GELOOF SAMENLEVING Cultuurpaus Van der Staay zit goed in kneuterig Leiden 'Een gekozen burgemeester is vlees noch vis' Praktisch humanist ontvangt prijs van Humanistisch Verbond Van der Reijden en Franssen hebben wél een goede relatie Gekozen burgemeester is niet zo vrij als benoemde woensdag 3 JULI 2002 door Silvan Schoonhoven en Ilse Keuenhof leiden - Adriaan van der Staay is een heer van stand. Een cultuur paus is hij wel genoemd. Een 'praktisch humanist' noemt hij zichzelf. De voormalig directeur van het Sociaal en Cultureel Plan bureau is verknocht geraakt aan het 'kneuterige' Leiden. Vandaag krijgt hij van het Humanistisch Verbond de J.P. van Praagprijs. De cultuur, goede smaak en eruditie zijn te snijden aan de Hooigracht 48a. De ijver waar mee Lorentz er honderd jaar ge leden zwoegde op zijn natuur kundige permutaties is bijna nog tastbaar. Wie goed luistert hoort in de gang nog de voet stappen weerklinken van Albert Einstein. Vanuit de salon, waar Einstein thee dronk met me vrouw Lorentz, leidt een trotse Van der Staay (1933) de bezoe kers rond. „De tuin", wijst hij door de openslaande deuren waar de regen tegenaan waait, „is verdeeld in verschillende de len. Een Aziatisch, dan een Itali aans gedeelte, en daarachter ziet u een synthese van Aziatische en Europese ideeën. Ik onder houdt de tuin zelf. Buxushagen moet je even vaak snoeien als je naar de kapper gaat." Dezelfde vermenging van cultu ren komt ook terug in het tapijt ('Perzisch, met westers pa troon'), de wandschilderingen ('potpourri van taferelen uit Noord-India') en de gouden tie relantijntjes ('Louis Quinze'), de serre ('in de stijl van Pompei') de bedrukte gordijnen ('kijk, dat „De historie wordt in Nederland volledig verwaarloosd. Studenten van de middelbare school nemen al bijna niets meer mee naar de universi teit." Foto: Henk Bouwman zijn de keizers Hadrianus en Trajanus'). Zelfs de bolle, zieke hond die over de planken vloer krabbelt draagt een Chinese naam. Van der Staay, nooit te beroerd zijn eruditie en historische ken nis te etaleren, toont zich in al les zoals dat van een elegant hu manist op stand mag worden MENINGEN verwacht: een ribfluwelen jasje, een vleugel met Scarlatti op de lessenaar, een indrukwekkende bibliotheek. Schijnbaar achte loos zwerft daar een Herald Tri bune. Tussen al die high culture voelt Van der Staay zich toch niet te verheven om zich elk jaar in het Leidse drie oktobergewoel te werpen. Terwijl zijn 'acade mische vrienden' hem toch steeds weer dringend adviseren om de stad te verlaten tijdens 'al dat gevreet'. Leiden lijkt wel wat op Marten Toonder's Rommeldam, vindt de humanist. Hij zocht het in Rotterdam, Dordrecht en Gou da, maar vond het alleen in Lei den, waar 'een humus van cul turele kennis' ligt. Er zit wat sympathieks, een 'culturele houding' onder de bevolking, waar professoren, stoffeerders en zeilmakers met elkaar in de buurtvereniging zitten en samen concerten organiseren. Best een humanistische stad, eigenlijk, dat Leiden. Van der Staay krijgt zijn prijs omdat hij als 'onafhankelijk denker' een bijdrage heeft gele verd aan het 'debat over de waarde van en de omgang met culturele diversiteit'. Van alles heeft hij gedaan en overal heeft hij ingezeten. Voorzitter geweest van Poetry International, vice- voorzitter van het Prins Claus fonds, Socrates-hoogleraar in Rotterdam. Hij krijgt de prijs van het Huma nistisch Verbond. Toch heeft hij niet zoveel op met die levensbe schouwing. „Ik ben pessimis tisch genoeg om te denken dat het humanisme over vijftig jaar een zachte dood zal sterven." Het gevaar van het theekransje dreigt. Maar als de mogelijkhe den worden aangegrepen, wacht het Verbond een grootse toekomst, denkt van der Staay. „Het kan datgene zijn dat alle culturen een gemeenschappelijk fundament geeft" Het huma nisme als verbindingsteken dwars door alle tradities van ge loven en niet geloven heen. Een wereldethiek. Die is hard nodig. Jaren geleden, toen 'nog niet iedereen dat riep' waarschuwde hij al voor de ge varen van immigratie uit mos limlanden, vertelt hij terwijl hij Arabische kopjes koffie serveert. En nog een kaakje aanbiedt van de schaal: koekjes met Leidse sleutels erop van bakker Jacobs. „De opnamecapaciteit van de samenleving wordt op de proef gesteld. Is Nederland wel inge steld op het absorberen van al deze mensen? Pas de laatste ja ren is dat probleem onder het paarse kabinet een beetje door gedrongen. Nu zegt men dat Paars zo slap is geweest. Maar het was onder het CDA dat men moskeeën bouwde, vanuit de oude gedachte dat via emanci patie minderheden kunnen in tegreren. Nederland stond er niet bij stil dat er filosofieën zich kunnen ontwikkelen die hele maal tegen de westerse samen leving ingaan." In de islamitische wereld heb je het Salafitische gedachtegoed, dat al honderd jaar alles uit het Westen verwerpt en zich tot taak stelt een alternatief te bieden. „Dat betekent een radicale aan val op de scheiding tussen kerk en staat en een verwerping van alles waar wij juist trots op zijn: liberalisme op seksueel gebied, vrijheid van het individu. Dat wordt door deze gedachtewe reld met trots verworpen. Of die stroming ook in Neder land sterk vertegenwoordigd is, vindt Van Der Staay moeilijk te zeggen. „De strijd tussen libera le stromingen en de islamitische stromingen wordt naar Neder land geëxporteerd. Veel migran ten komen in een culture shock. Dan grijpen ze terug naar het vertrouwde en bekende." Over de naïviteit van de Neder landse regering om juist die moskeeën toe te laten die gefi nancierd werden door conser vatieve stromingen windt Van der Staay zich nog zichtbaar op. „Ik had laatst een gesprek met een Pakistaanse taxichauffeur in Amsterdam die ervan overtuigd was dat de oorlog in Kashmir de schuld was van Amerika. Er heerst een heel sterk gevoel dat het westen de schuld heeft van alles wat verkeerd gaat in de Arabische wereld." Westerse waarden die worden bedreigd door de islam. Is Adri aan van der Staay misschien een Pim Fortuyn avant la lettre? Welnee, dat hoort hij voor het KLANKBORD eerst. Bang voor de islam is hij niet, grenzen stellen aan vrijh van godsdienst gaat hem te ve en de dreiging van het funda mentalisme wordt overschat denkt hij. „De meeste gescho de moslims willen wel vooruit gang, maar zij worden niet ge steund door het westen." Hij is al tevreden als mensen staat zijn hun naïviteit te verli zen. „Dan kunnen we ons te weer stellen. Zonder die naïvi hadden de Amerikanen 11 se tember kunnen voorzien." To waren velen volstrekt verrast over de haat uit het oosten te gen het westen. „In de Arabi sche wereld heerst een mass niet op feiten gebaseerde para noia tegenover mogelijk kwaad." De oplossing? Discus-1 sie - voor Van der Staay het l wondermiddel tegen haat, naïy-* viteit en paranoia. Wat is daarvoor nodig? In elk geval kennis. De wereldburger moet zich bewust worden van de eigen geschiedenis. En daaij gaat het al mis, zegt Van der Staay. „Als hoogleraar aan de Erasmus Universiteit merkte dat mijn studenten van de mit delbare school al bijna niets meer meebrachten. Neem de curieuze ideologie van het stu diehuis. Het is een vergissing dat kinderen zelf een intellecti en eel wereldbeeld kunnen opboi wen. De historie wordt in Ne derland kompleet verwaar loosd." Als mensen niet meer weten waar ze vandaan komei t missen ze een dimensie. „Je kunt tegenwoordig geen be schaafd mens meer zijn als je The Origin of Species van Charj^ les Darwin niet gelezen hebt. Dan val je terug in magie en pita mitieve gedachtesystemen." (Zi gal roo mc -eet indi 4od: on< dei t bb< dier In de aanhef van een artikel over de ontwikkelingen rond Rijns burg wordt op 14 juni gemeld dat ik spijt als haren op mijn hoofd heb van de benoeming van de heer Van der Reijden tot waarnemend burgemeester van Valkenburg. De bron voor deze opmerkelijke en volstrekt onzin nige bewering is het publieke geheim. Nergens in het artikel wordt deze aan het publiek ge heim ontfutselde openbaring met argumenten gestaafd. Dat is op zich merkwaardig, maar ver baast mij niet echt. Er valt namelijk niets te staven. Ik had en heb grote waardering voor Joop van der Reijden, als bestuurder en als mens achter de bestuurder. Dat hij vanuit zijn bestuurlijke verantwoorde lijkheid datgene doet wat hij denkt dat gedaan moet worden, ook als is dat niet wat de provin cie voor ogen heeft als het gaat om wel of niet bouwen op Vlieg kamp Valkenburg, is voor mij nooit reden geweest om mij in negatieve zin over hem uit te la ten. Dat heb ik nooit gedaan en dat zal ik nooit doen. Bovendien krijgen waarnemend burge meesters nooit een specifieke opdracht van mij mee als zij in een gemeente tot waarnemend burgemeester worden be noemd. Ik lees meer dan eens suggesties in die richting. Ook die beweringen hebben geen grond. Het is mij wat al te gemakkelijk om op basis van het ongrijpbare publiek geheim de goede relatie tussen Van der Reijden en mij in een kwaad daglicht te stellen. Ik daag tegelijk het publiek ge heim uit zich te openbaren. Dan kan in het openbaar het debat worden gevoerd dat schijnbaar gevoerd moet worden. Ik sta klaar! Jan Franssen, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Den Haag De gekozen burgemeester. Op dit moment een actueel punt. Be denk dat het op dit moment op een goede manier gaat. De ge meenteraad komt met namen, daar wordt er een uit benoemd. Het lijkt de minst slechte oplos sing. De voorstanders van de ge kozen burgemeester moeten niet denken dat het dan altijd goed zal gaan. De burgemeester die benoemd is, staat vrijer en onpartijdiger in de politiek. De gemeenteraad heeft toch het laatste woord. En... deze ver houding tussen gemeenteraad en burgemeester geeft een zeker evenwicht, is een stabiele factor. Iemand die jarenlang in Frank- Het voetbalteam van Italië is uit het toernooi geknikkerd in en door Zuid-Korea. Jubelstem ming alom in Nederlandse jour nalistieke kringen, in beeld en geschrift. Vreemd eigenlijk, uw verslagge ver meent dat Italië beter speel de, meer doelkansen had en in de verlenging een rode kaart 'onterecht' toegewezen kreeg en dat de 'oude man' (Trapattoni, de Italiaanse coach) gelijk had over de onterechte afkeuring van het doelpunt van Tommasi daarna, diep in de tweede helft van de verlenging. Tussen aan halingstekens, de omschrijving van de mening van de journalist rijk had gewoond, vertelde het volgende: 'Jullie mogen blij zijn met je benoemde burgemeester, in Frankrijk wordt hij gekozen. Er zijn mensen die lobbyen, stemmen trachten te winnen voor de kandidaat. Wordt ie mand gekozen, dan wordt ver wacht dat de gekozen burge meester de mensen die hem ge holpen hebben, beloont, be paalde gunsten verleent. Mis schien als (hoge) ambtenaar of een andere post. Ik vond dit de moeite waard om hier naar vo ren te brengen. J. Wassenaar, Noordwijkerhout. in hetzelfde verslag. De Tele graaf schrijft zelfs over een 'glas- zuiver doelpunt'. Dat zou dus het 'golden goal' zijn geweest, met de keeper al gepasseerd toen het fluitsignaal klonk. Ja, ik ben Italiaan, met de erbij behorende onsportieve trekjes. Toch, ondanks alle negatieve as pecten die je terecht over het Italiaanse voetbal kunt aanvoe ren: Italië had deze wedstrijd ge wonnen, toen de scheidsrechter het doelpunt op dat moment ten onrechte afkeurde. Waar of niet? Giovanni Ammazzini Leiden De stelling 'Leiden moet een ge kozen burgemeester krijgen' wordt door driekwart van de be zoekers van de LD-site onder schreven. Vooral inwoners van de stad kunnen zich vinden in de stelling. Lezers van buiten Lei den zien net zo lief een benoem de burgemeester aan de Bree- straat plaatsnemen. Een greep uit de reacties die bin nenkwamen via www.leidsch- dagblad.nl: Jaap Brusewitz, Leiden: „Het is onbegrijpelijk dat er nog zich democratisch noemende par tijen zijn, die deze invloed wil len beperken. Met argumenten, die eigenlijk neerkomen op een minachting voor de kiezer, die ook hen zelf op het gemeente pluche hebben gekozen." M. de Vries, Leiden: „Het kan niet zo zijn dat afgedankte Haagse politici als Dijkstal of Netelenbos hier ongevraagd burgemeester worden! Evert Jan Stoffels, Leiden: „Eens. Onder de voorwaarde dat er ook daadwerkelijk iets te kiezen valt. Zowel wat betreft de persoon als haar/zijn ideëen en de invloed die deze (kun nen) hebben op het (dagelijks) bestuur van Leiden. Op een dooie mus zit tenslotte nie mand te wachten." D. Schoonderwaldt, Voorscho ten: „Het hele idee van een ge kozen burgemeester is grote onzin. Zie de gênante vertoning van bijvoorbeeld de heer Bud- denberg in Vlaardingen." Martin van der Kwaak, Leider dorp: „Het beoordelen van een goede burgemeester is volgens mij onmogelijk voor een bui tenstaander. Krijgen we dan een burgemeester met een leuk koppie en weinig inhoud? Nee, het kiezen van een dergelijke ambt kunnen we beter aan be trokken deskundigen overla ten." Paula Groenendijk, Leiden: „We moeten weer een burge meester krijgen die bij de stad past. De combinatie van stu denten en ras-Leienaars is niet eenvoudig. Er moet dus ie mand komen die met beide be woners om kan gaan. Boven dien heeft onze stad een goede pr nodig. Een charismatisch persoon is dus gewenst én ie mand die de stad goed kent en ervan houdt Pechtold?" F. van Leeuwen, Zoeterwoude: „Wat is dat toch met Leiden. Telkens dat woordje moeten. Leiden moet zonodig bouwen in de Grote Polder. Leiden moet zonodig bouwen op vliegveld Valkenburg. Nu moet Leiden weer een gekozen bur gemeester krijgen. Als je het ons vraagt moet Leiden maar één ding: als de bliksem ver deeld worden onder de omlig gende gemeenten. Gek plan?? De Breestraat als de winkel straat van Zoeterwoude, dat heeft toch wel iets. Bijkomend aardigheidje: alle Leidenaars wonen voortaan lekker bui ten." Mario van 't Woudt, Leiden: „Pas wanneer de Leidse bur gers oprecht betrokken zijn bij het lokaal bestuur kan zij de verantwoordelijkheid aan om een gefundeerde keuze te ma ken dus tot die tijd is het woord aan ander wijze dames en he ren." De onrust bij de LPF is de aanleiding voor de nieuwe stelling: 'Iedereen die op de LPF stemde, hoort nu spijt te hebben'. Op deze stelling kan tot en met maandag gerea geerd worden, via de post of op www.leidschdagblad.nl. Leiden is op zoek naar een nieu we burgemeester. Als het aan D66 ligt, komt de nieuwe burger vader deze keer niet uit onder handelingen en sollicitatiege sprekken in achterkamertjes. Nee, de Leidse bevolking moet meebeslissen over wie het boeg beeld wordt van de stad. D66 is dan ook druk bezig met het ver zamelen van zoveel mogelijk handtekeningen om het burge meestersreferendum mogelijk te maken. Moeten we de mogelijk heid krijgen om zelf hun burge meester kiezen? Of laten we de benoeming van een burgemees ter over aan de gemeenteraad, de commissaris van de Koningin en de minister van Binnenlandse Zaken? Rik Buddenberg, oud-burge meester Sassenheim, deed in maart mee in een burgemees tersreferendum in Vlaardin gen: „Ik vind een gekozen bur gemeester vlees noch vis. Een burgemeesterskandidaat moet campagne kunnen voeren op basis van inhoud. Hij moet kun nen aangeven wat hij aan de ge meente wil verbeteren. Dat is vrij lastig, want als burgemees ter heb je weinig invloed op het beleid, omdat dat bepaald wordt door het college. Op zich ben ik niet tegen een gekozen burgemeester, maar toen ik meedeed aan de gekozen burge meesterverkiezing in Vlaardin gen liep ik wel tegen een dilem ma op. Tijdens de campagne moet je van iedereen wel inhou delijke vragen beantwoorden, terwijl je eigenlijk weinig vat hebt op die inhoud. Zo n verkie zing draait dan vaak uit op een populariteitsmeting. Joop Warmenhoven, 45 jaar raadslid in Voorhout: „Ik hecht veel waarde aan het oude sys teem. De vertrouwenscommis sie, die de voorkeur uitspreekt voor een kandidaat, sprak in het geheim met een kandidaat. Je kon op die manier peilen waar Binnenkort ook voor de burgemeester naar de stembus? Foto: ANP zijn sterke en zwakke kanten la gen en zo een goed beeld vor men of dit de juiste man is voor je gemeente. Bij een burgemees terverkiezing is een jonge, spor tieve en dynamische vent in het voordeel. De bevolking is eerder geneigd om zo'n man te kiezen. De vraag is wel of hij voldoende kwaliteiten bezit om een ge meente goed te besturen." Han Polman, D66-burgemees- ter van Noordwijkerhout: „Ze ker een grote stad als Leiden moet zijn burgemeester kunnen kiezen. In kleinere gemeenten moet de gemeenteraad een voorselectie kunnen maken. Toch moet ik de kanttekening plaatsen dat een burgemeester zijn eigen college moet kunnen samenstellen en een flinke stem moet hebben in de inhoud van het collegeprogramma. Het is overigens nu nog onmogelijk om een burgemeester direct te kiezen. De bevolking kan in een referendum adviseren welke kandidaat zij wil. Dat hoeft nog niet te betekenen dat hij of zij het ook wordt. Wim Bleijie, CDA-fractievoor zitter in Leiden:Als CDA zijn we tegen het burgemeestersre ferendum, omdat de burge meester geen enkele invloed heeft op de samenstelling van een college en de inhoud van een beleidsprogramma. Ik vind het te populair om te zeggen dat we in Leiden praten over een gekozen burgemeester. We pra ten over een burgemeestersrefe rendum. Dat is iets anders, want het is onmogelijk een burge meester te kiezen. De vertrou wenscommissie selecteert twee kandidaten die het best aan de profielschets voldoen. De burger geeft via een referendum haar voorkeur aan voor een van de kandidaten." René Vallentgoed, ex-nacht burgemeester van Leiden:Als er een Leidse burgemeester moet komen, ben ik kandidaat nummer één. Ik heb nog zat af fiches over van de vorige keer dat er een nieuwe burgemeester moest komen. Die kan ik met een weer gebruiken. Ik vind dat een burgemeester, op een be paald aantal taken na, bijvoor beeld als hoofd van de politie en brandweer, vooral een ceremo niële functie heeft. Het moet dus een man met charisma zijn, die uit Leiden komt en de stad een warm hart toedraagt. Vroe ger hadden we de mazzel dat Goekoop zich snel 'Leienaar on der de Leienaars' voelde. Nu krijgen we altijd een hoge amb tenaar. Daar hebben we geen kloten aan." Jan Laurier, oud-wethouder van Groenlinks in Leiden: „Ik denk als je kijkt naar de huidige omstandigheden en mogelijkhe den dat het goed is om een refe rendum te houden. De mense n i zijn een stuk mondiger gewor- utii den en willen meer invloed op het gemeentebestuur en de aa i stelling van een burgemeester. Ik denk zelfs dat het op de lanj erh termijn zal leiden tot echte vei kiezingen. Ik vind het een raar argument van tegenstanders d er bij burgemeestersverkiezin gen gekozen zal worden voor degene met meer uitstraling di n bestuurlijke kwaliteiten. Een b :r)d noeming betekent niet dat je tijd de beste keuze maakt. Dar e) kies ik liever voor de meest de mocratische weg, dus het direi .th( kiezen van een burgemeester, besef dat je ook op deze manif altijd de kans hebt dat je niet c J goede keuze maakt." Stella ter Harmsel, voorzitter van de Leidse milieuraad: ,,E< rec lijk gezegd laat deze kwestie ra en koud. Een burgemeester moet gewoon een stad goed besturt Ik heb ook niet het idee dat he .jt onderwerp erg leeft onder de mensen. Daarom begrijp ik niifcs waarom de politieke partijen zich zo verschrikkelijk druk ken. Bovendien kan een refere dum kandidaten afschrikken, wil wel dat een burgemeester een democratische manier be noemd wordt, maar dat hoeft niet per se direct door de bevc king te gebeuren." Burgemeester Pop van Haar lem in De Volkskrant van 2 ji „In geen enkel land zijn de ge meenten zo machtig als bij on In België en Frankrijk hebben niets te zeggen. De constaterii dat oVeral elders 'de modemis ring heeft doorgezet en alleen nog in Georgië en Nederland i 1 burgemeester niet wordt geko zen' kan ik niet zoveel mee. is veel te makkelijk om te zeg gen: die benoeming door de j. Kroon hebben we nu wel geha Die riekt naar achterkamertjes politiek, dus gaan we kiezen." int or A OEN erh do] ge' be lelij Ier ooi rdt Jelle Sett Tertij der Leiden moet een gekozen burgemeester krijgen on et li [je hu n voei t de nne en 2 el p;

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12