BUITENLAND Arafat ontslaat top veiligheidsdienst tissen volgden opdracht verkeersleider' Schoolreisje met fatale afloop Afghanen woedend op VS na bombardement Britse campagne: Ein Volkt ein Reichein Euro! R doet inval uis Karadzic L(le problemen 3gamse regering ite kleurling tserse Garde Ie aanpak ten Rhodos iken piloten en opstijgen boot dobbert rloos rond EU-lidstaten traag bij terugvorderen fraudegeld Hervormingen bestuur mogelijk onderdeel strijd om nieuwe Palestijnse leider Maatregelen Zuid-Korea na schietincident Noord-Korea woensdag 3 JULI 2002 - SFOR-militairen hebben in de stad Pale een in- edaan in het huis van de ll|het Joegoslaviëtribunaal bhte vroegere Bosnisch- Elfcche politieke leider Ka- L. De militairen waren op iaar aanwijzingen die :n leiden tot de arrestatie van oorlogsmisdaden iuldigde Karadzic. Bijzon- len over de inval waren kend, maar vast staat dat sic zich niet in het huis id. El - Vlaams regionaal pre- ewael heeft vanochtend athonoverleg een oplos- iereikt voor de problemen j regioregering. Die waren lan na het vertrek van cul- inister Anciaux, de enige ;e Brusselaar in de regio- ig. De grondwet bepaalt dat altijd een Vlaamse :laar in de regioregering :etélen. Anciaux' partij :on na een leegloop zelf russelse minister meer De Brusselse liberaal ingel neemt nu zitting in loregering. De Zwitserse Garde, het dat de paus beschermt, 'oor het eerst in de ge- enis een kleurling in De Zwitser van Indische st is de eerste niet-blanke t. Hij is op 1 juni aan zijn iegonnen, zo zei een voerder van het kleinste sr wereld gisteren. Gar- moeten rooms-katholie- tsers van goede komaf en •og moreel gehalte zijn. ien twee jaar in het dat bijna uit 100 man be- i - Griekenland gaat hard en tegen een kleine 3ritse relschoppers op 5. Dat heeft de Griekse g gisteren bekendge- De afgelopen week heeft tie op het eiland zo'n itse jongeren opgepakt, en naakt rond en waren >ezit van drugs. De Brit- pesten voor de duizen- risten het verblijf op aldus de regering. Wel- tregelen Griekenland is niet bekend. De politie heeft kort start twee dronken pi rn de luchtvaartmaat- ij American West uit de van een Airbus gehaald, igtuig stond volgens de ïïami Herald al op de in, toen de autoriteiten n. American West kon- an dat de twee ontsla- :den, als is vastgesteld aderdaad te veel hadden een. De twee piloten wa- ïthavenmedewerkers len, toen ze weigerden fiekopjes af te geven in het toestel stapten. en Noorse veerboot er dan duizend mensen rd heeft gisteren enkele ïdgedreven voor de kust. Volgens de rederij e motoren automatisch len door het verlies van 'ar. De bemanning ver- t probleem, waarna het tocht naar het Zweed- )org kon hervatten. Het weede keer in zes we- het schip, de Prinses adinavië, op zee stilviel. rnrrpennnrfont haar leider Ian Duncan-Smith snreken de ionei kabul/anp-afp - De Amerikaan se verklaring voor een bombar dement maandag op een dorp is niet toereikend. Dit zei de Af ghaanse minister van buiten landse zaken Abdullah Abdullah gisteren. Hij noemde de aanval op burgers niet te rechtvaardi gen. De Afghaanse president Karzai riep de Westerse coalitie op alles in het werk te stellen om te voorkomen dat burgers het slachtoffer worden van de oorlog tegen al-Qaeda. Amerikaanse toestellen voerden zondagnacht een bombarde ment uit op een dorp, waar een bruiloftsfeest gaande was. Zeker veertig mensen werden gedood. De Amerikaanse kolonel Roger King heeft gisteren laten weten dat een Amerikaans toestel on der vuur werd genomen. Hij weersprak daarmee eerdere be richten dat het toestel vreugde vuur heeft aangezien voor een aanval. Amerikaanse woord voerders hebben echter geen eenduidige verklaring gegeven. Een andere generaal liet weten dat de enige bom die per onge luk in de streek is afgeworpen, op een verlaten stuk land is ge vallen. De Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld zei dat er geen uitspraken ge daan kunnen worden tot het onderzoek naar het incident'is afgerond. Afghaanse en Ameri kaanse functionarissen gaan de zaak onderzoeken. Amerikaanse soldaten bezoch ten gisteren het ziekenhuis in Kandahar waar gewonden van het bombardement liggen. Bij terugkeer naar de basis raakte een soldaat gewond toen de groep werd beschoten. door onze correspondent Harm Harkema londen - De beweging tegen toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Europese Monetaire Unie voert in een ad vertentiecampagne Adolf Hitier op. Acteur Rik Mayall speelt in een bioscoopspotje de rol van de Führer tij dens diens beruchte rede in Neurenberg. Mayall brengt natuurlijk de Hitlergroet en roept uit: 'Ein Volk! Ein Reich! Ein Euro!'. Vrijwel niemand die er aanstoot aan neemt. Het aantal meden immers dat Britse komieken door de jaren heen een karikatuur van Hitier hebben opgevoerd, is niet te tellen. „Iemand die hier niet om kan lachen, moeten ze levenslang gevangen zetten", zei Labour-parlementslid Kate Hoey dan ook, zelf fervent tegenstandster van de euro. Verschillende beroemdheden werken aan het spotje mee, zoals de bekende popmuzikant/presentator Jools Holland en popmuzikant /weldoener Bob Geldof. De laatste zegt: „Het is niet anti-Europees om tegen de eu ro te zijn." De beweging, gesteund door rijke individuen en het be drijfsleven, doet zijn uiterste best de campagne uit het vaarwater van de Conservatieve Partij te houden. De Een aantal Britse parlementariërs en een vooraanstaand lid van de joodse gemeenschap in Groot-Brittannië vin den de campagne tegen de euro waarin acteur Rick Mayall (The Young Ones, Bottom) Adolf Hitler speelt 'ver over de schreef. Foto: Reuters/Stephen Bird strijd tegen de euro is weliswaar een van de belangrijk ste prioriteiten van de Conservatieven, maar de partij en haar leider Ian Duncan-Smith spreken de jongeren en de meeste zwevende stemmers absoluut niet aan, om dat ze als ouderwets en reactionair worden beschouwd. Met Duncan Smith als boegbeeld van de anti-eurocam- pagne kun je er vrijwel zeker van zijn dat de Britten zich in meerderheid juist vóór euro uitspreken, zo vrezen zelfs de mediastrategen van de Conservatieve Partij. „Het is van groot belang dat we binding hebben met de hele bevolking, en niet afhankelijk zijn van de politieke elite", aldus leider George Eustice van de anti-eurocam- pagne. In het spotje met Hitier en Geldof komen dan ook geen Conservatieve politici voor, maar wel enkele Labour-parlementariërs die tegen de euro zijn. Groot-Brittannië doet vooralsnog niet mee aan de euro, maar de regering van Tony Blair - die zelf voorstander is van toetreding tot de EMU - heeft de bevolking een refe rendum beloofd, dat mogelijk volgend jaar wordt ge houden. Volgens de laatste opiniepeiling is 49 procent van de Britten tegen invoering van de euro, en slechts 36 procent voor. Veel tegenstanders zien toetreding tot de euro als een ernstige aantasting van de Britse zelf standigheid. Zij gruwelen bij de gedachte dat de belang rijkste beslissingen genomen worden door bureaucra ten in Brussel en Frankfurt. Menigeen twijfelt ook aan de levensvatbaarheid van de euro op langere termijn. brussel/gpd - De landen van de Europese Unie zijn laks bij het terugvorderen van EU-subsidies waarmee aantoonbaar geknoeid is. Alleen al bij de steun voor boeren gaat het om bijna 2,3 miljard euro die nog aan Brussel moet worden terugbetaald. Uit het gisteren verschenen fi nanciële jaarverslag van de Commissie blijkt dat nog 10.300 landbouwzaken op afhandeling wachten. Het gaat om gevallen waarbij bewezen is dat de be trokken boeren bij vergissing EU-subsidies ontvingen of doel bewust fraudeerden om steun uit Brussel te verkrijgen. De Commissie heeft de bestrij ding van het geknoei met EU- gelden absolute prioriteit gege ven. Het jaarverslag toont aan dat - afgezien van het terugvor deren - de inspanningen succes hebben. Het aantal door de lidstaten ge melde gevallen van fraude of onregelmatigheden neemt af. Ook de bedragen die ermee ge moeid zijn dalen. In de landbouwsector zou in 2001 'slechts' 230 miljoen euro verkeerd zijn besteed, ongeveer een half procent van de totale EU-landbouwuitgaven van veer tig miljard euro per jaar. ramallah/afp - De Palestijnse president Yasser Arafat heeft gis teren de top van de veiligheids diensten aan de kant geschoven. Zowel de chef van de Preventieve Veiligheidsdienst van de Weste lijke Jordaanoever, Jibril Rajoub, als politiechef Ghazi Jabali verlo ren hun functie. Ook Mahmoud Abu Marzouk van de burgerbe scherming moet het veld ruimen. De ontslagen maken deel uit van de door de Palestijnse leider aangekondigde hervorming van het bestuur van de Palestijnse gebieden. Arafat wil de veilig heidsdiensten van de Westelijke Jordaanoever, de Gazastrook, de politie en de burgerbescher ming samenvoegen. Israël en de Verenigde Staten hadden bij hem daarop aangedrongen om nieuwe zelfmoordacties van Pa- lestijnen tegen Israëlische doe len tegen te gaan. Gisteren nog beschuldigde de Israëlische regering de chef van de Veiligheidsdienst op de Wes telijke Jordaanoever, generaal Tawfiq Tirawi, ervan betrokken te zijn bij voorbereidingen om terreurdaden in Israël te plegen. Tirawi wees de beschuldiging van de hand en sprak van Israë lische propaganda. De VS hebben al eerder het ver trouwen in Arafat opgezegd. Mogelijk speelt ook de strijd om de benoeming van een nieuwe Palestijnse leider een rol bij de ontslagen. De machtige Rajoub is vervangen door de voormalige gouverneur van de stad Jenin op de Westelijke Jordaanoever, Zu- fer Manafrah. Rajoub was lang een vertrouwe ling van Arafat. De relatie tussen beide mannen verslechterde eerder dit jaar na een rel waarbij de Palestijnse leider Rajoub zelfs met een pistool zou hebben be dreigd. Rajoub is het gouver neurschap van Jenin aangebo den. De Preventieve Veiligheids dienst is een machtige organisa tie, die onder meer is belast met het voorkomen van Palestijnse aanslagen op Israëlische doelen. De hervorming van het Pales tijnse bestuur was gisteren ook onderwerp van gesprek tijdens overleg van de Europese Unie, de Verenigde Staten, Rusland en de Verenigde Naties. Daar werd gesproken over mo gelijke hulp bij de reorganisatie van het Palestijnse bestuur en de mogelijke machtsstrijd rond de opvolging van Arafat. Zuid-Koreaanse vissersboten voeren vanochtend voor het eerst weer uit naar de wateren in de Gele Zee, waar het afgelopen weekeinde tot een zeeslag kwam tussen marineschepen van Noord- en Zuid-Korea. De vissers werden begeleid door vaartuigen van de marine en de politie. Foto: AP/Ahn Young-joon seoul/anp-rtr - De Zuid-Kore aanse autoriteiten hebben be sloten af te zien van een geplan de voedselzending van 300.000 ton rijst naar buurland Noord- Korea. Ook worden gesprekken over de lancering van een mo biel telefoonnetwerk in Noord- Korea voorlopig opgeschort. De maatregelen zijn een vergel ding voor het schietincident in de Gele Zee. Afgelopen zaterdag openden oorlogsschepen van beide lan den het vuur op elkaar. Daarbij kwamen vier Zuid-Koreanen om en raakten negentien anderen gewond. Vermoedelijk werden ook dertig Noord-Koreaanse zeelieden bij het incident gedood of gewond. Seoul en Pyongyang beschuldi gen elkaar ervan te zijn begon nen. „Er bestaat behoefte aan een brede herziening van het hulp beleid aan Noord-Korea omdat het nationale sentiment door de provocatie van het noorden in de Gele Zee is gekrenkt", aldus een hoge regeringsfunctionaris in Seoul. Het ministerie van landbouw meldde dat de rijst nu vermoe delijk naar een ander hulpbe- hoeftig land wordt gestuurd. Beide landen hadden juist vori ge maand een akkoord bereikt over de ontwikkeling van een mobiel telefoonnetwerk in het stalinistische Noord-Korea. De gesprekken worden pas her vat als de spanning tussen beide landen is afgenomen, maakte het Zuid-Koreaanse ministerie van Communicatie vandaag be kend. Nieuwe onderhandelin gen stonden voor later deze maand gepland. 'afp-cpd - De piloot van isische passagiersvlieg- maandagavond laat op htvliegtuig botste, volg en 25 seconden de in- Ivan de Zwitserse ver ier op om lager te gaan De instructie kwam vijf- |des voordat de botsing ligen hebben volgens jische persbureau RIA- ^lie conclusie getrokken dering van een zwarte het vliegtuig. De Zwit- ichtverkeersleiding zei juist dat de piloot van olev Tu-154 laat heeft rd op de herhaalde op- te dalen. Zowel de Toe- Is het vrachtvliegtuig en op 11.500 meter De piloot zou uiteinde de instructie hebben maar inmiddels had andere vliegtuig op- ^■kregen te dalen, waar- ^®le toestellen op elkaar Het ongeluk kostte 71 mensen het leven. Aan boord van het Russische vliegtuig waren onder anderen 52 Russische kinderen en tieners die voor een vakantie op weg waren naar Barcelona. De politie hoopt vandaag het grootste deel van de slachtoffers te kunnen bergen. Tot nog toe zijn 28 lijken gevonden. Van daag zullen ook de eerste nabe staanden uit Rusland in Duits land aankomen. Het drama in het luchtruim boven de grens van Duitsland en Zwitserland is de grootste luchtramp uit de Duitse geschiedenis. De precieze toedracht van de botsing tussen de Toepolev 154 en de Boeing 757 is nog altijd onduidelijk. De aandacht richt zich nu vooral op de handelwij ze van het Zwitserse verkeer- luchtleidingscentrum Skyguide in Zürich. Duitsers en Russen bekritiseren de verkeersleiders, die de piloten van de veronge lukte Toepolev pas vijftig secon den voor de botsing zouden hebben gewaarschuwd dat er een gevaarlijke situatie dreigde te ontstaan. Experts buigen zich het hoofd over de vraag waarom de ge avanceerde waarschuwingssys temen niet adequaat reageer den. Het in Europa verplichte anti-botsingssysteem, waarover beide toestellen beschikten, had de piloten van de Tu-154 en van de Boeing moeten waarschu wen en in tegengestelde richtin gen moeten leiden. Nu zetten beiden een duikvlucht in en vlo gen tegen elkaar. Duitsland leidt het onderzoek naar de toe dracht, dat samen met Russi sche en Amerikaanse lucht vaartexperts wordt uitgevoerd. De brandende wrakstukken richtten aanzienlijke schade aan over een oppervlakte van dertig kilometer in de buurt van het stadje Überlingen. „Het is zuiver geluk dat er op de grond geen doden zijn gevallen", zei Erwin Teufel (CDU), de premier van de Duitse deelstaat Baden- Württemberg, die ter plekke was. Een inrichting voor geeste lijk gehandicapten werd op een haar na door brokstukken ge troffen. Russische woordvoerders slui ten een fout van de piloot van Baskhirian Airlines uit. Zij wij zen op de lange staat van dienst van piloot Aleksandr Gross, die 12.000 vlieguren op zijn naam had staan. Bovendien zou Gross uitstekend Engels hebben ge sproken. Volgens Duitse media zou een van de verantwoordelij ke Zwitserse luchtverkeerslei ders op het moment van de bot sing niet op zijn plaats zijn ge weest. Verkeersleiders werken in groepjes van twee, om elkaar te kunnen corrigeren. De politie heeft de verkeersleider die de in structie gaf, nog niet kunnen horen. Hij verkeert in een shock. Botsingen in de lucht zijn, we gens alle uitgebreide voorzorgs maatregelen, zeer zeldzaam en behoren, aldus experts, 'eigen lijk niet te gebeuren'. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De vijftig kinderen uit de stad Oefa die maandagavond om het leven kwa men toen de gecharterde Toepolev-154 neerstortte, maakten in meerdere opzichten deel uit van een elitegroep. Het waren alle maal prijswinnaars van de Olimpiada, een competitie onder Russische scholieren. Als beloning kregen ze een 10-daags verblijf aan de Spaanse kust, een bestemming die voor de meeste Russen onbereikbaar blijft. Het groepje was echter ook in een ander opzicht alles behalve doorsnee. Het merendeel van de kinderen behoorde tot de gegoede klasse van Basjkortostan, een Russische republiek in de zuidwestelijke Oeral. Hun ouders bekleden hoge functies in het bestuurlijke apparaat van de republiek. Zo maakte Lejsen Mambetova, het 14-jarige dochtertje van de vice-minister van cultuur, deel uit van de groep. Ook Marat Soebchan- koelov, de 16-jarige zoon van de vice-voor- zitter van het pensioenfonds, was aanwezig. Net als de 12-jarige Sergej Solovjov, wiens vader de invloedrijke Inglinski-fabriek be stiert. Met hun achtergrond vielen ze geens zins uit de toon. Alle kinderen studeerden op scholen die samenwerken met Unesco, de onderwijsinstelling van de Verenigde Na ties. Toen de kinderen zaterdag in gezelschap van vijf begeleiders met een bus richting het vliegveld vertrokken, dachten ze op weg te zijn naar de warme zee van de Costa Dora- da. De luxe van het viersterrenhotel Estival Park, een paar kilometer van de befaamde badplaats Salou, lonkte. Het hotel ligt slechts een paar honderd me ter van het strand. De kinderen zouden tien dagen lang genieten van de zwembaden, een speeltuin, de sauna en fitnessruimtes. Helaas gooide een curieus misverstand op het laatste moment roet in het eten. De kin deren werden afgeleverd op het vliegveld Sjeremetjevo in Moskou. Het vliegtuig naar Barcelona vertrok echter vanaf het vele kilo meters verderop gelegen vliegveld Domode- dovo. De vergissing werd te laat ontdekt. Het schoolklasje miste door het drukke ver keer de vlucht. Een telefoontje van het reisbureau met de permanente vertegenwoordiging van de re publiek Basjkortostan in Moskou bood uit komst. De Toepolev-154 van de vliegtuig maatschappij Bashkirian Airlines kon ge charterd worden. Twee families die even eens hun vlucht naar Barq^pna hadden ge mist, sloten zich met hun twee kinderen bij het schoolklasje aan. Inclusief bemanning waren er slechts 69 personen aan boord, waaronder 52 minderjarige kinderen. Kos ten voor het charteren van de vlucht: 35.000 dollar, aldus de internetversie van het dag blad Izvestia later. Onduidelijk is wie voor alle kosten opdraait. Unesco in elk geval niet. Maandag arriveerde de groep wel op het juiste vliegveld. Alleen groepsleider Din Choezjin was niet aan boord van de Toepo lev- 154. Hij had tot zijn grote ergernis geen Spaans visum weten te bemachtigen. Toen de kinderen al aan boord waren, belde hij nog even met één van de begeleiders. Al les was dit keer goed gegaan. De kinderen waren opgewonden en verlangden naar de zee. Een paar uur later zijn ze allemaal dood. Het vliegtuig van Bashkirian Airlines is neer gestort na een botsing met een Boeiing-525. Eén van de moeders is in tranen op de Rus sische televisie. „Hadden ze die eerste vlucht toch niet gemist."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5