m Kinderbijslag allochtonen fors omlaag |ni|4 Bestuur waterschap naar huis gestuurd Roeiers in actie tegen 'waterpiraten' in het huwelijk ooruitblik n4p de Tour Bijdrage daalt negentig procent Beltarieven KPN hoger Schuilen kan niet meer Uit vele kelen klonk één kreet: Hiddink! Opstand in gevangenis drugskoeriers Korte ontsnapping bij Teylingereind Problemen bij huursubsidies Leidsch Dagblad -uiinauTqstival om 17.IH) uur ojjde Garenmarkt NR. 42965 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Maatregelen Zuid-Korea na schietincident Slachtoffer van F| sapdrama was Sli prinsesje ouders ING moet jaarcijfers aanpassen x Waar zijn de ?ei lantaarns voor l, de Petruskerk? ieli H Winkeliers ;id Splinterlaan 'pisnijdig' ag H i" Eerste dag °b Laura pittig door ad regen en wind wie William Shakespeare Ja{ Slechts hij heeft echte H moed die het ergste wat een mens beleven kan, wijs weet te gedragen tdi he A h( kmburg - Wie houdt de 1 1 lerikaan Lance Armstrong e( 1 zijn vierde Tourzege in suc- Kie af? Dat is de vraag in de e 11 ste editie van de Ronde van r c rnkrijk. Zaterdag gaat La e inde Bouclé van start in xemburg. Op de sportpagi- )v® 's wordt de komende dagen ts oruitgeblikt op 's werelds be- 8e igrijkste etappekoers. Van- ag: de Spaanse wielerploeg kJl lme die, ondanks financiële 011 Jblemen, met Santiago Bote- et en Oscar Sevilla twee toppers iekfert voor de Tour. Ze lijken na 0 wegvallen van de gebles- %de Jan Ullrich voorname om het Armstrong !tig te maken. (advertenties) L gingen mi zie ve M' de aanbieding van hp rderop in de krant! Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 3 JULI 2002 den haag/gpd - Allochtone ou ders met kinderen in Marokko, Turkije of andere niet-Europese landen ontvangen straks nog maar een fractie van de oude kin derbijslag. De bijdrage per kind wordt met negentig procent ver laagd, heeft het nieuwe kabinet afgesproken. Reden: de kosten van levensonderhoud in landen buiten Europa zijn veel lager. Vo rig jaar werd aan ruim 23.000 kinderen buiten Europa kinderbij slag betaald. De plannen voor allochtonen zijn een opvallend onderdeel van het definitieve regeerak koord, dat vandaag naar de Tweede Kamer is gestuurd. Een reeks van maatregelen moet verbetering brengen in de inte gratie. Zo willen CDA, LPF en WD dat er grenzen worden ge steld aan godsdienstige uitlatin gen, krijgen mensen die hun in- burgeringscursus niet voltooien geen uitkering, en worden men sen die de Nederlandse taal niet spreken gekort op hun uitke ring. Ook de instroom van vluchtelin gen moet omlaag. Wie drie jaar in de procedure zit, krijgt niet meer automatisch een verblijfs vergunning. Vluchtelingen wor den zoveel mogelijk opgevangen in de eigen regio, alleenstaande minderjarige asielzoekers wor den uitgezet, en landen die wei geren uitgewezen asielzoekers terug te nemen, krijgen geen ontwikkelingshulp meer. De Kamer debatteert morgen over het nieuwe regeerakkoord. De plannen kregen gisteren al de goedkeuring van CDA, LPF en WD. De LPF eiste verder alsnog dui delijke afspraken over een mi nister van veiligheid. Het blijft echter bij de afspraak dat de mi nisteries van binnenlandse za ken en justitie beter met elkaar moeten samenwerken en pres tatie-afspraken moeten nako men. Zijn die in 2005 niet ge haald, dan zou een minister van veiligheid in beeld komen. CDA en WD voelen er niets voor nu al zo'n 'superminister' aan te stellen, omdat daartoe Binnen- den haag/gpd - KPN verhoogt een aantal beltarieven per 1 augustus met tien tot zeven tien procent. Dat heeft het te- lecombedrijf gisteren bekend gemaakt. Voor vaste telefonie binnen de eigen regio en voor internetten geldt vanaf 1 augustus een starttarief van 4,1 eurocent; een verhoging van 17 procent ten opzichte van het nu gel dende tarief van 3,5 eurocent. Het inbeltarief buiten de eigen regio en voor een verbinding van een vaste telefoon naar een mobieltje wordt 5 euro cent; 10 procent meer dan de 4,55 eurocent die er nu voor staat. Ook bellen buiten de ei gen regio en in de zogenaamde daluren en in het weekeinde wordt 10 procent duurder (van 1,82 eurocent per minuut naar 2 eurocent). Ten slotte gaat KPN ook de aansluitkosten voor nieuwe telefoonlijnen en voor het snelle ISDN met 5 procent verhogen. Volgens een woordvoerder van KPN zal de klant echter gemid deld niet meer dan 4,5 procent duurder uit zijn, omdat de te lefoonrekening bestaat uit een 'mandje' van diverse tarieven. „Sommige tarieven stijgen minder hard, zodat de verho ging gemiddeld op zo'n 4,5 procent uitkomt", aldus een zegsman van KPN. 'Kwartje van Kok' terug aan de pomp Het 'kwartje van Kok' waarmee de premier in 1991 de accijns op de ben- zine verhoogde, krijgt de automobilist straks terug aan de pomp via het 'euro dubbeltje van Pim'. Dat blijkt uit het conceptre geerakkoord van CDA, LPF en WD. Tijdens de bespre kingen gaven CDA en WD de voorkeur aan een verla ging via de wegenbelas ting, maar LPF bleef vast houden aan een directe verlaging van de benzine prijs. Uiteindelijk kwamen CDA en WD tegemoet aan de LPF-'eis'. De teruggave kost een half miljard euro en zal waar schijnlijk pas in 2004 plaats hebben. Volgens demissio nair minister Zalm is het bedrag van de fel omstre den heffing, die destijds tij delijk werd ingevoerd van wege de verslechterde eco nomische situatie, door de inflatie inmiddels gedaald tot acht eurocent. Overi gens komt de nieuwe coa litie de automobilisten nog verder tegemoet er komt een spoedwet voor weg- verbredingen om het file- spook te bestrijden. landse Zaken en Justitie gereor ganiseerd moeten worden. De onderhandelaars herhaalden na hun laatste bijeenkomst in de Eerste Kamer dat over de ge hele volgende kabinetsperiode een lichte koopkrachtverbete ring optreedt. „Maar 2003 wordt een lastig jaar, dan zullen we even door de zure appel moeten heenbijten", aldus Balkenende. Pagina Binnenland: Regeerakkoord betekent een rukje naar rechts Commentaar katwijk - Na een uitgesproken herfstig begin van de zo mervakantie breekt in Katwijk nog geen paniek uit. Maar na de regen moet wel heel snel zonneschijn komen. Voor al de strandexploitanten zijn in mineur. En de tweedui zend badgasten die al 250 euro hebben neergeteld om de ze zomer te vertoeven in een Katwijkse strandcabine. Schuilen kan ook daar niet meer. Leidenaar D. Groenewegen haalt in zijn paviljoen Willy Zuid geen klant binnen, want wie zich al richting kust be geeft, komt niet verder dan de Boulevard. 'Bar en boos herfstweer', zo omschrijft Groenewegen het klimaat. En dat is vervelend, want over acht weken is het strandsei- zoen weer voorbij. Toch blijft de voorzitter van de vereni ging voor strandexploitanten optimistisch, dat is pavil joenhouders nu eenmaal eigen. „De vakanties moeten hier nog beginnen. En als we straks drie weken keihard aan het werk zijn, zeggen we misschien: poepoe, mag het een tandje minder?" Ook de VW zit nog niet met de handen in het haar, zegt de Katwijkse directeur R. van der Burg. Pas halverwege ju li komt normaal gesproken de drukte op gang. De mooie maanden april en mei hebben het toeristenseizoen trou wens al een flinke duw in de goede richting gegeven. „In het voorjaar bepalen de meeste mensen of ze de zomer in Frankrijk doorbrengen of iets in Nederland boeken. Dus reserveringen zijn er genoeg en die worden na een paar natte dagen echt niet afgezegd." Alleen de korte, niet geplande verblijven zijn wat minder populair. Bij hotel Noordzee bemerken ze een dip in de spontane toeloop. Vanmorgen stond bijna de helft van de kamers voor vannacht nog leeg. Maar volgens een mede werkster wordt er in het hotel op de Boulevard nog niet geklaagd. „Morgen hebben we al weer 85 procent bezet ting. Slechte weken hebben we eigenlijk niet gehad." Foto: Wim Dijkman zonder een door Timoteus Waarsenburg tegenwoordig geen vanzelfspre- woonboten. En de drie roeiver- tepeltrouwring leiden - Drie roeiverenigingen uit de Leidse regio binden de strijd aan met waterpiraten die te hard varen en de regels niet kennen. „Onder het motto 'Roeien kan niet als er golven zijn' willen de roeiverenigingen Njord en Die Leythe uit Leiden en Rijnland uit Leidschendam de pleziervaart informeren over de gevolgen van te hard varen voor roeiers. Dat gebeurt met steun van de provincie Zuid- Holland. „Het aantal bootjes op het water is de laatste jaren schrikbarend hard gestegen. En veel mensen kennen de regels op het water niet", licht Njord- bestuurslid Marjolein Arts toe. „Rekening houden met elkaar is tegenwoordig geen vanzelfspre kendheid meer. Roeiboten zijn vrij smal en bewegelijk. Als bo ten te hoge golven maken, wordt het roeien onmogelijk. Wij merken nu al dat onze roei ers bijna niet meer kunnen trai nen voor wedstrijden. Sinds Pa sen moeten ze of extreem vroeg of heel laat trainen." De provincie plaatst langs de Korte Vliet en het Rijn Schieka- naal verbodsborden voor 'hin derlijke waterbewegingen'. „El ke watergebruiker hoort de bor den te kennen. Dit bord geeft aan dat het verboden is om gol ven te veroorzaken", licht H. Verdooren van de afdeling be heer en onderhoud van de pro vincie toe. Dat soort borden staat nu al in de buurt van seoul - In een open limousine zwaaide hij met een Zuid-Koreaanse vlag naar de uitzinnige menigte langs de kant van de weg. Het sneeuwde confetti en uit honderdduizenden kelen klonk één kreet: 'Hiddink, Hiddink, Hiddink!' Zuid-Korea tracteerde gisteren het nationale voetbalelftal en zijn Neder landse bondscoach, na het behalen van de halve fi nale op het WK voetbal, op een uitbundige ticker- tape parade: een rijtoer door Seoul, de hoofdstad. Op de foto spreekt Guus Hiddink zijn dankwoord uit aan de Sejong Universiteit in Seoul. De universiteit verleende hem gisteren een eredoctoraat lichamelij ke opvoeding. Foto: Reuters/Kim Kyung Hoon woonboten. En de drie roeiver enigingen wijzen inmiddels de waterrecreanten met posters en flyers op hun vaargedrag. Arts: „Die posters komen te hangen bij verhuurbedrijven van boten, jachthavens, sluizen en bij de VW-kantoren." Overigens blijft het niet alleen bij informeren. „De provincie gaat samen met de politie ook intensief controle ren. Wij hebben daar drie eigen boten voor. Aan boord zitten boa's, bijzondere opsporings ambtenaren van de provincie die bevoegd zijn om processen- verbaal uit te schijven", zegt Verdooren. „Dit geldt alleen voor de provinciale wateren. Wij kunnen geen actie ondernemen op de gemeentelijke wateren. Dat mag de politie alleen." door Pauline van der Mije Amsterdam - In het detentie centrum voor drugskoeriers in Amsterdam is gistermiddag een opstand uitgebroken. Twintig mensen weigerden na het luch ten terug te keren naar hun cel len. De mobiele eenheid van Justitie is met twintig man naar binnen gegaan. Veertien gevan genen zijn voor disciplinaire straffen (zoals opsluiting in een isoleercel) naar andere inrich tingen gebracht. De opstand brak 's middags uit. De rust was om acht uur 's, avonds teruggekeerd. Eerder kwamen bolletjesslikkers in Roermond in opstand tegen hun leefomstandigheden. De Amsterdamse advocaat B. Nooitgedagt heeft namens acht koeriers een klacht ingediend bij het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens. millingen/gpd - Dorus Men- ting uit Millingen aan de Rijn moet zijn huwelijk sluiten zon der tepeltrouwring. De 37-jari- ge wil het symbool van zijn liefde voor Sabine Slangewal dicht op zijn hart dragen. Een piereer was bereid na het ja woord een zilveren ringetje met daaraan een doodshoofd in de linkertepel van de brui degom aan te brengen. De ge meente Millingen staat dat ri tueel in de trouwzaal echter niet toe. De ceremonie zou in strijd zijn met de openbare or de. „De huwelijksvoltrekking vindt plaats in de gemeentelij ke trouwzaal", zegt wethouder J. Luub. „Dat is een openbare ruimte." Dorus en Sabine zijn teleurge steld en boos. „Wij willen die belangrijke dag onderstrepen door een ritueel dat bij onze leefwijze past. Het is uitermate bekrompen dat ons die vrij heid niet wordt gegund." Een advocaat heeft het paar al ver teld dat het weinig kans maakt een proces tegen de gemeente te winnen. „Nu laten we de piereer maar naar het café komen waar we ons bruiloftsfeest vieren", zegt de aanstaande bruidegom. De bruidegom ziet maar één na deel ten opzichte van een ge wone trouwring: „Het is maar een kleine ingreep, maar ik moet wel de hele dag nuchter blijven. Anders kan de wond blijven bloeden." sassenheim - Met twee politie honden, een helikopter en tien auto's maakte de politie giste ren jacht op een 16-jarige ont snapte gevangene uit jeugdge vangenis Teylingereind in Sas senheim. De jongen ging er ter hoogte van de Haarlemmer trekvaart in Oegstgeest vandoor tijdens ziekenvervoer in een busje. Zijn vrijheid duurde slechts anderhalf uur. De poli tie vatte hem om 17.50 uur in de kraag, langs de spoorlijn bij Warmond, ter hoogte van de Klinkenbergerpias. Het gebied tussen deze plas, de A44 en de spoorlijn werd helemaal afge zet. Hilversum - Tienduizenden huurders dreigen hun huursub sidie voor deze maand mis te lopen als gevolg van admini stratieve problemen bij het mi nisterie van VROM. Dat stelt de brancheorganisatie van Neder landse woningcorporaties Ae- des vandaag. Volgens de orga nisatie hebben de problemen te maken met de introductie van een nieuw verrekeningssysteem voor huursubsidies. Het sys teem heeft echter zoveel kin- derziektes dat veel huurders nog altijd niet weten hoe hoog hun subsidie wordt. Volgens Aedes verkeren ongeveer 240.000 van de 800.000 huur ders met huursubsidie nog al tijd in onzekerheid. door Marieta Kroft leiderdorp - Het waterschap De Oude Rijn stromen verkeert in een bestuurscrisis. De leden van de verenigde vergadering zegden gisteravond unaniem het vertrouwen in het dagelijks bestuur op. De heemraden W. de Jong, Groen en Langeveld stelden hun por tefeuilles beschikbaar toen ze wisten dat ze anders naar huis zouden worden gestuurd. De drie andere dagelijks bestuurders Vink, Verweij en A. de Jong lieten het oordeel aan de verenigde vergadering over. Die uitslag was duidelijk. Alle dertig hoofdingelanden zegden het vertrouwen op. Onder hen be vonden zich ook de zes heemraden die evenmin heil zagen in verdere samenwer king. De jarenlang voortslepende problemen in de organisatie van De Oude Rijnstromen zijn de directe aanleiding voor de bestuurs crisis. Het bureau DynaVision concludeerde bijna twee jaar geleden al dat er veel mis is met de communicatie, de openheid en dui delijkheid over eikaars verantwoordelijkhe den. Vooral door de verdeeldheid binnen het college zijn de problemen niet opgelost. Voor hoofdingeland De Meijer waren de ru zies binnen het dagelijks bestuur reden om een motie van wantrouwen in te dienen. „De uitspraak over het gekissebis achter de bestuurs tafel is duidelijk", constateerde De Meijer na de stemming spottend. Hij drong erop aan binnen een week nieuwe heemra den te benoemen. Aangeslagen riep dijkgraaf Panman de ver gadering op om morgen weer in het water schapskantoor te verschijnen voor de be noeming van een nieuw college. „We kun nen ons niet veroorloven om een stuurloos tijdperk in te gaan." Na afloop van de verga dering liet Panman weten zelf geen gevol gen te trekken uit de motie van wantrou wen. „De motie is niet gericht aan perso nen, maar aan het college van dijkgraaf en heemraden in zijn geheel. Alleen de minis ter kan mij ontslaan." Pagina R5: Waterschap kiest een interim-directeur Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 Naam Straat PostcodePlaats Telefoon gratis. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.vm controle nabezocgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl A. Leiden A. nodigt miireetv uit vooreen 1 T7 1 tijdens de openins op donderdag 4 juli

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1