TOERISME De Loire betovert Sirene hdc 303 vrijdag 28 JUNI 2002 Gien is niet de bekendste stad aan de Loire; wel één van de aardigste. Straat van de glijdende hoeren Verder te zien en te doen rondom de Loire (of op weg daar naar toe): Quirtres. Een naam als 'Straat van de Glijdende Hoeren' doet anders vermoeden. Maar Chartres is niet écht een spannende stad. De gebrandschilderde ramen van de kathedraal daarentegen - 12e-eeuwse bric a brac vertellen op adembenemende wijze het leven van Jezus Christus - vormen een regelrecht wonder Mogen door geen voorbijganger worden ge mist Hetzelfde geldt voor Geheimtip 'La Maison Pi- cassiette'. Een naam die minder te maken heeft met een vrouwelijke Picasso als wel met aan scherven gevallen borden. Raymond Isidore maakte er even naïeve als vertederende mozaïeken van. Het huisje staat aan de Rue de Repos 22 en is tot 31 oktober alle dagen geopend van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Kijk ook op www.chartrescountry.com. Bois Richaux (niet ver van Maintenon aan de D236, Eure-et-Loire). Middeleeuwse tuin (Ferme Médiéva- le). Onderhoudende stop voor de ware liefhebber. Planten, groentes en kruiden uit de Middeleeuwen. Onbespoten en waarschijnlijk daarom zo zwaar geu rend. Enige kennis van de Franse taal is niet weg. In juli en augustus dagelijks geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Daarna alleen in de weekeinden. St. Christophe (tussen Bonnevai en Chateaudun, Eure-et-Loire). Kanoënd van Moléans naar St Chris- tophe. Een uurtje of twee-en-een-hal£ Eerst over de Conie en dan bij Marboué, rechtsaf de Loire op. Wa terjuffers, lissen, waterlelies en hier en daar een bla zende zwaan. Zo stil kan stilte zijn. Daarna lekker eten bij 'La Table de Saint-Christophe'. Informatie: Canoë Kayak Dunois, Centre dAcceuil, Chateaudun, telefoon (02)37.45.53.36. Chateaudun. Frankrijk telt veel vreemde kastelen. Dit is één van de allervreemdste. Ratjetoe van bouw stijlen (romeins, gotisch en renaissance), maar juist daarom zo leuk. Ooit woonstee van Jean Dunois, de door Hella Haasse ("Het Woud derVerwachting') ook in Nederland bekend geworden "Bastaard van Orléans', Binnen de burcht onderraeer een beeld van wat en op welke wijze er in de Middeleeuwen werd gegeten, buiten een fenomenaal uitzicht over de omgeving. Tot en met 30 september alle dagen geopend van 09.30 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. In juli en augustus cok 's nachts rondleidingen. Meer informatie telefoon (02)37.94.02.90. Orléans. Vanuit deze stad begon het boerinnetje Jeanne d'Arc in 1429 haar opmars tegen de hals over kop vluchtende Engelsen. Om de beeldbepalende kathedraal kom je natuurlijk niet heen, maar Hotel Groslot (Place de l'Etape) - waar de kamers de ge schiedenis van Orléans vertellen - is interessanter. Bij de VW (Rue Albert Ier, nummer 6) weten ze hoe je, diep onder het Place du Martroi, de échte oude stad kunt bezoeken. Althans wat daarvan over is. Verdere informatie: www.ville-orleans.fr. Suüy-sur-Loire. Kasteel waarbij Walt Disney z'n vin gers zou hebben afgelikt. Maar deze sprookjesburcht is echt. De aandacht van de meeste bezoekers gaat voornamelijk uit naar het interieur (met een aantal opvallende gobelins en schilderijen) dat er inder daad mag zijn. Zeker als gidsen ook nog de achter gronden vertellen. Een wandeling door de kasteel tuin schiet er daardoor vaak bij in. En dat is jammer. Tot en met 30 september dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Briare. Ongeveer tien kilometer ten oosten van Gi en. Stukje uit de richting, maar omweg waard van wege de Pont Canal, een even merkwaardig als zins- begoochelend ijzeren aquaduct (700 meter lang, 11,5 meter breed en 2,20 meter diep), datplezier- bootjes hoog over de Loire van de ene oever naar de andere leidt Wie er zelf doorheen wil varen kan dat doen met een rondvaartboot van rederij Les Bateaux Touristiques, die kantoor houdt op de Port de Plai- sance in Briare. Conflans-sur-Loing (iets onder Montargis aan het Canal de Briare - Loiret). Park Forest Jump ligt aan de A77 en het is vanaf Gien met de fiets zeker vijf kwartier rijden. Maar het smartengeld is hoog. Thrillrides wordt zoiets in goed Nederlands ge noemd. Van de ene boomkruin naar de andere en dat op aBe mogelijk manieren. Een keer dreig je zelfs in ee n waterval te storten, maar gelukkig weten de begeleiders precies wat ze doen. Dagelijks geopend van IC.00 tot 20.00 uur. Vroeger begon hier de wereld. En eindigde hij. Althans volgens de Fransen. Die in 1792 met hun aange boren bescheidenheid de Notre Da me in Parijs tot middelpunt van de aarde verklaarden en de nul-meridi aan vanaf de kathedraal lieten ver trekken. Dat de denkbeeldige lijn op 'gezag van de wereld' in 1884 defi nitief naar Greenwich verhuisde, zit de 'haantjes' nog steeds dwars. Maar ze gaven er zichzelf in 2000 - door duizenden bomen te planten - wel een 'Méridienne Verte', een 'Groene Méridiaan', voor terug. Één van die boompjes staat hier bij Sul- ly-sur-Loire. Als bijna anonieme markering van de 1500 kilometer lange streep die Duinkerken in het noorden verbindt met Prats-de-Mol- lo in de Pyreneeën. Via de Notre Da me. Dat spreekt vanzelf. Zouden die twee in de verte dat weten, dat die lijn hier loopt? Nee, dat weten ze niet blijkt een paar minuten later. Meneer en me vrouw Baffier uit Troyes fietsen langs de boorden van de Loire en zijn zo vervuld van 'één van de mooiste tochten die ze ooit maak ten', dat de 'Groene Meridiaan' ze weinig kan schelen. Of helemaal niets eigenlijk. „Dat ding is er tij dens de millennium-viering met de haren bijgesleept", schamperen ze. En ook weet het echtpaar, dat er, om hem enigszins zichtbaar te maken, bomen op zijn geplant „Het is allemaal zo kunstmatig, meneer. De Loire, die is echt. Die zie je, die voel je, die ruik je, die hoor je." Een weekje terug waren ze in Le Puy aan hun ruim duizend kilo meter lange Odyssee begonnen en langzaam dalend, met de stroom mee, hadden ze Frankrijk gezien zoals iedereen Frankrijk zou moe ten zien. In het Centraal Massief, niet ver van Saint Etienne, fietsten ze nog onder besneeuwde berg toppen door en nu - nauwelijks vijf dagen later - rijden ze al door de tuin van Frankrijk, de stoei- plaats van koningen, koninginnen en maitresses, het land met de mooiste kastelen ter wereld. Mor gen zouden ze het lustoord Cham- bord gaan bezoeken en twee da gen later dat van Azay-le-Rideau. Allemaal op de linkeroever van de rivier, jawel, want de rechteroever, zegt meneer Baffier zich bij voor baat verkneukelend: 'doen we vol gend jaar'. Bofkonten. De Baffiers zijn en re traite en hebben tijd zat Dit in te genstelling tot de onder de terreur van de prikklok zuchtende loon trekker die het circa 150 kilometer lange rondje Orléans - Gien - Or léans in twee dagen dient af te af leggen. Terwijl - wordt hem al vlug gewaar - minstens het dubbele aantal op z'n plaats was geweest Alleen die rivier al. Soms lui, dan weer onstuimig schurkt zij (het is la Loire) zich behaagziek langs ho ge, ruig begroeide oevers en de hel oplichtende zandbanken waarop duizenden vogels huizen: stern tjes, talingen, meeuwen, reigers en luid balkende ganzen vaak ook. Wie naar het oosten fietst, moet vooral vroeg vertrekken. Als Or léans nog slaapt en de torens van de reusachtige kathedraal opvlam men in het kristafien ochtendlicht Als er op het smaUe pad langs de Loire {'sauf cycles', alleen voor fiet sers) nog hazen rennen en de eer ste zonnestralen het water van de rivier bestrooien met triljoenen lampjes. Orléans viel wat tegen gisteren. Geen Blois en zeker geen Tours. Maar terugkijkend vanaf de bocht bij St Jean, lijkt het ineens de mooiste stad van Frankrijk. Be tovert de Loire? Ja, de Loire betovert! Af en toe spat de droom voor een moment uit een. Bij Sully bijvoorbeeld, waar een aartslelijke baileybrug voor komt, dat de ogen vrij baan heb ben op het Assepoester-kasteel van het stadje. En bij de witwal- mende koeltorens van de atoom centrale - een abces niet ver van Ouzouer - verliest de rivier zelfs voor enkele kilometers helemaal z'n gezicht Maar hoe sterk komt hij dan weer terug bij het romanti sche Gien. Of een dag later bij St FEITEN&CIJFERS Informatie: Vanaf Amsterdam is het via Breda, Antwerpen, Gent en Parijs naar Orléans ongeveer 750 kilometer rijden. Wie met de trein gaat, moet rekening houden met een circa half uur durende transfer (metro) in Parijs van het Gare du Nord naar het Gare d'Austerlitz. De totale duur van de treinreis (indien er gebruik wordt gemaakt van de TGV) is iets meer dan 6,5 uur. De fietsroute Orléans - Gien - Orléans heeft een lengte van ongeveer 150 kilometer. Op de zuidelijke oever liggen overwegend autovrije, uit stekend geasfalteerde rijwielpaden vlak langs de rivier. ABeen het stuk je Saint-Gondon - Gien is niet geplaveid. Het traject terug naar Orléans voert de fietser langs onder meer de vrij drukke D 60. Hoewel niet met borden aangegeven, kan hier en daar gebruik worden gemaakt van landweggetjes. Onderweg zijn meer dan genoeg ovemachtingsmoge- lijkheden in hotels, chambres d'hötes en op campings. Fietsverhuur in onder meer Orléans, Jargeau, Gien en Chateauneuf (adressen via de plaatselijke VW-bureau's). Gidsen: 'Kastelen van de Loire' (Trotter, uitgeverij Lannoo), 'Kastelen aan de Loire' (Groene Gids, uitgeverij Michelin), 'Loiredal' (Gouden Serie, uitgeverij ANWB) en 'Loire' (Dominicus, uitg. Gottmer). Aanbe volen kaart: Michelin Local 318 (schaal 1 150.000). Kijk verder ook naarwwwioiret.com of - in Nederland - naarwww.franceguide.com REISBERICHTEN Calais-Oover Om het vorig jaar naar Groot-Brittannlë ingezakte toerisme (v V namelijk door de mkz-crisis) weer op te krikken, geeft P&O St Line reizigers tot 50% korting op de standaardprijzen vooi heen- en terugreis op de overtocht Calais-Dover. Het is or.dei h van een campagne om een miljoen extra toeristen te trekkei grootste actie ooit in samenwerking tussen de Britse regerini toeristenindustrie. Boeken kan tot en met 31 augustus, vertre k tot en met 31 december 2002. y Informatie en boeken: telefoon (020).20134.76 en/of intej L www.britain2002.nl of www.posl.com. Groenland De Groenlandse luchtvaartmaatschappij Air Greenland zal volgend jaar april de enige zijn die regelmatig vliegt tussen Di 0 marken en Groenland. Air Greenland zal er waarschijnlijk een bus 330-200 voor aanschaffen. De Scandinavische maatsch SAS stopt vanaf april 2003 met de vluchten tussen Kopenf5^ en Groenland. Jaarlijks had men op die route zo'n 100.000 giers. Teddybeer In het Museum van de Twin tigste Eeuw aan de Bierkade 4 in Hoorn kan nog tot 27 okto ber de expositie 'Bere-goed' worden bekeken. De tentoon stelling markeert het feit dat de originele teddybeer dit jaar precies een eeuw oud is. inge gaan wordt onder meer op de geschiedenis van wat mis schien wel het populairste knuffeldier ter wereld is. Daar in is een hoofdrol weggelegd voor fameuze beren als Winnie de Poeh, Paddington, Fozzie Bear, Olie B. Bommel en Bruin tje Beer. Het museum is van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur ge opend. Meer informatie: telefoon (0229)314.001 en/of internet 1 jp w. museunrhoorn.nl Benoit-sur-Loire vooraL Ieder brein heeft zijn witte vlekken. Dus kan het zomaar gebeuren dat je door één of ander merkwaardig toeval nooit van Weissenbruch hebt gehoord of - nóg erger - van Tucholsky. Maar dan kom je van de eerste een paar schilderijen te gen in het Mesdagmuseum in Den Haag en krijg je van de tweede diens 'Pyreneeënboek' in handen. De euforie van zo'n overrompe lende 'ontdekking', valt te vergelij ken met wat er gebeurt als je voor het eerst de abdijkerk van Saint- Benoit-sur-Loire bezoekt. Ook nooit van gehoord, van dit ga ve staaltje middeleeuwse bouw kunst vlak na alweer zo'n brutale, onoverzichtelijke bocht in de Loi re. En toch zijn er hele boekwer ken over geschreven. Met daarin de wonderbaarlijke geschiedenis van deze even simpele als over donderende basiliek, voltooid tus sen 1004 en 1218. Het toegangs- portaal, een stenen bos waarin 53 kapitelen het leven van Christus en de Maagd Maria uitbeelden, trekt de meeste aandacht. Maar de in zandsteen uitgehouwen 3-di mensionale strip boven de zijdeur links, is zeker zo mooi. Matteüs, Johannes, Marcus en Lucas om ringen Christus. Je kunt er op een lome, zomerse achternamiddag met gemak zomaar een half uur mijmerend naar kijken. Tenminste als je - heel nieuwsgierig gewor den - ook niet het verrassend lich te interieur van de kerk had willen bezoeken. Met daarin de crypte en het geheimzinnige kistje waarin zich de stoffelijke resten van Sint Benedictus zouden bevinden. Is het dan toch waar? Ontstond Frankrijk, en daarmee de rest van de beschaafde wereld, vanaf de oevers van de Loire? Jean de La Fontaine - 'de rivier bevloeit een land dat door de goden is uitver koren' - was ervan overtuigd. Maar dat was een chauvinistische Fransman. Net als al die andere poëten, schrijvers en zangers die hetzelfde beweerden. Niettemin: fietsend, kijkend en dromend langs de stille, stille stroom ben je al snel geneigd ze tóch te geloven. Rob van den Dobbelsteen Ooit Op de campings Duinhoeve in Udenhout en Düinlust In Ki heuvel kan worden overnacht in vakantiechalets In de sfeer het Land van Ooit. Onder de naam 'Ooit Slapen' worden arrai menten aangeboden met overnachtingen in een aangepast let (bijvoorbeeld een Reuzenhuis of Roze Kasteel) en één dag gang tot het park. Informatie: telefoon (013).511J3.63 en/of internet wwwJ .info» M tv* se Maasplassen Door grindwinning langs de rivier de Maas ontstond bij I mond het watersport- en -recreatiegebied De Maasplassen, gebied is 25 kilometer lang en 3.000 hectare groot; qua 0 vlakte groter dan bijvoorbeeld de Loosdrechtse Plassen. Al creatieve mogelijkheden op het water, in Roermond en in ai nabijgelegen dorpjes, staan op een rü in het Maasplassen Ai zine 2002. Het blad is gratis verkrijgbaar bij de VW-kantori kan tegen vergoeding van portokosten worden toegestuurd de VW Roermond. Informatie: telefoon (0900) .202.55.88 en/of intc www.lekker-genieten.nL Q Fietsroutes Toerisme Recreatie Nederland (TRN) heeft met n6 nieuwe het aanbod aan themaroutes flink uitgebreid. De vorig jaar starte fietsrouteplanner op www.holland.com biedt zowel ii matie voor recreatieve fietsers die rond de 35 kilometer willi den als voor lange-afstandfietsers die zelf hun route willen stippelen. Er kan ook on line een overnachting worden gei of een fietsverhuurder worden gezocht. Q Kleurenpalet ledereen die graag schildert of tekent - professional of amati kan nog tot 24 augustus op alle zaterdagen deelnemen aai schilderwedstrijd 'Kleurenpalet van de Achterhoek'. Er zijn categorieën: tot 18 jaar, vanaf 18 jaar en deelnemers die vorig waren genomineerd voor de slotmanifestatie. De deelnen (maximaal tachtig per dag) werken elke zaterdag in een am gemeente, mogen onderwerpen schilderen die door de orgar tie zijn uitgezocht en zijn vrij in hun techniek. ini1 Informatie: telefoon (06).134.84437 en/of rn wwwJdeurenpalet.nL VERSI voor stuur idenn [maa zich bes eer' iten uwe oral ij van Idez roeg Het was één van de mooiste bed&breakfasts waarin we hadden gelogeerd. Zo'n typisch Amerikaans huis metvi da, uitzicht over de Mississippi en een eigenaar die ons groette als waren we de eerste gasten sinds maanden. bidt Misschien waren we dat ook wel. Hoe laat de eerste trein vertrok, weet ik niet. Als je net weggedoezeld en de vloer schudt, de ramen trifien en d( )Q|< lamp zwiept, kijkje niet op een wekkerradio. Je probeer van de schrik te bekomen. De tweede trein verliet het station om 23.05 uur. Ook m1 schudde de vloer, trilden de ramen en zwiepte de lamp, omdat schrik plaats had gemaakt voor irritatie, wilde ik weten hoe laat het was. Dit bij geval er nog een derde zc men. Die kwam om 23.35 uur. We zaten toen al lang rechtop dl en begonnen te bidden dat het de laatste zou zijn. Teve Vïcksburg bleek één van de drukste spoorwegemplacen a- ten te zijn van de USA en precies tegenover één van die ste spoorwegemplacementen van de USA lag öns bed&l fast. De Loire. Is er in Frankrijk een mooier fletsgebied te vinden? Foto's: Rob van den Dobbelsteen Om het half uur vertrok of arriveerde er die nacht een 0 En toen er om 04.45 uur ook nog een sirene begon te lo zijn we opgestaan. Het ontbijt was heerlijk. Over de Mississippi voer een ra I boot; je hoorde het water tegen de schoepen kletsen, zo I was het. 'Rijden de treinen hier aUeen 's nachts?' vroege de eigenaar. 'Ja', ant woordde hij, 'ze mogen afieen in noodgevafien overdag rijden. Ze ma ken teveel lawaai!' 1 jat l Rob van den Dobbelst iden ïtrekl Nee voor Brits ft on 'gen ten, t ft ge; It sal zeve wa nom 'g.t tevai

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24