SPORT De ploeg neemt de uitdaging van de sponsor aan Schalken is moe, en nu volgt Hewitt Femke Kooijman: een laatbloeiend talent aelens trainer in Moeskroen imardzic is weer eler Heerenveen in Poelgeest rug in Weert Kromme stopt it column in AD n de Goor ar Dynamo ydzial is zege ■deskoers kwijt ale WK trok miljoen kijkers R6 Limburger in kwartfinale Schalken en Haarhuis zijn uitgedubbeld Wielerploegen België fuseren SCOREBORD Leidse hockeyster (24) wil met Oranje Olympische Spelen in Athene halen fnzo Staelens. Foto: Reuters eskroen - Excelsior Moes- en heeft gisteren Lorenzo aangesteld als trainer, is de opvolger van Hugo bs die naar Anderlecht ver- Staelens (38), die jeugdco- inator was bij Moeskroen, jite op 12 oktober 2001 als tballer. De laatste tien inden van zijn carrière hij bij de Japanse twee Oita. Staelens, die ook voor Kortrijk, Club en Anderlecht, speelde tig interlands. ienveen - Radoslav Samard- 31) is terug bij Heerenveen. roetballer verliet in het sei- n 1999-2000 de Friese club rFeyenoord waar hij alleen seizoen speelde. Ver- werd hij een jaar uitge- aan RKC, waarna hij vorig oen bij Feyenoord verpie- „Maar nu ben ik weer te- in Heerenveen. Het is net fik weer thuis ben", aldus gisteren. De in ië geboren Samardzic, die 3 wedstrijden 23 keer scoor- oor Heerenveen, tekende contract voor een jaar. rt - Basketballer Richard Poelgeest is na acht jaar te- Vanilla Weert. De inmid- 36-jarige center, oud-spe- an BS Leiden, tekende een contract bij de Lim- ;se club. De afgelopen zes kwam de veelvoudig inter- onal uit voor Oostende en /en in de Belgische compe- Daarvoor speelde de in Haag geboren speler twee bij het inmiddels als eredi- ter ziele gegane Goba. - Willem van Hane- is op aandringen van de B gestopt met zijn column ;t Algemeen Dagblad. De balbond wil niet dat werk ers als columnist actief Van Hanegem is assistent- Iscoach van het Neder- s elftal. De laatste column Kromme' verscheen Van Hanegem zou wel als analist e betaalzender Canal Plus en voortzetten. - Volleyballer Bas van de r (30) speelt komend sei- i bij zijn oude club Dyna- De 295-voudig intematio- afkomstig van het Itali- e Treviso waar hij vorig tijdens een trai- in elkaar zakte. Gevreesd voor een hersenbloeding, onderzoek werd een auwing in de slagader van gevonden, waar bij volledig genezen is. Van oor keert niet terug in ïje. „Zeg nooit nooit maar »u me erg verbazen als ik nog terugkeer bij het Ne- inds team. Ik heb niets rte bewijzen bij Oranje", Van de Goor die bij Dyna- een pr-functie krijgt. c - De Poolse wielrenner Przydzial is de zege in de eskoers kwijt. De intema- tle wielrenunie heeft be- feemaakt dat ook de con- xpertise van de urinestaal le coureur van het CCC- een positief resul- Przydzial wordt van gebruik beschuldigd. Zijn Ondrej Sosenka uit is tot winnaar van de uitgeroepen. rsum - De finale van het /oetbal tussen Duitsland razilië heeft zondagmiddag iderland 2,7 miljoen tv-kij- Het duel werd met afstand de best ken wedstrijd van het hele Meer dan twee miljoen tv- rs trok alleen de conffonta- - Zuid Korea: 2,04 dinsdag 2 JULI 2002 door Ad Pertijs breda - Karsten Kroon gaat mee naar de Tour. „Omdat we onze afkomst niet willen verlooche nen", lichtte ploegleider Theo de Rooij gistermiddag de selec tie van de debuterende Drent toe. Als in de beste dagen van Cees Pellenaars kwam de Tour-ploeg van Rabobank gisteren in Breda bijeen voor een laatste 'babbel' met het thuisfront, alvorens men donderdag naar startplaats Luxemburg afreist. Ook Levi Leipheimer was er aanwezig. Hij is de nieuwe kop man van de ploeg. De sponsor wil dat het wielerteam binnen drie jaar gaat meespelen om een plaats op het erepodium in Pa rijs. In hoeverre dat botst met de vrijbuiters-cultuur waarvan Kroon als jongste exponent wordt gekoesterd, is de vraag die velen bezighoudt. De sponsor zegt niet op de bot sing uit te zijn. „We hebben en kel aangegeven dat we graag zouden zien dat we - na alle successen van de laatste jaren - in de toekomst ook meespelen om een plaats op het Tour-po dium. De enige plaats waar we nog nooit geweest zijn", aldus woordvoerder Vincent Pijpers. ,Als topbankiers willen we een ploeg die het hoogste nastreeft. In de sport is dat het erepodi um." De tendens van de laatste jaren is specialisatie. Wie hoge ogen wil gooien in de Tour, moet de rest van het seizoen durven ver geten. Of op zijn minst tijdens de Tour aan niets anders den ken dan het klassement van de kopman. Kortom krachten spa ren en niet gaan vrijbuiteren met jongens als Karsten Kroon. Pijpers: „Misschien omdat wij geen wielerkenners zijn, durven we deze uitdaging op tafel te leggen. Met 25 renners moet het toch ook mogelijk zijn op meer dere fronten in de top actief te zijn? En ik moet zeggen: Jan Raas nam die uitdaging zonder morren aan." Teambaas Jan Raas: „Ik begreep die vraag wel. We hadden een geweldig jaar achter de rug, maar je moet nog verder durven kijken. De komende tijd gaan we op zoek naar renners die Levi kunnen helpen om binnen drie jaar op het podium te staan." Ploegleider Theo de Rooij: „Dit jaar zullen we nog niet aües op Levi zetten. Dat kun je pas doen als hij dit jaar aantoont ook daadwerkelijk in staat te zijn het podium te halen. Het is logisch. De ploeg gaat pas echt achter een kopman staan als men voelt dat hij het podium in zich heeft. Tot die tijd zullen ze ook hun kansen willen zoeken in de an dere ritten. Zoals men dat van ons gewend is." De routinier Mare Wauters: „Je laat successen in de eerste week niet zo maar liggen. Ik heb vorig jaar aan den lijve ondervonden wat de impact is van een ritzege. Op alles en iedereen. In de ber gen moet Levi het toch zelf doen en daarnaast hebben we heus de renners die hem heel lang kunnen blijven steunen. Man nen als Boogerd en Zberg." Jan Raas: „Wij zullen in een ron de of een seizoen nooit op één paard wedden. Aangezien we voor de vlakke ritten geen sprin ter hebben, moet het dan ge beuren in een ontsnapping. Voor het klassement hoeft dat geen gevolgen te hebben. Bij toerbeurt moeten een paar man bij Leipheimer blijven. Zolang hij steeds voorin eindigt, is er geen probleem. Vincent Pijpers: „Als men zegt: 'je moet tegenwoordig kiezen of delen'; dan zeggen wij: 'laat maar eens zien dat je nog wel meerdere fronten kunt preste ren'." „Het laatste wat wij willen is het aantasten van de cultuur van deze ploeg. Aangezien Raas geen man is die over zich heen laat lopen, en wij van hem geen tegensputterende geluiden heb ben gehoord, ga ik ervan uit dat wij geen onmogelijke dingen verlangen." Sjeng Schalken in actie tegen Jan Vacek. De Limburger won in drie sets. Foto: Reuters londen/anp - Sjeng Schalken heeft zich niet ge plaatst voor de kwartfinales in het dubbelspel. Met zijn Franse partner Julien Boutter verloor hij in de derde ronde van het Indiase/Wit-Russische koppel Bhupathi/Mimyi, 1-6 6-7 4-6. Nadat Schalken zich maandag op Wimbledon ten koste van de Tsjech Jan Vacek bij de laatste acht had geschaard, was hij weinig gemotiveerd voor het dubbel. „Ik zie de ballen wel op me af komen en sla wel wat", zei hij voor de wedstrijd. Naast Schalken verdween ook Paul Haarhuis uit het mannendubbel. Met de Rus Jevegni Kafelni kov was hij niet opgewassen tegen de Duitser Prinosil en de Tsjech Rikl. Kafelnikov benaderde Haarhuis in april om te dubbelen omdat hij een titel op Wimbledon wilde winnen. Deze missie mislukte, maar de twee pakten eerder wel de eindzege op Roland Garros. door Mare Molenaars londen - De batterij is leeg, maar Sjeng Schalken is nog altijd vol goede moed. Wimbledon over treft zijn stoutste dromen. Ciste ren plaatste de Limburger zich ten koste van de Tsjech Jan Vacek voor de kwartfinales: 6-2,7-5,7-5. Schalken windt er geen doekjes om; hij kan het ook allemaal niet meer bevatten. Het gemak waarmee hij in de vierde ronde, zijn eerste vierde ronde ooit op een Grand Slam, de beresterke Vacek opzij zet te, was bepaald imponerend. „Ik speelde twee- maal eerder te- ff gen hem en won (frSf beide keren in jtf twee sets. Dat I vond ik al won- derlijk. Want het ziet er misschien niet uit wat die gast allemaal laat zien, hij maakt het je be hoorlijk zwaar. Maar goed, het lukte ook deze keer en dat is mooi. Nou ja, het was al mooi natuurlijk, maar het wordt al leen maar mooier", verzuchtte Schalken. De Limburger is moe. Doodop. Een ongekend aantal wedstrij den in de laatste drie weken (halve finales Queen's, toernooi zege Rosmalen) eist zijn tol. „Het vat is leeg, ja. In het begin van de derde set had ik vreselijk moeite om me te concentreren. Voor hetzelfde geld had Vacek er een vierde of vijfde set uitge sleept en ik denk niet dat ik daar de energie nog voor had", be kende hij na afloop. Sjeng Schalken leeft op een roze wolk, dezelfde wolk waaruit gis teren de eerste regen tijdens het toernooi viel. Met bakken zelfs. Door de vertraging die dat ople verde hoefde Richard Krajicek niet op te draven voor zijn vier de ronde tegen Mark Philip- poussis. De beide servicekanon nen treffen elkaar, ijs en weder dienende, vandaag. Schalken krijgt een dagje rust, maar stuit daarna eveneens op een Austra liër: Lleyton Hewitt, de nummer één van de wereld. Twee keer eerder stonden ze tegenover elkaar, nooit won Schal- 'A'O&n. ken. Het zijn zor- gen voor morgen. ■Vn\ „Ach ja, je weet ttj maar nooit. Ik I Jbli)f mezelf ver- AW rassen. Alles valt mm op zijn plaats. Mijn spel is goed, S&fZs de loting deugt, zelfs de verande rende omstandigheden zijn in mijn voordeel. Ik sla heel vlak en als de baan een beetje vochtig wordt komen die ballen hele maal niet meer op. Daar krijgt zelfs Hewitt zijn racket niet meer onder." Schalken verloor van de Austra lische gifkikker op het gravel van Roland Garros, en zeer recent nog op het gras van Queen's. „Ik moet nog maar eens goed na denken over mijn tactiek. Ik ben er nog niet uit. Het heeft in ieder geval geen zin om steeds naar het net te stormen want daar voor zijn mijn volleys eenvoudig niet goed genoeg. Als ik ga aan vallen, speel ik hem alleen maar in de kaart. Ik gok op lange ral ly's vanaf de baseline, daar loop ik niet voor weg. Ik ben niet bang voor hem. Hij zal me heus niet van de baan vegen." De Nederlander schrikt niet zo snel meer van reputaties. Hij heeft op Wimbledon eerder voor hete vuren gestaan. In le gendarische vijfsetters dolf hij toen het onderspit tegen Jim Courier en Philippoussis. „Maar ik ben blijkbaar net als goede wijn. Ik moet rijpen en word elk jaar beter. Ik moet het niet heb ben van kracht of een uitgelezen wapen, maar van tactiek en er varing." Hewitt weet dat en de jonge Au straliër, die gisteren veel te sterk was voor Mikhail Youzhny, is er blijkbaar niet helemaal gerust op. „Ik zal in de kwartfinales on getwijfeld heel wat beter moeten spelen dan vandaag. Schalken is een taaie tegenstander. Na onze partij op Roland Garros hoorde ik van een Nederlandse journa list dat hij op Grand Slams nooit verder was gekomen dan de derde ronde. Dat verbaasde me. Het is gewoon een hele goede tennisser. Leuke gast ook." Wat de uitslag ook zal zijn, zo wel Schalken als Hewitt (ook voor het eerst in de kwartfinales op Wimbledon) hebben hun eerste prijs al binnen. Beiden mogen zich sinds gisteren lid noemen van The Last 8 Club, een exclusief gezelschap dat op het terrein van de All Engeland Club bepaalde voorrechten ge niet. Zoals een eigen ontvangst ruimte op het fraaie Court 1 bij voorbeeld. Schalken toonde zich alvast blij verrast. „The Last 8 Club? Verrek ja!" brussel/gpd - De wielerploegen van Lotto en Domo smelten in 2003 samen tot Lotto-Domo. Met Christophe Sercu als ver antwoordelijk man voor financi en en administratie en Patrick Lefevere als het sportieve opper hoofd. Het beschikbare budget is vijf miljoen euro. Met het bekendmaken van de fusie en het aanwijzen van Ser cu (de huidige teammanager van Lotto) en Lefevere (team manager Domo) als leidingge vend duo kregen alle betrokke nen antwoord op twee van de vele vragen. „Maar buiten dat zijn we vandaag nog niet veel wijzer geworden", zegt Servais Knaven, die bij Domo fietst. Wat de renners betreft hebben beide teams voor het komende seizoen verplichtingen aan elf renners: Van Bon, Vanthouren- hout, Van Gooien, Virenque (al len Domo), Vierhouten, Rik Ver- brugghe, Gardeijn, McEwen, Eeckhout, d'Hollander en De Clercq (allen Lotto). Voor Leon van Bon zijn er geen problemen. „Vorig jaar moest ik kiezen tussen Lotto en Domo. Ik voel me bij beide thuis." De Ne derlanders die geen doorlopend contract hebben bij een van de twee fusiepartners zijn: Knaven, Moerenhout, Koerts, Van Dijk, Van Gulik, Blijlevens, Van Hees- wijk en Tankink. PRIJSVRAGEN Lucky Day, maandag 1 juli 2-3-9-13-16-23-24-25-33-36-39-45-46-47- 61-62-65-67-71-77. (onder voorbehoud) PAARDENSPORT Koersen Alkmaar Eerste koers, 2060 m: 1. Nanko Woodflower (Dekker. J.T S. 1.21,8, 2. Nick Belvedere 3. Makker W. Toto: winnend 5,10; plaats 1,80 2,20 2,80; koppel 29,00; trio 116,10. Tweede koers, 2060 m: 1Nathaly K (Lugies. B. 1.20,5. 2. Nestor of John 3. Prow Vrye- nesse Toto: winnend 6.30; plaats 1.40 1.50 1,30; koppel 44.90; trio 218,20; dubbel win nend 33,80 Derde koers. 2060 m: 1. Pearl Ricardo (Han delaar. F.L. 1.20,7. 2. Ocean Breeze 3. Pi relli Oldeson. Toto: winnend 2,40; plaats 1,40 2,10 2,10; koppel 24,40; trio 156,60. Vierde koers, 2060 m: 1. Picolo W (Roeges, K. 1.21,7, 2. Premier Forrest, 3. Panta Rhei. Toto: winnend 3,10; plaats 1,60 1,50 1,90; koppel 11,90; trio 48,60. Vijfde koers, 2060 m: 1. Brutus Brebro (Mol, Mw. M.H. 1.22,7, 2. Kym Promise. 3. Licke- ty Jet Niet gestart: Braque Mourotais. Toto: winnend 2,40; plaats 1,50 1,50 1,40; koppel 3,60-, trio 8,00. Zesde koers, 2060 m: 1. Nick Beuckenswyk (Blonk F.W van der 1.19.4, 2. Jan Avon 3 Meroad Exotic. Toto: winnend 2,70; plaats 1,20 1.80 2.60; koppel 11.80; trio 83.80. Zevende koers, 1720 m: 1 Pasha Starlake (Langeweg. H.W |r 1.20.1. 2. Patsy Laukko 3. Potiki Seven. Niet gestart: Nma de la Ves ta. Toto: winnend 2,50; plaats 1,30 2,30 2,00; koppel 15,40; trio 75,20. Achtste koers, 2060 m: 1 Joke Attack (Otters- berg, F.A. 1.20,0, 2. Legend Limburgia 3. Nobel Pavas. Niet gestart: Lybrock Grolloo. To to: winnend 5,30; plaats 1,10 1,10 1,10; kop pel 13,60; trio 48,70. Negende koers, 2060 m: 1. Omonny Seven (Hettelmg jr., C.) 1.19,9, 2. Kwier Buitenzorg 3. Nicky B Niet gestart: Juni. Toto: winnend 2,80; plaats 1,50 4,20 2,70; koppel 47,10; trio 1936,20 Totalisatoromzet: 56132,50 TENNIS Londen. Wimbledon. 13,6 miljoen euro. Mannen, vierde ronde: Schalken (Ned/18) Jan Vacek (Tsj) 6-2 7-5 7-5. Hewitt (Aus/1) - Youzhny (Rus) 6-3 6-3 7-5. Nalbandian (Arg/28) - Arthurs (Aus) 6-4 7-6 2-6 7-6. Sa (Bra) - Lopez (Spa) 6-3 7-5 4-6 6-3, Lapentti (Ecu/22) - Clément (Fra) 3-6 7-5 2-6 7-5 6-3, Henman (GBr/4) - Kratochvil (Zwi) 7-6 6-7 4-6 6-3 6-2, Rusedski (GBr/23) - Malisse (Bel/27) 6-3 3-6 6-3 3-6 gestaakt. Vrouwen, vierde ronde: Venus Williams (VSt/1) - Raymond (VSt/16) 6-1 6-2, Serena Williams (VSt/2) - Rubin (VSt) 6-3 6-3, Likhovtseva (Rus) - Maleeva (Bul/19) 6-3 6-4, Hemn (Bel/6) - Dementjeva (Rus/12) 7-6 7-6, Hantu- chova (Slw/11) - Dokic (Joe/7) 6-4 7-5, Mau- resmo (Fra/9) - Granville (VSt) 6-2 6-2. Seles (VSt/4) - Tanasugarn (Tha/20) 6-2 6-2, Capria ti (VSt/3) - Danulidou (Gri) 6-1 3-6 gestaakt Mannen dubbel. Mite ronde: Prinosil/Rikl (Dui/Tsj/8) - HaarhuS/Kafelmkov (Ned/Rus/9) 6-3 7-5 7-5. Bhupati/Mirnyi (lna/WRu/3) Schalken/Boutter (Ned/Fra/14) 6-1 7-6 6-4 Jongens, eerste ronde: Petzschner (Dui/8) Van der Valk (Ned) 6-4 7-5. Meisjes, eerste ronde: Serma (Jap) - Tamaela (Ned) 7-6 6-7 8-6, Bauer (Ned/9) - Terblanche (ZAf) 6-2 6-1. VOLLEYBAL World League. Poule D: Griekenland - Japan 3-1 (20-25 25- 22 25-22 26-24) Stand; 1. Frankr.)k 2-4 (6- 1). Griekenland 2-4 (6-1), 3. Japan 2-2 (1-6). Joegoslavië 2-2 (1-6) WIELRENNEN Wereldranglijst. Mannen: i Zabel (Dui) 2567, 2. Bettini (Ita) 2062, 3. Armstrong (VSt) 1841, 4. Dekker (Ned) 1770, 5. Casagrande (Ita) 1637, 6. Ullrich (Dui) 1480. 7 Sev.lla (Spa) 1426, 8. Freire (Spa) 1323,75, 9 Mer cado (Spa) 1232, 10. McEwen (Aus) 1183,75, 22. Boogerd 944, 36. Voskamp 791, 91. Van Dijk 469, 103. Kemna 451, 173. Van Bon 311, 183. Knaven 304, 191 De Jongh 291, 202. Van der Ven 280, 215. Vierhouten 265,228. Hoffman en Lotz 256 door Gertjan van Geen leiden - Een supertalent dat als laatbloeier een tweede sportleven begint. Hockeyster Femke Kooijman maakte op haar vijftiende al deel uit van het eerste team van landskampioen HGC. Negen jaar later meldde ze zich voor haar eerste A-inter- land. De Leidse werkt met Oranje toe naar de Champions Trophy in China en het WK in Austra lië. Als dertienjarig meisje bij het Leidse Roomburg speelde ze al in de Al, het oudste en hoogste jeugdteam. Kans om twee jaar later door te stro men naar vlaggenschip van de tweedeklasser kreeg ze niet. „De trainer vond mij niet goed ge noeg", zegt de 24-jarige Kooijman lachend. .Daarom schroomde ze niet op een aanbieding van het 'grote' HGC in te gaan. De Wassenaarse club, nog steeds toonaangevend in Nederland, herbergde destijds zes internationals. „Niet dat ik iedereen kende van het Nederlands team, maar HGC was ongeveer het enige dameshockey dat Studio Sport uitzond. Alle grote namen speelden daar." Het was de bedoeling om eerst een jaartje in de junioren door te brengen, maar gedreven als ze was werd het de hoofdmacht. Vier jaar in de na tionale jeugdselecties volgden voor Kooijman, die het liefst op het middenveld opereert. Voor Jong Oranje kreeg ze op haar achttiende geen invitatie. „Mijn mentaliteit zou niet goed zijn", stelt ze, om de keuze van de bondscoach meteen extra toe te lichten. „Ik wilde ook niet alles voor het hockey opgeven. Ik vond het sociale aspect van het leven belangrijker." Wat heet. Kooijman stortte zich in het studenten leven. Ze begon aan een studie rechten („iets te analytisch voor mij", zegt ze nu) en proefde bij Minerva van een wereld die, zoals ze zelf om schrijft: 'Haaks staat op het leven van een top sporter'. Na een jaar rechten, switchte ze naar communicatiewetenschappen in Amsterdam. Ze bleef in Leiden wonen en Teven'. „Want het was gezellig met 22 meiden in een huis. En ik had hier mijn jaarclub." Omdat hockey op het tweede plan was beland, adviseerde HGC haar op een lager niveau te gaan spelen. Kooijman kwam uit bij HCKZ, Klein Zwit serland in de volksmond. „Ik kwakkelde maar wat voort bij HGC, was ook aan de lopende band ge blesseerd. Bij HCKZ wilde ik weer plezier krijgen en het allemaal niet meer zo serieus benaderen. Juist toen het plezier kwam, werd ik weer serieu zer. Ik dacht: als ik het op deze leeftijd leuk vind, waarom zou ik dan niet weer fanatiek worden? Het ging weer lekker, ik werd fitter en ik merkte dat ik het verschil kon maken in het team. Bij HGC liep ik aan de hand van al die internationals. Als ik een fout maakte, was dat niet erg. Maar bij HCKZ moest ik het zelf doen." Het zien van de andere kant van het leven heeft haar leren relativeren. „Ik zie de importantie van bepaalde dingen. Mijn debuut bij het Nederlands elftal was fantastisch om mee te maken, maar ik heb er niet wakker van gelegen. Als de bonds coach ons iets nieuws wil aanleren en het gaat de eerste drie keer fout, zijn er speelsters die daar van balen en erom lachen. Ik behoor tot die laatste groep." In haar eerste jaar werd de ploeg tweede in de overgangsklasse. Met de komst van kampioenen maker Carina Benninga - de ex-international leid de in het verleden ook het Leiderdorpse Alecto naar de hoofdklasse - rolde Klein Zwitserland naar de titel. „Diep in mijn hart wist ik dat we gingen promoveren met Carina als coach. Zij is zo goed. En met de Australische international Alison An nan erbij liep het helemaal. We wonnen elke week met zes of zeven nul. De mooiste aanvallen kwa men eruit en vermaakten het publiek." Haar oude club HGC wilde haar wel terug. „Ze za gen mij na twee jaar spelen en ik was qua moge lijkheden verdubbeld in wat ik kon. Het was wel een eer om teruggevraagd te worden door de club waarmee ik twee keer landskampioen ben gewor den. Het was een soort bevestiging voor mij. Aan de andere kant: ik ben daar heel raar weggegaan, terwijl ik veel voor de club had betekend. Nie mand van mijn zogenaamde dikke maatjes belde me meer. Ik heb nog met de coach gesproken, maar tijdens het gesprek dacht ik: waarom zou ik in godsnaam weggaan? Bij HCKZ pas ik beter." Vorig jaar al gingen er stemmen op dat Kooijman in aanmerking moest komen voor het Nederlands elftal. Met name HCKZ-voorzitter Ties Kruize spe culeerde regelmatig over een status als A-intema- tional. Wat dat betreft kwam de invitatie van bondscoach Mare Lammers niet als een verras sing. Kooijman zet met Annan de lijnen uit in het team dat in zijn eerste jaar lang op een playoff- plaats stond, maar aan het eind van de competitie de, toch nog zeer verdienstelijke, vijfde plaats be haalde. Eind vorig jaar speelde ze haar eerste en voorlopig enige officiële interland, tegen Duitsland. Deze zomer moeten er nog vele volgen. „Want ik wil in ieder geval door tot de Olympische Spelen van Athene 2004. Wat daarna gebeurt, weet ik niet. Ik wil straks ook een paar jaar in het buitenland wo nen en werken. Vanaf mijn vijftiende ben ik drie keer in de week met hockey bezig. Ik weet het wielrenners, atleten en hockeyers lachen me uit als ik dat zeg. Maar we kunnen hockey nog zo professioneel benaderen, het blijft semi-professio- neel." Fysiek is ze helemaal op orde („ik volg trouw de schema's die ik mee heb gekregen, let op mijn eten, drink niet en zelfs mijn huisgenoten houden rekening met me als ik vroeg naar bed ga"), maar een garantie dat ze de Champions Trophy in Macau (eind augustus) en het WK in Perth (eind november) meemaakt, is het niet. „De weet niet zo goed wat mijn kansen zijn. Er moeten nog twee speelsters afvallen. Vijf komen er in aanmerking en daar hoor ik bij. Ik heb een hoop progressie ge maakt, maar het gaat nu meer om de progressie van het team." Het kan een mooie zomer en najaar worden. Zo niet, dan zijn er nog altijd de voordelen van de trainingsstages met Oranje. „Ik heb nog nooit zo intensief aan hockey gedaan. Ik wil wel zien wat dat met mijn lichaam doet." Femke Kooijman: „We kunnen hockey nog Foto: Mark Lamers zo professioneel benaderen, het blijft semi-professioneel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17