LEIDE Pharming Actiegroep Ongeleid maakt stadspark van grasveld optimistisch Open dag brandweer trekt duizenden bezoekers REGIO Vind, zon, muziek en culinaire happen op Leidse waterdagen Zes tegen vier voor gekozen burgemeester R1 Verlies beperkt, redding nabij breker zet iurt op stelten raatroof op esmanlaan PvdA polst achterban op de markt Jonge Leidenaar mishandeld maandag 1 juli 2002 door ios van Duinen Bewoners van de Prin- rilhelminastraat, een zij- it van de Herenstraat, ont- ten gisteravond een inbre- jin hun huis. De man was ichijnlijk via het schuur- en een open raam binnen- lomen. Nadat de bewoners jn hadden weggejaagd, bel li zij de politie. Een uurtje la- jkwam uit de nabijgelegen jenstraat de melding dat ie- and daar een steen door een am had gegooid om in te bre- p. Omwonenden verjoegen fnan en maakten de bewo- wakker. Een half uur daarna •rden bewoners van de He- jistraat in hun slaap gestoord en er plotseling een man in h slaapkamer stond. Ook jrwerd de man weggejaagd, t daarop hield de politie in lerenstraat een 25-jarige denaar aan, die aan het op- even signalement voldeed. )en - Een 20-jarige man Uit ordwijk is vrijdagmiddag op Plesmanlaan beroofd. Hij daar op het fietspad toen door twee mannen werd igevallen. Hij werd geschopt geslagen en daarna namen overvallers zijn portemon- mee. De daders fietsten in de richting van het GAK- itoor aan de Verbeekstraat. Noordwijker hield aan de rval hoofdletsel over. door Ruud Sep leiden - Nog krap drie weken, dan is het erop of eronder voor het Leidse Pharming. De schuldei sers van het biotech bed rijf, dat al sinds augustus vorig jaar in sur séance van betaling verkeert, be palen op 18 juli of ze akkoord gaan met het reddingsplan waar de directie aan werkt. Directeur R. Strijker heeft goede hoop dat het bedrijf overleeft. „We zijn er optimistisch over, al kan ik niet zeggen dat het allemaal geregeld is. Het financiële klimaat zit op dit moment niet mee." Pharming dreigde vorig jaar ten onder te gaan toen de koers van het aandeel dramatisch daalde en het bedrijf daardoor niet meer in staat was om geld bin nen te halen. Pharming, dat in ternationale bekendheid ver wierf met de genetisch gemani puleerde stier Herman, heeft net als het overgrote deel van de biotechbedrijven sinds zijn op richting alleen nog maar verlies geleden. De hoge beursnotering die het lange tijd genoot, was uitsluitend gebaseerd op hoog gespannen verwachtingen. Toen in augustus vorig jaar een lening van 15 miljoen euro op het laat ste moment niet doorging, zat er voor de directie niets anders op dan uitstel van betaling aan te vragen. Dat uitstel is uiteindelijk door de rechtbank verleend tot het moment van de schuldei sersvergadering van over drie weken. De situatie is sinds augustus be hoorlijk veranderd, vertelt Strij ker. „Op dat moment hadden we een schuld van ongeveer 40 miljoen euro. Daarvan is inmid dels 80 procent weggewerkt. En het bedrijf is enorm gereorgani seerd. Van 250 werknemers zijn we naar minder dan 50 gegaan. Maakten we vorig jaar nog 54 miljoen euro verlies, in het eer ste kwartaal van dit jaar bleef het verlies beperkt tot 2 miljoen. Ik zal niet zeggen dat we op de top van de berg staan, maar het diepste punt van het dal hebben we wel achter ons gelaten." Dat Pharming deze week kon aankondigen dat het gaat sa menwerken met concurrent GTC Biotherapeutics past vol gens de directeur heel goed in de weg omhoog. „De sector werd lange tijd gekenmerkt door rechtszaken over octrooien. Dat we dat nu achter ons hebben gelaten en in plaats daarvan de samenwerking opzoeken is heel goed. En het levert ons geld op." Overigens is Pharming op een ander front nog wel verwikkeld in een octrooikwestie. Het Aca demisch Ziekenhuis Rotterdam vecht de verkoop van een Phar ming-octrooi aan concurrent Genzyne aan. De verkoop was een van de zaken die het bedrijf nodig had om uit de schulden te komen. De Haagse rechtbank doet volgende week uitspraak. De uitspraak van de rechter kan Pharming nog in de problemen brengen. Maar de belangrijkste hobbel die nog moet worden genomen, is het afkopen van de schuldeisers. Strijker rekent er op dat dat wel lukt. „We gaan de crediteuren een regeling aanbie den waarbij we denken dat ze netjes behandeld worden. Daar voor zijn we bezig met een her financieringsoperatie, waarin de uitgifte van nieuwe aandelen een belangrijk onderdeel is." leiden - Een Leidse actiegroep, die zichzelf 'Ongeleid' noemt, plantte zaterdag een dertigtal bomen op het grasveld achter het station. „We maken vandaag een start met de aanleg van een nieuw stadspark", laat woord voerder Jaap weten. „En clai men deze plek om de schaarse vrije openbare ruimte in Leiden te beschermen." De nieuwe actiegroep laat in een persbericht weten 'door middel van informeren en di recte actie mensen aan het den ken te willen zetten, en een bij drage te willen leveren aan de totstandkoming van een leefba re samenleving.' „Overal om ons heen zien we kantoren en appartementen verrijzen. Ook op deze plek willen ze in de toe komst beton neerzetten. Men sen die iets anders willen wor den over het hoofd gezien en worden verdreven uit de bin nenstad", zegt Jaap. De politie is snel ter plekke, maar grijpt niet in. Na beraad zeggen de agenten het 'wel ge zellig' te vinden en maken een babbeltje met de actievoerders. Of de muziek wat zachter kan. Dat kan. De groep heeft er be grip voor dat de nabije intensive care-afdeling in het LUMC niet gebaat is bij de klanken die de opgetrommelde vijftienkoppige percussieband produceert. Het lawaai stopt. Een beveiligings beambte van het LUMC stelt de actievoerende hoveniers voor een schelpenpad in het grasveld aan te leggen dat naar het zie kenhuis leidt. Jaap: „Ik heb nog nooit zo relaxed actie gevoerd." Ondertussen moet er ook ge werkt worden. Onder het gras biedt een uitgeharde, droge laag zandgrond verzet aan de vele schoppen en spaden en hun be rijders. Wanneer na veel geploe ter een voldoende groot gat is gecreëerd, wordt trots het aan gevoerde gewas erin gehesen en toegedekt met verse potgrond. Populieren, appelbomen, perenbomen, aardbeienplantjes, viooltjes en afrikaantjes: actiegroep Ongeleid beplant het grasveld achter station Leiden Centraal. Foto: Hielco Kuipers Uit een enorme watertank die naar het park is versleept, wordt water getapt om het groen te helpen aarden. Of de populie ren, appelbomen, perenbomen, aardbeienplantjes, viooltjes en afrikaantjes de verhuizing over leven, moet nog blijken. Jaap: „Een aantal bomen hier hebben we van de dood gered. Zij ston den op plekken in de regio waar de hogesnelheidslijn komt. We hebben een rooster gemaakt om het park de komende tijd te on derhouden. In een later stadium willen we het uitbreiden en bij voorbeeld voorzien van speel toestellen voor kinderen. We roepen iedereen op om ons te helpen of om hier zelf iets te planten." Rond het station worden zakjes bloemenzaad uitgedeeld. Een voorbijganger toont weinig be grip. „Ze willen meer sociale woningbouw, meer opvang voor asielzoekers, en nu ook al meer groen. Ik vind dat weinig realis tisch." Anderen stappen van hun fiets af en genieten. „Jullie hebben helemaal gelijk. Er staan veel te veel kantoorruimtes leeg in Leiden. Bomen zijn zuurstof. Wat wil je nog meer naast een ziekenhuis?" Als alles staat wordt er gefrisbe- ed en naar andere manieren van park-ontspanning gezocht. Aan het eind van de dag arriveert een rijdende keuken. Wanneer alle hoveniers vertrokken zijn, maakt het park een desolate in druk. De boompjes vallen zon der actievoerders nauwelijks op. Maar een groot bord aan de sta tionskant verraadt hun aanwe zigheid. 'Ongeleid realiseert aanleg stadspark. Fase 1'. X»r floor Ligtvoet inrolg van voorpagina iden - Al van verre hoor je in [binnenstad de boot aanko- en van de band Ankers Los. muzikanten in matrozen- ken spelen hun boerenka- nuziek vol overgave. „Ons toire, met klassiekers als "s bts na tweeën', hebben we ege de Leidse waterdagen lebreid met passende zee- "iederen", vertelt saxofo- tRamona Kwestro uit Leider- ip. Ze deed gisteren voor het •st mee. „Het is echt weer eens heel wat anders om mu ziek te maken op een boot", geeft ze toe. Soms valt het niet mee, zonder vaste grond onder de voeten. „Onder de laagste bruggen moeten we wel even stoppen met spelen", zegt Kwestro. „We staan dan allemaal gebukt met de toeters tussen onze benen", vult trompettist Margreet van der Zwart aan. Van der Zwart doet al voor het derde jaar mee aan de waterdagen: „Het is het sfeertje dat dit weekeinde zo bij zonder maakt." Met het voltallige muziekgezel schap aan boord blijft er weinig ruimte over voor andere passa giers. Slechts voor een enkeling wordt plaatsgemaakt. „We heb ben vandaag drie muzikanten een lift gegeven. In ruil daarvoor speelden ze een eindje met ons mee", vertelt Kwestro enthousi ast. Tussen de bandjes peddelt af en toe ook een kano en snellen motorbootjes voorbij. Een enke le sportieveling roeit. De zon zorgt voor een uitgelaten vakan tiestemming in de stad. Twee vriendinnen halen zoals ieder weekeinde hun boodschappen op de markt. Maar vandaag per waterfiets. Lekker makkelijk, want op het water sta je niet in de rij. „Met de Leidse waterdagen wil len we het watertoerisme stimu leren", vertelt medeorganisator Peter Labruyère. Wie niet van water houdt maar wel van eten, hoeft niets tekort te komen. Op de Beestenmarkt staat het ten tencomplex van Beestachtig Cu linair. Het evenement is geen kopie van Leiden Culinair, ver zekert de organisator. „We bie den mensen geen uitgebreid luxueus diner aan." Zo laat Shao Ming Hu, eigenaar van restaurant Asian Palace, op het plein zijn voorgerechtjes proeven: „Het hoofdgerecht kunnen klanten in ons restau rant eten", zegt hij. „Ik merk dat veel mensen Asian Palace nog niet kennen. Beestachtig culi nair is daarom een goede intro ductie." Leidenaar Nic Neuteboom was niet op de hoogte van de Leidse waterdagen. „Ik werd door het zusje van mijn vriendin gebeld. Ze zei dat hier een goed bandje speelde en vroeg ons of we zin hadden om te komen." Samen met zijn vriendin Ilse luistert hij naar het optreden van de Soul- catchers. „Dit klinkt hartstikke goed." Zijn voet beweegt rit misch op de maat van de mu ziek. „Ik denk dat we ook wel blijven eten. Het ziet er allemaal zo lekker uit." Intussen vertrekt de band An kers Los weer per boot naar het volgende terras. De boerenka- pelmuziek overstemt even het elektrisch versterkte geluid van de Soulcatchers. „Volgend jaar doen we beslist weer mee", roept Ramona Kwestro uit. „Tot dan." at de brandweer zaterdag )en dag hield zal weinigen in omgeving van het Leidse Vijf ^leiplein zijn ontgaan. Van 's chtends tien uur tot 's mid- ags vier schallen drie sirenes oor de Rooseveltstraat, die het nthousiaste gegil van de mee- Ijdende kinderen ruimschoots stemmen. Heel af en toe er nog een vierde bij. Dat het geluid van de wagen die Jor het 'echie' moet uitrukken, font ook op een open dag blijft Ie brandweer uiteraard paraat, log nooit eerder hield de Iweer Leiden zo'n groots :tte open dag en nog ooit eerder waren er zoveel lensen op visite in de kazerne an de Rooseveltstraat Al voor e opening om tien uur 's och- verzamelen de mensen ch voor het hek. En nadat het fc V- 'L hek geopend is loopt het hele maal storm. De 'menigte-in- schatter' van de politie die ook even langskomt, houdt het op vijf- tienduizend bezoekers. Het gevolg is soms een tiental len meters lange rij voor een plekje in een brandweerwagen. Volgens de kinderen is het korte ritje op en neer de Roosevelt straat in, het wachten echter meer dan waard. Sommige wil len bij terugkomst direct weer achteraan aansluiten om nog een keer te gaan, maar dan in de ambulance die de brand weerwagens assisteert bij het wegwerken van de rij. Een blond ventje met hoogrode wangen springt uit de wagen en rent naar zijn vader. „Ik wil later echt wel bij de brandweer, pap. Het is echt wel stoer werk." Zijn vader grijpt direct zijn kans. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waanenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 <24 „Dan moet je wel wat beter je best gaan doen op school. Want nu zit je te vaak naar buiten te kijken en niet te luisteren als de juf wat zegt, hè. Dat kan niet hoor, als je brandweerman wilt worden. Brandweermannen moeten een hoop weten, want het is belangrijk werk. En daar voor moet je goed opletten op school." Tijdens de open dag valt er voor de kinderen en ouders ook het een en ander op te steken. In de ambulancetent waar een aantal noodbedden staat opgesteld met allerlei medische appara tuur, komen bezoekers het een en ander te weten over eerste hulp. Bij de kraampjes in de ka zerne wordt voorlichting gege ven over brandveiligheid, het werk van het brandwondencen trum, de politie- en brandweer opleidingen en de vrijwillige korpsen. Achterop het terrein staan his torische brandwagens opge steld en worden een aantal de monstraties gegeven. Het rich ten met een brandspuit is zeer populair bij kinderen en ou ders. En ook zijn er gedurende de dag genoeg vrijwilligers te vinden die op hun kop in een autowrak willen. De blauwe wa gen zonder ramen en banden wordt nadat het 'slachtoffer' in de autogordel zit, op zijn kop gedraaid. De bedoeling is dat de inzittenden zich uit de gordel bevrijden, maar al hangende in dat ding heeft het geen zin om het rode knopje in te drukken. Het beveiligingssysteem doet zijn werk en laat niet los. De truc, zo legt een brandweerman uit, is dus om de druk van de gordel af te halen en dat doe je Brandweermannen in spe konden zaterdag tijdens de open dag van de Leidse brandweer hun eerste blusles krijgen. Foto; Eric Taal door twee voeten en een hand tegen het plafond van de auto te zetten en je kont in de stoel te drukken. Vervolgens kun je met je vrije hand de gordel los maken door op het rode knopje te drukken. Een heel handige tip voor lenige mensen, meent een toeschouwer. „Maar dat lukt mij met mijn stijve kunstheupen nooit." Ook de 'vlam in de frituurpan'- demonstratie trekt veel belajks. Het duurt even voordat het vet heet genoeg is om vlam te vat ten maar als dat eenmaal het geval is, gaat de fik maar moei lijk uit En daar is het de brand weermannen, die duidelijk ple zier hebben in het fikkie stoken, om te doen. Aan de omstan ders, die op enkele meters af stand staan, wordt uitgelegd hoe ze een brand als deze meester moeten worden. Les 1 is altijd het gas uitdraaien, les 2 is de deksel op de pan zetten en vervolgens niet meer aan ko men totdat het vet is afgekoeld. Want als je er weer zuurstof bij laat door de deksel op te tillen, laaien de vlammen gewoon weer op. En nooit, maar dan ook nooit, herhaalt de brandweerman, met water proberen te blussen. „Want dan krijg je dit", zegt hij en hij laat uit een blikje dat aan een lange stok bevestigd is op veilige afstand een klein beetje water in de brandende pan lo pen. Metershoge oranje vlam men in de vorm van een reus achtige paddestoel schieten uit de pan, de menigte doet van schrik een paar passen naar achter. En in ieder geval één toeschouwer trekt een les uit de spectaculaire demonstratie. „Die patatjes halen we voortaan wel buiten de deur." Ma rijn Kramp door Marijn Kramp leiden - Een button met de vraag 'bent u voor of tegen een gekozen burgemeester?' en het speldje met de rode roos sieren haar jas en verraden haar taak die zaterdag op de markt. PvdA- firactievoorzitter C. Broeyer raadpleegt haar achterban. En een kleine drie uur later, als haar taak er voor die dag bijna op zit, is de stand 6-4 voor een gekozen burgemeester. Op de plek bij De Waag waar normaliter alleen D66 staat, polst Broeyer voorbijgangers die op de PvdA hebben gestemd, over de gewenste selectieme thode voor de nieuwe Leidse burgervader. De PvdA heeft, naar aanleiding van de handte keningactie van D66 vóór een burgemeestersreferendum, be sloten haar achterban over deze kwestie te raadplegen. Broeyer zelf is huiverig voor een burge meestersverkiezing omdat zij denkt dat goede kandidaten zich door zo'n publieke strijd laten afschrikken, maar het meren deel van de mensen die zij op de markt spreekt deelt haar vrees niet. Of, zoals een voorstander opmerkt, 'die burgemeesters kandidaten komen daar wel over heen'. Het is belangrijker, vindt zij, dat burgers wat te kie zen hebben. Bovendien is zo'n campagne een mooie start voor de nieuwe burgemeester, die op die manier snel kennismaakt met de stad en haar inwoners. Die kleinere groep tegenstan ders die Broeyer op de markt treft zijn veelal de mening toe gedaan dat er weinig te kiezen valt, omdat de gemeenteraad in het geval van een burgemees tersreferendum al een voorse lectie maakt, waardoor slechts twee kandidaten overblijven. Een schijnverkiezing dus, con cludeert een man. Aangezien de twee overgebleven kandidaten ongetwijfeld allebei geschikt zijn voor de baan blijft er volgens de man weinig meer over dan te kiezen op uiterlijk, op hoe ie mand overkomt. En hij twijfelt of je daar nu zo'n heel circus voor nodig hebt Hij heeft ge noeg vertrouwen in de Leidse politiek om die afweging aan haar over te laten. De D66-fractievoorzitter O. Wel ling slaat Broeyers achterban peiling van een afstandje gaan de. Af en toe informeert hij wat de stand is en vooralsnog stemt die hem tevreden. Welling zelf staat samen met nog wat partij leden en met collega's van de SP, Groenlinks, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen op de markt om handtekeningen te verzamelen om een burgemees tersreferendum aan te vragen. De 750 die nodig zijn voor een eerste stap in die richting zijn al binnen, maar het gezelschap gaat door om aan te tonen dat in de stad een groot draagvlak is voor een burgemeestersverkie zingen. Hoe lang deze club voorstan ders moet doorgaan met hun handtekeningen inzameling hangt af van het PvdA-stand- punt. Met de PvdA-stemmen is er namelijk een meerderheid in de gemeenteraad voor een bur gemeesterverkiezing. En in dat geval kan de handtekeningenac tie worden gestaakt. Maar als de PvdA tegen stemt moeten de voorstanders de stad weer in voor een tweede ronde handte keningen verzamelen. En die tweede keer moet de teller bo ven de 4000 uitkomen. Tijdens de gemeenteraadverga dering van 10 juli valt de beslis sing over dit onderwerp. Tot 6 juli kunnen PvdA-stemmers hun mening kenbaar maken aan de partij. Dat kan per brief, per e- mail of tijdens de bijeenkomst volgende week zaterdag in de burgerzaal van het stadhuis. Tussen 12.00 en 15.00 uur zitten de Leidse politki paraat om de wensen van de«jeidenaars met betrekking tot de nieuwe burge meester op te tekenen. Ook ho pen de politici tijdens die bij eenkomst de vier kandidaten te ontvangen die het afgelopen jaar al meededen aan een bur gemeestersverkiezing in andere steden. Zij zullen dan over hun ervaringen vertellen. leiden - Een 17-jarige Leidenaar heeft bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. Hij zou het afgelopen weekeinde voor een uitgaansgelegenheid aan de Langebrug door een medewer ker van die zaak zijn geschopt en geslagen. Daaraan hield hij een dikke neus over. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9