Veto van VS treft missie VN in Bosnië Van As wil uitstel bestuursverkiezing LPF Leidsch Dagblad rrrr Brazilië groengeel van geluk Zeker negentien doden bij busramp Hongarije Ook Disney maakt een 'rekenfout' Protest tegen Strafhof Muziek op het water oerderij in immen op chiphol Plaza ort ontruimd tacuatie na rand in flat 1 De krant in de zomer 'Ferry Hoogendijk heeft een ramkoers gevaren, dat is erg dom geweest' Leidsch Dagblad ALGEMEEN Aan stichtte irand voor igen gewin Ailieu minder lelangrijk dan estrijding files door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Sta ten hebben gisteravond hun veto uitgesproken over de verlenging van de VN-missie in Bosnië. Het mandaat voor het trainen van Bosnische politie-agenten door de Verenigde Naties werd echter na spoedoverleg alsnog met drie dagen verlengd. In de tussentijd zetten de landen in de VN-Veilig- heidsraad hun pogingen voort om tot een compromis te komen met Amerika dat niet wil dat zijn VN-soldaten kunnen worden ver volgd voor oorlogsmisdaden. Het Amerikaanse veto was inge geven door de weigering van de andere leden van de Veiligheids raad om alle Amerikaanse vre- dessoldaten immuniteit voor het Internationale Strafhof (ICC) te garanderen. Het ICC is van daag officieel van start gegaan in Den Haag. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Negroponte, eist dat Amerikaanse soldaten gevrij waard worden van vervolging, maar daar zijn andere leden van de Veiligheidsraad - met name Groot-Brittannië en Frankrijk - fel tegen. Zo'n uitzondering zien ze als een ondermijning van het Strafhof. Negroponte stelt dat Amerika als supermacht kwetsbaarder is voor politieke vervolging en niet wil dat zijn onderdanen worden onderworpen aan een interna tionaal gerechtshof, waarvan de VS de jurisdictie niet accepte ren. De VN menen dat er vol doende waarborgen zijn om po litieke vervolging te voorkomen. De vredesmacht in Bosnië be staat uit ongeveer 1.800 politie agenten, een civiele staf van 340 VN'ers en 1.650 lokale perso neelsleden. De VN begeleiden het Bosnische politieapparaat en zouden het werk per 1 janua ri overdragen aan de Europese Unie. Die ordelijke overdracht lijkt nu in het gedrang te komen. Ais er geen akkoord wordt geslo ten over de door de VS gewenste immuniteit, houdt het werk van de VN in principe meteen op. Verder zijn er 17.000 soldaten in Bosnië actief in het kader van de door de NAVO geleide vredes macht SFOR. Het is niet duide lijk welke gevolgen het Ameri kaanse veto heeft voor de aan wezigheid van deze troepen. VN-baas Annan heeft de vijftien landen van de Veiligheidsraad opgeroepen de impasse te door breken. Voorzitter Pace van de coalitie voor het Internationale Strafhof vindt de Amerikaanse actie een dieptepunt NR. 42963 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 leiden - De Leidse Waterdagen: dat bete kent toch vooral muziek op het water. Een flink aantal bandjes voer zaterdag en zon dag van terras naar terras. Kleine onge makken zoals een schommelende boot, wisselende akoestiek en een stevige te der boot een hapje kon eten. leidse hore caondernemers toonden hier met kleine gerechtjes hun kookkunsten aan het grote publiek. Pagina Ri: Wind, zon, muziek en culinaire happen op Leidse Waterdagen Foto: Eric Taal genwind namen de muzikanten op de koop toe. „Met de Leidse Waterdagen wil len we het watertoerisme stimuleren", vertelt medeorganisator Peter Labruyère. „Het is jammer dat we dit weekend niet konden combineren met de Zuid-Holland se Waterdagen van vorige week. Ik hoop dat dat volgend jaar wel lukt." Wie niet van water houdt maar wel van lekker eten, hoefde niets te kort te komen. De Beestenmarkt was omgetoverd tot een tentencomplex waar iedereen met of zon- let opnemen lan vakantie vaak probleem HhbhHH Actiegroep naakt stadspark van grasveld eiderdorp trekt onnen uit voor veiliger verkeer ng Schalken t eindelijk ie barrière Stefan van Dijk: ampioen in en wespennest -Ij aHwBBHsH t Nederlands gezegde fin juli zonnebrand •wenst ieder op het land Buien oihout - De uit de zestiende jw stammende boerderij 'oghkamer aan de Jacoba van ierenweg in Voorhout is za- dagmorgen om half drie or brand verwoest. Het pand nde rand van de woonwijk >ogh Teijlingen zou binnen- flworden opgeknapt en ver- ïwd tot villa. De technische herche doet nog onderzoek arde oorzaak, maar volgens brandweer wijst alles op ndstichting. De nacht er- ir waren in Lisse drie bran- i binnen een uur tijd. Ook a wijst alles in de richting p brandstichting. lginaR2 fiPHoi - Een deel van het bkelcentrum Schiphol Plaza gisteren korte tijd afgesloten. |t gebeurde nadat bezoekers it hadden gekregen van prik- nde ogen. De marechaussee rmoedt dat iemand een busje Pperspray heeft leeggespo- L De brandweer zoog de •ht op om de overlast te be- •stuveen - Twintig bewoners A een flat in Amstelveen zijn "morgen vroeg geëvacueerd pvege een uitslaande brand ■een van de appartementen, n vuur ontstond omstreeks «rt voor vijf in een woning 'de vijfde etage. Door de gro- tookontwikkeling bleek het 'dig de omwonenden tijdelijk 'hun huizen te halen. Er vie- 11 geen gewonden. De oorzaak "og niet bekend. sao paulo/gpd - Of Brazilië de vijfde WK-titel ook aan Santo Expedito dankt blijft in het midden. Maar veel goed katho lieke Brazilianen schrijven de overwinning in de finale tegen Duitsland toe aan het bid prentje van deze heilige van de 'dringende zaken', die in de rust - toen het nog 0-0 stond - werden uitgedeeld op de Ave- nida Paulista in Sao Paulo. Daar - in het hart van de zes tien miljoen zielen tellende metropool - volgden tiendui zenden voetbalfans gisteren het finaleduel op een gigan tisch tv-scherm, net zoals in al le andere grote steden. Na het laatste fluitsignaal leek het alsof de oorlog in Brazilië uitbrak. In het hele land stelde een minuten aanhoudend con cert van donderbussen de trommelvliezen van oud en jong als nooit tevoren op de proef. Gedurende de hele dag hield een uitbundig sambacar naval de natie stevig in de greep. Voor miljoenen Brazilia nen, wit en zwart, was dit hét moment om elkaar duidelijk te maken dat het nog zo slecht niet is om als Brasileiro op aar de te komen. Het feestgedruis over het berei ken van 'absolute voetbalhege monie' strekte zich uit tot diep in het Amazonewoud. Zelfs in dianen gaven zich over aan spontane vreugdedansen en voelden hun Braziliaanse hart kloppen. Het met wereldtitels verwende Braziliaanse voetbalfans zijn uitzinnig van vreugde na de 2-0-zege op Duitsland. Met deze overwinning werd de vijfde wereldtitel binnengehaald. Veel Brazilianen hadden hun haardracht aange past aan het opvallende kapsel van Ronaldo, de absolute ster van dit WK. Foto: AP/Dario Lopez-Mills 2C02 UFA WORLD CUR KjDREA JAPAN land - waar tweede plaatsen niet tellen - zag gisteren groen geel van geluk. Zelfs honden waren uitgedost in de nationa le kleuren. De hele dag kregen tv-kijkers herhalingen van Bra ziliaanse doelpunten te zien onder het motto 'Je kan er niet genoeg van krijgen'. In de wijk Bento Ribeiro in Rio de Janeiro - waar de wieg van Ronaldo stond - aanschouw den duizenden het duel op een groot tv-scherm. De bevolking gaf vrij baan aan de emoties bij de twee doelpunten van hun idool. Sommigen kusten de grond. In Japan kreeg Ronaldo later de beelden voorgescho teld vanuit zijn geboortewijk. De matchwinnaar reageerde met een brok in de keel. Ook Rivaldo werd door tv-zender Globo vergast op live-beelden uit zijn geboorteplaats Paulista nabij Recife en aanvoerder Ca- fu hoorde via de satelliet hoe zijn vader de koude rillingen over de rug voelde lopen, toen hij de fel begeerde bokaal bo ven het hoofd tilde. Pagina Si: Lach is weer terug op gezicht Ronaldo boedapest-eindhoven/anp - Een ernstig busongeluk in het wes ten van Hongarije heeft in de af gelopen nacht zeker negentien mensenlevens geëist, onder wie twee kinderen. De slachtoffers waren Poolse toeristen. Volgens de politie liepen 32 personen verwondingen op. Velen van hen zijn er slecht aan toe. „Ie dereen aan boord is of omgeko men of gewond", aldus een woordvoerder. Het ongeluk gebeurde in de buurt van het Balatonmeer, een populaire vakantiebestemming. De bus raakte door nog onbe kende oorzaak bij een rotonde van de weg en sloeg over de kop, aldus de autoriteiten. Ook een Nederlandse touringcar was betrokken bij een ongeval. De 65 passagiers kwamen met de schnk vrij. In de nacht van zaterdag op zondag vloog de bus bij de Spaans-Franse grens in brand. Dat heeft de eigenaar van de bus, So lm ar Tours in Eindhoven, vanmorgen beves tigd. Alle passagiers hebben ordente lijk de dubbeldekker kunnen verlaten, aldus J.P. Adams, di rectielid van het bedrijf. Ook was er tijd om de koffers uit te laden, hoewel hier en daar rook schade was ontstaan. Het voertuig is grotendeels uit gebrand, zegt Adams. Naar de oorzaak van de brand wordt een technisch onderzoek ingesteld. De rookontwikkeling ontstond achterin de bus. De vakantie gangers waren op weg naar huis. Een andere bus haalde de gedu peerden op en reed hen terug naar Nederland. De omvang en indeling van de krant wordt deze zomer aange past. Met ingang van vandaag stopt de tweede Leidse pagina en wordt de berichtgeving uit Leiden, de randgemeenten en de Rijn- en Veens treek gecombineerd op drie regiopagina's. Vanaf maandag 22 juli wordt het regionieuws ge bracht op twee pagina's en wordt er een speciale Zomerpagina aan het regiokatem toegevoegd. De rubriek Geloof en Samenleving verschijnt nog op maandag, woensdag en vrijdag. Op overige dagen staat op deze pagina nieuws uit de Duin- en Bollen streek en op zaterdag een combi natie van kerkdiensten, medische diensten en de burgerlijke stand. De Mediapagina keert in septem ber weer terug in de krant. De hoofdredactie washington/dpa/rtr/anp - Op nieuw blijkt een groot Ameri kaans bedrijf met zijn boekhou ding te hebben geknoeid. Amu sementsconcern Disney meldde in zijn jaarrekeningen over 2000 en 2001 te lage winstcijfers. Te gen de regels trok het bepaalde afschrijvingen van de intemet- poot af. Disney spreekt van 'een rekenfout'. In 2001 maakte Disney een winst van 613 miljoen dollar, waar het bedrijf eerder 358 mil joen rapporteerde. Hét jaar daarvoor kwam de Califomische onderneming met een winst van 1,6 miljard. In werkelijkheid was het 2,2 miljard dollar. Diverse Amerikaanse bedrijven kwamen de afgelopen tijd in op spraak doordat hun boekhou ding niet klopte. Het begon met energiereus Enron die na ont hullingen over boekhoudkundi ge manipulaties failliet ging en accountantsconcem Arthur An dersen in zijn val meesleepte. Vervolgens manipuleerde tele- comconcem WorldCom zijn fi nanciële resultaten om te ver bloemen dat het in de rode cij fers was beland. En afgelopen vrijdag bleek dat ook Xerox, de Amerikaanse producent van ko pieermachines en printers, zijn omzetcijfers naar beneden moet bijstellen. Pagina Economie: Bush wil integriteit bedrijven herstellen door Ruud Sep alphen aan den run - Vice-voorzitter John Dost moet zich terugtrekken uit het bestuur van de LPF. En voorzitter Peter Langendam dient als enig overgebleven bestuurder een werkgroep om zich heen te formeren die ervoor zorgt dat de le denadministratie op orde komt en die voor november een nieuwe ledenverga dering uitschrijft. Met dat voorstel hoopt bemiddelaar Gerard van As de crisis bin nen de LPF te bezweren. De voormalige WD-wethouder uit Alphen aan den Rijn spreekt vanavond met fractieleider Mat Herben, Langendam, Dost en één of twee adviseurs over de crisis. De problemen waarmee de Lijst Pim For- tuyn nu worstelt, zijn volgens Van As kin derlijk eenvoudig. „Dost en Langendam hebben samen met Pim de partij opge richt en willen de band met de partij niet kwijt. Zij hebben op zich geen ruzie met de partij. Maar vice-fractieleider Ferry Hoogendijk heeft de boel op scherp ge zet. Hij heeft meteen een ramkoers geva ren door te dreigen dat als Dost en Lan gendam niet opstappen, de fractie zich zal afscheiden. Dat is erg dom geweest. Zo moet je niet met die jongens omgaan. Dost is een goeie lobbes, een vrij simpele jongen en nogal emotioneel. Op zo'n dreigement reageert hij met 'rot dan maar op'." Met zijn voorstel om in ieder geval Langedam voorlopig te laten zitten als voorzitter, gaat Van As lijnrecht in te gen zijn vice-fractieleider. Maar dat is volgens Van As meer een probleem van Hoogendijk dan van hemzelf. Ach, hij is nog nog vice-fractieleider zolang hij dat nog is, als je begrijpt wat ik bedoel. Dit kan natuurlijk niet zo blijven. Met zijn voorstel om de verkiezing van een nieuw bestuur uit te stellen tot no vember, hoopt Van As niet alleen de hui dige crisis te bezweren, maar tevens toe komstige problemen te voorkomen. Door de chaos bij de ledenadministratie hebben nog niet alle LPF-leden contribu tie kunnen betalen. Hierdoor zit de partij met het probleem wie er op de ledenver gadering van woensdag wel en geen stemrecht hebben. „Je loopt daardoor het risico dat een juridisch scherpslijper naar de rechter stapt en de besluiten van de ledenvergadering nietig laat verklaren. En dan ben je nog verder van huis. Pagina Binnenland: Crisis in LPF is funest voor partij en fractie Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel NaamDMDV Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 Z kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (l.v.m. oor Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automatische betaing s min Handtekening. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden wwrw.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1