GESPREK VAN DE DAG De ziel van de parmaham Succes dankzij borden van bakker Frisbie Haarfijn luchtballet Groepje 2 MENSELIJK Een ochtendje GOLFEN MET HARRY MENS voor 275 euro. Een schaatspak van Bart Veld kamp voor 450 euro. Of twee zwartsuède laarsjes met franje van Vanessa voor 375 euro. Dat waren zaterdag de meest opvallende items op een veiling van de regionale omroep RTV West. In totaal werd er 50.000 euro bij el kaar gesprokkeld voor het goede doel: de inrichting van een theater voor verstandelijk gehandicapten in het Zui derpark in Den Haag. De veiling was onderdeel van een feestelijk programma ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de omroep langs de snelweg A4. Burgemeester Deetman van Den Haag en commissaris van de koningin in Zuid-Holland Jan Franssen verrichtten de officiële opening van het nieuwe gebouw, waarin zo wel de radio- als de tv-studio's zijn ondergebracht. De beide hoogwaardigheidsbekleders werden verder inge schakeld als nieuwslezer tijdens de uitzending van 19.00 uur. Foto: Dick Hogewoning De Amerikaanse bal lonvaarder Steve Fossett is bezig aan het laatste onderdeel van zijn REIS ROND DE WERELD Hij be vindt zich nu boven de Indische Oceaan en hoopt morgen aan te komen in Austra lië, waar hij 19 juni opsteeg. Fossett hoopt als eerste een soloreis om de we reld in een luchtballon te volbrengen. Eén record heeft hij inmiddels verbeterd: die van de langste afstand die een ballonvaarder in zijn eentje heeft overbrugd. Het vo rige record van 22.909 kilometer uit 1998 stond ook op naam van Fossett. Gisteren ging hij daar overheen. De 58-jarige Fossett heeft er nu 80 procent van zijn reis op zitten. In het huidige tempo kan hij morgen boven Au stralië de 117e lengtegraad passeren. Als dat lukt, is de eerste soloreis van een ballonvaarder om de wereld een feit. Foto: AP Een Italiaanse man is er afgelopen week in geslaagd de residentie binnen te komen van de Britse kroonprins Charles. De politie maakte zaterdag bekend dat de IN DRINGER zich acht uur in het pand bevond voordat hij door een schoonmaker werd gevonden. Volgens de BBC werd de man woensdagochtend aangetroffen in Lancas ter House, dat op het terrein ligt van St James Palace, de Londense residentie van de Britse kroonprins. Charles was op dat moment in Londen. De politie hield de indrin ger aan en liet hem later gaan. Hij hoeft niet voor de rechtbank te verschijnen. In 1982 deed zich in Londen een ernstiger incident voor. Toen wist een man in Buckingham Palace de slaapkamer van koningin Eliza beth binnen te komen. Hij praatte enkele minuten met de vorstin, die de politie wist de waarschuwen. President Alejandro Toledo van Peru moet een DNA- TEST ondergaan die moet uitwijzen of hij de biologi sche vader is van een 14-jarig meisje. Dat heeft een recht bank in de stad Piura be paald. De moeder van het meisje Zarai Orosco beweert dat zij ooit een buitenechte lijke relatie heeft gehad met Toledo. De president heeft zijn vaderschap altijd ont kend. De kwestie speelde ook al tijdens de laatste campag ne voor de presidentsverkiezingen. Toledo beloofde toen dat hij een DNA-test zou ondergaan als de rechter daar toe zou beslissen. Foto: EPA De Amerikaanse circusartieste Andrea Alaya trakteert het Amsterdam se publiek op een luchtballet. Aan een bouwkraan hing ze gisteren aan haar haar op 45 meter hoogte boven het centrum van de hoofd stad. De act maakte deel uit van de manifestatie Stadhuis op stelten. Andrea Alaya treedt gewoonlijk op in circus Renz. Foto- ANP/Marcel Antonisse Tal van mannen in Swaziland maakt gebruik van de dien sten van de Tanzaniaanse sekstherapeut Mohammed Disopi die PENISVERLENGING oplopend tot 25 centi meter belooft. Sommige Swazische vrouwen zijn echter niet gediend van het vergrote orgaan van hun partner. Volgens de krant Swazi News past Disopi een soort elek trotherapie toe. Tot zijn grote krantenkring behoren Swa- ziërs uit alle maatschappelijke gelederen, van parlemen tariër tot voetbalfunctionaris. Vooral studenten tonen be langstelling voor een 'superstengel', aldus de krant. Sommige vrouwen in het Afrikaanse koninkrijkje klagen echter over pijn bij het vrijen sinds hun man de behande ling heeft ondergaan. Enkele Swazischen hebben hun man gevraagd de operatie ongedaan te maken, aldus Swazi News. De introductie van de hoelahoep en de frisbee ontketende rages. Foto's: archief moet ik na het omkleden aan mijn zoon ge ven, die het later weer aan de badmeester geeft. Waarom? Vraag het niet aan mij. Ik loop met mijn zoon naar de kleedkamer, begeleid zo goed mogelijk eerst het uitkleden en dan liet aantrekken van de zwembroek, en vergezel hem daarna naar de douche ruimte, waar ik op mijn schoenen niet ver der mag dan de blauwe tegels. Daarna heb ik er geen zicht meer op. Hij loopt na het douchen naar de andere kant van twee re- creatiebciden en gaat daar op een bankje zit ten wachten tot de zwemles van het groepje vóór hem (1,2 of 3, ik weet het waarachtig niet) is afgelopen. Ouders mogen de zwemles niet in de zwem- zaal zelf volgen. Dat leidt alleen maar af. Wij dienen plaats te nemen op het terras Ccon sumptie verplichtmaar daar trekken de meesten zich niets van aan), achter een wand van nog net geen matglas. Maar veel scheelt het niet. Als ik daar kom zit het terras nog vol met moeders van het groepje dat voor mijn zoon les krijgt (iemand naar zwemles brengen is ook in de eenentwintig ste eeuw nog steeds voornamelijk een vrou wenaangelegenheid.) De moeders gaan pas van het terras af als ze door het matglas zien dat hun kroost door de badmeester naar de douches wordt gedirigeerd, om het daar op te wachten met de handdoek. Tot die tijd zoek ik met mijn cappuccino ('consumptie ver plicht) een plekje ach teraan op het terras, waar altijd nog net een stoel vrij is. In de mi nuten daarna verzamelen de andere moe ders van het groepje van mijn zoon zich ach ter mij op de staanplaatsen. Zodra de vrou wen van het groepje vóór mijn zoon zijn ver trokken, stormen ze naar voren voor de beste plekjes aan het matglas. Ik zit dus altijd ach teraan, wil ik hiermee maar zeggen. Ik vouw mijn krantje op, nip van mijn cappuccino en wacht totdat alle moeders na een halfuur weer opstaan. Dan hebben ze gezien dat de badmeester hun kroost naar de douches diri geert. En loop ik achter ze aan. Geen moment is het in mij opgekomen dat ik met dit gedrag het zwemonderricht van mijn zoon frustreer. Maar nu hij al een halfjaar in groepje 2 rondpoedelt, moet er een zonde bok worden gezocht. Ik breng hem op dins dag mijn vrouw gaat op vrijdag. Aan haar kan het niet liggen, zoveel is wel duidelijk. Maar zie ik dan niet dat hij in elke les van een halfuur wel minstens één keer naar wc holt? En heb ik niet in de gaten dat h zich altijd minstens twintig meter van d badmeester af bevindt? En daar maar et beetje rondklooit? Zich drukt van de ver plichte figuren? Nee, geen idee. Ik zit achter de moeders, weieens over hun schouders door het nu glas in een halfduistere zwemzaal, waai ruime afstand van mijn kopje cappuccii tientallen kinderkopjes net boven het uk rondspartelen. Hoe kan het dat al die ar moeders wel zien welk kind van hen is? weten ze wie er gaat plassen? Hoe houdt de badmeester in de gaten? Ik ben elke keer al blij dat ik tussen al dl kinderen bij het douchen mijn zoon ten vind. Soms kruipt hij in een lockerkastjt 1 zich voor mij te verstoppen. Maar dat w 1 nu. Bij het afdrogen vraag ik hem altijd het ging. „Heel goed", zegt hij dan, al maanden. na naar groepje 3." Kan iemand mij alstublieft zeggen waai heb gefaald? Reageren?: cnlunui@dickvandcrplas.nl stralische speelgoedfabrikant, die de directie spontaan onderwees in het gebruik van een 1 Australië meegenomen rotan hoepel. Korte t ter begon Wham-0 met de verkoop van de h lahoep. Uiteindelijk zou het bedrijf er 25 milj van verkopen. Melin trok zich terug uit het b toen het in 1982 werd overgenomen door Kr; Group. Speelgoedgigant Mattel kocht het be< in 1994. Drie jaar later werd Wham-0 voor 2( joen dollar teruggekocht door een groep invf teerders, die veel van de bekendste producte nieuw lanceerden. AP Duitsers, Engelsen, maar vooral ook Itali anen zijn gek op Nederlands varkens vlees. Van de miljoenen Nederlandse varkens die jaarlijks worden geëxpor teerd, verdwijnen de billen naar Italië, de bakermat van de delicatessen. Het land van pasta's, kazen, salami's, roomijs en wijn en, natuurlijk, van de Parmaham. De Nederlander Sjouke Stoker kent het geheim van Italië; hij runt de grootste hammenslagerij in het Mekka van de Ita liaanse vleeswarenindustrie. Even kloppen, voelen, knijpen. Kijken, nog eens kijken en een keertje voor zichtig ruiken. De aankoop van een Parmaham is een ritueel, dat al gauw een kwartier duurt. In de macelleria, de plaatselijke slagerij, keuren papa, ma ma en de kinderen het forse stuk vlees. Om beurten lopen ze er omheen om daarna hun aankoop breedvoerig te be spreken. Rollades, salami's en wit uitgeslagen worsten liggen uitgestald in de vitrines. De hammen, ingesmeerd met een dun laagje reuzel, hangen aan het plafond. Stuk voor stuk zijn ze versierd met sjer pen. Italianen zijn levensgenieters. Fijnproe vers. Ze kopen rustig een complete ham voor 70 euro. Om die thuis ge woon door de week op te snijden. De zuinige Hollandse consument heeft daar het geld niet voor over. Die koopt liever schouderham of Coburger voor 99 cent per ons. Terwijl over de hele wereld van de befaamde rauwe ham, de 'prosciutto crudo di Parma' wordt gesmuld, zetten wij de lekkernij hoog uit een keertje op tafel met kerst of pa sen. Geen wonder dat de slager en su permarkt nooit Parmaham in huis heb ben zoals hij hoort te zijn: donkerrood met sneeuwwitte aders, en om te zui gen zo mals. „In Italië draait alles om lekker eten", vertelt Sjouke Stoker. „Je kunt hier geen gesprek voeren zonder dat het gaat over gastronomie. Je moet altijd horen waar ze hun boodschappen doen, hoe veel het allemaal kost en hoe ze de ge rechten bereiden. Het is natuurlijk niet De Nederlander Sjouke Stoker runt de grootste hammenslagerij in het Mekka van de Italiaanse vleeswarenindustrie. Foto: GPD/Giuseppe Guicciardi zo dat het dan ook per se lekkerder is, Stoker speelt zijn rol in die Bourgondi- maar de presentatie is wel smakelijk. sche cultuur. De 47-jarige uit Joure af- Overal zit een verhaaltje bij." komstig slager woont en werkt in Spi- lamberto, een klein stadje tussen Bo logna en Parma. Hij is er directeur van de slagerij van de Nederlandse vlees- reus Dumeco. Iedere week gaan er bij na 100.000 hammen, zestig afgeladen vrachtwagens vol, door de snijderij. Langs het plafond zoeven geruisloos hammen aan rails heen en weer. Hef trucks snellen kriskras over de tegel vloer. Het is een drukte van belang in de grote hal. 's Nachts komen hier de vrachtwagens met vlees uit Nederland aan. Eenmaal over de weegbrug van Dumeco Spilamberto, worden de zwa re hammen - de achterbil en poot van het varken compleet met hoef - in een tempo van 2.800 stuks per uur gelost. De handelingen volgen elkaar in snel tempo op. Met een grote hydraulische schaar worden de poten van de ham geknipt. Een man met een zaag verwij dert de hampunt. Iedere slager heeft zijn eigen snelle, bijna motorische be weging. Iemand snijdt het kophaasje er uit, een ander het heupvlees. Het staartbeen gaat er af, het heupbeen wordt doorgeknipt, de overtollige velle tjes weggesneden. Het is geen ruw werk, integendeel. De slagers gaan opvallend voorzichtig met de hompen vlees om. Onnodige inke pingen of bloedingen in het vlees zijn uit den boze. De ham moet zo gesloten mogelijk blijven, omdat die straks wordt verwerkt in zout. Als dat te mak kelijk binnendringt, komen er vieze zoutranden in de ham. Aan het eind van de lopende band wor den de hammen gewogen, geselecteerd op spekdikte en netjes op karretjes ge legd. De vette gaan naar de drogerijen, de magere zijn bestemd voor kookham en spekham. De Italiaanse familiebedrijven die bij Dumeco kopen, om er exclusieve rau we Parmaham van te maken, hebben allemaal hun specifieke wensen. Zo verschilt bijvoorbeeld het venstertje dat aan de open kant van de ham met een elektrisch mes in de zwoerd wordt ge schoren. De ene klant wil een ronde snit - de zogenoemde Parmasnit - de ander wil een v-snit, een Toscaanse snit, een Tiroler snit, of een snit Grand Speek. De slagerij levert het, 'tailor-ma de'. Het slagerswerk is bijna klinisch. F personeel draagt witte jassen en h; netjes. Zoals dat hoort in een mod en hygiënisch levensmiddelenbed „Het idee dat in Zuid-Europa maa wordt aangerommeld is achterhaa Tien jaar geleden had je hier inder slachthuizen zonder koeling. Er za geen raam in. Dat is nu wel anders Ambachtelijke slachterijtjes zijn pt meent Stoker. „Vroeger kreeg een dorpsslager op maandag een koe e een varken binnen en daar deed h dan een week mee. Dat kan tegenv dig niet meer." Maandagmiddag, vaste prik, is Sto te vinden op de Borsa Merci di Mo na. De nationale handelsbeurs, is t spil in de Italiaanse varkensvleesin strie. Honderden mannen in pak, a met bonnenboekjes in de hand, st; in groepjes met elkaar te praten. K pers, verkopers en commissionair! Er valt weinig lijn in hun handel te dekken. Het is een typische relatie beurs, legt Stoker uit. Hij loopt ont spannen rond, drukt hier en daar hand, groet bekenden, maakt een praatje. Dat gaat gepaard met veel schouderklopjes. „Italianen zijn n< de wijven. Ze praten twee minuten handel en voor de rest is het een h hoop geouwehoer." Toch worden miljoenen tonnen vlees omgezet. Al heeft Dumeco enkele verkopers dienst en doet het veel handel via missionairs, de grote en vaste klan doet Stoker zelf. Daar komt niemai tussen. Want de Italiaanse vleesbai nen houden van informeel contact willen met respect en op niveau bi deld worden. „Klanten staan soms der afspraak, onaangekondigd bij 1 op de stoep. En dan verwachten ze gastvrij onthaal." Onlangs had Stoker een boze klant de telefoon. Hij sprong meteen in auto. De autorit kostte hem vijf ur( maar het probleem over de ham w twee minuten opgelost. „Daarna v er een flesje vino opengetrokken, e ging het gesprek de hele middag 0 eten en over de familie." Peter Grondsma Arthur 'Spud' Melin, een van de twee oprichters van het bedrijf dat internationale rages ontketende met de introductie van de frisbee en de hoelahoep, is vrijdag overleden. Hij was 77 en leed aan de ziekte van Alz heimer. w In 1948 richtte Melin met zijn jeugd- w_._ vriend Richard Knerr het bedrijf Wham-0 op, een postorderbedrijf dat katapulten verkocht. Later werd het assorti ment uitgebreid met onder meer kruisbogen en dolken. In 1955 begon Wham-0 met de verkoop van speelgoed, na van bouwopzichter Fred Morrison de studenten wedstrijden wie er het verst mee kon gooien. Wham-0 begon de plastic schijf te verkopen on der de naam Pluto Platter, ingegeven door de toenmalige Amerikaanse obsessie met vliegende schotels. Twee jaar later werd de naam veranderd in Frisbee - van de oorsprong van de term en de juiste spelling waren Melin en Knerr niet op de hoogte. Van overgooien op het strand moest Me lin nooit veel hebben. „We wilden niet dat het als speelgoed werd gebruikt, we wilden dat het een sport zou worden zei Melin in 1998 tegen een krant in Califomië. In 1958, toen de verkoop van frisbees op gang be gon te komen, kreeg Wham-0 bezoek van een Au- De basisschool heeft groepen. Acht, als er inmiddels door een mij nog onbe kende ondenuijsvernieuwing niet stie kem een paar zijn bijgekomen. De zwemles van mijn zoon (5) kent groepjes. Vier, of vijf, of zes, geen idee. Ik weet alleen dat hij in groepje 2 zit. Al een hele tijd. En dat mijn echtgenote mij daar op dit moment - in elk geval deels - voor verantivoordelijk houdt. Ik let niet goed op. Ben niet betrokken. Sti muleer mijn zoon onvol doende om zijn best te doen. Laten we even kijken naar de reconstructie, zou ik met Peter R. de Vries willen zeggen. Net als zoveel door externe instan ties ontplooide educatieve activitei ten onttrekt de zwemles zich voor een belangrijk deel aan mijn waar neming. En is zij omgeven door voor mij onbegrijpelijke rituelen. We hebben een abonnement, op vertoon waarvan ik bij de kassa elke keer een bonnetje en een muntje krijg. Dat muntje een door hem ont wikkelde plastic schijf te hebben gekocht. Morrison was op het idee gebracht door studenten van Yale, die hadden ontdekt dat de metalen borden waarop de plaatselijke bakker Frisbie zijn taarten verkocht, over buitengewoon aërodynamische kwaliteiten beschikten en ermee overgooiden on der het roepen van 'Frisbie!'. Ook organiseerden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2