Kindercentra antwoord op versnippering Tot 460.- voordeel! DAVERENDE FEESTACTIF 'Turkije hoort er nu bij als voetballand' Leidsch Dagblad Schiphol herstelt zich van dip in luchtvaart ALLE PMERKEN Onderwijsraad vindt verschillen in opvang veel te groot Katwijker in Belgisch ziekenhuis overleden Beurswaakhond begint rechtszaak tegen WorldCom 1 l«,s„ vXS* CADEAUS UWTTTÉUWTKÈUKEN WORDT GRATIS GEPLAATST Supporters in Alphense moskee ondanks verlies apetrots Meer passagiers en vrachtvervoer SBS6 wil Jansma op Oranje zetten Doden bij protest in Buenos Aires Prins Bernhard 'meesterspion' Herben steunt aanklacht Spong Kampioenen gaan af op Wimbledon BelCompany Leidsch Dagblad agt ie aan dé d komt, zit n Amerika NR. 42960 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 tiënten tevreden ter artsen pectie wil kantiewerk npakken gracia Tjoe Nij 'presteren en /rij- kker wijf zijn' indweer in lig jtwijk op zoek versterking BSBiara® |6/i7° NW 4/5 s!iiéiiiy 1 (advertentie) J0 korting ierenmode iraat 152-154 Leiden ikelhof Leiderdorp \rtanShop straat 150 Leiden Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 27 JUNI 2002 [DE ANDERE JUWELIER S«*el iersV' Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com den haag/anp - Peuterspeelzalen en kinderopvang moeten samengaan in kindercentra die nauw samenwerken met basisscholen. Dat stelt de Onder wijsraad in een advies aan staatssecreta ris Adelmund, dat vandaag is gepubli ceerd. Het plan is bedoeld om versnippe ring tegen te gaan. Volgens de raad zijn er op dit moment te grote verschillen in de voorzieningen voor kinderen van nul tot vier jaar. Bo vendien is de kwaliteit van die voorzie ningen niet te garanderen, stelt profes sor W. Meijnen van de Onderwijsraad. Die wisselt volgens hem nu sterk. Het is de bedoeling dat de kindercentra gaan werken met groepen van vijf tot zeven peuters. Om de kwaliteit te ver beteren, moeten er naast groepsleid sters met een mbo-opleiding ook hbo'ers komen werken. De onderwijs inspectie moet de kwaliteit van de kin dercentra in de gaten houden. Verder is het volgens de raad nodig om de zoge heten gewichtenregeling voor kinderen met een achterstand in het basisonder wijs (vier- tot twaalfjarigen) uit te brei den naar nul- tot vierjarigen. De Onderwijsraad laat in het midden wie de regie over de kindercentra moet voeren. Een school kan dicteren wat er gebeurt, de regie op zich nemen, maar ook partner worden van de peuter speelzaal of de al dan niet private kin deropvang. Meijnen: „We willen dat er diversiteit komt en dat het gesprek tus sen de partijen hierover op gang komt De kindercentra moeten overigens niet verplicht worden. Ouders houden een doorslaggevende stem. Het is volgens Meijnen niet nodig om het te verplich ten. „Ik denk dat er heel veel gezinnen zijn waar kinderen goed worden opge voed." Volgens hem krijgen ouders door de instelling van kindercentra meer dan nu de keuze om hun kind naar een kindercentrum te sturen. Mo menteel zijn ze vaak al blij zijn als ze ergens een plek voor hun kind vinden. De betaling van de opvang verloopt via de ouders, stelt de raad zich voor. Zij kunnen voor de financiering aanklop pen bij hun werkgevers of net als bij de huursubsidie, bij de overheid voor een vorm van individuele inkomensafhan kelijke bijdrage. De raad heeft berekend dat uitvoering van het advies voor alle kinderen die nu in een of andere vorm van voor schoolse opvang zitten, ongeveer 800 miljoen euro kost. Daarvoor zouden de centra stapsgewijs in een periode van vier tot zes jaar kunnen worden inge voerd. Als alle wachtlijsten ook moeten worden weggewerkt, kost dat vele mil joenen euro's meer. Maar, stelt Meij nen, dat betaalt zich dan terug, omdat meer ouders kunnen deelnemen aan het arbeidsproces. Bovendien is het dan beter mogelijk om achterstanden van kinderen weg te werken, wat zich weer vertaalt in zaken als bijvoorbeeld minder criminaliteit en uitval en meer succes in de maatschappij. katwijk - De 92-jarige Katwijker die noodgedwongen in een Bel gisch ziekenhuis verblijft, is daar de afgelopen nacht overleden. De man belandde vorige week met een gebroken heup in Ant werpen, door het beddentekort in Nederland. Snelle terugkeer naar Katwijk of omgeving bleek onmogelijk, tot frustratie van de familie. „Het is een schandaal dat oude mensen met zo'n grote kans op overlijden naar het buitenland worden vervoerd", zegt klein dochter N. Rog. „Dit is niet de oplossing waar wij in Nederland voor kunnen en mogen kiezen. En het is tragisch dat niet met een na het besluit om hem naar België te brengen, alles op alles is gezet om te regelen dat hij te rug kon." Zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid en het LUMC praten van daag over wat er is misgegaan met de terugkeer. Zorgmanager M. Luttik van Z&Z betreurt de situatie. Als ze vandaag geen ga rantie krijgt dat er voor volgende patiënten ook een Nederlands verpleeghuisbed is geregeld, wil ze voorlopig niet doorgaan met de noodconstructie met het Antwerpse ziekenhuis. „We wil len dit niet nog eens meema ken." Momenteel bevinden zich nog twee ouderen uit de Leidse regio in België, weet Luttik. n, $m idere ting new york/afp/anp - De Ameri kaanse beurswaakhond SEC heeft vandaag een proces aan gespannen tegen het telecom- concem WorldCom, dat in op spraak is geraakt wegens fraude in de boekhouding. De SEC wil via de rechter onder meer voorkomen dat WorldCom documenten in de papierver snipperaar stopt. Ze eist dat het bedrijf tot in detail opheldering geeft over de affaire. Ook eist de SEC dat het bedrijf geen betalin gen meer doet aan hoge func tionarissen om te voorkomen dat die er vandoor kunnen gaan met het geld dat er nog is. Dinsdag bleek dat WorldCom aanzienlijk had geknoeid in zijn boekhouding. Met de fraude is bijna vier miljard dollar ge moeid. De financiële topman van WorldCom is ontslagen. Pagina Economie: Zakenkranten VS staan bol van fraude 'an g ordei ;eve jnti tfdeli I op KEUKENBOULEVARD BARENDRECHT is ons 5e filiaal geopend. M 29 JUNI FEEST IN AL ONZE FILIALEN! Koopt u nu uw nieuwe keuken, dan mag u uit onze geschenkenkast - diverse cadeaus uitkiezen tot €1.500,- koukpnmnxk hoofddorp 1 luWiwpi w 1 WiifV% Kruisweg 655-657 htoftri ei kcikeis, dnlzcnk II» Heeft -j-g| 02O-6538163 Teleurstelling, ongeloof, verbijstering en berusting op de gezichten van de Turken die de wedstrijd Turkije - Brazilië volgen op een grootscherm in de Alphense Haci Bayram-mos- kee. Foto: Eric Taal door Joris Rietbroek alphen aan den rijn - „Türlóye! Türkiye!", schreeuwen Turkse voetbalfans terwijl zij in hun handen klappen en op de tafels slaan. De temperatuur loopt woensdagmiddag snel op in de Haci Bayram-moskee in Alphen aan den Rijn. Daar zoeken tien tallen fanatiekelingen van de Turkse gemeenschap in Alphen elkaar op tijdens de halve finale van het WK voetbal tussen Tur kije en Brazilië. Jong en oud vol gen de verrichtingen van de voetballers op het grote scherm in de bomvolle moskee. Na het laatste fluitsignaal hebben de meeste toeschouwers gemengde gevoelens. Trots en teleurstel ling gaan met elkaar de strijd aan. „Jammer dat ze het niet hebben gehaald, maar ze heb ben goed gespeeld." Twee uur eerder wach ten ruim honderd Turk se jongens en mannen vol spanning het begin van de wedstrijd af. Een groepje jongeren is het er over eens dat Turkije vast goed gaat spelen, maar of ze dit keer wel winnen van de 'Godde lijke Kanaries'? „Of ze nu win nen of niet, ik ben in elk geval apetrots dat ze zover zijn geko men", zegt de vijftienjarige Halil 2C02 FIFA WORLO CUP KDREAjNttN de Turken een goede kans ma ken om in de finale te komen. „Ik denk dat we gaan winnen met 1-0. Maar dan moeten ze wel beter verdedigen dan in de vorige wedstrijd tegen Brazilië." Tijdens de eerste helft is de sfeer onder de toe schouwers bijna eufo risch. Ze onthalen zelfs de eenvoudigste Turkse acties met gejuich en ap plaus. Doelman Rüstü is al snel de held van de middag. Zijn reddingsacties zor gen voor grote vreugde in de Haci Bayram-moskee. De Turk se verdediging laat volgens eni- Kavrayici. Ersin Sinsek denkt dat ge fans te wensen over, maar verder vinden ze dat hun helden de sterren van de hemel spelen. Ahmet Ugur oordeelt als een van de weinigen anders. „Tot nu toe is het spel vrij matig", zegt hij. „De organisatie is niet zo goed. Ze laten vooral aan de lin kerkant te veel Braziliaanse spe lers vrijlopen." Als Ronaldo vlak na rust plotse ling 1-0 voor Brazilië scoort, slaat de stemming in de moskee om. De fans beantwoorden de aanvallende acties van de Turk se spelers niet meer met ap plaus, maar met gejoel. De wan hoop is voelbaar. Een enkeling heeft al zijn nagels afgekloven. Vlak voor het einde van de wed strijd, na een aantal gemiste door Richard Mooyman (advertentie) schiphol - De luchthaven Schip hol herstelt zich krachtig van de dip na de terreuraanslagen op 11 september in de Verenigde Staten. In mei nam het aantal passagiers toe met 2,3 procent ten opzichte van dezelfde maand in 2001. Het vrachtver voer steeg zelfs met 6,1 procent. De groei is onder meer te dan ken aan de langere meivakantie, maar ook het aantal overstap pende passagiers nam weer toe. Schiphol presteert beter dan de concurrerende luchthavens van Londen, Parijs en Frankfurt. Volgens een woordvoerder is dat mede te danken aan de prijsvechters easyjet en Basiq Air (Transavia), die nauwelijks last hebben van de vliegangst die na 11 september wereldwijd toesloeg. In maart hield de Schiphol-di- rectie nog rekening met een da ling van het aantal reizigers van 39,5 miljoen naar 37 miljoen over dit jaar. De achterstand tot en met mei is inmiddels afgeno men tot 0,6 procent, waarmee de luchthaven toch nog afkoerst op ruim 39 miljoen reizigers in heel 2002. Bij een voortgaand herstel lonkt zelfs een nieuw re cord. Desondanks vindt Schiphol het echter nog te vroeg om de prog noses aan te passen. „Er is spra ke van een gunstige ontwikke ling. We gaan stapje voor stapje richting het oude niveau, maar het herstel is nog niet volledig ingetreden", aldus de woord voerder. In augustus bekijkt de luchtha ven of het investeringstempo wellicht weer zal worden opge voerd. Schiphol besloot na 11 september vorig jaar enkele gro te bouwprojecten uit te stellen. Daarbij speelden overigens ook de in het algemeen, dus ook buiten de luchtvaartsector, te genvallende economische ont wikkelingen een rol. Het aantal vluchten van en naar Schiphol nam vorige maand af met 4,4 procent, maar er wer den grotere toestellen ingezet die gemiddeld beter waren ge vuld. KLM-topman Van Wijk durfde gisteren tijdens de aan deelhoudersvergadering niet te voorspellen of er dit jaar weer een netto-winst zal worden be haald. kansen, wordt de frustratie som migen teveel. Jonge supporters verlaten voortijdig de zaal. De rest volgt enkele minuten la ter om af te koelen en na te pra ten. Teleurgesteld zijn ze, de veelal jonge fans, maar ze zijn ook vervuld van trots. Nooit hadden ze gedacht dat hun elf tal de halve finale zou bereiken. Bovendien voelden de suppor ters al aan dat winnen van Bra zilië moeilijk zou worden. „Bra zilië was toch duidelijk sterker, al heb ik ze wel eens beter zien spelen", zegt Sezer Aksoy (18). „We kwamen pas na het doel punt van Ronaldo echt in actie en dat was te laat. Maar we heb ben laten zien wat we in huis hebben. Ik denk dat Turkije er nu als voetballand bijhoort in de wereld." Aksoy heeft ook de andere wed strijden van het Turkse elftal in de moskee bekeken. Ook zater dag zit de Haci Bayram-moskee weer vol met trouwe fans. Dan zullen ze proberen tijdens de troostfinale tegen Zuid-Korea hun team naar de derde plaats te schreeuwen. Amsterdam - Kees Jansma keert binnenkort voor het grote pu bliek wellicht terug als com mentator bij wedstrijden van het Nederlands elftal. Tv-pro- ductiemaatschappij WK Pro ducties, waarvan Jansma ten dele eigenaar is, heeft daartoe namens SBS6 een verzoek inge diend bij de betaalzender Canal waar Jansma werkzaam is. SBS wil dat Jansma kwalificatie wedstrijden van Oranje bij SBS presenteert en becommentari eert. buenos aires - Tijdens rellen tussen de Argentijnse oproer politie en zo'n 2.000 betogers in Buenos Aires zijn gisteren twee doden gevallen. Meer dan ne gentig mensen raakten gewond. De politie gebruikte rubberko gels en traangas om te voorko men dat de demonstranten een belangrijke brug in de stad zou den bezetten. De slachtoffers, beiden betoger, zijn door stalen kogels gedood. Het is onduide lijk wie op de twee heeft ge schoten. Ongeveer vijftig de monstranten werden opgepakt door de politie. De betoging was gericht tegen de aanhou dende economische malaise in het Zuid-Amerikaanse land. Amsterdam - Prins Bemhard krijgt er voor zijn 91ste verjaar dag op zaterdag een 'titel' bij: 'meesterspion'. Vanaf morgen ligt het boek van journalist Phi lip Dröge in de winkel: 'Beroep: meesterspion; Het geheime le ven van prins Bemhard'. Dröge rangschikte een aantal min of meer bekende feiten over de activiteiten van de prins binnen verschillende inlichtingendien sten. Ook zijn contacten met de nazi's in de jaren dertig komen aan de orde. Pagina Gesprek van de Dag den haag - LPF-fractievoorzit- ter Mat Herben steunt toch de aanklacht tegen politici en jour nalisten. Dat blijkt uit een brief van de Amsterdamse advocaat Gerard Spong aan Herben. Daarin trekt Spong zijn eerdere twijfel over de 'zwalkende hou ding' van de LPF in, aldus dag blad Trouw die de hand legde op de brief. De aanklacht, van wege demonisering van For- tuyn, richt zich tegen de politici Thom de Graaf (D66), Bas Een hoorn (WD) en het voormalige PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk. Daarnaast moeten diverse jour nalisten zich verantwoorden. londen - Wimbledon beleefde gisteren een van de zwartste dagen in de geschiedenis. Al na twee ronden moest het toer nooi afscheid nemen van de oud-kampioenen Pete Sampras en Andre Agassi. Ook de als tweede geplaatste Marat Safin sneuvelde. Richard Krajicek ging wel door. Hij klopte de Amerikaan James Blake en moet in de derde ronde tegen de Thai Paradom Srichaphan, de bedwinger van Agassi. Pagina R7 Alléén bij BelCompany zóveel voordeel bij een nieuw Vodafone- abonnement! Samsung N620 16-polyfonische beltonen en disco-led Games met geluids- en trileffecten Felblauw display/toetsen Altijd zeker én het meeste voordeel! Binnen 2 weken toestel ruilen! Gegarandeerd de laagste prijs! ajjiijjjjüiiiJiiiMiixiijjjji.iiuunnij.Liiiii.j]. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon Plaats Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automatische betefng is mji Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl o

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1