WK VOETBAL Troostfinale kent alleen winnaars Het grote rotten kan beginnen Bij Duitse fans stromen geen verliezerstranen Zwakste schakel: Humberto Tan sr teal Madrid |fil Veel stadions maar veel te weinig clubs in Japan en Zuid-Korea Zeker voor Turkije hoeft het niet bij deze ene uitschieter te blijven Ronaldinho Belgisch team ortiefste het WK «liefdadige 'Denen helpen jartpatiënt Anthuenis gaat Belgisch elftal trainen N CIJFERS =- maandag 1 JULI 2002 bale ritsland - Brazilië 0-2 (0-0). 67. Ro- Ido 0-1, 79. Ronaldo 0-2. Scheids- :hter: Collina (Ita). Toeschouwers: f,029. Gele kaart: Roque Junior (Bra- ié), Klose (Duitsland). li derde plaats lid-Korea - lurkije 2-3 (1-3). 1. Sükür 1, 9. Lee Eul-yong 1-1, 12. Mansiz 1- 32. Mansiz 1-3, 90. Song Chong-gug Scheidsrechter: Mane (Koe). Toe- ïouwers: 63.483. Gele kaart: Lee |-yong (Zuid-Korea), Rüstü, Mansiz irkije). TOPSCORERS Ronaldo (Brazilië) 8, 2. Klose (Duits- d), Rivaldo (Brazilië) 5, 4. Tomasson jnemarken), Vieri (Italië) 4, 6. Raul janje), Pauleta (Portugal). Bouba Di- (Senegal), Wilmots (België), Morien- p (Spanje), Robbie Keane (Ierland), >on (Zwe), Ballack (Duitsland), knsiz (Turkije) 3, 15. Hierro (Spanje), femoto (Japan), Gómez (Costa Rica), San Sas, Umit Davala (Turkije), Cue- li (Paraguay), Borgetti (Mexico), Henri imara (Senegal), McBride, Donovan ferenigde Staten), Owen (Engeland), laldinho (Brazilië), Ahn (Zuid-Korea) 128- Fadiga, Diao (Senegal), Morales, rlan, Recoba, Rodriguez (Uruguay), jma, Eto'o (Kameroen), Holland, Br- Duff (Ierland), Jancker, Linke, ineider, Bierhoff, Bode, Neuville iitsland), Batistuta, Crespo (Argenti- Fortune, Tebeho Mokoena, Nom- McCarthy, Radebe (Zuid-Afrika), ta Cruz, Arce, Campos (Paraguay), ^mpbell, Beckham, Heskey, Ferdi- nd (Engeland), Alexandersson, An- rs Svensson (Zweden), Mendieta, Va- on (Spanje), Cimirotic, Acimovic lovenië), Roberto Carlos, Edmilson, mor (Brazilië), Korkmaz, Emre Belo- glu, Sükür (Turkije), Blanco, Torrado lexico), Wright, Wanchope, Parks Dsta Rica), Walem, Sonck, Van der >yden (België), Suzuki, Nakata, Mori- ima (Japan), Chong Gug Song, Eul mg Lee, Hwang Sun Hong, Sang Chul o, Park Ji-Sung, Seol Ki-Hyeon, Jung ran (Zuid-Korea), Karpin, Sitsjev, Be- stnik, Titov (Rusland), O'Brien, Ma- s (Verenigde Staten), Aghahowa (Ni- ia), Olie, Rapaic (Kroatië), Delgado, mdez (Ecuador), Bouzaiane (Tunesië) leto, Rui Costa (Portugal), Romme- hl (Denemarken), Del Piero (Italië), sadebe, Zewlakow, Kryszalowicz (Po- i)l. jen doelpunten: Jorge Costa (Portu- Agoos (Verenigde Staten), Puyol anje). door Henri van der Steen Yokohama - Joseph S. Blatter, de president van de FIFA, wil niet meer dat arbitrale trio's nog langer bestaan uit lieden die el kaar nog nooit eerder hebben gezien. „Het WK is geen podium voor experimenten", kakelde Blatter afgelopen week, voorbij gaand aan het feit dat het WK in Korea en Japan in zijn geheel een experiment was. Een mis lukt experiment. Vijftien stadions wilde Japan bouwen voor het WK, tot Korea ineens de co-gastheer werd. Bei de landen besloten tot het bou wen van tien stadions elk. Veel te veel, signaleerde de FIFA. Maar toen was het toernooi al halverwege. De FIFA had het WK nooit aan Japan en Korea moeten gunnen, zeker niet aan Japan. In 1994 werd in de VS gespeeld, zoge naamd om het voetbal daar de definitieve doorbraak te gun nen. Maar het voetbal in Ameri ka is nog altijd een kleine sport; dit jaar werd de competitie weer met twee profclubs ingekrom pen; er zijn er nu nog tien. Geld is de drijvende kracht van de FIFA, niet de oorspronkelijke doelstelling, het promoten van het voetbal. Het was daarom vo rige week ronduit huichelachtig van Blatter om de nationale bonden op te roepen hun com petities in te krimpen. Op de vraag wat er met door hem ver zonnen fluttoemooien (Confe derations Cup, WK voor club teams) gebeurt, wist meneer de president wel een antwoord. Die moeten doorgaan! „We hebben verplichtingen aan onze spon sors". Het WK voetbal was al uitge groeid tot een monster met sinds 1982 in Spanje 24 in plaats van zestien en sinds 1998 in Frankrijk 32 ploegen. Daar kwam deze keer het bizarre be sluit bij om het toernooi in twee landen te houden. Korea heeft volgens alle ooggetuigen voor een geweldige sfeer gezorgd, dat kan van Japan niet worden ge zegd. De organisatie was uitste kend, afgezien van het feit dat bijna niemand een woord En gels sprak, maar de sfeer was net zo bedroevend als het ni veau van de meeste wedstrijden. Japan werd het land van Rijzen de Ergernis. De ergernis zal nu overslaan op de Japanse belastingbetaler die zal moeten bloeden voor het waanzinnige besluit om tien nieuwe stadions te bouwen in een land waar het voetbal eigen lijk pas net van de grond is ge komen. Geleid door opportunis me en provinciaal chauvinisme werd voor liefst 4,5 miljard dol lar gebouwd, drie keer zo veel als het hele WK van Frankrijk kostte. Dat is veel geld voor een instortende economie. Het Japanse ego diende echter gestreeld en dat gebeurde met het bouwen van inderdaad fa belachtige mooie, maar op de gekste plaatsen neergezette sta dions. Eentje in Miyagi, waar het dichtsbijzijnde station op vijftig minuten lopen ligt. Eentje in Shizuoka, in de wildernis op vijftig kilometer van de stad. Eentje in Saitama, ook al op een door God en iedereen verlaten stuk grond. Wat er met de stadions gebeurt? Voetbalclubs zijn er te weinig in Japan en Korea, bovendien be schikken die clubs al over een accommodatie. Typisch genoeg heeft de hoofdstad Tokio (net als Seoul trouwens) zelf geen voetbalclub binnen de stads grenzen. Voor veel stadions is de toekomst daarom ongewis; het grote rotten kan beginnen. n haag/gpd - De jacht op Ro- ildinho is geopend. De 22-jari- speler van wereldkampioen eg azilië speelt nu nog voor Paris q Germain, maar daar heeft de ïaakmaker van het WK zijn ,0[ igste tijd gehad. Real Madrid -e de eerste club die zich voor de lt nvaller heeft gemeld. De win- ur van de Champions League te left 37 miljoen euro voor Ro- 1 ildinho over. ls fkohajwla/dpa, anp - De we- etbalbond FIFA heeft be ten dat de Fair Play-prijs dit naar België gaat. P grond van het aantal gele en =fde kaarten, het gedrag van de lelers en hun supporters wordt fepaald welk land de Fair Play- I rijs krijgt. Op de tweede plaats L tidigde Zweden, Japan werd erde. Blgië krijgt voor vijftigduizend Dilar aan sportuitrustingen die Ir beschikking moeten worden ïsteld aan de voetballende D0tuo/DPAHet Deense voetbal taal heeft kleding en andere "pullen ter beschikking gesteld oor een veiling voor een acht jarige Japanse hartpatiënt, ïder meer shirts en broekjes zijn gedragen tijdens WK- lels worden voor het goede loei geveild. De Denen, die uit- pschakeld in de achtste finales fgen Engeland (3-0), ontdekten i veiling via de teamarts, die ibij het spelershotel in Japan initiatiefnemers om steun g vragen. Inmiddels is, nog jor de veiling, de helft van het podigde bedrag (373.000 eu- voor een operatie in de Ver- igde Staten binnen. door Peter van Duyl daegu - Het was een officiële wedstrijd, maar uiteindelijk ken de het duel geen verliezer. Hoe wel Turkije zaterdag het brons in casseerde door Zuid-Korea met 3- 2 te verslaan, vierden de spelers van beide selecties na afloop met de armen om eikaars schouders hun opmerkelijke prestaties tij dens het wereldkampioenschap. Juni 2002 zal in de voetbalge schiedenis altijd worden herin nerd als de maand waarin Turkije en Zuid-Korea zich een plaats in de mondiale top verwierven. Overmand door wisselende ge voelens struinde Guus Hiddink na de troostfinale over het veld van het immense Daegu Main Stadium. Nog één keer genoot de Nederlander van het Zuidko- reaanse enthousiasme en de toejuichingen vanaf de tribune. Hij werd zelfs gejonast door zijn ploeg. Maar net als vier jaar te rug met Oranje baalde Hiddink oprecht van de gemiste podi umplek. Toch was hij realistisch genoeg om niet te lang stil te staan bij de constatering dat het brons Zuid-Korea door de vingers was geglipt. Ook de vierde plaats voelde als goud. Een voetbal toernooi zorgde voor een soort sociaal-culturele revolutie in een land, dat tot voor kort zwoer bij aloude gewoonten en tradities. De onverwachte successen van Hiddinks rode furie bezorgden de Koreanen niet alleen een maand lang feest, maar ook meer aanzien, trots en zelfbe wustzijn. Dat Zuid-Korea het brons mis liep, mocht het zichzelf aanre kenen. De Koreanen liepen ook zaterdag tegen Turkije weer over van goede wil en werklust, maar gingen in verdedigend opzicht een paar keer kinderlijk naïef in de fout. Direct na de aftrap verslikte uit gerekend de ervaren Myung-Bo Hong (meer dan 130 interlands) zich in de bal, waarna Hakan Sükür zijn eerste goal van het toernooi kon maken. De treffer van de Turkse vedette, al na elf seconden gescoord, was het snelste doelpunt ooit op een WK. Sükür brak het oude record van de Tsjechoslowaak Vaclac Masek, die in 1962 na vijftien se conden raak schoot tegen Mexi co. Ongewoon leuk De openingszet van Sükür bleek de inleiding tot een ongewoon leuke troostfinale. De wedstrijd om de derde plaats heeft in de regel niets om het lijf, maar zo wel Turkije als Zuid-Korea be schouwde het brons overduide lijk niet als troostprijs. Binnen tien minuten had Eul-Young Lee met een prachtige vrije trap voor de gelijkmaker gezorgd, maar op aangeven van Süktir zorgde Ilhan Manzis er met twee doelpunten voor dat de Turken halverwege op een 3-1- voorsprong stonden. In de rust schraapten Hiddink en zijn manschappen de laatste restjes energie bij elkaar en laadden zich nog één keer op voor drie kwartier hartstochte lijk voetbal. De Turkse doelman Rüstü Recber maakte echter duidelijk waarom kenners hem nomineerden voor het ideale WK-elftal. Zuid-Korea kreeg kansen genoeg, maar slechts eenmaal moest Rüstü zich nog gewonnen geven. Ver in bles suretijd hobbelde een schot van Chong-Gug Song, van richting Guus Hiddink gaat bij zijn spelers op de schouders. Zuid-Korea werd vierde op het WK in eigen land. Foto: AP veranderd door Du-Ri Cha, langs de grabbelende vingers van de Turkse doelman: 3-2. Mijlenver Het waren dus de Turken die na afloop de bronzen medailles omgehangen kregen en ook de ploeg van bondscoach Senol Günes presteerde daarmee mij lenver boven het verwachtings patroon. Turkije geldt al een aantal jaren als een soort outsi der, maar nu pas moet het als voetbalnatie echt serieus wor den genomen. Eerst zette Gala- tasaray het Turkse clubvoetbal op de kaart en tijdens het WK loste ook de nationale ploeg ein delijk zijn belofte in. Turkije moet in staat worden ge acht ook de komende jaren een vooraanstaande rol te spelen. Gezichtsbepalende spelers als Bülent Korkmaz, Tugay en waarschijnlijk ook Hakan Sükür zullen het WK van 2006 in Duitsland niet halen, maar de smaakmakers van Turkije heb ben de toekomst. Fatih Akyel (24), Yïdiray Bastürk (23), Hasan Sas (25) en Ilhan Mansiz (26) zullen het hart vormen van het team, dat graag wil bewijzen dat de derde plaats van het WK 2002 geen uitschieter is geweest. Duitse supporters volgen de verrichtingen van de Mannschaft op een groot Hamburgs tv-scherm. Foto: Reuters door Wierd Duk berlijn/gpd - Het "Wonder van Yokohama' bleef uit, maar nie mand die er in Duitsland werke lijk om leek te malen. Kort na de verloren WK-finale stromen Duitse fans de Kurfürstendamm in Berlijn op, schreeuwend, zin gend, toeterend, zwaaiend met reusachtige driekleuren. Vrolijk mengen ze zich met uitgelaten Brazilianen, die hun eigen dans- feestjes vieren. Heeft Duitsland dan niet zojuist verloren? „Ja wel, maar we zijn Vïzeweltmeis- terlegt een man uit, die zich in het shirt van sterspeler Michael Ballack heeft gehesen. „Daarom zijn we zo blij, we zijn verder ge komen dan iemand voor moge lijk had gehouden". Vier weken lang telde in Duits land alleen de overwinning. Of die nou met goed of met onaan trekkelijk voetbal - zoals de Duitse ploeg dat grote delen van het toernooi speelde - werd be reikt, dat was niet belangrijk. Maar nu Duitsland als tweede eindigt, blijkt verliezen ineens ook heel eervol. Het ZDF heeft een item klaarliggen over 'grote nummers twee' waarin we on dermeer een mooi huilende Ma- radona te zien krijgen, die in 1990 de finale tegen Duitsland verloor. Zonder het Nederlands elftal te noemen vermeldt de presentator dat er 'vice-wereld- kampioenen zijn geweest, die bij het publiek erg geliefd waren'. Voor de fans in Berlijn zijn die pogingen het verdriet te ver zachten helemaal niet nodig. Zij zijn sowieso goedgemutst en nemen in het centrum alvast een voorschot op de Love Para de. Dat de nationale held 'OUi' Kahn, de onverslaanbaar geach te doelman, uitgerekend in de finale een kostbare blunder maakte, maakt hem er in de ogen van de duizenden feest vierders alleen maar sympathie ker op. Evenals 'der Rudi' overi gens, de populaire teamchef 'Ruuuuudi!' Voller kan ook niet meer stuk. „In 2006, in eigen land, worden we met Rudi we reldkampioen", schreeuwt een jongen. Maar zijn vriend, een Turk, weet wel beter 'Turkije natuurlijk'". Berlijn heeft de afgelopen we ken een grote etnische saamho righeid laten zien. Het aantal ge deelde Duits/Turkse en Duits- Braziliaanse vlaggen op straat was opmerkelijk. Woordvoer ders van de Turkse gemeen schap waren in hun nopjes met de feestelijkheden rond het voetbal en dankten de bevolking van Berlijn. Ook in andere ste den mengden de verschillende nationaliteiten zich zonder pro blemen. DE MOS DE tegenstelling had nauwelijks groter kunnen zijn. Ronaldo kroonde zichzelf door zijn twee doelpunten in de fina le toch nog tot de absolute ve dette van het wereldkampioen schap. Oliver Kahn daarentegen werd van de beste doelman van de wereld in één klap de tragische antiheld van het toernooi. Toch vind ik dat de Duitsers goed hebben gespeeld, met name in het eerste uur. Het feit dat zij bijna zeventig procent balbezit hadden, zegt natuurlijk wel iets. Ze hebben alleen verzuimd te scoren. Dat is hen uiteindelijk opgebroken. In mijn ogen hebben ze het wegvallen van Ballack niet vol doende kunnen opvangen. Hoewel Schneider het op zijn plek uitstekend deed, zag je toch dat het evenwicht wat ver stoord was. De automatismen ontbraken. Dat leidde er ook toe dat Klose volkomen onzichtbaar was. Tot de eerste goal van Ronaldo kon het alle kanten op. Zowel Brazilië als Duitsland kreeg kansen, beide ploegen raakten ook het aluminium. Maar na het doelpunt van Ronaldo was het wachten op een tweede, zelfs een derde treffer. Het was trouwens een buiten gewoon on-Duitse goal die de Mannschaft om de oren kreeg. Het begon ermee dat Hamann voor zijn eigen zestien de bal aan Ronaldo verspeelde. En dan dat dramatische moment van Kahn. Als hij zo'n blunder tegen Hamburg of Freiburg maakt, haalt iedereen zijn schouders op. Maar nu over komt het hem op het hoogte punt van zijn carrière. Vreselijk, zoiets gun je niemand. Tegelijkertijd ben ik erg blij voor Ronaldo, die van zo ver is teruggekomen. Dat is ook een succes voor Sco- lari die altijd in hem is blijven geloven. Hoewel hij wist dat hij er in eigen land om verketterd zou worden, heeft de Brazili aanse bondscoach het aange durfd om Romario thuis te la ten. Ook zijn beslissing om halver wege het WK Kleberson in te zetten heeft vrucht afgeworpen. In de groepsfase speelde Brazi lië zonder middenveld, daarna was er veel meer balans. Kle berson bleek een echte aan winst, een speler met een ge weldige actieradius. Al met al werd de finale gisteren in Yokohama een mooie bekro ning van een toernooi dat mij van de eerste tot de laatste mi nuut geboeid heeft. Letterlijk omdat ik voor het eerst alle wedstrijden heb gezien. Ik heb het WK ditmaal via de televisie gevolgd. Sinds '74 ben ik steeds zelf aanwezig geweest, dan mis je altijd wel een paar duels omdat je aan het reizen bent. Dat de finale veel leuker was dan vier jaar geleden, is ook een verdienste van Pierluigi Collina. Als hij fluit, weet je dat het met de arbitrage wel snor zit. Hij heeft een goede uitstraling, kent de spelers bij naam, hij praat met ze en kan op het juis te moment ook met ze lachen. Daardoor heerste er tijdens de finale een opvallend aangena me sfeer op het veld. Collina is voor mij een van de grote ster ren van dit WK SPELENDERWIJS EE onvergetelijke momen- 1 leverde het WK nog op, het Ivan Korea natuurlijk. Zater- l vormden na de erewed- Hjd tussen Korea en Turkije spelers hand in hand een tmt om het fantastische thuis- ubliek te bedanken. Het was vJn ontroerend mooi moment, jjlle Menschen werden Brüder! et )n n hoogtepunt was dinsdag, >sv Korea-Duitsland, de woord je ('oh-oh-oh-oh'), massaal e eegezongen versie van Ode j die Freude, het monumen- e gedicht van Friedrich Schil- op muziek gezet door Lud- g van Beethoven, die er zijn gende symfonie mee afsloot, assieke klanken in een voet- ilstadion, niet ten gehore ge- - acht door een cd van de orga- ^atie maar door het Koreaan se publiek zelf. Ode aan de te genstander? Hoe anders was het gisteren bij de finale in Yokohama. Het was niet ongezellig, maar van een zinderende sfeer, die de wed strijd verdiende, was geen spra ke. Vrijwel het gehele stadion was gevuld met Japanners, van het nieuwsgierige type. Zoals mensen vroeger naar de kermis gingen om de vrouw met de drie borsten te zien. Van de Aziaten zijn we voorlo pig echter niet verlost, temeer daar zelfs de FIFA roept dat het WK een geweldig succes is ge worden. Dat komt Peter Velap- pan wel goed uit. Hij is de se cretaris van de Aziatische voet balbond. Velappan verklaarde zaterdag in een interview dat nu China aan de beurt is. „Chi na is de ideale gastheer voor het WK van 2014. Volgende maand is er een vergadering en zal ik China aanmoedigen zich kan didaat te stellen." Maar de Chinezen hoeven het, wat Velappan betreft, niet al leen te doen. „Thailand, Malei sië, Singapore en ook Vietnam kunnen meedoen met China. Die landen liggen op minder dan twee uur vliegen van el kaar, minder dan de speelste den in de VS in 1994 uit elkaar lagen". Met Sepp Blatter als FIFA-baas - die veel vriendjes heeft in Azië - maakt Velappan nog kans ook met zijn plan. Blatter is een ty pe dat de zaken naar believen door elkaar haalt. Ode an die Freude? Ode an die Freun- den...? Henri van der Steen brussel/belga - Aimé Anthuenis is de nieuwe bondscoach van België. De 58-jarige trainer on dertekende zaterdag een con tract met de Belgische voetbal bond (KBVB) tot 31 december 2004. Anthuenis komt van An- derlecht, de club die zaterdag direct een nieuwe trainer pre senteerde, Hugo Broos. Anthuenis moet de Rode Dui vels eerst door de kwalificaties en vervolgens eventueel door het hoofdtoernooi van het Euro pees kampioenschap 2004 in Portugal leiden. Anthuenis volgt Robert Waseige op. Die wordt trainer van Standard Luik. Was eige reikte met België tot de achtste finales op het wereld kampioenschap. Daarin bleek Brazilië te sterk. Het laatste schot is gelost, de laatste bal getrapt. Het WK zit erop. Tijd dus voor de laatste, allerlaatste conclusies. Beste speler van het toernooi: Ronaldinho (Brazilië). Beste speler van de finale: Bemd Schneider (Duitsland). De zwakste schakel: Studio Sport-presentator Humberto Tan. Grootste zeurkous: Luis Figo (Portugal). De meest overbodige man op het WK De kapper van David Beckham. Opmerkelijkste uitspraak: „Het hoogtepunt van dit WK? De openingsceremonie". Was gete kend Franz Beckenbauer. Domste uitspraak: „De herver kiezing van Sepp Blatter is een zege voor de democratie". Was getekend Anton Geesink. De meest overschatte spelen David Beckham. De meest onderschatte spelen Sang-Chul Yoo (middenvelder Zuid-Korea). Grootste blunden De fout van de Engelse doelman David Sea man in de wedstrijd tegen Brazi lië. Grootste komediant: Sepp Blat ter. Medelijden-met: de overhem den van de immer zwetende Spaanse bondscoach Jose Anto nio Camacho. Leukste wedstrijd: Spanje-Ier- land. Slechtste wedstrijd: Duitsland- Paraguay. Leukste ploeg: Zuid-Korea. Saaiste ploeg: Rusland. Leukste surprise: Zuid-Korea. Meeste wilkracht: Mare Wilmots (België). Minste wilskracht: heel Portugal. Beste coaches: Guus Hiddink (Zuid-Korea) en Rudi Voller (Duitsland). Slechtste coaches: Giovanni Trapattoni (Italië) en Jose Anto nio Camacho (Spanje). Meest gemist: de doelpunten van Ruud van Nistelrooij. Minst gemist: de tv-interviews met Edgar Davids. Mooiste doelpunt: de uithaal van Uruguay-verdediger Dario Rodriquez in de wedstrijd tegen Denemarken. Mooiste actie: Ilhan Mansiz (Turkije). In de poulewedstrijd tegen Brazilië fopte de Mansiz Roberto Carlos met een weerga loze truc waarbij hij de bal met de hak over de Braziliaan heen wipte. Mooiste aanval: De gelijkmaker van Senegal tegen Denemarken. De aanval begon op de eigen helft en liep slechts over vier stations. Schwalbekoning: Miroslav Klose (Duitsland). Grootste teleurstelling: de bles sure van Zinedine Zidane. Grootste tegenvaller Engeland- Brazilië. Grootste verliezers: Argentinië en Frankrijk. Nooit verwacht: zelfs Oliver Kahn maakt wel eens een fout. Ontroerend: De verbroedering van de Turkse en Zuid-Koreaan- se spelers na afloop van de wed strijd om de derde en vierde plaats.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19