet documenten tussen Nederland en België uitwisselen en contact met de zorgver zekeraar leggen. In het geval van de Katwijker gingen er enkele dagen overheen voordat Z&Z en het zorgkantoor (verantwoordelijk voor ver pleeghuiszorg) de terugkeer konden regelen. De man overleed in Antwerpen. De affaire toont volgens Z&Z aan dat de con structie nog niet goed werkt. Samen met de ziekenhuizen en het zorgkantoor zoekt Z&Z naar een oplossing. „Maar tot die tijd hebben wij de ziekenhuizen verzocht om geen verze kerden van ons naar het buitenland te sturen", zegt zorgmanager M. Luttik. Over wat er dan moet gebeuren met spoedpa tiënten voor wie geen plek is, zegt Luttik: „Ik ga ervan uit dat het ziekenhuis dan zijn uiter ste best doet om toch een plek te vinden." Dat is moeilijk, zegt een woordvoerder van het LUMC, omdat mensen in de 'verkeerde bed den' liggen. Door het tekort aan verpleeghuis bedden blijven de ziekenhuisbedden bezet. „Natuurlijk houden we bedden vrij voor acute gevallen, maar wanneer ook die bezet zijn, is onze eerste zorg om uit te wijken. Als dat niet in de regio kan, beland je verderop." Uitwijken naar België voorkomt dat het ziekenhuis uren aan het leuren is voor een bed in Nederland. „Voor de medische zorg maakt het niet uit Arnhem is net zo ver als Antwerpen." Toch heeft Z&Z de patiënten liever in Neder land. Luttik: „In Arnhem geldt dezelfde regel geving, in Antwerpen is het allemaal anders geregeld." Bovendien zijn Nederlandse zie kenhuizen huiverig om patiënten uit België over te nemen, vanwege de beruchte mrsa- bacterie. „Binnen Nederland is de kans groter dat de patiënt kan verhuizen naar een zieken huis in zijn woonomgeving." In Katwijk heeft de kwestie geleid tot vragen van de SGP. De partij maakt zich zorgen, om dat tenminste twee bejaarde plaatsgenoten naar Antwerpen moesten. De SGP wil dat bur gemeester en wethouders de verantwoordelij ke instanties aansporen om dat te voorkomen. door Anton Diedrich duin- en bollenstreek - De brand die afgelopen zaterdag woedde in de oude boerderij Hooghkamer in Voorhout staat niet op zichzelf. De Bollenstreek is de laatste jaren vaker het to neel van branden. Bij de meeste bestaat, net als bij Hooghkamer, een sterk vermoeden van brand stichting. Een brand komt nooit alleen. Een nacht voor de vlammen boerderij Hooghkamer verniel den, kreeg Lisse te maken met drie branden binnen een uur. Nóg geen half jaar geleden ont stond in Voorhout brand in een bollenschuur van Matze BV. De schade was groot, de schuur werd volledig verwoest. Twee dagen later woedde in War mond een nog laaiender vuur: bij houtbedrijf Dekker. De vlam men sloegen door de wind over naar de jachthaven, waar ook voor vele tonnen schade ont stond. Echt verrassend dat de ene brand snel door de andere wordt gevolgd, is het niet. Brandstichters steken elkaar aan, zegt psycholoog E. Ameling van de justitiële observatiekli niek Pieter Baan Centrum in Utrecht. Volgens hem heeft nieuws over een brandstichter altijd een klein golfje van aange stoken branden elders tot ge- volg. Het etiket 'pyromaan' is echter snel geplakt op personen die voor de kick een gebouw in de hens zetten. Een echte pyro maan is een zielepoot, zeggen de deskundigen. Meestal zijn het eenzame mannen tussen de 17 en 35 jaar met een lage intel ligentie en een ziekelijke be hoefte aan aandacht. Ze hebben moeite met hun seksuele drif ten. Pyromanie is volgens de wetenschappelijke literatuur een zeldzaam voorkomend ver schijnsel. Psycholoog J. Witten berg, directeur van de Interna tionale Stichting voor Toegepas te Psychologie in Amsterdam, zegt dat een pyromaan een be vredigend gevoel over zich krijgt als hij een brand sticht. „Hij kan moeilijk contact maken met andere mensen. Is vaak on gedisciplineerd, heeft een nega tieve kijk op het leven. Zijn stemming kan van het ene op het andere moment omslaan. Hij is vaak werkschuw. Kan aan achtervolgingswaan lijden. Is vaak zeer ontevreden over zich zelf. Hij vertoont theatraal ge drag. Hij moet een daad stellen om de aandacht op zich te vesti gen." Het vermoeden dat de recente maar ook minder branden in de Bollenstreek het werk zijn van brandstichters, wordt overal wel uitgesproken. Maar de vraag is of dat te bewijzen is, en of de veroorzakers van de brand ooit worden gevonden. Dat is het werkterrein van verzekeringen en de technische recherche. Die probeert erachter te komen of het brandstichting was, en zo ja, of het dezelfde dader kan zijn geweest. Dat is nog moeilijk genoeg. Bij de branden in de Katwijkse wij ken Hoomes en Rijnsoever, midden 2001 en ook in april dit jaar, twijfelt niemand aan brandstichting. En ook niet aan het feit dat dezelfde persoon of personen voor de branden aan portiekflats - veroorzaakt door scooters in brand te steken - verantwoordelijk zijn. Om dat te bewijzen en om de daders te vinden, dat is de taak van de technische recherche, niet van de brandweer. De brandweer heeft in principe een 'repressieve taak', legt comman dant A. Hoek van de brandweer De brand in de Warmondse polder. Foto: Taco van der Eb in Voorhout uit. De brandweer krijgt een melding binnen, rukt uit en blust. Daarna gaat de po litie aan de slag, en hoort de brandweer er nog maar zelden iets over. De brand in boerderij Hooghka mer zaterdagochtend was voor spelbaar, vindt Hoek. Daar han gen al maanden jongeren rond, de boerderij stond lekker afgele gen en was niet verlicht. En bij bollenbedrijf Matze een half jaar geleden was het hetzelfde liedje: de schuur stond aan een achter af gelegen laantje. „Als er een heel stel kisten staat, is het wachten tot iemand daar een brandende krant tussen steekt." Of er iets aan brandstichting te doen is? „Mijn persoonlijke mening is nee", zegt Hoek. „Je kunt de boel moeilijk vierentwintig uur per dag bewaken. Kijk, dit was een oude boerderij, die aan de rand van het dorp staat. Als je zegt: dit moet op de monumen tenlijst, en je laat het vervolgens drie jaar leegstaan, dan kun je op je vingers natellen dat er wat gebeurt. Een hekje eromheen Overzicht Bollenschuren, een houtbedrijf, een oude boerde rij, drie branden binnen een halfuur in Lisse- het zijn drukke tijden voor de brandweer in de Duin en Bollenstreek. En vaak lijken de branden aange stoken. Een overzicht van de meest in het oog springende branden in de afgelopen paar jaar. 10-4-1999 Duna Deli, waar nu het Palace Hotel staat, gaat in vlammen op. Vermoedelijk aange stoken. 12-4-1999 Twee dagen na Duna Deli verwoesten vlammen een tweede pand van De Raad Bouw: een loods aan de Pickéstraat Ook hier wordt brandstichting vermoed. 4-11-1999 De Zemelpoldermolen (Lisse) brandt tot de grond toe af. Vermoeden van brandstich ting. 9-7-2000 Brand in de Witte Schooi in Noordwijk. Vermoeden van brandstichting. De nasleep is be kend, de eventuele daders nog steeds niet. 29-12-2000 Brand in basisschool Zeehonk (Noordwijk). Oorzaak een vuurpijl door de brie venbus. Schade: circa 1,5 miljoen gulden. Twee jongens van 15 en 16 jaar zijn aangehouden. 22-1-2001 Brand in een flat aan de Boerslaan in Katwijk, door aangestoken scooters onder de luchtpijp. Het begin van een serie branden kon digt zich aan. 23-1-2001 Brand in een leeg huis aan de Van Leeuwenstraat (Noordwijk). Aangestoken, 20-6-2001 Brand bij snackfabrikant Beckers in Katwijk. Aangestoken en dader veroordeeld. 12-8-2001 Opnieuw brand in Hoomes (Katwijk). Dat is inmiddels vijf keer in de afgelopen half jaar in de wijken Hoomes en Rijnsoever. 8-9-2001 Brand verwoest het clubhuis van scou tinggroep Tjarda in Sassenheim. Een Sassenhei- mer, die de bijnaam Piet Pyromaan krijgt, bekent later deze en nog drie andere brandstichtingen. 2-2-2002 Bollenschuur Matze BV Voorhout valt ten prooi aan een vuurzee. 5-2-2002 Houtloods van Dekker (Warmond) gaat in vlammen op, tientallen jachten in de nabijge legen haven idem. 26-4-2002 Weer drie brandjes in de Katwijkse wijken Rijnsoever en Hoomes. Een scooter in de Weegschaal, brand bij een portiek in de Treub- straat en ook bij de Kuyperstraat. Brandweer en politie gaan ervan uit dat het om dezelfde dader gaat als die vorig jaar in dezelfde wijken bezig was. 18-6-2002 Een 22-jarige Katwijker wordt opge pakt op verdenking van brandstichting, terwijl hij bezig is met een auto, een tankdop, een prop en een aansteker. Dit is vermoedelijk de dader van de Hoomes/Rijnsoeverbranden. Onderzoek loopt nog. 28-6-2002 Lisse, drie keer brand binnen een half uur. Winkels in Blokhuis werken de klok rond om zo snel mogelijk weer open te kunnen, het par keerdak is tijdelijk onbereikbaar vanwege angst over de veiligheid van de constructie. Vermoede lijk brandstichting. 29-6-2002 Boerderij Hooghkamer (Voorhout) brandt uit Vermoedelijk brandstichting. zetten, dat is echt niet genoeg." Op brandstichting staan zware straffen, die kunnen oplopen tot levenslang. De wetgever neemt brandstichting heel serieus, vanwege het gevaar voor ernstig lichamelijk letsel. De branden in Katwijk werden gesticht bij het portiek van een flat zonder nooduitgangen. Als de brand sneller om zich heen had gesla gen, dan waren de gevolgen voor de bewoners niet te over zien geweest. H. van Wijk, de plaatsvervan gend brandweercommandant van Katwijk, is het met zijn Voorhoutse collega eens dat brandstichting moeilijk te voor komen is. „Als er kwaadwillen den rondlopen, dan vinden ze een manier. Daar is weinig aan te doen." Maar Van Wijk: „Maar of het een kwestie is van men sen die toevallig langslopen en denken 'ha, dat is leuk', of dat iemand doelbewust op pad gaat om brand te stichten, dat weet je nooit", zegt hij. „Als we dat wisten, dan waren we al een stuk verder." «sch ;end imol oj rem haa [ebe die t< UtO A door Saskia Buitelaar jeu ouc ïebb ienv teer /ooi zitte dei bro de katwijk - Katwijk gaat nft J één keer proberen de Bla we Vlag, die symbool sta*.ENA voor goed zwemwater een opgeruimd strand, bemachtigen. De aanvra voor volgend jaar gaat bi nenkort de deur uit, zoceva de controleurs weer ku °P nen komen kijken. Maarlto" Katwijk dan opnieuw m grijpt, voelt de gemeente weinig meer voor. Want 1 les 2 positieve imago dat straalt van een kustpla; 'lt- met het felbegeerde Eui pese keurmerk, weegt n op tegen de negatieve pCHi bliciteit bij het niet veria gen van de vlag. Dit vo< jaar ging het blauwe di doek aan Katwijk voorl;j Noordwijk heeft hem wel j( Vorig jaar voldeed Katw na vijf jaar zonder Blau Vlag, eindelijk weer aan strengen eisen van de FEj (Foundation for Envin mental Education in Eu j pe). De FEEE baseert h oer, mening op eigen waan mingen - tweemaal per wordt het strand gekeiCJ op reinheid, voorziening veiligheid en zeewaterkv liteit - en op de resulta van enquêtes onder strandpubliek. Katwijk scoort al jaren alle onderdelen goed, halve op de kwaliteit a het zeewater. „Maar dlNA kunnen we zelf weinig %en doen, als we niet goed \Lns ten waardoor dat komjng zegt wethouder Slings, [Lp uitstroom uit het UitWEhge ringskanaal is mogelijk b: oorzaak. „Maar het kan <k te maken hebben met juii riool uit Den Haag dat - Lp zuiverd weliswaar - in loost." Ze wil uitzoe^eq wanneer vorig jaar pretjnqj is gemonsterd, om naUr gaan of op dat momentLp sluizen in het kanaal op^ip stonden. De meetresultaten zijn melijk nogal betrekke^ legt de wethouder uit. je een dag later of een pit meter verderop controle] kan je een andere uitkoiDOi hebben." tier Daaruit trekt de gemeemic de conclusie dat ook li op wel of niet hebben vanpaa Blauwe Vlag een betrewdo lijke zaak is. „Er zijn tal kke gemeenten die de vlag pat eens aanvragen en diit i hoor je niemand over. jen. we hem volgend jaar v\> ad niet krijgen, moeten we pis serieus bezinnen of we jbe1 willen meedoen. Wanflvei loopt het risico dat je allf maar negatieve publict= over je heen krijgt." VW-directeur R. van Burg hecht weinig waap- aan de Blauwe Vlag op'J> strand. „Het is een li promotiemiddel, maarLEE, man op straat heeft d<£ee gaans geen idee waar voor staat. Ik ben in al^. jaren werkelijk nog n|rer gebeld met de vraag: vi pert de Blauwe Vlag bij lie, want anders konC' niet." cht Aan het Northgo College in Noordwijk zijn geslaagd: Mavo: Bas Aandewiel, Sjors Al ders, Suzanne Alkema, Laura Andree, Mirte Arens, Cees Be- dijn, Rick van den Berg, Rianne van den Burg, Mark Caspers, Ar jan Caspers, Ilona Demeijer, Kim Devilee, Tamara Dijkstra, Dick van Duijn, Babette Edel man, Wouter Flemming, Ronald Glasbergen, Jimmy Glasbergen, Ainara Groenewoud, Petra Hoek, Maarten Hoek, Jorrinde Jansen, Mariska Janson, Ansje Jasperse, Junior Koele, Caroline Koppers, Ben Lamboo, Yvette van Leeuwen, Nick van Lierop, Linsey Marijnen, Marlies Meek, Sylvia v.d. Meer, Niels Mooije- kind, Femke van de Noort, Ro bin van den Oever, Marlou Pas- schier, Isabelle Pinckaers, Patri cia van Rhijn, Michael Sluijs, Annette Steenvoorden, Richard Steenvoorden, Petra Steenvoor den, Bianca v.d. Tang, Mandy Verbeek, Barry Versteege, Debby Versteege, NataschaVink, Loes de Vreugd, Yvonne Waasdorp, Daisy v.d. Zalm, Bianca Zonne veld, Digna Zuidhoek, Nienke Gotink, Esmeralda van den Nieuwendijk, Else-Marije Peters, Rick Meijvogel, Tim van de Put te, Sheena Shu Romeijn, Gwen Rotteveel. Havo: Iieke Alkemade, Mario van Asten, Nathalie Barnhoom, Niels Bamhoom, Simone van den Berg, Michelle Brands, Maaike Brouwer, Robert Cas pers, Maijolein van Dam, Merel Deelder, Bart Dekker, Daan van Duijvenvoorde, Pouya Forou- tan, Alex Hoogeveen, Michelle v.d. Hulst, Janneke Imthorn, Viola van Klaveren, Milou de Lange, Marthe Ligthart, Paulien v.d. Linden, Taco v.d. Luijt, San dra v.d. Niet, Simone van Oos ten, Kim Parlevliet, Linda Pronk, Julia Prook, Miranda v.d. Putten, Monique Romijn, Cindy Steen voorden, Robert Stijger, Maar ten Stuifbergen, Denny Verbeek, Ruud Vlieland, Jeroen Wiersin- ga, Nienke Bos, Hanneke Hoek, Judith Janssen, Pieter Kersten, Max van Steijn, Job Witteman, Marja Cozijn, Martine Heems kerk, Cora Hoogeboom, Janneke Manssen, Mark Renardus, Ma- riette Warmerdam, Ingrid Weij- ers, Kevin van Eeden, Gabrielle Hoek, Annelies Kornet, Merette Kuijt, Colin Reudink, Mark Sie- ra, Monique Veldman, Ard Pe ters. Vwo: Vera Andree, Eline van Beelen, Marijke van den Berg, Sabine van den Bos, John v.d. Deijl, Joep Dragt, Liesbeth God- thelp, Anne-Marie de Haas, Diana Heemskerk, Ewout Hin- nen, Yorick Imthorn, Darwin Jansen, Bob Keizer, Rick van Leersum, Marijon Eindhout, Wendy Lubbe, Kim Pont, Mar griet Rijff, Els Roorda, Mariska Steenvoorden, Sanne v.d. Bent, Kiran Coleman, Bianca Buts, Mamix Guijt, Maita van Loen- houd, Suzanne Meeuwenoord, Asgeir Oskarsson, David Rij laarsdam, Martin Rijlaarsdam, Hester van Toorenburg, Jan- Willem Uittenbogaard, Marleen v.d. Geer, Stephanie La Grouw, Marieke Kaandorp, Sander Ma- rijt, Edris Mahtab Faiz. Aan het ROC, unit volwassenen educatie in Leiden, zijn geslaagd: Mavo: Eniola Babadudu, Ivonna Belkoski, Renée van Duijven voorde, Nel van Eeden, Elwin van der Gaag, Jaap Geraedts, Angie Kalkoffen, Ymte van der Krieke, Gina Maaskant, Amanda Pennenburg, Bouchra Saadi, Jeffrey Verburg, Nina Wie- bemeit, Erwin van Wouw, Jen nifer van Zuijlen, Eva Zwartjes. Havo tweede fase: Sam Aidarus, Samira Belaidi, Bas van Berkum, Bianca Bruine, Roderik Burger, Kim Duijn dam, Suzanne Dui venvoorden, Jan Hengeveld, Het Leidsch Dagblad publi ceert regelmatig de namen van geslaagden. Elke dag dat de krant de opgaven van scholen afdrukt, wordt uit de lijsten geheel willekeurig een aantal namen getrokken. Zij krijgen van het Leidsch Dag blad gratis een vlaai aangebo den. De gelukkigen kunnen zich melden bij het redactie secretariaat Gerry Broxtcr- man of Yvonne Leen art (071- 5356401 of 5356404). Zij ne men het adres op en verstu ren een brief waarmee de winnaars de vlaai kunnen op halen. De winnaars van van daag zijn: Junior Koele en Bi anca van der Tang (Northgo) Eric Vonders (ROC) en Eva Pouw (Teylingen). Sander Herruer, Kevin Koot, Di- mitry Koteris, Cees-Dik Krom hout, Karlijn Laman, Ruben van Leer, Mandy Lems, Galid Mal- kaoui, Eric van Marion, Marieke Meeuwissen, Karin de Mooij, Wouter van Moorsel, Aijan Mui- lerdam, Reinier Neuwahl, Sop hie Omtzigt, Annelieke Ooster- veer, Michiel Ponjee, Maurits Rees Vellinga, Calan Romero, Bram Rutten, Ingeborg Sand- bergen, F. Sayem, Odile Schmidt, Brigitte Schoonder- woerd, Christopher Schut, Jaco Seijsener, Kelly Tse, Aat Vletter, Dennis Vooijs, Johan van der Voorst, Larissa Vreeken, Vivien van Wissen, Aat Vletter, Dennis Vooijs, Johan van der Voorst, Larissa Vreeken, Vivien van Wis sen. Havo oude stijl: FatimaAshrafi, Bas Bogaards, Atse Buurman, Maarten Figee, Lara Goncalves Sampaio, Paula Groen, Joris He geman, Rogier Hoeijmans, Ellen Hoogervorst, Suzanne van Iter- son, Cristian Margalho Figueira, Mike Schimpf, Anne Schreuder, Tjitske Sjollema, Shirin Soley- manpoor, Linda Stolwijk, O. Ursan, Johan Vermeulen, Eric Vonders, Frodo Watjer, Jasper Wester, Marck Wester, Renske Zeinstra. Vwo: Adri Akerboom, Daan Arens, Geeske Beerding, Moni que Beijersbergen, Jouri Berg, Michelle Beumer, Ashvin BMkie, Jessica Bierman, Lianne Blom, Elwin Bolink, Rick van der Boog, Esther Boon, Anneke Bruin, Kim Chabani, Ariadne Chatzakis, Brigitte van Delft, Mark van Delft, Hugo Franssen, Johanna Furch, Raymond Godyla, Pieter de Groot, Miranda Haagsman, Hasan Han, Ilona Heemskerk, Nanne vd Heiden, Ianthe van den Hengel, Tahira Hoek, Sjoerd Hoogewerf, Valerie de Jeu, Caro line de Jongh, Greet Juffermans, Kirsten Jurgens, Mariette van het Kaar, Hester Kappelle, Mi chiel Kloosterziel, Joy Kwakern- aak, Bart Ladrak, Ralph Lam boo, Linda Langemaire, Iris Lantink, Gertjan Lourenssen, Jannie Marx, Leon Moonen, Ka rin van den Nieuwenhof, Paula van Ooik, Eline van Oort, Anne- mieke Oostmeijer, Jantien Over- duin, Kim Piters, Shirojani Sah- toe, Brechtje Sebrechts, Leroy Siegers, Judith Smeeman, Rou- ben Soukiasian, Caroliene Spie lings, Jelmer Tamis, Philippe Theelen, Peter Valk, Chris v.d. Veer, Nicola van der Velde, Rik ten Velden, Hans Verhoef, Ellen de Vos, Tessa de Vos, Ronald de Vreugd, Janine van der Wel, An nelies Wessels. Aan het Teylingen College (twee de fase), sector Leeuwenhorst- Willibrord in Noordwijkerhout zijn geslaagd: Havo: Dave van den Bosch, Ireen Geerlings, Anita van der Linden, Ellen van der Meer, Da vid Thomas, Mariëlle Urlus. Atheneum: Arjan Boll, Leanne Brama, Evita Dhondai, Jean- Paul van der Hulst, Marijke van der Meulen, Eva Pouw. Gymnasium: Annick van nip. Aan het Teylingen College,! Duinzigt in Oegstgeest, zijn slaagd: Vmbo theoretische leen (Mavo): Mirjam Combee, I de Goey, Tim Lucas, Tony der Niet, Jeannette Slooh Samad Sultan, Linda Worj oor. Havo (tweede fase): Petral ne, William Vletter, Laura jj stra. (advertentie) meer dan 35 soorten Aorevaarsiraat i Tel. 071 -512 70 10 THUIS 0| HET™

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12