GESPREK VAN DE DAG De terugkeer van Mary Poppins Waarmee kan ik u van dienst zijn? Gouvernante-nieuwe-stijl biedt gespecialiseerde en flexibele opvang Initialen DINSDAG 2 JULI 2002 MENSELIJK De Amerikaanse acteur WOODY HARRELSON hoeft niet terecht te staan wegens vernielingen. Een Britse taxichauffeur heeft een aanklacht tegen hem inge trokken. Begin juni werd de ac teur, bekend van de film 'Natural Bom Killers' en de comedyserie 'Cheers', in Londen na een wilde achtervolging opgepakt. Nadat Harrelson ruzie had gekregen met een taxichauffeur, sprong de acteur snel in een andere taxi en ging ervan door. De eerste taxi achtervolgde hem, al snel bijge staan door politieauto's. Veertien agenten moesten de acteur te gen de grond werken. Gisteren meldde de Britse omroep BBC dat Harrelson de taxichauffeur een schadevergoeding heeft be taald en dat die de aanklacht heeft laten vallen. Foto: AP Transsylvanië krijgt toch een DRACULA-PRETPARK, zo maakten Roemeense autoriteiten gisteren bekend. De bouw gaat door ondanks protesten van bewoners die vin den dat een attractiepark niet in de middeleeuwse omge ving past. Het park komt op een heuveltop bij het stadje Sighisoara. Daar woonde in de 15e eeuw graaf Vlad V van Walachije wiens bijnaam Dracul was. Hij inspireerde de Ierse auteur Bram Stoker tot het schrijven van zijn roman Dracula. Veel Roemenen vinden dat kitscherige attracties de authentieke sfeer verpesten en de toestroom van toe risten de natuur in de omgeving kan beschadigen. Het centrum van Sighisoara staat op de werelderfgoed lijst van UNESCO. Verzin een taak en je kunt 'm voor je lóten uitvoeren. Nam je vroeger iemand in de arm voor de tuin en de verbouwing, nu contracteer je een luierservice, een honden-uitlaatdienst, een foto-inplakster en een personal shopper. Je bestelt de bood schappen via internet of haalt een kok in huis en laat de vol gende dag de troep opruimen door een personal organizer. Op het gebied van de persoonlijke dienstverlening is zó veel moge lijk, dat je zelfs een dienst kunt inhuren om de diensten te laten inhuren. Een overzicht van de mogelijkheden. WASSEN EN STRIJKEN: Strijken, de meest gehate klus uit het huishouden, kan worden uitbesteed aan schoonmaakbe drijven, eenmansbedrijven en thuiszorgorganisaties. Bijvoor beeld aan Thuiszorg Eemland, lidmaatschap 8 euro per jaar. De vuile was wordt opgehaald en schoon en gladgestreken terug gebracht. 2,35 per kilo wasgoed, minimaal 4 kilo. Elders vaak per stuk, afhankelijk van de fre quentie, bijvoorbeeld 1,50 per overhemd. Voor het wassen van katoenen luiers bestaat in diverse plaatsen zoiets als luierlease'. De luier- dienst brengt elke week een sta pel schone luiers aan huis en neemt de vuile mee. De kosten liggen rond de 12,50 per week, inclusief de luiers. HOND UITLATEN: Wél een hond maar de hele dag aan het werk? Er zijn bedrijfjes die de hond thuis ophalen, met een stel andere dieren een uur laten rondrennen in een bos, en het dier weer naar huis brengen. Afhankelijk van het soort abon nement kost dat grofweg tussen de 6 en 9 euro per keer. Amster dam heeft een echte honden crèche: Doggiedog. De hond wordt opgehaald, zit de hele dag in een omheinde speelweide en wordt aan het eind van de mid dag thuis gebracht. 190 euro voor een 10-rittenkaart. ETEN KLAARMAKEN: Wie wil dat nou niet: leuke din gen doen terwijl een kok in de eigen keuken de heerlijkste din gen klaarmaakt. Een freelance chef is te huur bij ondermeer FreeKS in Nijmegen. Prijzen zijn afhankelijk van het menu. Meestal zijn de kosten ongeveer tweemaal de prijs van buiten de deur eten. Zeg maar zo'n 350 De hondenuitlaatservice laat tegenwoordig de hond voor u uit. Foto: ANP/Koen Suyk euro voor vijf personen. Zonder wijn. Eten laten thuisbezorgen kan natuurlijk al jaren. Op internet zijn diverse sites waarop via de postcode kan worden gezocht naar thuisbezorgers in de buurt. Voorbeelden zijn thuisbezorgd- .nl, emeal.nl en home-expres- s.nl. Bezorgen is meestal gratis als voor een minimumbedrag wordt besteld. FEEST ORGANISEREN: Geen zin, tijd of inspiratie om zelf een feestje voor de kinderen te organiseren? Er zijn mensen die het graag overnemen. Is de kleine dino-gek? Laat een dino- feest organiseren. Of anders een heksen-, prinsessen-, teletub- bies-, piraten-, sport-, of goo- chelfeest. Een feestje van zo'n drie uur voor twaalf kinderen wordt bijvoorbeeld door Kieke boe in Delft aangeboden voor 195 euro. Over feestjes gesproken: An- nakado is een van de diensten die voor een cadeautje zorgt. Met wat sleutelwoorden gaat Anna op pad en komt terug met drie kado-ideeën. Kies er een en Anna koopt het tegen een ver goeding van minimaal 12 euro. FOTO'S INPLAKKEN: Stapels, dozen vol foto's liggen klaar om ingeplakt te worden. Te druk natuurlijk. Ilse van Vugt uit Oss pakt het probleem aan en is een inplakservice begon nen. Recht-toe-recht-aan in plakken kost ruim 5 euro voor 24 stuks. Creatief plakken kost wat extra. INKOPEN DOEN: Van achter de computer een boodschappenlijst maken, mo ment van bezorging is zelf te kiezen. De boodschappendien sten zijn niet allemaal even snel en verschillen in prijs. Snel en gratis is Maxfoodmarket (stad Utrecht). Albert van Ahold be zorgt door het hele land. Een personal shopper is kleed ster en inkoopster tegelijk. Ze komt kennismaken om de smaak van de opdrachtgeefster af te tasten en slaat aan het win kelen. Advies en shoppen kan voor 110 euro. Daar bovenop komt natuurlijk het geld voor de nieuwe garderobe. AUTO BESTUREN: Filetijd zinvol besteden zodat 's avonds meer tijd overblijft voor iets leuks? Huur iemand om de eigen auto te besturen, zijn al flink wat chauffeursdien sten die studenten inzetten als privé-chauffeur. Zoals Pantarij, waar een chauffeur overdag 16 euro per uur kost. Minimaal 3 uur. BEMIDDELING: Er zijn zó veel dienstverleners dat een dienstverlener om de dienstverleners in te huren geei »ro overbodige luxe is. Een moge lijkheid daarvoor is een abonne )aa: ment bij LekkerLeven, een stichgch ting zonder winstoogmerk, ooit en j opgericht om ouderen langer zelfstandig te laten wonen. Vooi jen ruim 11 euro per maand bemid reei delt LekkerLeven bij het inhure jet van gemaks-en zorgdiensten, zoals een kinderoppas, gast vrouw, kapster, opticien, verhui MS tem ep zer, notaris, klusjesman, etcete- y| De organisatie Rent a Maid be middelt bij luxere dienstverle ners als buüer, chauffeur en huisoppasser. Florien van Reed ,e Gemiddeld drie miljoen Neder landers hebben de FINALE van het wereldkampioenschap voet bal zondagmiddag gevolgd via de televisie. In het laatste kwartier kwam daar nog een half miljoen nieuwsgierige televisiekijkers bij. De finale tussen Duitsland en Brazilië is daarmee de best beke ken wedstrijd op de Nederland televisie van het WK in Japan en Zuid-Korea. De strijd om de der de en vierde plaats, zaterdag, werd op de televisie bekeken door ruim 1,3 miljoen mensen. Alle 64 wedstrijden van het WK zijn door de NOS uitgezonden. De wedstrijden op de dag trokken gemiddeld 860.000 kijkers. Naar het terugblik- programma 's avonds, Studio Sport: WK 2002, keken gemiddeld 960.000 belangstellenden. Foto: Reuters Directeur-generaal BRUNDTLAND van de We reldgezondheidsorganisa tie WHO heeft gisteren ge waarschuwd voor MOBIE LE TELEFOONS. Ouders moeten erop letten dat hun kinderen de apparaten niet te vaak gebruiken. De Noorse oud-premier zegt hoofdpijn te krijgen van de elektromagnetische golven van de mobieltjes. Zij bezit' er geen en heeft het ge bruik ervan in haar kantoor in Genève verboden. ,,Als u mijn kantoor betreedt, wordt u door mij uitgeno digd. Geen genodigde zou mij graag hoofdpijn willen bezorgen", zei Brundtland tegen journalisten. Tot dusver is niet gebleken dat het gebruik van gsm ge- zondheisrisico's met zich meebrengt. Maar volgens Brundtland kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Een enkele LYCHEE VRUCHT heeft dit weekeinde op een vei ling in China een zeer FORSE PRIJS opge bracht: 555.000 yuan (67.000 euro) voor de acht gram wegende ly chee. De vrucht is af komstig van een onge veer vierhonderd jaar oude boom in Zeng- cheng, waarvan de vruchten vroeger be stemd waren voor de keizers. Die boom, met de naam Xiyuanguala, kreeg grote bekendheid tij dens de Qing Dynastie (1644-1911), omdat vruchten ervan werden gebruikt als huldeblijken aan de hoven van de keizers Qianlong en Jiaqing. Het is niet bekend wat het bedrijf dat de lychee kocht, een producent van spijkerbroekenstof, ermee gaat doen. Foto: Reuters Britten kunnen voor het eerst de film STRAWDOGS ON GECENSUREERD op een video bekijken. Dat meldde de omroep BBC gisteren. Het werk van de Amerikaanse re gisseur Sam Peckinpah uit 1971, met Dustin Hoffman, laat naast veel geweld ook een tweevoudige verkrachting zien. Daarom kwam er destijds geen goedkeuring voor vertoning in Britse huiskamers. De filmkeuring ging on langs toch akkoord met een ongecensureerde vertoning nadat psychologen zeiden dat het kijkers niet aanzet tot (seksueel) geweld. Een visser heeft het afgelopen weekeinde een ruim 50 centimeter grote en drie kilo zware PIRANHA uit de Duitse rivier Neckar gehaald. De rivierpolitie in Heidel- berg bevestigde een bericht daarover uit een lokale krant. ,,Dat was een kolossaal beest. Zoiets heb ik in mijn 34 jaar bij de rivierpolitie nog niet gezien", aldus de woordvoerder. De autoriteiten zeggen dat waterspor ters geen gevaar lopen. Wel zijn hengelverenigingen ge vraagd te melden als er weer een dergelijke vangst wordt gedaan. Men gaat ervan uit dat buitenstaanders de pi ranha in de rivier hebben uitgezet. De Britse zanger GEORGE MICHAEL heeft gisteren toe gegeven dat hij nooit zo'n controversieel lied heeft ge zongen als Shoot The Dog, dat gisteren is uitgekomen. In de song beschrijft hij de Britse premier Blair als het schoothondje van president Bush van de VS. De video clip van het lied toont Bush op het grasveld van het Wit te Huis, terwijl hij een glimlachend hondje met het ge zicht van Blair aait. Ook dansen beide leiders de tango, waarbij Blair zich heeft gehuld in een loshangende jurk. De clip is vanavond voor het eerst te zien op de muziek zender MTV. Illustratie: EPA Terug van weggeweest: de gouvernante. De particuliere onderwijzeres van weleer maakt haar rentree in de kinderopvang. Via internet kunnen ouders een moder ne versie uitzoeken: een gediplomeerde kinderleidster of een vrouw zonder oplei ding, maar met ruime ervaring als moe der enmet goede manieren. Ze werken allebei fulltime. Zij heeft een interieuradviesbedrijf, hij werkt in het onderwijs. Met drie kinderen van 8, 5 en één jaar, onder wie een jongetje (Ties) met het Syndroom van Down, vormen ze een 'vrij heftig en druk ge zin', zegt Charlotte de Ridder (40). „Het was voortdurend rennen en vliegen van school naar crèche, naar buitenschool se opvang. Dat brak me op een gegeven moment op. Op zich liep het allemaal wel, maar er hoefde maar iets te gebeu ren - de oppas meldde zich ziek of een vergadering liep uit - en ik schoof on middellijk in de stress. Bovendien bleek de naschoolse opvang voor Ties veel te intensief te zijn." Ze gingen daarom op zoek naar een andere oplossing. Via de organisatie De Gouvernante kwamen ze in contact met Tineke Jonkers (47). Sinds drie maanden neemt zij een deel van de zorg voor de kinderen op zich. Ze werkt veertien uur in het gezin, verdeeld over drie dagen. Ze haalt de kinderen van school en de crèche, gaat met ze naar zwemles, clubjes en verjaardagspartij tjes en zorgt ervoor dat ze op tijd aan tafel zitten. Charlotte:Als wij om half zeven thuiskomen hebben de kinderen gegeten en zijn ze in bad geweest. Er heerst weer orde en rust in ons gezin." De Gouvernante is een initiatief van Netwerk Kinderopvang uit Tilburg, maar richt zich op ouders en gouver nantes uit het hele land. „De formule is gebaseerd op een eeuwenoud, be proefd recept van zorg voor kinderen aan huis", vertelt Nicole Graumans van De Gouvernante. „Het is de ideale op lossing voor drukke ouders die op zoek zijn naar gespecialiseerde en flexibele opvang." Een gouvernante valt volgens haar be slist niet te vergelijken met een oppas- moeder. „Het is een wezenlijk verschil. Allereerst heeft de gouvernante een op leiding in de verzorging of kinderop vang of heeft ze een lange leerschool in de praktijk achter de rug als moeder. Het zijn bovendien over het algemeen vrouwen van een zeker niveau, met een behoorlijke algemene ontwikkeling en minimaal havo dan wel mulo. Een an der voordeel is dat ouders een profes sionele organisatie achter zich hebben. Is de gouvernante ziek? Wij zorgen voor vervanging. Bovendien doen we de werving en selectie, want vaak hebben ouders daar zelf geen kijk op of geen niets gedaan. Ik snap dat het pijn doet als pakweg een W.C. Jansen er wel mee weg komt, maar niet die prachtige nieuwe dra ger van jouw trotse familienaam Rol. Toch zou ik, als oiuier, snel een paar form ulieren hebben aangevraagd en een smeekschrift aan Hare Majesteit hebben geschreven om de boreling te mogen omdopen. Kost een paar euro's, maar voor je het weet heeft ie mand er een leven lang lol van. Ook de fa milienaam Pot is in Nederland frequent. Benieuwd of ook in die families ooit vol doende naamblindheid voorkwam om een W.C. Pot te leveren. Mocht ze Wilhelmina Cornelia heten hoort zowaar een sprookjes huwelijk tussen W.C. Rol en W.C. Pot tot de mogelijkheden. Onmogelijk is dat niet, zo bleek eerder. En 99% zeker weet ik dat er gens een T. Pot woont, ook geen ideale situ atie, maar al een stuk werkbaarder. Een hu welijk met T. Kop ofT. Koppen moeten we afraden, al bespaart het bellen van SBS of Telegraaf je in zo'n geval direct de kosten voor een huwelijksadvertentie. Landelijk nieuws. Kent trouwens iemand een meneer of mevrouw A Buis? Ik hoop daar al jaren op, net als op een V. Boer en een V. StaL Ook de heer of mevrouw V. Handel zou zomaar ergens kunnen rondlopen. Bij de naam Nis sen, ook aanwezig in het Amsterdamse tele foonboek, kunt u zélfde ideale voorletter bedenken. Voor de familie Biel -ja, bestaat- is voornaam Dirk een minder gelukkige keus. De familie Gent kan de A maar beter overslaan en de familie Drager doet er goed aan de namen van hun Bernhard Hendrik te verwisselen. Leuk spel is dit trouwens, voor als u zich verveelt en er is alleen een te lefoonboek in de buurt. Otto Man, op zich zelf al aardig wordt afgekort een land. Net als Irene Ran. De - ook denkbare- Aram Ram levert in afko geen aardrijkskundige associaties op, maar heeft wel de unieke ei genschap dat zijn voornaam óltijd klinkt. >ml nusi ooi itzi Aram Ram of A Ram, namelijk. Tot mijn Raze spijt moest ik verder vaststellen dat wèl Van etel der Vaart voorkomt, maar niet De Vaart. B.' De Vaart moest vervallen, net als B. De Laar: ook Laar-achtigen werken niet mee ei noemen zich hardnekkig Van De Laar. Wtf/Jén tegelijk het afscheid betekent van Han de Laar, nooit zullen wij hem op de markt ziet ijn staan. Met die laatste sprookjesfiguur ko men wa bij een tweede blunder van zenuw- egt achtige vaders bij de burgerlijke stand, na melijk juist niet verder te kijken dan de ini tialen. P. Selie klinkt goed, Peter Selie al een stuk minder. Ik vermoedt dat de familie Se lie, van het bouwbedrijf dat vaak voor mijn deur parkeerde, die voornaam blijvend zal overslaan. Rest mijn vage hoop op een Con feger nie Fehr. En op een Co de Kraker, die later computerprogrammeur is geworden. Op ut liet inzendingen - mogelijk of bestaand - worm uiteraard met smart gewacht. De Mc fcUT! denk gnjp, Scène uit de Disney-klassieker Mary Poppins, waarin de gouvernante kan vliegen en toveren. Fotoarchief tijd voor. Ook bieden we de gouvernan tes deskundige ondersteuning, zoals bijscholing en functioneringsgesprek ken, om op die manier de kwaliteit te waarborgen. Verder stimuleren we ze om regelmatig cursussen en themabij eenkomsten te volgen." De gouvernantes, die betaald worden volgens de CAO-kinderopvang, worden geacht meer te doen dan alleen oppas sen. Ze moeten ervoor zorgen dat de kinderen zich veilig voelen, zich verma ken en zich kunnen ontplooien. Ook wordt ze gevraagd een actieve bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van kin deren, en hierover regelmatig met de ouders te overleggen. „Ze nemen als het ware de rol van de ouders over. Een gouvernante is dan ook exclusiever dan een oppasmoeder of een kinderdagver blijf." Volgens Graumans zijn het vooral zelf standigen met een eigen bedrijf of 'de betere tweeverdieners' die kiezen voor een gouvernante. De tweede belangrij ke doelgroep zijn ouders met kinderen die speciale zorg nodig hebben, zoals een gezin met hoogbegaafde kinderen of met een gehandicapt kind. „Ook hebben we bemiddeld voor gezinnen waar de moeder plotseling was wegge vallen waardoor de vader er met drie kinderen alleen voor stond." Gouvernante Tineke Jonkers werkte ja renlang in de gehandicaptenzorg. Ook was ze leidster in een kinderdagverblijf voor kinderen met een verstandelijke handicap. Toen ze hoorde van De Gou vernante meldde ze zich meteen aan. „Ik wilde niet langer in een team wer ken en was op zoek naar een baan met meer vrijheid en verantwoordelijkheid. Maar ik had geen zin om kindermeisje of oppasmoeder te worden. Ik wilde meer: ouders begeleiden, meedenken over de opvoeding en een stuk kwaliteit in het gezin brengen. Het klinkt na tuurlijk heel chique, als je vertelt dat je gouvernante bent. Daarom zeg ik meestal maar dat ik gouvemante-nieu- we-stijl ben." De ervaring van Tineke met kinderen met het syndroom van Down gaf bij Charlotte de Ridder de doorslag. „Wij wilden geen meisje van 20 dat oppast voor de gezelligheid. Ties heeft nu een maal een andere aanpak nodig dan an dere kinderen. Natuurlijk gaat het goed met hem als je hem veel aandacht geeft en voortdurend met hem speelt Maar Als je Willem Cornelis heet, dan luiden je initialen WC. Het gegiechel over die letters is meestal na groep drie van de basisschool wel weer over. Jeed geleden. Als je daarentegen geboren wordt in het gezin Rol, een gewone Nederlandse ach ternaam, hoop je toch even dat je ouders er Comelis Willem van maken als ze je aangeven bij de burgerlij ke statui. W.C. Rol is helaas niet de beste manier om in clubbladen, trouwberichten en overlijdensadvertenties te verschijnen. Toch schijnt er werkelijk een W.C. Rol te be staan, vernam ik. Zijn ouders moeten zich die vorm van woordblindheid na enige tijd ongetwijfeld gerealiseerd heb ben. Voorzover ik weet hebben ze wij vinden het ook belangrijk dat hij opgevoed wordt. En Tineke is heel strikt. We hebben met haar, ook voor de andere kinderen, duidelijke afspra ken omtrent snoepen, tv-kijken en ta felmanieren. Ze geeft bovendien elk kind de specifieke aandacht die het noi dig heeft." Een gouvernante kost drie keer zoveel als een crèche (namelijk 22,50 euro pc ■*/- uur) maar daar staat tegenover dat ou ders in het geval van bijvoorbeeld een gehandicapt kind, het persoonsgebon V0 den budget voor een gouvernante kun nen aanwenden. E R ndi ladi ïeei Voor meer informatie: De Gouvernante: 013-5820335 g. Corine van Zuthem Voor meer informatie: Dc of www.gouvemante.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2