BUITENLAND Bush: Arafat gaf geld aan terroristen' Arafat heeft vele mogelijke kroonprinsen Bild: Love Parade zou doelwit terroristen zijn Vrachtwagens rijden weer door Mont-Blanctunnel Sumatranen vergiftigen olifanten este heroïne Afghanistan latami neemt u< ilp Amerika aan venjarige steekt |h oertje in brand - gerijn akkoord «eb it uitlevering Sj orme smaragd Moskou gepikt lisgenoot van pers opgepakt den bij ritueel Zuid-Afrika Ultimatum aan Zimbabwaanse boeren verstrijkt Komende El Nino wordt minder erg dan de vorige Atoombureau: Kernmateriaal goed beveiligen Maffia beschiet raadhuis van Rio de Janeiro llj jul Afghanistan is nog de leverancier van tus- 70 en 90 procent van he in Europa. Dat heeft de Irugsorganisatie van de ligde Naties (Undcp) gis- i gemeld. De huidige Af- »e president Karzai heeft beloofd een eind te ma de productie van heroï- le productie was onder het Huj Jjan-regime al behoorlijk laald, door een verbod op verbouwen van de grond- [papaver. Maar veel boeren iben de handel weer opge- Itoen de Taliban werden dreven. woensdag 26 JUNI 2002 ire - President Khatami van aanvaardt de humanitaire idie president Bush heeft geboden na de grote aard ing van zaterdag in de isla- ische staat. Dat zei Khatami eren. De beving eiste 229 le is. Bush bood direct na de inghulp aan. Dat is opmer- jk omdat hij Iran eerder dit indeelde bij 'de As van het ad'. De Iraanse minister binnenlandse zaken zei vankelijk dat Teheran alleen erikaanse humanitaire hulp tiet vaardt van particuliere or- kmii saties in de VS. Khatami ]e deze voorwaarde niet. icuse - Een vierjarige jongen neren in de Amerikaanse I Boston overleden aan de idwonden die hij had opge- ?n toen zijn drie jaar oudere er hem zaterdag in brand na aanstekerbenzine over nheen te hebben gegoten, politie beschuldigde de jon- na zaterdag al van mishan- ng, daar komen nu mogelijk evr» iere aanklachten bij. De ;en had tegen de politie ge- ldat het een ongeluk was. wordt psychiatrisch onder- it/iei ntreal - Een vrijdag in Ca- Alrr a gearresteerde vermeende Dladi trijnse terrorist gaat akkoord nt.nl trijn uitlevering aan Neder- ialmi IDe 34-jarige man zal mor- ide uitleveringspapieren te en. De Algerijn wordt ver- ,laal lit van betrokkenheid bij Je rbereidingen van aanslagen uropa. Hij heeft enige tijd in p 3 Wetstraat in Rotterdam ge ïnd, in hetzelfde huis waar igjaar september vier man- raag lzi)n opgepakt op verden- jvan terroristische activitei- De man zou ook documen- hebben vervalst voor men- i om die betrokken zijn bij het wiji Eumetwerk al-Qaeda. kou - Een onbekende dief fl afgelopen weekeinde voor nnr) euro aan edelstenen ;md uit de kluis van een erij in Moskou. Dat heeft de cteur van het bedrijf giste- bekendgemaakt. Bij de buit 3 mf fen ongeslepen smaragd ïn ei 7,1 kilo, een geslepen to sprei ivan twee kilo en nog 28 intie ïre geslepen edelstenen, iet [ens het persbureau Interfax ihet mogelijk om iemand binnen het bedrijf. Rusland jü tweede producent van ktenen in de wereld. hington - De Amerikaanse 'ale recherche FBI heeft lordaanse man aangehou- die in hetzelfde huis zou ben gewoond als twee ka- die betrokken waren bij de lagen van 11 september, zou gaan om Rasmi al anaq. Hij zou onder één hebben gewoond met twee irs van het toestel dat zich ft Pentagon boorde. Al inaq heeft toegegeven dat *ee maanden lang een 'te deelde met de twee ka- maar volgens zijn familie 'hij niets met de aanslagen aken nnesburg - Een besnijde- hueel in Zuid-Afrika is zeker 'ngeren fataal geworden, tien anderen zijn met ver dingen en infecties aan de 'chtsdelen naar een zieken- gebracht. Het drama Me zich af op het platte- in de buurt van Johannes- i De politie vond een jon- diewas doodgebloed, na- hij op ruwe wijze was be ten. Vier andere jongeren lood werden aangetroffen, "vermoedelijk alleen ach tten in de wildernis en Put geraakt. Verwondin- en overlijdensgevallen bij tostreden besnijdenisritue- tomen wel vaker voor in '•Afrika. harare/ap - De meeste blanke boeren in Zimbabwe hebben gisteren in overeenstemming met een regeringsdecreet hun activiteiten gestopt. De maatre gel, die officieel om midder nacht van kracht werd, trof 2.900 van de 4.000 blanke boe ren. In sommige districten werd echter doorgewerkt zonder dat de autoriteiten ingrepen. Enkele boeren pakten hun per soonlijke bezittingen om zich voor te bereiden op het volgen de ultimatum, op 8 augustus, wanneer zij hun woningen moeten verlaten. Anderen stop ten al maanden geleden. De landonteigening vind plaats terwijl Zimbabwe met grote voedselschaarste kampt en een hongersnood dreigt Het We reldvoedselprogramma schat dat ongeveer de helft van de 12,5 miljoen Zimbabwanen dit jaar voedselhulp nodig heeft. De schaarste is het gevolg van droogte én de onteigening van de grote, commercieel geleide boerenbedrijven. Bovendien staat op veel velden nog winter tarwe, die bij het doorzetten van de confiscatie niet wordt ge oogst en verloren gaat. De regering in Harare voert sinds juni 2000 een programma uit in het kader waarvan 5.872 boerderijen van blanke boeren worden onteigend. Boeren die weigeren mee te werken, kun nen worden veroordeeld tot een boete of maximaal twee jaar cel. washington/anp-gpd - De Ame rikaanse president Bush besloot in zijn toespraak over het Mid den-Oosten op te roepen tot ver trek van Yasser Arafat, nadat hem ter ore was gekomen dat de Palestijnse leider geld had over gemaakt aan een Palestijnse ter reurorganisatie. Dit hebben func tionarissen in Washington ge zegd tegen de New York Times. Yasser Arafat zou 20.000 dollar hebben betaald aan de al-Aqsa Martelarenbrigades. Deze groep heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de jongste zelf moordaanslag bij een bushalte in Jeruzalem. Daarbij kwamen vorige week zes mensen om en raakten tientallen mensen ge wond. Het gevolg van de ontdekking was dat het agressieve diploma tieke initiatief dat was gepland na de toespraak van Bush, dat onder meer een onmiddellijk bezoek van minister Powell van buitenlandse zaken aan het Midden-Oosten en een vredes conferentie inhield, moest wor den uitgesteld. De zegslieden zeiden dat er nu een nieuwe ronde van consulaties nodig is, voordat Washington besluit over de volgende stappen. De oproep om Arafat te vervan gen kwam als een verrassing voor de Arabische wereld. De Arabische leiders die al reageer den op de uitspraken van Bush negeerden de oproep Arafat te vervangen. De Amerikanen zitten een beet je met de handen in het haar over de zaak. Washington weet nu eigenlijk niet met wie ze moeten praten tot de Palestijnse verkiezingen, die voor januari zijn gepland. Arafat zelf lijkt niet onder de in druk. Gevraagd wat hij vond van de oproep voor een nieuw lei derschap zei hij gisteren: „De Palestijnen zijn de enigen die daarover kunnen beslissen." In rechtse Israëlische kringen is de rede juichend ontvangen. Maar een deel van de Arbeiderspartij is ongerust over het ontbreken van een Amerikaanse visie voor de langere termijn. ramallah/anp-rtr - De Pales tijnse leider Arafat vecht voor zijn overleving. De Amerikaanse pre sident Bush heeft hem maandag publiekelijk afgeschreven en roept om nieuw leiderschap. In januari zijn presidentsverkiezin gen in de Palestijnse gebieden gepland. De kans is zeer klein dat Arafat nog aan deze strijd zal deelnemen. Maar wie wordt dan de nieuwe Palestijnse leider? In tegenstelling tot veel andere leiders in het Midden-Oosten heeft Arafat (72) geen troonop volger klaar staan. Tijdens zijn lange carrière als leider van al- Fatah en de PLO hield hij naaste medewerkers altijd kort. Arafat Heelt de macht niet graag. De mogelijke opvolgers zijn grof weg in twee categorieën te ver delen: de oude en de nieuwe garde. De oude elite vecht vaak al met Arafat sinds de jaren zes tig, de jongeren maakten naam tijdens zowel de eerste als de tweede intifada. De 'oude' garde van opvolgers: Mahmoud Abb as ofwel Abu Mazen: Abbas (67) tekende in 1993 na mens de PLO de Akkoorden van Oslo waarvan hij een van de ar chitecten was. Door zijn langdu rige contacten met linkse Israë liërs zien velen hem als een 'duif. Hij geldt als het brein van de PLO, maar mist het charisma van Arafat. Onder de gewone Palestijnen heeft hij weinig aan hang en hij wordt soms gezien als te verzoenend tegenover Is- raël. Abu Mazen zou de goed keuring van Washington dragen. Hij was een van de oprichters van al-Fatah en kwam in 1980 in het hoogste bestuursorgaan van de PLO, het Uitvoerend Comité. In 1996 bracht hij het tot secre taris-generaal. Daarmee werd hij plaatsvervanger van Arafat. Na diens dood zou hij de PLO gaan leiden. Ahmed Qorei ofwel Abu Alaa: De 65-jarige was eveneens nauw betrokken bij het opstellen van de Akkoorden van Oslo. Hij is sinds 1996 voorzitter van het Pa lestijnse parlement. Qorei was hiervoor verantwoordelijk voor de financiën van de PLO. De po litiek gematigde Qorei komt uit een rijke familie. Hij gaf zijn loopbaan in de bankwereld in 1968 op om zich bij al-Fatah aan te sluiten. Onder gewone Pales tijnen is Qorei niet populair. Zij zien hem als een aristocraat. Volgens een nog niet geratifi ceerde wet zou Qorei na de dood van Arafat tijdelijk het lei derschap van de Palestijnse Au toriteit op zich nemen en bin nen 45 dagen verkiezingen moe ten organiseren. Nabil Shaath: Is sinds 1994 als minister belast met de economische ontwikke ling van de Palestijnse gebieden. Hij leidde de eerste PLO-delega- tie naar de VN en in 1991 maak te hij deel uit van de Palestijnse fractie die aanwezig was bij de Midden-Oosten Conferentie in Madrid. Later werd hij een van de belangrijkste onderhande laars met de Israëliërs tijdens het vredesproces. Shaath (64) was voor zijn ministerschap za kenman. Van 1961 tot 1965 do ceerde hij aan de Amerikaanse University of Pennsylvania. Shaath geldt als een 'outsider' voor de opvolging van Arafat. De 'jonge' garde van opvolgers: Marwan Barghouthi: Zag zijn populariteit enorm toe nemen na zijn arrestatie in april door Israëlische militairen. Het parlementslid en de secretaris generaal van al-Fatah op de Westelijke Jordaanoever was al populair onder de bevolking omdat hij zich niet verplaatste in beveiligde limousines, maar voor iedereen aanspreekbaar bleef. Barghouthi was een van de leiders van de intifada die in 1987 begon. Israël brengt hem in verband met een groot aantal schietpartijen op de Westoever. Hij wordt in verband gebracht met Palestijnse milities, maar ook met de al-Aqsa Brigade die verantwoordelijk is voor veel zelfmoordaanslagen. Barghouthi ontkent dat hij deel neemt aan militaire operaties. Jibril Rajoub: Is het hoofd van de machtige Preventieve Veiligheidsdienst op de Westoever. De 48-jarige prag maticus heeft zijn troepen eer der hard laten optreden tegen Harnas en Islamitische Jihad om aanslagen in Israël ie voorko men. Rajoub bracht jaren door in de Israëlische gevangenis. La ter werd hij naar Libanon gede porteerd vanwege zijn rol in de eerste intifada. Rajoub onder handelt geregeld onder Ameri kaans voorzitterschap over vei ligheidszaken met Israëlische functionarissen. Dit weerhield Israël er niet van om in mei 2001 drie granaten op zijn huis te gooien. Het is niet zeker dat Ra joub mee zal doen aan de strijd om Arafat op te volgen. Volgens sommige bronnen zou hij Abu Mazen steunen. Mohammed Dahlan: De in 1961 geboren Dahlan was de tegenhanger van Rajoub in de Gazastrook. Tot begin deze maand leidde hij de Preventieve Veiligheidsdienst in Gaza. Hij speelde een belangrijke rol in de veiligheidsonderhandelingen met Israël. Net als Rajoub recru- teerde hij zijn manschappen vooral uit leden van al-Fatah, en evenals op de Westoever is ook de veiligheidsdienst in Gaza be schuldigd van schending van de rechten van politieke tegenstan ders en van martelingen. De VS en Israël zouden in hem een be trouwbare partner zien. Dahlan is nu de belangrijkste adviseur van Arafat op het gebied van veiligheidszaken. geneve/ap - El Nino komt er weer aan, maar het weerfeno- meen zal dit keer waarschijnlijk minder rampzalig zijn dan in 1997-98. Dat heeft de Wereld Meteorologische Organisatie van de Verenigde Naties giste ren gezegd. El Nino wordt gekenmerkt door een temperatuurstijging van het water van de Stille Oceaan en door veranderingen in de lucht druk, waardoor de richting van hoge luchtstromen verandert. Als gevolg daarvan treden over de hele wereld veranderingen op in de neerslagpatronen. De temperatuur van het water langs de evenaar in de Stille Oceaan is nu een graad Celsius hoger dan normaal, en er wor den overstromingen gemeld in verscheidene Zuid-Amerikaanse landen. In de komende weken of maanden kan het fenomeen zich over het gehele gebied van de Stille Oceaan verspreiden, al dus de WMO. Hoewel El Nirio niet zo sterk zal zijn als in 1997-98, kan het ver schijnsel in bepaalde regio's 'ernstige gevolgen' hebben. De vorige El Nino ging gepaard met stormen, hittegolven, branden, overstromingen, strenge vorst en droogte. De regenval aan de kust van Zuid-Amerika nam aanzienlijk toe, terwijl in gebie den als Indonesië en Noord-Au- stralië veel minder regen viel dan normaal. De totale schade werd geraamd op 32 miljard dollar. De WMO zei te verwach ten dat de temperatuurstijging de komende maanden niet zo groot zal zijn, zodat de gevolgen ook beperkt zullen zijn. Maar ook als de ontwikkelingen in ju ni, juli en augustus zwak blijven, houden de weersvoorspellers er rekening mee dat El Nino later dit jaar heftiger zal worden. Een demonstrant spuit zijn eigen verbodsbord op een wegwijzer aan de Franse kant van de tunnel. Foto: AP/Patrick Gardin chamonix/belga-afp-rtr - Vanuit Frankrijk begint het verkeer door de Mont-Blanctunnel weer op gang te ko men. Onder politiebeleiding reden afgelopen nacht als eerste twee Nederlandse vrachtwagens door de tunnel buis. Dat gebeurde nadat de politie een groep demon stranten had weggejaagd. De betogers blokkeerden gis teren de ingangen van de tunnel, die Frankrijk en Italië met elkaar verbindt. Ze zijn boos dat de tunnel weer is geopend voor vrachtverkeer. De Mont Blanc-tunnel is vanaf gisteren weer open voor zware vrachtwagens. Dat is voor het eerst sinds een ernstig ongeluk in 1999, waarbij 39 mensen omkwamen. Parijs en Rome heb ben maanden gesteggeld over de hervatting van het vrachtverkeer. Italië vervoert 60 procent van zijn ex portgoederen door alpentunnels. Milieubeschermers stellen dat de uitlaatgassen schade toebrengen aan de Alpen. Omwonenden vinden het vrachtverkeer veel te gevaarlijk. Nederlandse vervoerders zijn wel blij met de heropening. Vóór het ongeluk gingen per dag honder den Nederlandse vrachtwagens door de tunnel, zo meldt Transport en Logistiek Nederland (TLN). De druk op alternatieve routes tussen Frankrijk en Italië was de afgelopen jaren erg groot, volgens TLN. berlijn/ap - De Duitse politie trekt de bewering van een infor mant na dat de Love Parade in Berlijn deze zomer doelwit zou kunnen worden van een terro ristische aanslag. Dat meldde de krant Bild gisteren. Een politie woordvoerder wilde niet op het bericht ingaan, maar zei dat er sinds 11 september bij veel gro te evenementen dreigementen zijn geuit. De politie ziet naar eigen zeggen vooralsnog geen reden om het dancefeest van 13 juli, waarop meer dan een miljoen mensen worden verwacht, af te gelasten. Organisator Fabian Lenz zei dat hij van rechercheurs te horen heeft gekregen dat de deelne mers aan de parade niet meer gevaar lopen dan deelnemers aan enig ander massaal evene ment. Volgens Bild heeft de in formant gezegd dat terroristen van plan zijn tijdens de Love Pa rade een autobom tot ontplof fing te brengen. Vorige maand zouden met een auto met een Nederlands kenteken explosie ven naar Berlijn zijn vervoerd. Eerder deze maand werden de Duitse autoriteiten gewaar schuwd voor een aanslag op een vliegtuig. Zij zeiden nadrukkelijk dat er geen aanwijzingen zijn dat er werkelijk plannen zo'n aanslag wordt beraamd. londen/ap - Het atoombureau van de Verenigde Naties (IAEA) heeft gisteren opgeroepen tot betere beveiliging van radioac tieve stoffen die door terroristen kunnen worden gebruikt voor het maken van een 'vuile bom', een conventionele bom die sa men met radioactief materiaal tot ontploffing wordt gebracht. Volgens het IAEA laat de beveili ging van nucleair materiaal in meer dan honderd landen ern stig te wensen over. De organi satie wijst erop dat diefstal niet alleen niet wordt voorkomen, maar in veel gevallen helemaal niet wordt ontdekt. Daarom streeft zij naar betere registratie van radioactieve stoffen. De IAEA identificeert niet alle honderd landen, maar noemt met name voormalige sovjetsta ten. Ook westerse landen schie ten echter tekort. De vrees voor een vuile bom is toegenomen sinds de arrestatie op 8 mei van José Padilla, die door de Amerikanen is om schreven als een protégé van Abu Zubaydah, een naaste me dewerker van Osama bin Laden. Padilla zou van plan zijn ge weest zo'n bom te maken. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Woedende dorpelingen hebben in Riau in Midden-Sumatra de afgelopen weken zeven tien olifanten gedood. Volgens het Indonesische persbureau Antara zijn de beesten in de buurt van het dorp Barumun Tengah vergiftigd. De ka davers werden gevonden bij een palmolieplanta ge- Afgelegen dorpen in Sumatra hebben al tijden last van de beschermde dieren, die rijstvelden en akkers vernielen. Pogingen om olifanten uit be volkte gebieden naar elders te verhuizen verlie pen niet zonder problemen. Twee jaar geleden kwamen in Riau drie olifanten om toen bij zo'n verhuizing te veel slaapmiddel werd toegediend. De problemen met de dikhuiden komen voort uit de toenemende concurrentie tussen mens en dier. Het leefgebied van de olifanten in Indonesië, die voornamelijk voorkomen op Sumatra en Bor neo, wordt met de dag kleiner als gevolg van de ongebreidelde aanslag op de oerwouden door het kappen van hout, de aanleg van plantages en de branden die zich er jaarlijks voordoen. De laatste vijf jaar gaat in heel Indonesië dagelijks maar liefst vijfduizend hectare bos op de schop. Het wordt legaal en illegaal gekapt, deels om plaats te maken voor palmolieplantages. Plantages en akkers worden vaak aangelegd op routes die de olifanten op hun zwerftochten gere geld afleggen, waardoor botsingen met de bevol king onvermijdelijk zijn. Te meer daar olifanten dol zijn op de cassave, rijst en bananen die de dorpelingen verbouwen voor hun eigen levens onderhoud. Alleen schrikdraad en diepe sloten weerhouden de dieren ervan de landerijen te ver nielen. Olifanten leven doorgaans in rondzwervende groepen van zo'n vijftien exemplaren bestaande uit koeien en jonge dieren. De stieren leven soli tair en zoeken alleen in de paartijd de vrouwtjes op, die doorgaans eens in de vijf jaar een kalf ter wereld brengen. Aziatische olifanten zijn wat klei ner dan hun Afrikaanse soortgenoten en laten zich gemakkelijker temmen. De koeien hebben geen slagtanden. In maart van dit jaar vernielde een kudde olifan ten in Ranto Panjang, in het westen van de pro vincie Atjeh in het uiterste noorden van Sumatra, niet alleen de landerijen maar ook de huizen in een dorp. De bewoners sloegen op de vlucht. De burgeroorlog in het gebied, waar onafhankelijk heidsbeweging GAM actief is, maakt het extra las tig op te treden tegen de overlast. Half december vorig jaar werd een vijftigjarige boer in een dorp in Atjeh door drie olifanten ver trapt en gedood. In de meest noordelijke provin cie was de olifant van oudsher deel van de cul tuur, al wordt dat onder meer als gevolg van de gewapende strijd en de economische crisis steeds minder. Ook in de provincie Lampung in het zui den van Sumatra doen zich geregeld problemen voor. In heel Sumatra zouden een kleine vijfdui zend olifanten leven en in Borneo tweeduizend. De problemen in Indonesië zijn niet wezenlijk anders dan die in de rest van Azië. Overal concur reren mens en olifant met elkaar doordat de be volking steeds verder uitdijt en de ruimte voor de dieren meer en meer wordt aangetast. Vergelijk bare problemen spelen in India, waar de helft van de naar schatting 35.000 Aziatische olifanten leeft, in Thailand, Maleisië, Sri Lanka, Nepal en Burma. r rio de janeiro/ap - Gewapende mannen hebben maandag meer dan honderd kogels afgevuurd op het raadhuis van de Brazili aanse stad Rio de Janeiro. Rui ten van het vijftien verdiepingen tellende gebouw gingen aan diggelen en meubilair werd ver nield, maar niemand raakte ge wond. De politie vond twee niet-ontplofte handgranaten. Burgemeester Cesar Maia schreef de aanslag toe aan de georganiseerde misdaad. Hij zei de federale regering te zullen verzoeken een uitzonderings toestand af te kondigen, waar door bepaalde burgerlijke vrij heden voor dertig dagen kun nen worden opgeschort. De autoriteiten maken zich ern stig zorgen over de groeiende macht van de georganiseerde misdaad. Justitie onthulde vori ge week dat een van de berucht ste drugsbaronnen van het land had geprobeerd om vanuit zijn zwaarbewaakte cel in de gevan genis een Stinger-luchtdoelraket te kopen. Eerder deze maand heeft een andere drugshande laar de bekende televisiejouma- list Tim Lopes laten ontvoeren en^rmoorden. Een schoonmaker bekijkt de schade aan de gevel van het stadhuis. Fo^ï: Reuters/Sergio Moraes

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5