TOUR DE FRANCE Kelme wil nog één keer vlamme: Lon Schattenberg hekelt hypocrisie 'Fantastisch om mee te maken' m Kans! LE TOUR Strijd tegen doping gaat door Spaanse wielerploeg zit op zwart zaad, maar er is nog genoeg strijdlust Nederlandse renners hielpen Charly Gaul de Tour van 1958 te winnen Spanjaard Olano stopt na dit seizoen ;eno Aan- en afmelden vanuit het bui Zaterdag gaat de Tour de France van start in Luxemburg. Op de sportpagina's de komende da gen een voorbeschouwing op de 89ste editie van de Ronde van Frankrijk. Vandaag: de Spaanse wielerploeg Kelme die, ondanks financiële problemen, met Santi ago Botero en Oscar Sevilla twee toppers levert voor de Tour, do- pingbestrijder Lon Schattenberg en een terugblik van Pieter de Jongh op de Tourwinst van Luxemburger Charly Caul. door Frans Drelssen Dokter, kruisvaarder en mora list. Lon Schattenberg predikt eerlijke en gezonde topsport Maar vaak voelt het hoofd van de medische commissie van de internationale wielrenunie (UCI) zich eenzaam. Een roe pende in de woestijn. „Het begrip doping is aan een heel nieuwe definitie toe", zegt Lon Schattenberg. Foto: GPD/Sanne Linssen Lon Schattenberg kan genieten. Van mooie sport. Van pure sport. Van eerlijke sport. Vroeger heeft hij zelf renners begeleid. Als arts. Zo is hij jaren geleden in de medische commissie van de internationale wielrenunie (UCI) gerold. Hij praat graag over de wielersport, maar liever nog over zijn specialiteit. Do ping, het onuitroeibare gezwel, dat de wielersport bijna dage lijks in een kwaad daglicht stelt. „Ten onrechte", naar zijn stelli ge overtuiging. Van het klassieke 'Peerke van Polleke' tot en met de futuris tisch lijkende genetische mani pulatie. Het dopingmonster in de sport is sterk geëvolueerd. „Het begrip doping is aan een heel nieuwe definitie toe", zegt Lon Schattenberg. „Zoiets als: Doping is het gebruik van stof fen en methoden die de presta tie kunnen verbeteren en/of de gezondheid in gevaar brengen bij ongelimiteerd gebruik." Er zullen altijd middelen blijven die niet op te sporen zijn. En het zit nu eenmaal in de mens om te manipuleren. Daarom is bij de UCI gekozen voor een com promis tussen goed en kwaad. De vuttende bedrijfsarts uit Merkelbeek heeft in 1997 de ge zondheidscontroles in de wiel rennerij geïntroduceerd. „Een soort arbo-dienst. Die contro leert ook of werk niet leidt tot ri sico's voor de gezondheid. Als er in de sport sprake is van onver antwoord geneesmiddelenge- bruik, dan kunnen we dat me ten. De test is goedkoop en voorkomt dat een sporter aan het einde van zijn carrière inva lide is", zegt Schattenberg. „Pas als de bloeddikte van een renner verdachte afwijkingen vertoont, wordt de urine daadwerkelijk gecontroleerd op epo of andere dopingproducten. Volgens Schattenberg is er in het verleden veel geld over de balk gesmeten in de strijd tegen doping. „Zo heeft het Interna tionaal Olympisch Comité een miljoen gegeven aan een lab in Engeland om een test te ontwik kelen waarmee groeihormonen kunnen worden gedetecteerd. En die is er nog steeds niet Wij hebben gebedeld en op de knie- en gelegen voor financiële mid delen om de epo-test te laten ontwikkelen. Uiteindelijk heb ben we na lang aandringen 40.000 gulden ontvangen." De epo-test is inmiddels gevali deerd. En met de huidige voort varendheid loopt de wielrenunie voorop in de sportwereld. Zo dus ook met de gezondheids controles. „Het is een utopie te denken dat je het dopingspook kunt uitroeien. En je kunt niet altijd maar weer tien jaar achter de feiten aanhollen. Je moet proberen het misbruik van me dicijnen terug te brengen tot ac ceptabele risico's." Soms slaat de dopingjacht door naar hysterie en paranoia. Dan Willen overheden laten merken dat de antidopingwetten meer gewicht hebben dan de inspan ningen van de UCI om het ge bruik in te dammen. „Ze spelen een politiek spel", weet Schat tenberg. De schijn wordt gewekt dat het probleem serieus en adequaat wordt aangepakt. De grens van het betamelijke soms voorbij. „Ik vind het prima dat justitie een deel van het werk doet. Dat de handel wordt aan gepakt. Maar het mag niet zo zijn dat iedere wielrenner als potentiële misdadiger wordt aangemerkt." De scoringsdrift in het antido- pingbeleid is groot. Zo groot soms dat die verblindt. „Ieder een wil scoren. Overheden en sportbonden. Ook het IOC. Steeds harder wordt er geroepen dat het dopingspook nóg harder aangepakt zal worden. Maar ze vertellen er niet bij dat ze alleen controleren op middelen die goed te traceren zijn." Daarnaast regeert volgens Schattenberg nog steeds de hy pocrisie. „Neem bijvoorbeeld de Amerikanen. Altijd een grote bek. Ze staan voor gerechtig heid, hechten zelfs aan de dood straf. Maar ze staan wel toe dat fabrikanten vervuilde voedings preparaten op de markt kunnen brengen. En in Nederland is men dan weer zo tolerant dat die producten met nandrolon zomaar in de schappen van de drogist komen te liggen. Kijk ook naar de Amerikaanse atle tiek die weigert de naam prijs te geven van een betrapte atleet in Sydney. De internationale fede ratie (IAAF) heeft gedreigd de Amerikaanse atleten uit te slui ten in Athene. Maar ja, dreigen is nog lang niet hetzelfde als daadwerkelijk doen." De veldwachter zit de stroper op de hielen Ze worden nog altijd ge snapt. Wielrenners die do- pin ggeduide middelen' tot zichnebbengenomen. 'Le ren ze het dan nooit' is de verzuchting die doorgaans volgt op de mededeling van weer een positief geval. Topsport is hedentendage nog amper mogelijk zonder een goede medische bege leiding en sommige spor ters tasten daarbij nadruk kelijk de grenzen van het toelaatbare at In sportkrin gen wordt daarbij graag de metaforische vergelijking van de veldwachter en de stroper aangehaald. Oftewel de dopingjagers van de UQ lopen voortdurend achter de kwaadwillende doping- gebruikers aan. Uit de rits positieve contro les van het afgelopen jaar blijkt echter dat de bos wachter de stroper veel kor ter op de hielen zit dan hij dat ooit gewend was. Tot dusverre waande een be drieger zich een tijd veilig (lees: buiten schot) als hij een nieuwe product ontdekt had. Het duurde doorgaans immers een poos eer de UCI het middel in de smie zen had en er een afdoende test voor had gevonden. Het is verbazingwekkend hoe snel de controleurs de nieuwste vormen van do ping hebben weten op te sporen. Het kan niet anders of een skiloper als Johann Mühlegg is verrast door de snelheid van de veldwach ter. Waar het meer dan vijf jaar duurde eer de sportwe reld een bruikbare epo-test tot haar beschikking had, liepen nesp-adepten en an dere gebruikers van epo- verwante producten sneller dan hun lief was tegen de lamp. Volgens UCI-doping- expert Lon Schattenberg zijn ze niet zozeer achter haald door de steeds betere opsporingsapparatuur, maar door de eenvoud waarmee al dat nieuws op te sporen is. Doe mee aan het spel van Leidsch Dagbla rond de Tour de France. Ga naar www.leidschdagblad.nl/tourdekan Of kijk in de krant van zaterdag 6 juli. broeders rennen om hun fia lie-imperium te redden en wielerploeg op de been te den van bank naar bank. krediet van 9 miljoen euro t de Generalitat Valenciana gemeente Valencia hoopt dp Kelme-fabrieken vanwege t werkgelegenheid voor de re draaiende te houden - moe||(|$ begin dit jaar de ergste noo digen. De schulden, met na o - S veroorzaakt door malversat en ri en andere problemen bij ee dage tweetal schoenenfabrieken scha Rusland, zijn groot. Zowel i onic maart, april als mei kwame :rtrel salarissen voor de renners ijverb vertraging, premies en onk< e oe tenvergoedingen niet inbeg g da pen. Het deed de beide kopng he mannen Botero en Sevilla t hap sluiten begin juni de noodk cho te luiden. Zou er op 20 juni inali betaald zijn, dan wilde het erlie deelname aan de Tour de F ce in heroverweging nemeiL r. dreigende taal werd echter 1 wel direct gevolgd door eer* y( enorme steunbetuiging aaif Kelme-instituut. m - In de Classique des Alpes, jj Vit juni, hielden beide Kelme-1 Sikc ten waanzinnig huis. Hand iona hand kwam het duo, na eei naar pende gang langs diverse g e boi Alpen-cols, over de streep i gew< Aix-les-Bains. „De Classiqi lag, Alpes was voor ons", vond se c la, „een serieuze test. We h c, ee den een hele week in de Al| seizi getraind, voelden dat we ril Je Ar ting de Tour goed werk der i coi Manager Joan Mas waakt e eer r voor te groot optimisme. „1 ver! waar dat we de concurrent Heer daar verpletterd hebben. N n ga de Classique des Alpes is eqn, Fr ééndagswedstrijd, de Tour pen duurt drie weken. Dan kon n. meer aan op tactiek en uit! dingsvermogen. Bovendiei (Q| len er meer concurrenten z mannen die dan pas hun v 6Q piek halen." Het grootste winstpunt van Marl succes in de Alpenklassieki n de was echter toch wel de con ït 55 ring dat de Kelme-coureun igeri bepaald niet denken aan h ise t de remmen knijpen. De vr< r Sel dat - na de betafingsproble et he - het moreel bij de coureui vaar: knakt was, bleek ongegrom 'eed< len zien het bolwerk als hu >r he milie. En zijn in de loop de enin; ren het rijden voor de (in v lijking met vooral Banesto Once) minder poenerige K 0f| ploeg als een eer gaan besr wen. Botero is in dat opzie [G I overduidelijk. „De winst in Classique des Alpes kun je A schouwen als een gift voor Z1J sponsor. Ik kan en wil niet "er e ven dat een team dat al 22 ^"ei bestaat en zoveel resultateie. we heeft neergezet, niet kan o ut ven vanwege geldgebrek." - moet Botero in dat opzicht)*Cl' teleurstellen. „De ploeg bli heus bestaan, maar een an 6 sponsor zal de plaats van moeten innemen." earn door door Edward Swier Het leest als een kroniek. Een mooie reeks ereprijzen, een schier ontelbaar aantal deelnamen aan grote rondes, een regiment cou reurs van naam en faam. Een kro niek van 23 jaar wielergeschiede- nis. De lijsten zijn imposant en staan pontificaal afgedrukt op de zijkant van de luxe bus, die de renners van Kelme begeleidt tij dens hun tocht langs de Europese wielerkoersen. Wie het vehikel ziet en een kwartiertje over heeft, moet er voor de grap eens naar kijken. Het kan nog even. Want de bus zal aan het eind van dit seizoen in de remise verdwij nen en worden overgespoten. De kas van sportkleding- en schoe nenfabrikant Kelme, de sponsor die het veruit het langst volhield in het toch zo turbulente wieier- milieu, is leeg. De Tour de France werd, met horten en stoten, nog net gehaald. door Ad Pertijs Charly Gaul was in 1958 de laatste Luxemburgse Tour winnaar. Met dank aan acht Nederlandse ploegm akkers. Pieter de Jongh was een van zijn vazallen, die met plezier terugdenkt aan de triomf van de unieke Nelux-ploeg. Pieter de Jongh (67) heeft de plakboeken opengeslagen op ta fel liggen. Als het over de Tour van 1958 gaat, weet de voorma lige politieman nog veel uit het hoofd te vertellen. „We startten in Brussel tussen hagen van mensen." Voor de wedstrijd- technische details snuffelt hij graag in de diverse oude kranten en andere naslagwerken. „Vol gens mij won Charly die Tour vier etappes en pakte hij pas te gen het einde de gele trui. Wat heet. In een onwaarschijn lijke ontknoping trok Charly Gaul pas drie dagen voor het einde onverwacht de eindzege naar zich toe. Op de laatste don derdagmorgen werd Raphael Geminiani (in Brian^on) nog wakker als trotse en zekere gele truidrager. Zijn voorsprong op Anquetü, Bobet en Gaul be droeg respectievelijk 6.30,9 en 15 minuten. Diezelfde avond in Aix-les-Bains lag het klassement op zijn kop. Favero leidde met 39 tellen voorsprong op Gemi niani en Gaul was genaderd tot een minuutje. „Charly kon niet goed tegen de hitte," zegt De Jongh. „In de re gen en kou was hij echter in zijn element. Men zei vanwege de kleine versnelling die hij draai de. Hij maalde en maalde en Pieter de Jongh: „We hebben een echte bijdrage geleverd aan de overwinning van Charly Gaul." Foto: GPD/Ingrid Bertens had daarbij uiteraard veel verse lucht. Het is bekend dat er meer zuurstof in de lucht zit als het regent dan wanneer het bloed heet en droog is." De 'Engel van de Bergen' had zijn reputatie van superklimmer die dag weer eens waargemaakt. De dag erop sloeg Gaul toe in de tijdrit en op de slotdag behield hij zijn voorsprong. „We hebben nog hard moeten werken om de boel bijeen te houden", herin nert De Jongh zich als de dag van gisteren. „Over het alge meen durf ik te zeggen dat we een echte bijdrage hebben gele verd aan zijn overwinning." Met twaalf coureurs stonden ze (in het oranje met rood-wit- blauwe baan) aan de start in Brussel: vier Luxemburgers en acht Nederlanders. De Jongh: „Ik was jong en keek tegen Gaul op. Op het Makke was ik er voor hem. Ouderen als Wim van Est en Gerrit Voorting hielden zich niet in als Charly in hun ogen te ver van achteren zat, maar over het algemeen was er een duide lijk akkoord." Ergens in de achtste of negende etappe werd de eenheid defini tief gesmeed. „Na een afdaling over een smalle weg was onder in het dal de bevoorrading. Ie dereen at en dronk wat. Tot er een motor langs kwam met daarop de mededeling dat een groep Franse kanshebbers twee- ehalve minuut voorsprong had genomen. Niemand had hen zien vertrekken. Het was uiter aard een complot. We kwamen meteen in actie. In het begin reed Charly niet mee. Tot de ou deren riepen: 'Jij ook meedraai en. We doen het voor jou'. Toen ging hij meerijden. Met de tong op ons vestje reden we het gat dicht" „Charly in het geel in Parijs. Ik herinner me het als iets fantas tisch om mee te maken. Ieder een voelde dat hij er iets aan had bijgedragen. We voelden ook de dank van Charly. Alleen was hij er de man niet naar om dat uitbundig te laten blijken. Charly was een stille man. Een Einzelganger. Ik herinner me hem als een topatleet. Tijdens de Tour deed hij 's avonds nooit uitbundig. Aan tafel was er wel tijd om te praten, maar dikke vrienden werden we geen van allen met hem. Hij deed gewoon wat hij moest doen en wij hiel pen hem daarbij zo goed moge lijk. Op het einde mochten we zijn prijzengeld verdelen: 8100 gulden de man. Plus een groot aantal lucratieve criteriumcon tracten. Ook in Luxemburg." Charly Gaul zag hij pas terug bij een herdenkingsbijeenkomst in 1998, veertig jaar na diens tri omf. „Ik was blij met de uitnodi ging. Toch een teken dat men in Luxemburg ons aandeel in de zege op waarde schat." Pieter de Jongh is op zijn oude dag nog een verwoed lange af standsfietser. Charly Gaul is in Luxemburg nog altijd een held. De benzine was bijna op. En het leek ook of de renners zonder brandstof zouden komen te zit ten. Oscar Sevilla en Santiago Botero dreigden - toen de sala rissen langer dan wenselijk op zich lieten wachten - tussentijds hun biezen te pakken. Ze over wogen de Ronde van Frankrijk aan zich voorbij te laten gaan. Er waren zelfs geruchten dat Sevil la, als vervanger van Jan Ullrich, nog deze zomer het shirt van Telekom zou aantrekken. Maar die dreiging is afgewend. Sevilla en consorten zullen er nog har der dan normaal tegenaan gaan. Teneinde nieuwe sponsors voor de ploeg te genereren óf een aantrekkelijke transfer te verdie nen. In die zin moet Armstrong, voor wie de concurrentie de laatste jaren toch steeds nadrukkelijker uit Spanje kwam, oppassen. Sla gen de Kelme's erin - najaren van grote rivaliteit - nu eindelijk eens een pact te sluiten met de overige Spaanse formaties (On ce, Banesto en Euskaltel), dan zal de Amerikaan er harder dan ooit voor moeten knokken. Mocht Telekom voor de toe komst het vertrouwen in Jan Ullrich definitief kwijt zijn en in Sevilla de nieuwe kopman zien, dan kan de jongeling mogelijk zelfs uit die hoek nu al steun verwachten. Teammanager Joan Mas is in ie der geval optimistisch gestemd voor de Tour. „Alle salarisach terstanden zijn voor de start in Luxemburg weggewerkt. En we zullen de Tour beslist kleur ge ven. Als altijd zal Kelme, hoewel we weten hoe sterk Armstrong is, starten om te winnen. Je kunt erop rekenen dat we agressief en aan het front zullen koersen, het initiatief zullen nemen." Durf en aanvalslust. Het zijn precies de kenmerken die Kelme de laatste jaren zoveel waarde ring in de Tour hebben opgele verd. De ploeg groeide met het In de Classique des Alpes, op 8 juni, kwamen Oscar Sevilla en Santiago Botero hand in hand over de streep in Aix-les-Bains. Foto: EPA jaar, ondanks het relatief be scheiden budget van zo'n vier miljoen euro in 2002. Van pelo tonvulling in de jaren '80 tot een stel zeer goed gemanierde klim- geiten met klassementsaspira ties in herkenbare groen-wit- blauwe shirts. Die kleuren hebben overigens hun betekenis. In het Zuid- Spaanse Elche, de plek waar Kelme in 1980 zijn oorsprong vond, speelt de plaatselijke voet balclub ook in het groen. Het wit verwijst naar de kust, de Costa Blanca. Het lichtblauw vormt de hoofdkleur van het ge meentewapen van Elche en is ongeveer gelijk aan de kleur van de Middellandse Zee. De ge broeders Pepe en Diego Quiles wilden er hun liefde voor de streek mee kenbaar maken, hun liefde voor het voetbal ook. Be halve Real Madrid werden en worden zeker tien clubs in de hoogste Spaanse divisies ge sponsord. Hoe anders was dat eind jaren '70. In 1978 kochten Pepe en Diego het weinig florerende sportschoenenfabriekje. Via aanvankelijk zeer bescheiden sportsponsoring werd getracht naam te maken. De eerste wie lerploeg, in 1980, kende zelfs een budget van amper 100.000 euro. De slechts 1.55 meter kléi ne Vicente Belda vervulde, als ware hij een levende mascotte, een belangrijke rol. Zo mocht 'De Vlo' al in het eerste jaar in Parijs op het erepodium ver schijnen. En kreeg hij de prijs voor de vriendelijkste renner in de Tour. Rafael Carrasco, ploeg leider van het eerste uur: „Maar niet iedereen was zoals hij. De Vuelta was in die tijd nog eind mei, begin juni en veel Spaanse coureurs begonnen uitgeblust aan de Tour. We hadden in onze ploeg zelfs renners die hun ban den lek prikten om buiten de tijdslimiet binnen te komen." Carrasco werd halverwege de ja ren '90 aan de kant gezet en met hem verdween het lang gehand haafde hap-snap-beleid. Op Co- lombianen (zoals Fabio Parra) en Russen werden nadien nau welijks nog een beroep gedaan. Alvaro Pino kreeg de taak veel meer aan opleiding te doen. Hetgeen rendeerde. Menig ta lent werd uit de eigen wieler- school naar de profploeg over geheveld. Fernando Escartin, 'De Stille', werd eind vorige eeuw afgelost door een uiterma te talentvolle generatie. Roberto Heras (inmiddels ook vertrok ken), Botero en Sevilla werden de boegbeelden. Belda, die het roer overnam nadat Pino in aanvaring was gekomen met de familie Quiles, borduurt voort op die keuzen. Jeugdig talent krijgt een kans. En bescheiden heid en volgzaamheid zijn afge zworen. Aanvalslust kwam er voor in de plaats. Het leverde nog veel meer good will op. Aan het eind van 2000, dankzij de Vuelta-zege van Ro berto Heras het meest succes volle seizoen in de Kelme-ge- schiedenis, dreigde niettemin reeds de handdoek te worden geworpen. Directeur 'Pepe' Qui les bekent dat de toekomst van de ploeg toen al aan een zijden draadje hing. Er vond een leeg loop plaats. Heras en Rubiera kozen voor US Postal, Escartin ging het avontuur bij Team Coast aan. Er heerste woede dat zoveel goede renners werden weggekocht. Ook toen al was een groot deel van de interne problemen echter van financiële aard. Winst in het ploegenklassement van de Tour en de witte trui voor Oscar Sevilla, de beste jon gere van de Tour van 2001, le ken een voorbode voor zoveel fraais in 2002. Vorig jaar bleef het immers redelijk rustig op so ciaal-economisch terrein. Maar sinds de afgelopen winter is het kommer en kwel. De Quiles- (advertentie) Wielrenner Abraham Olano houdt het na dit seizoen voor gezien. De 32-jarige Spanjaard wil volgend jaar meer tijd voor zijn familie vrijmaken. Hij start zaterdag nog wel in de Tour. Olano werd in 1995 wereldkam pioen. Een jaar later won de Bask op de Olympische Spelen van Atlanta de zilveren medaille op het onderdeel tijdrijden. Weer een jaar later liet hij met een vierde plaats in de eindklas sering zijn beste prestatie in de Ronde van Frankrijk noteren. sms-servk r°kk( deze >uwe r Uitslagen en klassemi te m Stuur de sms-tekst TOlldorp naar het nummert. (Tijdelijk) afmelden? TOUl kosten 35 eurocent pfl „im lm

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18