REGIO Waterschap kiest interim-directeur Bewoners zeeheldenbuurt krijgen steun van Alphense politici srstal terdag open ch diploma voor fijn-zwemmers 'Plan voor woonwijkje in voormalig waterwingebied moet over' Idhouwen Koudekerk iloopochtend S-vereniging OEVERLOOS yIk rijd vooropanders fietsen we vanavond nog* Eerste dag van fietsvierdaagse Laura pittig door regen en wind ANNO 1977 F !en - De open dag bij [bloemenboerderij De ital in Nieuwveen is aan- ide zaterdag, en niet afge- zaterdag zoals onlangs inrechte op deze pagina 1. Er zijn demonstraties ischikken en er is een ex- e van houtzaagwerk. Wie [kan bloemen plukken in de waar meer dan honderd i: rten vaste en éénjarige plan- P® staan. De open dag is van ot 17 uur gratis toegankelijk )e Sfeerstal aan de Hogen- 5. Inlichtingen: 0172- ^642. V tERSWOUDE-RiJNDUK - Kinde- ^[die in zwembad De Dolfijn niet afzwemmen, kunnen *cht in Alphen aan den Rijn. twembad De Thermen in Al- aan den Rijn kunnen de toch nog voor de zo en! |vakantie hun diploma ha- De Dolfijn werd onlangs |r onbepaalde tijd gesloten idat de waterzuivering niet jd werkt. panj 22'Jphen wordt s^jen Rotterdam' gew|,EM aan den rijn - Alphen ar 1 den Rijn hoeft niet bang te d I dat het gaat lijken op ha- Istad Rotterdam. Dat zei yhouder Donath gisteravond |.-T-.bns een gemeentelijke com- Bievergadering naar aanlei- ve °g van vragen over de komst C/ieen containerhaven bij De lans. Wel is het zo dat via de erhcj meer verkeer naar de ha- ■^zal rijden. Maar de regio Ubldt volgens hem van wegver- ontlast, omdat verder ver egelf over water gaat- woensdag 3 JULI 2002 R5 door Engel Lameijer alphen aan den rijn - Het gemeente bestuur van Alphen aan den Rijn moet nader onderzoek verrichten naar de bouw van 107 woningen in het voormalig waterwingebied aan De Hoorn. De raadscommissie verweet burgemeester en wethouders gister avond onzorgvuldigheid bij het ma ken van de plannen. Een groep van dertig hangjongeren gewapend met het spandoek 'Bouw hier niet!' en bewoners uit de zeehel denbuurt - met name de Zoutman- straat - overtuigden de raadscommis sie dat in het bouwplan onvoldoende met hun belangen is rekening gehou den. De bewoners van de zeeheldenbuurt verwachten verkeers- en geluidsover last En de jongeren willen een garan tie voor een nieuwe speelplek Het college moet - tegen de zin van wet houder Wlenbelt - aanvullend huis werk leveren voordat de raad het aan gepaste plan bespreekt. De bouw van de huizen, waarvoor grote belangstel- ling bestaat, loopt nu vertraging op doordat het nieuwe plan pas na de zo mervakantie wordt besproken. De commissie was aangenaam verrast door de loftuitingen die omwonende Van Tienderen aan de hangjongeren richtte. Nooit heeft de buurt last van de jeugd op de speelweide. „Eén groep praat en drinkt wat, de jongere groep doet spelletjes", aldus de tevre den buurtbewoonster. De vertegen woordiger van de jongeren, M. Min- nee, is bang dat als de speelweide wordt opgeofferd aan de nieuwe wijk, de jeugd weer zijn geluk zoekt in het Groene Dorp. Met alle gevolgen van dien." Vooral het onderzoek dat de gemeen te verrichtte naar de hoeveelheid ver keer kreeg van Van Tienderen een dik ke onvoldoende. „Men is 's morgens om een uur of negen de auto's in de wijk gaan tellen, maar dan zijn de meeste auto's weg." De raadscommissie vindt dat het da gelijks bestuur al te gemakkelijk denkt over de toegang tot de nieuwe wijk via de nauwe straatjes in de zeehelden buurt. Een uitrijmogelijkheid via De Hoom moet worden overwogen, al dus de politici. Voor een meerderheid staat het vast dat er een nieuwe speel plek moet komen voor de jeugd, even tueel ten koste van vogelpark Avifauna dat twee percelen van de gemeente claimt voor extra parkeergelegenheid. „Vijf jaar geleden is er al door voor malig wethouder Van der Veen Meer- stadt op aangedrongen om onder gronds te bouwen", aldus SP'er Pley. Dan moet Avifauna maar onder grondse parkeerplaatsen bouwen." Zowel de aanwezige bewoners als de hangjongeren zijn tevreden over de inzet van de raadscommissie. Ze toonden dat meerdere malen met een ovationeel applaus. dekerk aan den rijn - Kun- aar Martin van Asperen cursussen beeldhouwen loetseren. De lessen geeft n zijn atelier in Koudekerk den Rijn. De nieuwe cur- en beginnen op 15 septem- Meer informatie is verkrijg- op telefoonnummer 071- $605. ien aan den rijn - De regio- it 1 afdeling van de Mutiple n rose Vereniging Nederland dt op vrijdag 12 juli een in- ibijeenkomst in Alphen aan Rijn. In het Rijnland Zie- luis aan de Delftzichtstraat ien MS-patiënten en ande- ïlangstellenden tussen 0 en 12.00 uur informatie ;en over de ziekte en erva- en uitwisselen. vervolg van voorpagina leiderdorp - Behalve voor het opgestapte dagelijks bestuur van waterschap De Oude Rijnstromen is ook de toekomst van secreta ris-directeur De Blaeij na gister avond onzeker. Een krappe meer derheid (zeventien van de dertig stemmen) van de verenigde ver gadering, met een verdeeld dage lijks bestuur, stemde voor aan stelling van een interim-direc teur. De nieuwe man of vrouw moet zich met de reorganisatie bezighouden. De Blaeij, die bij het interieur van het waterschap hoort, mag zich daarmee niet meer bemoei en. Hij mag zich naast zijn se- cretaristaken alleen nog bezig houden met de voorbereiding van de fusie per 1 januari 2005 van De Oude Rijnstromen met drie andere waterschappen in de regio. Enkele weken geleden, toen de verenigde vergadering zich voornam om dat besluit te ne men, dreigde De Blaeij al met opstappen. Hij voelde weinig voor de uitholling van zijn ta kenpakket. Het besluit was toen nog informeel omdat de onder nemingsraad nog een advies moest geven. Nu het formele besluit er is, weet de 61-jarige secretaris-directeur nog niet wat hij doet. „Ik wacht eerst af wat mijn functie precies gaat inhou den", zei hij rond middernacht zonder een duidelijk spoor van emotie. De gang van zaken rond de komst van de interim-directeur was de directe aanleiding voor de bestuurscrisis. De heemra den Vink, A. de Jong en Verweij vonden het niet nodig om zo'n dure kracht in te huren, nu de organisatie over ruim twee jaar toch opgaat in een groter ge heel. De drie andere heemraden Groen, W. de Jong en Langeveld en dijkgraaf Panman waren wel voor de komst van de tijdelijke manager. De ondernemingsraad die al verbolgen was over het late tijd stip waarop hij om advies is ge vraagd, gaf aan niets voor de in terim-directeur te voelen. Hij of zij kan niet over voldoende ken nis en draagvlak binnen de or ganisatie beschikken om de per sonele belangen in het nieuwe waterschap te behartigen, aldus de OR. Het feit dat dijkgraaf Panman advies aan jurist Van Kleef en Partners en aan de externe on derzoekers Oosters en Ouden dijk heeft gevraagd over de brief van de OR deed gisteravond veel stof opwaaien. „Dit is geen col- legebesluit geweest", brieste heemraad Vink uit Leimuiden. „Er worden hier in huis dingen gedaan die mij grieven." Het zat Vink dwars dat de dis cussie over de aanpak van pro blemen binnen de organisatie zich toespitst op de positie van de secretaris-directeur. „En niet op de portefeuillehouder perso neel en organisatie", zo verwees hij geïrriteerd naar de dijkgraaf. Verslagenheid rond middernacht leiderdorp - Rond midder nacht kunnen de ex-heemra den alleen nog maar zuur la chen. De dijkgraaf ziet lijkbleek en wil eerst een nachtje slapen voor hij zijn visie geeft op de uitzonderlijke avond. Ex- heemraad Langeveld veegt de tranen van haar gezicht en wijst op haar horloge dat 0 uur aangeeft. „Ik had een beter be gin van mijn verjaardag ver wacht" Gelaten loopt ook Leimuide- naar Chris Vink rond. De man die twee jaar geleden de func tie van dijkgraaf aan zijn neus zag voorbijgaan, had zich na achttien jaar een ander einde van zijn waterschapscarrière voorgesteld. „Ik betreur het dat het zo moet lopen met alle zes de heemraden die uiteindelijk het beste voor hebben met het waterschap." Geen van de ex-heemraden durft hardop te zeggen of ze opnieuw beschikbaar zijn voor het pluche. Vink, Groen en W, de Jong laten het over aan hun achterban in de verenigde ver- gadering. Langeveld, A. de Jong en Verweij willen er eerst een nacht over slapen, „Maar ik loop niet voor mijn verant woordelijkheden weg", maakt Verweij duidelijk. Evenmin zeggen de heemraden (verge lijkbaar met wethouders in de oude gemeenteraad) of ze lid blijven van de verenigde verga dering. Volgens Nieuwkoper Groen zijn de kansen op een terug keer van Verweij, A. de Jong en Vink in het dagelijks bestuur klein. „Ze zouden dan tegen htm zin uitvoer moeten geven aan het besluit over de aanstel ling van de interim-directeur." Het algemeen bestuur bestaat uit drie categorieën waaruit heemraden kunnen worden gekozen: ongebouwd (vooral boeren), gebouwd (vooralhui zenbezitters) en ingezetenen (dat kan iedereen in het gebied van het waterschap zijn). De drie categorieën komen mor gen anderhalf uur voor de openbare vergadering bijeen om de voordracht te bepalen. door Joris Rietbroek alphen aan den run - Een klei ne duizend deelnemers fietsen deze week door het Hollandse landschap tijdens de 55ste editie van de Laura, georganiseerd door de Stichting Alphense Rijwielvier- daagse. De oudste fietsvierdaag se van Nederland biedt drie rou tes van 60, too of 150 kilometer in de richting van Leiden, Amster dam, Utrecht en Rotterdam. Al zijn er dit jaar door de weersvoor spellingen minder deelnemers dan anders, het enthousiasme onder de doorzetters was er gis teren, tijdens de eerste dag, niet minder om. Je geeft toch niets om een beetje regen?", zegt Nico Kempenaar uit Aarlanderveen. „Bovendien gaat het om de sfeer en die is tijdens de Laura altijd perfect" De eerste 'etappe' van de Laura voert de deelnemers naar Lei den en omgeving. Vanwege en kele zware regenbuien hebben veel deelnemers het zwaar, zo vlak na de start. „We treffen het niet met het weer", beaamt Flip Hoogkamer, bestuurslid van de Laura, die bij de eerste controle post bij tennisrestaurant Dekker in Warmond zit. „We hebben nu ook 300 deelnemers minder dan vorig jaar, toen het bijna 30 graden was. Maar er doen altijd veel mensen mee die er elk jaar weer bij zijn. Ik heb ook deze ochtend al een hoop bekende gezichten gezien." Vooral rond 10 uur is het bij de Warmondse controlepost een drukte van belang: dan komen de meeste 60-kilometerrijders er hun stempel halen. Het wemelt er van de fietsers in regenjas die na 22 kilometer met veel tegen wind en hoosbuien snakken naar een kopje koffie met appel gebak. Ook een groep van veer tien fanatieke deelnemers uit Al phen aan den Rijn en omgeving mst even uit. „Wij fietsen voor het dans- en partycenrum van Harry Cools", zegt Coby de Gans. „Hij sponsort ons de ko mende vier dagen en wij dragen daarom T-shirts met zijn logo erop." Volgens de heren neemt Coby tijdens de tochten meestal het voortouw. „En dat is maar goed ook", zegt ze. „Als ik niet voorop rijd, dan fietsen we van avond nog. Deze groep is soms een zooitje ongeregeld." Ruim zes jaar geleden hebben de veertien vrienden elkaar tijdens dansles ontmoet. Sindsdien rij den zij samen 60 kilometer per Laura-dag. „En dat is lang zat", zegt Nieske van Zijtveld. „Ik fiets namelijk bijna nooit, maar tot nu toe gaat het behoorlijk goed. Al dacht ik na het eerste half uur: Dit red ik nooit." Ook de 65-jarige Piet de Ruiter hoort bij dit gezelschap. De ge boren en getogen Alphenaar is de ware oude rot van de groep: het is namelijk de 48ste keer dat hij de Laura rijdt. „En ik hoop natuurlijk de 50 te halen", zegt hij. „Daarom blijf ik trainen. Dat is het allerbelangrijkste. Als je niet af en toe fietst, red je het volgens mij niet." De Ruiter is naast een enthousiaste fietser ook een fanatieke schaatser. „Ik heb alle Elfstedentochten van de afgelopen 40 jaar meegemaakt. Ik hoop dat ik er nog eens een mag beleven." Vanaf Warmond hebben de fiet sers de wind in de rug, waar door zij in een fors tempo west waarts fietsen. Tot Ria Galen kamp in Katwijk aan Zee een lekke band krijgt. Alle heren van het gezelschap buigen zich als chirurgen over de fiets en ko men tot de conclusie dat het om een klapband gaat. Gelukkig hebben ze er aan gedacht om reservebinnenbanden mee te nemen, maar ook de buiten band blijkt kapot te rijn. Het is kwart voor één, dus houden de meeste Katwijkse middenstan ders lunchpauze en hebben ook de plaatselijke fietsenmakers hun winkel even gesloten. Wel kom in Katwijk. Toch vinden de fietsers een win kel die open is. De banden wor den vliegensvlug verwisseld en zo kan de groep weer verder, op naar de tweede controlepost bij café 't Wachtje in Katwijk aan den Rijn. „Elk jaar krijgt er wel iemand een lekke band", zegt Hans Galenkamp lachend. „Daar houd je rekening mee. Het is alleen jammer dat het elk jaar dezelfde persoon is." Ver volgens nuttigt iedereen een ste vige lunch, zodat de laatste twintig kilometers van de dag geen probleem kunnen vormen. De donkere lucht is inmiddels opengebroken. Een stralend zonnetje zorgt ervoor dat de re genjassen in de tassen verdwij nen. Vol goede moed gaan de deelnemers de komende dagen tegemoet De groep onder leiding van Co by heeft nog 200 kilometer te gaan. Bijdragen aan deze rubriek van Ruud Sep en Tim Brouwer de Koning lijst Pim Fortuyn speurt zelfs lu 3pventiende-eeuwse boerde- noo naar onkreukbare bestuur- Alkemade is wanhopig op h: naar een praktische jonge- rerker. ;rb gkn Onbesproken se v( oude LPF-bestuur maakte e al furore door miss Neder- van de lijst te wippen toen reigerde zich voor de heren nac zetten op de kwaliteiten ^voor ze was binnenge- h d. En natuurlijk door deze k de vorming van een nieu- legering bijna te blokkeren rnog even een ordinaire ipetentiestrijd uit te vechten {hun beoogde opvolgers en de Tweede-Kamerfractie e9v de Lijst Pim Fortuyn. erse n wonder dat de jongste 5( ieke beweging van Neder- I toe is aan nieuwe roergan- En geen wonder dat daar- e voorkeur uitgaat naar er- 1 nac n bestuurders van onbe- ken gedrag. Naar beschaaf- 1 ledachtzame heren van wie ?t je niet kunt voorstellen njs f*te ruziënd over straat gaan. jen die remmen voor het ze- f II >ad en die vrouwelijk vil ion zonder te fluiten laten eren. Heren die eindelijk nen zorgen voor rust in de E en zoals Cees (spreek uit /'■f i) van Leeuwen. Advocaat trecht. Beoogd vice-voor- r van de partij die het poli- erfgoed van Pim Fortuyn endeert te beheren. Heer stand. En tot voor kort be er van een monumentale ntiende-eeuwse boerderij oogmade die helaas moet voor de hogesnelheids- Jude boerderij is door Cees )cht aan PvdA-minister Ti- Netelenbos, die het mo- ïent steen voor steen laat tbrengen naar het Open- ZD TOO PM HETéfcWlLD v, mem'. luchtmuseum in Arnhem. On dertussen bouwt Cees in de Leiderdorpse Bospolder een kopie van zijn oude stulpje. En voor die kopie, zo liet hij nog maar drie maanden geleden trots aan zijn bezoek zien, ver zamelde hij zo het één en ander aan oude tegeltjes, plavuizen en luikjes uit het origineel. Nu de minister onaangenaam verrast is dat haar kostbare boerderij volledig gestript blijkt te rijn, houdt de aanstaande LPF-bestuurder zich stil. Stond hij een paar maanden geleden nog vrolijk te bikken, nu wil hij bevestigen noch ontkennen dat hij iets van doen heeft met de verdwenen antieke details. En hij is per slot van rekening ad vocaat, dus we kunnen maar beter voorzichtig rijn. Daarom beschuldigen we hem maar niet van diefstal. Dat leidt maar tot ellende. Bovendien lijkt het er meer op dat Cees de spulletjes niet heeft ingepikt, maar hooguit in gijzeling houdt. Want de man maakt geen geheim van rijn doel: voorkomen dat Tineke rijn boerderij naar Arnhem ver plaatst. Daarvoor belt hij de mi nister op zondagochtend uit haar bed en dreigt hij een kort geding aan te spannen tegen haar. En houdt hij dus wat an tiek achter dat hij eigenlijk aan de minister had verkocht. De LPF is op zoek naar bestuur ders van onbesproken gedrag. Je zou bijna gaan denken dat die onder de aanhangers van het Fortuynisme domweg niet te vinden rijn. Tekening: Maarten Wolterink Praktisch Het wil maar niet vlotten met een jongerenwerker in Alkema de. Werkers genoeg, zou je zeg gen in het uitgestrekte tuinders- gebied. En jongeren brengt de kwekersgrond ook nog altijd in ruime mate voort. Maar de combinatie van jongeren en werkers, de jongerenwerkers, kunnen geen van alle aarden in het land van burgemeester Arie Meerburg. Toegegeven, ze hebben in Al kemade van alles geprobeerd om net als elders een jongeren werker binnen de dorpsgrenzen te halen. De vorige wethouder Dick Nagtegaal toog naar het stadse Zoetermeer en kwam opgetogen terug met een ar beidskracht van de stichting Bovos. Hij zou de plattelands- jeugd wel in het gareel houden. Niet dus. Bovos kreeg proble men en moest contracten met de ene na de andere gemeente ontbinden. Ook Alkemade raakte zijn jongerenwerker kwijt. De zoektocht naar vervanging duurde lang, maar leverde en kele maanden geleden toch een nieuwe kracht op. Helaas houdt Saskia Roosen van welrijnsbu- reau PJ Partners het na vijf maanden ook alweer voor ge zien. En dat kan niet liggen aan wethouder Dick, want die heeft na de verkiezingen het veld ge ruimd voor een nieuwe, frisse wethoudersploeg. Uit het vertrek van Saskia blijkt dat Alkemade en jongerenwer kers net zo goed samengaan als water en vuur. De jongeren werkster verwachtte voor het onontgonnen gebied een sprankelend beleidsplan te kunnen maken. Laat dat nou net het enige rijn wat haar voorganger van Bovos heeft achtergelaten in kassen- land. In plaats van een bevlogen be- leidsstukkenschrijver zoekt wethouder Wil Reijnders een praktische routinier, die in veertien uur per week alle ver spreid liggende dorpen afgaat. Zo'n schaap met vijf poten kan wethouder Wil waarschijnlijk in de wijde omtrek van rijn le vensdagen niet vinden. Als hij net zo praktisch is als de jonge renwerker die hij zoekt, dan werft hij de sollicitanten dicht bij huis. Wat te denken van die orde troepen rond jongerensociëteit 't Farm. Zij zorgden er zaterdag toch maar mooi voor dat er geen onvertogen woord viel tij dens het Farmfestival in Oude Wetering. De belangstelling voor dit erebaantje bleek zo groot, dat er zelfs meer orde handhavers dan bezoekers wa ren. Keuze te over dus. uit de Leidsch DagbladAUCHIKVlïX ANNO 1902 Donderdag 3 Juli KATWIJK - Er heerschte heden groote levendigheid in de beide Katwijken en in Katwijk aan Zee in het bijzonder. De vlaggen wapperden van de openbare en van vele particuliere gebouwen, de visschers had den hun bedrijf vandaag eens opgegeven, de aanwe zige badgasten verheugden zich in het vooruitzicht van een niet alledaagsche emotie en dat alles omdat hedenmiddag de tentoonstelling der Nederlandsche Visscherij zou worden geopend. Tegen één uur be woog zich een dichte massa menschen langs het frissche Noordzeestrand, in welker nabijheid het rui me en artistieke tentoonstellingsgebouw is ge plaatst. We hoorden hier en daar reeds het gebouw prijzen; de allegorische voorstelling van Visscherij, Handel en Kunst boven den ingang trok veler aan dacht enz. Een tentoonstelling georganiseerd aan het ruime strand of elders in de vrije natuur is zoo uitlokkend. De zee ruischte zoo geheimzinnig, te midden van het gewoel, toen degenoodigden zich naar het dichtbij gelegen 'Hotel du Rhin' begaven, waar in de groote zaal de openingsplechtigheid zou geschieden. Zaterdag 2 juli LEIDEN - "Wij willen deze hoek opknappen, het is een rotte plek in de stad". Onder dit motto voert de afdeling grondzaken van de gemeente onderhande lingen met de firma Berk en de Shell om greep te krijgen op de pandjes op de hoek van de Volmolen gracht en Langegracht. Chef bureau grondzaken Schaap: "We zoeken een uitweg waarbij niemand grote financiële offers hoeft te brengen. Dat heeft z'n tijd nodig, 't moet rijpen". In de jaren zestig verwierf de firma Berk de eigen dom van de pandjes. Samen met Shell wilde men er een benzine- en servicestation vestigen. Maar de oliecrisis kwam ertussen en de politiek van de grote oliemaatschappijen veranderde: het station aan de Langegracht verdween van het lijstje. De Shell kwam met de zwarte piet te zitten omdat Berk kon aantonen dat de oliegigant vastzat aan een twintigja rig huurcontract. Zo betaalt Shell elk jaar een geïn dexeerde huur aan Berk, zonder dat Shell iets met de pandjes kan uit richten, want voor een oliemaat schappij is het punt niet meer interessant. Shell wil wel van het huurcontract af maar zal dan eerst een oplossing moeten vinden die voor Berk financieel in teressant is. Bij de onderhandelingen tot nu toe toonde de firma zich nogal terughoudend; begrijpe lijk als men bedenkt dat Berk jaarlijks huur ontvangt terwijl de Shell in principe onderhoudsplichtig is. De firma Berk wordt niet slechter van de situatie zo als die nu is. Men is bij de Shell wel optimistisch over het verloop van de onderhandelingen. Schaap is wat voorzichtiger in zijn uitlatingen en vergelijkt de situatie met een broedende kip die niet gestoord moet worden. Mocht de gemeente greep op de zaak krijgen dan is het meest voor de hand liggende dat de monumenta le pandjes (Volmolengracht 26 tot 28) gerestaureerd worden, wellicht door één van de in Leiden actieve stichtingen. Het hele hoekje is voor de gemeente verder nog interessant omdat men sinds kort ook ei genaar is van het aangrenzende complex van Krantz. NOORDWUK - Ruim 750 wan delaars, afkomstig uit de hele regio, meidden zich zaterdag aan het startbureau in het Noordwijkse Bowlingcentrum Faase om mee te lopen in de traditionele Northgo-wandel- tocht Het parcours voerde be halve door bos en duinen ook door de nieuwbouwwijken van Noordwijk. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooscvdlstrant 82 te lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Tussen de hoosbuien door beleven de Laura-deelnemers ook droge ogenblikken, zoals bij de Space Expo in Noordwijk. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15