GESPREK VAN DE DAG Pindakaas op de Spaanse ontbijttafel Koningin geeft Madurodam nieuwe Gouden Koets Fossett maakt eindelijk vlucht met ballon om aard^ rei Vincentfood bedient Nederlandse vakantieganger op wenken 1 Panne WOENSDAG 3 JULI 2002 MENSELIJK Een televisiemaatschappij in Japan heeft onlangs REALITY-TV verder geper fectioneerd. Een camera ploeg filmde niet alleen een INBRAAK 'live', ook de arrestatie door de gewaar schuwde politie was in zijn geheel op tv te zien. Een medewerker van een televi siestation in Tokyo betaal de in mei een informant bijna 3000 euro voor een tip over een aanstaande in braak. Toen vijf dieven een constructiebedrijf in de Ja panse hoofdstad binnen drongen om er met de kluis vandoor te gaan, stond een televisieploeg van zes man paraat. De politie, die van de inbraak op de hoogte was gesteld, stond ook klaar. Desondanks konden zij slechts drie mensen, onder wie de informant, ar resteren. Twee inbrekers ontkwamen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het voorval omdat dergelij ke betalingen tegen de re gels zijn. JOHANNES PAULUS II brengt in augustus een be zoek aan Polen. Voor de paus is het de negende maal sinds het begin van zijn pontificaat in 1978 dat hij zijn vader land bezoekt. Het Vaticaan heeft dat gisteren bekendge maakt. De 82-jarige paus heeft al lang een uiterst broos gestel, maar dat weerhoudt hem er niet van eeri druk reisschema te handhaven. Op 23 juli begint hij aan een bijna twee weken durende rondreis naar Canada, Guate mala en Mexico. Tussen 16 en 19 augustus hoopt de paus in Polen te zijn. De Poolse autoriteiten treffen inmiddels voorbereidingen voor een openluchtmis die door twee mil joen mensen kan worden bijgewoond. Tijdens zijn vorige bezoek aan Polen, in 1999, moest de voormalige aartsbis schop van Krakov de afsluitende mis op het laatste mo ment wegens griep afzeggen, zodat de een miljoen opgeko men gelovigen naar huis moesten zonder de pauselijke ze gen. Foto: AP De Griekse KEUKEN en veel SEKS kunnen bijdragen aan een lang en gezond leven. Ze helpen namelijk kanker en hartziekten voorkomen. Dit zei een Amerikaanse kanker expert gisteren. Grieken eten veel groente en fruit en ge bruiken olijfolie. Dit is een optimaal dieet om de kans op kanker zo klein mogelijk te maken. ,,Het stevige Noord- Europese dieet is een tijdbom", waarschuwde professor Walter Willet van de universiteit van Harvard op een inter nationaal kankercongres in Oslo. ,,Dik is gevaarlijk", waarschuwde hij. Overgewicht is volgens hem bijna net zo gevaarlijk is als roken. Hij pleitte op het congres dan ook voor veel lichaamsbeweging. Dat betekent overigens niet dat de Europeanen massaal naar de sportschool moeten. „Onthoud dat seks een goede vorm van lichaamsbewe ging is", hield Willet de deelnemers aan het congres voor. Een 45-jarige man uit Rot terdam is zijn baan kwijt geraakt nadat hij gister morgen heeft staan PLAS SEN tegen de gevel van het politiebureau. Een agent sprak hem daarop aan en kreeg vervolgens een grote mond. Een en ander bete kende dat de man een be keuring kreeg van 46 euro en dat zijn baas van de fei ten op de hoogte werd ge steld. De man verrichtte veegwerkzaamheden en was door een uitzendbu reau ingeschakeld. Dat heeft meteen het dienst verband met hem beëin digd. Koningin Beatrix bekijkt samen met Willemien Verloop, de burge meester van Madurodam, het miniatuurmodel van de Gouden Koets. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Koningin Beatrix heeft gisteren bij wijze van verjaardagscadeau aan Madurodam een nieuwe Gouden Koets onthuld en een tentoonstelling geopend. De vorstin deed dat tijdens de vie ring van het 50-jarig bestaan van het miniatuurstadje in Den Haag, waarvan ze bescherm vrouwe is. Het oude exemplaar van de Gouden koets heeft precies veertig jaar dienst gedaan. Het miniatuur rijtuig werd geplaatst toen Madurodam het Binnen hof met Prinsjesdag-aankleding cadeau deed aan de gemeente Den haag. Er zit overigens geen miniatuur-koningininnetje in het rijtuig. Het was volgens een medewerkster van Madurodam teveel werk om de rechten op zo'n beeltenis te regelen met het koninklijk huis. De koninging nam ruim de tijd voor de expositie, die het ver haal van vijftig jaar Madurodam laat zien. Op diverse foto's in de zaal is zij te zien als de 14-jarige prinses die het park een halve eeuw geleden opende. Beatrix was tot haar troonsbestijging in 1980 burgemeester van Madu- ink He it b ept tge De ballon van Steve Fossett, de Spirit of Freedom. Foto: AP/Trevor Collins Niet drie keer, maar zes keer is scheepsrecht. Dat lijkt te gelden voor de Amerikaanse miljonair en avonturier Steve Fossett. Na vijf mislukte pogingen was hij l gisteren de eerste mens die een non-stop solo ballonvlucht om de wereld heeft gemaakt. Dit heeft zijn team in de Verenigde Staten bekendgemaakt. De 58-jarige miljonair brak het record op de dertiende dag van zijn vlucht toen hij over de 117 graden oosterlengte voer, net buiten de zuidkust van Austra lië. Fossett was 19 juni op de zelfde lengtegraad in het stadje Denham in Australië opgeste gen in zijn ballon Spirit of free dom. De 58-jarige Fossett ondernam al vijf eerdere pogingen om als eerste in een non-stop solo vlucht per ballon om de aarde te varen. De pogingen van de voormalige makelaar mislukten telkens door slechte weersom standigheden. Zijn vorige po ging, in augustus 2001, mislukte toen Fossett na twaalf dagen lard k.J irda moest landen in Brazilië. Zondag had Fossett al een re- cord verbeterd: dat van de lang ste afstand die een ballonvaar-P10 der in zijn eentje heeft over brugd. Het vorige record van 22.909 kilometer uit 1998 ston( ook op zijn naam. Fossett houdt van opvallende sportieve prestaties. Hij stak zwemmend Het Kanaal tussen Groot-Brittannië en Frankrijk over, liep de marathon van HaE' waii en beklom de Mount Eve- ee,n rest. !»dl De Amerikaan heeft jaren ge probeerd de eerste ballonvaar der te worden die een non- ballonvlucht rond de wereld maken. Maar in 1999 ging die eer naar de Zwitser Betrand Pi(1 card en de Brit Brian Jones. He tweetal legde ruim 44.000 kilo meter af in drie weken. Sinds- I0J dien probeerde Fossett de eers soloballonvaarder te worden d K) de reis om de aarde in één keei zou volbrengen. irda IYTH aks- ryth eeni rige ofd ve: ivol ANP STE rije enb me igep ïhe tbe ïlde idat rda: fpp< rD< Nog niet zo gek lang geleden tufte de Nederlandse vakantieganger met een af geladen kofferbak vol potten pindakaas, de onmisbare hagelslag en een zak bint jes naar de Spaanse costa. Dit beeld ver anderde in rap tempo toen plotseling in elke supermarkt en campingwinkel de meest Hollandse producten verschenen. Vincent Solleveld had een gat in de markt ontdekt. Onder de vlag van Vin centfood razen zijn auto's nu dagelijks langs meer dan duizend adressen om de ruim vijfhonderd verschillende produc ten te distribueren. Vincentfood heeft de charme van een beginnend bedrijf, waar het enthousi asme van de baas aanstekelijk werkt. Twee mannen laden on-Spaanse arti kelen in een gereedstaande vrachtwa gen. In helder Spaans staat directeur Solleveld een van de chauffeurs uit te leggen hoe hij het beste kan rijden. Te gelijk vraagt de Nederlandse secreta resse advies over een nieuwe klant. Vijf jaar geleden huurde de toen 27-ja rige Solleveld aan de rand van de druk ke badplaats Blanes aan de Costa Brava een opslagloods, kocht een bestelwa- gentje en begon zijn voedselketen van Nederlandse producten aan de Spaan se kust. Een „Spaans avontuur", zo noemt hij het zelf, dat eigenlijk begon toen hij in 1992, het jaar van de Olympische Spe len in Barcelona, een vakantiebaantje aannam in Lloret de Mar. Spanje beviel hem zo goed dat hij een jaar later be sloot zijn woonplaats Zeist definitief vaarwel te zeggen en zijn geluk te be proeven in het land van de zon. Hij kon weer aan het werk in Lloret, waar hij al snel opklom tot bedrijfsleider. „Ik had in Nederland al ontdekt dat verkopen mij in het bloed zit. Als jongste bedien de bij een witgoedzaak in Amersfoort verkocht ik het meest van allemaal." Na een paar jaar ervaring in Lloret be gon Vincent voor zich zelf. „Ik kon geld lenen van een Nederlandse bank, wat op zich zelf al vrij uniek was. Banken zijn niet scheutig met het verstrekken van kredieten aan avonturiers in Span- ïeel nge Zij rkije el' op. In het begin zat ik met het pro bleem dat door de hitte de stroop eru ill liep. Ik heb nu een klein fabriekje ge vonden dat speciaal voor ons stroop wafels maakt met een stijf soort stroop." Vincentfood klimt met een jaarlijkse groei van 30 procent gestaag op tot ee Ja middelgrote onderneming. „Ik heb di n.le groei niet echt gezocht, die heeft zich eerder opgedrongen. Alleen de stap naar Benidorm is een bewuste uitbrei ian' ding geweest. Ik ben nog jong en er lij 16r nog een hele toekomst voor me. Toch kijk ik niet al te ver vooruit. Wat ik doi sr probeer ik goed te doen en verder zie wel." Maar in zijn achterhoofd weet Solleve3 "e dat Spanje en Portugal een groot marktgebied vormen waar veel Nedei landers op vakantie gaan en overwint ren. ,Ik heb er nog geen onderzoek 0G< naar gedaan, maar ook aan de Costa del Sol zitten veel Nederlandse toerisJ ten, net als op de Canarische Eilandeif136 de Balearen en in de Algarve in het zi den van Portugal. Dat Spanje en Portugal het werkgebie Ies-, van Solleveld zullen blijven is duidelij P™ „Spanje is een prima land om te ond nemen", zegt hij. Ik moet aan Neder landers altijd weer uitleggen dat Span jaarden veel productiever zijn dan ze Nederland denken. In bepaalde op zichten zijn ze juist veel prettiger om mee te werken omdat ze niet zo vastz ten aan atv, vut en dat soort regelin Vincent Solleveld (links) praat met wat personeel bij het kantoor van Vincentfood in Blanes. Foto: GPD/Henk van den Boom gen.'' Solleveld hanteert in zijn bedrij itie. Ill de A idn de je." Nu is dat volgens hem geen pro bleem meer. Ook Spaanse banken wer ken graag met hem samen nu ze een maal hebben gezien dat het goed gaat met de zaken. Na vijf jaar keihard werken bestaat Vin centfood uit een hoofdvestiging in Bla nes en een filiaal in Benidorm. In Gero- na, tegen de grens met Frankrijk, staat een diepvriesdepot waar de ingevroren producten uit Nederland worden opge slagen. Solleveld heeft 14 vaste mensen in dienst, vijf van hen zijn Nederlan ders. „Zomers werken we met een dub bele bezetting omdat we dan 24 uur per etmaal, en zeven dagen in de week draaien." De helft van zijn klandizie bestaat uit kleinere supermarkten in de toeristen oorden. De andere klanten zijn horeca bedrijven en soms ook particulieren. Vincentfood bezorgt tegen betaling aan huis. „Het consulaat in Barcelona is een vaste klant van ons en ook de Ne derlandse voetballers van FC Barcelona hebben ons ontdekt." Hoewel Vincentfood zo'n vijfhonderd Nederlandse producten op de Spaanse schappen brengt ziet hij zijn bedrijf niet als een eiland binnen de Spaanse markt. „Ik wil niet dat onze artikelen op een apart Nederlands schap komen te staan. Het potje pindakaas moet te vinden zijn tussen alle andere ontbijt- spullen. We merken dat het Nederland se product langzaam integreert in het Spaanse consumptiepatroon." Solleveld vertelt dat hij altijd moet knokken tegen een bepaald vooroor deel dat Nederlanders van zijn bedrijf hebben. „'Oh, kroketten en frikadellen zeker', zeggen ze als ik vertel dat ik Ne derlandse producten in Spanje impor teer. Het grappige is dat mijn grootste afnemer van kroketten juist in een dorp zit waar alleen maar Spanjaarden wo nen. Zij weten niet beter dan dat het een Spaanse snack is." Ook de stroopwafels zijn door de Span jaarden ontdekt. „Het is een typisch Nederlands product maar ze zijn er dol een strakke Nederlandse organisatie. Aan de andere kant doe ik ook gezel ge dingen met mijn personeel. Dat zij S*IE ze van hun Spaanse bazen niet ge wend." Toen Solleveld begon met zijn bedrijl sprak hij nauwelijks Spaans en de Spaanse wetgeving was onbekend ter116111 rein voor hem. „Die kennis heb ik ing °[8a kocht. Vanaf het begin heb ik iemand in dienst die alles weet op fiscaal ge bied en op het terrein van de arbo-wi "8e geving. Daarnaast licht een accoun- ^8 tantskantoor in Barcelona mijn bedri 21111 periodiek door." isch ntb. erij 1 ;en de Henk van den Boom rodam. Behalve het verhaal van het stadje, zijn er ook de verhalen over Madurodam: bezoekers van de expositie kunnen precies nalezen welke avonturen Pinkel tje en Suske en Wiske er jaren geleden ook alweer meemaak ten. Het verraste publiek wachtte ge duldig bij de ingang tot de ko ningin een ronde had gemaakt. Ook tijdens de wandeling die volgde op het bezoek aan de tentoonstelling, werd het pu bliek hier en daar tegengehou den om het staatshoofd voor rang te verlenen. Een andere opvallende gast was J. Glastra van Loon-Boon, de dochter van mevrouw Boon- Van der Starp, die eind jaren veertig samen met het echtpaar Maduro het initiatief nam om Madurodam op te richten. Glastra van Loon is inmiddels 86 jaar oud. Zij was acht jaar voor zitter van het bestuur van de miniatuurstad en maakte 22 jaar deel uit van de raad van toe zicht. ANP nhaj 'nog over ren I Der inet Kt? anci Een wijze man met veel dienstja ren bij een oliemaatschappij ver telde mij een verhaal over sponso ring. Sinds jaar en dag is het auto racen vergeven van de reclame. De bolides zijn aan het zicht onttrok ken. volgeplakt als ze zitten met boodschappen van sigarettenmer ken, luxe modespullen en benzine en smeermiddelen. Vreemd be dacht is dat laatste niet van die oliemaatschappijen, want Schu macher en zijn maten rijden niet op stoom of windenergie, maar op fossiele brandstof, zoals dat ontivij- kend heet en waarvan een speciaal in de raffinaderij ontivikkeld meng sel gauw op 25 euro de liter komt. Voor bijvoorbeeld een nietige schelp in geel met rood, populair vignet in oliekringen, op de motorkap van diezelfde Schumacher betaalt men even gauw 25 miljoen euro per raceseizoen. De voordelen van deze investering zijn be trekkelijk, want als het goed gaat, raast die bolide zo snel voorbij dat niemand dat geel rode schelpje opmerkt, langs het circuit niet en thuis bij de televisie al helemaal niet. Al leen als de wagen met een mankement de pits in sukkelt en daar tot lichte paniek van de mecaniciens tot stilstand komt, is het logo van de gulle sponsor pas goed en langdurig te zien. Maar moet je daar als sponsor nu blij om zijn?Zo vroeg mijn wijze olieman zich af. Je wordt geassocieerd met iets negatiefs, met een auto met panne, waarop godbetert jóuw benzinemerk staat. Als zelfs een Ferrari ken nelijk al in de vernieling draait op de eurosu per van dat geelrode schelpje op de motor kap, hoe moet het dan wel niet mijn oude Golfje vergaan, vraagt een bezorgde kijker zich meteen af en hij besluit de volgetide keer tanken over te stappen op een ovaaltje of een ster. Dus lijkt dit sponsoren sterk op eigentijds weggooien van grote sommen geld. Zo is het ook. Weet nog wat die 32 teams in Japan en Zuid-Korea voor reclame op hun outfit droe gen? Ik wist het met de beste wil van de WK niet meer en dat was voor de sponsors maar goed ook met venuijzing naar het begin van dit verhaal. Want stel dat Oliver Kahn de let ters Opelop zijn trui had staan toen Ronal- do hem zondag twee keer vemachelde en dat was bij alle vreugde nog tot me doorgedron gen dan was ik net zo aan de ultieme be trouwbaarheid van dat gemoedelijke auto merk gaan twijfelen als aan die van Kahn. Zijn koosnaam in de Mannschaft is toevallig Oli, maar dat heeft niet te maken met het roodgele schelpje van daarnet. Ik pakte er voor de waarheidsvinding nog eens de krant van maandag bij gepakt en zag tot mijn verbazing dat de shirts bij de WK he lemaal niet behangen waren met blijde bood schappen. Slechts met het vergrootglas ont dekte ik op de kloeke broek van Jens Jeremi een driehoekje van Adidas. Dom ook van ii°' de trots van 32 naties laat zich uiteraard n en verstoppen achter opschriften van een banï ^eri of een keten voor fast food. Met andere woi den, er stond geen Opel en niks op de trui i "n? Oliver Kahn. De tijden van het pure spel der commercieel gewin van enige omvang ken in het Verre Oosten weergekeerd. Wel was er een reputatie als Pele die ver wt ten de krijtlijnen generatiegenoten opriep o met de huisarts te gaan praten over erectie problemen. „Zou ik ook doen", vervolgde' maar wij wisten dat voor Pele de gang na de dokter overbodig was, omdat hij ook op hoge leeftijd over allerhande schijnbewegin gen beschikt. Laat in geval van panne met de Ferrari in q vervolg een lekkere pitsmiss persoonlijk dal v< minuscule geelrode schelpje aan het oog trekken, adviseerde ik mijn olieman. u idee, zei hij dankbaar. 1 rend lalsl bez 'fisci het eken ied

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2