LEIDEN REGIO Leiden houdt vast aan tunnel Poelmeer Op en top onderwijsman' eo Senne viert jubileum Winkeliers Splinterlaan nijdig Bewoners Santhorstflat gruwen van 'schuttersput' Fusie na jaren flirten n knokpartij i Warmond chtgewonden ij aanrijding Seen geld oor Leidse Stedenbanden' Aanbod Leiderdorp 'flinterdun doekje voor het bloeden' Curium en Rijngeest: meer kwaliteit 'Vrouwen van de maffia' ploeteren in Warmond Knutselmiddag in Warmond 'Onmiddellijk opblazen, die zooi' hij armond - Twee Warmonders jn vannacht om 0.30 uur aan houden na een vechtpartij in irk Groot Leerust. De jongens, de leeftijd van 16 en 19 jaar, mden meerdere personen ibben toegetakeld in verband et een al langer lopend con- ct tussen twee groepen. De ichtoffers, die onder meer rwondingen aan het gezicht iliepen, hebben aangifte ge- ian bij de politie. ^cstgeest - Bij een verkeers- n ii igeval op de Lange Voort in egstgeest zijn dinsdagochtend tree Oegstgeestenaren gewond raakt. Een 68-jarige automo- sep list was bezig zijn auto te ke- Totjn, toen een 33-jarige plaats- noot op hem inreed. De 68- rige man moest uit zijn auto (orden bevrijd. Beide slachtof- salfrs konden na onderzoek in ara-et ziekenhuis weer naar huis. r le e or Robbert Minkhorst s den - Zonder plannen ook en geld: zolang Leiden niet tet wat het met zijn steden- nden wil, mag de gemeente er cent aan uitgeven. Die boi odschap bracht D66 gister- ond in de raadscommissie derwijs en cultuur. ,er :t steekt D66'er J. Brüsewitz nei t burgemeester en wethou- e Irs nog steeds geen notitie - bben geschreven over wat zij je Dien met internationale solida- mondiale bewustwording stedenbanden. Hij wil het P' d dat nodig zijn voor de ban- in met onder meer Buffalo Ci- (Zuid-Afrika), Torün (Polen), galpa (Nicaragua) en Oxford root-Brittannië), 'bevriezen'. Imdat niet helder is waaraan waarom we het geld beste- n, moeten we het nog niet geven", betoogde Brüsewitz. lat is hard, maar zo is het." t voorstel riep weerstand op Groenlinks, WD en CDA. lalitiepartij WD is altijd scep- ch geweest over de banden i Leiden onderhoudt met an- re steden, maar het voorstel lsein D66 ging raadslid G. van ,or" uting toch echt te ver. „Dat °P t me nogal een aparte vorm iaan vernieuwend besturen. Ik ter n me niet voorstellen dat het erhaupt kén, dus vind ik het vein beetje een loos dreige- int." d vind het niet acceptabel dat komt met zo'n dreige- or int", zei raadslid S. Dewkalie gdn Groenlinks. Met die op- a b irking nam ze het ook op voor ie a ar eigen wethouder M. Rab- e, die verantwoordelijk is voor de portefeuille stedenbanden, tre ithouder Rabbae van Groen- er; tks maakte zich weinig druk de uitval van D66. „Ik kan er ie leven", gaf hij aan. Onder- ;sen werkt hij gewoon verder ter n de beloofde notitie. Hij ho- "E<reerde het verzoek van zijn m en partij om te bekijken hoe oet betrokkenheid buiten de po ur6 ek voor internationale solida ir iit kan worden vergroot. Die trokkenheid is volgens Groen- m< iks 'erg mager'. nJ ge- Aranka de Kleyn -,zi'n bescheidenheid lerhoudt hem ervan zichzelf >ko r^°P 20 te noemen' maar zijn ge cv en enthousiaste verha- bewijzen dat hij die titel wel gelijk verdient. Medewerker V derwijszaken van de Hoge- looi Leiden, Leo Senne (61), irdt wel een 'op en top onder- jsman' genoemd. Van onder- zer op een jongensschool tot ecteur van een hbo-instelling. pertig jaar werkt hij al in het irwijs. „Plezierig en inspire- üd werk, waarin ik me altijd lemaal heb thuis gevoeld", [t hij. Gisteren vierde hij zijn )ileum met een feestelijke af- ïeidsreceptie. i vijftienjarige schoolverlater it Senne al zeker dat hij een an in het onderwijs ambieer- en ging hij naar de kweek- ïool in Den Haag. De aan- kkingskracht? Bijdragen aan i ontwikkeling van een kind. let leuke van het onderwijs is, je kinderen niet alleen helpt hun intellectuele ontwikke ld maar dat er ook een stukje voeding bij komt kijken", ver- tde pedagoog, e begon zijn carrière in de zestig als onderwijzer. Met d plezier denkt hij terug aan Alphons Ariensschool in Lei- Q-Noord. „Een jongens school, maar toen kwamen er ineens meisjes bij!". En aan de Pius X-school in Hazerswoude Rijndijk, waar hij gymlessen gaf in een onooglijk klein en provi sorisch zaaltje. „Bij het boks pringen was het: aanloop ne men in de gang en dan struike len over die drempel", lacht hij. Een speciaal plekje in zijn hart heeft de St. Janschool, destijds gevestigd aan het Rapenburg in Leiden. Zijn jaren op deze school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden noemt hij als een dierbare en leerzame periode. „Lom-kinde ren komen niet uit de verf als ze steeds moeten opboksen tegen andermans prestaties. Voor mij was het de truc om deze, vaak faalangstige kinderen het idee te geven dat ze wél wat konden en ze te motiveren om te leren." Senne ontdekte dat de pedago gische aanpak hem lag en zocht verdieping op dat vlak. Naast zijn baan overdag en zijn gezin met vier kinderen, volgde hij in de avonduren een studie pedagogiek. Met het nieuwe di ploma op zak werd hij docent opvoedkunde aan de Pedagogi sche Academie in Den Haag. „Ik was eerst een beetje huiverig", geeft hij toe. „Ik stond nu niet voor 8-, maar voor 18-jarigen- Maar het was wel een verade ming dat ik bij deze groep geen halsbrekende toeren uit hoefde te halen om ze tot werken aan te zetten." In de jaren tachtig maakte hij de overstap naar de organisatie van de opleiding. Na verschillende directeursfuncties bij de Peda gogische Academie en de Pabo in Den Haag werd Senne na een fusie stafmedewerker onderwijs zaken van de Hogeschool Lei den. Geen bewuste keuze, er kent hij. Maar al snel pikte hij de rode draad in zijn carrière weer op: begeleiding. Zes jaar was hij nauw betrokken bij projecten om de leerstof voor eerstejaars studenten goed aan te laten sluiten bij hun vooropleiding. Trots laat hij de door hem geco ördineerde nieuwe studiegids van de Hogeschool zien. „Over zichtelijk en duidelijk, hè?" Terugblikkend op zijn veertig jaar in het onderwijs stelt Senne vast dat leerling en aanpak ei genlijk steeds hetzelfde zijn ge bleven. „Binnen die vier muren van een klaslokaal herhaalt zich steeds hetzelfde opvoedkundige proces." Toch heeft hij door zijn verschillende functies zijn carri ère zeer afwisselend gevonden. Achteraf had hij zich ook kun nen voorstellen dat hij 'iets in de hulpverlening' was geworden. „Nog directer mensen begelei- dërièïrvooruit helpen." Wat er voor hem na zijn af- Leo Senne, van onderwijzer op een jongensschool tot directeur van een hbo-instelling. Foto: Hielco Kuipers scheid van de Hogeschool ver andert? „Ik heb geen agenda en telefoon meer", zegt hij lachend. Maar voorlopig zal de over dracht van zijn werk nog veel tijd vergen. Daarna wil hij zich toeleggen op vrijwilligerswerk en zijn hobby's. „Als het aan mij ligt komt er nog een vierde kruisje van de Elfstedentocht aan", zegt de enthousiaste schaatser met een grijns. „Dat is ook makkelijker verdelen over mijn kinderen met de erfenis." door Eric Went leiderdorp - De winkeliers van de Splinterlaan zijn 'hevig te leurgesteld' en 'pisnijdig'. Zij willen dat Leiderdorp het Zijlkwartier weer opent voor au to's uit Leiden. Maar dat zit er niet in. „Dan krijgen we sluip- verkeer en dat willen we niet", zegt wethouder Roest. Wel biedt hij de winkeliers 5.000 euro 'ter ondersteuning van promotione le activiteiten'. Een flinterdun doekje voor het bloeden, vinden de ondernemers. „Dit bedrag staat absoluut niet in verhou ding tot de gigantische omzet verliezen die wij lijden." Sinds de gemeente Leiderdorp twee jaar geleden het Zijlkwar tier hermetisch op slot deed voor sluipverkeer uit Leiden kla gen de vijf winkeliers van de Splinterlaan steen en been over teruglopende klandizie. Vooral 'de loop vanuit De Kooi' is er sindsdien uit. Bemiddeling van de Kamer van Koophandel en het MKB heeft niet tot het ge wenste resultaat geleid. Het Zijlkwartier blijft potdicht, stelt wethouder Roest. „Elke opening betekent onherroepelijk sluip verkeer door de wijk. De winkeliers zijn des duivels. „Twee jaar zijn we aan het lijntje gehouden. Elke keer had de ge meente weer nieuwe gegevens en cijfertjes nodig. En wat is het resultaat? Dat de gemeente een paar maanden de helft van onze promotiekosten betaalt. Maar wat heeft adverteren voor zin zolang de boel hier afgesloten blijft", zegt A. van der Mark van Bloem Kado Boetiek lean Marie verontwaardigd. „Kotsmisselijk word ik ervan", vult bakker A. Preenen aan. „Ik ben halverwe ge het gesprek met de wethou der boos weggelopen. Is dit al les? Hier zakt mijn broek van af, heb ik gezegd." De winkeliers waren er juist van overtuigd dat zij alsnog hun zin zouden krijgen. „Want een paar weken geleden kregen wij een fax met de vraag wat wij er als ondernemers tegenover zouden stellen als de gemeente de Spanjaardslaan weer zou open doen", aldus Van der Mark. „We hebben toen een heel campag neplan gemaakt, compleet met feestweek en allerlei promotie materiaal, maar dat kan nu zo weer de prullenmand in." K. Wiltenburg van de Kamer van Koophandel deelt de teleurstel ling en frustratie van de winke liers. „De Splinterlaan wordt door de gemeente Leiderdorp puur bezien in relatie tot het Zijlkwartier. Maar deze winkels hebben van nature een functie voor Leiderdorp en Leiden. Die functie wordt ontkend door de afsluiting. De Berlijnse muur is afgebroken, maar Leiderdorp werpt er lokaal weer eentje op." De Kamer van Koophandel en de winkeliers zijn het ook niet eens met de stelling, dat een opening van het Zijlkwartier voor auto's uit Leiden tot meer sluipverkeer leidt. „Daaraan kunnen voorwaarden verbon den worden", aldus Wiltenburg. „Kies dan voor een 30-kilome- terzone, verkeersdrempels of een vrachtwagensluis. Nu heeft Leiderdorp de boel veel te ri goureus afgesloten." Wethouder Roest heeft begrip voor de teleurstelling van de winkeliers. „Maar ik hoop wel dat ze mijn aanbod serieus be kijken." Zijn toezegging om tot het einde van het jaar mee te betalen aan p^motieactiviteiten betekent, dat hij de onderne mers niet laat vallen. „We zeg gen bewust niet: 'Jongens, houd er maar mee op, want wij zien er geen heil meer in'. Wij willen er nog steeds moeite voor doen." In december komt er bo vendien meer duidelijkheid over het grote Leiderdorpse verkeers plan. Dan is ook het Leiderdorp- se detailhandelsonderzoek afge rond. „Pas daarna nemen we een definitief besluit over de Splinterlaan", stelt Roest. Volgens Wiltenburg geven de ondernemers de strijd niet op. „We pakken de handschoen op, hoewel het wel steeds moeilijker wordt. Het tekent de vechtlust van de ondernemers dat ze on danks de voortdurende onze kerheid toch nog een promotie- plannetje willen maken. Daar kan ik alleen maar enorm veel respect voor hebben." aanleg van de tunnel vastgelegd. „Wij vinden het nog steeds on aanvaardbaar dat het convenant van één kant wordt opgezegd laat Hillebrand weten. „Oegst- geest weet dat. Ik ga er van uit dat de gemeente dat dus ook niet doet." D66-wethouder Pechtold, die verkeer van de PvdA'er heeft overgenomen, laat een soortgelijk geluid horen. „Het college in Leiden is één en ondeelbaar. Het schrappen van de tunnel is onbespreekbaar. Mensen hebben in Poelgeest destijds een woning gekocht met de belofte dat er een tunnel zou komen. Ik ben hier absoluut niet blij mee." Oegstgeest heeft nu naast geld gebrek enkele nieuwe argumen ten bedacht om geen tunnel te willen. Er ontstaat een sluiprou te door de wijk naar de A44, al dus de gemeente, en de tunnel zal 'een negatieve invloed' heb ben op de verkeersveiligheid in Poelgeest. Verder refereert de motie aan de herinrichting van het woonwagenkamp Trekvaart plein. Ook daarover zijn tussen Oegstgeest en Leiden afspraken gemaakt, en Leiden komt zijn belofte niet na „Dat is een oud verhaal", aldus Hillebrand. „Het ministerie van vrom weet ervan en heeft begrip voor de vertraging die de plan nen met het kamp heeft opgelo pen. Natuurlijk zijn we wat later, maar dat heeft voor Oegstgeest geen schade opgeleverd." Hille brand meent een goede reden te hebben om aan de tunnel vast te houden: de Merenwijk heeft die extra verbinding nodig. „Als ze in Oegstgeest toch be zuinigingen zoeken, laat men daar dan een eigen wens schrappen: de ontsluiting naar de Lange Voort bij voorbeeld", oppert Hillebrand. „Ik weet het niet zeker, maar volgens mij is die weg nog duurder ook. Je kunt het convenant niet eenzij dig opzeggen. Zo simpel is het." door Nancy Ubert oegstgeest - Aan een fusie tus sen het academisch centrum Curium en de afdeling Geestelij ke Gezondheidszorg (GGZ) Jeugd van de Rijngeest Groep wordt vooral gewerkt om de hulpverlening aan minderjari gen met psychische klachten te verbeteren. Dat zeggen Ph. Tref fers, hoogleraar en directeur van Curium en G. Witte, voorzitter van de raad van bestuur van de Rijngeest Groep. „De druk die de maatschappij op kinderen en jongeren legt en het risico om in de loop der tijd psychische klachten te ontwik kelen zijn nog steeds niet afge nomen. Integendeel, zelfs. Zeker de preventieve hulpverlening moet meer aandacht krijgen", vindt Witte. De samenvoeging van de zorginstellingen komt de kwaliteit van de hulpverlening zeker ten goede, beloven Witte en Treffers. „We bundelen ken nis en kunnen daardoor flexibe ler werken." Treffers is ervanovertuigd dat de 'meest kwetsbare groep' kinde ren met geestelijke problemen helemaal gebaat is bij de fusie. Hij schetst een praktijkvoor beeld: Een jongen van veertien met ernstige psychische klach ten wordt bij Rijngeest aange meld. Er is een kans dat hij uit eindelijk opgenomen moet wor den. Na verloop van tijd blijkt dat inderdaad het geval. De hulpverlener van de Rijngeest Groep kan verder niets voor de knaap doen en stuurt hem door naar Curium. Weer nieuwe ge zichten, weer een intakegesprek, weer een nieuw dossier. Ook huisartsen weten niet altijd waar zij hun patiënten het best kun nen aanmelden. „Een zorgloket waar een kind en zijn familie verder worden geholpen voor komt onduidelijkheid en heen en weer geschuif." Voor medici en hulpverleners in opleiding biedt een groot zorg centrum met academische sta tus eveneens een meerwaarde, veronderstellen de heren, die af koersen op een 'elegante en flexibele' organisatie. Witte be strijdt dat de Rijngeest Groep, die nog nahikt van de megafusie in 2000, eerder had moeten in gaan op de avances van Curium. Al jaren terug flirtte Treffers met de voorganger van Witte. „Toen was de tijd was nog niet rijp. Nu wel. We wilden niet alles over hoop halen terwijl de fusie van zeven zorginstellingen nog moest inbedden. Nu is het mo ment om door te pakken." Witte geeft toe dat het voor de medewerkers van GGZ Jeugd 'even slikken' is geweest. „Lo gisch. Iedereen is net gewend aan de nieuwe organisatie en dan wordt de tent weer over hoop gehaald." Volgens Treffers heeft het personeel van Curium, dat de nieuwe werkgever wordt, vanaf het eerste moment posi tief gereageerd. „Terwijl dat bij eerdere organisatorische veran deringen wel anders is ge weest." Een revolutie brengt de fusie nog niet te weeg, zeggen Witte en Treffers. „Eerst maar eens kijken of we van twee organisa ties een club kunnen maken." Een tegenvaller is de reactie van de ondernemingsraad van de Rijngeest Groep. Die voelt zich gepasseerd, omdat het fusieplan niet om advies aan haar is voor gelegd. „Een lastig en vervelend misverstand", vindt Witte. „De OR wijst niet de inhoud af, maar de procedure." De OR heeft be sloten naar de rechter te stap pen en dat kan vertraging ople veren. Dat noemt Witte 'verrekte jammer'. warmond - Vrouwen van de maffia' noemen ze zich. Verwoed pro beren ze de hakken in het zand te zetten, maar de grond is na een uurtje touwtrekken al zo omgeploegd dat ze hopeloos wegglijden. Geen Warmonder Kaagweek zonder touwtrektoernooi. Gisteravond traden in park Groot Leerust weer tien teams tegen elkaar in het strijdperk. Vanwege het thema, de maffia, was het aantal louche ty pes niet op de vingers van één hand te tellen. Team Heemskerk kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus. Na het touwtrekken werd de feestweek gisteravond afgesloten met een optreden van de band Blue Spirit. „Het was nog lang gezellig", zegt voorzitter Fer Vergeer van de Vereniging tot Viering van War- mondse Feesten (VWF). Volgens hem was de Warmonder Kaagweek weer heel geslaagd. „We hebben veel mensen plezier laten beleven en dat is precies onze doelstelling", aldus Vergeer. De weersomstandigheden, die veel buitenactiviteiten dreigden te ver storen, vielen uiteindelijk mee. Vergeer: „Tot gisteravond hadden we het weer mee, maar om twaalf uur begon het toch nog te gieten." Ook over de opkomst is de VWF-voorzitter tevreden. „Waar die men sen allemaal vandaan komen weet ik niet, maar ik weet wel dat veel mensen hun vakantie voor de Kaagweek van volgend jaar alweer aan het plannen zijn." Het programma ziet er dan weer min of meer het zelfde uit. Een nieuwe opzet van de feestweek zou door Warmonders simpelweg niet gepikt worden. Vergeer: „Om bekende onderdelen als het tobbetje steken, eieren gooien en touwtrekken kunnen we niet heen. Daar hoeven we dus niet eens over te prakkiseren" Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Het schrappen van de tunnel van de Leidse Merenwijk naar Poelgeest in Oegstgeest, on der het spoor door, blijft onbe spreekbaar. Met die uitspraak reageren de Leidse wethouders A. Pechtold (verkeer) en zijn voor ganger R. Hillebrand op een mo tie van de gemeenteraad van Oegstgeest. Leefbaar Oegstgeest diende vo rige week een motie in die bur gemeester en wethouders op roepen om nog eens met Leiden te praten over de tunnel. De bouw van de wijk Poelgeest heeft een miljoenentekort opge leverd en Oegstgeest heeft geen geld meer voor de tunnel. Het gemeentebestuur van Oegst geest moeten nu onderzoeken of het 'wenselijk of noodzakelijk is' om de overeenkomst met Leiden open te breken. In dat convenant is onder meer de warmond - De Vereniging Het Oude Raadhuis en Galerie De Pomp houden in Warmond een 'kinder-doe-dag'. Onder bege leiding kunnen kinderen van 5 tot 12 jaar zaterdag 20 juli knut selen met alledaagse spullen als blikjes, fietsbanden, kaarsen en eierdozen. Het thema is 'het huishouden van Jan Steen'. Op- geven kan bij Galerie De Pomp. door Eric Went leiderdorp - Bewoners van de eerste etage van de Santhorstflat eisen een forse huurverlaging van eigenaar Vesteda. Door de uitbouw van de winkels op de begane grond zijn zij hun uit zicht op de Laan van Ouderzorg kwijt. „Ik ben vroeger militair geweest, en nu zit ik op mijn ou we dag weer in een schutters- put", klaagt J. Homulle. Komt Vesteda niet aan zijn eisen tege moet, dan overweegt hij geen huur meer te betalen. Vanaf zijn balkonnetje kon Homulle de afgelopen 23 jaar zo op de Laan van Ouderzorg kij ken. Leunend over de balustra de genoot hij regelmatig van de bedrijvigheid rond het winkel centrum. Nu kijkt hij uit op een groot plat dak. De straat is ver dwenen. „Vanuit de Bijlmerba jes heb je meer uitzicht", foetert hij. „Of dit moet een lelijke vari ant van de leefkuil zijn. Maar daaraan heb ik helemaal geen behoefte." De bewoners voelen zich over vallen door de praktische uit werking van de bouwtekenin gen. Het dak oogt massaler en ligt een stuk hoger dan ze ge dacht hadden. Zelfs de balkon muurtjes zijn ineens zes bakste nen hoger opgemetseld. „We zouden bovendien een grasbe dekking voor onze neus krijgen ter compensatie van het uit- zichtverlies, maar nu blijkt dat er grind op komt. Hadden we maar beter moeten opletten, zegt de gemeente. We hebben namelijk wel bezwaar aangete kend toen de bouwprocedure begon, maar hadden dat op nieuw moeten doen toen de ge meente de vergunningen gaf." Sindsdien zijn de plannen yan Vesteda op een aantal punten gewijzigd. „Formeel schijnt dat allemaal te kloppen", zegt Homulle. „Maar ik vind het schofterig dat de huisbaas ons niet één keer heeft uitgenodigd om fatsoenlijk uit de doeken te doen wat de bedoeling is." Na bemiddeling van wethouder Molkenboer kregen de bewo ners laatst wel bezoek van een delegatie van Vesteda. „Of ik een voorstel had, werd me ge vraagd. Onmiddellijk opblazen die zooi, zei ik toen. Dat is in tien minuten gebeurd." Namens de bewoners heeft Homulle ei- J. Homulle kijkt vanuit zijn 'schuttersput' uit op het platte dak van de Santhorstwinkeliers. „Mijn woon genot is vijftig procent minder geworden." Foto: Hielco Kuipers genaar Vesteda daarna een ulti matum gesteld. „Of we krijgen een forse huurverlaging wegens aantasting van ons woongenot, of we betalen helemaal geen huur meer en laten het tot een rechtzaak komen." Vesteda heeft nog niet op de eis van de bewoners gereageerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13