ECONOMIE ING moet cijfers aanpassen Reden fusie Hoogovens definitief begraven 'Overleven van WorldCom is zaak van nationale veiligheid' Netwerk KPNQwest in België platgelegd usvervoer burg plat onstijging er procent ieuwe CAO rond or ambulances iger steun ilir luchtvaart iva ook op iaanse markt IG gaat door tt ontslaan wil af van sebedrijf Kwart van Europeanen gaat gebukt onder stress EU kondigt campagne aan Toezichthouder VS: Winst kwart lager door koersverliezen Spar opent dorpswinkels Onderzoek naar hogere prijzen bij kapperszaken Ook minima kunnen niet meer zonder computer rc - De bussen van open vervoerbedrijf BBA in Til- zijn vanochtend korte tijd uitgereden. De ongeveer chauffeurs legden spon- het werk neer omdat zij betere pensioenvoorzie- l willen. Rond 8.30 uur kwa- de bussen weer op gang. ;ens de BBA was de cüenst- iling rond 10.00 uur weer imaal. Volgens een woord- ider van de stakers is er on- ontstaan bij het personeel de busonderneming omdat 1 Franse moederbedrijf Vi- 34di in zwaar weer is terecht- pmen. De chauffeurs vrezen 5 hun pensioengelden ver- jnen. 1 haag - De gemiddelde 2 ïstijging komt voor 2002 uit li procent, 0,3 procent lager vorig jaar. Dat verwacht het 4jisterie van sociale zaken en 1 gelegenheid (SZW). De stij- ;is gebaseerd op een onder- naar de afspraken in zestig 3 s, blijkt uit de voorjaarsrap- age van het ministerie die i ;ren naar de Tweede Kamer stuurd. Uit het onderzoek 8jt verder dat steeds meer 1 ijven afspraken maken met j werknemers over persoon ontwikkelingsplannen. 13 ermeer - Het ambulance- 8 oneel heeft eindelijk een 7 we CAO. Werkgevers en onden hebben daarover ren een principeakkoord ikt. De werknemers van 6 culiere en overheidsinstel- in worden voortaan vol- dezelfde schaal betaald. 2 februari van dit jaar krij- 3 jarticuliere ambulanceme- ;rkers drie procent meer in oktober gevolgd door 6 een half procent. Ook ont- j en zij, voor het eerst, een 7 turele eindejaarsuitkering 5 !,75 procent. kTSBURG - Europese rege- m mogen hun luchtvaart- ör tot eind oktober steun ;n geven in de vorm van keringen. De Europese missie heeft gisteren be- n de overheidsdekking lopig niet te verbieden, at er nog geen alternatief nds de aanslagen van 11 imber dekken verzekeraars aide risico's voor vliegtui- det meer. De EU besloot Dm dat, in navolging van I renigde Staten, overheden ijk de rol van verzekeraar :n overnemen. en - De Britse vervoerson- eming Arriva die in Neder- ook actief is, heeft met de ïame van een busbedrijf debuut gemaakt op de Ita- se markt voor het busver- Voor 58 miljoen euro nt Arriva Sab over. Dit be rijdt bussen in Noord-Ita- ab heeft daar een markt kei van dertien procent, ja ziet de overname als een punt, nu de privatisering ïet personenvervoer in Ita- lenemende kansen biedt. varden - Automatiseerder zet het collectieve ontslag 18 mensen door. Gesprek- ussen automatiseerder en de vakbonden over de agen in Leeuwarden en ingen hebben gisteren opgeleverd. Volgens FNV genoten weigert CMG de Dnden te erkennen als ge spartners en wil het be- ïiet praten over een soci- an. De automatiseerder is [lening dat het bedrijf zich illend heeft opgesteld, wel niet verplicht, is CMG 'eemaal toe met de bon- >m tafel gaan zitten", aldus edrijf in een reactie. Bij in Groningen en Leeu- en werken nu nog 450 en. ommel - Lease-en ver- ïedrijf SNS Automotive in ommel krijgt vermoedelijk ritse eigenaar. Bank- en keringsconcem SNS Reaal :t bedrijfsonderdeel over- aan Interleasing UK Ltd, nderdeel van General Mo- 1 lij SNS Automotive wer- 5 mensen. Het bedrijf i 10.000 auto's onder be- General Motors wil SNS ïïotive onderbrengen in C, de lease- en financie- )oot van het concern, verwachting worden de ekken eind augustus afge- woensdag 3 JULI 2002 straatsburg/anp - Ruim een kwart van de bevolking (28 pro cent) in de Europese Unie ofwel 41,2 miljoen mensen lijden aan werkstress. Vrouwen hebben er meer last van dan mannen. De oorzaken variëren van gebrek aan controle over het werk, een tonig werk, werken tegen de klok en pesterijen. Voor het Europese Agentschap voor Veiligheid en Gezondheid zijn deze alarmerende gegevens reden voor een campagne in de hele Unie om de aandacht te vestigen op het probleem. „Nie mand is immuun", aldus direc teur Konkolewsky, wijzend op het grote aantal stressgevallen. De financiële kosten van werk stress lopen aardig op. Het agentschap, gevestigd in Bilbao, spreekt van een bedr ag van jaar lijks minstens veertig miljard euro aan verloren werktijd en medische onkosten. Ruim de helft van het werkverzuim wordt toegeschreven aan werkstrèss. Voorzitter Cox van het Europees Parlement gaf gisteren in Straatsburg het startschot voor de campagne, samen met euro commissaris Diamantopoulou (sociale zaken). Hoogtepunt van de EU-campagne, de eerste in haar soort, is in oktober met de Europese Week voor Veiligheid en Gezondheid op de werkplek. Er worden tevens prijzen uitge reikt aan organisaties die het probleem met succes hebben aangepakt. Directeur Konkolew sky van het agentschap legde daarbij de nadruk op de nood zaak van preventie. „Werkstress moet op dezelfde manier wor den aangepakt als ongevallen op het werk." washington/anp - WorldCom-bcslnUrsvoorzitter John Sidgmore heeft gisteren de overleving van zijn bedrijf een 'zaak van nationale veiligheid' ge noemd. In een opiniestuk voor de Knight-Ridder Tribune maakte Sidgmore duidelijk dat World Com, dat vorige week in opspraak raakte door grootschalig gesjoemel in de boekhouding, niet ten onder mag gaan. „Ik geloof dat het in het belang is van onze natio nale veiligheid, de Amerikaanse consumenten en de miljoenen klanten om WorldComs voortbe staan tot een topprioriteit te maken", zo schrijft Sidgmore in een dramatische oproep aan de Amerikaanse samenleving. „Volgens vele schattingen zijn we goed voor de helft van het internetverkeer in de wereld. Wij be dienen ook de grootste Amerikaanse overheidsor ganisaties, zoals het ministerie van defensie en buitenlandse zaken. Wat gebeurt er als WorldCom niet overleeft?", aldus de eind april aangetreden topman. Sidgmore verklaarde dat de nieuwe directie 'diep verontwaardigd' en 'kwaad' is door het boek houdschandaal. Hij beloofde de komende tijd de buitenwereld op een open en integere manier te gemoet te treden. Later op de dag maakte Sidgmore op een pers conferentie bekend in gesprek te zijn met ver schillende banken over herstructurering van le ningen. Hij sloot niet uit dat het bedrijf gedwon gen is faillissement aan te vragen. „Op dit mo ment werken we er met de banken hard aan om het te voorkomen", aldus Sidgmore die benadruk te dat WorldCom nog geen grote klanten was kwijtgeraakt. Hij bevestigde dat WorldCom in ge sprek is met de overheid, een van de grootste klanten van het bedrijf, maar wilde over de in houd niets zeggen. De regering Bush dreigt WorldCom in de ban te doen als overheidsleve- rancier. In zijn eerste openbare optreden na het bekend- worden van het boekhoudschandaal, beloofde Sidgmore volledige openheid. „We zullen alles openbaren, wat we weten zodra we het weten." WorldCom liet eerder weten mee te werken aan de diverse onderzoeken naar de fraude bij het be drijf, onder meer dat van de rechtbank. WorldCom-topman John Sidgmore trad gisteren voor het eerst naar buiten sinds het bekend wor den van het boekhoudschandaal. Foto: Reuters/Gary Hershorn amsterdam/anp - Bank-verzeke- raar ING heeft op gezag van de Amerikaanse beurstoezichthou der SEC de nettowinst volgens Amerikaanse boekhoudregels met meer dan een kwart moeten verlagen. „Een verlies van 630 miljoen euro op het aandelenbe zit is ten onrechte buiten de ver lies- en winstrekening gehou den", aldus ING's financiële top man C. Maas gisteren. ING liet de koersverliezen ten koste gaan van het vermogen. Dat vermogen is nu, eveneens berekend aan de hand van US GAAP, met 630 miljoen euro toegenomen. „Per saldo heeft het dus geen enkel effect", aldus Maas. De nettowinst over 2001 volgens Amerikaanse regels komt na de aanpassing uit op 1,77 miljard euro. In het Nederlandse jaar verslag rapporteerde ING nog een winst van 2,4 miljard. Over eerdere jaren hoeft ING de cij fers niet aan te passen. In de Nederlandse cijfers over 2001 verandert eveneens niets. De Nederlandse nettowinst kwam uit op 4,58 miljard euro. De aanpassing vloeit voort uit een verschil van opvatting over de verliezen die ING leed op de aandelenportefeuille. ING maakt verlies als de boekwaarde van een aandeel, de prijs waar voor het is gekocht, hoger is dan de actuele waarde aan het eind van het jaar. Is een aandeel tijdelijk minder waard, dan hoeft het verlies niet in mindering gebracht te wor den op de winst. Blijft de koers echter langer onder de aan- koopwaarde, dan moet verlies in de ogen van de Amerikaanse toezichthouder wel in de winst worden opgenomen. „Door de slechte marktomstan digheden lijkt het erop dat veel fondsen langer op een lager ni veau blijven", aldus Maas. „De SEC vindt daarom dat een gro ter deel van de verliezen direct ten koste van de winst moeten worden geboekt." De aanpas sing volgde op een extra contro le van de Amerikaanse beurs- waakhond. Maas noemde dc zaak een 'non issue'. Toch nam hij de moeite om het persoonlijk toe te lich ten. „Iedereen kijkt op dit mo ment met enorme brillenglazen naar de boekhouding van be drijven. Het dan is goed om geen misverstanden te laten ontstaan." De financiële markten zijn de afgelopen dagen opgeschrikt door boekhoudschandalen door onder meer WorldCom en Xe rox. Die bedrijven stelden vorige week hun cijfers naar beneden bij omdat ze de resultaten met trucs kunstmatig verhoogden. De Corus-vestiging in IJmuiden. Het concern verlaat definitief de meermetalenstrategie en zal in de toekomst alleen nog staal produceren. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks door Pieter van Hove londen/ijmuiden - Aan de aloude meermetalenstrategie van het aloude Hoogovens is definitief een einde geko men na de bekendmaking van maandag dat Corus na alu minium ook roestvrij sta al in de verkoop doet. Met de con centratie op het maken van alleen staal is de achterlig gende reden van de fusie tussen Hoogovens en British Steel definitief begraven. De initiatiefnemers tot het fusieconcem Corus, de Ne derlander Fokko van Duyne en Brit John Bryant, zagen drie jaar geleden een gouden toekomst voor het wereld wijd opererende concern - met de meermetalenstrate gie als uitgangspunt. De onderneming zou zich niet al leen richten op de productie van staal, maar ook op het maken van aluminium en roestvrijstaal. Daarvan is wei nig overgebleven. Eerder dit jaar maakte de Corus-top bekend de (winstgevende) aluminiumtak in de verkoop te doen omdat deze niet zou passen binnen de kernacti viteiten. De reactie van met name de Nederlandse vak bonden was furieus. De opbrengst van de verkoop, ge schat tussen de 1,4 en 1,6 miljard euro, is volgens de bonden alleen bestemd voor het opvangen van de mil- joenenverliezen bij de Britse vestigingen. Hetzelfde dreigt volgens hen nu te gebeuren met de 555 miljoen euro die het bedrijf krijgt voor het belang van 23 pro cent in de Finse roestvrijstaalproducent AvestaPolarit. De deelname leverde Corus vorig jaar een winst op van 6,8 miljoen euro. Opmerkelijk genoeg gaf Corus bij de bekendmaking gis teren onomwonden toe dat een deel van de opbrengst wordt gebruikt om de schulden te verminderen en de balans te versterken. Dit laatste is hard nodig. Door de internationale staalcrisis maakt Corus nog steeds verlie zen; een aardige kasreserve is dan onontbeerlijk. Blijft de vraag waaraan de rest van het geld wordt be steed. De aandeelhouders tevreden stelen? Dit zou pas sen in de Angelsaksische traditie waarmee ook het voor malige British Steel te maken had. Het lijkt een reële op tie. Het Corus-aandeel schoot gisteren vier procent om hoog na de bekendmaking van het afstoten van het Ave- zevenbergen/anp - Spar opent binnen nu en drie jaar tussen de 150 en 200 nieuwe buurtsupers. Het levensmiddelenbedrijf richt zich daarbij vooral op kleine dorpen en kernen. Dat heeft directeur H. ten Have gisteren gezegd. Spar duikt in een marH die grotere concerns als Laurus en Ahold juist verla ten. „Samen met de zelfstandige ondernemers werken we de be hoeften ter plaatse uit", aldus Ten Have. Spar Holding is sinds begin dit jaar afgescheiden van het Lau- rus-concem. Het management van Spar realiseerde de overna me met steun van de aangeslo ten Spar-winkeliers en Sperwer voor naar verluidt een bedrag van rond de 25 miljoen euro. Bij de organisatie zijn inmiddels ongeveer 275 zelfstandige on dernemers aangesloten. De hol ding koopt in bij de grootste in koper in Nederland, SuperUnie. „Verder hebben we een platte organisatie, een uitgekiende for mule, uitsluitend zelfstandige ondernemers en zorgen we voor een breed draagvlak", aldus Ten Have. „Zo kunnen we de buurt - winkels een bloeiend bestaan bieden. Het werkt goed. Er zit een flinke groei in." brussel/anp - Het netwerk van E-bone, een Belgische dochter van het failliete KPNQwest, is gisteren uit de lucht gehaald. Werknemers hebben dat in overleg met de Belgische curator gedaan. Zij krijgen sinds maan dag geen salaris meer. Onduidelijk is wat de gevolgen zijn voor internet en andere te lecommunicatie. Volgens de bonden verwerkte E-bone, ge vestigd in Hoeilaart bij Brussel, ooit een kwart van het Europese internetverkeer. Maar inmiddels hebben vele grote klanten al een alternatieve aanbieder gevon den. Het Nederlandse deel van het KPNQwest-netwerk blijft vol gens netwerkdirecteur Van der Klauw vooralsnog in de lucht. Hij denkt dat de schade door de uitval van het Belgische deel wel meevalt. „De zakelijke diensten werken niet meer, maar dat staat los van het internetver keer", zegt hij. „Enkele zogehe ten poorten werken niet meer, maar dat verkeer wordt omge leid. Ik denk niet dat we er hier in Nederland veel van merken." In Nederland is nog wel geld om voorlopig verder te gaan. „De mensen kunnen betaald wór den", denkt Van der Klauw. „Daar zijn speciale afspraken over gemaakt. Zolang gaan we door. Het is alleen de vraag hoe lang het nog zinvol is om dat te doen." Half juni dreigden de werkne mers in België al het netwerk plat te leggen. Toen trokken de curatoren geld uit om het knooppunt met een minimale bezetting van veertig mensen tot eind juni in de lucht te houden. Maandag werkten de mensen met tegenzin een dagje zonder salaris, in afwachting van een gesprek met de curatoren. Dat leverde geen extra geld op. Overnamekandidaten zijn er niet meer. „We sluiten alles af, we gaan naar huis", is de con clusie van vakbondsbestuurder Vermeersch. E-bone kwam pas begin dit jaar in handen van KPNQwest. Bij het knooppunt, het grootste in zijn soort in Europa, werkten voor het faillissement 350 men sen. Tot maandagavond zou nog zijn onderhandeld met een Britse investeringsmaatschappij over een overname. Het bod zou echter als te laag zijn afge wezen. Volgens de curator maakt het uit de lucht halen van E-bone de verkoop er niet een voudiger op. hilversum/anp - Kappersorga- nisatie Anko gaat onderzoeken of kappers inderdaad 'excessief misbruik van de euro' hebben gemaakt door de prijzen voor een knipbeurt op te jagen. Al eerder is de kapperswereld be schuldigd van prijsopdrijving. Onderzoek van bankverzekeraar ING wees onlangs de kappers aan als duidelijkste prijsopdrij- vers sinds de introductie van de euro. Begin dit jaar had de Con sumentenbond ook al met de beschuldigende vinger naar de branche gewezen wegens het euro-effect. De prijzen zouden in januari 3,8 procent zijn geste gen. Ook naar aanleiding van de verlaagde BTW, waarvan de kapperswereld al sinds januari 2000 profiteert, is geconstateerd dat de prijzen eerder gestegen zijn dan gedaald. Anko zegt 'ge schokt' te zijn door de negatieve uitspraken in het ING-rapport. De afgelopen tien maanden zijn de prijzen voor kappen en knip pen met 14 procent' gestegen. Het ING-onderzoek wijst de ho reca als goede tweede aan met 10 procent hogqpp prijzen. staPolarit. Of denkt de Corus-top al voorzichtig aan de overname van staalbedrijven in lagelonenlanden? Een eerste vingerwijzing zou kunnen zijn dat bestuursvoor zitter Tony Pedder twee maanden geleden in Brazilië was om te praten met de leiding van CSN, de grootste staalproducent van dit Zuid-Amerikaanse land. Inlijving van dit bedrijf zou strategisch geen slechte keu ze zijn. CSN beschikt over ertsmijnen, zodat het be drijfsresultaat minder afhankelijk is van schommelingen op de wereldmarkt voor ijzererts. Daarnaast mag Brazi lië jaarlijks 2,5 miljoen ton staal uitvoeren naar de Ver enigde Staten zonder dat het daarover al te hoge invoer heffingen moet betalen. Washington kondigde in maart heffingen aan op im portstaai om zodoende haar eigen noodlijdende staalin dustrie te beschermen. Met name Corus heeft onder de ze maatregel te lijden. Inmiddels heeft de Amerikaanse overheid enkele ontheffingen op geïmporteerd Corus- staal bekend gemaakt. Vandaag zou president Bush be kendmaken welke landen en bedrijven worden ontzien bij de heffingen. De uitkomst is van belang voor de na bije toekomst van Corus. utrecht/anp - De opvoeding van een kind kan niet meer zon der een computer met internet. Althans, het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni- bud) beschouwt een pc met toe gang tot het 'world wide web' als een basisbehoefte in een ge zin met kinderen vanaf zes jaar. „Bij minima gaan we uit van een zeer eenvoudige computer en dagelijks eventjes internet ten. Daarmee omgaan hoort te genwoordig nou eenmaal bij de ontwikkeling van kinderen. In het onderwijs is de computer vrijwel onmisbaar", aldus een woordvoerster van het Nibud gisteren. Uit onderzoek van het voorlich tingsinstituut in opdracht van de Sociale Alliantie, bleek giste ren juist dat minima elke maand te weinig overhouden om de eindje aan elkaar te knopen. Volgens de Nibud-zegsvrouw betekent dit absoluut niet dat de minima wel kunnen bezuinigen op een relatief kostbare uitgave als een computer en een inter netaansluiting. „Het is een on derdeel van de schoolkosten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7