BINNENLAND 2 move Bestuurders LPF halen toch bakzeil YAHAHA HAHAHA Regeerakkoord betekent een rukje naar rechts Slachtoffer sapdrama was prinsesje van de ouders Net op zoek naar een andere internetprovider? •roces tegen ttink link Kok over >m urgemeester e reg door lipstick k gloterij moet uld aflossen tegoslaaf vast d tot liquidaties el voor leider mfende 'Hennies' Kanen op de Kaap an vast voor oederbrieven helpt je op internet Meeste bonnen handmatig bellen in regio Haaglanden COMMENTAAR Middenkoers Crisis lijkt bezworen haag - Het proces tegen de iterdamse topcrimineel ink Kok moet over. Dat heeft Hoge Raad gisteren bepaald, •t hoogste rechtscollege her- lept daarmee het arrest van t gerechtshof in Amsterdam, vorig jaar het openbaar mi- terie niet-ontvankelijk ver- larde in de strafzaak tegen ik. Justitie vervolgde de Am- jrdammer voor zijn betrok- eid bij een grote partij wa- die in in een flat in Am- irdam werd aangetroffen. woensdag 3 juli 2002 4 t! :h ^asmeer - Endemol geeft de gloterij tot vrijdag de tijd schuld aan het entertain- ijf ntbedrijf af te lossen. Als de erij hier niet aan voldoet, wil ei demol het faillissement van 1o organisatie aanvragen. De l(j gloterij verkeert in zware fi- iciële problemen, omdat er afgelopen maanden veel te mig loten zijn verkocht. Een n lamebureau liet al beslag gen op de bankrekeningen ide organisatie. vthuysen- Burgemeester tks-van Veen (PvdA) van ythuysen treedt af. Dat staat een gezamenlijke verklaring de burgemeester en de ge- ■enteraad. Maks kwam begin rige maand in opspraak, om- .~it ze bij het afrekenen in een 1 zo een lippenstift over het ie ofd zou hebben gezien. Bij pi( t verlaten van de winkel ging pje volgens het alarm af. isterdam - De politie in Bul- ije heeft op verzoek van het finbaar ministerie in Amster- ii een 39-jarige Joegoslaaf epakt. Hij wordt verdacht het plegen van twee liqui des. De moorden zou hij in itember en oktober 2000 iben uitgevoerd. Bronnen ilden dat het gaat om de li- idaties op de bekende Am- rdamse criminelen Sam jpper en Jan Femer. Persoffi- r De Klerk echter wil dit niet vestigen. aelo - De rechtbank in Alme- ïeeft een 50-jarige man uit ngelo veroordeeld tot zeven gevangenisstraf. Er was "gJit jaar tegen hem geëist. De n leidde een bende die door iriers vele tientallen kilo's oïne van Turkije naar Ne- ej land liet smokkelen. Hij zou Ij, der meer de man en vrouw cl, bekend werden als de 'Hen- [oe s', als koerier hebben inge- Zij werden in maart 1998 in kije opgepakt met vijftien vJq heroïne in hun bagage. Amsterdam - Op de buitenwand van de klimatenkas in de Hortus van Amsterdam, symboliseert een geschilderd VOC-schip de aankomst bij Kaap de Ooede Hoop. Bezoe- kers kunnen in de Hortus de expositie Kanen op de Kaap bezichtigen, geïnspireerd op de i7de-eeuwse Compagnie- tuin op Kaap de Goede Hoop. De tuin voorzag de schepen van nieuwe voedselvoorraden. In het restaurant van de Hortus wordt een aantal gerechten uit die tijd geserveerd. Foto: ANP/Evert Elzinga i*sli haag - Justitie verdenkt le[m36-jarige man uit Delft van versturen van poederbrie- laan Hindoestaanse organi- j( ies. De dreigbrieven kwamen Uj april en mei binnen bij diver- di irganisaties, en eindigden ïtde woorden: 'You are dead ANTHRAX' of "You are d now: Allah'. De motieven de man zijn nog onbekend. door Robbert Salome den haag - Tabak, alcohol en drugs zijn taboe voor leden van het kerkgenoot schap der Zevendedags Adventisten. De ouders van de 2-jarige Nikita uit Den Haag, die zaterdag overleed aan een co- caïnevergiftiging na het drinken van een pakje vruchtensap, zijn bij dit kerkge nootschap aangesloten. Dat maakt het drama extra wrang. Een levenslustig meisje. Zo herinnert predikant Van Rijn zich Nikita. „Ze was echt het prinsesje van haar ouders. Haar tweelingzusje is vlak na de geboorte van de twee overleden. Vandaar dat de ou ders van Nikita zo blij waren dat zij het wel had gered." Van Rijn hoorde vrijdag middag dat de peuter een dag eerder ziek was geworden en met spoed naar het ziekenhuis was gebracht. Justitie heeft nog geen idee waar het postpakketje, dat donderdag bij de ou ders van Nikita werd bezorgd, vandaan komt. In het pakketje zaten pakjes vruch tensap, waarin de cocaïne zat verstopt. Een woordvoerster van het openbaar mi nisterie in Den Haag laat weten dat er wordt onderzocht of er meer pakjes in omloop zijn. Volgens Van Rijn heeft ook Nikita's vader van het giftige sap gedronken. „Nadat hij een slok had genomen, gaf hij het pakje aan zijn dochter. Hij dacht dat het geen kwaad kon", aldus de predikant. „De va der werd ook ziek en is naar het zieken huis gegaan, maar hij kan natuurlijk meer hebben dan zo'n kind. De predikant is druk doende de begrafe nis van Nikita voor te bereiden. Die zal aanstaande vrijdag plaatsvinden na een dienst in de Adventkerk in Den Haag. Ook wil hij de driehonderd leden van de hechte gemeenschap een brief sturen waarin zij worden geïnformeerd over het gebeurde. „Bij de paar mensen die ik tot nu toe heb gesproken, heerst totale ver slagenheid", zegt Van Rijn. (advertenties) Sommige gratis internetproviders stoppen met gratis. 12move niet. 12move is gratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam 12move zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap daarom over op 12move. Registreren is héél makkelijk en je internettikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naar www. 12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. den haag/anp - De politie heeft de afgelopen drie maanden ruim 3.000 automobilisten be keurd voor handmatig bellen met mobiele telefoons in het verkeer. Op de overtreding van het verbod staat een boete van 136 euro. Het verbod op hand matig bellen ging in op 1 april van dit jaar. De politie Haaglanden deelde de meeste boetes uit. In die re gio kregen 531 mensen een bon. De politie Rotterdam-Rijnmond gaf 455 bekeuringen. Tussen de regio's zitten grote verschillen in het aantal bonnen. Zo kwamen er uit de regio Zuid-Holland- Zuid volgens het openbaar mi nisterie de afgelopen maanden slechts drie bekeuringen binnen bij het Centraal Justitieel Incas so Bureau. De korpsen Amster- dam-Amstelland en Gooi en Vechtstreek schreven beide vijf bekeuringen uit. „We kunnen die grote verschil len niet verklaren", aldus een woordvoerster van het OM. „De politiekorpsen beslissen zelf hoe ze met het verbod op handma tig bellen omgaan. Ze moeten zelf invullen op welke manier ze dit controleren." De politie Haaglanden heeft alle personeelsleden geïnstrueerd op te treden als ze automobilis ten onderweg met een telefoon aan het oor achter het stuur zien zitten. De politie Zuid-Holland- Zuid, die slechts drie boetes meldde, verklaart het lage aantal aan het stellen van andere prio riteiten. nhaag/gpd - Een motto heeft het nieuwe kabi- nog niet. Dat laat de beoogd premier Balkenen- over aan de nieuwe ministersploeg. Maar het te ren beleid staat al in de grondverf. Maakt poli- Den Haag een ruk naar rechts of zet het nieuwe «net oud 'paars beleid' met andere middelen Kt? ancieel beleid begrotingsbeleid wijkt niet af van wat paars (vend was. De 'Zalmnorm' wordt gehandhaafd. "ials het vorige kabinet wil Balkenende de itsschuld in 25 jaar aflossen. Daarvoor wordt bezuinigd. Koers: rechtdoor. omensbeleid fiscale kerstboom' wordt voor 8,65 miljard af- iigd. Aantrekkelijke regelingen als het spaar en de lijfrente-aftrek en ook de Zalmsnip ver ten. Ook worden vergoedingen voor de feest in de toekomst belast. Voor 2003 betekent u een lastenverzwaring voor veel mensen, omdat Q nieuwe kabinet pas in 2005 'cadeautjes' gaat leien. Dan zal tegelijkertijd met de invoering het nieuwe zorgstelsel de onroerendzaakbe- l ing voor particulieren verdwijnen en komt er ^inkomensafhankelijk kinderkorting. Volgens ekeningen van het CPB blijft de koopkracht r iedereen min of meer gehandhaafd. Ook ars' streefde naar een zogeheten 'evenwichtig omensbeleid'. Koers: rechtdoor. ;iale zekerheid controle op bijstand wordt verscherpt De 0 wordt beperkt tot werknemers die volledig ödsongeschikt zijn, en voor wie binnen vijf geen herstel is te verwachten. Op dit punt ut het SER-akkoord tussen werkgevers en biemers gevolgd, dat ook al door het kabinet- was omarmd. Koers: voorzichtig rechtsaf. Milieu Het kabinet lijkt zich niet erg druk te maken over het milieu. Gaswinning in de Waddenzee worden niet meer uitgesloten en de kerncentrale in Bors- sele blijft open. Fiscale voordelen voor milieu vriendelijk beleggen worden beperkt. Koers: rechtsaf. Mobiliteit Het 'autootje pesten' is voorbij. Er komt extra geld voor verbreding van wegen en de accijns op brandstof wordt mogelijk met tien eurocent ver laagd. Rekeningrijden is van tafel. Koers: scherp rechtsaf. Vreemdelingenbeleid Het paarse kabinet had het vreemdelingenbeleid al flink aangescherpt. Maar CDA/WD/LPF doen er nog een flinke schep bovenop. Succesvolle in burgering wordt voorwaarde voor het krijgen van een verblijfsvergunning. De cursuskosten moeten voor de helft zelf worden betaald. Het halen van een bruid of bruidegom uit het buitenland wordt bemoeilijkt. Illegaal verblijf wordt strafbaar ge steld en de grenscontroles worden verscherpt. Het mes gaat in de kinderbijslag voor allochtone kin deren die buiten de EU wonen. Koers: scherp rechtsaf. Landbouw Het kabinet leunt zwaar op de Europese Unie. Déér zullen de nieuwe regels vandaan moeten ko men, schrijft Donner. Wel wil het kabinet de land bouwbedrijven administratief ontlasten en aan dacht geven aan de productie van 'veilig en ge zond' voedsel. Koers: aarzelend rechtdoor. Ontwikkelingshulp Precies 0,8 procent van de rijksbegroting blijft ge reserveerd voor ontwikkelingssamenwerking. Wel moet uit dit budget voor het eerst in lange tijd Regeerakkoord in heel klein lettertje Het was CDA-leider Balkenende die ooit stelde dat het nieuwe regeerakkoord op één A4'tje zou moeten passen. Informateur Donner, breed bekritiseerd om zijn uitvoerigheid, blijkt er de grootste moeite mee te hebben dit waar te maken. De nieuwste tekst, waarover de on derhandelaars zich gisteravond bogen, begint met een samenvatting op één A4'tje. Daarbij heeft Donner zich wel bediend van een van de kleinste lettertypes die in de tekstverwerker zijn te vinden. weer een deel van kosten voor asielopvang in ei gen land worden betaald. Tegen deze 'vervuiling' heeft de PvdA zich altijd fel verzet. Ook wordt de ministerspost mogelijk 'gedegradeerd' tot een staatssecretariaat. Koers: voorzichtig rechtsaf. Ruimtelijke ordening De zogeheten 'vijfde nota' van PvdA-minister Pronk gaat op de schop. Provinciebesturen krijgen meer zeggenschap over de inrichting van het landschap. Gemeenten in het Groene Hart van de Randstad krijgen meer mogelijkheden om voor de eigen bevolking te bouwen. Om verpaupering en gettovorming in de steden tegen te gaan moet daar 'gevarieerder' (lees: duurder) worden ge bouwd. Er wordt bezuinigd op de huursubsidie. Koers: voorzichtig rechtsaf. Inspraak burgers De referenda gaan van tafel maar daar staat te genover dat dit kabinet burgemeesters recht- Nederland is een land waar revoluties gevoeglijk aan voorbij gaan. De hang naar consensus en samenwerking is een veili ge rem op grootscheepse omwentelingen. Joop Den Uyl, de vroegere leider van de PvdA, introduceerde het leerstuk van 'de smalle marges van de democratie'. Wie denkt dat de poli tiek even alles op zijn kop kan zetten, heeft het grondig mis. De gisteren geopende voornemens van het nieuwe kabinet van CDA, WD en LPF tonen het gelijk van Den UyL Pim Fortuyn kondigde aan dat zijn partij het regeringsbeleid ver gaand zou ombuigen en sprak daarbij van een breuk met 'de oude politiek'. Wie kijkt naar de voornemens van de nieuwe coalitie ziet wel andere accenten dan Paars zette, maar ziet geen scherpe breuklijnen met het oude beleid. De LPF heeft op zijn grote thema's stevig moeten inbinden. De grens voor asielzoekers, die bij Fortuyn dicht zou gaan, blijft gewoon open. En een fundamentele aanpak van de vei ligheid op straat blijft zelfs in de vorm - geen samenvoeging van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie - uit De LPF heeft moeten ontdekken dat er een groot verschil is tussen iets roepen en iets voor elkaar krijgen. In het Neder landse coalitiestelsel is het realiseren van je wensen altijd een spel van geven en nemen. Geconstateerd moet worden dat de LPF bij de programma-afspraken veel heeft moeten geven. De punten die de partij wel binnenhaalde, zijn merendeels niet meer dan symboolpolitiek. De afspraak bijvoorbeeld dat de kinderbijslag voor buitenlanders wier kinderen nog in het eigen land wonen - vooral Marokko en Turkije - omlaag gaat, is niet meer dan een stokoude wens van de WD die in de nieuwe coalitie gestalte krijgt Hier onderscheidt 'nieuwe politiek' zich dus niet van 'oude politiek'. Zo blijft de nieuwe coalitie overwegend een redelijke mid denkoers varen. Die ontwikkeling is goed voor het land. Maar een teleurstelling voor degenen die ten onrechte dach ten dat met de komst van de LPF een nieuwe wind door Ne derland zou waaien. den haag/gpd-anp - Bestuurslid Dost van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) wil zijn functie neerleggen. Dit zegt het Tweede-Kamerlid Van As van de LPF. Volgens hem zat het bestuursconflict vanmor gen nog 'muurvast', maar plotse ling, halverwege de morgen, zou zich een opening hebben aange diend. Een woordvoerder van Dost bevestigt dit Het conflict in de top van de partij, speelde al sinds vorige week. Diverse bemiddelingspo gingen mislukten. Beide partijen stonden onder enorme druk en wilden voor het begin van het eerste ledencongres van de par tij tot een vergelijk komen. Dit congres werd vanmiddag in Rotterdam gehouden. De ruzie binnen de LPF bereikte gisteren een voorlopig hoogte punt met het vertrek van voor zitter Langendam. „Helaas heb ik niet de steun van de fractie gekregen op het door ons uitge werkte voorstel", schreef hij in de brief waarin hij zijn aftreden bekend maakte. Langendam weigerde in het bestuur te blij ven als dat betekende dat hij zijn bevoegdheden als voorzitter moest neerleggen. Dat eiste de fractie. Dost hield vast aan zijn plaats en weigerde ruimte te maken voor het door enkele partijtoppers gewenste interim- bestuur. Volgens Dost, een van de oprichters, is dat bestuur on democratisch tot stand geko men, heeft het een te hoog 'opa- gehalte' en neemt het de leden te weinig serieus. De Kamerfractie verweet Dost onder meer wanbeheer. Mede onder zijn leiding zijn er schul den ontstaan ter grootte van zo'n 250.000 euro. Gisteren werd beslag gelegd op het kan toorgebouw De Spaanse Kubus in Rotterdam, eigendom van Dost In dat pand is ook het kantoor van de LPF gevestigd. „Ze hebben me helemaal kapot gemaakt. Voor mij is er geen plaats meer, ik moet gaan. Er is zoveel druk op me uitgeoefend, het is gewoon onvoorstelbaar", zei hij in een op televisie uitge zonden gesprek met de broer van de vermoorde Pim Fortuyn, Marien. (advertentie) streeks door de bevolking wil laten kiezen. Koers: voorzichtig linksaf. Gezondheidszorg Patiënten krijgen het meer voor het zeggen in de gezondheidszorg. Niet langer het door de staat vastgestelde aanbod, maar de vraag van burgers zelf wordt bepalend. Het vorige kabinet wilde dit overigens ook al. Er komt een basisverzekering. Koers: rechtsaf. Onderwijs Het motto luidt: rust aan het onderwijsfront. Er komt meer vrijheid voor scholen en het ministerie van onderwijs moet beloven minder circulaires en richtlijnen over de onderwijsinstellingen uit te strooien. Het verplichte studiehuis in de boven bouw van het voortgezet onderwijs wordt afge schaft. Er komt daarentegen een verplichte begin- toets voor het basisonderwijs. Paars zat ook al op het spoor van deregulering. Koers: meer rechtuit dan rechtsaf. Veiligheid Strengere straffen, meer controle, nadruk op ver plichtingen van burgers, invoering van een identi ficatieplicht en meer bevoegdheden voor de poli tie. En ook: verplicht afkicken voor criminele drugsverslaafden. Hoewel ook de PvdA de laatste jaren tamboereerde op strenger optreden is de koers toch: een ruk naar rechts. Buitenlands beleid Het kabinet is vóór de uitbreiding van de Europe se Unie met tien lidstaten, maar wel op de voor waarde dat dit niet teveel gaat kosten. Nederland blijft lid van de NAVO, wel wil het kabinet het vluchtelingenverdrag aanpassen. Nederland zal hooguit nog aan drie vredesoperaties jaarlijks deelnemen, nu ligt het maximum op vier. Koers: voorzichtig rechtsaf. Computervirussen? Abonnees van Planet Internet lachen er om. Tenminste, als ze gebruik maken van de E-mailVirusScanner. Die con troleert e-mail op virussen vóórdat ze uw computer bereiken. Bekende virussen - zoals Yaha - maar ook de nieuwe varianten waar nu hard aan wordt gesleuteld. Wilt u ook lachen? Activeer voor 1,95 per maand de E-mailVirusScanner van Planet Internet. Bent u nog geen abonnee? Meldt u nu aan op www.planet.nl, dan kunt u voortaan ook veilig emailen. There's more to explore

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3