Verzoening binnen LPF I loopt stuk Zuid-Holland kiest voor gratis openbaar vervoer Overlevingskansen kankerpatiënten beter te voorspellen Leidsch Dagblad abo InternetSparen indag ng tegen Jrog1 i dreigen met 1 op mh lin I LUMC ontwikkelt nieuwe methode op basis van praktijkgegevens IET WOORD I IS AAN... Machtsstrijd vertraagt formatie branden centrum fes isses dplasser tervolgd -boerderij r Arnhem eseters e Hortus Modderdans op top G8 Bassist The Who (57) overleden Voetbalbond wil president Brazilië niet bij titelfeest Honden en katten kunnen voortaan op reis in Europa Sociale recherche ontdekt fraude met kinderbijslag 'et* r Leidsch D agi ;blad NR. 42961 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 vrijdag 28 JUNI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Schildersbedrijf UW SCHILDER Tel. 071 589 57 45 door Roelf Reinders leiden - Het LUMC heeft een methode ont wikkeld waarmee de kans op overleven van kankerpatiënten een stuk heter is te voorspel len. Bij deze methode wordt niet alleen naar de tumor en de uitzaaiingen gekeken maar ook naar elementen als de algemene gezond heid van de patiënt, gewichtsverlies, eerdere tumoren en leeftijd en geslacht. Op basis van de gegevens van zo'n 1400 pati ënten die sinds 1981 in het LUMC met kanker in het hoofd of hals zijn behandeld, heeft kno- arts prof. dr. Baatenburg de Jong met de afde lingen Oncologische Documentatie en Biosta- tistiek een formule gemaakt die de overleving- kans betrouwbaar voorspelt „Nu baseren artsen hun voorspelling over overlevingskansen op te weinig gegevens", zegt Baatenburg de Jong, hoogleraar keel-, neus- en oorheelkundige oncologie van het LUMC. Volgens hem kunnen slechte voorspel lingen leiden tot onder- en overbehandeling van kanker. „Het is ontzettend zonde als je een hele zware behandeling krijgt als je nog maar heel kort te leven hebt Andersom komt ook voor. Als een arts de situatie te somber inschat, kun je ook te weinig behandeling krijgen. Een betrouwba re voorspelling is belangrijk om tot een goed behandelprogramma te komen. Een maan denlange behandeling met heel veel bijwer kingen is alleen acceptabel als er een kans op succes is." Nu zitten er soms enkele jaren tussen het ge schatte aantal jaren en het uiteindelijke aantal 'overlevingsjaren'. Veel artsen komen met een voorspelling onder druk van patiënten. Ze voelen zich gedwongen toch met een voor spelling van de overlevingskans te komen. Pagina R3 'Patiënten mogen weten waar ze aan toe zijn' kswagen Golf jajpalt Kever in als t verkochte an Twee slooppanden, een onder de oprit van het irdek van het winkelcen- llokhuis en een Vlikobak Ussese centrum zijn de 2§)en nacht in vlammen vai [aan. De brandweer ver dat het om brandstich- at. De totale schade is (duidelijk. Vier winkels in okhuis gaan vandaag niet Eerst moet de rook- en :hade worden opgeruimd. R2 surfa rogr iter* - De Leidse politie heeft ;n tot in Noordwijk een dallasser achtervolgd. Twee ;n in burger zagen de een 32-jarige Leidenaar - iddemacht op de Mors- urineren. Hij stapte ver- -E is in zijn auto waar hij, zo v leden de agenten, drugs ti E ikte. Toen hij wegreed in hting van Katwijk, pro- de politie hem aan te :n maar de man negeerde j ptekens. Hij reed door ïoordwijk, waar hij werd De man kreeg een rij- d van 24 uur opgelegd en (ito is in beslag genomen. e - Minister Netelen- Jeft gistermiddag tijdens ek aan Hoogmade drie q euro beschikbaar ge- or verplaatsing van een Itiende-eeuwse boerderij let Nederlands Open- museum in Arnhem. De erderij moet wijken e hogesnelheidslijn HSL. kwas al bekend dat de lerij welkom was in het 1, maar er was nog geen •or beschikbaar. aR4 De Leidse Hortus Bota- wordt van 24 augustus tot 111 september omge- tot 'vleeseterpaleis', j lende planten uit alle de- 1 de wereld worden sa- ibracht op de expositie ma. Deze internationale nshow bevat inzendin- n leden van de werk- vleesetende planten en itanische tuinen uit bin- n buitenland. Er worden •en ingericht waarin de ilant, zonnedauw en ve- ho egenval tot hun recht ko- lijk )ok kunnen bezoekers in tus planten aanschaffen lf te 'vleestuinieren'. den haag/gpd - LPF-leider Mat Herben is er niet in geslaagd de machtsstrijd in zijn partij tijdig te bezweren. Vanmiddag onderhan delt hij verder over de vorming van een nieuw kabinet, terwijl fractie en voormalig partijbestuur nog recht tegenover elkaar staan. Gisteravond moest Herben de formatiebesprekingen in allerijl verlaten, nadat de voormalige bestuursleden Langendam en Dost op het partijbureau een couppoging hadden gedaan, met steun van een groep onte vreden partijleden. Langendam en Dost zegden het vertrouwen in het nieuwe interim-bestuur op en willen zichzelf op 3 juli la ten verkiezen tot partijvoorzit ters. Volgens de voormalige be stuurders geeft het interim-be stuur de leden te weinig in- De Tweede-Kamerfractie staat echter pal achter het interim- bestuur, dat op 5 juni juist was aangesteld om rust te brengen. Ze dreigde de partij te verlaten als Langendam en Drost op 3 juli verkozen worden. „Er moet in de partij iets gebeu ren en beide heren willen dat blijkbaar op de lange baan schuiven", aldus vice-fractie- voorzitter Hoogendijk. Volgens hem gaat de fractie desnoods 'alleen' verder. Hij claimt daarbij de naam van de partij. „Want wij zijn met 26 Kamerleden de échte Lijst Pim Fortuyn." Fractielid Eberhard zegt dat Langendam en Dost na de moord op Fortuyn 'feitelijk niets gedaan hebben'. Kamerlid Jans sen van Raay vermoedt dat frau de het motief is achter de actie. De bestuursleden zouden ge weigerd hebben inzage te geven in de boeken. Volgens fractiebe stuurder Schonewille zit het be stuur met een schuld, 'mede door mismanagement van Lan gendam en Dost'. Herbens medeonderhandelaars Zalm en Balkenende voelden gisteren met hun LPF-collega mee. Ze verwachten dat de LPF- crisis de formatie van een nieuw kabinet hooguit wat vertraagt. „We moeten het misschien wat meer tijd geven. Niets forceren", aldus Zalm. Balkenende noteer de opgelucht dat Herben nog de steun heeft yan zijn fractie. „Maar vervelend is het wel." Pagina Binnenland: Commentaar kananaskis - De top G8, de samenkomst van de belang rijkste industrielanden, heeft in vergelijking met de vorige top in het Italiaanse Genua, naar verhouding weinig de monstraties gekend. Gisteren namen in Kananaskis, hon derd kilometer van Calgary, enkele betogers deel aan een zogenoemde modderdans, waarmee zij hun 'vuile' protest tegen de besluitvorming kracht bijzetten. Raakten in Ge nua nog duizenden demonstranten slaags met de politie, in Canada waren heel weinig antiglobalisten door de af gelegen en ontoegankelijke locatie in de bergen. De de monstraties die er waren verliepen grotendeels vreed zaam. Gisteren was de tweede en laatste dag van de top. Tot de G8 behoren de Verenigde Staten, Canada, Japan, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Rusland. In 2006 zal Rusland voor het eerst optreden als gastland van de top. Pagina Buitenland: G8 belooft Afrikaanse landen steun en hulp. Foto: AFP/Paul J. Richards door Ruud Sep leiden - Gratis met de bus van Alphen aan den Rijn naar Leiden of van het Leidse transferium naar Den Haag. De provincie Zuid-Holland gaat de komende maanden uitzoeken of gratis open baar vervoer in de ochtend- en avondspits betaal baar is en of het een bijdrage kan leveren aan het fileprobleem. Provinciebestuurder M. Norder (PvdA/verkeer) ziet de gratis spitsbussen helemaal zitten. „Neder landers kijken heel erg naar de portemonnee. Als het openbaar vervoer gratis wordt, dan verleid je mensen om daar veel meer gebruik van te ma ken." Dat het gratis maken van het openbaar ver voer leidt tot minder autogebruik, is in het verle den al gebleken in het Belgische Hasselt. Daar rij den de bussen al jaren zonder dat de reiziger daarvoor hoeft te betalen. De PvdA'er Norder staat in de provincie niet alleen met zijn streven naar gratis openbaar vervoer. Ook Groenlinks en de WD in de Provinciale Staten zijn fervent voor stander. Zo pleitten de liberalen deze week voor een gratis spitsbus tussen Leiden en Den Haag. De bus zou 's morgens moeten vertrekken van het transferium bij de snelweg A44. Deze luxe overst applaats van auto naar bus wordt nu nog nauwe lijks gebruikt. Volgens Norder is een experiment tussen Leiden en Den Haag interessant omdat hier dagelijks files staan en er op een deel van het traject een bus baan ligt. „Maar een nadeel is dat we op dit traject moeten samenwerken met het stadsgewest Haag landen. En zo'n experiment moet niet te ingewik keld zijn. Het openbaar vervoer tussen Leiden en Alphen kunnen we zelfstandig aanbesteden." De gedeputeerde wil in september een eerste stu die hebben afgerond. Bij een positieve uitkomst volgt dan nog een uitgebreidere studie die moet leiden tot een eerste experiment. los angeles - De bassist van de Britse popgroep The Who, John Entwistle, is gisteren in Las Ve gas overleden. Hij was 57 jaar. Zijn dood kwam kort voor het begin van een nieuwe tournee van de legendarische band. En twistle, die ook wel bekend stond als The Ox, werd dood aangetroffen in een hotel in de Amerikaanse stad. Een lijk schouwer onderzoekt waaraan de bassist is overleden. Bekend is dat Entwistle een zwak hart had. The Who boekte in de jaren zestig en zeventig grote succes sen met nummers als I Can't Ex plain, My Generation, See Me Feel Me, Pictures of Lily en Pin- ball Wizard. Een van de be kendste werken van The Who vormt de rockopera Tommy uit 1970, geschreven door gitarist Pete Townsend. (advertentie) Brussel/AP - De Europese Unie heeft gisteren een voorstel aan genomen waardoor het reizen met huisdieren binnen de Euro pese Unie een stuk eenvoudiger wordt De ministers van land bouw zijn in Luxemburg over eengekomen dat katten en hon den die zijn gevaccineerd tegen hondsdolheid onbeperkt mogen worden vervoerd. Nu gelden er voor een aantal EU-lidstaten nog beperkingen met betrekking tot het binnen brengen van huisdieren. Alleen Ierland, Groot-Brittannië en Zweden handhaven strengere voorwaarden. In die landen moeten dieren bij binnenkomst een test ondergaan waarbij de effectiviteit van de vaccinatie moet worden vastgesteld. Voor huisdieren van buiten de EU blijven overigens strenge inreis- beperkingen gelden. De controle op de inenting zal binnen enkele jaren plaatsheb ben aan de hand van een onder huidse chip die bij gevaccineer de dieren zal worden aange bracht. Ook is het de bedoeling dat ieder huisdier in de toe komst een paspoort krijgt. De nieuwe maatregelen treden in werking zodra het akkoord van Luxemburg is goedgekeurd door het Europees Parlement, waar schijnlijk nog dit jaar. Eurocom missaris David Byrne van Volks gezondheid zegt dat de reisbe perkingen voor huisdieren kun nen worden versoepeld omdat hondsdolheid in de EU vrijwel niet meer voorkomt John Entwistle. Foto: Reuters/Peter Morgan Pagina R8: The Ox is geveld' amsterdam/anp - De OpspO- ringsdienst van de Sociale Ver zekeringsbank (SVB) heeft een omvangrijke fraude met kin derbijslag door Marokkanen ontdekt. Enkele tientallen Marokkaanse mannen blijken postwissels te hebben vervalst om de kinder bijslag voor hun in Marokko wonende kinderen in eigen zak te kunnen steken. De fraude werd voor het eerst geconstateerd door de SVB- vestiging in Rotterdam. Uit on derzoek bleek dat de fraude in het hele land plaatsvond. De SVB heeft tegen 58 Marokka nen aangifte gedaan. In totaal is over enkele jaren de kinderbijslag voor 114 kinderen in de verkeerde zak terechtge komen. De SVB schat de scha de op ruim 200.000 euro. De SVB accepteert de postwis sels njet langer als bewijs dat de onderhoudsbijdrage voor een in het buitenland wonend kind is overgemaakt. sAo paulo/gpd - Brazilië wordt zondag wereldkampioen. Dit lijdt voor de Braziliaanse voet balbond CBF weinig twijfel, ge tuige het feit dat de CBF al ver gevorderd is met het op poten zetten van de feestelijke tournee langs de belang rijkste steden. Maar tot grote ontsteltenis van president Cardoso wordt de hoofdstad Brasilia buiten de 'landelijke rij toer' gelaten. Op deze manier lijkt bondsvoor zitter Teixeira wraak te willen nemen op het staatshoofd. Teixeira - schoonzoon van de voormalige FIFA-voorzitter Joao Havelange - is nog steeds kwaad over de twee parlementaire en quête-onderzoeken die hij en het bondsbestuur met steun van de regering Cardoso aan hun broek kregen wegens vermeen de corruptiepraktijken. Het aan doen van het Planalto Paleis wordt alom gezien als een 'must'. Teixeira ontkent het ver onderstelde natrappen en schermt vanuit Japan met het argument dat de selectie aan het volk toebehoort. „En aangezien het volk niet woont in de stad waar het staatsapparaat huist, hebben we in Bra silia weinig te zoeken. Dit weinig overtuigende betoog is bij het staats hoofd verkeerd gevallen- .Het woord kleinzielig heid wil Cardoso nog net niet in de mond nemen. Indien de bondsvoorzitter voet bij stuk houdt, wordt het de eer ste keer dat een Braziliaanse president wordt buitengesloten. Pagina WK voetbal: Hoge heren van FIFA vinden WK groot succes Speelschema WK voetbal zaterdag 29 juni 13.00 uur: 3e/4e plaats: Zuid-Korea - Turkije. KpREAjAJTAN Ja, ik word abonnee en Naam ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MDV A flfr Postcode Telefoon fi.vjn ccntrcte natoezagng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau auttmetect» betafrig is mjn 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 www.leidschdagblad.nl TTT

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1