z LEIDEN REGIO 'Beter winst pakken dan aanmodderen' Leiderdorp vergroot veiligheid van fietsers en voetgangers preakdance-lessen van Mikos zijn immens populair Schrijf nu in voor Tour de Kans! iteeds minder vrijwilligers voor ouderenstichting Voorschoten Directeur Steijn Sports eist bouwvergunning ven stelen liter bier R3 Gemeente trekt 660.00 euro uit voor verkeersmaatregelen uto gaat vlammen op 'J* roei stocht door ne Hart on oogste punt n«n nieuwbouw WD wil projectontwikkelaar voor Rijnfront lichting Welzijn Ouderen heeft last van vergrijzing reakdance doe je Leidse dj leidt 'eurostaking' aai voo st, in. maandag 1 juli 2002 assenaar - Bij de Koninklijke lagsche Golf- en Countryclub de Groot Haesebroekseweg Wassenaar zijn in de nacht n vrijdag op zaterdag zeven ten met elk vijftig liter bier stolen. De diefstal werd za- dag ontdekt. Een woorvoer- r van de vereniging is ervan ertuigd dat de diefstal is ge- segd door een bekende van club. „Het moet iemand ge- pest zijn die wist waar hij oest zijn. De vaten stonden 0|iten, achter een hek dat niet slot zat. Maar vanaf de weg ren ze niet zichtbaar." ikk ?emjDERDORP - Op de Nagelkruid- ihaijom in Leiderdorp is vannacht prijo auto in vlammen opge- Oorzaak van de brand is deli nnoedelijk kortsluiting. Een slinjeede auto raakte eveneens Go schadigd. De brandweer ier. eft het vuur geblust. door Erk Went leiderdorp - Leiderdorp gaat verkeersmaatre gelen nemen om de veiligheid van fietsers op de Acacialaan, Ericalaan, Mauritssingel en Achthovenerweg te verbeteren. De maatrege len bestaan uit de aanleg van een vrijliggend fietspad, drempels, flitspalen en twee waar schuwingsborden. De aanpassingen kosten de gemeente 660.000 euro en zijn in overleg met buurtbewoners bedacht In het najaar begin nen de werkzaamheden. Bewoners langs de drukke doorgaande ver- keersroute in Leiderdorp klagen al lang over het grote aantal vrachtwagens dat hun huizen passeert, de snelheid waarmee dat gebeurt en de onveilige verkeerssituatie voor fietsers en voetgangers. In juni 2000 presenteerde de toenmalige verkeerswethouder Molkenboer (PvdA) al eens voorstellen die de angel uit het probleem moesten halen. Maar zijn plan om eenrichtingsverkeer in te stellen op een deel van de Acacialaan en de Hoogmadeseweg stuitte op zoveel verzet, dat hij zijn plannen noodgedwongen weer introk. Alleen de aanleg van een rotonde op de kruising Ericalaan- Hoogmadeseweg is uiteindelijk 'overeind' ge bleven- De nieuwe maatregelen die Leiderdorp wil uit voeren gaan uit van de aanleg van een vrijlig gend fietspad naast de Ericalaan tussen de ro tonde en de ventweg aan de MauritssingeL Ook worden de bushaltes aangepast, zodat bussen voortaan op de rijbaan stoppen en fiet sers 'achterlangs' kunnen. Op de Achthove nerweg worden fietsstroken aangelegd. Ook komen er twee flitspalen om hardrijders te be trappen. M. Prins van de Achthovenerweg is tamelijk tevreden met de voorgestelde maatregelen. Wel vindt hij het jammer dat er weinig is over gebleven van het Leiderdorpse voornemen om het autoverkeer op de Achthovenerweg te ont moedigen. „Ooit was de Nil bedoeld als de oplossing voor doorgaand verkeer, maar sinds automobilisten daar steeds vaker vastlopen neemt het sluipverkeer weer hand over hand toe. Bovendien komen er 34 kantoorunits bij op de plek van houtvezelbedrijf Van der Zwan. We krijgen dus nogal wat te verduren in de toekomst" De verkeersmaatregelen mogen dan niets uit halen voor de drukte op de weg, ze halen in elk geval wel de snelheid uit het verkeer. „Langs de Achthovenerweg wonen 39 gezin nen met 39 meningen. Dus heeft Leiderdorp voor de grootste gemene deler gekozen, in de vorm van flitspalen en suggestiestroken. Het lijkt minimaal, maar dit heeft wel als voordeel dat iedereen ermee instemt." j jetsl eterwoude/stompwijk - De ichting Bomen Over Leven eke mdt vrijdag 12 juli een fietsex- irsie door een deel van het °c oene Hart. De tocht voert on- irmeer langs Stompwijk, de 1 ieterwoudse Zuidbuurt en de eipoort. De start is om 10.30 ra?f ïr aan de Jachtwerf 2 in Zoe- meer. Aanmelden kan bij ;(m Ruiter, 079-3434032. nte gas ovf orti assenaar - De bouw van ertien woningen aan de aalsteenkreek in Wassenaar wei reikt op maandag 15 juli het na: logste punt. Wethouder ooster van volkshuisvesting aai nicht om 15.00 uur een offi- D ile handeling. Daarna kun- itgi n de toekomstige bewoners vei nieuwbouw bezichtigen en [an nnismaken met de andere eefwoners. In het najaar worden huizen in het noorden van assenaar opgeleverd. door Nancy Ubert oegstgeest - De WD Oegstgeest wil dat de gemeente een project ontwikkelaar in de arm neemt die een of meer delen van bedrij venterrein Rijnfront tot ontwik keling brengt In ruil betaalt die ondernemer Oegstgeest een paar miljoen. De andere drie politieke partijen in het dorp zijn niet en thousiast voor dit plan. „Succes verzekerd", zegt WD- raadslid M. Huizing. „We lopen geen extra financiële risico's en dat is wel zo prettig als je naar het huishoudboekje kijkt Beter een vast bedrag aan winst pak ken dan zelf aanmodderen. Je moet je beperkingen kennen. Daarom moeten we gaan praten met projectontwikkelaars." De projectontwikkelaar kan op eigen risico een stuk van Rijn front bebouwen. Daarbij heeft het bedrijf zich wel te houden aan de voorwaarden, eisen en kaders die de gemeente heeft vastgelegd. Namens zijn partij heeft Huizing de afgelopen we ken herhaaldelijk benadrukt dat Oegstgeest zich moet afvragen of zij wel capabel genoeg is om projecten die omvangrijk en ar beidsintensief zijn voor eigen rekening te nemen. Volgens hem zijn de problemen rond de bouw van de wijk Poelgeest en de daarmee gepaard gaande fi nanciële tegenvallers een duide lijk voorbeeld. „We hebben de expertise gewoon niet in huis." Fractievoorzitter G. Klaver van Progressief Oegstgeest zegt dat hij de zorg van Huizing deelt. „Maar het is nog te vroeg om met projectontwikkelaars aan tafel te gaan zitten. Ook het CDA en Leefbaar Oegstgeest noemen het initiatief van de WD prema tuur. Huizing begrijpt die af wachtende houding niet. „Straks zijn we te laat. Denk je nu echt dat projectontwikke laars zitten te duimendraaien? Hoe langer we wachten, hoe minder makkelijk we een goede partij vinden" Eind dit jaar moet Oegstgeest een nieuw bestemmingsplan voor Rijnfront hebben. In febru ari 2003 loopt het voorkeurs recht van de gemeente af en hoeven eigenaren niet meer bij de gemeente aan te kloppen als zij hun grond en gebouwen wil len verkopen Als Oegstgeest de plannen voor herinrichting van het gebied tussen de A44 en de Rijn niet op tijd rondheeft, kan haar dat duur komen te staan Bewoners en ondernemers van Rijnfront hebben met schade claims gedreigd. Eind dit jaar moet een nieuw bestemmingsplan voor Rijnfront op tafel liggen. Archieffoto: Henk Bouwman DRSCHOTEN - De Stichting Jzijn Ouderen Voorschoten fOV) raakt steeds meer vrij- igers kwijt. In 2001 liep het rntal vrijwilligers van de Voor- hotense stichting terug van 60 ar 53. SWOV kan hierdoor het tiverende huisbezoek niet eer aanbieden aan de oude- n. De voornaamste reden van de terugloop is de vergrijzing onder de vrijwilligers. Dit blijkt uit het jaarverslag 2001 van de stichting. De terugloop is opvallend omdat werving van vrijwilligers in 'Het Internatio nale Jaar van de Vrijwilligers' hoog in het vaandel stond. Het tekort aan vrijwilligers werd in 2001 opgevangen door de komst van één personeelslid voor twaalf uur in de week. „Proble men zijn er niet", legt directeur T. Nijhuis uit „Maar het is na tuurlijk zorgelijk dat het aantal vrijwilligers afneemt. We hopen dat de wervingcampagnes hel pen." In het jaarverslag komt ook de naamsverandering en daaraan gekoppelde bestuurlijke veran dering naar voren. Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Voorschoten (GOV) veranderde op 15 maart 2001 in Stichting Welzijn Ouderen Voorschoten. Bij GOV was er een dagelijks be stuur van zes personen met daarboven een algemeen be stuur van dertig leden. Om slag vaardiger te kunnen optreden veranderde SWOV dit in een be stuur van acht personen die meer vrijheid hebben. De Raad van Toezicht bestaat uit vijftien leden en is slechts bevoegd de financiële jaarstukken en het jaarverslag van de stichting goed te keuren. „Het dagelijkse be stuur kan door de vrijheid snel ler handelen", legt Nijhuis uit „Hierdoor coördineert de stich ting niet alleen, maar kunnen we ook sneller uitvoeren. SWOV gaat mee met haar tijd." SWOV is trots op de welzijnsbe- zoeken die in 2001 werden inge voerd. In dat jaar maakten 952 ouderen gebruik van het nieuwe aanbod. ie- je- or Floor Ugtvoet -De zestienjarige Jona than Barkmeyer komt gymzaal ets e Zijl binnen. Met z'n wijde let roek, glanzende sportshirt en al-twarte bandana om zijn hoofd hij net uit een videoclip van de-rMF te zijn gestapt Relaxed, rafter precies op de maat van de w-mziek uit de gettoblaster loopt I erbij af op Mikos Youssef, de ge-tortopbouwwerker. Hun han- fr b raken elkaar. Jonathan en ie fikos schuiven elkaar de vuis- id en toe om vervolgens met hun land op de borst bij de hart- >n treek te kloppen. Mikos is 'one de fthe boys'. ge- nds een jaar werkt Mikos bij e Leidse Welzijnsorganisatie in er- eiden-Noord. Zijn taak is on- er meer om de jongeren van en en tot twintig jaar een sportie- in-e uitdaging te geven. In de tus- sn, ntijd heeft deze jongerenwer- ?rijr een luisterend oor voor oufpentuele school-, drugs- en fa- nu iflieproblemen. Problemen die ier wel degelijk zijn. Met zijn en teakdancelessen heeft Mikos m ch immens populair gemaakt 2s-nder deze soms als lastig be kendstaande groep. Voor één Ui; iro vijftig krijgen ze twee uur irij s van de beste breakdancers en t Nederland. Bijna honderd- ;eijftig Leidse jongeren houden ra-kh nu bezig met breakdance- 5e' oep 'Spinning keys'. -n-tmbitieus zijn de dansers zeker, en aast optredens op buurtfees- 101 n doen ze mee aan kampioen- kappen. Dit jaar haalden ze e kwartfinale van de voorronde —«or het Nederlandse Kampi- inschap Breakdance. „Natuur- k zijn we nog niet zo goed als 'agens die al tien jaar dansen," eeft Basi Sheikh (16) toe. Hij is - leider van de Spinning Keys, ziet hij het zelf liever niet zo. kwil niet de baas spelen. We "«slissen alles samen. Ik ben Bijna honderdvijftig jongeren houden zich nu bezig met breakdancegroep 'Spinning keys'. Foto: Henk Bouwman heus niet de beste breakdancer. We hebben allemaal onze eigen specialiteit" Zijn twee jaar jon gere broertje Abukar is minder bescheiden: „Ik word beroemd. Let maar op!" Daniël Savic (15) is via vrienden in aanraking gekomen met breakdance. „Heel vroeger deed ik op mijn kamer Michael Jack son na", vertelt hij verlegen. Voor de breakdancelessen be gonnen, zat hij thuis 'te niksen'. Nu is hij een van de fanatiekere dansers. „Breakdance geeft mij een enorme kick. De moves zijn vaak erg moeilijk. Ik beheers de Baby Windmill het best" Hij doet zijn pet goed en draait in razend tempo met zijn hoofd op de harde gymvloer terwijl zijn benen in de lucht allerlei bewe gingen maken. Tussen zijn vrienden voelt hij zich thuis en dat is te zien. Op de dansvloer verandert hij van schuchtere tie ner in een gedreven en gepas sioneerd performer. Ook de an dere jongens klappen als hij na tien draaien even gemakkelijk weer opstaat „Breakdance doe je met je hart", verzekert hij. Volgens Basi gaat dansen de verveling tegen. „Jongeren ver oorzaken nogal eens overlast in de buurt doordat ze uit pure lamlendigheid lol gaan trap pen." Basi raakte zelf door de vele hiphopvideoclips geïnteres seerd in breakdance. „Als break dancer heb je gevoel voor ritme, lenigheid, techniek en kracht nodig. Ik heb inmiddels mijn ei gen stijl ontwikkelt" Basi's dansstijl onderscheidt zich door het complexe voetenwerk. „Je moet dansen op de beat Ek kan niet blijven zitten als er muziek opstaat Mijn favoriete break- danceplaat is 'Red man smash something' van Busta Rhymes." Binnenkort gaat hij onder bege leiding van Mikos de beginners lesgeven, „Leuk om die nieuwe generatie te leren dansen. Mis schien kan ik mijn stijl dan doorgeven." Mikos is tevreden over het suc ces van de Spinning Keys. „Door hier gedisciplineerd te dansen leren de tieners elkaar te respecteren en gaan ze beter met elkaar om. Sommige jon gens waren in het begin heel lastig, zelfs agressief. Maar kijk eens hoe ze nu zijn! Ik doe mijn werk met liefde en je merkt dat je dan ook liefde terugkrijgt. Jo nathan geeft mij nu zelfs bij het weggaan een kus. Dat had ik ze ven maanden geleden echt niet hoeven verwachten. De Spinning Keys hebben pas nog een demonstratie gegeven voor drieduizend toeschouwers in het Dordtse Rambopark. „Dat was heel goed voor hun eigen waarde", vertelt de jongeren werker. „Eindelijk hebben ze iets gevonden waar ze goed in zijn. Voor hun dansprestaties verdienen ze respect" Mikos glimt van trots als een van de jongens de Turtle voordoet De Turtle bestaat uit vele push-up bewegingen achter elkaar terwijl de voeten de grond niet raken. Op het inschrijfformulier voor de les vullen de jongeren hun naam, adres en land van her komst in. „In het begin deden vooral veel allochtone jongeren uit voormalig Joegoslavië, Tur kije, Marokko en Somalië mee. Nu zie je dat er ook veel Neder landers gaan breakdancen." De jongens ontmoeten elkaar ook buiten de sportzaal. Samen staan ze in het weekend in de discotheek. „We dansen dan in een kring, zodat het midden vrij is om om de beurt onze moves zoals de headspin, turtle, en windmill te tonen", legt Jona than uit. „Soms dansen we ook tegenover elkaar. Dat heet een battle." Maar het is geen ge vecht zoals de naam doet ver moeden. „Het is meer voor de show." door Bas Pronk voorschoten - Directeur Robert Steijn van Steijn Sports dreigt met een rechtszaak tegen de ge meente Voorschoten. Hij eist een bouwvergunning voor zijn nieuwe sportzaal. In februari liet de gemeente de zaal sluiten. Steijn sprak afgelopen maandag nog informeel met burgemees ter Verver, maar dat leidde niet tot een oplossing. De gemeente wil na de zomer verder met Steijn overleggen. Eind vorig jaar begon Steijn zonder vergunning met de in terne verbouwing voor een nieuwe zaal met professionele hometrainers, een extra fitness ruimte, een grotere crèche en extra kantoorruimte. Steijn ging over tot burgerlijke ongehoor zaamheid, omdat hij vond dat de gemeente de bouwvergun ning zonder steekhoudende ar gumenten had afgewezen. Vol gens de gemeente was er onvol doende parkeerruimte voor de uitbreiding en paste die niet in het bestemmingsplan past Steijn benadrukt echter dat er met zestig parkeerplaatsen ge noeg ruimte is en dat het be stemmingsplan in 1993 al is goedgekeurd. „Ik ben toen ver geten om een rechtszaak aan te spannen", zegt Steijn. „Daarna was de termijn verlopen en ver vielen al mijn rechten op be zwaar. Maat nu heb ik goede hoop. Want als de bouwvergun ning weer wordt afgewezen, krijg ik waarschijnlijk gelijk van de rechtbank. Het bestem mingsplan is al goedgekeurd. De bezwaren slaan werkelijk ner gens op. Belachelijk. Voor de 2.000 sporters is er te weinig ruimte en de sluiting kost me veel geld." Mocht ook de rechtbank Steijn in het ongelijk stellen, dan spreekt hij van een financieel drama. De uitbreiding kostte hem ruim 136.000 euro. Daar naast bedragen de lasten bijna 23.000 euro per jaar. regio - De Leidse dj Boris van Zonneveld van het Zuid-Hollandse radiostation Fresh FM roept vandaag op tot een 'Nationale Euro Stakingsdag'. Van Zonneveld protesteert tegen de prijsopdrijvingen door de euro en verzoekt luisteraars om niet met de euro te betalen. In zijn programma, tussen 15.00 en 19.00 uur, geeft de Leidenaar prijzen weg. Op www.eurostaking.tk staat meer informatie over het project Fresh FM is te beluisteren op 102.0 FM. (advertentie) Doe mee aan het spel van Leidsch Dagblad rond de Tour de France. Ga naar www.leidschdagblad.nl/tourdekans. Of kijk in de krant van zaterdag 6 juli.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11