Lach keert terug op Ronaldo's gezicht out doelman Kahn beslist 'gekke' finale bankzitters van vroeger staan nu op het veld 2C02 H uijff: WK el vergeten Titi tini: arbiters liter het doel WK TRIBUNE K bracht krachtvoetbal, discipline, tactiek en teamspirit, maar de poëzie is verdwenen Brazilië wereldkampioen aan de hand van lang gekweld Fenomeen door Henri van der Steen Yokohama - De wereld lachte, Ronaldo huilde. De jongen die het WK van Zuid-Korea en Japan zowat in zijn eentje redde van een blamage, stond de laatste minuten van de wedstrijd tegen de dug-out aan geleund, tranen van emotie verbergend. Hij had er twee gemaakt, nóg twee! 'Het Fenomeen' besliste de finale: Bra zilië 2, Duitsland o. Ze noemen hem zo, Het Feno meen. Zijn roepnaam kreeg hij van zijn moeder, die de dokter, Ronaldo geheten, na een moei lijke bevalling zo dankbaar was dat ze haar zoon naar hem noemde. Vader was, volgens de verhalen waarin het woord drugs terugkeert, in geen velden of wegen te be kennen. Ook het WK van 2002 zal Ronaldo zich als een moei lijke bevalling herinneren. Twee, eigen lijk vier jaar van ellende gingen eraan vooraf. Giste ren kwam de totale ontlading. Hij had er al zes gemaakt in de vorige zes wedstrijden, in de fi nale kwamen er nog twee bij. „Ik ben emotioneel, zo blij, ik begin nu pas te begrijpen wat er is gebeurd", zei hij een halfuur na afloop. Toen waren de tranen gedroogd en was hij alweer in staat te la chen. Vier jaar geleden mislukte zijn missie. Vlak voor de WK-fi- nale tegen Frankrijk moest hij naar het ziekenhuis, met vreem de stuiptrekkingen. Hij speelde, maar liep als een zombie over het veld en Brazilië verloor met 3-0. Ronaldo's dag leek gisteren weer te gaan mislukken, maar werd een feest. Voor rust kreeg hij drie kansen. Het steekballetje van Ronaldinho was iets te traag en met zijn stappen kwam Ro naldo niet goed uit, zodat hij het met buitenkant links moest doen, waarschijnlijk ook uit angst of respect voor Oliver Kahn. Bij de tweede kans leek hij ook al geen zin te hebben in een duel met de Duitse keeper. In de extra tijd van de eerste helft haalde hij links hard uit, op het lichaam van Kahn. Zijn dag lukte uiteindelijk toch en hoe! Op z'n Duits heroverde hij een bal op Hamann, op z'n Braziliaans gaf hij Rivaldo de kans. De links- poot haalde uit, Kahn liet de bal los, Ro naldo was er als de kippen bij: 1-0. Ook bij de 2-0 was Ri valdo de man van de assist, nu zonder de bal aan te ra ken. Rivaldo liet een pass van Kleberson lopen, Ronaldo achter hem controleerde en passeerde Kahn. Hij bleek dus weer zo on voorspelbaar als zijn coiffures van de laatste tijd, hoewel hij met zijn spel heel wat meer bekoort dan met zijn gehannes met de tondeuse. Maanden en maanden zag het ernaar uit dat hij het WK niet eens zou halen. Na de wedstrijd bedankte hij daarom niet alleen God en zijn familie. „Maar bo venal wil ik iemand bedanken die hier niet is: mijn fysiothera peut. Hij heeft ervoor gezorgd dat ik kon spelen". Tijdens de eerste WK-wedstrij- den zag je hem zijn gebrek aan fitheid en ritme aan, hoewel hij wel elke keer scoorde. Maar hij kwam eraan, want bij vlagen FIFA WORLD CUP K^REAjAPAN Stefan van Dijk ierste bij IK wielrennen 6 Henman Hill wrst nu al lit zijn voegen celona - Johan Cruijffis onder de indruk geraakt het wereldkampioenschap tbal. „In augustus spreekt nand meer over dit toer- zei de oud-trainer voor amera van de NOS. „Brazi- i de verdiende winnaar, ïkrijk was in 1998 beter. Bij iVK waren er geen echte ren." In de ogen van de estro' profiteerden de Brazi- en voornamelijk van de fou- bij de tegenstanders. „Het te doelpunt van Ronaldo geen superactie, maar een )lg van fouten in de Duitse ■lediging en van doelman o - Een deel van zijn plan is - jopenbaard, maar Michel ini heeft zaterdag uitgebreid jelicht wat hij voor ogen met zijn voorstel voor een lieuwde arbitrage in het Lial. De oud-sterspeler van ranse elftal wil experimen- met twee extra scheids- ters, die de wedstrijd ach- doelen volgen. Zij moe- ioral letten op overtredin- en schwalbes in het zes- ietergebied. Het opmer- van buitenspel blijft een voor de assistent-scheids- Wite'rs aan de zijlijn. In het uik van videobeelden tij- s de wedstrijden ziet de g isman niets. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het sportseizoen is voorbij. Noordwijker Ruud Bröring, trainer van FC Lisse, blikt als laatste regiogenoot terug op het WK voetbal. Ik ben het niet zo vaak met het orakel eens, maar dit keer sluit ik mij aan bij de woorden die Johan Cruijff gis teren op televisie sprak. Hoe is het mogelijk dat zoveel men sen het een goed, aantrekkelijk WK noemen Ik vond het een pover kampioenschap en miste Nederland. Ik weet zeker dat ze geen gek figuur hadden ge slagen tussen de rest van de deelnemers. Het WK heeft ook geen terechte kampioen gekre gen. De Braziliaanse ploeg be stond voornamelijk uit ego- centrentische voetballers, ze gokten telkens op individuele hoogstandjes. Van goed, ver zorgd voetbal was nooit sprake. En hoe is het toch mogelijk dat de tegenstan ders niets on dernemen te gen die opko- rtiende backs van Brazilië? Ze hebben het gehaald door een puntertje en een enkele scheidsrech terlijke beslis sing die in hun voordeel uitpakte. Het echte frivole mis te ik. Maar natuurlijk viel er nog wel een beetje te genieten. Van de vele verrassingen en van de grote werklust die som mige landen aan de dag leg den. Wat me het meest opviel, was dat het spelletje pas ge speeld werd als er een goal viel Daarvoor was het vaak saai. Pas als er een bal in het net lag, begon de wedstrijd echt. Het summum zagen we in de kleine finale. Het eerste doel punt viel al na een paar secon den en daarna ontwikkelde zich een fantastische wedstrijd, heerlijk om te zien. Daarom moet er volgens mij iets veran deren, zodat er makkelijker goals gescoord worden. Ze moeten iets verzinnen, de doe len groter maken bijvoorbeeld. Toen mij ooit werd gevraagd waarom ik niet was gaan bas ketballen, zei ik dat dat was omdat er te makkelijk ge scoord werd, je kan er als ver dedigende partij weinig tot niets tegen doen. Maar bij voetbal is het nu naar de ver keerde kant doorgeschoten. Het is inmiddels te lastig doel punten maken. In dat klimaat is het ook mogelijk dat zo'n pover ploegje als Duitsland doorstoomt naar de finale, zonder goed te voetballen. De spelregels zijn dringend aan herziening toe, net als het standpunt van de FIFA ten aanzien van elektronische hulpmiddelen voor de scheids rechter. We kunnen niet meer zon der die din gen, dat is tijdens dit toernooi eens te meer aange toond. Maar ik heb er een hard hoofd in, Iwor. Want ik heb nog steeds geen enkele de biel bij de FIFA horen pleiten voor elektronica. Maar het allerbelangrijkste vind ik dat we moeten lijf ken hoe we het spel weer aantrekkelijk kunnen maken. De kern daar bij lijkt mij dat het egoïsme moet verdwijnen. Hetgddt er niet om om ten koste van alles te winnen. De spelers moeten zelf genieten van hun sport en respect voor elkaar hebben. Dat ben je ook zo af van kwa lijke fenomenen als schwalbes en balletje-wegschieten-na- een-overtreding. Wat dat be treft kan iedereen een voor beeld nemen aan Hakan Sükiir, die na de wedstrijd om de derde plaats Turken en Ko- reanen bij elkaar riep om een grote, gezamenlijke ereronde over het veld te lopen. Dat is zoals het volgens mij altijd zou moeten. maandag 1 JULI 2002 SPORT iel Henri van der Steen ve ohama - De voetballers van tegenwoordig ver wen miljoenen en ze worden vereerd als pop- |ren. Het leidt makkelijk tot de gedachte dat ze wel heel goed zullen zijn. Helaas is dat niet geval. Sterker: de indruk van het WK 2002 is er van afnemende balvaardigheid en creativiteit, veel passeerbewegingen heeft het WK opgele- waar zogenaamd de beste voetballers ter "eld hun kunnen komen vertonen? De meest ulaire passeerbeweging is de volgende: je stelt de bal voorbij je tegenstander en loopt ver ens tegen hem op, waarme je aldoende de ob- ctie forceert. Free kick! d-Korea was volgens velen de grote verrassing 'het toernooi. Wie zich een zaterdag opsluit in ^deo-kamer en alle wedstrijden van de sympa- Koreanen nog eens rustig bekijkt, heeft op leinde van de dag niet alleen vierkante oogjes, maar toch ook een iets minder vrolijk oordeel dan gemiddeld is verkondigd. Je kijkt dan zonder de spanning van live-wedstrijden - en dus de vraag hoe het zal aflopen. Bovendien heb je geen 'last' van de sfeer en het doorgaans chauvinistisch-en thousiaste getater van de dienstdoende tv-verslag gever. Je kunt je helemaal concentreren op mooie voetbalmomenten. Mooie voetbalmomenten hadden ook de Korea nen niet zo geweldig veel te bieden; zaterdag avond lieten ze in de troostfinale in feite in een halfuur meer zien dan in de zes keer anderhalf uur ervoor. Maar in het duel met de Turken was de echte druk er natuurlijk ook af. Over de Koreanen verder geen slecht woord, over Guus Hiddink helemaal niet. Die heeft het gewel dig gedaan hoewel ook hij minder aanvallend speelde dan hij graag wilde beweren. Hiddink speelde slim, naar de (beperkte) mogelijkheden van zijn ploeg. Vaak met de snelle, stijle bal naar voren, maar wel altijd voldoende mannen achter de bal. Dat was het WK van 2002, de gecontroleerde aan val. De ploegen die het best de omschakeling kon den maken (vooral van balverlies naar balbezit) waren het meest succesvol. In voetbaltechnisch opzicht was het toernooi een sof. De nivellering moet zorgen baren, want als het voetbal zich verder evolueert als een krachtsport, krijgt de echte liefhebber nog maar weinig te zien. Het was al afgelopen met het type Piet Keizer, maar nu dreigt ook al het type Figo ten onder te gaan. Er is een chaos ontstaan in de klassieke hiërarchie en de vraag is niet of het met die hiërarchie nog ooit goed komt. De vraag is of er nog ooit andere WK's gespeeld zullen worden, waar de nadruk wel op het echte voetbal ligt. De Koreanen hebben wel een trend gezet. Een exquise voorbereiding, conditioneel extreem goed bewapend en totaal gefocust op die ene maand voetbal. Dat krijgen de traditionele landen niet voor elkaar met hun volgepropte agenda. Hans Ooft, ex-bondscoach van Japan en nu trai ner van Red Diamond, zei gisteren: „Over een halfjaar wals je weer gewoon over die Koreanen heen." Want dan, denkt Ooft, is de conditie weer 'normaal' en is het grote doel verdwenen. Hij kan gelijk hebben. Maar de les van Korea en Japan is duidelijk: kracht, wil, techniek, tactiek en teamspirit vormen het nieuwe krachtenveld, voor individualisten zijn het slechte tijden. Vroeger zaten de wisselspelers op de bank, tegenwoordig lopen ze op het veld. Spelers zijn van een vervangbare soort geworden. Valdano, de prachtige ex-international van Argen tinië, tegenwoordig de baas van Real Madrid, zei: „Voetbal dreigt zijn poëzie te verliezen." Dat is juist. Het is een trieste conclusie, maar wel eentje die past bij een toch wel triest WK. Ronaldo houdt de wereldbeker omhoog. „Ik ben emotioneel, zo blij, ik begin nu pas te begrijpen wat er is gebeurd." Foto: EPA was hij weer de oude Ronaldo, de jongen van de bijna niet na te vertellen soli en de meest oor spronkelijke doelpunten. Nooit eerder won een ploeg alle zeven wedstrijden op een WK, nu presteerde Brazilië het, vooral dankzij Ronaldo. Marco Bode, de Duitse sterkma- ker op links, zei het zo: „Brazilië had één briljante speler, die vandaag in feite het verschil heeft gemaakt". De Braziliaanse spelers wilden doen geloven dat het honderd procent Jezus van Nazareth was die hen de wereldtitel had ge bracht, geloofwaardiger is toch de vaststelling dat het een ande re godenzoon was die het ver schil maakte in de finale. En die ervoor zorgde dat het WK van 2002 een winnaar kreeg waar de voetballerij tevreden over kan zijn. Henri van der Steen ohama - De verwachting uit naar een potje verdedi- tegen voorzichtig aanvallen, ir anderhalf miljard voetbal- lebbers werden getrakteerd een heel andere wedstrijd, duel met een, voor rust, treffelijk Duitsland en een, ust, frivool Brazilië. Gelukkig de voetballerij werd de finale beslist door die parel Rio, de onvolprezen Ronal- 2-0. leuke, maar gekke wedstrijd het wel, zeker in de eerste L Duitsland speelde aanval- en agressief, met zoveel en passie, dat elk duel gewonnen. Een kans tide de Mannschaft echter iwelijks bij elkaar, misschien ,5 e vanwege de afwezigheid de geschorste Michael Bal- ,die in.eerdere wedstrijden rsI rokken was bij de helft van Duitse goals, als schutter of aangever. isen waren er wel voor het tain spelende Brazilië, dat nn zeggen de dreiging van een goal was er, bij beeld toen Kleberson een gaatje zag, maar op de lat trapte. Ronaldo kwam zelfs tot drie keer toe in een kansrijke positie. In het veld domineerden echter de Duitsers en het wachten was eigenlijk op een goal van de un derdog. Ze leken het op instel ling te kunnen winnen. Op basis van de nieuwe, op dit WK door gebroken stelling: een middel matig elftal dat weet dat het middelmatig is, kan winnen van een goed elftal dat denkt dat het heel goed is. Vanaf nu zal arro gantie in het voetbal steeds va ker worden afgestraft. Drie kwartier leek Brazilië- Duitsland de sublimatie te wor den van een toernooi waarin vechtvoetbal het won van de techniek en de sterren weiger den te stralen. Maar zie: de om mekeer kwam toch. In de twee de helft gingen de Brazilianen echt voetballen. Toch was het weer een merkwaardige volgor de van dingen die de wedstrijd besliste. De keeper van Brazilië, door de decennia heen vaker een sufferd dan een toptalent, voorkwam eerst met een schitterende red ding de 0-1, door een Brazili aans getrapte free kick van Neu- Oliver Kahn: „Ik ben me ervan bewust dat dit de enige fout was die ik in zeven wedstrijden heb gemaakt. Die ene fout is keihard afge straft." Foto: EPA ville tegen de paal en dus uit zijn goal te tikken. De beste keeper ter wereld, de Duitse reus Kahn, ging even later in de fout: 0-1. Voetbal doet niet elke dag aan logica. Oliver Kahn verklaarde na af loop dat hij geblesseerd was ge raakt; hij had een vinger ge kneusd. Misschien dat de bles sure meespeelde bij de fout die hij maakte door een schot van Rivaldo te lossen en Ronaldo de gelegenheid te geven in de re bound te scoren: 1-0. Het was in elk geval zuur voor Kahn. „Troost bestaat niet. Ik ben me ervan bewust dat dit de enige fout was die ik in zeven wed strijden heb gemaakt. Die ene fout is keihard afgestraft." Die ene fout bleek beslissend, want de 2-0 van Ronaldo was lo gischer dan een gelijkmaker van de Mannschaft. Zo fit en gretig de Duitsers tot de rust waren ge weest, zo fit en gretig waren de Brazilianen in de tweede helft. Rudi Voller, de Duitse bonds coach, verklaarde de terugval van zijn elftal door de zeggen dat de fut er uit was. „We wer den steeds vermoeider, je zag het de spelers aan. Voor rust speelden we goed, controleer den we de wedstrijd, maar naar mate de wedstrijd vorderde liet Brazilië de individuele klasse zien." Zelfs zijn Braziliaanse collega Scolari, die het altijd over de teamprestatie heeft, was het daarmee eens. „Tweede worden is in Brazilië hetzelfde als laatste worden, dat heb ik mijn spelers proberen te vertellen. Maar het verschil vandaag was de indivi duele klasse van mijn spelers." Tactisch speelden beide teams hetzelfde, 3-5-2 (en 5-3-2 bij balverlies). Scolari probeerde na tien minuten de linkerflank van de Duitsers beter te bespelen door Ronaldinho naar rechts te halen, maar het verschil voor rust zat hem in karakter, niet in klasse. Duitsland was aanvallend wel actief maar niet link genoeg. Neuville kreeg geen kans, Klose ook niet. Het cherubijntje viel - gelukkig ook bij scheidsrechter Collina - alleen op met een elle boogstoot in het gezicht van Ed- milson. De jonge spits kan echter met voldoening terugdenken aan het WK, zoals de hele Duitse ploeg, zeker na de moedig gespeelde finale van gisteren. „We hebben Duitsland teruggebracht op de plaats waar we thuishoren, bij de beste vier van de wereld", zei Oliver Kahn. Brazilië is ook terug op de plaats waar het thuishoort, bovenaan de wereldranglijst. Als het voet bal nog kan worden gered, mag het de uitslag van dit WK dank baar zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17