BUITENLAND Harnas zweert wraak a J* vb? \e? Ontmanteling nederzettingen dient partijpolitiek George heeft eventjes niks te zeggen [lerikanen voor Indhaving eed Ion dominee dirdt behandeld jste gay-parade ■t in Kroatië ':ra veiligheid 4 juli in VS hamen aan bliek getoond Israël liquideert top-bommenmaker El If Incident waarschijnlijk gericht tegen Koreaans WK-succes ;ing aanslag Amerikaan 9' tse regering corruptiewet Moslimpartij in Kashmir verbreekt band met Pakistan Weer aanwijzingen voor alliantie al-Qaeda-Hezbollah 'Man sticht in Arizona brand voor eigen gewin' -j york - De meerderheid tie Amerikanen wil dat de ijzing naar God in de eed :ouw blijft gehandhaafd, •lijkt uit een enquête die jlad Newsweek heeft laten ren. De resultaten ver- len in de editie van zater- len Amerikaans federaal :htshof bepaalde deze dat de woorden 'een land ir God' ongrondwettig zijn t staat en geloof geschei- ioeten zijn. Uit het onder- blijkt dat 87 procent van *~erikanen de zinsnede wil laven. Its el - De enig overgebleven l van de Belgische 'hor- pminee' Andras Pandy c worden opgenomen in 9 psychiatrische instelling. Ipist het parket van Brussel je rechter. Pandy, van Hon- ^e afkomst, is eerder dit tot levenslang veroordeeld ysjat hij zes familieleden heeft {moord. Hun lijken loste hij aet gootsteenontstopper, jnige overlevende zoon is pns het parket labiel. Hij b onlangs bij de politie een 1 laring af dat hij zijn ver fde moeder en zuster in de |o had gezien. Hij verklaar- |e erder dat hij de 'opvolger pijn vader is' en zijn 'werk' portzetten. Keb - Enkele honderden ho- I, lesbiennes en transseksu- Idhebben zaterdag in Zagreb Irste Kroatische gay pride- lCie ooit gehouden. De op had een ingetogener ka- dan vergelijkbare evene ten elders. „We wilden niet in het rond dansen of zo- zei Dorino Manzin, de litter van homorechtenor- itie Iskorak. „We wilden worden gehoord en ge- iteerd." De deelnemers een rondje over het cen- ilein van de stad en verza- n zich in een naburig [om naar toespraken te iren. De vooroordelen te- ^omoseksualiteit zijn groot !t overwegend rooms-ka- Kke Kroatië. bi ifeit - Voor het eerst sinds tg jaar zijn de lichamen drie door ophanging ter I gebrachte veroordeelden jen in Koeweit aan het pu- ftentoongesteld. Het betrof ivegens de verkrachting kn moord op een Srilan- is dienstmeisje ter dood ordeelde Bengalezen. Het van de lichamen zou af- ^ipkend moeten werken. ington - De Verenigde hebben de inwoners van d gemaand op 4 juli, on- elijkheidsdag, extra chtig te zijn in verband mogelijke aanslagen. De tal bij alle grote optochten Stiviteiten ter gelegenheid Independence Day extra zaam zijn en heeft de poli- de staten opgeroepen dat e zijn. Er zijn volgens de iteiten geen specifieke ijzingen dat terroristen komende donderdag aan- dejn hebben voorbereid, de 4de juli zou als belang en e nationale Amerikaanse lag een uitgelezen dag zijn het plegen van een aan- maandag 1 juli 2002 ttc door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De islamitische verzetsbeweging Harnas heeft bloedige wraak gezworen voor de liquidatie van Mohammed Taher (26), de belangrijkste bommenmaker van de organi satie. Bij een actie in Nablus, op de Westelijke Jordaanoever, schoten Israëlische mariniers gisteren Taher dood, samen met zijn helper Imad Droaza. De zoon van de eigenaar van het huis waarin de twee een schuilplaats had den gevonden, raakte bij de actie zwaar ge wond. Taher zou bommen hebben gefabriceerd voor terreuraanslagen waarbij meer dan honderd Israëlische burgers het leven heb ben verloren, waaronder de meest recente aanslag op een bus in Jeruzalem. Hij stond hoog op de lijst van gezochte Palestijnen. In een reactie liet de Harnas weten dat ze wraak zal nemen. „De moord heeft de vast beslotenheid van de Harnas om de jihad en het verzet voort te zetten alleen maar doen toenemen", verklaarde Ismail Haniyah, een vertegenwoordiger van de organisatie in de Gazastrook. „De Harnas zal het bloed van haar martelaren nooit vergeten." Israël is gisteren begonnen met het ontman telen van wat het omschrijft als 'illegale bui tenposten' op de Westelijke Jordaanoever. Elf posten waren gisteren aan het begin van de avond verwijderd, negen andere volgen in de komende twee weken. Volgens de vre desbeweging Vrede Nu zijn er sinds het aan treden van de regering van Ariel Sharon, ruim een jaar geleden, 44 van dergelijke 'buitenposten' gebouwd. Het Israëlische leger heeft zijn militaire ope raties op de Westelijke Jordaanoever het af gelopen weekeinde voortgezet. Nog altijd geldt huisarrest voor de achthonderddui zend inwoners van de belangrijkste Pales tijnse steden, al krijgen ze elke dag een paar uur de tijd inkopen te doen. In de nacht van vrijdag op zaterdag blies het leger na een vierdaags beleg het hoofdkwar tier van het Palestijnse Bestuur in Hebron, op de Westoever. In die tijd gaven 150 Pales tijnen die in het gebouw een toevlucht had den gezocht, zich over. Vrijdagmiddag dacht de legerleiding dat zich in het al gedeeltelijk verwoeste gebouw nog ongeveer vijftien ge wapende militieleden ophielden. Een verte genwoordiger van het Palestijnse Bestuur ging naar binnen om hen over te halen zich over te geven. Na een uur zoeken verklaarde hij niemand te hebben gevonden. Daarop besloot het leger tot aktie. Soldaten hebben zaterdag en zondag in de puinhopen naar lichamen gezocht, maar niets gevonden. Waarschijnlijk zijn de militanten in de loop van de belegering ontsnapt, of heeft het le ger ten onrechte aangenomen dat niet ie dereen zich had overgegeven. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het duurde van even na zeven tot bijna half tien, en niemand heeft er op die doodgewone zaterdagmorgen iets van gemerkt. Toch was het groot nieuws. President George Bush van de VS had even niks te vertellen. Hij had de macht over het land 135 minuten lang over gedragen aan de nummer 2: vi ce-president Dick Cheney. Na Ronald Reagan in 1985 (darmoperatie) was George W. Bush de tweede president in de historie van de VS die een be roep deed op het 25ste amende ment op de grondwet, omdat hij 'uitgeschakeld' was. De artsen moesten een kijkje nemen in het presidentiële darmstelsel, Geor ge Bush kreeg een spuit en om dat hij 'super voorzichtig' wilde zijn in deze tijden van oorlog, droeg hij al zijn verantwoorde lijkheden over. Niet dat de president bijna Zuid-Koreaanse matrozen dragen de kist van een omgekomen collega. Afgelopen zaterdag viel een Noord-Koreaans schip een Zuid-Koreaans schip aan. Foto: Reuters/Kim Kyung-hoon door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - Het incident van zaterdag voor de Zuid-Koreaanse kust, waarbij de Noord-Koreaanse marine een Zuid-Kore aans oorlogsschip tot zinken bracht, moest vermoedelijk een schaduw werpen op de prestaties van het team van Guus Hiddink bij het WK voetbal. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse regeringsvertegen woordigers verklaarden het afgelopen weekeinde dat dit de meest waarschijnlij ke reden is voor het ernstigste conflict tussen beide landen van de afgelopen drie jaar. Bij de 'zeeslag' kwamen vier Zuid-Koreaanse matrozen om en raakten er 19 gewond. Zuid-Korea staat dankzij het WK-succes in de internationale schijnwerpers en dat zou het stalinistische regime in Pyongy ang niet hebben kunnen verkroppen. Het Noord-Koreaanse eskader drong vrijdag de Zuid-Koreaanse territoriale wateren van de Gele Zee ten westen van het schiereiland binnen. Ondanks waarschu wingen van de Zuid-Koreanen weigerden de indringers zich terug te trekken en openden zij volgens de lezing van Seoul plotseling het vuur. De noordelijke sche pen wisten na het gevecht vermoedelijk zonder averij te ontkomen. Het voorval is een zware tegenslag voor de Zuid-Koreaanse president Kim Dae Jung. De verzoening met het bewind van dictator Kim Jong II geldt als het levens werk van de 78-jarige president wiens ambtstermijn in december afloopt. De verzoeningspolitiek zit na aanvankelijke successen, waaronder de top met Kim Jong II in juni 2000, volledig in het slop. De Amerikaanse regering koos onmid dellijk de kant van haar bondgenoot in Seoul en noemde de Noord-Koreaanse actie 'een ongekende provocatie'. De VS overwegen nu het geplande bezoek van assistent-staatssecretaris van buitenland se zaken Kelly aan Pyongyang voor onbe paalde tijd uit te stellen. Het bezoek had moeten leiden tot een verbetering van de relaties tussen beide landen, die na de geruchtmakende 'as-van het-kwaad-re- de' van president Bush een dieptepunt hadden bereikt. Bush riep Noord-Korea in januari met Irak en Iran officieel uit tot 'schurkenstaat'. h - Onder de auto van een ikaan die werkzaam is in iekenhuis in de Saudische Istad Riyad is dit weekein- n bom gevonden. Dat de Amerikaanse ambassa- Riyad gisteren bekendge- De vondst van de bom op een aanslag op 20 juni, )ij een Britse bankier in met een autobom om het werd gebracht. Overigens zaterdag onder de auto en andere Brit in Riyad lens een 'verdacht object' iden. De Saudische auto- in hebben niet gezegd of ok hier om een autobom iurg - De Duitse regering Dg voor de parlementsver- ïgen van 22 september ret invoeren die tot het re- iren van corrupte bedrij- loet leiden en een verbod Ie overheid om zaken te met ondernemingen die 'corruptieregister' zijn tomen. Dat meldt het boulevardblad Bild van- op basis van een vooront- van de wet waar de krant op heeft weten te leggen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische leger is gisteren begonnen met het ont mantelen van nieuwe nederzet tingen op de Westelijke Jordaan oever. Om misverstanden uitte sluiten: de maatregel heeft niets 'te maken met het vredesproces. De nederzettingen in kwestie zijn wat Israël 'illegale buitenposten' noemt. Alle nederzettingen in be zet gebied zijn illegaal volgens het internationale recht, maar in dit geval wil 'illegaal' geval zeg gen dat ze zijn gesticht zonder de uitdrukkelijke goedkeuring van het ministerie van defensie. Een jaar geleden al had minister van defensie Benjamin Ben- Eliezer laten weten dat hij een eind wilde maken aan de bui tenposten, waarvan er sinds de regering van premier Sharon aan de macht is al 44 zijn ge sticht. De haast waarmee Ben-Eliezer plotseling te werk gaat staat in schrille tegenstelling tot de lijd zaamheid die hij het afgelopen jaar aan de dag heeft gelegd. Het heeft alles te maken met zijn poging meer greep te krijgen op zijn Arbeiderspartij, die de ko mende maanden een lijsttrekker moet kiezen voor de verkiezin gen van volgend jaar. Ben-Eliezer is als partijleider uitgedaagd door voormalig mi nister van binnenlandse zaken Chaim Ramon, verklaard voor stander van de bouw van een afscheiding tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever, in combinatie met de ontmante ling van een aantal geïsoleerd liggende nederzettingen. Ben- Eliezer was nooit voor een af scheiding, maar heeft zijn opi nie herzien. Met de ontmante ling van buitenposten wil hij Ra mon het gras voor de voeten wegmaaien. De centrumrechtse regering van Sharon heeft op aandringen van de Arbeiderspartij in haar re geerakkoord opgenomen dat ze geen nieuwe nederzettingen zal bouwen, al gaat de uitbreiding van bestaande onverminderd voort. Als 'zionistisch antwoord op de Palestijnse terreur' heb ben de kolonisten echter sinds het uitbreken van de intifada tientallen buitenposten gesticht. De meesten bestaan uit niet meer dan een paar stacaravans of een watertoren, op een paar kilometer van een bestaande nederzetting, en ze zijn niet eens allemaal bewoond. Maar ze vertegenwoordigen voldon gen feiten, en zo zijn ook vele van de gevestigde nederzettin gen - met inmiddels meer dan 200.000 inwoners - ontstaan. 'Zelfmoordbaby' was een grapje De grootvader van de baby die uitgedost als Palestijnse zelfmoordterrorist op een fo to is beland heeft zaterdag ge zegd dat deze foto voor de grap is genomen. Volgens grootvader Redwan Abu Turki is de foto van zijn kleinkind, waarover in Israël grote op schudding is ontstaan, voor de lol genomen tijdens een bijeenkomst op het terrein van een Palestijnse universi teit. De vader van het jongetje. Nader Abu Turki, wordt vol gens Abu Turki senior ge zocht door het Israëlische le ger wegens zijn banden met de fundamentalistische Ha- mas-beweging. Hij is voort vluchtig sinds een Israëlische legereenheid vorige week het huis van de familie binnen viel, aldus Nader Abu Turki. Het leger heeft verklaard de foto te hebben gevonden tij dens een huiszoeking bij een lid van de Harnas. De baby draagt op de foto munitie en explosieven op zijn lichaam en heeft een band van de Harnas om zijn hoofd. Het kind is vermoede lijk tussen de twaalf en de achttien maanden oud. De steun die de kolonistenlobby in de Knesset geniet, heeft er steeds voor gezorgd dat harde maatregelen tegen de wildgroei van nederzettingen uitbleven. De Israëlische mensenrechten organisatie B'Tselem publiceer de in mei een opmerkelijk rap port, waarin staat dat de neder zettingen nu 41,9 procent van de Westoever beheersen. En dat terwijl het bebouwde oppervlak ervan niet meer dan 1,7 procent bedraagt. De rest is braaldig- gend land binnen de ruim be meten gemeente- en districts grenzen. Israël stimuleert de ne derzettingen met royale subsi dies. Zo ontvangen de plaatselij ke besturen gemiddeld 65 pro cent meer uit de schatkist dan gemeentebesturen in het moe derland. Volgens de Palestijnen maakt de kolonisatiepolitiek duidelijk dat Israël niet van plan is de bezette gebieden op te geven in ruil voor een vredesregeling. Aan de andere kant heeft de bouw van nederzettingen een belangrijke rol gespeeld hij het vergroten van de concessiebereidheid van de Palestijnen, die jarenlang openlijk aanstuurden op het van de kaart vegen van de jood se staat. Steeds weer voor vol dongen feiten gesteld begonnen de Palestijnen te vrezen dat er uiteindelijk niets meer over zou zijn om over te onderhandelen. Israël gebruikt de aanwezigheid van honderdduizenden kolonis ten in de bezette gebieden als een argument om zich niet te hoeven terugrekken naar de grenzen van 1967. Bij het vre desoverleg in Camp David in 2000 bood de toenmalige Israë lische regering aan de meeste nederzettingen te ontmantelen als onderdeel van een vredes verdrag met de Palestijnen. Premier Barak had laten uitre kenen dat 85 procent van de ko lonisten op de Westoever in hun huizen zouden kunnen blijven als Israël het grootste deel van de kleinere en geïsoleerd gele gen nederzettingen zou opge ven en de grotere zou inlijven. In de rest van het gebied (ruim 90 procent) zouden de Palestij nen dan een staat kunnen stich ten. De onderhandelingen mis lukten, waarna de Palestijnen hun intifada begonnen. Nieuwe bemiddelingspogingen door de Amerikaanse president Clinton haalden niets meer uit. tweeënhalf uur onder zeil was, want het onderzoekje in buiten verblijf Camp David duurde maar een minuut of twintig. Nee, de president wilde niet overhaast weer aan het werk en heeft na de kijkoperatie een wa fel gegeten en nog even met zijn honden Bamey en Spot ge speeld. Daarna liet hij het Con gres weten dat hij de touwtjes weer in handen had, en liep hij met vrouw, broer, assistent en diens vrouw door de bossen. Het Witte Huis was zo attent daarvan een foto te verspreiden opdat het land zou weten dat de 55-jarige 'prez' geheel oké is. Na zijn terugkeer in Washington zei Bush gisteren zelf ook nog eens dat hij zich 'geweldig' voelt Het nieuws over het darmon- derzoek was van tevoren ruim door het Witte Huis aangekon digd, inclusief commentaar van Bush zelf voor zijn vertrek naar Camp David. Sinds het pretze- lincident - toen Bush zich in een zoutje verslikte en even van de kaart was - en de mediaoproer over de stiekem weggehaalde vlekjes op zijn gelaat, weet diens staf hoe uitputtend het lijfelijke aspect van de president behan deld hoort te worden. Bush zelf laat ook niet na het belang van een fit lijf en gezond bestaan te benadrukken. 'Hofarts' Richard Tubb gaf vrijdag een uitvoerige voorbeschouwing. In 1998 en 1999 waren bij Bush goedaardi ge poliepjes aangetroffen. Alles aspecten van het 'preventieve' onderzoek passeerden nu de re vue, van de naam van de snelle verdover die in de aderen van de president werd gespoten (propofol) tot het spulletje (phosphosoda) dat Bush naar binnen werkte om zijn darmen te reinigen. Belangrijke vraag: had de president niet gewoon even op zijn tanden kunnen bij ten? Hofarts Tubb: „Ik heb de procedure zelf ook ondergaan, zowel met verdoving en zonder. En ik raad het aan mét" Er werd overigens niks gevonden. srinagar/ap - De grootste isla mitische partij in het Indiase deel van Kashmir. Jamaat-e-Is- lami, staakt de strijd voor aan sluiting bij Pakistan. De voorzit ter maakte gisteren bekend dat de partij alle banden met Pakis tan en met de moslimrebellen heeft verbroken. De reden van de ommezwaai van de partij was onduidelijk. De partij trad ook uit de koepel organisatie van separatistische partijen, de Hurriyat Conferen tie van Alle Partijen, die de vori ge twee verkiezingen in Indiaas Kashmir heeft geboycot. Op de vraag of Jamaat-e-Islami in ok tober meedoet aan de verkiezin gen, zei voorzitter Ghulam Mo hammad Bhat dat in de toe komst alles mogelijk is. In elk geval zal de partij niet oproepen tot een boycot. Dat zou tegen de wet zijn, aldus Bhat. Bhat verwierp gisteren alle ban den met Pakistan. „De aanslui ting van Kashmir bij Pakistan staat niet in ons beginselpro gramma. We hebben er zelfs nooit een resolutie over aange nomen." Over het regime van de Pakistaanse president Pervez Musharraf zei Bhat dat de islam dictatorschap niet toestaat. Musharraf wil de grondwet ver anderen om zijn macht te ver groten. De Indiase politicoloog Haseeb Ahmad omschreef het nieuws als de grootste winst voor de Indiase regering sinds het begin van de gewapende opstand in Kashmir in 1989. Ja- maat lijkt nu bereid de grondbe ginselen van het Indiase demo cratische bestuur in Kashmir te accepteren, zei Ahmad. „Dit doet de afscheidingsbeweging schudden op haar grondvesten en zal zeker meer dan een rim peling in de politiek in Kashmir teweegbrengen." washington-afp - Amerikaanse en Europese inlichtingendien sten hebben aanwijzingen dat het terroristennetwerk al-Qaeda en de Libanese islamitische or ganisatie Hezbollah samenwer ken. Dat meldt The Washington Post gisteren. Onder meer de Italiaanse geheime dienst wees eerder al op mogelijke banden tussen beide organisaties. Volgens de Amerikaanse krant werken al-Qaeda en Hezbollah onder meer samen bij trainin gen voor terreurdaden, witwas praktijken en wapensmokkel. De verbintenis is vooral ont staan uit 'tactische overwegin gen'. Beide groepen rivaliseer den tot voor kort met elkaar. Al- Qaeda herbergt vooral soenniti sche moslims terwijl de leden en achterban van Hezbollah een overwegend sjiitische achter grond hebben. De informatie over de alliantie heeft binnen het Amerikaanse Congres tot ongerustheid geleid. Hezbollah heeft een grote mili taire tak die het door de 'oorlog tegen terrorisme' verzwakte al- Qaedanetwerk weer op oorlogs sterkte kan brengen, zo wordt gevreesd. De Hezbollah ontkende gisteren echter samen te werken met al- Qaeda. Volgens woordvoerder sjeik Hassan Ezzedine van de Hezbollah in Beiroet 'bestaat er geen enkele vorm van samen werking met al-Qaeda'. Hij zei dat dergelijke beschuldigingen verspreid worden door de Ame rikaanse inlichtingendiensten om de 'wereldopinie te mislei den'. Een vliegtuig probeert de brand met vuurdovend poeder te bestrij den. Foto: AP/Marcio Jose Sanchez derd huizen verwoest en maakte de evacuatie noodzakelijk van 30.000 mensen. Het vuur is nog niet onder controls De bluswerkzaanmeden in Ari zona hebben tot nu toe 17 mil joen dollar gekost. Het werk wordt bemoeilijkt doordat het in het getroffen gebied ongewoon heet is. De bosbranden Arizona behoren tot de ergste die de VS ooit hebben getroffen. Ook bij de bosbranden in Colo rado lijkt er opzet in het spel te zijn. Een vrouwelijke boswach ter wordt ervan verdacht een brief te hebben aangestoken van haar man met wie zij niet meer samenleeft. Ook haar wacht een jarenlange celstraf en een flinke geldboete. De brandweer kreeg het vuur in Colorado afgelopen weekeinde onder controle, na dat er 55.000 hectare bosgebied verloren was gegaan. De vrouw is inmiddels op borgtocht vrijge laten en is haar baan als bos wachter inmiddels kwijt. los angeles/anp - De man die ervan wordt verdacht de bos branden in de Amerikaanse staat Arizona te hebben aange stoken, zou puur voor eigen ge win hebben gehandeld. Dat heeft de openbaar aanklager gis teren verklaard in Flagstaff, waar de verdachte is voorgeleid. Zaterdag hield de Amerikaanse politie de man aan. Het gaat om een brandweerman die op con tractbasis in dienst is. Door zelf het vuur aan te steken was hij er zeker van dat er werk voor hem zou zijn en kon hij de kost ver dienen, aldus de openbaar aan klager. De bosbranden in Arizo na hebben zeker 181.000 hecta re grond verwoest. De 29-jarige verdachte hangt een celstraf van tien jaar boven het hoofd. Bovendien kan hij een boete krijgen van 500.000 dollar en de rechter kan hem opdracht geven de schade terug te betalen. De branden in Arizo na hebben meer dan vierhon-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5