KUNST 8f CULTUUR Leiderdorp zit deze week vol koren In de rij voor kinderkoor Flits Expositie Rembrandt en zijn vele navolgers 'Men in Black' terug in bioscoop Auteurs niet te onderscheiden Los Mocosos speelt in O-bus Orgelserie in Pieterskerk Tachtig tekeningen bij elkaar gebracht Componist Daniel-Lesuj (93) overledP Legendarisch^: jazzbassist Ray Brown (™v overleden Z Documentaire over Shafly op Filmfestival Corneille 8o jaar woensdag 3 JULI 2002 los angeles - Acteur Will Smith is dezer dagen op tournee om 'Men in Black II' te promoten. De science fiction comedy, waarvan het eerste deel zeer succesvol was, gaat vandaag in de Verenigde Staten in premiè re. Foto: Reuters den haag - Tien Nederlandse auteurs, onder wie Maarten 't Hart, Rinus Ferdinandusse en Tomas Ross, schreven dit voor jaar de misdaadroman 'De dood van een kroonprins'. Maar geen enkele lezer raadde wie welk hoofdstuk had ge schreven in deze uiterst actuele roman over de moord op een PvdA-kopstuk. Slechts een en keling kon maximaal vier schrij vers juist aanwijzen, zo blijkt uit de uitslag van de wedstrijd die uitgeverij De Bezige Bij rond het verschijnen van dit boek had uitgeschreven. Initiatiefne mer Tomas Ross is niet ver baasd dat geen enkele lezer het bij het rechte eind had. „Toen wij, als eindredactie, het hele manuscript lazen, was het zelfs voor ons moeilijk te achterha len wie wat ook alweer geschre ven had." leiden - In Q-bus aan de Uiter stegracht treedt vanavond de Amerikaanse latin-band Los Mocosos op. De groep, die mu ziek maakt met invloeden van latin, hiphop, funk, ska en rock, heeft een reputatie opgebouwd waar het live-optredens betreft. De leden van de band hebben al een ruime ervaring achter de rug. Zo maakte saxofonist Nor- bert Stachel deel uit van Tower of Power, speelde percussionist Karl Perazzo bij Prince en Sant- ana en trad gitarist Steve Shul op met Spearhead. Het concert begint om 21.30 uur. leiden - In de Pieterskerk be gint zondagmiddag een serie van vijf orgelconcerten. Elke week wordt het Van Hagerbeer- orgel door een andere organist bespeeld. Aan het eerste con cert wordt meegewerkt door bariton Jasper Schweppe. De concerten beginnen steeds om 16.00 uur. Het laatste concert is op zondag 4 augustus. Amsterdam - In Museum het Rembrandthuis in Amsterdam is van 7 september tot en met 17 november een omvangrijke ten toonstelling met tekeningen van Rembrandt, zijn leerlingen en zijn navolgers te zien. De expo sitie geeft een beeld van de vir tuositeit van Rembrandt en de kunstenaars uit zijn directe om geving. De circa tachtig ten toongestelde werken zijn alle af komstig uit de collectie van de Staatliche Graphische Sam- mlung München. Al tijdens zijn leven oefende Rembrandts werk een grote aantrekkingskracht uit op verza melaars en kunstenaars. Dat geldt niet alleen voor zijn schil derijen en prenten, maar zeker ook voor zijn getekende oeuvre. Rembrandts tekeningen hebben nog niets aan kracht, spontani teit en originaliteit ingeboet. Ze laten zien hoe Rembrandt voortdurend met verschillende tekenmaterialen, -technieken en -stijlen experimenteerde. Bo vendien is in zijn tekeningen het artistieke proces dikwijls stap voor stap te volgen, waarmee ons, meer nog dan bij zijn schil derijen, inzicht wordt gegund in Rembrandts denk- en werkwij ze. De expositie kent een themati sche indeling met onder meer: de kunstenaar en zijn atelier, genrevoorstellingen, de decora tie van het Amsterdamse stad huis; Bijbelse thema's en werk van navolgingen. Tot de vele hoogtepunten beho ren Rembrandts voorstudie voor de 'Samenzwering van Claudius Civilis' (1661), de 'Zieke vrouw in bed' (1638) en de in rood krijt uitgevoerde vroege figuurstu dies van een 'Krijger' en een 'Man die een last voortsleept'. Een bijzonder interessant en semble vormen de voorstudies van Rembrandt en Ferdinand Bol voor de geschilderde deco raties van het Amsterdamse stadhuis. Van Rembrandts leer ling Samuel van Hoogstraten wordt een zelfportret getoond. Uniek is een tekening van Con- stantijn van Renesse die door Rembrandt is gecorrigeerd. An dere Rembrandtleerlingen die met werk zijn vertegenwoor digd, zijn onder anderen Barent Fabritius en Arent de Gelder. De tentoonstelling is een sa menwerkingsproject van Muse um het Rembrandthuis en de Staatliche Graphische Sam- mlung in München. De vrucht bare samenwerking tussen bei de instellingen maakte niet al leen de tentoonstelling mogelijk, maar leidde tevens tot een nieu we wetenschappelijke beschrij ving van de Münchener Rem- brandt-verzameling, waarmee deze voor de eerste maal voor een groter publiek werd ontslo ten. In het Rembrandthuis, aan de Jodenbreestraat 4, is een tweeta lige catalogus (Engels en Duits) van de tentoonstelling te verkrij gen. parus/afp - De Franse npi nist en organist Jean YKjut niel-Lesur is gisteren in et 1 ning in Parijs overleden, d. Lesur behoorde met orgOC deren Olivier Messiaen el, I tot de oprichters van c jrei Jeune France, die de yac wilde vermenselijken werk van jonge Franse k nisten propageren. üj Daniel-Lesur, die 93 ja; 1.1 worden en eigenlijk Daj Yves Lesur heette, bej carrière als organist. Hi enige nog levende opric Jeune France, dat ziel tegen alle vormen van cratisering van de sam< In zijn werk uitte zich d evenwichtige opbouw, dere thematiek en een gevoeligheid, waarin Lesur de door César Fr gestelde traditie voortze Tot de bekendste werke overleden toondichter het ballet 'L'infante et tre', dat hij in 1938 mi componeerde, en de 'Andrea del Sarto' (1969 ne' (1982) en 'La rein (1987). Zijn 'Cantique d ques' is een composi twaalf stemmen zonder le begeleiding. Daniel- ook muzikaal leider Franse publieke radio sie geweest. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de ama- teur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op an dere wijze actief zijn. Vandaag: kinderkoor Flits. Drie, vier turven hoog, een enkeling vijf. Kinderen, kinderen en nog eens kinde ren. Buurthuis De Stevenshof lijkt voor even veranderd in een mierenhoop van jeugdi gen. Het is maandagmiddag. En dat betekent repetitie van het kinderkoor Flits. „Zeventig kinderen", zegt bestuurslid Si- mone Goudzwaard trots. „Dat is al zo vanaf de oprichting." Da's voorwaar geen minikoor, beseft collega-bestuurslid An- nemiek Caminada maar al te goed. „Eigenlijk is het onge looflijk. In de zomer van 2000 zijn Simone en ik eens gaan kijken of we in de Stevenshof een kinderkoor op poten kon den zetten. Mijn kinderen za ten op een koor in Katwijk. Noodgedwongen, omdat er geen koor in de buurt was. En van andere ouders hoorden we ook geregeld dezelfde soort verhalen." „We zijn vervolgens wat uitge breider gaan polsen in de Ste venshof en hebben hier en daar wat posters opgehangen. Nou, daar hebben we enorm veel positieve reacties op ont vangen." Goudzwaard: „Mijn moeder is diligente. Ook van een kinderkoor in Katwijk. Wij hebben gevraagd of ze diligen te van het nieuwe koor wilde worden. Dat wilde ze wel." Binnen de kortste keren was het koor dus een feit. En in middels is Flits een soepel draaiend geheel geworden. Met twee uitvoeringen per jaar. Caminada: „Rond Kerstmis en aan het eind van het school jaar. Na elke uitvoering begin nen we weer vanaf nul. Dan zoekt de diligente nieuwe lied jes bijelkaar en schrijft zelf ook nieuwe liedjes. En een stukje toneel erbij. Want het zijn stuk voor stuk musicals." Dit keer is het dan 'De sores van een ander'. Een modern sprookje geschikt voor alle Kinderkoor Flits zingt over 'De sores van een ander*. Een modern sprookje voor alle leeftijden. Foto: Henk Bouwman leeftijden. Met een duidelijk thema, zegt Goudzwaard. „Het gaat over het meisje Jasmijn, dat een werkstuk voor de meester moet schrijven over sores. Ze weet alleen niet wat sores zijn. Als ze 's nachts ligt te piekeren, verschijnt er een fee. Die fee neemt haar mee op een rondreis, langs de sores van deze wereld. Een meisje dat veel te dik is, een eenzame, oude man, het kappen van het regenwoud, de indianen die verdreven zijn. Dat soort din gen." De uitvoering vindt dit keer niet plaats in buurthuis Ste venshof. Simpelweg omdat dat te klein is. Caminada: „Er mo gen maximaal honderdvijftig bezoekers binnen bij een op voering. Al die zeventig kinde ren nemen hun ouders mee, hun opa en oma en andere fa milie en bekenden. Dus ga maar na, dan heb je al gauw te veel toeschouwers. De vorige keren losten we dat op met twee of zelfs drie uitvoeringen. Maar dat is eigenlijk veel te zwaar. Zeker voor de jongste kinderen. Dus zijn we heel blij met het nieuwe onderkomen." Die werd gevonden met mede werking van het Leonardo Da Vinei College. Flits treedt nu op in het schoolgebouw aan de Noachlaan. Goudzwaard: „Voor de kinderen is het na tuurlijk heel spannend dat ze eens op een ander podium staan. In een echte grote zaal." Het optreden van Flits is aan staande zaterdag om 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Herman Joustra l-( N Le nga d ei los angeles/ap - Ray Bro\n a legendarische jazzbassisi we grootheden als Dizzy Gil Ne Charlie Parker en zijn voant ge echtgenote Ella Fitzgerizoe geleidde en een van de eble i de krachten achter de gee bebop was, is gisteren ngei slaap overleden. Hij is geworden. Brown stierf dianapolis, waar hij een tUl door de Verenigde Stat- rondde. Ray Matthews Brown begi muzikale loopbaan in 19 vanuit zijn geboortestad burgh naar New York te zj huisd. Al snel verwierf kendheid met zijn vIol^,' basspel. In het gouden t^v.' van de jazz speelde hijjjej met Gillespie, Parker en Efj0] well. In 1952, na een aantal jar Gillespies Big Band deel t ben uitgemaakt, was Brow -i van de oprichters van hei JJ Peterson Trio. De origini zetting van het vermaardj^ Peterson op piano, Bro' bas en Herb Ellis op di zou tot 1957 intact ien waarna Peterson en Broen '66 zouden blijven sant 0 len, en daama nog vele j£,er cidenteel. Brown was een van de drjg^ krachten achter het beg on de bebop. Met de tronya Gillespie verscheen hij (je in de film Jivin' in Ejas Brown was eind jaren s pj belangrijke factor achq^ succes van de jonge zang^is la Fitzgerald. Ook nadat h welijk op een scheiding gelopen, hield de muzika tie tussen de twee stand. I In 1951 maakte Brown A plaatopnames met hé/ Jackson Quartet, een vc van het Modem Jazz Ook solo maakte Brown de Een van zijn bekendste nei bums is 'Something for I edf „Voor bassisten is hij de pa legger van de bebop", z tig ga-bassist John Clayto: hadden Dizzy Gillespie, Parker en Thelonious met op de bas Ray Browi de eo lof Of ke door Herman Joustra leiderdorp - Eén voor één (hup pelden ze gisteren binnen, de zangers en zangeressen die deze week meedoen aan de Interna tionale Korenontmoeting in Lei derdorp. Natuurlijk zongen ze hier en daar al, zo maar even voor de vuist weg, omdat ze dat zo leuk vinden. Maar de eerste dag van het evenement bestond voor velen van de honderdvijftig deelnemers toch vooral uit het weerzien met oude kennissen en vrienden, opgedaan tijdens de drie eerdere edities. De leden van de buitenlandse koren loge ren de komende dagen bij al be kende of nieuwe gastgezinnen in Leiderdorp en omgeving. Vanochtend werden de eerste repetities gehouden in de Scheppingskerk. En alle koren werden op het gemeentehuis hartelijk welkom geheten. Van middag barstte het evenement Daar zetten dan het kamerkoor Akkoord uit Leiden, het man nenkoor Copernicus uit Polen en het dameskoor Con Amore uit Pijnacker hun beste beentje voor. Morgen genieten alle koren van een rustdag, maar vrijdag, zater dag en zondag staan weer bol van de muzikale activiteiten. Zo zijn er vrijdag om 14.00 uur lunchconcerten op verschillen de plekken, is er om 19.00 uur een avondconcert in de Dorps kerk met Beokoret en Appassio nato uit Leiderdorp. Om 21.00 uur is er een avondconcert in de Scheppingskerk met het meis jeskoor Lyceum uit Polen en Singing Devotion uit Alphen. Zaterdag, vanaf 20.15 uur is het grote slotconcert met deelname van alle koren in de Hooglandse Kerk in Leiden. Voor meer informatie over de koren en activiteiten: www.ko- renontmoeting.nl Leden van buitenlandse koren kwamen gisteren aan in Leiderdorp voor de Internationale ting. Foto: Mark Lamers den haag/gpd - 'Ramses', de nieuwe documentaire van regis seur Pieter Fleury, is openings film van het tweeëntwintigste Nederlands Film Festival. De première is op woensdag 25 september in de Stadsschouw burg van Utrecht. 'Ramses' is een documentaire over het leven van zanger, ac teur en schilder Ramses Shafly. De nu 69-jarige Shafly, icoon van het vrijgevochten intense bestaan van de jaren zestig, wordt geportretteerd in zijn hui dige situatie als bewoner van een verzorgingstehuis. Naast Ramses Shafly komt zijn vriend en vroegere partner Joop Admi raal uitvoerig aan het woord. Ook vertellen Liesbeth List, Louis van Dijk en Shireen Strooker over de ongeremde vrijheid van vroeger die zij met Ramses Shafly hebben meege maakt. De stad Amsterdam vormt het decor voor het verhaal, een ver telling die op poëtische wijze verbeeldt hoe de kunstenaar en zijn omgeving op elkaar hebben ingewerkt. Ramses Shafly werd als kind in Nederland achterge laten en heeft altijd het gevoel gehad dat hij er niet echt bij- hoorde. Nog steeds worstelt hij met zijn eenzaamheid in zijn stad Amsterdam. Regisseur Pieter Fleury heeft de film gemaakt vanuit zijn herin nering aan zijn jeugd in de jaren zestig, toen hij de overbuurman van Ramses Shafly was in de Derde Weteringdwarsstraat in Amsterdam. Fleury (1955) studeerde in 1978 af aan de Nederlandse Film Aca demie en werkt sinds 1982 als onafhankelijk documentairema ker en programmamaker (Dio genes) voor de televisie. Daar naast regisseert en produceert hij commercials en films in op dracht. Amstelveen - Cobra-kunstenaar Corneille is vandaag 8o jaar geworden. Ter ere van zijn verjaardag is in Museum Jan van der Togt in Amstelveen de expositie 'Corneille: 50 jaar grafi sche kunst' te zien over Corneilles eerste grote reis door Hongarije, in 1947, en zijn kennismaking met de toenmalige Hongaarse avant-garde kunstenaars. Foto: ANP/Toussaint/Kluiters een kort, informeel concert van het Deense koor Beokoret en een Pools koor uit Torun. Daar bij nodigden de leden het pu bliek uit mee te zingen. Dat het repertoire daarvoor was aange past, spreekt voor zich. De ko ren zongen met name liedjes die gemakkelijk in het gehoor lagen. Ook vrijdag en zaterdag zijn er nog sing-ins, op.de binnenplaats van de Winkelhof. Vanavond is er een concert in de Dorpskerk van Leiderdorp. Daar begint om 19.00 uur een optreden van het Collegium Musicum uit Canada en van het Jongerenkoor van Leiderdorp. Saillant detail is dat het jonge renkoor eigenlijk niet meer be staat. Speciaal voor deze gele genheid besloten de leden nog een keer de krachten en stem banden te bundelen. Om 21.00 vanavond is er een tweede con cert, dit keer in de Meerburg- kerk in Zoeterwoude-Rijndijk. echt goed los. Op de binnen plaats van Winkelhof werd een zogeheten sing-in gehouden,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10