BINNENLAND Milieu minder belangrijk dan filebestrijding Crisis in LPF is funest voor partij en fractie Verslagenheid na brand in schuur ogdij geëist =er baby Rikkers Ierdam - De Raad voor de lerbescherming heeft voor (nderrechter in Rotterdam Dorlopige voogdij opgeëist de baby waarvan Wanda ers onlangs is bevallen. De der van de vermoorde Ro- i, die bekend werd als het sje van Nulde', beviel in jenitentiaire inrichting van derde kind. De Kinderbe- rming stelt zorgen te heb- over de ontwikkeling van ind. stgevende ieën falen en WK-finale or naaktslak >elaars op rel verdronken efstal van itieke klokken 'ijlltie neemt (to's in beslag stitie Antillen (llicht ontregeld orning afterpil abortusboot COMMENTAAR Akkoord Veiligheid en zorg heeft prioriteit Broer (9) en zus (10) vermist Verpaupering allochtone wijken niet voorkomen Foutje in ontwerptekst regeerakkoord Slavernij herdacht Ikea let extra op de kinderen Twee doden na inrijden op hulpverleners 4AAG - De meeste soorten ;evende thee hebben niet luwelijks effect. Dat blijkt en onderzoek van de Con- entenbond. De bond testte leesoorten die claimen jevend of slaapbevorde- te zijn. Maar liefst negen van de producten krijgen test een zware onvoldoen- mdat ze geen of te kleine reelheden van de rustge- e stof valeriaan bevatten. horn - Het is de grote t van iedere voetballiefheb- ie stroomuitval tijdens een i Ufinale. In Zuidhom gebeur- t}et gistermiddag. Tijdens de h «de helft van Duitsland-Bra- ilj gingen alle tv's in een deel b het Groningse dorp op T; t. Op dat moment moesten ec e doelpunten nog vallen. 2( ens een woordvoerder van vc giebedrijf Essent veroor- te ten naaktslakken in een kelkast kortsluiting. De sto- heeft ongeveer drie uur ge- :d. l - Ruim honderd lepelaars op het Texelse natuurge- De Schorren aan de Wad- lee weggespoeld. Oorzaak t springtij in combinatie noordwestenwind kracht pi. Beheerder Menkveld van ïurmonumenten, zag het voor zijn ogen gebeuren, d ogels konden op dat mo- a t niet meer worden gered. ia de ongeveer 118 jonge le- ;r ars die zijn uitgebroed, wa- a :r nog acht in leven. h eriksoord - De verslagen- is groot bij de 79-jarige 0 t Tasma uit Frederiksoord, [0 e diefstal van dertien exclu- 1 antieke klokken van Fran- n Friese makelij uit zijn mu- o. In de nacht van vrijdag |ti aterdag sloegen inbrekers K, slag in het pittoreske klok- ri nuseum. Het schadebedrag e ilgens Tasma nog niet pre- eJ bekend, maar bedraagt ze- lt mkele honderdduizenden 's. Hij is verzekerd. hJ 1 icht - Op verschillende ltsen in Nederland zijn gis- s rand illegale straatraces ge- (den. De politie nam in n icht zes auto's in beslag. In ajiirg reed een straatracer te- aj een lantaarnpaal en in Bak- ct ngen racers de weg van een )e lurgebied op. Het openbaar 1S isterie zei onlangs illegale i itraces hard te zullen aan- ,e ;en met een lik-op-stukaan- Waar mogelijk worden ra- H gearresteerd en opgeslo- rijbewijzen ingenomen, au- re in beslag genomen en snel- a it toegepast. Het OM v, lekt van een zero-tolerance- ,id. emstad - De opsporings- riminele inlichtingendien- lop Curasao hebben aan- ingen dat criminelen het itieel apparaat op de Neder- Ise Antillen willen ontrege- In een persbericht stelt de r tie vandaag dat er maatre- Ii D en voorbereidingen zijn d offen om ervoor te zorgen 'Éde politie, het openbaar mi- J erie en de rechterlijke ht kunnen blijven functio- :n. De politiediensten zou- hun krachten hebben ge- deld. ii vrsum - Minister Borst ksgezondheid) staat de 7 hting Women on Waves toe 1 twen tot zestien dagen na uitblijven van de menstrua- (en zwangerschapsafbre- d medicament toe te die- - De stichting bevaart de eldzeeën met de zogenoem- ibortusboot. Borst zei van gen in het Radio-1 -journaal de behandeling volkomen intwoord is, mits er voor al- fcerheid een gynaecoloog I boord is. CDA-fractieleider Balkenende kan binnenkort zijn kabinet formeren. Het programma voor een nieuwe regeerploeg is rond, het oordeel van de Tweede Kamer volgt nog deze week en daarna kan hij de ministers aanzoeken. Binnen een paar weken moet het kabinet-Balkenende op de trappen van pa leis Huis ten Bosch naast de koningin kunnen staan. Voor Nederlandse begrippen hebben CDA, WD en LPF el kaar programmatisch snel gevonden. Een strenger asielbe leid, meer aandacht voor veiligheid op straat en een sober fi nancieel kader kenmerken het programma. En als versiering zijn er leuke cadeautjes voor de automoblist (teruggave 'kwartje van Kok'), voor de eigen huisbezitter (onroerend- zaakbelasting voor particuliere woningen verdwijnt) en voor het gezin (hogere belastingaftrek). In deze kleine besluiten weerspiegelt zich de ideologie van het nieuwe kabinet. Of liever, hier worden kleine gebaren ge maakt naar de achterbannen van de deelnemende partijen. Maar voor de Nederlandse burger pakt het akkoord van CDA, WD en LPF gewoon duurder uit. De lasten gaan de komende jaren omhoog als gevolg van de tegenvallende eco nomische groei en het invoeren van een nieuw zorgstelseL De aankondiging dat de lasten in de tweede helft van de ka binetsperiode omlaag gaan, is om meer dan één reden twij felachtig. De conjunctuur en de grilligheid van de LPF kun nen een kabinet-Balkenende nog wel eens stevig in de weg zitten. De drie partijen-coalitie met een onberekenbare nieuwko mer doet denken aan het kabinet-Biesheuvel (1971-1972) dat binnen een jaar na zijn aantreden struikelde over onhandig en eigenwijs optreden van ministers van DS'70. Interessant is wie formateur Balkenende straks bereid vindt om zitting te nemen in zijn kabinet Gevoeglijk kan worden aangenomen dat zware kandidaten uit de kring van CDA en WD zullen passen om minister te worden in een kabinet, waarin met de deelname van de LPF de instabiliteit zit ingesloten. den haag/gpd - Een kleine meer derheid (51 procent) van de Ne derlanders steunt het plan van CDA, WD en LPF om de kerncen trale van Borssele tot 2007 open te houden. Het voornemen van de coalitie-in-wording om de files te lijf te gaan door meer wegen aan te leggen, krijgt de goedkeu ring van 67 procent van de bevol king. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO in opdracht van Mi lieudefensie en IKON-radio naar de vraag welke onderwerpen de komende jaren meer politieke aandacht moeten krijgen. Zoals de meest recente verkiezingsuit slag al liet zien, staat milieu voor de meeste Nederlanders niet bovenaan de prioriteitenlijst. De ondervraagden noemden veiligheid op straat (53 procent), en wachtlijsten in de gezond heidszorg (51 procent) het vaakst als onderwerpen die meer aandacht moeten krijgen. De kwaliteit van het onderwijs, vluchtelingenproblematiek en thuiszorg voor ouderen werden daarna het meest genoemd. Slechts zeven procent van de Nederlanders vindt dat behoud van natuurgebieden meer aan dacht moet krijgen, en vijf pro cent vindt dat van het broeikas effect. De moord op Pim Fortuyn heeft de milieubeweging vertrouwen gekost van een kwart van de Ne derlanders. Dat zijn volgens het NIPO-onderzoek vooral LPF- en WD-stemmers. De meeste Ne derlanders vinden dat de mi lieubeweging zich hard moet maken voor het gebruik van meer zonne- en windenergie en behoud van de natuur. Tegelij kertijd wordt geaccepteerd dat meer natuur wordt gebruikt voor nieuwbouw. Vijfenvijftig procent van de mensen vindt dat de milieubeweging gedrag en keuzes van consumenten moet beïnvloeden. Voor dertig procent van de ondervraagden hoeft het actie voeren niet zo en moet de beweging meer zien te bereiken met overleg. barneveld/gpd - Justitie is een grootscheepse zoekactie begon nen naar de 9-jarige Hürü en haar 10-jarige broertje ömer Gedikli. Het tweetal, dat enkele weken geleden bij een pleegge zin in Bameveld werd onder gracht, wordt sinds zaterdag middag vermist De fietsjes van de twee kinderen werden die dag op verschillende locaties in hun tijdelijke woon plaats gevonden. De zoekactie, waarbij de politie tijdens het weekeinde de hulp kreeg van enkele tientallen buurtbewo ners, had tot gisteravond geen resultaat. Ook een op de televi sie uitgezonden opsporingsbe richt leverde nog niets op. Voor de gastouders is dat overigens niet opmerkelijk. „Ik twijfel na melijk niet aan de huidige ver blijfplaats van Hürü en ömer", aldus de pleegmoeder gister avond. „Ze zitten waarschijnlijk in Turkije." De pleegouders hebben ruim een week geleden, in het bijzijn van onder meer de voogdes van Hürü en ömer, de Turkse vader van de kinderen - de Nederlandse moeder is van hem gescheiden - ontmoet. Afgelopen donderdag vond er een kort telefonisch contact tus sen de kinderen en hun vader plaats. Wat daarbij besproken is, weet de pleegmoeder niet. plaats zal voorkomen moeten worden dat wijken met een overwegend allochtone bevol king niet verpauperen', klinkt het bars. Freudiaanse verspre king, dit 'voorkomen van niet verpauperen'? „Waar zou dit staan?", reageert Donners' woordvoerder Eef Brouwers korzelig als hem naar de schriftelijke verspreking wordt gevraagd. In de actuele, aangepaste versie die na een nieuw weekeinde vol fractie- voorzitteroverleg tot stand is ge komen, komt de fout echter niet meer voor, aldus Brouwers. „Ik zie de hele zin niet meer staan, er is zoveel gewijzigd. Of ons de fout was opgevallen? Dat weet ik niet. er komen zoveel pagina's tekst voorbij." Ilse Thoonsen den haag- Dat de nieuwe rege ring zich voorstaat op een stren ge aanpak van die lastige alloch tonen die maar niet willen inte greren, is bekend. Maar dat het CDA, WD en LPF pleiten voor verpaupering van wijken waar veel allochtonen wonen, lijkt een wel erg rigoureus voorne men. Vorige week lekte een concept tekst van het regeerakkoord uit, met daarin het hoofdstuk 'Inte gratie en migratie'. In 22 alinea's verwoordt informateur en au teur van het stuk Piet Hein Don- ner hoe er wordt gedacht over heikele thema's als inburgering, de multiculturele sameitieving en vluchtelingen. 'In de tweede door Erwin Tuil den haag - Pim had het zelf gezegd, pro beerde LPF-fractievoorzitter Mat Herben vorige week: Er is maar één cadeau dat jul lie kunnen geven, en dat is eenheid, een heid en eenheid. Sinds de bestuurscrisis af gelopen donderdag in volle hevigheid naar buiten kwam, is dat cadeau ergens onder in de lade van een onbekend bureau te rechtgekomen. Rollend over straat gaat de Lijst Pim Fortuyn niet, maar de posities verharden zich en er lijkt een onoplosbare situatie te ontstaan. De Tweede-Kamerfractie dreigt zich los te maken van de partij als de huidige be stuursleden en mede-oprichters Langen- dam en Dost blijven zitten. Zij zijn voor de fractie onacceptabel omdat ze van de partij en de partijorganisatie een puin hoop hebben gemaakt. Daarom willen de 26 Kamerleden verder met het door hen voorgestelde interim-bestuur onder lei ding van de ex-marineman Tjeerd Slees- wijk Visser. Op hun beurt vinden Langendam en Dost dat onacceptabel omdat de interim bestuurders regenteske trekjes vertonen en zijn binnengeloodst door vriendjes in de fractie. Schoolvoorbeelden van de achterkamertjespolitiek waar Pim zo te gen was. Langendam en Dost kregen za terdag de volledige steun van de regio- coördinatoren. Die willen dat de mede oprichters aanblijven en versterking krij gen van een managementteam. De be woording die de coördinatoren kozen, was identiek aan die van Langendam en Dost in hun persverklaring van donder- dag. Daarmee zijn de stellingen ingenomen. Woensdag komen de leden van de LPF bijeen en er is geen aanleiding aan te ne men dat dan alles pais en vree is. Er staat te veel op het spel en nu moet worden uitgemaakt wie de zeggenschap heeft. De crisis binnen de LPF heeft te maken met macht. Zesentwintig Kamerzetels en regeringsdeelname betekenen dat er wat valt te verdelen. Ongeacht de intenties, dit soort openingen naar de macht zijn noodzakelijk voor iedereen die iets wil bereiken. De fractie heeft de zaak op scherp gezet door te dreigen met een breuk. Het bestuur en de regiocoördina toren sturen aan op ellende door vast te Broer Pim wil eenheid Marten Fortuyn, de oudste broer van Pim Fortuyn, heeft zaterdag via de televisiezender RTL4 de LPF opge roepen een einde te maken aan de ruzie in de partij. Hij herinnerde er aan dat zijn familie de rechten heeft op de naam Fortuyn - en dat die dus kan bepalen of de politieke partij LPF zich Lijst Pim Fortuyn mag blijven noemen. De leden van de LPF verga deren woensdag in Rotterdam over de bestuurscrisis in de partij. houden aan het oude bestuur. De machtsstrijd gaat daarom ook over de vraag wie het voor het zeggen heeft bin nen de LPF. En dan is er nog de richtingenstrijd die zich concentreert op het gedachtengoed van Pim en wie dit het beste behartigt. De uitleg van Pims bedoelingen leidt bij na onvermijdelijk tot een strijd tussen de rekkelijken en de preciezen. Zeker omdat in de filosofie van Fortuyn problemen te simpel werden voorgesteld, te eenvoudi ge oplossingen werden aangedragen waarbij de gevolgen en de samenhang dikwijls werden vergeten. De strijd wordt woensdag echt duidelijk als Herben de coalitieafspraken met CDA en WD presenteert aan de leden. De Tweede-Kamerfractie vindt dat ze het goed heeft gedaan, maar veel leden laten weten dat de fractie de idealen van Pim heeft verkocht voor een appel en een ei. Beiden hebben gelijk, maar hebben on der de omstandigheden andere prioritei ten gesteld. Het is moeilijk voor te stellen op welke manier het conflict kan worden bijgelegd zonder dat een van de twee groeperingen gezicht verliest. Bpvendien zijn er inmid dels zulke harde woorden gevallen, dat het de vraag is of de kemphanen op ter mijn nog wel door één deur kunnen. Toch moeten partij en fractie er snel uit komen. Een fractie zonder partij boet in aan politieke kracht. Een partij zonder fractie staat met lege handen. Een partij en fractie die elkaar bevechten, verliezen geloofwaardigheid en bestaansrecht. Amsterdam - De regering moet koningin Beatrix naar Su riname en de Nederlandse Antillen sturen om daar na mens Nederland vergeving te vragen voor het leed dat deze landen is aangedaan. Dit stelt het Nationaal 30 ju- ni/i juli Comité in Het 30 Juni Manifest. Het comité pre senteerde het manifest gisteren bij de herdenking van het slavernijverleden op het Surinameplein in Amsterdam. Er werd een minuut stilte in acht genomen en kransen ge legd. Vandaag werd in aanwezigheid van koningin Bea trix het Slavernijmonument onthuld. Foto: ANP/Marcel Antonisse groningen/gpd - Ikea neemt het zekere voor het onzekere. Van wege 'wilde verhalen over een poging tot ontvoering van een kind' heeft Ikea Nederland het personeel van alle vestigingen gevraagd extra alert te zijn. Als een moeder haar kind kwijt is of als een kind huilend naar de ou ders loopt te zoeken, moeten de werknemers volgens een afge sproken systeem de winkel uit kammen. Ook wordt bewaking bij de ingang geplaatst. Deze maatregel geldt voor alle Ikea- vestigingen in Nederland, nadat enkele weken geleden in een randstedelijke vestiging van het meubelhuis een poging tot ont voering van een kind zou zijn ondernomen. zwiindrecht/gpd - Bij een dra matisch verkeersongeval op de rijksweg A16 ter hoogte van Zwijndrecht zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee doden gevallen. Het gaat om een 33-ja- rige man uit Dordrecht en een 52-jarige ambulancemedewerk ster uit Nieuw-Lekkerland. De man uit Dordrecht was om streeks twee uur met zijn auto over de kop geslagen. Hij werd behandeld door twee ambulan cemedewerkers. Toen de man op de brancard lag, reed een 18- jarige man uit Dongen frontaal op hem en een van de hulpver leners in. De Dordtenaar en de ambulancemedewerkster over leden ter plaatse. numegen/gpd - Ze kwamen er wel vaker, de drie tieners die za terdag om het leven kwamen bij een brand in de voormalige stal in Nijmegen. De schuur, vanaf de weg niet te zien, is eerder doelwit geweest van jeugd uit de buurt, weten de omwonenden. „Drie maanden geleden was er ook al brand", zegt iemand. „Daarom heeft de beheerder de toegangs deuren gebarricadeerd met ijze ren stangen. Maar dat hielp niet veel, want de hangjeugd wist toch binnen te komen." Afgelopen zaterdagmiddag wordt het de hangjeugd echter fataal. Een brand die van bin nenuit ontstaat, grijpt bliksem snel om zich heen, mede door de opgeslagen brandbare mate rialen. Binnen de kortste keren staat de schuur in lichterlaaie. De dodelijke slachtoffers komen niet meer op tijd uit de gebarri cadeerde schuur. Twee anderen ontsnappen wel ternauwernood aan de vuurzee. Een van de omwonenden hoor de geschreeuw. Ze ging direct kijken, belde 112 en probeerde nog iets te doen. „Maar toen was het al stil", vertelt ze. De meesten hebben het drama pas in de gaten als brandweer, poli tie en ambulances ter plaatse zijn. Die kunnen echter niets meer uitrichten. Omwonenden komen naar de onheilsplek en zijn behoorlijk aangeslagen. De GGD ontfermt zich over een aantal van hen. Familieleden van de vermoede lijke slachtoffers worden even eens opgevangen. Als snel wordt besloten om een mobielecom mandopost van de brandweer te laten komen. De GGD gaat met familieleden naar het naastgele gen St-Jozefklooster. Er spelen zich hartverscheurende tafere len af van zeer geëmotioneerde nabestaanden. Een vrouw bonkt met haar hoofd tegen de muur, terwijl een verpleegkundige van de GGD en een politieman haar proberen te troosten. Even later gaat ook zij naar het klooster. „We hebben de gelukkige om standigheid, dat we daar een ruimte kunnen gebruiken", zegt een brandweerman. „De men sen worden er heel goed opge vangen." Omdat het Rampen Identificatie Team is ingescha keld, kan de brandweer voorlo pig even niets doen. Tegen ze ven uur komt het team aan en gaat het voorzichtig aan de slag. Rond half negen die zaterdag avond kunnen de verkoolde li chamen van de twee 16-jarige jongens en een meisje van 15 worden geborgen. Een dag later, rond het middaguur, worden de eerste bloemen gebracht op de plaats waar nog geen vieren twintig uur daarvoor een oude schuur stond. De plek is kaal. De rokende puinhopen zijn weggehaald. Mensen lopen langzaam naar de plek toe en leggen bloemen, beertjes, een felgele Pokémon en briefjes. Af en toe zoeken ze steun bij el kaar, vallen elkaar in de armen en snikken. Als het even rustig is, verschijnt een jongetje van een jaar of tien. Huilend loopt hij naar de plek, buigt zich voorover en praat zachtjes. Een hand houdt hij krampachtig in zijn broekzak. De ander eventjes voor zijn ge zicht. Tranen biggelen over zijn wan gen als hij wegloopt. De brandweer is bezig met het nablussen van het vuur in de Nijmeegse schuur, waarbij zaterdag drie tie ners om het leven kwamen. Foto: GPD/Gerard Verschooten

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3